HET NIEUWE AVONDBLAD Parachute-japonnen. '18e JAARGANG No. 219 DONDERDAG 20 JULI 1933 IJ MUIDER CO U PANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. i| Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Chauvinisme. Een dier Amerikanen wien de internatio nale kijk op de dingen deelachtig is gewor den, en die derhalve in staat is geraakt tot eenigszins onpartijdig oordeelen -Henry W. Lawrence heet hij heeft in het tijd- N schrift „The American Scholar" een alleszins lezenswaard artikel over Chauvinisme ge schreven. Hij is zich gaan verdiepen in schoolboekjes, in gebruik in velerlei landen, en de bloemlezing van nationalistische zelf verheerlijking die hij eruit haalt geeft niet alleen een duidelijk beeld van een der erg ste belemmeringen, die internationale toe nadering in den weg staan, maar is boven dien allervermakelij kst. „Het geeft een Amerikaan wel een schok als hij ziet hoe vaak George Washington wordt overtroffen in de vaderlandsche ge schiedenis van andere landen", zegt Law rence, en hij toont met namen en feiten aan dat verschillende nationale helden, die in de schoolboekjes van hun landen vereerd worden als de grootste en nobelste mannen die de wereld ooit gekend heeft, buiten de grenzen van hun vaderland vrijwel onbe kend zijn gebleven. Zoo noemt hij een zeke ren George Skanderbeg, volgens de Alba- neesche schoolboekjes: „den grootsten strij der die ooit leefde". Hij was specialist in het uitroeien van Albanië's aartsvijanden de Turken, maar ook in andere opzichten was hij onvergelijkelijk. Kuisch was hij als Lode- wijk de Heilige, diplomatiek als Talleyrand en dapper als Alexander". Argentinië heeft er ook zoo een gehad, en 'de Argentijnsche schoolboekjes zeggen rond uit, dat hij Washington overtrof. Hetgeen heel wat wil zeggen in een dergelijk land. Want de persoonsvereering is nog maar een kleinigheid, en alleronschuldigst van aard, vergeleken bij de matelooze nationale zelfver heffing. Het schoone moderne principe „Waarheid in Reclame" heeft nog veel meer behoefte aan toepassing op geschiedenis boekjes dan op advertenties, aanplakbiljet ten, catalogi en wat dies meer zij. Een Argentijnsch leerboek schetst het va derland aldus: „Argentinië is 'bemind bij alle volken der wereld. De Argentijnen worden overal ge- respecteerd om hun cultuur, hun rijkdom en hun algemeenen naam, dat zij de rechtvaar digheid liefhebben. Argentinië is Gods eigen land. (Dat zeggen de Amerikanen ook van hun Vereenigde Staten.) De Argentijnsche republiek heeft altijd op.de bres gestaan voor het recht, zij heeft nooit oorlogen of conflic ten met andere landen uitgelokt. In ai wat zij deed streefde zij steeds naar recht en ge rechtigheid. Altijd is Argentinië overwin naar. Het is dan ook voor de andere volken der Aarde de verpersoonlijking van de Over winning en van het Recht." Hoera. Nu komen de Chileenen. Hun schoolboekjes gaan vooral prat op hun vechten. Het knokploeg-idee overheerscht. evenals in vele Westersche landen, zeer sterk. „Het machtige Chileensche ras kent vrees noch vermoeidheid, en de heele wereld beeft in bewondering voor de dappere Chileensche krijgers. In een historisch gevecht tartte_ een Chileensche generaal den dood een milüoen malen, en had een aanval plaats, waarin de Chileensche soldaten de wereld verbijster den". Ooit van gehoord? Ik ook niet. Hindert niet: Hoezee. Nu ja, zegt u natuurlijk, die Lawrence heeft het over Albaneezen, Argentijnen en Chileenen. Wat zijn dat nu voor volken! Neen, dan de Nu, wie dan? De Duitschers, die zeggen dat de wereld „aan Duitschland genezen zal" en wier keizer het steevast placht te hebben over Duitschland,s eigen, specialen ouden God"? De Engelschen, die op alle denkbare manieren betoogen dat zij een uitverkoren volk zijn en dat Europa als-maar-door hoop vol naar hen uitziet voor de „redding der be schaving"? De Italianen? Lawrence vertaalt uit een Italiaansch schoolboekje, dat de wereldoorlog in 1918 door Italië werd gewonnen. Sterk, nietwaar? Dat wist u toch nog niet, geloof ik. „Van alle landen, die aan den oorlog deelnamen, had alleen Italië de bevrediging, te winnen met het zwaard in de hand". Er staat een mooie beschrijving bij van den beslissenden veldslag, op 24 October 1918 begonnen, die elf dagen duurde en waarin „Oostenrijks keel werd dichtgeknepen en dat land tot een le- venlooze massa verbrijzeld." Daar is Argentinië's reclame-methode, die zich tenminste op andere dingen baseert, goedig bij. De Balkanieten maken het evenwel nog weer bonter. Van hen schrijft Lawrence: „Aan den anderen kant van de Adriatische Zes vinden we „landen van God", die zich al heel duidelijk uitspreken over eikaars dui- velsch karakter, met verheven veron achtzaming van hun respectieve Christelijke of Mohammedaansche nei gingen. Griekenland hoont Turkije uit kracht der gewoonte, doch die wrok is grootendeels verouderd en neemt in kracht af; maar de verbolgenheid, waarmede Grie kenland spreekt over de afschuwelijke Bul garen, heeft een geheel ander karakter en neemt in kracht toe. Een Grieksch schoolboek prent eten kin dergeest het volgende in: „Mijn kind, vertrouw de Bulgaren nooit. Zij vechten niet voor vrijheid en eer, maar- om bloed te zien vloeien, lijken te berooveh, menschen te martelen. Het zijn wreede wezens; geen edele leeuwen, maar wilde en woeste beestenWij strijden om de be schaafde wereld te beschermen tegen de yasie van deze monsters; wij 'strijden te; de Bulgaren voor liet welzijn der mensch- heid". Een antwoord op deze liefelijke beschul diging- is vervat in de Bulgaarsche school boeken. Eén er van zegt: „De Griek is een groote huichelaar; hij raakt gauw in op winding en is dan resoluut, maar zijn enthou siasme is gauw verdwenen. Hij is nooit in staat een trouwe vriendschap te bewaren met iemand van een andere nationaliteit. De Griek is fanatiek en patriottisch. Als het hem aan kracht ontbreekt hij zijn toe vlucht nemen tot strategie, misleiding, en leugens, kortom tot alles, mits het zijn doel dient. Hij is sluw. Als hij zwak is bidt hij op zijn knieën tot u, als hij sterk is, is hij wreed. Een historisch voorbeeld: de Grie ken hebben in den tijd van tsaar Samuel 15.000 Bulgaarsche krijgsgevangenen de oogen uitgestoken". De Angelsaksische landen geven Lawrence geen troost. Hij komt tot de conclusie dat zij even sterk als de andere lijden aan wat hij noemt „het Gods-eigen-land-complex". Engelands patriottische versjes zijn er ook bewijzen van. Er is er een dat beweert, dat „iedere knaap in dit dierbaar land een schat bezit, die de gansche wereld waard is". En die schat is heel eenvoudig: „Ik behoor tot Brittannië". Nu, ik herinner mij een serie artikelen in een Engélsch dagblad, die heetten aan te toonen dat de Angelsaksen Gods uitver koren volk waren. „Voor den wereldvrede", zegt Lawrence, „is het noodzakelijk dat God in de school boekjes wordt gedenationaliseerd" eir men zou er aan willen toevoegen: „dat deze pro fanaties van Gods Naam ophouden". Het is een leerrijk artikel voor degenen die zoo vlot hoonen en schimpen op misluk kende internationale conferenties. Het is een wonder op zichzelf dat die gehouden worden, en hardnekkig voortgezet, terwijl de men schen die ze beleggen en eraan deelnemen eigenlijk tot het tegendeel zijn opgevoed R. P. UMUIDEN DE WERKLOOZENCURSUS. UITREIKING DER DIPLOMA'S. De ontwikkelingscursus voor werkloozen, welke is gehuisvest in de voormalige school B aan de Bothastraat te IJmuiden heeft tegenwoordig niet over de belangstelling van ons gemeentebestuur te klagen. En deze be langstelling verdienen deze cursussen ten volle. Dit jaar heeft men het reeds zoover gebracht, dat er examens zijn gehouden, waarvoor aan de geslaagden diploma's van wege ons gemeentebestuur ter beschikking zijn gesteld. Deze examens zijn achter den rug en Woensdagmiddag werden de diploma's in een der lokalen van de school aan de ge slaagden uitgereikt. Behalve de gelukkigen waren daar aan wezig onze burgemeester Mr. Rambonnet, wethouder Bosman, de examinatoren, de Commissie, welke met het dagelijksch be heer der cursussen is belast en de leeraren. De voorzitter de heer Fournier sprak een welkomstwoord en deelde mede, dat aan den Burgemeester was verzocht de diploma's uit te reiken, die daar onmiddellijk toe be reid bleek en wien hij deswege daarvoor dank betuigde. Een woord van dank Richtte spr. ook nog tot de heer en examinatoren, die zich geheel belangloos ter beschikking hadden gesteld en tot de leeraren. De Burgemeester zeide gaarne aan liet verzoek te hebben voldaan. Een dergelijke uitreiking van diploma's had in de gemeente nog niet plaats gehad. Spr. verheugde zich (Te Praag is ontdekt, dat van 18 parachutes die de regeering onlangs plechtig aan een luchtvaartclub had gegeven geen enkele meer over is, door dat de vrouwen der vliegers er ■japonnen van hébben ge maakt.) O, ik kan het me begrijpen, Hoe dat drama is gegaan, Een der vrouwen is des morgens Met het denkbeeld opgestaan; Dat zoo'n parachute gemaakt is Van de allermooiste zij, En zij peinsde: dat zou mooi zijn Voor een baljapon voor mij. Toen zij zich eens gedrapeerd had Met die fraaie zijden lap, Was het naar een samenzwering Met de andren slechts een stap. En daar vielen achttien vrouwen, Achttien vliegers om den hals, Met een parachute bevlieging Voor de tango en de wals. En wat kunnen achttien vliegers, Tegen achttien vrouwen doen, In den strijd om zijden lappen, Met het wapen van den zoen. Achttien vrouwelijke vliegers Gingen vol van glorie o.p, Achttien mannelijke vliegers Hadden elk een valschermstrop. Maar zij stegen in de achting Van hun vrouw/en in de lucht, En zij gingen parachuutloos Voor hun egaas op de vlucht. Als de Tsjechische regeering Weer eens zoo'n bevlieging heeft, Dat zij aan een club van vliegers Nog eens een cadeautje geeft, Laat ze dan een valhelm kiezen, Niet weer parachutes van zij, Want japonnen zijn er nu al, Maar daar hoort een hoedje bij. P. GASUS. over het .groot aantal aanwezigen om getui gen té zijn van dit belangrijke feit. Thans werden de vruchten geplukt r-van het vele en goede werken der commissie. Een woord van hulde en dank moest daarom aan de commissie van leeraren worden gebracht. In het college van B. en W. had men dikwijls de bewondering uitgesproken over de groote activiteit dezer commissie. Schier dag en nacht waren de heer en aan den arbeid om hun werk te vervolmaken, teneinde steeds betere resultaten te verkrijgen. B. en W. heb ben daarvoor dan ook niets dan lof. Dank bracht spr. vervolgens aan de heeren der examen-commissie, die aan de uitnoodiging van B. en W. gaarne gevolg hebben willen geven. Zich wendend tot de geslaagden zeide de burgemeester verheugd te zijn, dat er zoo veel diploma's konden worden uitgereikt. Oud en jong treft men onder de geslaagden aan. Spr. uitte vooral woorden van hulde tot de ouderen onder hen, die trots hun leeftijd nog den moed en de volharding hadden in de voor hen zorgvolle tijden weder op de school banken plaats te nemen. Spr. hoopte en verwacht, dat de resultaten in dit diploma uitgedrukt voor allen op hun verderen levensweg hulp en steun bieden. Men kan daar bijna op vertrouwen, want deze geslaagden zijn niet bij de pakken neer gaan zitten. De commissie heeft wel veel werk ge daan, doch zonder de inspanning der leerlin gen, wier kansen in den strijd om het be staan met vele honderden procenten zijn ver hoogd, was men nimmer zoover gekomen. Al" zijn dit wel geen wettelijke diploma's, vooral ook door den steun van het Rijk heb- bij zij een officieel cachet verkregen. Er zijn teekenen, die op een economisch herstel wijzen en dan zal zeer zeker voor deze ge slaagden binnen afziembaren tijd de ge legenheid zich opdoen om uit de rijen der be- I e in- I ;egen 1 werkloozen uit te treden. Dat is een geluk- wensch waard en spr. hoopte dan ook, dat zij allen nog eens met dankbaarheid zouden terugdenken aan den tijd, dat zij aan deze cursussen hadden deelgenomen. Overgaande tot de uitreiking der diploma's overhandigde spr. deze aan de volgende cur sisten Verbrandingsmotoren: S. Wildeboer met lof, P. Guit met lof. S. de Waard, S. J. v. d. Vlies, J. Suyk, L. Hekman, J. C. Kort. Bedrijfs-electriciteit: H. Lichtendahl met lof, S. Wildeboer met lof, P. Guit, D. Man neken, D. v. d. Eng, D. Visser, H. Warta, M. C. Smits, E. A. de Groot; C. de Visser, J. Kat. Auto-techniek: I. de Waard met lof, J. Suyk met lof; P. v. d. Pieterman met lof, P. Guit met lof, S. Wildeboer, D. Koning, D, Visser, J. Smit, W. H. Hoogland, J. Dekker, L. Bakker, J. Voorhout, P. de Vroome, D. Wuis. Radio-techniek: P. v. d. Pieterman, F. Kol lenberg, D. J. van Eden. M. Bruning. P v. d. Eng, H. Warta, H. F. Willems, J. W. Swieze- rijn. D. Munsterman, J. Munsterman, J, Smit. In zijn slotwoord vermeldde de voorzitter de heer Fournier, dat de secretaris de heer Van den Bosch helaas door ziekte ver hinderd was en spr. verzocht had zijn beste wenschen aan de geslaagden over te brengen. Eén der cursisten de heer G. Wildeboer bracht in een hartelijk toespraakje dank aan B. en W., de Regelingscommissie, de leeraren en de examen-commissie en hij spoorde zijn medegeslaagden aan den cursus trouw te blijven en te versterken, omdat nooit ge noeg geleerd kan worden. BEVORDERD. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem is bevorderd van de 3e naar de 4e klasse A. A. de 'Kriek te IJmuiden. VELSEN VOETBAL. De Dinsdagavond j.l. gespeelde vriend schappelijke wedstrijd tusschen comb. Kin- heim—Sparta, eindigde met een overwinning van Kinheim. met 42. ARBEIDSBEURS. Het aantal ingeschrevenen werkzoekenden bedroeg aan het einde der maand: a. mannen boven de 18 jaar 1876 (vorige maand 1871). b. mannen onder de 18 jaar 41 (vorige maand 53). c. vrouwen boven de 18 jaar 27 (vorige maand 34). d. vrouwen boven de 18 jaar 14 (vorige maand 7). Totaal 1958. (Vorige maand 1965). De> vergelijkende cijfers betreffende de aantallen zuiver werkloozen vertoonden het volgende beeld: 27/5-3/6 3-10/6 10-17/6 17-24/6 Bouwvakarbeiders 464 414 400 399 Metaalbewerkers 394 334 373 382 Houtbewerkers 47 47 43 40 Havenarbeiders 16 17 50 50 Visschers 43 46 30 27 Kantoorbedienden 50 50 46 47 Losse arbeiders 576 563 559 584 Overige beroepen 249 246 231 234 Totaal 1639 1766 1732 1763 De bemiddeling boekte het volgende resul taat: Aantal inschrijvingen van werkzoekenden (mannen) 750. Aantal inschrijvingen van werkzoekenden (vrouwen) 17. Aantal plaatsingen van werkzoekenden (mannen) 261. Aantal plaatsingen van werkzoekenden (vrouwen) 3. Aantal aanvragen van werkgevers (man nen) 259. Aantal aanvragen van werkgevers (vrou wen) 3. Buiten de gemeente werden geplaatst: 2 straatmakers en 2 betontimmerlieden te Wieringen. WERKVERSCHAFFING. Voor platasin.g bij de Rijks werkverschaf fing (Kamp Roosdomsbrug bij Markelo) werden in totaal opgeroepen 219 arbeiders. Hiervan wenschten niet voor uitzending in aanmerking te komen 32 wegens het vin den van ander werk, 9 wegens ziekte. 9 wegens ziekte in het gezin. 6 arbeiders gaven een onguldig motief op. 1 arbeider weigerde zonder geldig motief. 162 vertrokken naar de werkverschaffing. 219. BEVERWIJK CONCERT. Het Amerikaansch-Litausche oceaanvliegtuig na den val in Brandenburg, enkele uren vliegens van het eindpunt De Bevenvijksche Harmoniekapel zal Maandagavond haar vierde zomerconcert geven in de muziektent op het C. H. Moens- plein. DE AARDBEIENVEILINGEN. HET EINDE IN ZICHT. Ofschoon nog niet gezegd kan worden, dat het aardbeienseizoen voorbij is, blijkt toch wel uit het beeld, dat de veilingen vertoonen, dat het nog slechts een. kwestie van enkele dagen is. B ijde Woensdag gehouden 26ste veoling kwam althans wel tot uiting, dat de aanvoeren in snel tempo verminderen. Voor de inbrengers heeft de oogst, vooral nu de prijzen blijven terugloopen, niet veel meer te beteekenenA Met de prijzen is het nog treuriger gesteld, dan in het begin van het seizoen. Zij bewogen zich van 1214 ets per K.G. In de afgeloopen week werden de vol gende doorsnee-prijzen besteed: op 12 Juli f 14.20; 13 Juli f 12.10; 14 Juli f 12.62; 15 Juli 12.03; 17 Juli f 11.87 en 18 Juli f 12.29 per 100 K.G. Voor enkele partijen, bestemd voor de binnenlandsche markt werd nog wel eens een uitzondering gemaakt. In die zeldzaam voorkomende gevallen konden enkele centen per kilogram meer worden bedongen. SLACHTOFFERS VAN DE IEPZIEKTE. De zoo gevreesde iepziekte heeft openbare werken, in het bijzonder onzen onvolprezen dienst van plantsoenen, al heel wat hoofd brekens bezorgd. Al eenige jaren wordt dc strijd tegen dit voor de boomen zoo fatale verschijnsel gevoerd. Met groote zorg werden de patiënten verzorgd, want de mooie rijen olmen van Breestraat en Villapark vormden de trots van elk rechtgeaard Beverwijker. Sommige iepen, die door de ziekte waren aangetast en daarvan maar al te zeer de symptomen droegen werden injecties toege diend. In vele gevallen mocht dit niet baten en moest noodgedwongen tot rooien worden overgegaan. Deze dagen moest de houthakker in het Villapark er weer aan te pas komen. Eenige olmen hadden den strijd moeten op geven en vielen onder de bijlslagen, die een einde maakten aan hun inderdaad kwijnend bestaan. Zoo wordt het aantal gapingen in de reeds zoo lommerrijke boomenrijen van het Villa park langzaam maar zeker grooter. Ook in de Breestraat staan weer enkele zieke iepen op de nominatie. De patient, die tegenover de Molenstraat staat heeft het al heel erg te pakken en steekt met zijn vrijwel naakte takken wel zeer af bij het zomersche groen, dat hem omringt. Andere hulp, dan „chirurgische" is voor hem niet meer te ver wachten, DENKT OM DE RIJKSDAALDERS. De politie heeft een in omloop zijnde val- sche rijksdaalder in beslag genomen. Zij heeft naar de herkomst van het nagemaakte muntstuk een onderzoek ingesteld. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. hebben onderstaande bouwver gunningen verleend: aan W. Smit en W. Riezenkamp te Wijk aan Duin voor het bouwen van tien woonhuizen aan de nieuw te leggen straat op een terrein aan de Baanstraat; aan E. Buitenhuis alhier voor het bouwen van twee woon- en winkelhuizen op een ter rein aan de Zeestraat. SPELDJESDAG UITGESTELD. De verkoop van speldjes ten bate van het fonds „Herwonnen Levenskracht", welke aan vankelijk bepaald was op 22 en 23 Juli is uit gesteld tot Zaterdag 29 en Zondag 30 Juli. BOTSING. Bij het uitrijden van de Molenstraat reed een wielrijdster uit Heemskerk pardoes te gen een bakfiets op, die van af de Breestraat dezelfde straat inreed. Het ongeval liep nog al goed af, want de onfortuinlijke wiel rijdster bleef zelfs op de been. Aan haar rijwiel werd eenige schade toegebracht. Van het overigens onbeduidende voorval werd aangifte bij de politie gedaan, die naar de schuldvraag een onderzoek mag instel len. TURNDEMONSTRATIE. De R.K. Gymnastiekvereeniging S.S.S. alhier zal a.s. Zondag deelnemen aan de open lucht-demonstratie op het terrein van H.B.C. te Heemstede. PROVINCIALE MEETING. Zondag zal alhier vanwege de vrijdenkers- vereeniging „de Dageraad" een provinciale meeting worden gehouden op een terrein, gelegen aan den Alkmaarschen straatweg: en den hoogen Hoflanderweg. Sprekers zijn J. Hoving en G. van Oorschot. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Op bonderdag 20 Juli 's avonds 8.15 uur te Haarlem de Haarlemsche Orkest Vereeni- ging een Volksconcert geven onder leiding van haar tweeden dirigent, Marinus Adam. Als soliste zal aan deze uitvoering medewer ken: mevr. Co Veurman—Nienhuis, sopraan. Het programma vermeldt: Ouverture Figaro's Hochzeit, van Mozart; Symphonic Militair in G-groot van Haydn; de Suite Jeux d'Efants yan Biizet; Tschai- kowsky's Capriccio Italien. (Het tweede, en vierde werk op veelvuldig verzoek). Mevr. Co. VeurmanNienhuis zal de Aria uit „De Schepping" van Haydn („Nun beut lie Flur") en Elsa's Traum uit Wagner's Lohengrin zingen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1