«HEEPVAARTBERKHTBN IEDEREEN WORDE VLIEGER. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: BEVERWIJK VELSEN BLOEMENDAAL Mi» Laatefce bezich* Agnita Ar an tz a Mendi Ajax Alcinous Antilope Amstelkerk Bennekom Barneveld Baarn Berenice Crijnssen Clio Castor Delfland Dijkwater Dixcove Eurymedon. Elin Elsie Farmsum Frigga Gera Greathope Got-hicstar Gaasterland Hermes Harm an teh Hebe Hercules Istok Johan de Witt Kiel Luneburg Magdalena Meerkerk Myrmidon Merope Neumark Polydorus Prins Bernadotte Peisander Poe'au. Laut Pan Norway Phrcntis Rapid Rita Stuyvesant SerooskerK Sheaf Holme Sail and Simon Bolivar St, Annaland Triton Tel am on TalUsse Troja Trolla Vesta Zaanland Zeelandia Zeeland Houston Santa Fé Kopenhagen Hamburg Londen Wést-Afrika Chili Chili Hamburg Midd. Zee West-Indië Hamburg Londen West-Afrika Leningrad Cv. Velsen) West-Afrika Ned. Indië Danzig Sundsvall Rosario Rosario Ned.-Indië Huelva Vancouver Buenos Aires Alexandrië Bahia Blanca Valencia Bourgas Santa Fé Ned.-Indië W. Indië Ned.-Indië West-Indië Japan Ned.-Indië Adriatische Zee Ned.-Indië Ned.-Indië Umea Ned.-Indië Ned.-Indië Aruba Ned.-Indië Londen Braila West-Indië Japan Buenos Aires Buenos Aires Hamburg Leningrad Pio. Tarafa Bourgas Ned.-Indië West-Indië Nordmaling Savona Santos Buenos Aires Leningrad 12 Juli 17 Juli 12 Juli lieden 19 Juli 9 Juli 25 Juli 12 Juli 6 Juli heden 7 Juli 10 Juli 5 Juli heden heden 25 Juli 12 Juli 8 Aug. heden 5 Aug. 13 Juli 22 Juli 7 Juli 27 Juli 17 Juli 12 Juli 8 Juli 9 Aug. 24 Juli 8 Juli 16 Juli 24 Juli 10 Juli 10 Juli 10 Juli 26 Juli 9 Juli. 7 Juli 25 Juli 25 Juli 19 Juli 5 Aug. heden 12 Juli 8 Juli 15 Juli 7 Juli' 14 Juni vertrokken 17 Juni v. Villa Constitucion 3 Juli t/ Gdynia Vertrekt'8 Juli 3 Juli uitgeklaard 3 Juli van Takoradi 30 Juni van Paita 3 Juli van Callao 5 Juli vertrokken 4 Juli van Triest. 28 Juni van Barbados 5 Juli vertrokken 3 Juli uitgeklaard 29 Juni te Liberia 1 Juli vertrokken 3 Juli van Las Palnias 4 Juni van Londen 3 Juli vertrokken 30 Juni vertrokken 1 Juli te La Plata 30 Juni van St. Vincent 30 Juni van Padang in lading 4 Juli t-e H. van Holland in lading 3 Juli van Algiers in lading 4 Juli van Cadix 4 Juli vertrokken 28 Juni te Rosario 25 Juni van Sa-bang 23 Juni van Port of Spain 26 Juni van Colombo 3 Juli vai\ Curacao 4 Juli van Penang 29 Juni van Port Said 2 Juli van Gibraltar 26 Juni van Macassar 28 Juni van Padang 3 Juli van Holtenau. 4 Juli van Perim 1 Juli van Penang 20 Juni vertrokken 3 Juli te Singapore 3 Juli uitgeklaard in lading 2 Juli van Madeira 4 Juli van Gibraltar 23 Juni van La Plata 4 Juli van Santos Vertrekt 8 Juli 1 Juli vertrokken 22 Juni vertrokken 5 Juli te Candia 3 Juli van Port Said 26 Juni van Sta Cruz. 30 Juni vertrokken 4 Juli te Torrevieja 2 Juli van Madeira 1 Juli van Pernambuco 1 Juli vertrokken Groote snelheid. Het onlangs gebouwde Italiaansche mo torschip „Oceania", een zusterschip van de reeds eerder in de vaart gebrachte „Neptu- nia", heeft met goed gevolg een proeftocht gehouden. Het schip meet 20.000 bruto reg. ton en heeft een vaartsnelheid van 2022 mijl. De bemanning telt 272 koppen en het schip heeft gelegenheid voor het vervoer van 1370 passagiers, ondergebracht in twee klas sen. Belgische koopvaardijvloot. Op het oogenblik telt de Belgische koop vaardijvloot, met uitzondering van de sche pen van de spoorwegmaatschappij. 434.080 bruto reg. ton tegen 524.927 ton in 1930. Groote diepgangen. Het van Port Arthur binnengekomen Ame- rikaansche tankstoomschip Roanoke en het van Curacao binnengekomen Zweedsche mo tortankschip Polux passeerden het Noordzee kanaal met een diepgang van resp. 82 en 85 decimeter. Bericht aan Zeevarenden. NEDERLAND. Zeegat van Texel den Helder. Schiet oefeningen. In het tijdvak van 10 t. m. 28 Juli 1933 zal worden geschoten met geschut te Den Helder, uit batterijen op het werk Kaaphoofd en in het duinterrein beS den Helder. De schiet oefeningen vangen aan te 9 h. Op of nabij het werk vanwaar wordt geschoten, zal van één uur vóór den aanvang, tot het einde der schietoefeningen een roode vlag geheschen zijn. De sectoren, waarin wordt geschoten, liggen respectievelijk tusschen de peilingen Kaap hoofd 45 gr. en 160 gr., tot op een afstand van 15 K.M., en tusschen de peilingen van het fort Kijkduin 15 gr. en 70 gr. tot op een afstand van 9 K.M. Zeevarenden wordt verzocht zich niet on- noodig in bovenbedoelde sectoren op te hou den. NOORDZEE. Lichtschip „West-Hinder". Radiobaken wordt in dienst gesteld. Ligging: pl.m. 51 gr. 22 min. Nb en 2 grad. 26 min. El. Deze maand wordt op het licht schip „West-Hinder" een radiobaken in dienst gesteld, gevende op een golf van 303 KP/sec. (990.1 M.) elke 6 min., gedurende 2 min., vier maal de morselettergroep OTWOTW, telkens gevolgd door een streep van 13 sec. Boven beschreven sein wordt gegeven bij (a) Slecht zicht voortdurend, beginnende op de minuut 3. 9, 15 enz. van elk uur. (b) Goed zicht 4 keer per uur, beginnende op de minuut 3, 9 33 en 39. Nader bericht volgt: (Zie Ned. krt. No. 227; Eng. Adrn. krt. Nos. 1872, 1406, 2182 A; Gids Ned. kust, Bijl. I, 1933, No. 599; Eng. LI II, 1932, No. 51; Eng. Adm, R.T.L. 1933, No. 2042; N. S. Pt. 4, 1921, blad zijde 54. (B. a. Z. No. 202 Brussel 1933) ENGELAND Oostkust. Monclen der Thames. West Spaniard. Ton wordt verlegd. Ligging: pl.m. 51 gr. 26' Nb en 0 gr. 59' El. Omstreeks 18 Juli a.s. wordt zonder nadere aankondiging de W.Z.V.S. stompe ton West Spaniard verlegd, naar 1.13 zm. 240 gr. 5 van het baken van Middle Sand, pl.m. 0.2 zm. 114 gr. van de vroegere plaats. noodigde Cornelia te gaan zitten. Een slanke gespierde vrouw de vrijmoedige, onver schrokken oogen op Cornelia gericht, trad vervolgens op hen toe. „Wijn, Martha", beval hij, „wijn voor Le Rol" en" zijn oogen rustten op het meisje naast hem „zijn vriendin'. Toen de wijn gebracht en de flesch ont kurkt was, begon l'Etranger te spreken. „Mademoiselle", zeide hij, vaag door de kamer kijkend, „laat "mij u iets vertellen van deze vreemde vrienden van mij. Ik ver zeker u, dat ik u vannacht laat zien, wat geen gids in Parijs u kan toonen. Den vori- gen nacht zag u de apachen- dansen van nacht zult u ze aan 't werk zien en in alle bei zijn ze natuurlijk". Cornelia keek langzaam rond, terwijl hij korte levensbeschrijvingen van enkelen gaf, die hij uitpikte. De mannen en meisjes zaten in groepjes van twee of drie en allen schenen zij verdiept in wat zij deden. Twee apachen, jonge, lenige kerels, waren bezig een plan op te maken. Voor een ander paar lag een hoopje juweelen, dat zij plechtig verdeelden. Maar op één man, wiens eerste jeugd reeds voorbij was, zijn grimmig mager gelaat misvormd door een litteeken, dat van zijn oog tot zijn kin liep, bleven Cornelia's oogen 't langst rusten. Hij zat alleen en al zijn aandacht was in beslag genomen door een soort harnas, waarop hij heel dicht bij elkaar dunne, scherpe nageltjes naaide. Cornelia keek vragend naar haar geleider. L'Etranger Rouge fronste de wenkbrauwen en zijn oogen schoten vuur. „Hij hoort niet tot de mijnen ik ver bied dat", zeide hij. „Maar wat doet hij?" vroeg Cornelia. Hij heeft twee vijanden, zijn leeftijd cocaïne. Die twee samen maken het hem soms moeilijk aan de politie te ontkomen, daarom maakt hij het harnas, dat u ziet, zoodat, wanneer iemand een hand op hem legt, hij deze snel terugtrekt". Cornelia sidderde. „Dit-leven is ruw, Mademoiselle", fluister de l'Etranger Rouge, „zij vragen niet wat zij graag hebben, mijn vrienden hier, zij nemen het" Cornelia staarde peinzend rond; toen be merkte zij met schrik dat er al een uur voorbij was. „Ik moet terug gaan", zei ze snel. „De auto staat tot uw dienst", antwoord de l'Etranger Rouge, opspringend. Hij bracht haar door een kleine zijdeur onmiddellijk naar de wachtende autö. Hij wenschte haar goeden nacht, terwijl hsö zich over haar hand boog. (Wordt vervolgd). (Zie Eng. Adm. krt. Nos. 1607, 1895, 1610; N. S. Pt. III, 1922, blz. 298). (N.t.M. No. 876 H. O. Adm. London 1933). Verbouw van schepen. Het in ballast van hier naar Rotterdam vertrokken stoomschip Maaskerk van de Ver- eenigde Ned; Scheepvaart Mij. zal aldaar bij de firma P. Smit Jr. een belangrijke verbou wing ondergaan. De passagiers verblijven zul len belangrijk worden uitgebreid zoodat het aantal passagiers tot 60 kan worden opge voerd. Ook het stoomschip Amstelkerk zal zoo worden verbouwd, AANGEKOMEN. 5 Juli* Appoliinaris VII m.s. Londen. Sirius s.s. Londen. Eurymedon m.s. Batavia. Maasland s.s. Buenos Aires. Weichsel s.s. Haukipudas. Kilvey s.s. Sboreham. Tiilerman s.s. Londen. A star te s.s. Bremen. Rietfontein- s.s. Hamburg. 6 Juli: Dale wood s.s. Newcastle. Gateshead s.s. idem. GonduI s.s. Malmö VERTROKKEN. 5 Juli' Consul Poppe s.s. Emden. Sirius s.s. Holmsund. Pravda s.s. Archangel Rhein s.s. Hamburg. Fiandria s.s. Buenos Aires. Trito s.s. Rotterdam Bodegraven s.s. Hamburg Ella Halm s.s. Rotterdam. Irene s.s. Kopenhagen Pollux s.s. Rouaa'n. 6 Juli: De autogiro verovert de wereld. Juan de la Cierva, uitvinder van de autogiro aan het woord. Kilvey s.s. Antwerpen. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Do-nderdaj 6 Juli 1933 radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen-Badio. Chr. Huygems, Costa Rica, Crijnssen, Fiandria, Joh. v. Oldenbarneveldt, Joh. de Witt, Kota Nopa.n, Kota Agoeng, Kot a Gede Kota Tjandi, Orania, Oranje Nassau, Sibajak Slamat, Statendam,, Stuyvesant, Zelandia. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 0.85—0.60 Griet per 50 K.G. f 33—18 Tongen per K.G. f 1.400.65 Groote schol per 50 K.G. f 37 Midelschol per 50 K.G. f 33—27.50 Zetschol per 50 K.G. f 27—21.50 Kleine schol per 50 K.G. f 23—5 Schar per K.G. f 8.50—1.75 Tongschar per 50 K.G. f 3028 Vleet per stuk f 2.201 Kleine poon per 50 K.G. f 75. Middelschelvisch per 50 K.G. f 2421. KI. Middelschelvisch p. 50 K.G. f 2312.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 183 Kabeljauw per 125 K.G. f 6435 Gullen, groote, per 50 K.G. f 1512.50. Idem kleine f 134.20 Leng per stuk f 1.070.67 Heilbot per K.G. f 1-^0.85 Wijting per 50 K.G. f 2.801.60 Koolvisch per stuk f 0.670.44 BESOMMINGEN Poolzee IJm. 77, 270 manden f 1570. Vios III IJm. 1, 40 manden f 700 Hoop, IJm. 46, 140 manden f 1150.. Raaf, IJm. 432, 55 manden f 1000. Timor IJm. 491, 315 manden f 2130, Loggers: SCH 89, f 680, KW 104, f 850, KW 130 f 460, KW 68 f 620, KW 49 f 640, KW. 24 f 450. Kotters: E 409 f 630, E 436 f 1280. STEUR AANGEVOERD. De „Poolzee" IJm. 77 heeft een steur aan gevoerd van 102 K.G. Deze steur bracht f 81 op. BEDANKT ALS RAADSLID. De lieer R. Hilbrhik heeft bedankt als lid van den gemeenteraad. Hij had sinds 1931 voor de V. D. zitting. Zijn opvolger op de lijst is de heer J. P. Melchers. VOETBALLENDE SUPPORTERS. Op Zondag 9 Juli wordt op het oude Kin- heim-terrein ('bij de pont) een wedstrijd ge speeld tusschen de elftallen van de Sup- pojters-Vereenigingen Geel-Zwart (Kinhehn en Rood-Wit (Beverwijk). De wedstrijd begint om half elf. DE NACHTCACTUS 11 BLOEMEN De gemeentelijke kweekerij van Bloemen- daal aan de Veldlaan te Aerdenhout zal he den (Donderdagavond) van 8uur af open gesteld zijn. voor den bloei der nachtcactus, die 11 bloemen zal te zien geven. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 6 JULI Schouwburg Jansweg: Filmvoorstelling: „Ludwig von Beethoven". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Zolder geld gaat 't ook". Op het tooneel: Briöns Comp. Sport-act 7 en 9-15 uur. Palace-Cinema. „Drie Stuivers Opera". 7 en 9-15 uur. Luxor Sound Theater: „Als Parijs slaapt" en „Miss America". 8.15 uur. VRIJDAG 7 JULI Bioscopen, nieuw programma. De verschijning van het nieuwste Autogiro- type is wellicht de grootste schrede op den weg der vooruitgang in de geschiedenis van het vliegwezen, van den dag af dat de broeders Wright hun eerst proefmachine bouwden. Men kan inderdaad veilig voor spellen, dat deze uitvinding bestemd is om een revolutie teweeg te brengen in de toe komst der aviatiek. Ondanks de vele opmerkelijke successen, zijn de meeste toch nog geneigd de autogiro te beschouwen als een mechanische gril, ter wijl velé beroemde piloten er evenmin aan zouden denken om dit laatste product van luchtvaartkundige vorschingen te -besturen, als een beproefd jockey er aan zou denken een karrepaard in de Derby te berijden. Maar het is goed eens te memoreeren dat de autogiro slechts 10 jaar oud is; .want of schoon de eerste machine met vrij-draaiende schroefbladen om een verticale as in 1920 werd beproefd, was de machine toch pas in 1923 klaar om op te stijgen en de eerste machine van Britsch fabrikaat verscheen pas in 1926 op Hendon Air Pagenant. Sedert dien was elk model dat vervaar digd werd een stap nader tot het ideaal van een vliegmachine, die even makkelijk te hanteeren is als een auto. In de afgeloopen jaren heeft de autogiro zijn betrouwbaarheid op vele lange vluchten bewezen. In April 1931 steeg Amelia E-arheart tot een hoogte van 18.400 Eng. voet, daarbij duidelijk de critiek weerleggend, als zou de autogiro niet kunnen stijgen. In Augustus 1930 vloog ik zelf over Frank rijk en Spanje gedurende ongeveer 200 vlieg uren, terwijl ik ongeveer 300 landingen ver richtte waarvan er een was op het veld van de Santander Golf Course, een open plek van slechts 45 meter lengte. Verbeeldt u een vlieg machine die een landing op een dergelijke plaats zou probeeren! Ongelukken zouden het onvermijdelijke gevolg zijn. Vele critieken „van hooren-zeggen" op de autogiro zijn afdoende weerlegd (veelal zonder het -te willen) na zijn eerste vlucht. Een typische „bekeering" van een bekend piloot vat de geheele kwestie eigenlijk in een •notedop samen: „als ik in m'n eigen machine vlieg, dan ben ik 90 pet. van de veiligheids factor en m'n machine 10 pet.; vlieg ik echter in een autogiro, dan maakt de machine voor 9/10 deel uit van de veiligheid en ik zelf slechts 1/10". Veiligheid, en in de tweede plaats eenvoud en goedkoopte, dat is het werkelijke doel van de autogiro. Dit is het antwoord op een vraag die me vaak gesteld werd, zelfs door m'n goede kennissen. Het eigenlijke idee is geweest een vlieg machine te construeeren, die, niet' zo-oals de aeroplane, onafhankelijk is van de snelheid in voorwaartsche richting voor de besturing en hef-vastheid. Als dit is bereikt, dan heeft de veiligheid van het luchtverkeer zeer veel toegenomen. Want het is wel algemeen bekend dat de meeste vliegongelukken te wijten zijn, óf aan het mislukken om de voorwaartsche snelheid die noödig is om de machine in de lucht te houden, te handhaven óf aan misrekeningen bij de landing, welke ook een hooge minimum snelheid noodzakelijk maakt. Kan de piloot deze snelheid niet houden, dan zal het toestel op de staart afglijden of in een vrille raken en neerstorten. Statistieken hebben reeds be wezen dat de autogiro minstens tien keer zoo -veilig is als een vliegmachine. Want in tegenstelling met de algemeene opvatting, is de autogiro nooit een vlieg machine „met iets er boven op". Zelfs was reeds bij de eerste modellen het gevaar van afglijden op de staart de eeuwige schrik van den piloot practisch gesproken, opge heven. Men heeft vele pogingen in het werk ge steld, het probleem van verticaal opstijgen en dalen op te lossen. Het was echter onmogelijk langzamer dan 2'5 mijl per uur te vliegen zonder de hoogte te verliezen, terwijl de macht over het toestel nog steeds afhing van de grootte der voorwaartsche snelheid. Voor den oningewijde lijkt het groote ver schil tusschen het nieuwste model autogiro en de oudere types 'te bestaan, in de af wezigheid van vleugels of roer. Dit is echter schijn en een oppervlakkige waarheid, want de kleine vleugels van het oude type waren van weinig meer werkelijke waarde dan de teemen van het prae-histori- sche paard. Zij zouden van weinig of geen nut zijn bij het neerkomen in geval van een defect aan de motor of bij het afknappen van een schroefblad. Het belangrijke verschil tusschen het oude en het nieuwe type autogiro (dat zijn groote voordeelen bewijst), ligt in de nieuwe wijze van besturing, die het geheel onafhankelijk maakt van de vpoorwaartscbe snelheid. Deze besturing bestaat uit het overhellen van de Rotor in eiken stand, naar verkiezing van den piloot. De as is verbonden met de stuurkruk, wel ke, niet zooals het besturingsapparaat van een vliegmachine van het „hangende" type is, en van boven komt waar het verbonden is met de naaf van de Rotor. Dit wil dus zeggen dat het nieuwe type autogiro waterpas kan vliegen bij ongeveer 12 mijl per uur snelheid en verticaal kan dalen en opstijgen binnen 10 yards in normale omstandigheden. Er is geen grens aan de afmetingen, type of capaciteiten van de toekomstige modellen. De nieuwste machine is klein met een be trekkelijk gering vermogen, doch er bestaan autogir-o's die een topsnelheid van 120 mijl per uur kunnen halen met een kruissnelheid van 100 mijl, en die een n-ormale vracht van ongeveer 1700 Engelsche ponden kunnen dragen. Dit zijn cijfers die een goed figuur slaan, wanneer men ze vergelijkt met" die van een vliegmachine van een gelijke klasse. En voor hen die de. autogiro beschouwen als 'n soort „luchtkinderwagen" zal het 'n verrassing zijn te vernemen, dat, ofschoon de machine in het geheel niet bestemd is om er bra- vourstukjes mee uit te halen, het gemakkelijk en veilig looping the loops kan maken, of schoon ik niet inzie dat een nuttig doel door acrobatische vertooningen gediend wordt. Wanneer de schroefbladen van de Rotor, opgevouwen zijn, kan de machine gemakke lijk in elke garage een onderdak vinden. Welk een perspectieven opent de „Autogiro Type 0.30"! Eindelijk heeft men dan een machine die zwaarder is dan de lucht, waar van men bijna zou kunnen zeggen dat het alle voordeelen van een sneltrein en een pa rachute vereenigt, dat kan stijgen en dalen, en dat in de reeds zeer nabije toekomst zoo weinig zal kosten, dat het in het bereik zal liggen van den gemiddelden automolist. Om zijn uiteindelijke toekomst te voorspellen..., daarvoor heeft men een pen en een voorspel- lingskracht noodig als Jules Verne! Twee van de grootste tegenslagen in het luchtverkeer waren altijd de afstand tus schen de luchthavens tusschen de groote steden en de landelijke gebieden, en de schaarschheid van goede landingsterreinen. De gelukkige bezitter van de autogiro zal in staat zijn om van het platte dak van zijn kantoor in de stad, naar het vliegterrein te vliegen, of wel te landen op een achterveldje bij' enkele vrienden die op het platteland wonen, om er een week-end door te bren gen, onverschillig of er een vliegterrein in de buurt is of niet. Ik verwacht ook met zekerheid een groote groei van het handelsvliegen als een ren- deerende zaak, als resultaat van de ont wikkeling van de autogiro. Het zal niet lang duren, tot dat achitec- ten in alle steden over de geheele wereld hun vooruitziende collega's uit Londen en New-York zullen volgen, onder wier handen reeds het een en ander is gereed gekomen en die verschillende bouwwerken tot stand hebben gebracht met platte daken, speciaal bestemd om dit nieuwe type lichte machine te dragen. Maar de grootste dienst die de autogiro het menschdom zal bewijzen, ligt in het be vorderen van het particuliere vliegwezen. Ik geloof dat het de particuliere vliegerij zal stichten. Duizenden vereenigingen zullen worden opgericht en vliegen zal voor velen in plaats van ij dele hoop, een feit worden. HET MIDDENSTANDSCONGRES TE VLISSINGEN. De tweede dag. (Zie ook elders in dit nummer) Donderdagochtend werd het dertigste na tionale Middenstandscongres voortgezet met de behandeling van het prae-advies van den heerMr. dr. H. J. D. van Lier, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, over „Handelsregister en Mid denstand". In een omvangrijk geschrift gaat de prae- adviseur dé beteekenis na, die het handels register voor den middenstand heeft. Het gebruik, dat van het handelsregister wordt gemaakt, -is in hoofdzaak van tweeër lei aard. Het handelsregister is namelijk te beschouwen als een instituut ter bevordering van de rechtszekerheid en als een instituut ter bevordering van de handelsbetrekkin gen. Voor de bestrijding van de oneerlijke concurrentie doet men goed de waarde van het register niet te hoog aan te slaan. Op het handelsregister als instituut ter bevor dering van de rechtszekerheid heeft men het oog, als men het handelsregister noemt de burgerlijke stand van den handel. De schrij ver geeft een uitvoerige critiek in het laatste - verband op de stellingen in diens dissertatie van jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem. Het feit dat de verplichting tot inschrijving zich niet tot alle zaken uitstrekt wordt door Mr. Dr. van Lier een miskenning van de beteekenis van het handelsregister als burgerlijke stand van handel en nijverheid genoemd. De beteekenis van het handelsregister als instellingter .bevordering van de handels betrekkingen is een afgeleide. Het register is ter wille van de bevordering van de rechts zekerheid in het leven geroepen, maar kan daardoor tegelijkertijd ter bevordering van handelsbetrekkingen dienst doen. De vraag of het als een bezwaar moet worden be schouwd, dat het handelsregister een ge geven bevat omtrent soliditeit en solvabili teit, moet volgens schr. ontkennend worden beantwoord. Wat de vraag betreft in welk opzicht de bestaande regeling inzake het handelsregis ter gewijzigd zou dienen te worden, teneinde dit beter aan zijn doel te kunnen doen beantwoorden, komt de praeadviseur tot de conclusie, dat de verplichting tot inschrij ving tot alle zaken behoort te worden uitge breid. Hierna volgden geanimeerde discussies. Tenslotte werd overgegaan tot de be spreking van het praeadvies van den heer S. Roselaar, lid der Algemeene Winkeliers Vereeniging te Amsterdam, over „De ver zorging van den ouden dag van den mid denstander", met de hierbij uitgebrachte rapporten. De praeadviseur kwam o.m. tot de vol gende conclusies: De verzorging van de» ouden dag van den middenstander is een sociaal-economische noodzakelijkheid. De bestaande Vrijwillige Ouderdoimsverze- kering (z.g. V. O. V.) is niet in staat geble ken om in de leemte in onze wetgeving op afdoende wijze te voorzien. De pensionneering van ouden van dagen op zichzelf is te beschouwen als een zaak van algemeen belang. De middenstand dringe bij regeering en volksvertegenwoordiging onverwijld aan op invoering van „Verplichte ouderdomsverze- kering van middenstanders" zooveel moge lijk analoog aan de te wijzigen bepalingen van de Pensioenwet-1922. Staatspensioen worde niet aanvaard, om dat men bij het nemen van welke maatrege l-en ook verband behoort te leggen tusschen inkomsten en uitgaven. Door de invoering eener wettelijk verpnch te ouderdomsverzorging voor middenstan ders behoeven voor een deel geen nieuwe eisehen aan 's Rijks Schatkist te worden ge steld, daar niet alleen de bedragen voor werkloozensteun kunnen worden verminderd maar ook de uitgaven voor armlastigen be duidend geringer zullen zijn, terwijl daaren boven uit de aanbevolen nivelleerende wer king van een ouderdomsverzorging, voor ambtenaren door middel van wijziging der Pensioenwet-1922 op gelijke wijze als voor. middenstanders de voor de ouderdomsver zorging van middenstanders benoodigdö middelen, voor een niet onbelangrijk d-eeli kunnen worden gevonden. Zij nog vermeld, dat de congressisten ten S'tadhuize officieel werden ontvangen en dat zij zich na afloop van de vergadering aan een d'iner vereenigden.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 6