UIT HET BUITENLAND HET CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP. het belangrijkste nieuws DE GROOTE BRAND BIJ KENITRA. Ceheim verdrag tusschen Polen en Rusland, met mede werking van Frankrijk? Complot tegen Duitsch- land? Isolement van Duitschland beoogd. En neutraliseering van het viermogendhedenpact. Rusland zou Polen steunen bij een gewapend conflict tusschen Polen en Duitschland. PAARDENSPORT. Een schitterend geslaagd paard ensportf eest. Rusland en Polen. Het offieieële Wolffbureau bracht Woens dagavond onthullingen over een geheim yer- drag dat tot stand zou zijn gekomen tus schen Polen en Sovjet-Rusland, met mede werking van. Frankrijk. Het bureau geelt eenige bijzonderheden van dit verdrag, dat het beschouwt als een deel van een tegen Duitschland gerichte campagne. Volgens Wolff is er namelijk sprake van een soort complot tegen Duitschland; het bureau begint met de opmerking, dat er in de -laatste maanden in bijna alle Europeesche en ook in vele niet-Europeesche kanselarijen een koortsachtige activiteit heerscht, waar bij het er in de eerste plaats om zou gaan het nationaal-socialistische Duitschland te isoleeren, en zegt dan verder, dat dit doel aan alle kanten wordt nagestreefd. In Enge land en Amerika, zoowel als in Oostenrijk en Folen en in andere landen zou men Duitsch land willen isoleeren. Een belangrijke stap zou dan zijn het genoemde geheime verdrag tusschen Polen en Sovjet-Rusland, welk ver drag. volgens Duitsche opvatting, ten doel heeft het vier-mogendhedenpact te paraly- seeren en de betere verstandhouding welke tusschen Duitschland en Polen begon te ont staan. te verstoren. In het middelpunt van deze actie staat de Poolsche minister van Buitenlandsche Za ken, zoo wordt gezegd. Over den inhoud van het geheime verdrag tusschen Polen en Rusland verneemt de „Germania" van zijn correspondent te War schau, eenige bijzonderheden. De totstand koming van het verdrag is bekend gemaakt door den plaatsvervangende!! volkscommis saris van Buitenlandsche Zaken op grond van een mededeeling van het Polit-bureau. Het is met medeweten en steun van Frank rijk gesloten, aldus de „Germania". Doo'- het verdrag verplichten de regeerin gen van Polen en Rusland zich tot gemeen schappelijke actie voor het geval, dat binnen het kader van het pact van vier beslissingen vallen, die hetzij direct of indirect de belan gen der beide landen zouden kunnen schaden. In een speciaal protocol, dat dezer dagen te Moskou onderteekend zal worden en welks tekst al vaststaat, zijn de richtlijnen vastge legd, volgens welke een gemeenschappelijke strijd van Polen en Sovjet-Rusland tegen „imperlalistls.ch-ehaüvinistiseïie tendenzen van .het Duitsche. rijk" zal worden gevoerd., iVoigens verklaringen van Krestinski in het - Polit-bu£eau zou „Nazi-Duitschland" in de eerste plaats economisch worden bestreden. In geval van een gewapend conflict tus schen Polen en Duitschland zou Rusland niet alleen neutraal blijven, maar Polen steunen en wel in de eerste plaats door Polen de Rus sische oorlogsindustrie ter beschikking te stellen, terwijl de Komintern zou worden opgedragen in het Duitsche achterland des- org-aniseerenden arbeid te verrichten. Een speciaal artikel van genoemd proto col zou voorts verstrekkende maatregelen be vatten tegen de Oekrainisch-nationale be weging. welke beiden staten zeer onaange naam is. Zoowel Polen als Sovjet-Rusland eullen in de toekomst aan het Oekrainische .separatisme bijzondere aandacht wijden en het gemeenschappelijk bestrijden. Amerika. Onmiddellijke algemeene loonsverhooging. Door generaal Johnson, den administrateur van de Industrial Recovery Act, wordt thans een onmiddellijke algemeene verhooging der loonen voorgesteld, gepaard aan overeenkom sten tot verdeeling van den arbeid door af zonderlijke indus'trieeel groepen. Hij stelt voor, dat deze algemeene loonsverhooging van kracht blijft, tot door de verschillende takken van nijverheid de individueele ar beidsregelingen zijn ingediend. Zij kunnen dan door Roosevelt worden bestudec d en gekondigd. Nadre wordt gemeld, dat het „Super-kabi net" de plannen van Johnson heeft goedge keurd. Oostenrijk. Landeskauptmann Ender minister zonder portefeuille. Naar officieel wordt- medegedeeld, heeft bondskanselier dr. Dolfuss den bondspresi dent Miklas voorgesteld dr. Ender, Landes- hauptmann van Voraiiberg, te benoemen tot minister .zonder portefeuille. Dr. Ender zal belast worden met grondwet-s- en bestuurs- hervorming. De bondspresident heeft gevolg gegeven aan het voorstel van den bondskan selier. De beëdiging van dr. Ender zal nog deze week geschieden. Engeland. Het „pondenblok" en de dominions. Dinsdagavond is in Downing Street, zoo verneemt de Tel. uit Londen, een bijeenkomst gehouden van de voornaamste leden van de Britsche delegatie met die der delegaties van de Dominions. Het zou in het voornemen van Groot-Brittannië liggen om de Dominions er toe te bewegen zich uit te spreken ten gunste van een Britsche monetaire politiek. Men acht het niet waarschijnlijk, dat in deze rich ting groote voortgang zou kunnen worden gemaakt tot na het verdagen dr conferentie. Bovendien moet men bedenken, dat Groot- Brittannië verplicht is om vele factoren hier bij in aanmerking te nemen met betrekking- Lot den internationalen handel, met welke factoren de Dominions niet onmiddellijk heb ben te maken. Tot dusver hebben deze be sprekingen nog geen stadidm bereikt, waar in zij het onderwerp van officieele discussies met de andere leden van het pondenblok kunnen vormen. Duitschland. Von Epp reist langs de grenzen Rijksstadhouder von Epp heeft Woensdag een begin gemaakt met zijn reis naar de Bsiersche Ostmark. cp welke reis hij aller eerst naar Hof ging. Hier werd hij verwel komd doqr den regeer ingspresiden!t van Opper- en Midden-Fran ken den eersten burgemeester en den minister voor eere- dienst, Schemm. Von Epp hield een toe spraak, waarin hij o.a. zeide: Het volk van het grensland moet er zeker van zijn, dat een waakzaam oog gericht blijft op dit deel van Beieren. Gouwleider Schemm en spr. hadden nooit verzuimd er op te wijzen, dat niet het Duitsche volk een ander volk is geworden, maar in de eerste plaats het volk aan gene zijde van de grenzen. De toestand aan de Boheem- sche grens is dreigend geworden. Deze toe stand kan alleen veranderd worden, wanneer wij aldus spr. doelbewust werk doorzetten en het eens zijn om denken en gevoelen des volks te vervormen. Men heeft echter goede hoop, want het volk in het grensland is zelfbewust. De regeering en de verantwoordelijke instanties zijn het vol komen eens over wat gedaan moet wor den. Van Hof vertrok de rijksstadhouder naar Rehau, waar hij den chef van den staf Roehm zal ontmoeten. Geraève. Volkenbondscommissie naar ket Chaco-gebied. Naar de Tel. uit Genève verneemt, zul len de volgenae-leden door de Volkehbonds- raad worden benoemd in de Enquête-com missie vvoor. het onderzoek ter plaa.tse.rii>-' zake het- geschil tusschen Bolivia en Para guay: de Spaansche ambassadeur in Mexico, Alvarez del Vayo, de Italiaan Aldro Vrandi, die ook lid was van -de commissie-Litton inzake het geschil tusschen China en Japan, de Britsche generaal Robertson, de Fransche generaal Fagalde en tenslotte de Mexicaan- sche commandant R. Flandes. De Europeesche leden dezer enquête commissie zullen zich tegen het einde dezer maand naar Buenos Aires begeven en zich daar hij de overige leden dezer commissie voegen. De commissie heeft tot taak in over leg met den Volkenbondsraad voorstellen te doen voor het staken der vijandelijkheden, haar medewerking te verleenen tot het tot stand komen van een wapenstilstand alsmede van een arbitiragecompromis en eventueel een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het geschil. V olkenbondsvergadering uitgesteld. De secretaris-generaal van den Volkenbond Avenol heeft in een brief aan de regeerin gen van de bij den Volkenbond aangesloten mogendheden medegedeeld, dat overeen komstig het voorstel van den Volkenbonds raad de oorspronkelijk op 4 September a.s. vastgestelde opening der jaarlijksche As semblee is uitgesteld tot 25 September. De Volkenbondsraad zal derhalve pas op 22 September bijeenkomen. Briisch-lndlü. Gandhi en de congresleiding zijn ket niet eens. Reuter meldt uit Bombay: Alles wijst er op, dat het tot een breuk zal komen tusschen Gandhi en Aney, voorzit ter van de Congres-partij, die, naar men ge looft, niet wenscht, dat de burgerlijke on- gehoorzaamheidscampagne, in welken vorm dan ook, hervat zal worden. België. Nog meer inkrimping der Staatsuitgaven. De Tel. verneemt uit Brussel: De Belgische regeering wijst monetaire inflatie van de handdank zij den genomen maatregelen izal het begrootingsevenwicht verwezenlijk kunmm worden, doch ook daar na zullen de staatsuitgaven nog ingekrom pen moeten worden orqdat zij op het oogen- blik nog de draagkracht van het land te boven gaan. BE FILMKOMIEK RIGADIN OVERLEDEN. De Fransche film-komiek Rigadin is, zestig- jaar oud, overleden. Hij heette eigenlijk Charles Petit-Damange en trad eerst als too- neelspeler op onder den naam Prince, daar na in komische films als Rigadin. Hij debuteerde in 1896 bij het Théatre de l'Odéon en kwam twee jaar later bij het Théatre des Variétés, waar hij meer op zijn plaats was in zijn komische rollen, o.a. in „Ma Tante d'Honfleur". Later eischte de film hem geheel voor zich op. Oogst van 10.000 H.A. verwoest. BRAND GESTUIT DOOR KEERENDEN" WIND Omtrent den grooten brand, welke in de streek van Petitjean nabij Kenitra heelt ge woed, worden uit Parijs nadere bijzonder heden aan de Tel. gemeld. Het aantal dooden bedraagt tot dusver 32, terwijl van de onge veer honderd gewonden verscheidene in ho- peloozen toestand verkeeren. De naar het gebied van den brand gezon den hulptroepen hebben de vernielde tele foonlijnen in zooverre kunnen herstellen, dat een noodverbinding is aangelegd, waar door men weer contact met de naburige plaatsen heeft. De oogst en de woningen zijn over een op pervlakte van 10.000 H.A. totaal verwoest. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners van de omliggende dorpen vol komen door het vuur werden verrast en geen tijd hadden zich in veiligheid te brengen. In deze streek, de z.g. Gharb, zijn de velden niet afgescheiden door steen of aarde en daar de woningen van de inlanders geheel uit stroo en leem bestaan, breidde de brand zich snel uit. Bovendien wordt op het mo ment geheel Marokko geteisterd door de z.g. Sjergi, een kurkdrogen, heeten woestijnwind, waardoor het land totaal is uitgedroogd. Het vuur werd echter gestuit door een ver derop gelegen rotsketen, doch toen had het reeds een oppervlakte van meer'dan 40 vierk. kilometer in een troostelooze vlakte herscha pen. Urenlang hing over Petitjean een ver stikkende rook, zoodat men geen hand voor oogen kon zien. Het vee werd door het vuur als levende toortsen uit de armelijke stallen verjaagd en stak nieuwe stukken grond en nog meer woningen in brand. Een oogenblik dreigde het gevaar, dat de plaatsen Petitjean en Sidi-Slimane, nabij welke laatste zich eucalyptus- en tamarinde plantages bevinden, een prooi der vlammen zouden worden, in welk geval de ramp niet meer te overzien zou zijn geweest. Door een toeval keerde echter de wind bijtijds en de vlammen werden neergeslagen op de in asch veranderde vlakten. Eerst Dinsdagavond hadden de troepen, bijgestaan door de gendarmerie uit Petitjean en omliggende plaatsen, het vuur voorgoed beperkt. Van een eigenlijke bestrijding van de vuurmassa was geen moment sprake ge weest daar geen menschelijke kracht iets te gen de woedende elementen vermocht. Uit Petitjean. Rabat en Port Lyautey zijn ambulances vertrokken, ten einde den ge wonden hulp te bieden. Verscheidene bewo ners zijn, met afschuwelijke brandwonden overdekt, naar de hospitalen te Petitjean, Fez, Meknes en Port Lyautey vervoerd. Ee- halve de reeds gevonden 32 dooden, staat het vrijwel vast, dat zich nog tal van verkoolde lijken- onder de puinhoopen bevinden. Ook vijf boerderijen van blanken, die juist den oogst hadden binnengehaald, zijn verwoest. In de vernielde streek, de Gharb, was de oudste Fransche landbouw-kolonie van Ma rokko gevestigd, welke bijna 1/3 van de totale oppervlakte van de landbouwkolonies in Ma rokko besloeg. De productie van de vérnietde streek be droeg ongeveer een kwart van de totale pro ductie van het protectoraat. De speciale correspondent van de „Paris Soir" meldt, dat het aantal dooden tot 40 is gestegen. BALBO TE NEW-YORK. Vlotte daling van het eskader. EEN GEESTDRIFTIGE HULDIGING. De Italiaansche luchtarmade onder leiding van generaal Balbo is te New York Woensdag middag om 3.55 plaatselijken tijd (omstreeks 9 uur n.rn. Amsterdamschen tijd) aangeko men. De vilegers werden op ongekend geest driftige wijze door de duizenden en nog eens duizenden toeschouwers verwelkomd; het was een huldiging, die herinnerde aan de- ont vangst, die men jaren geleden aan Lindbergh bereidde, toen deze na zijn Oceaanvluchj in New York aankwam. Te New York waren reeds geruimen tijd *an te voren de noodige voorbereidingen getroffen om de Italianen te ontvangen en de enorme menschenmenigte, die zich reeds Woensdag morgen begon te verzamelen, in toom te hou den. In alle parken van Bronx tot Battery wa ren de menschen bijeengestroomd om een glimp op te vangen van de Italiaansche vlieg- booten. Op de daken der wolkenkrabbers bevonden zich eveneens tallooze nieuwsgierigen. Mülicie- nen menschen uit de stad New York en om geving waren op de been. De wegen, die naar de vlieghaven leiden, waren overvol met auto's en voetgangers; men raamt, dat niet minder dan 30.000 auto's zien naar de plaats van de daling hebben bege ven. De politie, die voor dezen dag aanzienlijk was versterkt, had dan ook de handen vol om het overstelpend verkeer in goede banen te leiden. De kranten jongens maakten goede zaken; de bladen bevatten uitvoerige berichten over het verloop van den tocht der Italianen, met foto's van de machines, generaal Balbo en zijn staf etc. Tegen het tijdstip, dat dc Italianen New York naderden, begon de kustwacht in de Ja- maicabaai ruimte te maken; de honderden schepen en bootjes, die zich hierheen hadden gespoed, moesten zich tot op een bepaalden afstand terugtrekken, ten einde moeilijkheden bij de daling der vliegtuigen te voorkomen. Intusschen stonden bij de vlieghaven 46 motorrijders in militaire formatie gereed om de vliegers te escorteeren op hun tocht dooi de stad naar het hotel Ambassador. VUURGEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN COMMUNISTEN. Dinsdagnacht trachtten een aantal politie mannen een vrachtauto mee communisten, die ophitsende geschriften vervoerden te Eineln aan te houden. Hierop volgde een vuurgevecht, waarbij een opperwachtmeester van-de politie en een communist ernstig werden gewond en een h u I p - p ol i tie - ma ii licht werd gekwetst. Een aantal communisten werd gear resteerd. Tienduizend bezoekers. Uitstekende regeling. De vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij kan weder met groo te voldoening op het Woensdag op het ge meentelijk sportterrein te Hoofddorp gehou den concours-hippique terug zien. Er heersehte den geheelen dag op het in prachtige conditie verkeereiide terrein een gezellige drukte. De opkomst van de bezoe kers overtrof de verwachtingen. Vooral in den namiddag was de toeloop van belang stellenden zeer groot. Ze kwamen ook nu weder van heinde en ver, per trein, auto, autobus, motorrijwiel en fiets uit verschil lende groote en kleinere plaatsen van vrijwel alle provinciën. Men schatte het aantal bezoekers op onge veer 10.009. Een succes waarmede „Vooruit" is te feliciteeren. De geconstitueerde vereeniging tot stich ting en instandhouding van de op het con coursterrein' gebouwde rijschool „Prinses Ju liana" had er voor gezorgd dat deze naar de eisclien des tijds ingerichte manége weder als restauratie in gebruik kon worden geno men. Hiervan werd een druk gebruik ge maakt. Dank zij de goede zorgen van de politie werd de orde in geen enkel opzicht verstoord. Na afloop van het concours, dat in de beste orde en zonder incidenten verliep, vertrokken de duizenden paardenliefhebbers in een en thousiaste stemming van het terrein, dank baar, voldaan en tevreden als zij waren over dezen met heerlijk zomerweder begunstigden dag van leerzaam en hoogstaande paarden sport. De onverflauwde belangstelling, die ook thans weder in het steeds in alle kringen veel respect, waardeering en bewondering afdwin gend streven van deze vereeniging op zoo'n bemoedigende en spontane wijze aan den dag werd gelegd, zal ongetwijfeld voor haar aan leiding zijn om in 1934 bij gelegenheid van de viering van haar 25-jarig bestaan we der met een schitterend programma voor den dag te komen. Wij laten hieronder de uitslagen van de verschillende nummers volgen, de eerste drie nummers werden reeds vermeld. No. 4 tweespannen landbouwtuigpaarden, aangespannen voor boerenwagen: le pr. A. Buurman te Heemstede met „Julia V" en „Phieta"; 2e pr. Wed. C. Bruijnis en D. van Wieringen te Haarlemmermeer met- „Ovïa" en „Bomora"; 3e pr. J. Parievliet te Nieuw- Vennep met „Siedelda" en „Rieda"; 4e pr. 3. Biesheuvel Bzn.. te Spaamöam ^met _„Hout- r'a." en „Isatine". 5. Handicap-springconcours voor landelij ke ruiters (individueel). Ie pr. J. Petrie te Hoofddorp met „Krinetta"; 2e pr. S. Verde- gaal te Bovenkerk met „Black-Boy"; 3e. pr. P. Noordam te Waddinxveen met „Bets". 6. M. C. merriën, waarvan de voorkeuring 's morgens reeds plaats had. le pr. Wed. C. Bruijnis te Nieuw-Vennep met „Rieda"; 2e pr. B. Biesheuvel Bzn. te Spaamdam met „Iholante"; 3e pr. A. Euurman te Heemstede met „Lolie". 7. Eenspannen luxe tuigpaard. beneden 1.55 M. le pr. Gebr. v. d. Haar te Zeist met „Scot tish Dream"; 2e pr. Gebr. v. d. Haar te Zeist met „Glenavon Beacun"; 3e pr. A. v. d. Kop pel te Zeist met „Brp. Merry-Girl". 8. Dressuurproef voor viertallen van lan delijke rijvereenigingen: le pr. landelijk rij- vereeniging „De Amstelruiters" te Bovenkerk 2e pr. landelijke rij vereeniging „Kapitein van der Wal" te Hoofddorp; 3e pr. landelijke rij- vereeniging „Kifca Seneng" te Nieuw-Vennep. 9. Eenspannen fokmerriën, type landbouw- tuigpaard, loebehoorende aan personen, wier hoofdbedrijf landbouw is: «ereprijs: wissel beker, prijzen f 69 en groote zilveren medaille van H. M. de Koningin: le pr. M. G. van Vul pen te Kerk-Avez. met „Diana"; 2e pr. R. K. Velstra te Marssum (Fr.) met „Greta"; 3e pr. Wed. C. Bruijnis te Nieuw-Vennep met „Jet- ta"; 4e pr. P. K. Avis te Hoofddorp met „Ma- drussa"; 5e pr. C. de Vlieger te Abbenes met „Kriolieta"; 6e pr. A. Buurman te Heem stede met „Phieta". Eervolle vermeldingen: Mr. A. Slob te Hoofddorp met „Queen Bess", J. Parievliet te Nieuw-Vennep met „Rieda"; Wed. C. Bruij nis te Nieuw-Vennep met „Cevia". 10! Kampioenschap van Hoofddorp (veel- zijdigheidsproef, bestaande uit indiv. dres suur, indiv. springen en afd. dressuur); pa rade van alle deelnemende landelijke rijver eenigingen met standaarden. Kampioen werd: S. Verdegaal te Boven kerk met „Black-Boy" (23 p.); 2e J. Petrie te Hoofddorp met „Krinetta" (22 6/10 p.); 3e G. Griffioen te Bovenkerk met „Wilfried" (20 8/0 p.) i; 11. Tweespannen voor boerenwagens, type trekpaard, le pr. Jb. de Jong, Amsterdam merpolder met „Polette d'Ecaussinnes" cn „Cora van den Lindeboom"; 2e pr. A. J. Kort te Hoofddorp met „Mina van Absdail" en „Ramona"; 3e pr. A. Kranenburg te Abbenes met „Cora" en „Lieset"; 4e pr. J. C. Gehrels te Vijfhuizen met „Marie" en „Jet". 12. Eenspannen luxe tuigpaard, open 'klasse 1.55 M. en daarboven, le pr. A. v. d. Koppel te Zeist met „Brp. Gay-Boy"; 2e pr. Gebrs. v. d. Haar te Zeist met „Airoplan"; 3e pr. A. v. d. Koppel te Zeist met „Haddon Philipine". Eervolle vermelding: H. F. Bultman te Heemstede met „Tudor Emperor". 13. Schoonste rijpaard. A licht gewicht, b. zwaar gewicht. Licht gewicht: le pr. R. J. J. Hiemstra Den Haag met „Star beek"; 2e pr. Luitenant C. F. Pahud de Mortanges te Den Haag met „Madel"; 3e pr. R. J. J. Hiemstra Den Haag met „Irish Gentleman". Zwaar gewicht: le pr. mevr. A. J. Blok, Scheveningen met „Nordiand-Koning"; 2e pr. Tattersall Manege, Scheveningen met „Kikker"; 3e pr. H. F. Bultman, Heemstede met „Belle et Bonne". Kampioen werd dus; mevr. A. J. Blok te Scheveningen met „Nordiand-Koning". 13a. Tweespannen landbouwtuigpaarden voor luxe rijtuig, le pr. R. K. Velstra te Mars sum (Fr.) met „Elza" en •„Greta"; 2e pr. D. Gelderman te Oldenzaal met „Tunney" en „Ocona"; 3e pr. G. van Delden, Amsterdam met „N. N." en „N. N.". Eervolle vermelding: J. M. Knoop te Nieuw Vennep met „Pouwtje" en „Naspia". 14. Quadrille des ambassadeurs, ter gelegen heid van Prins Willem van Oranje, gereden door 16 edelen, ter herdenking van de afzwe ring van Philips II door de Stalen-Generaal der Ver. Nederlanden in Juli 1581. Dit at tractienummer, dat opgeluisterd werd met het „Wilhelmus" en „Het Wien Neerlandsch bloed", viel bijzonder in den smaak en kwam met de schilderachtige oude kleederdracht goed tot zijn recht. Het nummer werd ver zorgd dcor de landelijke rijvereenigingen „Kapitein van der Wal" en „De Amstelrui ters". Over de keurige wijze van uitvoering toonde het publiek zich zeer tevreden. 15 Tweespannen luxe tuigpaard, open klasse boven 1.50 M.: eereprijs: zilveren medaille van H. M. de Koningin-Moeder, le pr. Gebrs. v. d. Haar te Zeist met „Airoplan" en „Scot tish Dream"; 2e pr. H. F. Bultman te Heem stede met „Bingley Victor" en „Capenor Vic tor''; 3e pr. A. v. d. Koppel te Zeist met „Brp. Gray-Boy" en „Brp. Merry-GiiT'. 16. Springconcours H. voor paarden le. 2e 3e en 4e klasse met handicap. Eereprijs: zil veren wisselbeker, de beker van Hoofddorp. le pr. D. H. Pasman te Scheveningen met „Adda" (nul fouten; tijd: 1.19); 2e pr.-P. G. van Hezewijk te Nijmegen met „Feldblume" (nul fouten, tijd: 1.23); 3e pr. Luit. C. F. Pahud de Mortanges te Den Haag met „Mo- desta" (nul fouten tijd: 1.29). Het was een goede gedachte van het be stuur van „Vooruit" om de verschillende num. niers door middel van een versterkten luid spreker bekend te maken. Deze installatie, die volkomen aan de gestelde eischen beant woordde, werd gedemonstreerd door den om roeper van de firma Melkman, Phonocar te Zaandam. Dit was inderdaad een groote ver betering, waarmede „Vooruit" een volgend jaar ongetwijfeld werd succes zal hebben. BOYCOTACTIE TEGEN HITLER. JOODSCHE WERELDCONFERENTIE IN VOORBEREIDING. De S-correspondent van het Handelsblad meldt uit Londen: In het Savoy Hotel is aangekomen dr. Sa muel Untermeijer, een bekend en invloedrijk advocaat uit New-York. Hij is op zijn door reis naar Amsterdam, om te spreken op een Joodsche Wereldconferentie, die daar 20 Juli begint en die ten doel heeft, de boycot van Duitsche goederen tot een wereldbeweging te maliën, teneinde den uitvoer van Duitsche goederen door een veelomvattende en kracht dadige actie te vernietigen. Tegen het argument, dat door een dergelij ke beweging tal van Joodsche belangen in Duitschland zullen worden geschaad, voert de heer Untermeyer aan, dat economische actie het eenige wapen is, dat het Hitlerisme doeltreffend kan best-rijden. Engelsche vertegenwoordigers, o.a. van den juist tot het Joodsch geloof overgeganen Lord Melchett gaan met hem mede en er worden eveneens afgevaardigden uit Frank rijk. Roemenië, Egypte, Zuid-Slavië en an dere landen verwacht voor de conferentie, die in het Carlton-Hotel in Amsterdam zal worden gehouden. De internationale conferentie te Amster dam is als voorbereiding te beschouwen van een wereldconferentie, die in October van dit jaar te Londen zal worden gehouden en waaraan Joodsche organisaties uit alle dee- len van de wereld zullen deelnemen, ten einde te beraadslagen over de bestrijding var- het Hitlerisme en dé wandaden, die nog steeds door de Nazi's tegen de Duitsche Jo den worden bedreven en een gemeenschap pelijke poging te doen om politieken en di- plomatieken druk op Duitschland uitge oefend te krijgen ter opheffing van de boy cot tegen de Joden, naast de economische actie die thans wordt gevoerd. Dr. Untermeyer, die grooten invloed heeft in Amerika en dien invloed heeft aangewend om Roosevelt's candidatuur voor het presi dentschap te steunen, heeft een diepgaan de studie gemaakt van het Joodsche pro bleem in Duitschland. Hij beschouwt Hitler's ban op de Joodsche leden der vakvereenigin- gen als een inbreuk op het Verdrag van Ver sailles, dat bij den Volkenbond behoort te worden aanhangig gemaakt. Bij nadere navraag te Amsterdam werd aan het Handelsblad het bovenstaande bèves- tigd, doch men bleek er prijs op te stellen, aan de voorbereidende besprekingen een streng vertrouwelijk karakter te geven, steld. NIET-ARISCHE KUNSTENAARS IN DUITSCHLAND NIET GEWEERD. Naar de officieee Pruisische persdienst mededeelt, heeft onder leiding van staats- commissaris Hinkler een bespreking plaats gevonden, waaraan de vertegenwoordigers van alle groote Duitsche organisaties van musici deelnamen. Hierbij heeft Hinkel ter voorkoming van misverstanden verklaard, dat in Pruisen ieder kunstenaar aan het woord kan komen, onverschillig van welke nationaliteit hij is. De artistieke werkzaam heid van buitenlanders en niet-Ariërs in het vrije beroep van de kunst zal derhalve niet worden belemmerd, afgezien van de wette lijke bepalingen van het ambtenarenrecht. BRENNERLIJN VERSPERD. Naar een telegram.van het W. B. uit Inns bruck meldt, is tengevolge van geweldigen regenval tusschen Schellenberg en Gossen- sass de spoorweg van de Brennerlijn versperd door neergevallen gesteente. Een sneltrein kwam in botsing net de versperring waardoor twoe waggons ui. de rails liepen. Er is nie mand gewond.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3