HET NIEUWE AVONDBLAD DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. 18e JAARGANG No. 208 VRIJDAG 7 'JULI 1933 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen: 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN VERGADERING VAN HUISVROUWEN VREEMDE EEND IN DE BIJT. Als'„één van de Krant" maak je natuurlijk heel wat mee. Maar wat ons gistermiddag is overkomen, is ons in onze journalistieke loopbaan nog nooit gepasseerd: in een ver gadering van ongeveer 100 menschen was de verslaggever de eenige manspersoon, de overigen waren „huisvrouwen'', die gehoor hadden gegeven aan de oproeping van een damescomité, dat zich ten doel had ge steld te komen tot de oprichting van een afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. Onze komst te midden van zoovele „betere helft" verwekte nochtans niet de minste con sternatie. hetgeen voornamelijk te danken was aan het feit. dat één der dames van het comité de geruststellende mededeeling deed „dat het „de pers" was". Wij zijn haar daarvoor zeer erkentelijk. De vergadering was druk bezocht. De leiding der vergadering berustte bij mevrouw P. L. de Boer-Harder, die zeide er verhe-ugd over te zijn, dat zoovelen aan de uitnoodiging gehoor hebben gegeven. Uit de groote belangstelling meende zij te mogen afleiden, dat de afdeeling. die men van plan was te stichten, levensvatbaarheid heeft. Mevrouw Van Gilsevan Geldermalsen, lid van het hoofdbestuur, die daarna het woord verkreeg, verheugde zich er over dat men van plan is, een afdeeling op te rich ten. Zij hoopte op een prettige samenwer king, ook met de onlangs opgerichte afdee ling Beverwijk. Spreekster deelde vervolgens het een en- ander mede over de vereeniging. Deze werd in 1912 opgericht door mevr. Anna Polak, die uitging van de gedachte, dat de huisvrouw de grootste consumerite is, dat het grootste deel van het geld door haar handen gaat en dat zij het grootste belang heeft bij het woningvraagstuk. Zij meende, naar middelen te moeten zoeken, om dé huis vrouwen haar taak beter te doen vervullen, opdat daardoor haar werk meer gewaar deerd zou worden. Vroeger toch werd het werk der huisvrouw weinig gewaardeerd, maar nu merkt men, dat de waardeering veel grooter is. Vroeger had de huisvrouw nog veel meer te doen dan thans en toch werd met weinig waardeering over haar ge sproken. De vereeniging is ook daarom zoo mooi, omdat zij een band vormt- tusschen de 33.000 leden. De vereeniging is strikt neu traal en de contributie, minimum 2 gulden, kan geen beletsel zijn. Het contact in de vereeniging wordt mede onderhouden door het maandblad, dat aan ieder lid wordt toegezonden. Spreekster deelde vervolgens eenige bijzonderheden mede over de inrichting der vereeniging. Verschillende vraagstukken zijn door de ver eeniging behandeld, waarvan wel de voor naamste zijn het dienstboden-vraagstuk en het woning-vraagstuk. Door den oorlog, die vele vrouwen uit haar huishouding risp kon de vereeniging in de eerste jaren na hare oprichting nog niet met haar werk beginnen, maar in 1916 nam zij haar taak ter hand door het instellen van een commissie, die zou behandelen het dienstboden-vraagstuk. Hier over is een rapport uitgebracht waarvan de conclusie tweeërlei was en wel de wen- sohelijkheid van een opleiding voor dienstbo den en ten opzichte van het woningvraagstuk in verband met inwonende dienstboden, de wenschelijkheid van zoo weinig mogelijk dienstboden en in verband daarmede een practisehe inrichting der woning. Er kwam verder een commissie tot verbetering van den woningbouw. Deze commissie liet model len maken voor een practisehe keuken, waar van een maquette werd vervaardigd, die in verschillende plaatsen tentoongesteld wordt. In 1926 werd opgericht het Instituut van voorlichting bij huishoudelijken arbeid, dat eerst ontzettend heeft „gepokt en gema zeld", maar dat thans voortreffelijk werk doet. Het geeft inlichtingen op allerlei ge bied. Het geeft een keurmerk uit. het wijst- middelen aan om het huishoudelijk budget zoo laag mogelijk te houden enz. Op het centraal bureau der vereeniging werken thans vier vrouwen die door het groote aantal leden werk genoeg hebben. Allerlei nuttig werk wordt op het centraal bureau verricht. Er is een commissie voor In dische families en verder geeft de vereeni ging een aantal boeken uit, o.a. een recep tenboek, een boekje „Veiligheid in Huis" als mede een kalender. Belangrijk is voorts het rapport over het afbetalingssysteem en over de wijk-huishoudster. Spreker wees er op, dat de vereeniging vooral in de laatste jaren veel blijken van waardeering voor haar werk ondervindt, ook van de zijde der autoriteiten. 'Zij is vertegenwoordigd in verschillende com missies en lichamen, als in de normalisatie commissies, in de commissie van bijstand in het keuren van electrisc-he artikelen, enz. Zij heeft zitting in het Nationaal congres tot be strijding van het cadeaustelsel. Ook geeft de vereeniging medailles uit voor trouw dienst personeel. Het lidmaatschap geeft het recht op verze kering van dienstpersoneel tegen geredu ceerd tarief. Verder werd het „Jacobafonds" gesticht, waardoor reeds vele zieke of zwakke huisvrouwen geholpen zijn. Tenslotte wees spreekster nog op het vele werk, dat door de afdeelingen kan worden verricht. Nadat een kopje thee was gedronken ging men over tot het practisehe deel der bijeen komst, het oprichten eener afdeeling. De meesten der aanwezige vrouwen gaven zich als lid op. waardoor met het aantal reeds geworven leden in totaal 169 leden konden worden ingeschreven. Het bestuur werd sa mengesteld als volgt: mevrouw P. L. de Boer- Harder, presidente mevrouw A. H. Luehsin- gerWoldringh, vice-presidente en le pen- ningmeesteres, mevrouw, W. G. Hofstede Staal 2e penningmeesteres, mevrouw C. Bus- semaker—Bus le secretaresse, mevr. J. A. N. van Leusen—Binnerts, 2e secretaresse, ver der de dames Mr. Biewinga, L. H. M. Vreug- denhillKruysveldt, Duvergé—Brasten en C. L. MansholtBrugmans. EINDEXAMEN R.H.B.S. Voor het eindexamen Pv.H.B.S. afd. A. slaag den mej. M. C. van Berkum, I-Jmuiden en de heeren D. C. Molenaar, IJmuiden, J. Opel, Driehuis en J. J. F. Kramer, Santpoort. ZWAKZINNIGENZORG. Donderdagavond vond in hotel „Kenne- merhof" een jaarvergadering plaats van de Vereeniging voor Zwakzinnigenzorg. De voorzitter, de heer H. Groeneveld, me moreerde in zijn openingswoord dat in de maand September de vereeniging haar 5-jarig bestaan hoopt te herdenken. Naar aanleiding hiervan herinnerde hij er aan, dat de vereeniging in de afgeloopen jaren niet alleen vooruit is gegaan maar ook voor geestelijk misdeelden in onze gemeente ten steun en zegen is geweest. Vervolgens was het woord aan den scretaris den heer A. ten Broeke tot het uitbrengen van het verslag der 1.1. gehouden ledenvergadering, en hier na werd door hem het jaarverslag '32'33 uitgebracht. De begrooting voor '33'34. ingediend door den penningmeester werd zonder eenige op- of aanmerking aanvaard. Wegens periodiek aftreden van de heeren H. Groeneveld en A. ten Broeke en het bedanken om gezondheids redenen van den heer W. Davidson moest een verkiezing plaats hebben van drie bestuurs leden. De eerstgenoemden werden bij accla matie herkozen; in plaats van den heer Davidson werd gekozen mevr. de Groot te Santpoort. Als reserve-bestuurslid is gekozen de heer Groenendijk. Vervolgens was het woord aan den leider der werkinrichting, den heer A. P. Stolk. Deze herinnerde aan den ge- stadigen groei waarin de werkinrichting zich mag verheugen. Gevolg is dat ook hier een uitbreiding der werkzaamheden, noodig ten behoeve der tewerkgestelden, gewenscht is. Was men het vorig jaar er toe overgegaan, een weeftoestel voor cocosloopers aan te schaffen alsmede gereedschappen voor het vervaardigen van bezems, borstels en vaten kwasten. zou de leider zich in het bezit ge steld zien van een weeftoestel voor het ver vaardigen van Japanmatjes en van een twee den verkoopwagen, alsmede van een toestel tot het vervaardigen van ruige matten. Het bestuur werd gemachtigd, de benoo- digde gelden hiervoor uit te trekken. Na de rondvraag sprak de voorzitter eenige woor den van dank tot den heer W. Bouman voor hetgeen hij in de afgeloopen 5 jaar voor de vereeniging gedaan heeft. Met groote voldoe ning heeft hij persoonlijk kunnen constatee- ren dat tewerkgestelden, die toen zij voor het eerst in de werkinrichting kwamen geen vin ger konden verroeren, nu onder zijn leiding werken hadden geleerd. De heer Groeneveld herinnerde er aan, dat de heer Bouman in den beginne zijn eigen oude werkplaats had disponibel gesteld voor den arbeid, zoodat de vereeniging toen er zelfs nog geen geld was toch al kon gaan werken. Eveneens richtte de voorzitter woorden van dank aan den heer A. P. Stolk die zich steeds beijverd had om langs den weg der vereeniging, het goede voor de geestelijke armen onzer gemeente te zoeken. Na den wensch te hebben geuit dat beide heeren nog vele jaren aan de vereeni ging verbonden mochten blijven, sloot de voorzitter de vergadering. REEDERS AANVAARDEN HET BEMIDDELINGSVOORSTEL. Drie en negentig blanco stemmen. Nu nog de boycot-actie uit de wereld. In de gisteren gehouden vergadering van de Reeüersvereenigingen, die druk bezocht was, werd besproken het bemiddelingsvoor stel van den Rijksbemiddelaar. Na ampele be spreking ging de vergadering tot stemming over. Het resultaat wat, dat uitgebracht wer den 174 stemmen, waarvan 65 vóór, 16 tegen aanvaarding en 93 blanco, zoodat het voor stel aangenomen werd. Met de aanvaarding door de reeders van hetbemiddelingsvoorstel van den Rijksbe middelaar is het conflict tusschen de reeders en de IJmuider Federatie feitelijk van de baan. Maar uit dit conflict is een ander ge boren, n.l. dat tusschen de IJmuider Fede ratie en de IJmuider Vischhandelvereeniging. Weliswaar is de door de IJm. Federatie ge voerde boycot-actie niet tegen de Vischhan delvereeniging bedoeld, doch tegen de reeders, maar de vischhandel vat- deze actie toch op als ook tegen hem gericht. Daar ook de staking der vischknechts in de oogen van de visehhandelaren nog niet te beschouwen is als te zijn opgeheven, is er tusschen deze twee lichamen nog het een en ander te be slechten. Zóólang dit niet is geschied, is de zaak nog niet in het reine. Met het beëindigen van het conflict tus schen reeders en IJmuider Federatie zou formeel de boycot der IJmuider Federatie aan kant zijn. Maar de Rijksbemiddelaar heeft te dien opzichte een daadwerkelijke opheffing met publicatie daarvan in de pers voorgesteld en hieraan zullen beide par tijen zich zeker niet onttrekken. Practisch is de staking opgeheven. Het con flict is eerst dan opgeheven, wanneer de vischhandelvereeniging besloten heeft de boycotactie stop te zetten en de IJmuider Federatie den volke kond doet, dat de staking is afgeloopen en de boycot geëindigd. Maar de staking, resp. het conflict kan alleen als geëindigd beschouwd worden wanneer de vischhandel verklaart, bereid te zijn, visch te koopen van door leden der IJmuider Federatie bemande en geloste trawlers, daar het anders voor de reeders geen zin heeft, hun booten overeenkomstig de voorwaarden van den Rijksbemiddelaar naar zee te zenden. Het wachten is dus nu op den vischhandel. Als die accoord gaat met de wijze, waarop door de IJmuider Federatie de staking der vischknechts is opgeheven en tevens besluit, de boycot-actie stop te zetten, is de zaak gezond. Zoolang dit niet is geschied kunnen de reeders geen booten, bemand - met leden der IJmuider Federatie naar zee zenden. Het heeft verwondering gewekt, dat zooveel reeders blanco hebben gestemd. Naar wij vernemen zijn de blanco-stemmen voorname lijk van die leden, die niet meer de be schikking hebbenover trawlers, of althans niet meer het bedrijf gaan uitoefenen. Ieder blijft op z'n plaats. Het bestuur der Reedersvereeniging heeft gisteren de volgende circulaire verspreid: Aangezien er geruchten worden verspreid, dat bij beëindiging van de staking het thans in dienst zijnd personeel, zoowel varend als aan den wal, de plaatsen weder zou moeten inruimen voor personen, dat aan de staking hebben deelgenomen, acht 't bestuur van de Vereeniging v. Reeders van Visschersvaartui- gen te IJmuiden het noodig nogeens uitdruk kelijk de verzekering te geven, dat deze ge ruchten van allen grond zijn ontbloot en dat het thans in dienst zijnd personeel onvoor waardelijk zal worden gehandhaafd voor opgesteld natuurlijk, dat de werkzaamheden naar behooren en tot tevredenheid worden vervuld. Indien er pogingen mochten worden ge daan, om hetzij door zachten druk, hetzij door plagerijen, hinderen of ook door drei gementen iemand te bewegen zijn plaats op te geven of tot het geven van ontslag aan anderen mede te werken, dan behoeft nie mand zich daarvoor bezorgd te maken, maar kan ieder rustig zijn arbeid blijven voort zetten. Evenwel is het gewenscht van al zulke po gingen onmiddellijk kennis te geven aan het bestuur der Reedersvereeniging, opdat dit de noodige maatregelen kan treffen, om het recht van het in dienst zijnd personeel te handhaven en een rustigen gang van zaken in het bedrijf te verzekeren. PERSONALIA. Met ingang van 15 Juli a.s. is onze plaats genoot de heer L. A. G, Stormmesand, schrijver bij den dienst der P. T. en T. alhier benoemd tot kantoorhouder van het hulppostkantoor te Oudewetering. De heer Stormmesand, die gedurende de laatste jaren loketdienst verrichtte aan het postkantoor in de Kanaalstraat was een om zijn hulpvaardigheid geacht ambtenaar. Ge durende 14 jaren was hij bij de P. T. en T. in dienst. Veel heeft hij ook gedaan voor V.S.V. van welke vereeniging hij gedurende acht jaren bestuurslid was. Wij wenschen den heer Stormmesand toe, dat het hem in zijn nieuwen werkkring wel moge gaan. VELSEN DE WIJZIGING DER GEMEENTE- BEGROOTING. Ministerieele wenken. HET ANTIVOORD VAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS. OUDE GLORIE OP DE THEEMS. Sedert vele tientallen jaren ligt op de Theems de oude Conway, een fregat uit den tijd van Nelsons tegenwoordig een bezienswaardigheid voor. velen< In zijn brief aan Gedeputeerde Staten zegt de Minister, dat hij met genoemd College van oordeel is, dat slechts bij hooge uitzon dering kan worden toegestaan, dat het tekort van den gewonen dienst wordt gedekt door de opbrengst van een leen in g. Alsdan zal men verzekerd moeten zijn, dat in de onmid dellijk daarop volgende jaren de leening kan worden afgelost, aldus de Minister. De financieele toestand van de gemeente Vel- sen laat zich niet zoodanig aanzien, dat be doelde zekerheid kan wordenn verschaft. In verband hiermede kan naar 's Ministers oor deel met den post 407, waarop een bijdrage ad f 150.000 van den kapitaaldienst wordt geraamd, geen genoegen worden genomen. Het gemeentebestuur van Velsen zal dan ook op andere wijze dekking moeten vinden voor het tekort ad f 150.000, hetwelk in verband met de opmerkingen van Gedeputeerde Sta ten ten aanzien van de volgnummers 223 (Schoolgelden lager onderwijs), 296 (School gelden bijzonder 1. o.) en 409 (Ondersteuning aan werkloozen) belangrijk zal moeten wor den verhoogd. Naar raming zal laatstge noemde post, gelet op de raming over 1932 met f 600.000 moeten worden vermeerderd, terwijl de Rijksbijdrage in de kosten van steunverleening zou kunnen worden verhoogd met ca. f 400.000. De mindere ontvangsten van schoolgeld kunnen worden voorkomen door de schoolgelden te verhoogen. Een en ander zal er toe moeten leiden, dat het te kort circa f 350.000 zal bedragen. Zooals reeds werd vermeld, geeft de minis ter verhooging van de belastingen in over weging. Geheven zal moeten worden: le. 100 opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting. (In de begrooting aangenomen 30 opcenten). Meerdere op brengst f 42.500, waarbij de meerdere op brengst, als gevolg van de indeeling van de gemeente in de 3e klasse (zooals verder wordt voorgesteld) gerekend wordt tot het bedrag, hetwelk de verhoogde belasting als gevolg van kwade posten minder zal op brengen; 2e. 200 opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting (In de begrooting aange nomen 80125 opcenten). De meerdere op brengst na aftrek van 10 pet. voor kwade posten wordt geraamd op f 125.000; 3e. Rangschikking van de gemeente in de derde klasse voor de gemeentefondsbelasting Meerdere opbrengst ca. f 12.500- Door deze maatregelen kan het tekort da len met pl.m. f 180.000 welk bedrag de som weergeeft, welke, als de Minister z'n zin krijgt, door Sijmen in Velsen boven het toch al vrij hooge bedrag der belastingen moet worden ^,",oebracht. De bruto-opbrengst van de door den Minister voorgestelde belasting- verhooghig is bijna twee ton! De Minister stelt ten slotte de volgende bezuinigingen voor: Salarissen burgemeester, secretaris en ont vanger f 1000 totaal, jaarwedden wethouders te verminderen met 5 pet. Bezuiniging f 500. Vermindering van het aantal ambtenaren. Verder te verminderen- Schrijf- en bureau behoeften met f 500. Druk- en bindwerk met f 1500 Abonnementen met f 100, Reiskosten met f 500, Bezoldiging ambtenaren Burger lijke Stand met f 40, Bevolkingsregisters met f 130, Keuren voor dienstplicht met f 30. Kos ten raadsverslagen met f 600. Kosten verga deringen met f 350, Kleeding politie met f 1500, Reiskosten politie met f 50, Straat verlichting met f 5000, Waarschuwingsborden met f 600. Toelage Gezondheidscommissie met f 75, Subsidie vereeniging tot bestrijding der tuberculose met f 950, Uitzending kin deren met f 370, Subsidie ziekenhuizen en. sanatoria met f 1000. Belooning ter zake in voer van vleesch door afschaffing der ex tra-belooningen met- f 873, Onderhoude hui zen met f 50, Onderhoud straten en piemen met f 10.000. Pompen en rioolen met f 500, Gemeentereiniging: versobering van den dienst met 15 pet. of f 15.000 bezuiniging. Naamborden met f 200. Kampeerterrein met f 200, Onderhoud bezittingen met f 600, Jaar wedden onderwijzers (boventallige leerkrach ten niet handhaven) met f 6715, Kosten schoolgebouwen met f 1000, Onderhoud schoolmeubelen met f 250, Aanschaffing leermiddelen met f 1500, Verlichting enz. van schoolgebouwen met f 2000, Kosten Ouder- c.ommissie met f 100, Schoolboeken met f 600 Verlichting gebouwen u. 1. o- met f 2C0, Leer middelen buitengewoon 1. o. met f 200, Ver lichting school b. 1. o. met f 275, Onderhoud gebouwen openbaar voorbereidend 1. o. met f 50. Vergoeding volgens art. 100 L. O- wet met f 15.000, Vergoeding art. 101 L. O. wet met f 8000, Vergoeding art. 101 L. O. wet voor u. 1. o- met f 750, Subsidie bijzondere bewaarscholen met f 1400 (geheele subsidie), Kosten schooltoezicht met f 70. Commissie schoolverzuim, vermindering presentiegelden en salarissen secretarissen met f 150. Subsi die bijz. onderwijs met f 50. Schrappen sub sidies resp. uitgaven Natuurmonumenten, Historische verzameling, vereeniging voor M. U. L. O., Nederlandsche Heide Maat schappij en Vreemdelingenverkeer. Totale bezuiniging f 275. Naast de bezuiniging op de gewone be grooting zullen soortgelijke maatregelen ge troffen moeten worden voor de bedrijven. De minister noemt als te bezuinigen bedragen op de onderscheidene diensten: Grondbe drijf f 750, gasbedrijf f 12.000, waterleiding f 5000, openbare werken f 6000 (Voorts zal van laatstgenoemde begrooting de post „uit gaven voor werkzaamheden en leveranties ten behoeve van de gemeente, waarvoor 1' 147.899-37 is uitgetrokken met f 30.000 ver laagd moeten worden) reinigings- en ont- smettingsdienst f 5000 en f 15000 op den post „werkzaamheden en leveranties ten behoeve van de gemeente. Het gevolg van de door den Minister aan gegeven bezuinigingen zal zijn, dat het nog te dekken tekort ad f 170.000 met een bedrag van f 150.000 kan worden verminderd. Het uiteindelijk tekort kan worden opgeheven door het aantal personen in gemeentelijken dienst sterk in te krimpen. Bovendien zullen de i' volsens den Minister nog wor den versterkt door invoering van rechten wegens door den gemeentelijken reinigings dienst verstrekte diensten en door verhoo- ging van de precariorechten. De subsidiën aan Maatschappelijk Hulp betoon en het bedrag, hetwelk door de ge meente aan de werkloozenkassen verschul digd zal zijn, zijn naar het oordeel van den Minister ten minste resp. f 230.000 en f 45000 te laag geraamd. In verband hiermede zal de gemeente, zelfs wanneer alle aangegeven bezuinigingen worden aangebracht, over 1933 nog een tekort te boeken hebben van f 275-000. Wanneer de gemeente in aanmerking zou willen komen voor onderstand in de kosten der gemeentehuishouding zou daaraan een accountantsonderzoek naar de financiën moeten voorafgaan. Het antwoord van B. en W. Het antwoord van B. en W. is zeer uitvoe rig: het beslaat bijna 30 pagina's van het be treffende raadsstuk. Er wordt in opgemerkt, dat bij Raadsbesluit van 29 April 1932 zeer vergaande bezuinigingen in de begrooting werden aangebracht. Aan de wenschen van het Departement van Financiën werd toen vrijwel volkomen voldaan. B. en W. wijzen er op, dat de financieele omstandigheden, waarin de gemeente is komen te verkeeren, haar oorzaak vinden in den ondragelijken last werkloosheid. Vele malen hebben B, en W- onder de aandacht van den Minister van Binnenlandsche Zaken gebracht, dat het groote aantal werkloozen voor een belang rijk deel te wijten was aan de uitvoering van groote Rijkswerken in IJmuiden. Door die uitvoering kwam een stroom van arbeiders van elders naar deze gemeente en deze ar beiders bleven, na afloop der werken, hier wonen. Werk voor die arbeiders was er niet meer en zoodoende kon de gemeente het le vensonderhoud voor die arbeiders verder g&an betalen, zonder in het genot te wor den gesteld van een behoorlijke Rijksbij drage. B. en W. zijn van meening, dat de Minister niet voldoende in aanmerking heeft genomen, dat de voor 1933 geraamde uitga ven op alle mogelijke manieren waren be snoeid, nochtans willen zij aan den Raad voorstellen, zoo ver mogelijk te gaan, maar een groot deel van 1933 is reeds verstreken, waarmede bij de raming der verdere uitga ven rekening moet worden gehouden. In hoeverre B. en W. aan de wenschen van dpn Minister en van Gedeputeerde staten tegemoet willen komen en welke voorge stelde bezuinigingen het College als onuit voerbaar beschouwt vertellen wij morgen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1