HET NIEUWE AVONDBLAD Él IJMUIDEN VELSEN BEVERWIJK HEEMSKERK 18e JAARGANG No. 212 WOENSDAG 12 JULI '33 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V« Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN PE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. OPENBARE LES. .MUZIEKSCHOOL P. GRIN. De leerlingen van de Muziekschool van den heer P. Grien Jr. hebben Maandagavond in de concertzaal van het Wapen van Velsen een openbare voordracht gegeven, ten aan- hoore van een niet zeer talrijk maar daarom blijkens de belangstelling voor het gebodene, des te meer geïnteresseerd publiek. De samenstelling van het programma, dat uit niet minder dan 19 nummers bestond, viel zoowel om de keuze der vertolkte mees ters uit het klassieke les-repertoire, als om de met zin voor aangename afwisseling ge maakte rangschikking, alleszins te loven. Uiteraard mag op een avond als dezen Iedere debutant op een applausje rekenen, doch men kan toch al spoedig merken of het alleen welwillendheid, aanmoediging of een soort familie-enthousiasme is, welke dit ap plaus ontlokt, dan wel spontane waardeering voor hetgeen de leerlingen van de muziek school van den heer Grin presteer en. Al zijn het niet allen toekomstige meesters, welke zich zöo'n avond voor de eerste maal publiekelijk laten hooren, wie zich tot aan dachtig luisteren en begrijpen zet, zal niet zoo moeilijk kunnen ontdekken, dat bij vele leerlingen niet alleen de vaardigheid in het bespelen van het instrument tot een bepaal den graad is genaderd, maar ook of het be grijpen van den geest van het werkje, dat zij vertolken, aanwezig is of niet. Ik doel hier dan op de meergevorderden, waarvan Joop Venus, Femmi Wijker, Bep de Waal en Annie Werkum een goede beurt maakten met haar diverse piano-soli, terwijl Marie Boontjes met veel bijval enkele gedeel ten uit een Schülerconcert voor viool ten ge- hoore bracht. Duetten en trio's wisselden met meerdere soli elkaar vlot af. Het is dan ook niet doenlijk alle optreden den elk afzonderlijk te bespreken en ik vol sta met slechts de namen van allen even te noemen, zooals de jongedames de Haan, Bep Krabbendam, Rika Boerma, Fie de Waard, en de jongens Dirk de Lange. Cor van Veelen. Ali Rooze was een parmantig violistje-in- den-dop met een zuiver gehoor; Annde Wor- kum onder de gevorderden een pianiste, die voelde wat zij speelde. Met dezen avond heeft de muziekschool van den heer Grin getoond, dat het haar leerlingen niet alleen technisch muzikale ont wikkeling verschaft, doch ze, als de begaafd heid aanwezig is, ook in de kunst weet in te wijden. Dat dit door de jeugdige studenten op prijs werd gesteld bleek uit het aanbieden van een pianolamp vergezeld van een bouquet bloe men aan den leider, voor wien deze avond van openbare les eenigermate 'n debuut was. Met haar kring van leerlingen en nog veel ruimeren kring van belangstellenden en rnee levenden, is het instituut van den heer Grin zeer zeker een factor van beschaving in ons plaatselijk muziekleven. W. NAAR ZEE. De stoomtrawlers Caroline, Henriëtte Jaco- ba, Alkmaar, Jenny Elsa, Jubi Streiff en Fla mingo zijn naar zee vertrokken. PART. BEWAKINGS- EN RECHERCHE DIENST. Over het tijdvak loopende van 1 Augustus 1932—1 Juni 1933, werd door bovengenoemden dienst in 118 gevallen één open deur aange troffen benevens in 44 gevallen een open raam. Voor zoover dit onbewoonde huizen be trof, werden in het algemeen belang diverse maatregelen getroffen, en rapporten aan be langhebbenden overgemaakt. Van de bewoon de perceelen werden de eigenaars gewekt, ter wijl des nachts in gevallen, op verzoek, bin- 1 nenshuis en een onderzoek werd ingesteld. Voorts werd in één geval een onderzoek inge- steld in een kerk te IJmuiden, in den tuin waarvan een achterdeur los werd aangetroffen door den leider E., terwijl de bevindingen van dien aard waren dat het noodzakelijk was den koster te wekken. In 22 gevallen werd een niet gedoofd lichtpunt aangetroffen. Aan hen die voor deze verzuimen gewekt willen worden, werd hierop de aandacht gevestigd. In 21 gevallen werd in de straatdeur een sleu tel aangetroffen en in 4 gevallen een sleutel bos welke met begeleidend rapport in de brievenbus werd gedeponeerd, of waar ge handeld werd naar gelang der omstandig heden. In 19 gevallen werd een rijwiel aan getroffen, dat door middel van den dienst een veiliger plaats bekwam, om hetzelve la ter in 't bezit van den eigenaar te stellen In één geval bleek een rijwiel van diefstal af komstig te zijn toebehoorende aan den heer Van V. te IJmuiden. In overleg met den heer Commissaris van politie, kwam de eigenaar later weer in 't bezit van bedoeld rijwiel. Een analoog geval bleek te Driehuis, waar door middel van den dienst bij de politie in die af deeling eveneens een rijwiel werd gedepo neerd. In één geval werd een bewoner gewekt voor een gesprongen waterleiding, het eigen dom eener vereeniging geborgen, terwijl on der Santpoort des nachts de assistentie werd verleend door de leider Van D. inzake een aanrijding met doodelijken afloop van iemand uit IJmuiden. Eenzelfde optreden ge* gchiedde te Velsen Noord door den waker O. NA DE STAKING. Een circulaire van de IJmuider Federatie. ONTSTEMMING ONDER DE REEDERS. Het bestuur der IJmuider Federatie ver spreidde gisteren een circulaire waaraan wij het volgende ontleenen: Nu alle bij het conflict betrokken partijen de voorstellen van den Rijksbemiddelaar hebben aanvaard, besloot de stakingsleiding in een vergadering van het Centraal Bestuur met de besturen der betrokken Vakgroepen en een aantal vertrouwensmannen uit- de plaatsen buiten IJmuiden, dat de staking met ingang van heden zal worden opgehe ven. Het is niet mogelijk om in het korte bestek van dit manifest de groote beteekenis van den strijd, die achter ons ligt, te schetsen. De gelegenheid daartoe komt later wel. Slechts willen wij hier in enkele hoofdlijnen het karakter van dien strijd aangeven. Zoo ergens, dan was hier in het IJmuider visscherij bedrijf reden tot scherp verzet te gen afbouw van de maatschappelijke positie van den arbeider en zijn gezin. Een slecht georganiseerd bedrijf, waarin vele misbruiken heerschten. De pertinente onwil der reeders om in samenwerking met- de vakorganisatie der arbeiders en andere belanghebbende instanties in het bedrijf maatregelen ter verbetering te beramen en door te voeren. Niets dan de gretige wil cm te nemen van de slechtstbetaalde groep in het bedrijf, die bovendien al eenige jaren door groote werkloosheid geteisterd was: de arbeidèrs Wij boden aan de ons voorgestelde be snoeiingen ernstig met onze leden te bespre ken, zoo de reeders bereid waren dan ook werkverruiming tot uitgangspunt te nemen. Men weigerde botweg!! Toen was verzet, geboden. En wel onmid dellijk. Dat eischte het klassekarakter van onze vakbeweging. Dat eischte het algemeen belang van den visscherij-arbeider en zijn gezin. Zou hier de IJmuider Federatie heb ben geaarzeld, zou hier de eenigste organi satie, waarop de visscherij-arbeider in ons bedrijf rekenen mag, gefaald hebben in haar taak, het geloof in onze organisatie als kampvechtster voor de belangen der vis- seherij-arbeiders waren grondig vernietigd geworden. Hier moest de handschoen worden opgeraapt! Dan wordt gewezen op de houding van den Christelijken Bond. Hét werd een strijd om de macht! De strijd om de loon- en arbeidsvoorwaar den werd daardoor op den achtergrond ge drongen. Eén tegen allen hielden wij stand. Begin Juni werd het algemeen offensief ingezet. Het doel niet bereikt! Dag voor dag verstreek. En hoewel het aantal meerendeels met onbevaren personeel in zee gebrachte trawlers steeds grooter werd en de dertig naderde, vorderde men ten op zichte van het gestelde doel geen streep. Men had er vast op gerekend dat de zuig kracht van het in de vaart brengen van voor al de groote booten op onze beste kern zoo groot zou zijn geweest, dat man na man gezwicht zou zijn en zich als onderkruiper zou hebben aangemeld. De demoraliseerende werking daarvan op het gros van ons leger zou dan de rest doen. Het is anders uitgeko men! De maand vorderde steeds verder en op een zeer enkele uitzondering na stonden al onze 1300 zeelieden pal! Het najaar naderde. Het ruwe weer zou het varen met onbevaren personeel tot een ongekend risico maken. Een „Spaarnestroom" was genoeg. Langzaam maar zeker won het besef, dat vernietiging onzer organisatie onbereikbaar was, veld en in dezelfde mate hernam de oorspronkelijke strijd om de loon- en ar beidsvoorwaarden haar oude, domlneerende Het zou dwaasheid zijn te ontkennen, dat veel moest worden prijsgegeven. Maar dwazer nog ware het te ontkennen, dat ook in materieel opzicht deze strijd zijn goede resultaten had. Verdween de gagever- laging van aanvankelijk 5 en later 10 pro cent voor de zeelieden door de macht der Christelijke organisatie? Bleef de positie dei- haven arbeiders volmaakt onaangetast- door den moed dezer heeren?Was hun strijdlust de oorzaak, dat de reedèrs hun bemanningseisch voor de kleine booten belangrijk beperkten? Lagen zij de ziekteverzorging contractueel vast, verkwanselden wij het zoodje visch, zorgden zij, dat er niet iets van de rechtspo sitie van den op proef aangestelden schipper overbleef, redden zij nog iets van de voor kolenwerkers geëischte loonsverlaging en behielden zij wat er wezenlijk van belang was voor de havenarbeiders in de Visehlos- regeling? Of geschiedde dit alles onder den druk van den door de IJmuider Federatie ge voerden strijd? Zij. die ons honen willen, dat niet meer bereikt werd, zullen eerst zelf zes maanden tegen een leger van vijanden moeten hebben gestreden om recht van spreken te krijgen! Maar met de maat van het direct mate rieel belang is het resultaat van dezen strijd niet te meten. Wordt het staal in het vuur gehard, de or ganisaties der arbeiders verwerven in den strijd hun bruikbaarheid. Zes maanden lang werd het uiterste van organisatie en ieder lid afzonderlijk gevergd. Bleek al heel spoe dig, dat vernietiging van onze organisatie inzet van den vijand was. zoo kan het als winst geboekt worden, dat innerlijk en ook naar het getal onze organisatie in belangrijke mate verstrekt uit den strijd kwam, terwijl de in breede kringen gewonnen overtuiging, dat Christelijke organisatie Verkapte Burgerwacht, is, een bezit van de eerste rang genoemd mag worden. De strijdorganisatie der arbeiders vormt het kapitaal, waarvan de loon- en arbeids voorwaarden de rente is. Van de rente heb ben wij verspeeld, het kapitaal bleef onaan getast, dat zal de toekomst leeren! De zwarte bladzij in het boek dezer staking. Zij is er, zooals bij iederen strijd! Daarop staat geschreven, dat „voor de beschikbare plaatsen bij voorkeur de exstakers in aan merking komen". Dat beteekent, dat het ge spuis, dat onzen strijd brak, althans voor- loopig gehandhaafd blijft. Dat beteekent, dat een aantal van de besten onder ons aan den kant blijven staan als het werk weer wordt hervat Dat is hard. En voor ons allen. Dat is de zwarte bladzij in de geschiedenis van dezen strijd. Dit te verdoezelen ware bedrog. Toch meenen wij, dat de kans niet uit gesloten is, dat het slachtoffersschap van de meeste dezer kameraden van betrekkelijk korten duur zal zijn. Zou dat niet het geval zijn, den hebben wij de plicht het lot dezer kameraden en dat hunner gezinnen m materieel opzicht zoo dragelijk mogelijk te maken en bij de eerstvolgende gelegenheid het volle gewicht onzer organisatie ten hunne behoeve in den schaal te werpen. Naar wij vernemen heeft deze circulaire, onder de reeders groote ontstemming ver oorzaakt. Het is niet onmogelijk, dat nieuwe moeilijkheden ontstaan. CREMATIE J. J. ALLAN SR. Onder zeer groote belangstelling had gis termiddag in het crematorium op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk over schot van den heer J. J. Allan Sr., oud-wet houder van Westzaam en oud-commissaris der IJmuider Courant, toen deze nog werd uitgegeven door de N.V. Drukkerij Sin jewel te IJmuiden. Aanwezig waren de burgemeester van West zaan, de heer H. M. Wempe, de heer K. Swart. wethouder. Ds. W. G. Reddingius, Nea. Herv. predikant te Westzaam, Grootes, ca caofabrikant en de Jongh, papierfabrikant aldaar. Namens de Stroomverkoop Mij. Zaanland, waarvan de overledene vroeger commissaris was, was aanwezig de directeur, de heer Coebergh terwijl van het bestuur der Vereeniging van bewoners der buurtschap Driehuis, waarvan de overledene sinds korten tijd vice-voorzitter was, eenige leden aan wezig waren. Verder merkten wij op de hee- ren A. Klinkenberg, wethouder van Wormer- veer. D. Bus en W. P. Mets, oud-leden van den Raad van Beheer der IJmuider Courant, P. Pleyler, hoofd der openbare school H al hier. vroeger te Westzaan, het geheele perso neel der drukkerijen van den overledene enz. Burgemeester Wempe zeide dat- men in grooten getale uit Westzaam gekomen was, om de laatste eer te bewijzen aan een der beste ingezetenen van de gemeente. Hij heeft ons veel gegeven en we hebben het gemeld, toen hij ons verliet. De joviale en prettige medeburger werd gemist. Veel heeft hij ge daan, veel tot stand gebracht. Spr. noemde een goede verbinding met de gemeente, gas. water en electrisch licht. Hij was vooruit strevend. maar conservatief in het beheer der gemeentefinanciën. Zijn nagedachtenis zal in Westzaam in eere worden gehouden. Ds. J. H. Koerts Sikkema. Ned. Herv. oredi- kant te Wormerveer, vroeger te Westzaan. herdacht wat de overledene als lid van den kerkeraad was en als vriend. Hij was een man, waar licht en kracht van uit ging Spr. richtte woorden van troost tot de familie. De heer van Dijk sprak namens het perso neel der drukkerijen van den overledene. De jongste zoon sprak woorden van dar.k voor wat de overledene voor zijn gezin was geweest en dankte voor de groote belang- steling, waarna de kist daalde onder het spe len van het Koraal uit de Sonate Pathetique van Beethoven. Er was een groote schat van bloemen, die afzonderlijk in een auto werden medegevoerd. DE AARDBEIENCAMPAGNE. SLECHTE RESULTATEN. Het spoorwegongeluk hij Apolda in Thuringen, waarbij vijf personen gedood en 20 gewond werden. Zooals men ziet viel een der- wagens geheel om* De oogst van aardbeien loopt ten einde en zoowel uit de steeds kleiner wordende aanvoeren, als aan de verminderde kwaliteit der vruchten is wel te bespeuren, dat de laatste veilingen aanstaande zijn. Het seizoen heeft dit jaar wel een eigenaardig verloop. De grootste aanvoeren kwamen eigenlijk op een tijdstip, dat niemand eigenlijk al ver wacht had. Als regel valt het hoogtepunt van den oogst zoo ongeveer in de tweede week van de maand Juli. Nu deze goed en wel is aangebroken, blijken de aanvoeren gaande weg minder te worden. Aan welke oorzaken dit verschijnsel is toe te schrijven zal ver moedelijk later wel blijken. Het is niet. waar schijnlijk, dab dit geheel op rekening van de natuur zou moeten worden gesteld. Wel staat het vast, dat het beschot van den oogst, niet is meegevallen. De bloei van de aardbeien is schitterend geweest, maar door het onbesten dige weer liet het rijpen der vruchten te wenschen over, zoodat de resultaten niet aan de verwachtingen voldeden. In hoeverre dit moet worden betreurd is van enkele om standigheden afhankelijk. De niet-loonende prijs, welke voor de vruchten aan de markt werd besteed, plaatste menigen tuinder voor een probleem, wanneer hij van de geringe op brengst plukloonen aan zijn tijdelijk per soneel moest betalen. Zoolang met „eigen voik kon worden geoogst kon het er nog wel eens mee door. Ons zijn echter gevallen be kend, dat de tuinder na een week van in- spannenden arbeid de opbrengst van de aard beien niet alleen aan zijn personeel kon uit betalen, maar bovendien er nog een bedrag op moest toeleggen. Zoo komt het verschijnsel van het onver wacht snelle einde van den oogst wel even- in een ander licht te staan. De lage prijzen animeerden de tuinders niet, om plukkers of pluksters aan te nemen, met de zekerheid, dat van de opbrengst der vruchten niets aan hun gezinnen ten goede zou komen. Het moet dan ook niet onmogelijk worden ge acht, dat de oogst niet het noodzakelijke normale verloop heeft gehad. Hoe het ook zij de voor geheel Kennemerland zoo belang rijke aardbeiencampagne is een groote te leurstelling geworden. Dït geldt dan wel in de eerste en voornaamste plaats, de finan- cieele uitkomsten. Deze blijven ver beneden het middelmatige. Men is geneigd zich af te vragen, dat er van terecht had moeten komen wanneer dan bovendien de oogst nog ruim zou zijn geweest. oZoöat de mindere kwan titeit dan toch nog eenig voordeel heeft ge bracht. Ook nu de oogst ten einde loopt blijft de midden-prijs zich bewegen rond 16 ct. per K.G. Bij uitzondering wordt voor zeer mooie partijen, bestemd voor de binnenlandsche markt, wat meer betaald. Maar de kwaliteit der vruchten wordt gaandeweg minder, zoo dat ook de gevallen, waarin het prijspeil nei ging tot stijgen vertoont, steeds zeldzamer worden. Hoe men overigens de zaak ook be kijkt, het aarbeienseizoen moet positief als mislukt worden beschouwd en die tuinders voor wie aardbeien de hoofdteelt is. zien de toekomst donkerder in, dan ooit te voren. KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES Voor het aanvragen van kosfcilooze rijwiel plaatjes voor het jaar 19331934 zal ten kan tore van den Rijksontvanger aan den Velser- weg zitting worden gehouden op de Donder dagen 20 en 27 Juli a.s., telkens des avonds van 7,-9 uur. NEDERLANDSCIIE MERKENARTIKELEN. Vanwege het Nederlandsche fabrikaten- huis te Utrecht zal in September wederom een tournée door ons land aanvangen ter propageering van de Nederlandsche Merken- artikelen. Ook Beverwijk is ditmaal in de rondreis opgenomen. In weiken vorm hier deze pro paganda zal worden gevoerd is nog niet be kend. Vermoedelijk zal dit geschieden door middel van een voordracht, waarin artike len en merken aan een bespreking zullen wor den onderworpen. EEN SPORTMIDDAG VOOR DE SCHOOLJEUGD. Voor de leerlingen van school 2 en de U, L. O.-school wordt op Dinsdag 25 Juli een sport middag georganiseerd. De jeugd zal zich daar bij onderling in verschillende takken van ath- letiek bekampen. De organisatie en de leiding van dezen sportmiddag, die in het Gemeente lijk Sportpark wordt gehouden, berust bij den heer H. Blaauw, leeraar in de lichamelijke op voeding, alhier. HONDERDJARIG JUBILEUM. Maandag heeft de NV. P. Schuckinck Kool het honderdjarig bestaan van de zaak her dacht. Het eeuwfeest van deze oude en alge meen bekende firma is zooals te verwachten viel voor de uitgebreide zakenrelaties aanlei ding geweest om in velerlei vorm aan de ge voelens van sympathie, welke voor de zaak van Kool gekoesterd worden, uiting te geven. Van heinde en verre kwamen de gelukwen- schen als het ware binnenstroomen. Prach tige bloemstukken getuigden voorts van de groote waardeering, welke zoowel de cliën- tele als de andere zakenvrienden voor de 100-jarige firma blijken te bezitten. Ook het personeel liet zich niet onbetuigd en deed zijn gelukwenschen van een stoffelijk blijk van waardeering vergezeld gaan Vele vrien den en bekenden hebben zich voorts beijverd om dezen dag voor de directie van de jubilee- rende firma tot een on verge telij ken te ma ken. Het jubileum werd verder in intieme kring herdacht. UITSLAG SELECTIE BRIDGE WED STRIJDEN. Na de onderlinge selectiewedstrijden van de Beverwijksche Bridgeclub zijn. de volgen de paren aangewezen om de kleuren van de B. B. C. in de aanstaande competitie van den Nederlandschen Bridgebond te verdedigen: 1. De heer en mevrouw Ir Spruyt, 2. Dr. Becker en Ir. Hubrechtsen, 3. Notaris Anten en Dr. Paerl, 4. de heeren A. A. Post en A. Visser. Reserves: deheer en mevrouw Stou- lenbeek en de heer en mevrouw Ragut. CONCERTZAAL Het bouwen van een concertzaal voor re kening van de Erven J. Dam zal geschieden door aannemer Bot uit Alkmaar

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1