HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN Deze tijd. Visscherij-Snufies TSe JAARGANG No. 221 ZATERDAG 22 JULI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2% cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telet. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autcbusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval deii docd van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. T itanen-strijd. In Londen zijn de vertegenwoordigende bridge-teams van Amerika en Engeland bezig met driehonderd spelletjes tegen elkaar te spelen. Ik zou dit geval niet als een titanen strijd betitelen, ware het niet dat ik daarmee de sfeer der Engelsch-Amerikaansche bridge- journalistiek, die vol groote woorden zit. eenigszins aangeef. Bovendien doet de huidige temperatuur mijn ontzag voor de strijders toenemen. De thermometer staat in Londen net zoo hoog als hier, en op grond van jaren lange ervaring weet ik hoeveel erger dat m die huizenzee is. De gedachte alleen, thans veroordeeld te worden tot het spelen van driehonderd spelletjes bridge in Londen, doet griezelen. Het Hikt op dwangarbeid. Bovendien is het nog erg spannend ook. Gedurende de eerste helft van dezen Mara thon hebben de Engelsehen de leiding gehad. Zij liepen zelfs uit tot zoowat 3400 punten voorsprong. Maar gisteren keerde de kans. Na het honderdvijffcigste spelletje waren Ely Culbertson en de zijnen nog maar een dikke driehonderd punten achter, en in de avond- zitting togen zij zoo vervaarlijk ten aanval, dat zij die besloten niet dsn stand: Amerika 54.530 punten, Engeland 53.060, voorsprong van Amerika 'dus 1470. Deze loop van zaken herstelt eenigszins het vertrouwen bij ons, huis-, tuin- of keuken-bridgers, in de persoon van den grooten Cuiberton. Onlangs heeft hij met zijn team in Frankrijk gespeeld tegen een Fransche ploeg, die onder de geestelijke leidine van een zekeren heer Bellanger stand De strijd eindigde op eenigszins-katterige wijze, te ontijdiger ure, doordat de spellen verkeerd ronagegeven waren en men toen maar tot een „draw" besloot. Maar op dit moment was zoowat driekwart van de match gespeeld en leiddén de Franschen met een klein verschilhonderd of twee honderd punten. Daarbij komt dat gezegde heer Bellanger zich een tegenstander toonde van het spe- len-volgens-s-ystemen-in-boekjes, waarop de roem des heeren Culbertson berust en waar op de vergroote meerderheid der huis-, tinn ef keuken-bridgers zich pleegt' te verlaten. Behalve dan die allerergste soort, waartoe schrijver dezes zich helaas moet rekenen, die liet édele bridge zoo frivool behandelt dat zij zelfs de boekjes niet bestudeerd heeft. „Jij speelt zeker Culbertsmit?" heeft een ver maarde bridger onder onze stadgenooten mij eens toegevoegd, toen ik hem tand partner) aan de groene tafel ontmoette, en ontkennen zou niets gebaat hebben. Voortaan heb 'k een antwoord. Ik speel Bellanger. Mocht de groote Culbertson thans van .Engeland verliezen, het zou -er leelijk uit gaan zien. met zijn systeem,-en dientengevolge met den verkoop van. zijn boekjes en de ho noraria voor zijn hyper-deskundige artikelen over semi-psycholcgische biedingen en der gelijke ontstellende dingen. Gelukkig heeft hij nu .weer de leiding, tot geruststelling van allen die Cuiberton spelen". Ergens lees ik dat mi'. E. C. Goudsmit, die in Londen vertoeft, verklaard heeft dat Ely Cul bertson de slechtste speler van het Ameri- kaansche team is. Maar dat hoeft hem niet te veroordeelen als theoreticus, en bovendien beschouwt men mr. Goudsmit, vader van een ander systeem, onwillekeurig eenigszins als zijn concurrent. Hoe gaat het met die dingen? Zelfs een bridge-titaan is tenslotte maar een mensch. Wel kan ik mij voorstellen dat mr. Goüd- smit het betreurt, dat de Amerikanen nu ook niet eens het Nederlandsche team ont moeten. Waarom eigenlijk niet? Daar zitten Amerikanen en Engelsehen genoegelijk te bridgen om de „Charles M. Schwab's World Contract Bridge Championship Trophy", dus „om het wereldkampioenschap", maar wan neer hebben zij eigenlijk bewezen dat zij ster ker dan de Nederlanders en dan de Franschen zijn, om van de overige naties nog maar te zwijgen? Als wij met de Belgen een beker instelden voor het Wereldkampioenschap Ping Pong, bijvoorbeeld, en daar samen om gingen spe len, zou de rest van de wereld den overwin naar dan als wereldkampioen erkennen? Nimmer. Bovendien meen ik mij te herinne ren dat onze Goudsmeden en Van Bemmel Suycks zich sterker dan de Engelschen heb ben getoond. Het is dus wel een beetje raar met dat wereldkampioenschap. Maar een titanenstrijd blijft het, en als meneer en mevrouw Cubertson, meneer Lightner en meneer Gottlieb het tenslotte tegen de Engelschen mochten afleggen de strijd is nog open en Sir Guy Domvilie kampt als een leeuw, gesteund door den geduchten kolonel Beasley dan voorzie ik een revo lutie in de reeds zoo geladen sfeer der win- tersche bridge-drives. Sir Guy moet dan maar een nieuw boek gaan schrijven, en de aandeelen-Goudsmit zullen stijgen en wij Bellangisten, aanhangers van het vrije stel sel met (of zonder) geniale intuïtie, zullen ons ook vervaarlijk doen gelden.... R. P. EEN BAZAR. Ten bate van de Vereeniging van Vrijzin nig Hervormden zal in October een bazar ge houden worden Het comité, dat zich zal be ijveren om den bazar een schitterend resul taat te doen afwerpen bestaat-uit de dames mevr. van Heyst, mevr Duyckinck Sander, mevr. de Boer, mevr. Mühlenfeld, mevr. Hel derman, mevr. von Ishoven, mej. Harder, mevr. Poortenaar, mevr. Breet, mevr. Roelse, inevr. Bussemaker en mevr. Faber, INVOER VAN BUITENLANDSCHE VISCH IN ENGELAND. HET CONTINGENT VAN DUITSCHLAND. Volgens de nieuwe overeenkomst, gesloten tusschen Engeland en Duitschland over den invoer in eerstgenoemd land van visch van Duitsche trawlers of indirect uit Duitschland, zal Duitschland mogen invoeren 666.000 'cwts. versche visch, bevroren en zouteviseh (netto) en 27.000 cwts. haring. Van eerstgenoemd kwantum zal hoogstens 450.000 cwts mogen worden ingevoerd in de maanden Maart, April en Mei en niet meer dan 216.000 cwts gedurende den overigen tijd van het jaar. De controle zal worden uitgevoerd in Duitschland, althans zoolang blijkt, dat deze overeenkomstig de bepalingen en naar be- hooren wordt uitgeoefend. Controle op de maat van de door Duitsche visschersvaartuigen in Engeland ingevoerde visch zal, in tegenstelling met den aanvoer van Engelsche schepen niet plaats vinden, NIEUW KOOR OPGERICHT. Hier ter plaatse is op initiatief van enkele zangliefhebbers een nieuw mannenkoor' op gericht, dat tot op heden nog niet gedoopt is. Een voorloopig bestuur heeft den heer P. Grin verzocht de leiding op zich te willen ne men; In een a.s. ledenvergadering zal de ver eeniging geconstitueerd worden en een naam gekozen worden. Het mannenkoor, dat spoe dig een waardige plaats naast de reeds be staande mannenkoren (IJmuiden's Man nenkoor, Kennemer Zangers en Eendracht) hoopt in te nemen, telt reeds ruim een 20- tal leden. „RIJK EN GEEN GELD" IN THALIA. A.s. Dinsdagavond wacht den ingezetenen een mooie avond. Dan toch komt „Plet Schouwtooneel"in Thalia een opvoering ge ven van het door dr. Schroder voor het too- neel bewerkte „Rijk en geen Geld" van E. Phillips Oppenfceim.. Wij.nxeenfen, geen betere aanbeveling tot onze lezers te kunnen rich ten dan eenige persbeoordeélingën te laten volgen Uit de crïtieken: De Telegraaf schreef: E. Phillips Oppenheim laat zijn roman spe len in een smakelijk milieu: hij is vakkundig voor het tooneel bewerkt door Dr. Schroder; het eenvoudig begin is logisch doorgewerkt om mét een groote stijging het imposant slot voor te bereiden. Het blijspel viel uitermate in den smaak, van het talrijk publiek, Ko van Sprinkhuysen's geprononceerd spel geeft aan het blijspel iets typisch Engelsch en vooral de prachtige vaart van het laatste bedrijf versterkte het succes in hooge mate. Oppenheims blijspel werd met de noodige zorg en toewijding gespeeld. Het' was interessant Mien van der Lugt- Melsert's boeiende opvatting van Francis Clayton het arme typistetje te volgen. Daan van Ollefen Jr. is een ernstig acteur, die weet wat hij wil en het talent bezit om de taak, die hij zich stelt, te volbrengen. Op zijn rol van mr. Masters was dan ook niets aan te merken, alles ging van een leien dakje en het samenspel onder Ezerman's intelligen te regie werd geen oogenblik verbroken. Met goede voordracht en juiste dictie heeft Antoinette Sohns mrs. Mott gespeeld en het publiek terecht in verrukking gebracht. De Maasbode schreef: Hoe vaak werd Phillips Oppenheim niet verweten, dat hij de auteur van uiterlijkhe den zou zijn, dat bij hem het- dramatisch ef fect boven ales zou gaan. Zij. die dit oordeel vellen, hebben „Rijk en geen Geld" blijkbaar nimmer gezien, want het is Dr. Scihröder's oneindig geloof in de oprechtheid van deze uiterlijkheden, dat zij daardoor een innig heid verkrijgen, waarin het louter tooneel- matige leeft De geheele volle zaal bracht de spelers een ovatie. De tijd van de hondsdagen is er, Die negentien Juli begon, Dat duurt weer tot achttien Augustus. De hondsster komt op met dé zon. Mijn buurman, wien ik het vertelde, Die bromde zoowat binnensmonds: Ik heb geen verschil kunnen merken, Voor mij was al elke dag hondsch. Het is ook de tijd der komkommer, Het luierend stille seizoen, De menschen gaan weg met vacantie, Er zijn niet vêel zaken te doen. Misschien is de naam wat verouderd, Dien men er heel vroeger aan gaf, De kommer is nu wel gekomen, Dat kom kan er verder wel af. En 't is nog de tijd van de zeeslang, Dat enge fantastische beest. Dat eeuwenlang, nimmer gevangen, De schrik van de zee is geweest. Die zeeslang is echter historie. Hij stierf op een zomerschen dag, Toen hij,-aan de kust opgedoken, Ons huidige strandleven zag. P. GASUS NIJVERHEIDSONDERWIJS. BEVORDERING DER LEERLINGEN. Vrijdag was het voor de leerlingen der Nij verheidsschool de dag der dagen, wanneer de arbeid van een geheel jaar z'n bekroning vindt in de zoozeer begeerde bevordering naar een hoogere klasse. Het spreekt vanzelf dat ook ditmaal teleurstellingen niet uitblij ven, doordat aan eenige leerlingen een: „het volgend jaar beter" moest worden toegeroe pen. De uitslag der bevorderingen werd ook dit maal weer in tegenwoordigheid van bestuurs leden. leeraren, leerlingen en tal van ouders bekend gemaakt. De heer J. C. D u n n e b i e r, 2e voor zitter van dé Ver. voor Nijverheidsonderwijs in -Kennèmérland, zeide, dat- het hem een genoegen doet, dezen middag te mogen ope nen. Hij heette in het bijzonder de aanwe zigen ouders welkom en hoopte, dat het be haalde succes voor de jongens een aanspo ring mag zijn om ook verder hun best te doen. „Jongelui, de jaren die je nog hebt, tracht ze ten nutte te maken", zeide spreker. Hij wees op de moeilijke, tijdsomstandighe den, waardoor alleen zij die hun uiter ste best hebben gedaan, kans van slagen hebben en spoorde de jongens aan, de lessen der leeraren ter harte te nemen. Daarna ging de directeur de heer H. -Zeeman over tot het uitreiken der diplo ma's aan de volgende leerlingen: Gediplomeerden. Af deelimg Timmerlieden D. Zwanenburg,: J. Zwart, G. Hamburg, J. Homan, C. Koomen, N. Koningstem, P. Schip per, K. Krom. D. Beek. Fr. de Jong, H. Buis, J. v. Amersfoort, Th. Koelman, J. Lampers, J. v. d. Duin Schouten, F. Bot, A. Handgraaf, Af deeling Metaalbewerkers: O. Otto. P. Zwemmer, J. Oldenburg, K. Holleman, F. Krab, H. Winkelaar, H. Majoor, P. Kramer, H. Langbroek. C. Trap. S. Egner. J. Knegjes, F. v. Popta, R. Bankert, M. v. Don selaar, J. Visser, K. Born. Af deeling Electriciens: H. Mantje, A. Zwertbroek, J. Jagtenberg, C. Keeser, G. Köhnke, W. de Meijer, T. de Haas, C. v. d. Booren, M.. Rademaker, W. v. Heyst, J. Fiolet, J. v. Keulen, A. Brouwer, H. de Vries, H. Witteveld, C. v. d. Klooster. Bevorderd van le naar 2e klasse. Adeeling Timmerlieden: C. Nierop. C. Moot, R. Uitdenbosch, K. Tuinenbreyer, H. Broek man, J. Hendriks. G. Zweeris- G. Massee, A Haver, J. D. Buis, R. Zijl. L. Gravenmaker. B Ludolphy, H. Braam. C. Blikslager. J. v. Ekke- donk. W, Kolk,, G. Visser. Af deeling Metaalbewerkers: P. Over. J. Beu neman, J. Luntz, H. Schierbeek, J. v. Oosten, D. de Noord, N. Broek, F. Timmerman, P. Smit, J. Ploeg, F. Schipper, P. J. Maas, W. Schipper. _J. Tieleman, J. de Vries, K. Fceke- ma, K. Th. Messie, H. Steen, M. v. d. Berg, H. Meenderinck, D. J.. Wijminga. J. M. Froon. M. Büysman, P. v. Leeuwen, C. v. d. Poel, P. II. Wichman, W. V-essies(voorw.). J. Smak man (voorw.). Afdeeling Electriciens-- J. de Vries,- K. v. Rees, J. H. Hilgeman, W. J. Verkammen, H. Polenz. F. Lub, H. C. v. Dokkum, W. F. Dib- boets (voorw.), H. Krab, A. Drenth, C. v. d. Zee, G. H. Bontekoe, J. G. de Beer (voorw.L P. de Wijn, W. Roos, H. J. Pools. W. Prins. G. Kraayeveld, J. Butter (voorw.). C. P. v. Toor. K. Stam, A.'H. Moerkerken, G. Stubbe, J. Waumans. J. J. Schouten, B. v. d. Plas, F. Balm (voorw.)H. Kessens, J. Smit, W. Visser, E. Gravenmaker, W. v. d. Hooff. Aan den leerling C. Visman werd een be wijs uitgereikt. Bevorderd van de 2e naar 3e klasse. Afdeeling Timmerlieden; L. v. Loon. J. Haa nepen, P. Lanser, P. v. Duin, J. Wormsbecher. A. Schadewijk. A. Oudshoorn (voorw.). N. Holleman. G. Stolk, J. de Waard. P. Brun- tink, J. Rustenhoven. S. de Vries. A. Kooiman. J. v. Duin (voorw.), A. v. Brienen, J. Graven maker. I. Lengah. Afdeeling Metaalbewerkers: M. Mossel, E. Tuin (voorw.). J. v. Doorne, J. Metselaar. A, Adelaar, R. Hoek (voorw.), A. Batenburg, P. Spits, A: Voorburg," C. Blonde, N. Braam, M. Pronk, J. Wegman, P. Vissink, M. Doeve (voorw.), F. v. Malsum (voorw.), M. Jansen Hutteman, M. v. d. Haak, W. Korsman. E. Roemer, C. Otter, T. Booy, G. Verhey. J. Dek ker, H. Will ems, M. Schroevers. Afdeeling Electriciens: P. Massee. C. Lang broek, A. Hofman, P. Hofman, D. de Doelder A. Leewis (voorw.)K. Blek. J. Roodzant, j'. Oldenburg, J. Sala. P. Thijssen, D. Steenber gen, K. Willems. M. v. Dijk, P. v. d. Bosch, H de Wit, A. Bakker. P. Vennik, H. Groen (voorw.), G. Oldenburg. A. Willemse, R. Dou- ma, K. Kuiper, H. Swager, F. Straatsburg (voorw.), A. Vrenegoor, J. Stoker, K. Eckhard, J. v. d. Ploeg, C. Moot, E. Pontfoort. Nadat de directeur de bevorderingen had bekend gemaakt, sprak hij tot de leerlingen die de school gingen verlaten het volgende": „Jongelui wij nemen nu afscheid van el kaar. maar ik moet jè opThart drukken, nu niet té denken dat ge volmaakt zijt. er valt nog veel voor je te leeren. Jè verdere be kwaamheid zal je je nu eigen moeten maken in zelfstandigheid. Wat je hier geleerd hebt, is daarbij de basis. Ook wat je leerde buiten het eigenlijke vak om. Het zal van jezelf afhangen of je zult bereiken, wat je je hebt voorgesteld of de Ouders hadden gedacht; Je moet nu voor al niet denken onder het juk uit te zijn, voor al de vaderlijke en moederlijke zorgen zuilen je nu te stade komen. Daarnaast mag je be denken dat je altijd 'om raad bij je leeraren en mij kunt komen. Van groot belang zal het zijn, welke vrienden je zult kiezen in de plaats van je schoolmakkers, die je niet dagelijks meer zult ontmoeten. Op het oogenblik is.de tijd heel moeilijk. Voor velen zal het bezwaarlijk zijn werk te vinden. Maar bedenkt al-tijd jongelui, dat je het werk aanpakt, dat uw hand te doen vindt; „ledigheid is des duivels oorkussen". De teleurstellingen zullen niet uitblijven, stelt dan je hoop op betere tijden. Weest moedig en dapper en houdt de gedachte le vendig: Ik wil vooruit! Streeft naar het hoogste wat voor je te be reiken is. De directeur overhandigde aan de leerlin gen H. Buis, afdeeling timmeren een boor omslag, aan W. de Meijer, afdeeling electro- techniek een boekwerk, welke prijzen wer den toegekend uit. hét Dick van Leeuwen fonds voor bijzonderen ijver. Tenslotte sprak de heer J. C. Sluiters gedelegeerd lid van het gemeentebestuur na mens het gemeentebestuur woorden van dank tot- directeur en leeraren, die er voor hebben gezorgd, dat de school tot de beste in Nederland gerekend kan worden. Spreker heeft als lid van de examen-commissie kun nen constateeren. dat de jongens prima werk hebben geleverd en ook de examinatoren van andere vakken hebben hetzelfde geconsta teerd. Spreker wees op de moeilijkheid voor de leeraren om de jongens al die kennis bij te brengen. Ook de heer Sluiters wees op de moeilijkheid, aan den slag te komen, maar zeide spreker, jelui hebt hier een dosis ken nis opgedaan, waar jelui overal mee terecht kunt. Toon ook aan je ouders, dat je ze da> baar bent dat ze jelui in de gelegenheid hebben gesteld, het onderwijs aan deze school te kunnen volgen. Ook tot de aanwezige ouders sprak de heer Sluiters eenige woor- den. Hij spoorde hen aan. het werk der leer aren te waardeeren.. De heer Dunnebier sprak een kort slot woord. Hij sloot zich aan bij den heer Slui ters en sprak eveneens zijn erkentelijkheid jegens de leeraren en deelde tenslotte mede, dat de nieuwe cursus begint met 276 leer lingen, d.i. 16 meer dan verleden jaar. ORKEST-VEREENIGING „KUNSTKRING". De Orkestvereeniging „Kunstkring", dir. de heer Sam. Vlessing, zal in jaarvergadering bijeen komen op Dinsdagavond 25 Juli a.s. in haar repetitielokaal. Prins Hendrikstraat U7. De agenda vermeldt o.a.: verkiezing van een nieuw bestuur; de aftredenden stellen zich voor eventueele bestuursfuncties niet meer beschikbaar. Wij meldden reeds, dat het nieuwe regime Duitschland gelukkig maakt met nog meer standbeelden, dan het reeds bezit. In het Middenfrankische dorp Hilpolstein (Beieren) is 't eerste monument, dat aan de „nationale verheffing" herinnert,, opgericht. Rechts ziet U den neger uit Milwaukee (Ver. Staten), die wit geworden is, na het gebruik van gij uit planten. exxxii. Maar nu is het conflict dan toch achter den rug. De oplossing is: de heer Brautigam komt in IJmuiden „om de staking te liquideeren". Hij zal dus de verschillende zaken, die nog te bespreken zijn, met de reeders afwikkelen, waardoor dus vermeden wordt, dat de diverse antipoden opnieuw met elkaar in contact ko men. Er is een nieuwe circulaire van de IJmuider Federatie verschenen, gesteld in een veel gematigder toon dan die welke de oorzaak was van de nieuwe moeilijkheden. Veel personeel zullen de reeders voorloopig wel niet noodig hebben. Weliswaar worden er nog steeds opgelegde trawlers in de vaart gebracht, maar de tot nu toe bereikte resul taten zijn van dien aard, dat de reeders wel tot eenige voorzichtigheid zullen neigen. Laat ons-hopen, dat het spoedig beter mag worden. De besommingen van j.l, Donderdag béreik- ten een laagte-record. Zeer zeker staan het visscherijbedrijf moeilijke tijden te wachten, niet alleen den handel maar ook de reederij welk samengaan vanzelfsprekend is. Het is een fout van jaren, dat men niet heeft ingezien, dat de economi sche barometer van het bedrijf voor beide groepen gelijk op voor- en tegenspoed rea geert. Het zal voor den handel een heele toer worden, om het verloren terrein te herwin nen, want de Deensche visch heeft vooral tij dens de staking bij de binnenlandsche consu menten een goeden naam weten te vestigen; dit geldt vooral voor cle schol. Ik hoorde daarvan deze week typische staaltjes. Een vischhandelaar vertelde mij, dat hij van zijn afnemers bericht had gekregen, dat hij niet meer van die „rare" schol moest sturen. Dat was trawlerschol geweest. Deze afnemers konden alleen nog maar die- andere soort ge bruiken, die er zoo lekker frisch uitziet. Dat was Deensche schol. Zelfs klanten, die nog wel eens een min of meer afwijkend vischje konden gebruiken, willen, wanneer ze een maal Deensche visch hebben gehad, geen trawlervisch meer hebben. Dat is natuurlijk een raar geval en het is alleszins gewenscht, dat de reeders dit zoo maar niet langs zich heen laten glijden en al het mogelijke doen om te bevorderen, dat de door hun schepen aangevoerde visch aan de hoogste eischen voldoet, ik weet wel, dat trawlvisch in kwali teit niet kan concurreeren met snurrevaad- viscli, den insider is wel bekend waarom maar er.kan door een vakkundige en zorgvul dige behandeling heel wat bereikt worden. We weten heel goed, al zal de aanvoer van Deen sche visch wel weer eens minder worden, er rekening mee gehouden moet worden, dat nu de Denen eenmaal den weg naar ons land ge vonden hebben, zij alles op haren en snaren zullen zetten om het gewonnen terrein te be houden. En op een invoerverbod behoeft men vooralsnog niet te rekenen. Onze Courant wist gisteren al uitvoerige mededeelingen te doen over de nieuwe visch- losregeling. Wat kan het toch raar looien. Daar hebben de organisaties jarenlang ge streden om het systeem van A- en B-ploegen ui* de wereld te krijgen. De reeders waren niet bereid aan hunne wenschen tegemoet te komen. En nu de havenarbeiders er heele- maal niet om gevraagd hebben, wordt het hun zoo maar toegeworpen. Het is inderdaad een heele verbetering, want ieder der 252 in geschrevenen van de „clan", die de afgesloten groep der havenarbeiders vormt, heeft gelijke kansen. Naar mijn meening is de nieuwe re geling niet te verbeteren en den auctor intel lectualis. den heer Vermeulen, mag een woord van lof niet onthouden worden. Het doet me altijd goed als ik mag consta teeren, dat ondanks den druk der tijden, de zin voor humor bij mijn vrienden in den af slag niet verdwenen is. Een Deensche kotter kwam met elf haaien aan de markt. En nau welijks vertoonde ik me in de markt of ze vroegen me, of ik het elftal van Ajax al had gezien! Waarom het nu juist Ajax moest zijn heb ik niet begrepen. Maar dat komt mis schien doordat ik geen verstand heb van voetballen. Alleen van waterpolo. Dat ligt meer in de lijn van een PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1