HET NIEUWE AVONDBLAD De wijziging der Gemeentebegrooting. Mijnwerk Visscherij-Snufjes 18e JAARGANG No. 209 ZATERDAG 8 JULI 1933 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - iJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN. Het antwoord van Burgemeester en Wethouders. Bezuinigingen die onuitvoer baar zijn. In hun antwoord aan den Minister zeggen Burgemeester en Wethouders dat zij bereid zijn aan den Raad voor te stellen alsnog op wachtgeld te stellen de adjunctdirecteuren bij gas en water en openbare werken, 4 op zichters bij openbare werken en 1 ambtenaar bij de verificatie (waarvoor in de plaats te stellen één klerk). In 1932 werd reeds wegens inkrimping van werkzaamheden aan 9 amb tenaren ontslag verleend, terwijl het secre- tariepersoneel .met 2 ambtenaren werd ver minderd. Vele werklieden in tijdelijken dienst werden in 1932 reeds ontslagen. Bovendien werd, door opheffing van het gemeentelijk bewaarschoolonderwijs, aan 13 hoofden, on derwijzeressen en helpsters ontslag verleend. Tot een verdere personeelsvermindering kan volgens B. en W. niet worden gegaan. Zij zijn bereid, nogmaals aan den Raad voor te stellen den vacantietoeslag voor de werk lieden af te schaffen. Met al deze bezuinigingen zijn wij tot het uiterste gegaan, zeggen B. en W. De grenzen van het toelaatbare zijn zoo al niet over schreden, dan toch zeker bereikt. Tegen belastingverhoogingen. B. en W. betwijfelen, of de door Gedepu teerde Staten en den Minister gevraagde be- lastingverhooging'èn uiteindelijk wel baten zullen opleveren. Zij zijn er van overtuigd, dat die verhoogingen een herstel van de ge meentelijke financiën zullen vertragen, wij zen er op dat Velsen steeds meer forensen en „stillevende" burgers trekt. Bij doorvoering der gevraagde bëlastingvêrhoogingen zal de vestiging van middenstanders zoo niet ge heel dan toch vrijwel worden stopgezet, om dat in de aangrenzende gemeenten de be- lasting min of meer aanzienlijk lager zijn. Ook hebben B. en W. bezwaar de gemeente in de 3e klasse voor de fondsbelasting terug ..te brengen. Ook een verhooging van het schoolgeld achten B. en W. niet doenlijk, terwijl de in voering van rechten voor den reinigings dienst, gezien de hooge opbrengst der straat belasting uitgesloten moet worden geacht. Verder Verklaren B. en W. zich tegen verhoo ging der precariorechten tegen invoering van nog niet geheven belastingen en tegen ver- hooging der gastarieven. Wel zijn zij bereid, den Raad voor te stellen de reductie bij meer verbruik af te schaffen waardoor de winst met f 20.000 stijgt. Steunverleening. De kosten der steunverleening zijn f 600.000 hooger geraamd. De totale raming bedraagt dus f 1.000.000. B. en W. hebben hier tegen over de totale bijdrage van het Rijk geraamd op f 800.000. Gerekend naar het afgeloopen jaar zou die bijdrage zijn te ramen op f 600.000. Het is hen echter bekend dat een nieuwe Rijksregeling voor het verleenen van bijdragen aan de gemeenten in voorberei ding is. Zij meenen te mogen aannemen, dat een gunstiger regeling wordt ontworpen voor de gemeenten, omdat de bestrijding van de crisiskosten niet is een gemeentelijke- doch een Rijkszorg. Velsen niet armlastig. B. en W. hebben ernstig bezwaar, op de gemeente het cachet van noodlijdend te drukken. Velsen is niet armlastig. Het zijn de crisisuitgaven, welke naar de meening van het College volledig door het Rijk behooren te worden vergoed, die een moeilijke positie scheppen. Na al de begrootinigswijzigingen, waartoe B. en W bereid zijn, een voorstel aan den Raad te doen, bedraagt hét tekort op de be- grooting nog f 76.899.56! Zij zijn bereid, den Raad voor te stellen, voor dit bedrag de re serves aan te spreken. Uit het antwoord aan den Minister blijkt, dat B. en W. de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger wenschen te veria- gen met resp. -f 420, f 360 en f 234. Aangaan de de salarissen der wethouders merken B. en W. op, dat deze sedert 1 Januari 1933 vrij willig 5 pet. van hun salaris in de gemeente kas terugstorten. Mochten één of meer wet houders hiermede ophouden, dan zijn zij be reid, aan den Raad voor te stellen een bij drage voor pensioen van 5 pet. te heffen. Een vermindering van het aantal ambte- naren achten B. en W. niet mogelijk. Sedert 192?. nam de bevolking met ruim 50 pet. toe, doch niettegenstaande dat is het B. en W. mogelijk geweest, het personeel met 4 te ver minderen. Tal van andere opmerkingen en bezuinigingen worden door B. en W. weer legd of van de hand gewezen. Tegen verlaging van de kosten van bestrij ding der tuberculose hebben B. en W. ernstig bezwaar. Juist op dezen post, zeggen zij, kan niet verder bezuinigd worden. Het is het col lege bekend, dat de vereeniging met de groot- ste zoiïï hare financiën behartigt en het uit getrokken bedrag noodig heeft. De subsidie voor 1933 is reeds f 1850. lager uitgetrokken dan in 1932. B. en W. zijn bereid, een opzichter van de bouwpolitie op wachtgeld te stellen. Minder uittrekken voor kosten van onder houd van straten en pleinen achten B. en W. niet mogelijk. Het uitgetrokken bedrag is voor een behoorlijk onderhoud reeds veel te laag. Ook op den post „onderhoud van wan delplaatsen en plantsoenen" valt naar B. en W. meenen niets meer te bezuinigen, omdat reeds sedert 1932 alleen het onvermijdelijke onderhoud plaats heeft. Aangaande de gemeentereiniging merken B. en W. op, dat de gemeente de laatste ja ren aanzienlijk is uitgebreid. Toch is het hen mogen gelukken, door belangrijke versobe ring van den dienst de raming voor 1933 te rug te brengen op f 108.152. terwijl in 1931 nog werd uitgegeven f 117.862. B. en. W. heb ben nagegaan, of verdere versobering moge lijk is, doch zijn tot de conclusie gekomen, dat dit uitgesloten is. Gezien de thans over dit jaar bekende uitgaven achten B. en W. het echter niet onmogelijk, dezen met nog f 6.124.03 té verlagen. Er mag dan echter niets tegenloopen. B. en W. geven dan een overzicht van de kosten van den reinigings dienst in 1931 per inwoner in enkele gemeen ten. waaruit blijkt dat deze zijn in Velsen f 2.88 (1932 f 2.53), Schiedam f 3.06, Leiden f 3.18, Dordrecht f 3.30, Zutfen f 3.74, Gouda f 3.75, den Helder'f 3.94, Groningen f 4.74. Dat de Minister er zoo maar het mes in zet blijkt wel uit het antwoord van B. en W. op de opmerking uit Den Haag, dat de uitgaven voor het kampeerterrein wel met f 200 ver minderd kunnen worden. De opmerking is minder juist zeggen B. en W. De oppervlakte, gehuurd van het Rijk is in 1933 grooter dan in 1932, terwijl het Rijk ook den huurprijs aanzienlijk verhoogd heeft-. Het Rijk heeft bovendien eischen gesteld ten opzichte van de afscheiding, welke verplaatst moet worden. De totale kosten over 1933 zul len in het gunstigste geval zijn f 1176, alzoo f 676 meer dan geraamd is. Afschaffing van alle boventallige onder wijzers achten B. en W. buitengewoon be zwaarlijk voor de. scholen in Velsen-Noorcl en Santpoort. Ook uit de verdere antwoorden en opmer kingen van B en W. komt duidelijk vast te staan, dat de Minister bezuinigingen voor schrijft, die praetiseh niet uitvoerbaar zijn. Burgemeester en Wethouders doen ten slotte den Raad een voorstel, waarin de aan te brengen wijzigingen zijn neergelegd, na welke wijzigingen het tekort op den gewonen dienst nog f 466.983.67 zal bedragen. VOLKSCONCERTEN. De Vereeniging' tot veredeling van Volks concerten had zich tot den Gemeenteraad gewend met het verzoek om medewerking voor het bekomen 'van vergunning tot het geven van concerten op Zondag in het park „"Velserbeek" door de bij de vereeniging aan gesloten muziekvereenigingen. Burgemeester en wethouders berichten 1 hierover aan den Raad, dait de beslissing om trent het verleenen der vergunning alleen bij den burgemeester berust. Reeds meerma len heeft de Raad zich uitgesproken om op Zondag in Velserbeek geen concerten toe te laten. De burgemeester wenscht hiermede rekening te houden. B. en W. stellen den raad voor hen te machtigen, de vereeniging dienovereenkom stig in te lichten. VERKOOP VAN GEMEENTEGROND. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, te verkoopen aan G. Ruysenaars te Velsen 1558 M2 grond aan den Stationsweg waarvan 1485 M2 a f 6 en 73 M2 a f 3 per M2 met verleening van vrijstelling van het bepaalde in art. 68 al. 5 der Bouw- en Wo ningverordening. NIEUWE STRAATNAMEN. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, aan een weg te Santpoort, ge projecteerd in Noordelijke richting van de Frans Netscherlaan af en aan een weg, ge projecteerd tusschen de Wüstelaan en den Middenduinerweg te Santpoort de namen te geven van resp. Wulverderlaan, naar een weg welke vroeger in die omgeving heeft be staan en Wijnoldy Daniëlslaan, naar den vr oegeren gemeente -secretaris. IJMUIDEN HET ADRES DER IJMUIDER FEDERATIE. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de mededeeling dat het adres der Umuider Fe deratie inzake het invoeren van visscherij- diploma's op de Gem. Visscherijsohool ter teekening ligt, op een misverstand berust. Dint was wel aan den directeur verzocht, maar deze achtte dit niet gewensoht. Het adres heeft wei onder de leerlingeln gecircu leerd, hetgeen echter buiten den directeur om geschiedde. GEHEELONTHOUDING. D-e aMeeling IJmuiden van den Algern. Ne- öerl. Geheelonthouders Bond heeft besloten, met -onderstaande motie adhaesie te betui- De groote openbare betooging voor Plaat selijke Keuze en Geheel onthouding op het sportterrein te Leeuwarden, op Hemelvaarts dag 1933, waaraan wordt deelgenomen door ongeveer 8000 personen, waaronder de ver tegenwoordigers van geheel onthouders-, kerkelijke-, maatschappelijke- en politieke- en vakorganisaties, spreekt als haar gevoelen uit: dat voortgaande bestrijding van het alco holisme thans meer dan ooit geboden is, dat de medewerking van den Staat in zijn verschillende organen noodzakelijk is, dat de wettelijke middelen moeten steu nen op, en uiting geven aan de openbare meening, (306 sollicitanten dingen naar vacante betrekking van direc teur van het Algemeen Mijn werkersfonds te Heerlen.) Ruim driehonderd brieven kwamen, Toen men om een leider vroeg, Er is, om het zacht te zeggen, Voor de vragers keus genoeg. Ruim driehonderd voor één functie, Vol verlangen aangemeld, Rruim drie honderd min één enkele Worden straks teleurgesteld. Zij gaan nieuwe brieven schrijven En bezoeken links en rechts. Overvloedig is het aanbod, Op één enkel vraagje slechts. Steeds opnieuw weer op te schrijven, Wat je bent en hebt gedaan. Geeft je op den duur een hekel Aan jezelf en je bestaan. Ruim driehonderd kwamen vragen En het aanbod is zoo klein, Eén mag van dit mijnwerk zeggen Voortaan zal dit mijn werk zijn. P. GASUS. dat een der meest doeltreffende, en meest universeele dezer middelen is: Plaatselijke Keuze, dat zeer wordt betreurd dat deze nog niet in onze Drankwet is opgenomen, dat daarentegen geen steekhoudende ar gumenten van Staatsrechterlijke of anderen aard worden ingebracht, dat dus de actie ter verkrijging daarvan moet worden voortgezet totdat Plaatselijke Keuze verkregen is. OPGELEGD EN NAAR ZEE. De trawlers Vlos en Alcmaria zijn wegens lage besommingen opgelegd. De Oostzee zou heden vertrekken, doch is binnengebleven. Vertrokken zijn de trawlers Bergen, Gerard, Poolzee, IIoop, Raaf en Timor. ANSJOVISBERICHT. (Medegedeeld door de Coöperatieve Ansj ovisverkoop Vereeniging.) De visscherij loopt ten einde; totaal is thans boven water gebracht bijna 21.000 an kers. Verhandeld worden: 1933-er a f 9 1/2; 1931er a f 12; 1930er a f 10. INVOERRECHTEN OP TRAAN. Voor Noorscbe waivischvaart-ondernemin- gen komt het besluit van de Engelsche regeë- ring om het invoerrecht op traan belangrijk te verhoogen zeer van onpas. In den iaatsten tijd ging het bedrijf toch al niet al te best, zoodat men onderling reeds de vangst be perkt had doch nu zijn de vooruitzichten weer slechter geworden. STOOMTRAWLERS VERBOUWD. De stoomtrawler Estebrügge uit Alton a is op de werf te Kiel vier meter langer ge maakt, waarvan men zuiniger exploitatie van het schip meent te mogen verwachten. Ook de daar thuisbehoorende stoomtrawler RJheinland zal volgens hetzelfde plan worden verlengd. UIT HAARLEM SCHMELING GETROUWD. Een klein meisje was de eerste de Schmeling gelulc- vfenschte met zijn huwelijk met de filmster Anny Ondra, dat te BerlijnCharlottenburg werd gesloten. Voor den Politierechter. DE EERLIJKE VINDER. Als je 's avonds het café verlaat, kan het gebeuren, dat je in haast, in verstrooidheid of in een anderen toestand van mindere op lettendheid een verkeerde jas, parapluie of wandelstok meeneemt, gewoonlijk geen slechtere dan je eigen, maar daar gaat het nu niet om. Ik vraag maar, als je dan thuis uit je eersten slaap zou worden gehaald door een maréchaussée en die zou je vragen naar die jas, parapluie of stok, wat zou je dan zeg gen of doen? Dat is in het algemeen niet te zeggen, want dat hangt af van je graad van helderheid van geest, verder van zuiverheid van geweten, dan van je meer of mindere sympathie voor marechaussees, je schrik achtigheid, enfin, van zooveel factoren, dat het ondoenlijk is om ook maar bij benade ring te bepalen, -wat iemand zou zeggen of doen. Er was een man in Beverwijk, die uit een cafe kwam, eer. fiets, die voor 't café stond oppikte, er op naar huis reed en het voertuig op zijn binnenplaats deponeerde, waarna hij te bed ging. Hij was nogal tamelijk-beschon ken uit 't café gekomen, maar toen dit in twijfel getrokken werd met het oog op het f ietsrijden, verklaarde hij, dat hij, dronken zijnde, vaster op het rijwiel was dan op de beenen. Die fiets was de zijne niet, dat wist hij, want hij had er geen, maar er lieerscht hier en daar op de wereld nog naastenliefde, want in dat café woont iemand als kostganger, die met gemelden man niets te maken heeft, doch hem onbeperkte volmacht geeft om op zijn fiets te rijden en deze mee naar huis te nemen, als hem zulks belieft. Zoo had hij, naar hij beweerde, ook dien dag de fiets ge bruikt en ze buiten tegen het café gezet. De eigenaar zag de fiets staan en zag den ander in 't café, zoodat hij kon begrijpen dat die de fiets nog zou willen gebruiken om mee naar huis te gaan, wat volgens de juffrouw uit het café acht van de tien keer gebeurde. Wat hem, den eigenaar bewoog, om die vrije beschikking in te perken, weten we niet. maar hij' zette het voertuig stiekem achter op de plaats en zei niets tegen den man in het café. Er was, 't was Zaterdagavond, nog een man die het café met een bezoek vereerde; die was ook per fiets gekomen en had zijn rijwiel eveneens tegen het raam gezet: het andere was er toen niet meer. Terwijl hij zich aan de genoegens, die het café biedt, overgaf, was zijn vrouw gaan winkelen en ze hadden mekaar weer rendez-vous gegeven vóór het café en dat te elf uur, als 't sluiten was. De juffrouw was er even vóór elf en wachtte maar tot 't elf uur zou slaan; ze voelde niet veel voor de atmosfeer daarbinnen en terwijl ze dus zoo'n beetje aan het schilderen was, zag ze een man, dien ze meende te kennen, uit het café komen, de fiets pakken en er op wegrijden; niets ongewoons. Had de juffrouw geweten, dat de man de fiets van haar echt genoot bereed, ze had misschien gegild of wat anders gedaan, maar nu ze dat niet wist, was er ook geen reden om te gillen, voordat haar man uit het café kwam en keek of die ook ergens tusschen twee steenen lag als een ver loren dubbeltje. De juffrouw naar de marechaussée en die naar den wielgebruiker, die, zoo hij zei, pas in bed lag, wat, gelet op zijn uitrusting, vol gens den wachtmeester waarschijnlijk was. En nu kom ik op mijn eerste vraag terug: wat denk je, dat de man tegen den wacht- cxxx. Is de kogel nu door de kerk of is hij er niet doorheen? Is hij halverwege in den muur blijven steken? In elk geval is het schot afgegaan. Het resultaat moet echter nog even afgewacht worden. Maar de vol gende week is alles wel beslist. De reeders hebben de voorstellen van den Rijksbemiade- laar aanvaard, dus is de staking afgeloo pen. Maar waar bij een andere staking het einde tevens beteekent, dat het werk wordt hervat, is dit hier niet het geval. Er moet nog het een en ander tusschen de IJmuider Federatie en den vischhandel geregeld wor den en.er moet ook werk zijn en voor de meesten is dat er, voorloopig althans, nog niet. We hebben nog twee, misschien wel drie moeilijke maanden voor den boeg. Ople ving van eenige beteekenis verwacht ik niet voor 1 October. Als ik de balans van deze staking opmaak, dan kom ik tot die conclusie, die feitelijk na eiken strijd op te maken is: beide partijen hebben verloren. Ik acht de tijd nog niet ge komen om het resultaat in den vorm van de nieuwe voorwaarden weer te geven. Eerst moet alles achter den rug zijn. Alléén staat vast, dat de IJmuider Federatie heeft moe ten offeren; maar daartegenover dient di rect te worden opgemerkt, dat de organisatie zich onverzwakt heeft kunnen handhaven. En heeft niet een reeder gezegd, dat- hij den strijd voor de reeders als verloren beschouwt als de IJmuider Federatie blijft, voortbe staan? En hoe staat het nu met de visscherij? Twee trawlers zijn opgelegd, een derde, die zou gaan varen blijft binnen. De kustbooten brengen er niets van terecht en dat, terwijl •juist de visch van de kustvissoherij nog al behoorlijk geld opbrengt. Maar ze vangen bijna niets; er zijn kustbooten binnengeko men, die 50 a 60 manden visch meebrachten. Je schrikt dan ook van de slechte besommin gen. Met de Noordzeebooten gaat het wat ter; deze vangen goed. maar hun visch is daarentegen weer weinig waard. meester zei, toen die hem naar het rijwiel vioeg. dat buiten stond? Hij zei 't stomste, wat hij kon zeggen: „Ik weet van geen rijwiel, ik heb geen rijwiel; ik hem met geen rijwiel wat te maken," want toen nam de wachtmeester hem mee en ook het rijwiel, waarmee hij niets te maken had, maar waarmee hij nu te maken kreeg. Hij ging in 't kot, mocht den volgenden morgen niet naar de kerk. toen hij 't vroeg, maar moest over dat rijwiel vertellen en nu zei hij, dat hij zich had vergist en dat hij ge meend had het rijwiel van den kostganger te hebben. Dat zei hij nu ook en de kostganger van den caféhouder was een en al welwillendheid zei. dat hij niets liever had dan dat de ander op zijn rijwiel reed en de juffrouw uit het café deed er het 15ij door te vertellen, dat verdachte van de tien keer er acht het rijwiel mee naar huis nam, maar waaraan verdachte die bijzondere voorkeursrechten dankte bleef een diep geheim. Er ademde een geest van welwillendheid en toegevendheid, zoodat het zich voor een oppervlakkig toeschouwer liet aanzien, dat een vrijspraak zou volgen, maar wie het wantrouwend oog en de strakke aandacht had gezien, waarmee de Officier de getuigen verklaringen volgde, die had de atmosfeer niet vertrouwd en de Officier zei, toen hij aan 't- woord kwam, dat hij een nader on derzoek wenschte. omdat wat nu zoo mooi klopte, heel niet klopte met vorige verkla ringen. Er was al een klein kansje, dat er een naar beneden zou gaan, maar zoover kwam het niet; de rechter commissaris mag de zaak eerst bekijken. Dus: schorsing voor onbepaalden tijd. Beleediging". Een man uit Beverwijk, die negen kin- de,ren had en steun trok, had bericht .ge kregen, dat hij teveel had ontvangen en dat zijn steun zou worden verminderd. Hij was het hiermede niet eens en ging naar de Arbeidsbeurs en nog veel meer, maar schoot niet op en toen hij weer eens aan de Arbeidsbeurs was schold hij den directeur voor schurk uit. Als menschen meenen, dat hun onrecht is geschied, zoeken ze direct' iemand, die uit boosaardigheid oorzaak is van dat onrecht, want andere oorzaken schijnen erniest te bestaan; misverstand, abuis of verzuim zijn woorden, die hun on bekend zijn. Nu moest de man voor den Politierechter verschijnen en we kregen een heel verhaal over dat onrecht, dat trouwens alweer uit de wereld is en we vernamen, dat den man de goede raad was gegeven om zijn excuus aan te bieden, maar dat had hij niet ge wild. Nu wou hij het direct, toen de Politie rechter het vroeg, hoewel er natuurlijk in den stand van zaken niets was veranderd en hij zag wel in, dat het woord schurk niet geuit had mogen worden en moeten worden. Nu hij dan schuld bekende en boste deed, kwam hen er met een gulden boete af; er waren er acht geëischt, maar Mr. Stomps had ook een goed woord gedaan en er op gewezen dat er toch werkelijk een fout was gemaakt, en als je tengevolge daarvan als vader van negen kinderen minder steun krijgt, och, dan weet je niet altijd goed wat je zegt.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1