HET NIEUWE AVONDBLAD Zwemmen en baden aan het Zuiderstrand. 18e JAARGANG No. 224 WOENSDAG 26 JULI '33 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd -1 ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen verlies van verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN HET VISSCHERIJBEDRIJF IN OSTENDE. SNELLE UITBREIDING EN VERBETERING. Het visscherijbedrijf van Ostende heeft in de jaren na den oorlog een belangrijke ver betering zoowel als een zeer aanzienlijke uitbreiding ondergaan, schrijft „Der Fisch- markt". De volgende bijzonderheden geven daar van een duidelijk beeld: In 1913 bestond de vloot uit 29 stoom trawlers, 6 groote en 4 kleine motorbooten. In 1924 telde de vloot reeds 42 stoomtrawlers, 15 groote en 54 kleine motorbooten, in 1926: 56 stoomtrawlers. 20 groote en 116 kleine motorbooten en in 1928: 56 stoomtrawlers, 33 groote en 140 kleine motorbooten. Sindsdien breidde het aantal groote motor booten zich snel uit, hetgeen echter ge paard ging met een inkrimping van de stoomtrawlers. Het laatste was voornamelijk het gevolg van het feit, dat de bemanning aan het varen op motorschepen de voorkeur gaf aan het varen op stoomschepen, alsook omdat de exploitatie der stoomtrawlers te duur was. •Het gevolg was, dat van laatstgenoemd type een aantal uit de vaart genomen moest worden. In In 1932 waren er dan ook slechts 28 stoomtrawlers in bedrijf tegen 111 groote en 160 motorbooten, hoofdzakelijk van het dn IJmuiden bekende kotter-type. De grootste motorbooten hebben een lengte van 25 tot 28 M. en zijn uitgerust met motoren van 200 tot 300 P.K., één zelfs van 550 P.K. De capaciteit van den motor. grootê motorbooten hebben voldoende capaciteit voor het vissehen van de Noord zee, zelfs van de IJslandsche en Spaansche wateren of van de Westkust van 'Engeland. Door de uitbreiding van de vloot is de op brengst natuurlijk ook sterk gestegen. Ook het vischveribruik is toegenomen. De vloot van Ostende wordt thans beschouwd als een ernstige concurrent van de Hollandsche zen dingen naar Antwerpen en Brussel, welke zendingen trouwens ook door de co.ntingen- teering van veel geringeren omvang zijn ■dan voorheen. De opbrengst van de Osiendsche vloot bedroeg: Jaar: mill, frans. 1910 3.8 1912 5.9 1913 5.3 1928 58.7 1932 56.7 Hierbij moet echter rekening gehouden worden met de devaluatie van de Belgische franc na den oorlog. De hoeveelheid aan gevoerde viseh bedroeg in 193225915 ton tegen 16099 ton in 1928. Door de ontwikkeling van het eigen vis- scherijbedrijf alsmede door de contingen- teering is de invoer in België van buiten- landsche zeevisch 30 pet. minder dan vóél den oorlog. Omtrent den aanvoer van de verschillende va ligplaatsen vinden we de volgende cijfers: Kustvisscherij 5394 ton, Noordzee 10836 ton, Moray Firth 856 ton, IJsland 2143 ton, Spanje 325 ton, Rockall 242 ton. Engelsch Kanaal 1563 ton, Kanaal van Bristol 3687 ton, West- Schotland 138 ton, Noord Schotland 278 ton, overige vangplaatsen 453 ton. Uit het bovenstaande blijkt, dat de Os- tendsche vloot een belangrijke visscherij uitoefent aan de Westkust en an het Engelsch Kanaal. En wat de IJslandsche visscherij betreft, deze wordt door de Ostendenaren drukker uitgeoefend dan van IJmuiden uit. RIJK EN GEEN GELD. HET SCHOUWTOONEEL IN „THALIA". VELSEN ,.De Vereenigde Spelers" van het Schouw- tooneel voerden Dinsdagavond in het Thalia Theater voor een in dit jaargetijde bevredi gend bezette zaal het bekende boek van B. "Philips Oppenheim bewerkte tocneelspel „Rijk en geen Geld" op. De kwaliteiten van het ensemble zijn te zeer bekend, dat wij spel en spelers afzon derlijk bespreken zullen. We willen volstaan met te vermelden, dat de leden van het Schouwtooneel na elk der vijf bedrijven lang durig beapplaudiseerd zijn voor de vertol king van dit aangename tooneelwerk. In zonderheid de hoofdfiguren, Ernest Bliss (Ko van Sprinkhuijsen) en Francis (M. v. d. Lugt Melsert) gaven met Antoinette Sohns en Daan van Ollefen sterk spel te genieten. De regie was in handen van Ezerman, die in een fijntj es-getypeerde bijrol de lachers op zijn hand had. De directie van het Thalia Theater heeft met het brengen van deze populaire voor stelling van goede kunst een gelukkige keuze gedaan, die getuige het medeleven van het publiek met spel en spelers, alle waardee- ring had. W. BEGRAFENIS G. SEVERS. Te Heemstede is op de Algemeene Begraaf plaats teraardebesteld het stoffelijk over schot van den heer G. Severs in leven oud- hoofd der Comitéschool van de Ned. Her vormde Gemeente aan de Keizer Wilhelm- straat te IJmuiden. Wegens slechte gezond-, heid had de ontslapene een klein jaar gele den afscheid genomen te IJmuiden. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op vele oud collega's, o.a. den heer Runia, hoofd dei- school te Wijk aan Zee en Duin, den heer Dalhuizen, hoofd van de Insingerschool, den heer Wassenaar en vele onderwijzers en on derwijzeressen, die vroeger tot het onderwij zend personeel van den heer Severs behoord hebben. Er was ook een deputatie van het schoolbestuur, de heeren Dunnebier en Plu. De heer Dunnebier sprak namens het schoolbestuur een woord van deelneming tot de familie. Het is hem een behoefte dit te doen, aan de familie van een man, die in IJmuiden 22 jaar de jeugd heeft opgevoed. Niet alleen opgevoed voor wat noodig is om een plaats in de maatschappij te verkrijgen, maar ook in datgene, om deze aarde getroost te kunnen verlaten. Bij het afscheid ruim tien maanden geleden hoopte men, dat hij nog geruimen tijd van zijn rust zou kunnen genieten. Dat heeft niet zoo mogen zijn. Als oud vriend sprak de heer F. P. Ver meulen, die zeide gekomen te zijn om in ge dachten een enkel oogenblik bij den ontsla pene te vertoeven. Hem was nooit iets te veel, hij was bereid alles te doen als het 't Ko ninkrijk Gods betrof. Tot de weduwe zeide hij, na dit afscheid volgt een eeuwig weder zien. Ds. G. A. Barger te Heemstede sprak aan de groeve. Een schoonzoon van den overledene, de heer S. van Dorp, dankte voor de belang stelling. AUTOBUSONDERNEMING „STORMVOGELS" Ged. Staten van Noord-Holland hebben af wijzend beschikt op het verzoek van de N.V. Autobus-exploitatie „Stormvogels" te IJmui den, om vergunning tot- het in werking bren gen van een autobusdienst van Bloemendaal over .Ovgrveen en Aerdenhout naar Haarlem (Lorentzplein) en terug. ORKEST VEREENIGING „KUNSTKRING" De Orkest Vereeniging „Kunstkring", dir. Sam Vlessing, hield Dinsdagavond in haar repetitielokaal aan de Prins Hendrikstraat, haar jaarvergadering. Het verslag van den penningmeester zoo wel als dat van den secretaris was in mineur gehouden. Óndanks het batig saldo in kas,, mocht de vereeniging geenszins optimistisch de toekomst tegemoet zien. Voor de kascommissie bracht heer Mousze verslag uit van de boekencontrole bij den penningmeester. Het bestuur trad statutair en bloc af. De aftredenden, de heeren G. Meesters, voorzit ter, A. J. van der Weijden, secretaris en A. A. van Rooijen, penningmeester, wenschten voor een herbenoeming niet meer in aan merking te komen. Daar de vergadering echter slecht bezocht was, werd op voorstel van den heer Buyten- huys de verkiezing van een nieuw bestuur aangehouden tot de eerstvolgende repetitie Oden eersten Dinsdag in September). Het oude bestuur blijft de loopende zaken tot dien tijd behandelen. HAARL. ORKEST VEREENIGING BEWAKING TE SANTPOORT. De Commissaris van Politie der Gemeente Velsen verzoekt ons. mede te deelen, dat met ingang van 29 Juli a.s. de bewaking der afdeeling Santpoort (dorp) is opgedragen aan den agent van politie J. van der Heijden, wonende Hagelingerweg no. 103 aldaar, tele foon no. 209 (locale telefoonnet). AANBESTEDING NOORDZEEKANAAL. 18 Augutus zal de Rijkswaterstaat te Haar lem aanbesteden het bouwen van: a. twaalf dienstwoningen aan de noordzijde van het Noordzeekanaal te Buitenhuizen, onder de gemeente Assendelft, en b. een wachthuis bij de nieuwe haven voor kruitschepen aan de zuidzijde van het Noord zeekanaal onder de gemeente Velsen. De Haarl. Orkest Vereeniging geeft Don derdagavond 27 Juli a.s. een volksconcert in Wanneer is het gevaarlijk, in zee te gaan? De vierdaagsche afstandsmarschen in de omgeving van Nijmegen, waaraan zeer velen uit binnen- en buitenland deelnemen, zijn gistermorgen begonnen. Het vertrek, der eerste groepen uit de kazerne te Nijmegen. Bij het vanwege de R. K. Ver. tot Bevorde ring van Industrie-onderwijs gehouden exa- Imen: slaagden o.m. de dames M. Heeremans, C. Baltus en A. v. d. Veldt voor costumière en C. Bijwaard en B. v. Neste voor lingerie. Maarschalk Chang, gewezen dictator van Mandsjoerije (geheel links) tijdens zijn be zoek aan Londen. Hij is de zoon van den eertijds zeer bekenden generaal Chang Tso Lin en heeft daarom den bijnaam Tijger welpgekregen. de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Dirigent is Marinus Adam; soliste Co van der Meer, piano. Het programma bevat: Ouverture Rosa- munde en balletmuziek uit de gelijknamige opera; Suite van Russische Volkswijzen van Ljadow en.Rimsky Korsakow's Capriccio Es- pagnole. De soliste zal Schumann's Pianoconcert in a-klein vertolken. EEN DRAADLOOS GOKJE. HOE PRACTISCHE ENGELSCHE SCHIPPERS ONDERLINGE CONCURRENTIE VERMIJDEN „Naar welke markt ga je?" informeerde schipper Pegg van een Engelschen trawler en schipper Bulloek antwoorde door den ether dat hij de markt van Vrijdag wilde halen. „Dat was ook mijn plan", zeide daarop schipper Pegg. „Jammer, dat we daar op denzelfden dag komen" Toen kreeg schipper Pegg een inspiratie. „Weet je wat we zullen doen", riep hij dooi de telefoon. „We zullen er om loten." Schip per Bulloek hield ook wel van een gokje en accepteerde het aanbod van z'n collega. En toen vernam hij ihet volgende: „Ik zal opgooien en jij moet raden. Als je wint krijg jij de Vrijdagmarkt en ik kom Zaterdag binnen. Wat raad je?" „Munt!" riep schipper Bulloek van den stoomtrawler St. Endellion. „Het is kruis" antwoordde schipper Pegg van de Veresis. „Je hebt verloren". En dit was het laatste, dat schipper Bulloek van de Veresis vernam, nadat hij nabij Beren-eiland op 50 mijl afstand dit interessante onderhoud door de draadlooze telefoon met z'n collega had gehad. Toen de St.-Endellion den be- wusten Vrijdagavond in Grimsby binnen kwam, vernam de schipper, dat de Veresis dien dag aan de markt was geweest en 900 had besomd. Den volgend.n dag verkocht de St. Endellion en besomde 700. Aldus meldt The Fishing News, a wij Is wordt gegeven wanneer absoluut geen bijzonder gevaar aanwezig is. Aanduiding van „gevaarlijk zwemmen" is aan ons Zuiderstrand in hooge mate actueei, omdat de toestanden daar belangrijk afwij ken van het gewone. Vandaar, dat het niet aangaat, dat sterk overdreven voorzorgen het vertrouwen in die seinen zouden mogen on dermijnen. Het is thans al zoo, dat door vele strandbe- zoekers getwijfeld wordt of het Zuiderstrand wel geschikt is voor baden, terwijl anderen de geheele sein-affaire niet ernstig meer nemen. En al blijft het nu waar, dat de con clusie der laatsten onaangename verrassin gen inhoudt, dan staat het toch vast, dat het heter is geen waarschuwingssein te hebben, dan één, waar men niet op aan kan. In het kort releveer ik de omstandigheden waaronder gevaar voor baders en zwemmers aanwezig kan zijn: 1. Bij aflandsche winden en ebstroom, e.d. naarmate van de kracht waarmede zij op treden. 2. Bij vloedstroom, welke doorgaans het krachtigst optreedt bij springtij, dat altijd onmiddellijk na nieuwe en volle maan invalt. Windkracht en richting oefenen daarbij een méér of minderen invloed uit. Ten slotte hebben wij de bijzondere om standigheden in verband met de aanwezig heid der Zuidpier. Deze 11/2 K.M. in zee rei kende arm vormt een keerpunt voor den vloedstroom langs de kust. Naar gelang van de kracht en de felheid, waarmede de vloed stroom liet water tegen die pier ophoopt, ont staan ter plaatse allerlei tegenstroomingeri, die niet zijn te controleeren. Het heftigst treden deze verschijnselen op, tot aan den tijd van hoogwater. Waar onder normale om standigheden gerekend mag worden, dat hefc water aan het strand 2 1/2 a 3 uur wast, kan men zich een voorstelling maken wanneer de druk op de pier afneemt en daardoor het water tot geleidelijke rust komt. Bij dit alles spreken windkracht en richting weer een hartig woordje mee. Daarom is het bij onstlulmig weer bepaald gevaarlijk, zich tijdens het snel wassende wa ter te ver in zee te wagen. De geweldige tegenstroomingen zijn dan tot op 5 a 600 M. uit de pier waar te nemen. Zelfs de beste zwemmer ondervindt de invloeden van dezen maalstroom. Naar beste weten heb ik deze gevaren ge- teekend, zonder daarbij te overdrijven, want het is juist de overdrijving van het gevaar, die de toestanden aan het IJmuider strand dreigen te vertroebelen. Het is nu eenmaal zoo, dat er onder ver schillende omstandigheden gevaar dreigt. Dat moet onder de oogen worden gezien. En voor hen die daar vreemd tegenover staan is een betrouwbaar waarschuwingsapparaat de bes te schoolmeester. Daar latende waar het gemeentebestuur de adviezen en weerberichten vandaan haalt, wil ik hier wijzen op een eigen zeer betrouw baar adres n.l. de „Kustwacht" aan de Sema phore. Alle gegevens over weer en wind zijn daar voorhanden. Daarbij beschikt het uit stekend getrainde personeel over een dosis practische ervaring, die hen tot locale specia listen stempelt. Wanneer een ernstig beroep op de directie zou worden gedaan, dan zullen deze autori teiten van het Nederl. Loodswezen gaarne den traditioneelen weg volgen, n.l. bereid zijn, medewerking te verleenen aan het daar stel len van een veiligheids-apparaat ten dienste van duizenden die zich onbekend met de locale toestanden dikwijls te ver in zee wagen. IJmuiden, 25 Juli 1933. Het publiek heeft geen vertrouwen in de waarschuwings-seinen. Zooals men weet, is aan het begin van het badseizoen op het strand nabij de Zuiderpier een inrichting geplaatst, waar evenals dit op andere badplaatsen geschiedt, met behulp van ballen van bepaalde kleur aan baders wordt kenbaar gemaakt of in verband met den toestand, van stroom en/of wind de zee gevaar oplevert of niet. De ballen geven naar de kleur aan: of het gevaarlijk is te zwemmen, te baden of te zeilen. Eenigen tijd geleden hebben wij ons eens op de hoogte gesteld van de bediening van de inrichting en van de waardeering daarvan door het publiek. Uit hetgeen men ons van deskundige zijde dienaangaande mededeelde, meenden wij te moeten afleiden, dat, doordat de inrichting wordt bediend door niet ter zake kundigen, deze niet aan Let doel beantwoordt. Dit gaf-ons aanleiding, de meening in te winnen van een bij uitstek deskundige, den heer B. G. Schuitemaker, oud-zeeloods. Van hem ontvingen wij het volgende belangwek kende epistel", dat naar wij hopen voor de betrokken autoriteiten aanleiding mag zijn, die maatregelen te nemen die er toe leiden dat de inrichting door een deskundige bedie ning het vertrouwen wint van de duizenden, die in deze warme zomerdagen verkwikking zpekgn in een bad aan het strand nabij de Zuiderpier. De heer Schuiten mak ér aan het woord. Gaarne geef ik hierbij gevolg aan uw ver zoek mijn zienswijze te willen openbaren over de gevaren, verbonden aan het baden en zwemmen ten Zuiden van de .Zuidpier, aldus de heer Schuitenmaker. Van zelf sprekend kunnen de getroffen maatregelen ter waar schuwing en voorkoming van dat gevaar daarbij niet onbesproken blijven. Het badseizoen 1933 heeft op andere plaat sen aan de Nederlandsche Noordzeekust reeds tamelijk veel slachtoffers geëischt. Tot dus ver bleef IJmuiden in dit seizoen voor dergelijke rampen gespaard. Echter wil dat niet zeggen,, dat het hier minder gevaarlijk is dan elders. Integendeel! De aanwezigheid van de Zuidpier veroorzaakt onder bepaalde omstandigheden, ter plaatse, een gevaar, waarmede terdege rekening gehouden moet worden. Derhalve is het geenszins overbodig, dat baders en zwemmers op dat gevaar wor den gewezen wanneer het aanwezig of in aantocht is. Het gemeentebestuur heeft dat ingezien en is er toe overgegaan, een seinen-stelsel te plaatsen bij de Zuidpier. Op zichzelf getuigt dat van een lofwaardig streven, om de geva ren 'zoo doeltreffend mogelijk te signaleeren. Niettemin heeft de praktijk alweer geleerd, dat het doel der waarschuwing door verken de toepassing wordt voorbij gestreefd. t heeft n.l. veler aandacht getrokken, dat het sein: „gevaarlijk baden of zwemmen" te dik-

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1