BRAND TE BEVERWIJK. De Mysterieuse Apache. IJMUIDER COURANT TWEEDE BLAD ZATERDAG 8 JULI 1933 BEVERWIJK DE BOUWPLANNEN VAN HET WITTE KRUIS. De hulp der gemeentebesuren ingeroepen. NOOD BREEKT WET. Onlangs hebben wij uitvoerige bijzonder heden gepubliceerd over de plannen van de plaatselijke afdeeling van „Het Witte Kruis" tot stichting van een nieuw wijkgebouw met Volksbadhuis. Het bestuur heeft thans de fi- nancieele hulp der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin ingeroepen en daar toe onderstaand adres bij de gemeentebestu ren ingediend. Het Bestuur van de afdeeling Beverwijk en Omstreken van de N.H. Verg. Het Witte Kruis, welke haar werkzaamheden uitstrekt over de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, neemt de vrijheid zich tot Uw College te wenden om uw medewerking in te roepen ten einde te kunnen komen tot de oprichting van een nieuw Volksbadhuis an nex lokaliteiten noodig voor-Wijkverpleging, kraamverzorging, t.b.c. bestrijding en zuige lingenzorg. Het Volksbadhuis, dat thans aan de Meer straat 58 te Beverwijk in een verbouwd woon huis is ondergebracht, voldoet sedert lang niet meer aan de geringste eischen, die aan een dergelijke inrichting mogen worden ge steld. Met zeer bekrompen geldmiddelen ge bouwd en verbouwd, is de inrichting meer dan primitief. Het geheel heeft van binnen een onfrisch aanzien, terwijl vooral in den laatsten tijd zoowel binnen- als buitenmuren teekenen van verval vertoonen, die erop wij zen. dat de inrichting nog slechts korten tijd zal kunnen worden gebruikt. Toch worden in dit badhuis nog geregeld per maand ongeveer 1200 baden verstrekt, dat is, bij het opengesteld zijn van 3 dagen per week, ongeveer 100 baden per dag, zoo wel aan ingezetenen van Beverwijk als van Wijk aan Zee en Duin. Met vrij groote zeker heid kan worden aangenomen, dat wanneer een badinrichting wordt geopend die aan de eischen des tijds voldoet, het aantal baden aanmerkelijk zal toenemen, hetgeen de volksgezondheid zeer ten goede komt. De artikelen, noodig voor wijkverpleging, kraamverzorging en t. b. c. bestrijding be vinden zich thans in de vochtige voorka mer van perceel Meerstraat 58. die hiervoor te klein is, waardoor geen behoorlijke voor raad van deze artikelen kan aangehouden v/orden. waarvan de zieken dus nadeel on dervinden. Het Consultatiebureau voor zuigelingen is thans ondergebracht in het gebouw dei- school voor buitengewoon onderwijs aan het C H. Moensplein te Beverwijk. Zooals de heer ten Bruggencate, provinciaal kinder arts van de N. H. Vereen. Het Witte Kruis aan Uw College reeds mededeelde bij schrij den van 12 Maart jl- voldoen deze lokalitei ten slechts in geringe mate aan de eischen, welke mogen worden gesteld, en is het met het oog op het zeer drukke bezoekwensche- Iijk naar een andere gelegenheid uit te zien. In 1932 werden 246 kinderen in dit bu reau onderzocht, waarvan 114 uit Beverwijk, 107 uit Wijk aan Zee en Duin, 25 van Heems kerk afkomstig. Het Consultatiebureau voor t.b.c. bestrij ding is tijdelijk ondergebracht in het Roode Kruis Ziekenhuis. Wel heeft het daar een behoorlijke huisvesting doch het is voor de geestesgesteldheid van de bezoekers onge- wenscht zich voor onderzoek te moeten ver voegen aan een ziekenhuis, hetgeen dan ook elders niet voorkomt. Een dergelijk bureau behoort daar niet om ten volle aan zijn be stemming te kunnen beantwoorden. Boven dien moet een belangrijk bedrag aan hum- worden betaald. Verder ontbreekt thans elke gelegenheid voor het houden van dé zoo nut tig werkende moeder- en andere cursussen op hygiënisch gebied. Sedert enkele jaren is ons bestuur dan ook bezig pogingen aan te wenden om te komen tot de oprichting van een nieuw badhuis met lokaliteiten voor den anderen arbeid der af deeling. Door den architect H. J. W. Meyran te Wijk aan Zee en Duin is een ontwerp met begrooting gemaakt voor een gebouw, zooals voor den Witte Kruis-arbeid noodig is, welke wij zoo vrij zijn U hierbij over te leggen. Wij zullen dit gebouw gaarne doen verrijzen op het terrein aan het C. H. Moensplein, naast het gebouw voor Openbare Werken, van de gemeente Beverwijk, als zijnde bijzonder goed gelegen in het midden van de bebouw de kommen van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, dus voor belanghebbenden gemak kelijk te bereiken. Na opsomming van de reeds door ons ver melde indeeling van het gebouw, vervolgt het adres: Het geheel is sober opgezet. Door den ar chitect zijn de kosten, inclusief grondprijs en inrichting van het badhuis, begroot op ruim f 51000. Onze afdeeling bezit een bouw fonds van ruim f 3000, terwijl het perceel Meerstraat 58 vermoedelijk kan opbrengen ongeveer f 10.000, waarvan f 3100 is te be steden voor aflossing van de op dit gebouw rustende hypotheek, zoodat voor het te stich ten gebouw een bedrag van ongeveer f 41000 moet worden gevonden. Wanneer dit bedrag uit vrijwillige bijdra gen moet worden verzameld, zal zeker de op richting zóó lang op zich laten wachten, dat inmiddels zoowel het volksbadhuis niet meer za: functionneeren als ook de andere arbeid van onze afdeeling in het belang der volks gezondheid ondoenlijk is geworden. Het is daarom, dat wij ons wenden tot Uw college met verzoek den Raad der Gemeente voor te stellen in deze zaak financieelen steun te verleenen. De praktijk van vele jaren heeft uitgewe zen, dat bij de exploitatie van een volksbad huis op de wijze zooals onze afdeeling steeds deed, zoovele inkomsten kunnen verkregen worden, dat, alle kosten gedekt zijn, uit genomen die van rente en aflossing van hetgeen is besteed aan de oprichting van het gebouw en de inrichting. Ook maken de ge regelde inkomsten onzer afdeeling het mo gelijk om hieruit het verdere gebouw te ex- ploiteeren. Wij stellen ons voor, dat de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin de zaak van het Witte Kruis het beste zouden kun nen dienen, door in verhouding van het aan tal inwoners van elke gemeente de rente en aflossing van het benoodigd kapitaal te ga- ra naeeren, Aannemende, dat geleend kan worden tegen een rente van 5 pet. 's jaars en een aflossing van 2 pet. op het gebouw en 5 pet. op de inrichting, zal hiervoor voor- loopig jaarlijks noodig zijn f 2050 rente en f 1000 aflossing, totaal f 3050. Ons bestuur meent, dat gegeven de groote algemeene belangen, dié door de stichting- van een behoorlijk volksbadhuis met Witte Kruis-lokaliteiten als boven aangegeven ge diend worden, een dergelijke belastine van de gemeentekassen alleszins gerechtvaardigd is. Het is zich natuurlijk wel bewust, dat de economische toestanden momenteel hierte gen getuigen, doch wijst er op. dat de lage prijzen der bouwmaterialen en het verruimen van werkgelegenheid voor thans onder steunde werkloozen in deze ook beteekenis- volle factoren zijn. Het bestuur hoopt dan ook zeer spoedig van U te mogen vernemen, dat op Uw mede werking in deze mag gerekend worden, op dat, nog voor ons volksbadhuis wegens on bruikbaarheid moet worden gesloten, een nieuw gereed kan zijn. Tot zoover het adres. Intusschen vernemen wij, dat het bestuur van het Witte Kruis met de gemeentebestu ren reeds een praatje over de bouwplannen heeft gehad, een onderhoud, dat overigens nog slechts een informatorisch karakter kon 'dragen. Het is voor de beide gemeentebe sturen ongetwijfeld een zeer moeilijke taak, om in deze ongekend slechte tijden, waarin de grootst mogelijke financieelé offers wor den gevraagd, een voorstel tot financieelen steun aan de bouwplannen bij den Raad in te dienen. Bij het gemeentebestuur van Be verwijk is in de eerste plaats een zeer groote sympathie voor het plan aan den dag ge treden. De moeilijkheid is nu maar om deze sympathie in daden om te zetten- Immers al zou de Raad het gevraagde bedrag jaarlijks willen voteeren, dan spreekt ook na Ged. Staten de rijksregeering daarin een hartig woordje mee. Aan den anderen kant kan echter gewezen worden op de groote alge meene belangen, die door de stichting van een volksbadhuis worden gediend. Van het badhuis, dat op het oogenblik niet meer aan minimale eischen voldoet, wordt nog een ruim gebruik gemaakt, maar dit aantal ba den zal veel grooter worden, wanneer de bad inrichting aan de moderne eischen zal vol doen. Ook dit is van groote beteekenis voor de volksgezondheid te achten en dat niet al leen voor de bevolking van Beverwijk. Het geldt hier namelijk een streekbelang, waar voor het bekende spreekwoord „Nood breekt i wet" zou moeten gelden. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Oudheidkamer ontving het navolgende ten geschenke: van mevr. -J. P. JansenBlaauw. een antiek tinnen halfmaatje; van den heer G. Chr. Karres. het door een ooggetuige verteltde „Verhael van den doot des Advocaets van Hollant, Johan van Oldenbarnevelt, hoe hij op den 13 Meij 1619 in den Haghe onthooft is, also ick 't selve gesien hebbe": voorts het boekwerk „Oudheden en Gestichten van Amsteland, Noordholland en Westvriesland Anno 1772. ESPEKANTO-NIEUWS. Hoe Esperanto benut wordt. Het bestuur van de plaatselijke Esperanto afdeeling verzocht ons opname van het volgende We lezen in een der in Rusland verschij nende Esperantob'aden het volgende een voudige berichtje: „Het wetenschappelijk literaire instituut in Moskow, zoekt door middel van de Rus- sissche Esperantisteu.bond S.E.U. esperanto- corresponaenten voor die landen, wier talen in de U.S.S.R. weinig bekend zijn. Ziehier een der vele voorbeelden, hoe Es peranto practisch benut kan worden. Zou men de zelfde resultaten kunnen bereiken met eenige andere taal. wij gelooven van niet, daar het Esperanto thans wel is de meest verbreide taal der wereld. De practijk wijst uit en ook wij hebben het ervaren, dat zelfs in de meest onbeteeke- nen-de plaatsjes van de wereld esperantisten zijn. DE P. T. T. EN ESPERANTO. Prentbriefkaarten officieel met Esperanto te kst verschenen reeds in enkele landen, n.l. U.S.S.R., Danzig en Liechtenstein. In Hongarije heeft de directie van de P. T. T. thans een voorstel aangenomen om een serie van 16 verschillende prentbriefkaarten met Esperanto-tekst te doen uitgeven. Deze uitgave is te gebruiken voor het intercom munaal verkeer tusschen 8 verschillende lan den Voorwaar een mooi voorbeeld voor de di rectie van de P.T.T. in Nederland, welke verleden jaar een dergelijk voorstel gedaan, door de Federatie van arbeiders-esperan tisten, van de hand wees. HELDEN DER ZEE-FONDS „DORUS RIJKERS". In verband met de binnenkort alhier te houden collecte voor het Dorus-Rij kers fonds verzoekt men ons opname van onder staande aanbeveling. Reeds van oudsher zijn de Zeeuwsche en Hollandsche kusten bij den zeeman berucht wegens de aanhoudend zich verplaatsende zandbanken en de verraderlijke stroomingen, welke langs die banken de zeegaten in- eii uittrekken. Doch hoe gevaarlijk de Nederlairdsche kust bij navigatie in mist of stormweer ook is, gelukkig wonen er redders langs die kust. alom in de wereld geëerd en geroemd om hun menschlievendheid en zeemanschap. In de afgeloopen eeuw zijn meer dan 8000 menschenlevens door onze kustbevol king van een wissen dood gered. Wordt het niet hoog tijd, dat deze redders, die vijf en twintig tot vijftig jaren lang dit menschlievend werk hebben volbracht, die al die jaren hun leven hebben gewaagd om dat van hun medemensch van een wissen dood te redden, dat deze helden een onbe- zorgden levensavond kunnen genieten? Thans verkeeren. volgens verkregen inlich tingen van de autoriteiten, ruim 145 oud redders en weduwen in behoeftige omstan digheden. De meesten van hen zijn boven de 70 jaar, dus te oud om te werken. Hun borsten zijn versierd met blinkende medail les. maar zij moeten rondkomen met hun ouderdomsrente en kunnen dus niet in "hun levensonderhoud voorzien. Teneinde de Helden der zee in hun nood tegemoet te komen, is 9 April 1923 opgericht de Vereeniging Helden-der-Zee-Fonds „Dorus Rijkers", wier statuten zijn goedgekeurd bij Kon. besluit dd. 17 October 1923 No. 83. Het doel der vereeniging is een nationaal Fonds in stand te houden tot verleenen van steun aan behoeftige redders van schip breukelingen langs de Nederlandsche kust (Zuiderzeekust inbegrepen) en voorts aan de weduwen van vóór 1918 omgekomen red ders, die onverzorgd achterbleven. De steunverleening strekt zich uit over 33 kustplaatsen en eilanden. De. uitkeeringen bedragen hoogstens f 6.per week en ge schieden wekelijks, grootendeels door wel willende bemiddeling van de Burgemeesters. Zoolang bij de jaarlijksche inkomsten, naast de rente van het fondskapitaal, de opbrengst van giften niet gemist kan worden, moeten wij voortgaan met het inzamelen van gelden. Helpt de dappere helden der zee, gooit den ouden zeerobben, die zonder uitzicht of aanspraak op eenige belooning, bij storm en ontij klaar stonden, schipbreukelingen te redden uit doodsgevaar, een reddingsboei toe. opdat zij gedurende de laatste dagen, die zij nog hebben te leven, hun hoofd boven water kunnen houden, Gedenkt het fonds bij onze a.s. collecte. HET BESTUUR. WINKELIERS-COMBINATIE „PLAN WEST". Naar wij vernemen heeft de heer J. Vel ontslag genomen als bestuurslid van de Win kelierscombinatie „Plan West". NIEUWE TELEFOON-AANSLUITINGEN. De volgende nieuwe telefoonaansluitingen werden tot stand gebracht: 2019 N. V. Vink's Fruithandel, Pijpkade; 2297: E. de Rover, W. B. Sound Theater. Duinwijklaan 40; 2396 Dr. Ir. A. F. A. Reijnhart, Verl. Vondellaan 28; 2432 H. Koster, Noorderwijkweg 95A. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken: 1. J. Ch. Comis, werkt, teekenaar, naar Wij kaan Duin, Creutzberglan 126, 2. J. Dek ker, fabr. arbeider naar Wijk aan Duin, Arendsweg 105 a; 3. A. Tempel, dienstbode, naar Haarlem, Kruisstraat 10; 4. E. Bos man, arbeider, naar IJmuiden, Zeeweg 25; 5. J. C. Buishand, slager, naar Venhuizen, Buurt 167; 6. G. M. Hendriks, zonder, naar Utrecht Mgr. v. d. Weteringstraat 23; 7. A. Rozen- beek, stoker naar Wijk aan Duin, Regelier- dwarsstraat 12. SUPPORTERSVEREENIGING „ROOD WIT" Zondagmorgen te 10.15 uur zal een elftal van de Supportersvereeniging „Rood Wit" een wedstrijd spelen tegen het team der supportersvereeniging „Geel-Zwart". De wed strijd wordt gespeeld op het oude Kinheim- terrein bij de Pont. DE WERKLOOSHEID. WEER EEN STIJGING. WIJK AAN ZEE EN DUIN WAAROM DE HEER HILBRINK BEDANKTE. Donderdagmorgen vroeg woedde een felle brand in een tweetal steenen schuren aan den Alkmaar schenweg. O.a. verbrandde een bestel-auto. Een kijkje op de overblijfselen. Het aantal bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling ingeschreven werkloozen vertoonde in de afgeloopen week helaas weer een stij ging. Voornamelijk betrof dit onze gemeente, waarschijnlijk ten gevolge van de beëindi ging der werkzaamheden, verbonden aan de begraafplaats „Duinrust". In totaal waren ingeschreven 425 werk loozen tegen 407 in de vorige week. Voor de drie bij den dienst aangesloten gemeenten waren de cijfers: Beverwijk 254 (vorige week 215)! Wijk aan Duin 144 (156) en Heemskerk 27 (36). De werkloosheid deel zich gevoelen in de volgende vakgroepen: Bever wijk: Drukkers 1, behangers 1, betonvlechters 3, betonwerkers 5, marmer polijsters 4, marmerbewerkers 1, grondwer kers 35, metselaars 10, opperlieden 13, schil ders 3, spoorleggers 1. steenhouwers 1, stuca- doors 4, timmerlieden 8, meubelmakers 1. kleermakers 1, bankwerkers 4. carosserie- makers 1, electriciens 1, gas- en waterfitters 1. koper- en blikslagers 3, lasschers 3, ma chinisten 4, metaalbewerkers 2, monteurs 2, soldeerders 1, stokers 6, vuurwerkers 1. bak kers 2 sigarenmakers 13, sorteerders 1, land arbeiders" 12, agenturen 1. teekenaars 2, chauffeurs 6, kellners 1, winkelbedienden 2, schiuppers 2, voerlieden 1, incasseerders 4, kantoorbedienden 5, losse arbeiders 68, dienst boden 5, werksters 5, slagers L, voegers 1, pakhuisknechts 1, totaal 254 (215). Wijk aan Duin: Beton vlechters 1, be tonwerkers 2, grondwerkers 29, metselaars 3, opperleieden 6, schilders 2, steenhouwers 1, stucadoors 3, timmerlieden 8, bankwerkers 6. carrosseriemakers 1, electriciens 1, handlan gers 1, klinkers 1, lasschers 1, machinisten 3, metaalbewerkers 1, smeden 1, stokers 3, si garenmakers 2, landarbeiders 9. agenturen 1, teekenaars 2, chauffeurs 3, expediteurs 1, kellners 1. lijnwerkers 1, schippers 1, incas seerders 1, kantoorbedienden 5, losse arbei ders 26, dienstboden 3, werksters 2, reizigers 1. straatmakers 1, kuipers 1, totaal 144 (156). Heemskerk: Betonvlechters 1, beton werkers 3. grondwerkers 3, opperlieden 4, schilders 1, timmerlieden 2. houtbewerkers 1, landarbeiders 3, chauffeurs 2, kellners 1. kan toorbedienden 1, losse arbeiders 4, dienst boden 1, totaal 27 (36). GEEN SAMENWERKING MOGELIJK. Zooals wij reeds berichtten bedankte de heer R. Hilbrink. die van September 1931 af de V. D. partij in den raad mede vertegen woordigde als lid van den gemeenteraad. Hij deed dit in een aan den Raad gericht schrij ven, dat echter in de raadsvergadering van jl. Donderdag bij de ingekomen stukken niet werd voorgelezen. De heer Hilbrink zond ons een afschrift van den bewusten brief. De in houd luidt als volgt: Ondergeteekende enz. deelt u hierbij mede, dat hij zich genoodzaakt ziet. ontslag te ne men als lid van uwen Raad. Reden voor deze ontslagname is. dat ondergeteekende zich niet kan vereenigen met de wijze, waarop hier met de gemeentebelangen wordt omge sprongen en ondergeteekende in dit opzicht niet langer de mede-verantwoordelijkheid wenscht te dragen. Een tweede reden voor zijn bedanken is gelegen in het feit. dat het hem niet moge lijk is gebleken met den burgemeester, voor zitter van uwen Raad, vruchtbaar samen te werken, Er heerschen hier vele ergernis wekkende misstanden in de gemeente, doch de voorzit ter doet al zijn best deze onbesproken te la ten. Hij dankt uwen raad hierbij voor de zoo vele malen betoonde welwillendheid enz. (W. g.) R. HILBRINK. OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris J. H. Bremmers word in café „Sonnevanck" in het openbaar verkocht: 1. Een dubbel woonhuis met schuren en erf gelegen aan de Verlengde Voorstraat 32, groot 282 vierk. M. Hoogste bieder de heer C. v. Duivenvoorde te Heemskerk voor f 2050. Bij afslag niet gemijnd. 2. Een perceel grond gelegen voor „Tiemen- iand". Hoogste bieder de heer F. Franck al hier voor f 300. Bij afslag niet gemijnd. 3. Een woonhuis met schuur en erf aan den Zeeweg 210, genaamd ..Tiemenland" groot 790 vierk. M. Hoogste bieder de heer A. Hen- neman te Wijk aan Duin voor f 2860. Bij af slag niet gemijnd. De combinatie der perceelen 1, 2 en 3 staan de op f 3160, werd bij afslag op f 4 afgemijnd door den heer F. Franck alhier. Opbrengst f 3164. NIEUW RAADSLID. Naar wij vernemen zal de heer J. P. Melchers voor de Vrijz. Dem. Partij zitting nemen als lid van den gemeenteraad. Het nieuwe raads lid zal den heer R. Hilbrink opvolgen, die dezer dagen ontslag nam als raadslid. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kenneinerland". Spinazie per kist 90100 Sla per kist 1545 Postelein per kist 2334 Andijvie per kist 1535 Asperges I per bos 5559 Asperges II per bos 23—25 Wortelen per bos 9—16 Rabarber per bos 35 1/2 Pieterselie per bos 23 Selderie per bos 37 Bloemkool I per stuk 18—27 Bloemkool II per stuk 12—16 Tomaten per K.G. 1428 Aardappelen per K.G. 2—2.90 Aardbeien per slof 4065 Komkommers per stuk 36 Zw. bessen per slof 55 Frambozen per doosje 40—60 Kruisbessen per slof 4055 Doppers per K.G. 10—15 Capucijners W. per K.G. 1218 Capucijners Br. per K.G. 12—18 Raspers per K.G, 16—18 Groentjes per K.G. 78 Peulen per K.G. 2032 Snijboonén per K.G. 3450 Dikke boonen per K.G. 5052 Tuinboonen per K.G. 3—5 1/2 IJMUIDEN DE MUMMIE IN THALIA. De brillante film „de Mummie" die onge twijfeld haar ontstaan te danken heeft aan het feit, dat eenige personen, die bij de oud heidkundige opgravingen in Egypte (Toet Ank Amen) een groote rol hebben gespeeld, kort na elkaar stierven. Ardath Bey en de schoone Ellen zijn de wedergeboorten van Egyptenaren, die 2000 j. voor Christus leef den. De fantasie-rijke schrijver heeft rondom dit fantastische idee een fraaie roman ge weven en de filmtechniek bracht het gege ven op een meesterlijke wijze in beeld. Het is wat griezelig maar „de Mummie" is een der mooiste films die wij den laatsten tijd hebben gezien FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSCHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) 10) Hij haastte zich terug naar zijn eigen kamer. Als hij naar Wild ging om hem de geschiedenis te vertellen, zou deze op Cor nelia wachten en haar uitleg vragen, wat hij al of niet zou krijgen en tenslotte zou hij, Royle de waarheid niet te weten komen, waarnaar hij verlangde, welke hij toch vreesde te hooren. 't Eenige wat hij kon doen, was wachten tot Cornelia weer wegglipte. Zoo zijn vermoedens juist wa ren, zou ze wel meer gaan en dan moest hij haar volgen. Was zijn ergste vrees zeker heid, dan zou hij haar vader de waarheid vertellen. 't Duurde drie dagen voordat Cornelia het hotel andermaal verliet. Den vorigen keer had l'Etranger Rouge haar meegeno men naar een soortgelijk café als „La Maison Diable" en het had Cornelia een heerlijken avond geleken. Haar begeleider had haar verschillende van zijn „vrienden" voorgesteld en weer hadden zij den wilden dans dezer onderwereldbewoners gedanst. Behalve dien dans hadden zij nog over verschillende dingen ge'sproken. Cornelia had gespannen geluisterd naar de leven dige beschrijvingen over menschen en din gen. Ze ontdekte, dat zij de inzichten en meeningen van een man van de wereld haar wereld had opgevangen, die uitge drukt werden met een pittigheid en een eigenaardige oorspronkelijkheid die haar ademloos deden luisteren. Een man, die haar hoffelijk en voortdurend beschermde, was die de vriend van zakkenrollers en uifc- gestootenen van de onderwereld? Cornelia begon den toestand zeer interessant te vin den en deze volle uren, wanneer zij zich zoo geheel en al afsneed van haar eigen wereld, hoewel eenigszins beangst, vreugdevol te be leven. 't Was laat geweest, toen zij eindelijk was opgestaan en naar het hotel was terugge bracht, doch voor zij weg ging, had zij af gesproken l'Etranger Rouge nog eens te ont moeten. Doch het duurde drie dagen voor dat Cornelia weer kans zag in het grijze autotje weg te gaan. Haar vader had eenige zakenvrienden medegebracht, er werden uitstapjes in elkaar gezet, diners, natuur lijk gevolgd door dansen en het was ver over middernacht geweest, toen zij einde lijk vrij was en haar kamer kon opzoeken. Den derden avond had zij haar glanzende witzijden dinerjurk met zilver geruild voor het eenvoudige zwarte japonnetje en den donkeren mantel, dien zij steeds bij die uit stapjes droeg en met vast opeengeklemde lippen en een blos op de wangen was zij snel de trappen afgegaan, naar de wach tende auto. De rit duurde ditmaal lang en toen zij eindelijk kon uitstappen, vond zij l'Etranger Rouge op haar wachten bij de deur voor een gesloten huis in een eenzame straat, met boomen, die spookachtig aan deden in het donker. .Mademoiselle", fluisterde l'Etranger Rouge, aarzelend,toen zij een oogenblik on der de boomen, waarvan geen blaadje be woog, stil stonden, „U hebt zelf dezen tocht gewild, u bent veilig met mij, maar ik denk wel, dat u mijn arme „wolven" zult ver kiezer boven deze". Maar Cornelia lachte. „Ik wil het toe! zien", antwoordde zij luchtig. „U moet het zelf weten dezen keer, Mademoiselle", zeide hij, terwijl hij haar zijn arm aanbood en haar naar een huis bracht, dat „la Maison des Fleurs', heette. Zij volgde haar geleider in het huis, eenige steile trappen op in een kamer met tafels en stoelen, waar een bonte menigte bijeen was, die zeer weinig geleek op die andere, in wier gezelschap l'Etranger Rouge haar tot dusver had gebracht. Ze waren allen goed gekleed, de meesten waren betrekke lijk jong, over allen scheen een zware lus teloosheid te liggen, die nu en dan gebroken werd door een uitbarsting van koortsachtige vroolij£heid. Cornelia keek verwonderd de goed gemeubelde kamer rond. Waarom heette dit „La Maison .des Fleurs"? Er wa ren geen bloemen te zien, werkelijk deze plaats, die bijna weelderig was in vergelij king met de andere schuilplaatsen, waar haar vriend haar had gebracht, leek haar buitengewoon saai en fatsoenlijk. Cornelia kon toch veronderstellen, dat de mannen en vrouwen, die in de gecapitonneerde stoe len lagen, daar voor hun plezier kwamen en toch schenen zij zich volstrekt niet te vermaken. Terwijl zij van den een naar den ander keek, bemerkte Cornelia, dat ze allen in een vreemde afwachtende stemming waren, de stemming van menschen, die iets wachten, waarvan zij weten dat het gaat gebeuren en dat, wanneer het gebeurt., de heele atmosfeer zal electriseeren. Niettegenstaande haar moed, begon zij zich slecht op haar gemak te voelen en iets walgelijks in deze kamer deed haar van haar stoel opstaan. „Mademoiselle vindt het vervelend, saai, kleinburgerlijk zelfs", begon l'Etranger Rouge bitter, „laten we maar gaan, maar wacht, kijk hier komen de bloemen, waarop zij allen wachten". Cornelia keek in de richting, die hij aan wees en achter een gordijn kwam een ^~nk *"r>V yr\pjcia \-.a vr), mand bouquetjes, versche bloemen; viooltjes lelietjes van dalen, fijne rozeknopjes en vergeet mij nietjes. Zij ging van het eene tafeltje naar het andere om haar gunsten uit te deelen, die de bezoekers met een stuitend verlangen grepen. Bij Cornelia's tafeltje bleef zij het laatst staan en met haar diepe oogen op Cornelia reikte zij haar een tuiltje viooltjes toe, terwijl zij toevallig naar l'Etranger Rouge keek, die met ge fronste wenkbrauwen zijn hoofd schudde, toen ging zij verder. Cornelia keek naar de viooltjes en hield ze vraged in haar hand, toen haar metgezel met een plotselingen uitroep over de tafel leunde, de bloemen wegnam en ze zonder een verder woord in zijn knoopsgat stak. Cornelia bloosde hevig en keek fond naar de andere tafeltjes. Toen gingen haar oogen wijd open, ze werd doodsbleek. Men hield de bloemen begeerig en wild vast; de be zoekers drukten de knopjes tegen hun ge zicht en snoven het leven van de teere bloe men op. Toen zij goed toekeek zag zij, dat de gezichten der bloemenliefhebbers geheel veranderden; de lusteloosheid week, de rus- telooze uitdrukking verdween uit hun flauwe oogen. De bloemen, die in hun warme

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5