DE BILT De Mysterieuse Apache. Lutinegoud. IJMUIDER COURANT. DINSDAG 25 JULI 1933 TWEEDE BLAD. Maarschalk Chang. Deze Chinees, thans 35 jaar oud, zou een wereldvermaard man zijn als men buiten Azië in staat was, de Chineesche namen uit elkaar te houden. Aangezien bijna niemand dat kan, is hij wereldvermaard als Li-hung- dinges, of Tsjing-tsjoeng-tsjong of Hoe-heet- ie-ook-weer. Hij heet Chang Hsaio Liang, is ex-dietator van Mandsjoerije, heeft het grootste deel van de Cihneesche legers in Jehol onder zijn bevel gehad, was op zijn twintigste jaar al generaal met het comman do over drie divisies en heeft zich verheugd in de bijnamen ,.de Tijgerwelp" en „de Dan sende Despoot". Nu bezoekt hij Europa, na zijn zestien divisies te hebben overgeleverd aan de Chineesche Centrale Regeering, zon der er naar hij met grooten nadruk verze kert, een cent voor gevraagd of geicregen te hebben. Hieruit zou men moeten afleiden dat divisies in China blijkbaar geen ongewoon handelsartikel zijn. Het klinkt voor onze be grippen een beetje wonderlijk, maar Azië is Europa niet. Ook zijn er vierhonderd mil- lioen Chineezen. en we weten allemaal dat in deze veelheid het individu niet geteld wordt. Daar is, om zoo te zeggen, geen tijd voor. Zoo microscopisch kan men het volk niet be schouwen. Terwijl wij tellen „per hoofd der bevolking" doen de Chineesche leiders het „per divisie". Terwijl men bij ons spreekt van een ongeluk, als één Nederlander door een auto wordt overreden, doet zich een der gelijk nieuwsbericht in China blijkbaar pas voor als tienduizend Chineezen door een overstroomende rivier worden meegesleurd, of in een typhoon verpletterd, of door een locaal epidemietje uitgemoord. Het schijnt alleen een zaak van proportie te wezen. In Londen hebben ze maarschalk Chang natuurlijk geïnterviewd, en niet zonder re sultaat. Hij bleek openhartig en volkomen argeloos omtrent de verschrikkelijke tegen stellingen die de menschelijke natuur, dus ook de zijne, in zich vereenigt. Hij bleek ook ietwat fatalistisch, want hij begon met te zeggen dat hij een legeraanvoerder en spe ciaal artillerie-expert was, dat hij tallooze veldslagen had gevoerd en betwijfelde of hij voor iets anders geschikt was, maar dat hij er niets voor voelde. „Ik ben,'' zei hij, „een Man des Vredes". Hij hoopt dat het nu uit zal wezen met den burgeroorlog in China, maar vreest dat er nog niet genoeg gevochten is. „Het moet ten slotte op een Statenbond uitdraaien", zegt hij. „en Mandsjoekwo kan zoo niet blijven be staan. Dat is alleen maar een naam. Een naam is niet genoeg, en Chia heeft verove raars altijd opgeslokt of ze weggestuurd". Wel is hij ervan overtuigd dat China een nieuwe organisatie moet hebben gelijkend op Fascisme of op Communisme. Welke van de twee hij zou prefereeren, kan de maarschalk nog niet zeker zeggen. Hij is juist in Europa om dat nu eens op zijn ge mak uit te knobelen, en zijn keus te bepalen. Ook dit is een verrassend standpunt: bij ons plegen zulke preferenties in den bodem der ziel, of daaromtrent te wortelen. Of wij doen alsof ze dat doen. Deze Chinees ziet die syste men eenvoudig als verschillende methoden van bedrijfsorganisatie, en gaat de betrokken firma's eenvoudig bezoeken om de werking eens waar te nemen. Wat hem betreft, hij staat erboven. „Wij Chineezen zijn heelemaal niet zoo mysterieus als jullie Europeanen denken merkt hij op, en men zou het wer kelijk beginnen te gelooven. Waarschijnlijk zijn wij mysterieus, en zij juist niet. Chang is al bij Mussolini geweest, die hem best beviel. Hij zal ook Hitler en Stalin be zoeken, en vermoedelijk alle prospectussen en verder reclamemateriaal van de diverse firma's meenemen om het op zijn gemak te bestudeeren. In den Volkenbond gelooft Chang abso luut. Als die er niet was zou de heele wereld zichzelf vernietigen. Een van zijn beste opmerkingen was na Engelsche legermanoeuvres te Al der shot ge zien te hebben: „Het zou een schandaal we zen zulke troepen in een oorlog op te offe ren". Men vraagt zich in Engeland nog ut. of dit een compliment voor de gevechtswaarde van het Engelsche leger is, of niet. Is het dat wel, dan werp het een nieuw, helder en onbevan gen licht op de waarde van legers. Hoe beter ze zijn, hoe grooter schandaal om ze te laten vechten. Waar of niet? De Dansende Despoot, tevens Tijgerwelp, aanvoerder in tallooze veldslagen, verant woordelijk voor ettelijke executies, is een keurig-gekleede, vriendelijke jonge man, met een welluidende stem en een prettigen glimlach. Het spijt hem zeer dat hij voor niets beters geschikt is gebleken R. P. BEVERWIJK CONCERT HARMONIE KAPEL. Voor het vierde zomereoncert, dat de Be- verwijksche Harmoniekapel Maandagavond in de muziektent op het C. H. Moensplein gaf kon het publiek geen idealer weersomstan digheden verlangen. Het was vrijwel wind stil, niet te warm, terwijl daarbij het wei- onderhouden plantsoen rond de muziektent prijkte met de keurig aangelegde perkversie- ring. Aanvankelijk was de belangstelling van de zijde van het publiek ondanks de zooeven genoemde gunstige factoren vrij miniem, Later op den avond werd dit beter, zoodat na de pauze nog zelfs een vrij talrijk publiek aanwezig was, om de verrichtingen van de Harmoniekapel te beluisteren. De musici hadden de omstandigheden mee, om goed te kunnen concerteeren en zij hebben daarvan onder aanvoering van den heer H. W. Hof meester behoorlijk weten te profiteeren. Er werd goed gemusiceerd en vooral uit het grootere werk bleek nog weer eens, welk een voortreffelijk blaasorkest de-ingezetenen in hun Beverwijksehe Harmoniekapel bezitten. Auber's ouverture „Oheval de Bronze", de mooie fantaisie uit „Lohengrin" met het „in stijl" gespeelde bruidskoor en „la fille du tambour-major" vormden de hoogtepunten van 't programma, dat daarnaast nog 'n vroo lijke en inderdaad „vlotte" potpourri van studenten-liederen bevatte (Suppé), bene vens een van Waldteufel's muzikale walsen, ditmaal „A Toi". Met genoegen hoorden wij voorts nog eens de wals „Au Golfe de Naples" van Guardia, die de Harmonïekapel uit het archief had opgediept. Zij deed indertijd reeds dienst, toen de Harmonie" nog op het „schavotje" in het villapark concerteerde. Zoo vormde alles bijeen weer een mooien muziekavond, waarvan vele ingezetenen en anderen uit „Groot-Beverwijk" profiteerden. Velen oordeelden met ons, dat er iets aan de regeling haperde. Wij haasten ons er bij te voegen, dat het publiek zich als gewoon lijk stipt aan de orde-maatregelen, die al zoo veel jaren met succes op het plein tijdens de concerten van toepassing zijn en die geen enkele luisteraar meer zou willen missen, hield. Maar er was iets anders. De borden die de straten leidend naar het plein tij dens het concert voor het verkeer tot ver boden terrein verklaren, ontbraken ditmaal. De gevolgen bleven niet uit. Sommige auto mobilisten reden door en menige wielrijder, onder wie nogal vreemdelingen, reed in de val. De politie attendeerde de bestuurders dan wel op de overtreding want een en ander is bij politieverordening geregeld, maar dan dient toch een of ander bord het publiek er mede in kennis te stellen, dat de C. H. Moenst-raat op zulke avonden niet mag worden bereden. Openbare Werken moet naar men ons mededeelde, om redenen van „bezuiniging" van het plaatsen der borden hebben afgezien. De concertbezoekers hopen dat de nut tige borden bij het volgende concert weer op hun plaatsen zullen staan. GARANTIE- EN MINIMUM PRIJZEN. Zij spelen een voorname rol. WAT DE TUINBOUW-STEUNWET ER VAN VERWACHT. In een vorige beschouwing over enkele oe- langrijke onderdeelen van de tuinbouwsteun- wet 1933 hebben wij reeds te kennen gege ven, dat het streven naar een prijsverbete ring voor de producten, welke de tuinbouw oplevert van zeer groote beteekenis moet wor den geacht. Het is immers alleszins billijk te achten, dat de consument ongeveer den kost prijs van het product betaalt en dit is niet het geval. Men behoeft om dit aan te toonen slechts te wijzen op de vele malen, dat de tuinders noodgedwongen hun producten, waaraan zij zooveel zorgen en moeite be steedden, op de vuilnisbelt moeten deponee- ren. De garantie nu, die de Steunwet 1933 wil verleenen is gelegen tusschen de op brengst en een vastgesteld prijspeil. Bij de uitvoering van de wet 1932 werd op eenig prijspeil niet gelet, waarvan de gevolgen dan ook niet zijn uitgebleven. Uitdrukkelijk wordt in de nieuwe wet de bestemming van de steungelden aangegeven, nl. dekking van het geleden verlies of besteding der gelden tot bijbetaling voor de producten, welke het prijspeil niet konden opbrengen. Dat dus de steunverleening haar grens vindt in het prijs peil wordt over het algemeen billijk geacht. Op deze wijze toch is het mogelijk, dat de steungelden ten goede komen aan die tuin ders, die door de crisis het zwaarst worden getroffen. Een noodzakelijke maatregel is, dat de producten aan gestelde minimum- eischen moeten voldoen, waardoor tevens de tuinbouw als vakbeoefening op peil wordt gehouden. Het beginsel van de garantiebe paling is in ieder geval rechtvaardig, zoo b.v. voor de oude tuinbouw-centradie rondom en tusschen de steden gelegen zijn, waar de gronden door de toenemende bebouwing in waarde stijgen en daardoor duurder worden in gebruik waar de loonfactor bovendien sterk wordt beïnvloed door de nabijheid van groote industrieën. In Kennemerland zijn o.a. door bedrijven als Hoogovens, Papierfabrie ken en de Zaansehe industrieën de loonnor- men hooger en is het plattelandsche peil min of meer verstoord. Veel meisjes en jonge mannen, die anders voor het oogsten der tuinbouwproducten in aanmerking zouden komen, vinden arbeid in de fabrieken. De minimumprijzen. Xntussohen hébben de veilingen reeds be richt gekregen dat niet meer beneden de ge stelde minimum prijzen mag worden ver- 't Avontuur met de Lutine, Komt eerst nu in vollen gang, Rechtgeaarde vaderlanders Stellen in die gok belang. 't Is wat nieuws weer en romantisch, Deze goudmijn in de zee. Waar een schip met goud geladen, Schipbreuk leed, al lang gelee. Nu de kegel op zijn plaats is. Hoopt men dat het wel wat wordt. Maar een bal kan vreemd gaan rollen. Ook in deze kegelsport. Alles hangt nu af van 't zuigen En dat is een lastig ding. Men is hierin onervaren Als een ééndags-zuigeling. Zal het lukken, zal het falen? Ik voorspel niets op dit punt, 't Wordt een kruis wanneer het mis gaat, Als 't mocht slagen (gouden) munt. Op de reede van Terschelling Is nog nooit zoo duur gevischt, En, hoewel geen aandeelhouder. Hoop 'k dat men de vangst niet mist. Ik stel voor dat men Terschelling, Als dit zaakje goed verloopt. Passend tot Tergoudentientje Voor het nageslacht herdoopt. P. GASUS. kocht Echter is nog niet officieel bepaald, dat die minimum-prijzen geheel worden uit gekeerd, evenmin het tijdstip, waarop dit zou moeten geschieden. De sedert de ontvangst van dit bericht opgehouden producten zijn door de veiling bij wijze van voorschot over genomen. Tegen de vastgestelde minimum-prijzen zijn reeds veel protesten ingediend, waarbij sommige der geopperde bezwaren zeer zeker een redelijken grond hebben. Indien b.v. de minimumprijs niet ongeveer de kosten van het oogsten, verpakken, aanvoeren enz. der producten dekt, dan zou de tuinder, die niet over voldoende geld beschikt, het oogsten moeten staken, omdat hij de loonen van zijn arbeiders niet uit de opbrengst kan bekosti gen. De vrees daarvoor bestaat uit den aard der zaak het meest in de duurdere streken. Bestond de limiet van vijf millioen niet in de wet, dan kon men eenigszins het oog hou den op de garantie-uitkeering en zou de tuinder zich wellicht de middelen kimnen verschaffen, om het product aan de veiling te brengen. De minimumprijs moet overigens worden opgevat als een vernietigingsprijs, die geener lei verband houdt met de garantieprijzen. Verder spelen hier nog verschillende andere factoren een voorname rol, b.v. de export mogelijkheden, de speculatieve teelten, die wellicht onder den minimumprijs, doch niet onder den garantieprijs vallen. Als de nood voldoende kan worden aangetoond, wordt liet niet uitgesloten geacht, dat een minimum prijs voor een bepaald artikel alsnog een wij ziging zal ondergaan. •Intusschen wordt het in de kringen der veilingsbesturen betreurd, dat de administra tieve rompslomp, die verbonden was aan de uitvoering der wet 1932 zijn schaduw al weer vooruit wierp. Voor de inrichting en aanpas sing van de administraties der veilingen hij de nieuwe wet was het al weer te laat ge worden. Een deskundige op tuinbouwgebied, met wien wij de moeilijkheden van de steunver leening bespraken, vatte zijn oordeel in het kort aldus samen: dat het dringend noodza kelijk en alleszins billijk is te achten, dat de tuinbouwsteunwet 1933 in werking treedt en wel in hoofdlijnen volgens de techniek, zoo als deze in de Memorie van Toelichting en in het Plan van uitvoering is aangegeven; dat de minimumprijzen direct worden uitbe taald en dat de limiet van vijf millioen gul den in deze wet niet op haar plaats is. VOETBAL OP KONINGINNEDAG. De laatste twee jaren maakte een voetbal wedstrijd een onderdeel van het programma uit van de viering van den verjaardag van de Koningin. Beide malen werd in het Ge meentelijk Sportpark een wedstrijd gespeeld tusschen de Kennemers en v.s.v. (IJmulden- Oost). Het bestuur van Koninginnedag heeft in zijn vergadering met meerderheid van stem men besloten wederom de Kermemers voor het spelen van een wedstrijd tijdens het Oranjefeest uit te noodigen. HEEMSKERK BEVOLKING. Ingekomen personen: mej. M. J. Metzelaar, zonder beroep, M. v. Heemskerckstraat 53 j, van Limmen. Vertrokken personen: Wilh. van Zutphen en gezin, chauffeur, van Hoogdorperweg 19 b naar Beverwijk. GEVONDEN. Een portemonnaie met inhoud en een rij- wielbelastingplaat j e. VERLOREN. Een fototoestel, een badpak met badhand doek. een zweep en een rijwielbelastingmerk. BURGERLIJKE STAND. Geboren.- Antonius Jacobus, z. van Petr. Welp en Gr. Tamis; Johannes Adrianus, z. v. Joh. A. Schuijt en Joh. I-I. Vlek; Maria Adriana Anthonia, d. v. Joh. Smit en Anth. Orij. meldt Hoogste barometerstand 766.8 m.M. tè Munchen. Laagste barometerstand 753.3 m.M. te Ha- paranda. i en voorspelt WIJK AAN ZEE BOUWEN Door B. en W. zijn de navolgende bouwver gunningen verleend: aan Th. Winter tot het bouwen van 2 woonhuizen aan den Zeeweg en 8 woonhuizen aan de Acacialaan; aan J. N. Langendijk, te Beverwijk, tot het bouwen van 2 woonhuizen aan den Rijksstraatweg, aan A. van der Loos, alhier, tot het bouwen van 2 woonhuizen, een pakhuis met bovenwoning en een timmerfabriek aan den Rijksstraatweg. VELSEN REISCLUB WERKERS VAN „KINDER VREUGD". De reisclub van de Werkers van de Speel tuinvereniging „Kindervreugd" heeft haar jaarlijkscli uitstapje weer achter den rug. Zondag jl. vertrok men met 43 deelnemers in twee autobussen naar de Veluwe. De heenreis werd gemaakt over Utrecht, Rhenen, tot Wageningen, waar de Grebbeberg werd be zichtigd. Vervolgens reed het gezelschap naar Velp, waar gedineerd werd. Ook Velp en om geving werd bezichtigd. De terugtocht werd gemaakt over Ede langs de Pyramide van Austerlit-z en Amers foort. Ongeveer 11 uur 's avonds kwam het gezel schap weer in Velsen aan, in den besten wel stand en zeer voldaan over het heerlijke uit stapje. HET LAATSTE SCHOOLREISJE VAN SCHOOL G. Zaterdagavond keerde de hoogste klasse van school G van haar twee-daagsch uit stapje terug. De kinderen hebben onder leiding van het hoofd der school den heer Heino en diens echtgenoote deze dagen door gebracht in de prachtige omgeving van Bergen .en Schoor! waar de jongens onder leiding van den heer Heino de meisjes onder toezicht van mevr. Heino bleven overnachten in de jeugdherberg „De Brechthoeve" te Schoorl. Na eerst een kijkje genomen te hebben op de kaasmarkt en bij verschillende interes sante duigen die Alkmaar biedt, waren de leerlingen ook nog in de gelegenheid, aldaar een fabriek te bezichtigen van glas in lood. Ook de speeltuin Duinvermaak werd niet vergeten. De kinderen waren vol lof over deze genoeglijek dagen. Om een fietsende jongen te ontwijken moest een automobilist op den Hoogdorper weg te Heemskerk sterk remmen. De auto slingerde daardoor over den weg en sloeg ten slotte over den kop. De chauffeur en een naast hem zittende persoon werden vrij ern stig gewond. De overige inzittenden kwamen wonder boven wonder met den schrik vrij. Ook het jongmensch, die de aanleiding was van het ongeluk kwam er goed af. Dat kon niet van den auto gezegd worden. Uit de foto blijkt, dat de wagen grondig vernield werd. zwakken tot matigen, Zuidelijken tot Weste lijken wind. Half tot zwaar bewolkt of be trokken. Kans op regen of onweer. Waar- schijnlijkk oeler overdag. I Barometer Hedenorgen 9 uur 761 m.M. Neiging; achteruit. Thermometer Hoogste gisteren 70 F. Laagste hedennacht 61 F. Hoogste heden 68 F. Opgaaf: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 83. IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN. Woensdag v.m. 5.12 n.m. 5.35 Donderdag v.m. 5.46 n.m. 6.09 Vrijdag v.m. 6.22 n.m. 6.45 (Geen Zomertijd.) ZWEMINRICHTING V. Z. V. (Spuikanaal) Temperatuur lucht 70 F. Water 71 F. MARKTNIEUWS BEVERWIJK, 24 Juli 1933 Spinazie, per kist 0.30—0,70 Postelein, per kist f 0,220,32 Andijvie, per kist f 0,45—0,65 Wortelen, per K.G. f0,08—0,12 Komkommers, per 100 f4—8 Aardappelen, klei, p. K.G. f 0,02—0,04 Peulen, per K.G. 0,06 Doppers, per K.G. 1'0,06—0,09 Oapucijners, per K.G. f0.06—0,18 Raspers, per K.G. f 0,14—0.16 Tuinboonen, per K.G. f 0,01—0,03 Snijboonen, per K.G. f 0.10—0,16 Heerenboonen, per K.G. f0,20—0,22 Roode kool, per 100 f2—5 Bloemkool per 100 f5—12 Sla. per kist f 0,40—0,90 Pieterselie, per bos f 0,04 Selderie, per bos f 0,04 Appelen, per K.G. f 0,12 Aardbeien, per doosje f 0,10—0.12 Frambozen, per doosje f 0,20—0,28 eBssen, per slof f 0,24—0.45 Bessen zw„ per slof f0.50—0,80 Kruisbessen, per slof 0,46 BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemer land". 24 Juli. Sla per kist 15—65 Postelein 1832 Andijvie per kist 25.-40 Wortelen per bos 712 Rabarber per bos 2—4 1/2 Radijs per bos 4 Pieterselie per bos 4—5 Selderie per bos 34 Bloemkool I per stuk 6—9 Bloemkool II per stuk 45 Tomaten per K.G. 16 Aardbeien per doosje 812 Komkommers per stuk 57 Bessen per slof 30—65 Frambozen per doosje 20—26 Kruisbessen per slof 30—50 Doppers per K.G. 5—14 Capucijners W. per K.G. 10—14 Capucijners Br. per K.G. 8—16 Raspers per K.G. 10—18 Groentjes per K.G. 58 Peulen per K.G. 10—15 Snijboonen per K.G. 21—23 Dikke boonen per K.G. 1521 Sperc. b. z. dr. per K.G. 22—24 Sperc. b. m. dr. per K.G. 21—22 Tuinboonen per K.G. 2—6 1/2 Zw. bessen per slof 65—80 Roodekool per stuk 3 1/2 Groenekool per stuk 3 1/2 FEUILLETON ROMAN UIT DE parijsche onderwereld DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) 24) Royle schrok lichtelijk en trok zijn arm weg. Maar de onbekende zag dadelijk den donkeren blos, die zijn gezicht overtoog. ,Hier vlak bij is een café, waar ik u heel wat zou kunnen vertellen", zei zij en knikte gewichtig, terwijl zij hem van uit de hoeken harer heldere, oplettende oogen bespiedde. Royle keek besluiteloos naar de richting, vanwaar hij gekomen was, liep dan plotseling met haar mee, en liet zich brengen naar een klein café in een zijstraat, waar de vrouw een tafeltje uitzocht buiten het gezicht der overige bezoekers. In het licht bekeek Royle zijn gezellin met meer aandacht. Ze was donker eenigszins opgemaakt, goed, zelfs elegant gekleed, met lange handschoenen, die zij niet uittrok en een hoed met een korte voile van zwarte kant, die de helft van haar gezicht bedekt hield en hem in twijfel liet omtrent haar oogen, die vreemd door de mazen van het opvallende patroon schitterden. Zij kwam hem vaag bekend voor, toch kon hij haar gezicht niet thuis brengen. „Monsieur zal het me toch niet kwalijk nemen, als ik over zijn aangelegenheden spreek?", begon zijn gezellin, zoodra de kellner hen cognac had gebracht. Royle knikte wat ongeduldig. „Monsieur zou graag het hart der mooie Mademoiselle Wild winnen?" zei ze, onver schillig van haar likeur drinkend. Royle werd rood van woede en stond half van zijn stoel op. „Maar, u hebt niet veel geluk, niet zoo veel als u zoudt wenschen", ging zij onver stoorbaar door. „Ik geloof, dat er een ander, een mededinger in 't spel is", en ze keek hem vragend aan. „Wat drommel, weet u daarvan?" vroeg hij nijdig. Ze haalde haar schouders op. „Ik zou bij voorbeeld den mededinger kunnen kennen en ik zou bijvoorbeeld kunnen weten, hoe M'sieur zich van dien mededinger zou kunnen ontdoen". „Wat bedoelt u?" vroeg hij moeilijk. Zij lachte. „Ten eerste: is het wel ver standig van Mademoiselle om in een apache belang te stellen? Is het raadzaam of veilig voor haar", zij lachte zachtjes, „een man te ontmoeten op wien de politie let, zich in een avontuur met een mis dadiger te storten?" „Wat heeft u daarmee te maken?" vroeg hij ruw, ofschoon haar woorden hem onaan genaam aandeden. „Monsieur l'Etranger Rouge heeft te lang losgeloopen; het wordt tijd, dat hij zijn werkzaamheden staakt, 't Is een gevaarlijk individu en hij zit veiliger achter slot en grendel. Hij heeft veel kwaad gedaan en een vriend van mij", haar neusgaten trilden hoos, „heeft hij beroofd beroofd zeg ik u Royle luisterde zwijgend en trommelde met zijn vingers op tafel. „Zelfs als het waar is, wat u zegt en daaraan twijfel ik niet wat kan ik daar dan aan doen?', vroeg hij plotseling. Zij boog zich meer tot hem over, met vlammende oogen. „Ik heb een plan een heel eenvoudig. Als Monsieur daarin toestemt zal l'Etran ger Rouge u en uw vrienden niet meer lastig vallen". „Laat hooren", zei Royle koel. „Vlak bij do Quai d' Orsay", begon zij, „is een speelhol, gehouden door een Russi- schen prins", en spottend keek zij naar boven. „Rijke lui spelen daar en eiken nacht wordt daar veel geld verloren en gewon nen. Ik weet, hoe komt er niet op aan, dat over drie dagen „Les Loups" met hun leider, l'Etranger Rouge, aan het hoofd, een inval in dit speelhol zullen doen; en zij zullen slagen. L'Etranger Rouge slaagt altijd", zeide zij luchtig. „Maar wat heb ik daar mee te maken?" „Als de politie daar is, wordt de bende gearresteerd en met hen l'Etranger Rouge; hij zal veroordeeld worden tot de strafkolonie en weinigen, zeer weinigen M'sieur, komen ooit terug van Nieuw Caledonië, of Fransch Guyana". „Maar mijn beste mevrouw, het spijt mij lomp te moeten zijn, maar ik begrijp mijn rol heelemaal niet", antwoordde Royle on geduldig. „Waarom zou de politie niet op het spoor van dien kerel kunnen gebracht worden om met hem af te rekenen, als al hetgeen u zegt waar is?" De vrouw speelde glimlachend met haar glas en keek Royle van onder haar voile aan. „Monsieur kent Parijs niet", mompelde zij. „Neen, blijkbaar niet", antwoordde hij na drukkelijk, „maar ga door met uw verhaal". „Ga eens spelen in dat huis, Monsieur. Het is alles heel eenvoudig want u zult een interessanten avond hebben ofschoon ze u zullen beet nemen. Op den morgen van den inval moet u naar de Süreté gaan en u over de behandeling beklagen, goed bekla gen; dreig, dat u naar uw gezantschap zult gaan ik weet, dat dit meer gebeurd is. Om een schandaal te voorkomen zal de politie vlug ingrijpen. Dienzelfden avond zullen ze er een inval doen, u kunt het juiste uur opgeven, waarop het spel het hoogste is op dat oogenblik zullen „Les Loups" er zijn! Mijnheer zal zich dan ook voor de maat schappij nuttig gemaakt hebben". Doyle dacht stilzwijgend na over haar woorden. Dit plan leek eenvoudig genoeg en, wanneer de plaats werkelijk het speelhol was, dat ze hem beschreef en de geregelde ver blijfplaats van dezen avonturier, voor wiens zorgwekkende aanwezigheid Norman Wild bijna kinderlijk onverschillig was, behoefde hij niet bang te wezen. Maar Royle hield van strijden met open vizier en vor eenander een val uitzetten was niets voor hem. Maar toch toch Cornelia De vrouw die hem opmerkzaam bekeek, raadde zijn gedachten. „U is tegenover Mademoiselle verplicht haar van dezen Apache te redden", zeide zij met listigen nadruk. „Hij kent de vrouwen en zij vindt hem aardig, interessant, artistiek en romantisch. Ik weet er alles van, maar laat ze hem maar eens zien, zooals hij is, hem op de galeien zien, dan zal ze niet meer door hem verblind zijn, dat is zeker. Ze zal genezen en gered zijn". „Zwijg", beval hij plotseling, 'fc Maakté hem ellendig Cornelia aldus te hooren be spreken. Ontegenzeggelijk diende de vrou^t

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5