De Mysterieuse Apache. IJMUIDER COURANT TWEEDE BLAD VRIJDAG 7 JULI 1933 Onrust in de Lucht. Minister Balbo van Italië is met zijn vierentwintig vliegmachines pas te Reyk javik neergestreken, en daar komt al het bericht dat minister Pierre Cot, van Frank rijk, met. een dergelijk eskader er op uit zal gaan. Natuurlijk om te bewijzen, dat de Fransche luchtvaart niet achter staat bij de Italiaansehe. Zal het hierbij blijven? Men kan het nauwelijks verwachten. Minister Balbo heeft nieuwe onrust in de lucht gebracht, en op alle regeermgsbureaux die den oorlog voor eeuwig' hebben uitgebannen, zitten ze zich nu natuurlijk af te vragen: „Moeten we ook niet met zoo'n eskader erop los? Eischt ons prestige het niet?" Dit woord prestige heeft al heel wat ellen de in de wereld veroorzaakt. Maar daar wou ik het nu niet over heb ben. Alleen maar over die eskadervluch- ten. Minister Balbo heeft te Orbetello een maand od mftoi weer gewacht, eer hij op steeg. Dit heeft meteen het schrikwekkende van die vierentwintig ooriogsmonsters want dat zijn het toch maar doen ver geten. Maar het is lichtelijk komiek, als men overweegt dat onze Indië-vliegers volgens de dienstregeling opstijgen, weer of geen weer, en hun étappes steeds met dezelfde vlotheid achter elkaar afwerken. Een maand op mooi weer wachten! dat deden ze zelfs niet in 1911 of 1912, toen de eerste Rondvlucht over Europa gehouden werd en de luchtvaart nog in haar babysokjes stond. Twintig jaar later blijkt dat plotseling noodig, omdat de Alpen zoo hoog zijn of zooiets er zijn zelfs al vliegwedstrijden boven gehouden, en ik herinner mij er een van enkele jaren geleden, die door den Hol- landschen luitenant Schott op een gewoon legertoestei gewonnen werd. Het psychologische effect op de goe gemeente blijft «*it uit. Die militaire vlieg tuigen zijn de kwaadste nog niet. Als er oorlog mocht komen, is het maar te hopen dat het regent en waait en mist, dan blij- yen ze wel thuis. Hm. Uit Amsterdam is Balbo overhaast weer vertrokken, maar eventueel hierdoor ge wekte onrust heeft zich alweer geluwd, want te Londonderry ging-ie weer een paar dagen op de zon zitten wachten. Verkeersvliegers zouden vel gevaarlijker menschen zijn dan oorlogsvliegers. als ze bommen en mitrail leurs aan boord hadden. Want die wachten nergens op. Gelukkig zijn ze onbewapend. We leven dus voort in Abrams schoot. Nu komt het Fransche communiqué betref fende de voorgenomen eskadervlucht van min. Pierre Cot. Het is een diplomatiek document. Meen niet geachte lezer, dat diplomaten der gelijke zorgvuldige redacties alleen voor elkaar toestemmen. Neen, ze maken ze ook en vooral voor u. Minister Pierre Cot richt zich tot u, tot den rustïgen en vredelievenden burger in felle landen, als hij zich als volgt uitdrukt; PARIJS, 4 Juli (V.DJ De minister van Luchtvaart, Pierre Cot, heeft beslo ten in de eerstkomende weken een Fran sche esquadrillevlucht te ondernemen naar de Fransche koloniën, ten einde te bewijzen, dat de Fransche luchtvaart niet teil achter staat bij de Italiaansehe. Deze vlucht gaat slechts boven land en dan nog wel boven Fransch gebied. De Fransche luchtvaart is bovendien geens zins in staat een eskadervlucht te onder nemen op de wijze als de Italianen, daar Frankrijk tot nu toe nog geen vaste lijn volgt op luchtvaartgebied. Er zijn thans geen eerste klasse Fransche watervlieg tuigen, welke het tegen de Italiaansehe zouden kunnen opnemen. De door den minister van luchtvaart vastgestelde eskadervlucht, welke zal worden uitgevoerd met 25 toestellen, zal via Istris-Rabat-Cao-Dakar-Nriamy-Fort Lamy naar Bangui en vandaar terug gaan. Men is reeds bezig landingsplaat sen gereed te maken en proviand te ver- zenden. Zullen wij "dat samen nu nog eens even ïustig overlezen? 'Eerste alinea. Wij schrikken een beetje. Is 'dat wel zuivere koffie met die eskadervluch- ten? Zijn Frankrijk en Italië elkaar aan het bangmaken? Isdit niet net zooiets als de ouwerwetsche vlootbezoeken, met de beleefd heids-saluutschoten die zoo onaangenaam na konden dreunen en waarin je onwillekeu rig hoorde: „Pas boem op! boem beste jongens boem boem Straks boem komen we terug boem boem boem „en schieten jullie plat! boem boem boem boem Tweede alinea'. Nee boor, hét valt erg mëe. Het gaat slechts boven land en slechts boven Fransch gebied, en de Fransche luchtvaart, (die wil bewijzen dat zij geenszins bij de Italiaansehe achter staat) kan heelemaal niet zoo'n eskadervlucht ondernemen als de Italiaansehe, want zij volgt tot nu toe „geen vaste lijn3'. Wa's dat? Geen vaste lijn? Ah ha. natuur lijk! Het beteekent dat zij eigenlijk toch niet van plan is ooit te gaan vechten. Maar die Italiaanders dan? Nou, enfin, meneer Cot denkt daar blijkbaar het zijne van. Maar hij zegt niks. Het staat tusschen de regels. Kosten van de Fransche oorlogsvluchtvaart: 250 miliioen gulden per jaar zonder vaste lijn. Kosten van de Italiaansehe oorlogslucht vaart: 150 miliioen gulden per jaar. Geheele Nederlandsche defensiebegrooting: 8-3 miliioen gulden per jaar. Er staat nog meer in de tweede alinea. Frankrijk bezit geen watervliegtuigen, die het tegen de Italiaansehe kunnen opnemen. Wonderlijk, dat ze dien meneer Cot, die 100 miliioen per jaar meer te besteden heeft dan meneer Balbo, nog als minister houden. Blijkbaar heeft hij alleen verstand van vlie gen, niet van toestellen? Enfin, dat bewijs dat hij in de eerste alinea wou leveren, was blijkbaar niet ernstig gemeend. Het wachten is thans op de eskaders en de diplomatieke communiqués van Engeland, Italië, Rusland en Japan. Duitschland bezit vrijwel geen oorlogsvliegtuigen, maar Hitier zou er 24_ verkeersvliegtuigen op uit kunnen sturen, die nergens op mooi weer wachten en dat ook niet hoeven te doen, nietwaar? Waarom zouden ze? Het wordt een raar boeltje, ook in de lucht. En ik schijn niet lichtgeloovig genoeg, 't Ligt zeker aan mij. R. P. BEVERWIJK HET PERSONENVERVOER PER AUTO DE SNEL-TAX DOET HAAR INTREDE BEPALINGEN VOOR STANDPLAATSEN In het personenvervoer per auto is sedert eenigen tijd in vele groote steden een soort van tot nog toe onbloedige revolutie ont staan door de verschijning van de z.g.n. snel-taxi's, die vooral in het locale verkeer zich plotseling een groot-en rol toebedeeld zagen, dank zij ae zeer lage tarieven, waar mede zij trams, stadsbussen en station- neerenae taxi's beconcurreerden. Het ver schijnsel had terstond de levendige belang stelling van het publiek, dat aanstonds ge neigd was van dit moderne vervoermiddel een dankbaar gebruik te maken. Plotseling was het rijden per „luxe-auto" dat voor velen toch nog altijd financieele bezwaren bleef opleveren, binnen het bereik gekomen van „ieders beurs"; een uitgave van tien cents kan ondanks alle narigheid van crisis en zoo geen hoofdbreken kosten, om van de besparing aan tijd en schoeisel nog niet te spreken. De sneltax is bezig de wereld te veroveren blijkbaar, althans zij verschijnt meer en meer in plaatsen, waar de uitgestrektheid van de kom der gemeente er maar eenigs- zins aanleiding toe gaf. Zoo mocht ook Beverwijk zich dezer dagen in de verschijning van de sneltax verheugen Zij deed haar intrede onder den naam „Bevertax", waarin dus gelukkig nu eens niets van Kennemerland kan worden afge leid. De primeur voor Beverwijk kwam eerlijk toe aan de Garage Gorter -en niet aan den heer Marees, zooals abusievelijk was bericht maar die aan de geboorte v-an het pupulaire vervoermiddel geen schuld had. Het publiek van onze goede stede, alsook dat van de om geving moet er nog wat aan wennen, het was ben opzichte van het locales vervoer naar alle uithoeken der gemeente voor dezen civdelen prijs, niet ruim bedeeld. Maar men kon reeds ontdekken, dat steeds meerderen van de sneltax gaan profiteeren. Lntuschen is het een verheugend ver schijnsel, dat zoowel het gemeentebestuur, als de politie-autoriteiten van Beverwijk uit stekend hebben ingezien, dat zij in deze leiding moest geven en dat zij bij wijze van spreken het paard vóór den wagen moesten spannen. Tot dusverre golden ook in deze gemeente velerlei bepalingen voor het in nemen van openbare standplaatsen met een auto of taxi. In verband met de verschijning van de sneltax zijn de oude vergunningen ingetrokken en worden daarna onder nieuwe voorwaarden verleend. Wij waren in de ge legenheid de nieuwe voorwaarden in te zien en konden daaruit concludeeren, dat de be langen van het publiek op zeer te loven wijze worden gediend. In de eerste plaats geschiedt de aanwij zing van de standplaats door of vanwege den Inspecteur van Politie; op het Stations plein is daartoe aangewezen het gedeelte voor en nabij het transformator huisje. Bij het motorrijtuig mag niet worden -ge schreeuwd, geroepen of door middel van borden of anderszins de aandacht van het publiek worden getrokken. Voorts worden de wagens voor de indienststelling door de politie aan een onderzoek onderworpen. Dit onderzoek wordt telkens o-p den eersten werkdag van iedere maand herhaald, waar bij het dus is uitgesloten, -dat wagens worden gebruikt, die voor het verkeer of voor de in zittenden gevaar opleveren. De onderne mers moeten een cautie van f 30 storten, die tengevolge van door eventueel door B. en W.r opgelegde boeten zijnde f 10 voor ïederi" geconstateerde overtreding, kan da len tot f 10, doch dan weer moet worden aangevuld. Ook de tarieven en dit is vooral voor het publiek van belang zijn in de ver ordening vastgelegd. Zij vermelden voor een rit naar Wijk aan Zee en Heemskerk aan Zee een bedrag van f 1, ongeacht het aantal personen; per stadsrit, de kom van Wijk aan Duin inbegrepen, alsmede tot aan de pont te Velsen-Noord 10 ets. per persoon. Voor andere ritten mag, ook weer ongeacht het aantal personen, 10 cent per K.M. gerekend worden. Van beteekenis is het te achten, dat men nu ook voor „civielen" prijs tamelijk geïsoleerde wijken van de Bever wijk omringende gemeenten kan bereiken. Intusschen heeft een tweede ondernemer ae sneltax aangekondigd. Blijkens een pu blicatie elders in dit nummer wordt de garage van deze „sneltax" Zaterdag geopend in het perceel Breestraat 55 naast het post kantoor. BRANDJE IN DE VONDELLAAN. Donderdagmiddag werd de brandweer voor de tweede maal op dien dag gealar meerd voor een brandje, dat woedde in een schuurtje achter een leegstaande villa in de Vondellaan. Tengevolge van een foutieve melding meende men, dat de brand woedde in -het Roode Kruis Ziekenhuis en werd aanstonds groot alarm gemaakt. Gelukkig bleek dit niet het geval te zijn, maar toch verscheen de motorspuit ter plaatse en was de staf van de brandweer aanwezig. Omwonenden had den de korten tijd fel oplaaiende vlammen met behulp van een tuinslang bestreden. De brandweer nam hun taak over en miet een enkele forsche straal was het pleit binnen vijf minuten beslecht. Het ontstaan van het brandje hadden eenige jongens op hun geweten, die de ver leiding niet hadden kunnen weerstaan, om een „fikkie" te maken in wat papier, dat in het schuurtje was geborgen. Zij moesten tot hun schrik bemerken, dat vuur snelle vorderingen - kan maken. Toen viel het on heil echter niet meer af te wenden en kozen de jongelui het hazenpad, niet beseffend waarschijnlijk, dat zij door hun gevaarlijke daad niet alleen ernstiger onheilen hadden kunnen veroorzaken, maar ook, dat zij gansch het brandweerwezen een oogenblik in rep en roer brachten. W. B. SOUND THEATER. Het W.B. Sound Theater in de Peperstraat brengt deze week Harry Piel en Maria Sol veg in de spannende sensatiefilm. De on bekende passagier, een Hollandsch spreken de Universal-film, uitgebracht door Loet C. Barnsteijn. In deze -sensationeele film zien de ver- vereerders van Harry Piel bun favoriet op zijn best. Hij speelt, vecht en wint, maar bovenal, hij spreekt Hollandsch. zoodat zij hem bovendien nog goed kunnen verstaan- Hij weet in het filmverhaal het geheim van professor Managan te ontdekken, hij ver nietigt, bijna ten koste van zijn leven, diens gruwelijke uitvinding van gifgas Zóó opge jaagd door de politie, zóó achtervolgd door het noodlot was Harry Piel nooit te voren, maar hij weet vol te houden en te overwin nen. Op het tooneel treedt een soort muzikaal wondermensch op, een man, die alle moge lijke muziekinstr urnen ten bespeelt. DE EERSTE BLOEMBOLLENVEILINGEN. De eerste veiling van droge bloembollen zal op Donderdag 20 Juli, des v.m. te 10 uur in de veilingzaal van Kennemerland1' worden gehouden, uitgaande van de N.V. B1 o-embollenveiling ,Beverwijk" De veiling „Centrum" houdt haar eerste veiling op Vrijdag 21 Juli. VEREENIGING VAN JONG HERVORMDEN. De vereeniging van Jong Heawonnden on derneemt op Dinsdag 21 Augustus -per auto bus een uitstapje naar Arnhem en Omstre ken. Liefhebbers voor dit tochtje moeten zich bij den secretaris, den heer P. Majoor, Koningstraat alhier aanmelden. IJMUIDEN Sylvester Matiischka, pleger van de spoor- loegaanslagen bij Juterbog en Bia Torbagy is thans door de Hongaarsche autoriteiten aan Oostenrijk uitgeleverd. Matüsclika, zwaar geboeid, wordt aan de grens aan Oostenrijksche politiebeambten overgeleverd NIEUWE ZAAK. De heer Jac. Visser opent hedenmiddag in het perceel Prins Hendrikstraat 87 (naast het Politiebureau) een nieuwe zaak in boter, kaas en eieren, waarmede hij aantoont, dat hij zich niet door de ongunstige tijden laat afschrikken. De winkel is keurig ingericht. De granieten vloer, de frisch geschilderde wanden geven bij het binnenkomen een pret- tigen indruk. De kaas wordt in stofvrije vitrines bewaard. Behalve de drie hoofd artikelen heeft de heer Visser een ruime sorteering in delicatessen, zuidvruchten, bis cuits, koek, enz. „DE BLIJDE BOODSCHAP". Zaterdagavond 8 uur zal de openingsbij een komst plaats hebben van de tentzending de Blijde Boodschap,- in de tent. staande aan den Willemsbeekweg. In deze tent, waar door de heeren Fijnvandraat, Ds. Swaan, Ds. J. v. d. Schors e.a. gesproken zal wor den, zal niet anders worden verkondigd dan het Evangelie der schriften en geenszins pro paganda worden gemaakt voor een of andere partij of richting. In Hoofddorp werden de bijeenkomsten geopend door den Burgemeester, den heer Slop. In Haarlem en andere plaatsen waar deze tent gestaan heeft, werden de bijeen komsten druk bezocht. Een dubbel mannen kwartet zal zich tijdens de bijeenkomsten doen hooren. WIJK AAN ZEE EN DUIN RAADSVERGADERING. Donderdagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemees ter H. Rothe. Afwezig de heeren De Wildt, Poortstra, Schelvis, en Hilbrink. Na vaststelling der notulen deed de voor zitter mededeeling van de ingekomen stuk ken, w.o. missives van Ged. Staten houdend goedkeuring van genomen raadsbesluiten o.a. van de verordeningen op de heffing van leges voor secretarie-werkzaamheden en ver richtingen van den Burgerlijken Stand, Voorts was ingekomen de goedkeuring van de Kroon op de verordening voor de onthef fing van de bepalingen der Winkelsluitings wet. Van C. Gorter was een verzoek ingekomen om toestemming voor het plaatsen van -zes houten gebouwtjes (z.g.n. zomerhuisjes). B. en W. stelden voor, om dit adres voor ken nïsgeving aan te nemen, omdat deze aan gelegenheid niet tot de competentie van den raad behoort. De heer v. d. C o 1 k sprak van eigenaar dige verhoudingen te Wijk aan Zee, waar vol gens spr. met twee maten wordt gemeten. De bewoners van de badplaats bouwen derge lijke huisjes en gaan er zelf in wonen, dan mag het wel. Spr. is het hiermede niet eens. De Voorzitter antwoordde dat het hiel de uitvoering van een Rijkswet geldt, waar voor B en W. geen verantwoording aan den Raad schuldig zijn. Ingekomen was een adres van v. Polder e.a„ waarin verzocht werd over te gaan tot het doen rioleeren van de gemeente. B. en W. stelden den Raad voor dit adres voor kennis geving aan te nemen. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. ingevolge het verlangen van den Raad een deskundig advies hebben gevraagd van het Bureau voor Waterschaps- zorg. Uit dit advies bleek in de eerste plaats, dat afvoer op de rioleering te Velsen, onaf hankelijk van Beverwijk dus tot hoogere kos ten zou leiden, dan bij aansluiting op het rioleeringsstelsel van laatstgenoemde ge meente. De aansluitmgskosten op Beverwijk op drie punten in de gemeente, nl. bij het raadhuis, Alkmaarscheweg hoek Hoflanden weg en Arendsweg hoek Boeweg zou met de uit te voeren werkzaamheden in verband met de ligging der Beverwijksche rioleering zou den f 134000 moeten bedragen, voor rioleerinj van steeds meer straten van de gemeente bovendien resp. f 95000, f 128000, of f 160000. zonder straatkolken. De financieele zorgen van de gemeente maken het niet mogelijk een dergelijk plan in deze tijden uit te voe ren, hoe noodzakelijk B. en W. de aanleg van een behoorlijk rioleeringsstelsel ook achten Bovendien moet nog worden gerekend op het biologisch reinigen van het afvalwater, om dat dit ongereinigd niet meer in het buiten water mag worden afgevoerd. De heer Kruithof rekende uit, dat de benoodigde gelden in den loop der jaren grootendeels bijeen hadden kunnen zijn wanneer men tijdig was begonnen overal bij verkoop van bouwterreinen de kosten van straataanleg en rioleering op den grondprijs te leggen. Het adres van v. Polder werd ver volgens voor kennisgeving aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd de thans geldende verordening, regelen de de benoembaarheid en de bezoldiging van de gemeenteveldwachters, ingetrokken. Een nieuwe verordening werd vastgesteld, waar in de jaarwedde werd vastgesteld op f 1400— f 2100 en voor den chef-veldwachter op f 1500 f 2200. Voor eenige bijzondere scholen werd de gemeentelijke vergoeding ingevolge de bepa lingen van de L. O.-wet over het jaar 1930 opnieuw vastgesteld, nl. voor de R-K. Jon gens- en Meisjesschool aan den Arendsweg op resp. f 579.46 en f 1334.61 inplaats van op f 1079 en f 2001, zooals oorspronkelijk was bepaald. Bij het voorstel van B. en W. tot overname van een strook grond voor de verbreeding van de Creutzberglaan merkte de heer K ru i t h o f op, dat de verbetering van dezen weg zeer hooge kosten heeft veroorzaakt. On danks dat gratis afstaan van grond of al thans voor lagen prijs kostte het- de gemeen te f 20000. De Voorzitter wees er op. dat het hier een particulieren weg gold, die zich heeft ont wikkeld tot een druk bebQuwden en bereden verbindingsweg. Het voorstel yan B. en W. werd aangenomen. Vervolgens-stélden B, en W, den Raad voor het subsidie ten behoeve van -het Burgerlijk Armbestuur met f 50.000 te verhoogen en te brengen op f 125.000. De heer De Winter vond het onverant woordelijk om daaraan zijn stem te geven, omdat B. en W. aan het voorstel de opmer king toevoegen, dat tegenover' dezen post geen inkomsten staan. De Voorzitter koneyenmin een bron aanwijzen, waaruit het benoodigde bedrag zou kunnen worden geput, maar stelde zijn hoop op een nogmaals in Den Haag aan te wenden poging, om de regeering jegens Wijk aan Zee en Duin milder te stemmen. Schoorvoetend heeft de raad het voorstel van B en W. toen maar goedgekeurd. In ver band hiermede onderging de bégrooting een administratieve wijziging. Met de stemmen van de heeren Bakkum en Gijsberts tegen werd het kohier voor de straat belasting over het jaar 1933 vastgesteld op f 16901.75. De heer Bakkum ontpopte zich als een felle tegenstander dezer heffing om dat hij ze zeer onrechtvaardig achtte. Hier worden de minst dvaagkvachtigen getroffen meende spr. en vond het zelfs een „idiote" belasting, want zij zal geheven worden ook van inwoners die wonen aan wegen, waar noch bestrating, noch rioleering te bekennen valt. Aan de orde kwam vervolgens de benoe ming van een regent van het Gasthuis of Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Wijk aan Zee wegens periodieke aftreding van den heer J. Gertenbach. B. en W. bevolen aan als no. 1 den aftredende en als no. 2 J. van Amersfoort. Met 6 stemmen werd laatstge noemde in de plaats van den aftredende be noemd. In verband met een schrijven van de Ge zondheidscommissie dat B. en W. nader wil den overwegen namen zij hun voorstel tot vaststelling van een besluit betreffende voor bereiding van de herziening Yan het plan van uitbreiding van Wijk aan Zee terug. Daarna werden supplctoire begrootingen vastgesteld voor 1932 en 1933 resp. tot bedra gen van f 57124,96 en f 631.26 kapitaaldienst). De ingekomen vragen van. den heer D. Kruithof, gericht aan B. en W. over een door het college ongevraagd verleend eervol ont slag aan den controleur, belast met de werk- loozenzorg en de benoeming van een opvol ger kwamen aan het einde der agenda aan de orde. Ingevolge art 216 van de gemeente wet werd het houden dezer 'interpellatie aan het oordeel van den Raad onderworpen. Met 5 tegen 4 stemmen werd het stellen dezer vragen aan B. en W. door den Raad geweigerd. Voor inwilliging: v. d. Colk. Kruithof. Gijs berts en De Winter. Togen: Kruidenberg, Geys, Bakkum en de beide wethouders. Bij de rondvraag wees de heer Kruiden berg op den gevaar opleverenden toestand, waarin de rijwielpaden langs den weg naar Zee verkeeren. De voorzitter kon- geen ver betering toezeggen, omdat het hier een moei lijk vraagstuk betrof. De vergadering werd hierna, gesloten. HEEMSKERK GESLAAGD. Mej. Catli. Reynders is geslaagd voor het toelatingsexamen voor d" Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem. WITTE KRUIS. De heer G. Eckhart heeft bedankt als se cretaris van het Witte Kruis. De heer Eck hart heeft deze functie meer dan 8 jaar ver vuld. OPBRENGST COLLECTE. De collecte ten bate van de tuberculosebe strijding af deeling van het Wit-Gele Kruis, heeft opgebracht f 104.90. WINKELIERSVEREENIGING. De winkeliersvereniging heeft Donderdag, 6 Juli een ledenvergadering belegd in cafc van wed. van Egmord. SECRETARIS A. D. O. Wegens drukke werkzaamheden van den tegenwoordigen secretaris zal de heer Ant- Beentjes Jz. de functie voorloopig waarne men. WATERPOLO IN HET ZWEMBAD. Op Zondag 16 Juli zal in de inrichting der Heemskerksche Zwemclub een water polo-demonstratie worden gegeven door twee daarvoor uit te noodigen zeven tallen JDe wedstrijd heeft tot doel, om ook hier een poloclub op te. richten. FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSCHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) 9) „Au revoïr", antwoordde zij spontaan. „U bent vriendelijk voor mij geweest". „Bon soir, mijn konhrgin", zeide hij zacht en de auto schoot snel vooruit. Zonder tegenspoed bereikte Cornelia haar kamer. Na zich vlug te hebben uitgekleed, ging zijte bed en bleef toen liggen staren in de duisternis. Spoedig viel zij in slaap om te droomen dat zij door een museum dwaalde en een uitga/ng zocht om bij rEtranger Rouge te komen, die haar beneden in een zonnigen tuin opwachtte. Toen allen den volgenden morgen w:er aan de ontbijttafel zaten, keek Cornelia naar de gezichten van haar reisgenooten. Doch alle keken haar glimlachend en zon der eenig vermoeden aan. Niemand had iets van haar nachtelijk uitstapje gemerkt. Toch voelde Cornelia zich niet op haar ge mak. Ruim een uur voor het ontbijt was dien morgen een briefje op haar bed be zorgd. Toen zij de enveloppe opende, was er een klein vierkant stukje carton uitgevallen waarop een boodschap van zes woorden stond geschreven: „Nu is het uit. La Féroce" HOOFDSTUK IV. De moreel dooden. Na het ontbijt was een auto besteld. Wild kondigde vroolijk een vacantiedag aan voor zichzelf en voor Royle en haastig werd een uitstapje naar Versailles in elkaar gezet. „Vind je het goed, Greta?" vroeg de vader die snel door een Baedeker bladerde. „We moeten Versailles zien", ging hij met enthousiasme voort, ,,'t is prachtig", en na zijn koffie te hebben opgedronken, haastte, hij zich weg om nog eenige brieven te schrij ven vóór het vertrek. „We krijgen storm in den loop van den dag", riep hij nog om de deur, „dus hoe eerder we vertrekken, des te beter". „Weineen, geen kwestie van", betwijfelde Julia, die door het raam een heldere blauwe lucht zag. „Je zult het zien", riep Wild nog, die trotsch ging op zijn kijk op het weer. „Waarom zouden we dan gaan", mompel de Cornelia afwezig. Dezen keer echter bleef haar vraag onbeantwoord, haar vader was verdwenen, Julia ging naar boven om haar zakboekje en veldkijker te halen. „Zou je je niet eens gaan klaar maken, Cornelia?" vroeg Royle. die druk bezig was een nieuwen film in zijn camera te zetten; „Ik geloof, dat het raadzaam is", antwoord de Cornelia opspringend. Toen Cornelia goed en wel uit het gezicht was, ging ze langzaam de trappen op, be wonderend nagestaard door de weinige Pa- rijzenaars, die reeds zoo vroeg beneden waren. Wild en zijn gezelschap hadden niet op hun slaapkamer willen ontbijten, wat de Franschen zoo graag doen, Wild zelf had een diepgewoftelden afkeer om het ontbijt „in kamerjapon" te verorberen. Cornelia ging achteloos haar weg. Ze was vandaag liever alleen met haar vader gebleven, over woog ze, ofschoon ze ook wist, dat ze hem toch niet alles kon vertellen. Haar hand zocht in haar zak het briefje van de vrouw, wier gebroken arm zij nog steeds zag en hoorde, want dat nare geluid van het breken hoorde ze nog vaak. Hoe vreeselijk was dat geweest en toch Cornelia leunde zwakjes over de trapleuning, ze wou, dat ze het haar vader kon vertellen en hem dien nieuwen vreemden kennis kon doen aannemen en de dingen doen zien, zoals zij ze zag. „Maak voort, Cornelia", klonk plotseling tot haar, en met een vluggen blos stond zij tegenover haar vader, die haar van uit de bocht der trappen boven had gadegeslagen. Hem toewuivend met haar hand, haastte zij zich een beetje buiten adem naar haar kamer, zonder hem het verhaal te doen, wat haar veel bespaard zou hebben. Toen lachte zij plotseling en haalde de geheimzinnige enveloppe met haar waar schuwende boodschap te voorschijn en scheurde die in kleine stukjes. Ze trok den automantei aan, die haar best stond en zette bij nadere overweging met veel zorg een fluweelen mutsje op, dat een der meest succesvolle inkoopen van gisteren was ge weest. Nu weer stralend, ging Cornelia vlug naar de lift en voegde zich bij de anderen op het breede bordes van het hotel. Buiten stond een luxe limousine, die hen al spoe dig voerde door de vroolijke, drukke straten en boulevards, die frisch en helder in het morgenlicht lagen, langs de rivier, door Neudon en langs lanen met groene boomen die Cornelia's humeur bij elke mijl deden opklaren. Toch, in den loop van den dag met zijn vermoeiend bekijken, werd zij rusteloos en verveelde zich en tegen den tijd, dat zij terug gingen, kwamen de eerste teekenen van de weersverandering, door Wild voorspeld; de hemel was bewolkt, de lucht was stil en drukkend geworden en de zon ging langzaam onder in een onheil- spellenden schijn. Ze kwamen 'in het hotel aan toen het donker begon te vallen. De storm brak los en de neerstroomende regen weerhield hen weer uit te gaan, dien avond. Cornelia was onrustig en niettegenstaande de lange uren in de open lucht, drong ze er op aan, dat Royle met haar zou dansen in de balzaal van het hotel. De regen stroomde nog neer, toen Cornelia twee uur later de deur van haar kamer op slot deed en alvorens het licht aan te knippen, naar het raam liep om naar buiten te kijken. Storm had weinig invloed op haar, donderslagen en bliksem flitsen lieten haar sterke zenuwen onberoerd Ze keek nu naar den dicht neerstroomen- den regen, die nu en dan meer kracht kreeg, door hetwoeste gebulder van den storm. Het was te donker om veel te zien, maar bene den, in de straat bespeurde zij toch de silhouette van een auto. Terwijl ze keek bliksemde het fel en in dat licht zag zij, dat het de grijze tweepersoons auto was. De chauffeur zat onbeweeglijk op zijn post. Cornelia herkende de auto en den chauffeur voordat zij de gordijnen sloot en peinzend én onwillig naar bed ging. De twee dagen, die nu volgden bekeek Cornelia Parijs met koortsachtigen ijver. Het Louvre, de kerken, de museaal bezocht zij alle met een glim lachenden Royle en een belangstellende tante Julia. Royle verlangde niets meer dan

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5