De toestanden in Oostenrijk. het belangrijkste nieuws J Engeland. j L__ BURGERLIJKE STAND De revolufïonnaire beweging in Spanje. Meeste verdachten leden der fascistische jeugd. Uit Berlijn Buitenlanders bij de groote razzia gearresteerd. Ontploffingsmateriaal uit Nederland aangevoerd? Van der Lubbe zal door Duitsche advocaten verdedigd worden. Proces weer verschoven. SPANJE. Dat men bij de zoo juist ontdekte opstan dige beweging in Spanje te doen heeft met een wijdvertakte actie, blijkt, naar Reuter verneemt, uit het groote aantal arresta ties,' dat allerwegen is verricht. Door de regeering wordt over den aard der re volutin nnaire beweging het diepste ■stilzwijgen bewaard. Echter is desondanks bekend geworden, dat zij een fascistisch ka rakter droeg. De meeste gearresteerden zijn namelijk lid van den bond der „Fascistische Jeugd", een nog jonge organisatie. Zij be schikten in vele gevallen over aanzienlijke geldsommen. Ook is een groot aantal wa pens in beslag genomen. De Cortes nam een wet aan in zake de openbare veiligheid. Deze wet, die ten doei heeft de zuiveringsactie der autoriteiten zoo •intensief mogelijk door te zetten, geeft de regeering o.m. het recht tot het nemen van strenge maatregelen ten opzichte van de gearresteerden. DUITSCHLAND. Bij de razzia in de treinen werd, volgens mededeelingen aan de Tei. uit Berlijn, in het gebied van Berlijn een tamelijk groot aantal staatsvijandige personen aangetrof fen. van wie sommige in het bezit van wa pens en illegale geschriften of zonder iden titeitspapieren. In de afdeeling Dresden van de rijksspoorwegen werden wapens, leger pistolen en opruiend drukwerk in beslag ge nomen,. terwijl een aantal verdachte per sonen, die zonder identiteitspapieren wer den aangetroffen, hi hechtenis werden ge nomen. Er bevinden zich onder hen twee communistische koeriers, dié brieven' in ge heimschrift en deviezen in hun zolen 'had den verborgen. Op een van Nederland komenden trein zijn in het district Essen bij den aanvang van het onderzoek groote pakketten ont- ploffiugsmiddelen in het naast de spoorlijn loopende water geworpen. Verscheidene reizigers uit dezen trein, voor een deel bui tenlanders, .die op valsche passen of zonder - identlteitspapioréh reisden,zijn gearres-. -■ teerd. V: - Soortgelijke - resultaten leverden de na-, sporing te Hannover, Keulen, Ludwigsha- fen, Neurenberg en Regensburg op, terwijl te Frankfort a.d. Main wapens en munitie in beslag genomen zijn. Te Trier zijin communistische functio narissen: gearresteerd, die uit het buiten land terugkeerden; Gebleken is, volgens de autoriteiten dat alle plaatsen in de omge ving van de grens worden overstroomd door personen, die den -staat-minder goed gezind zijn, en die propagandamateriaal maar Duitschtand prcbeerem'tü^-sm-oikksien; Over de resultaten, van de nasporingen bij het autoverkeer, kan gezien den grooten omvang van het onderzoek, nog niets na ders worden medegedeeld, daar eerst de plaatselijke rapporten moeten worden afge- 1 wacht. Duitschland meer ongelegen dan dit feit. Het bewijs daarvoor is het spoedig verzinnen van gruwelleugens, terwijl van werkelijke gru welen geen sprake is. Onbevooroordeelde buitenlanders. die Duitschland bereisden, hebben intusschen de waarheid verspreid: de gruwelberichten wer den als leugens erkend en verloren hare uit werking. De tegenstanders rusten niet: naar de Rijksleiding vernam, zijn geheime agenten naar de rijen der N.S.D.A.P. gezonden met de opdracht, S.A.- en S.S.-lieden tot het mis handelen van tegenstanders te verleiden, teneinde achteraf gegevens voor het geloof waardig maken der leugens te verkrijgen. Nationaal-socialisten, S. A.- en S. S.-man nen! Weest u bewust van de bedoelingen der tegenstandersLevert ieder, die gevangenen mishandelen wil of u tot mishandelingen tracht te verleiden, aan de politie van den nat. soc. staat over. Elke nationaal-socialist, die aan de bedrij vigheid der provocateurs teil offer mocht val len, wordt uit de N.S.D.A.P. buitengesloten wegens poging tot benadeeling van het aan zien der N.S.D.A.P. Hij wordt naar een con centratiekamp gebracht wegens werkzaam heid ten gunste van de vijanden van den nationaal-socialistischen staat. Elk moet weten, dat het verre van ons is, den tegenstander met zachtheid te behande len. Moet weten, dat elke door communisten of marxisten aan een nationaal-socialist be dreven moord door ons tienvoudig aan com munistische of marxistische leiders gewroken wordt. Moet weten, dat elk vergrijp tegen den nat. soc. staat de zwaarste straffen ten ge volge heeft. Ieder nationaal-socialist moet er zich ech ter ook van bewust zijn, dat het mishandelen van tegenstanders bij een joodsch-marxisti sche gezindheid behoort en het Nationaal- socialisme onwaardig is. (W. g.) RUDOLF HESS. München, 22 Juli 1933. VONNIS IN DE ONTVOERINGSAFFAIRE ROTTER. KONSTANZ, 26 Juli (V.D.) Voor de groote strafkamer van het landsgerecht Kon- stanz vond heden de behandeling plaats van de zaak betreffende de ontvoering van de gebroeders Rotter in Lichtenstein op 5 April j.l. Tegen 3 daders was op 6 April wegens poging tot menschenroof door het landsge- rechtshof in Vaduz een verzoek om uitleve ring ingediend.. Daar, echter/a.ldus^de ipoti,- veering, dé" daders zeker'niet uit onedele mo tieven' ge ha ndeld 'ha dden en aan" den ande ren kant de Duitsc-he regeering door den consulgeneraal haar leedwezen over de me dewerking van Duitsche onderdanen aan de daad had uitgesproken en de medewerking der Duitsche overheid aan de strafvervolging had aangeboden, werd de behandeling thans -bij) -het, Duitsche gerechtshof .uitgevoerd. Als daders -zijn beschuldigd de chauffeur Max. Witt, :de -arbeiders Josef Wieser en Jakob _Frie-dricht -Lehmann. de student Theodor kroetz en- Gótthilf Trommeter. Alle beklaag den, behalve Trommeter bekenden en deel den mede de daad-te hebben verricht om de gebroeders Rotter voor het Duitsche gerecht te brengen. Witt, Wieser, Lemhann en Kroetz werden in overeenstemming met den eisch tot de minimumstraf van 3 maanden veroordeeld. Trommeter werd vrijgesproken. Verhinderde moordaanslagen op minister Fey en president Miklas. Voortgezette strijd tusschen regeering en Nazi's. (Van onzen Weenschen correspondent). V.D. meldt uit München: Naar de rijkscommissaris voor de justitie Dr. Frank in een persconferentie heeft mede gedeeld, kan verwacht worden, dat het pro ces tegen Van der Lubbe eind November cf begin December voor den senaat van het Reic.hsgericht -zal beginnen. De verdediging zal werden gevoerd door Duitsche advocaten, t De senaat van het Reehsgericht weigert be- - slist, buitenstaanders als verdediger te laten t. optreden. Gebleken is, dat Van der Lubbe onmoge lijk de brandstichting in het Rijksdaggebouw alleen kan hebben gepleegd. Hij moet mede- 5 plichtigen hebben gehad. Hoewel hij ver- klaart, dat hij den brand alleen heeft aan- gestoken met behulp van een linnen doek Is geconstateerd, dat dit niet juist kan zijn. t - Rapport over het resultaat der economische commissie. e Op de plenaire zitting van heden zullen minstens 15 sprekers het woord voeren. De rapportur Bonnet en gouverneur Cox, de pre sident van de financieele commissie, zullen iet rapport van die commissie aan de confe rentie voorleggen. Runciman zal rapport uit brengen over het werk der economische èommissie, terwijl de voorzitter dier com- - missie, Colijn, niet aanwezig zal zijn. Bonnet sal het woord voeren namens de Fransche lelegatie, terwijl MacDonald de sluitingsrede sal houden. i EEN KENNISGEVING VAN RUDOLF HESS. De „Völkische Beobachter" van 24 Juli be- fat de volgende kennisgeving van den plaats vervangenden Rijksleider: De joodsch-liberalistische Fransche revo lutie baadde in het bloed der guillotine. De j. loodsch-bolsjewistische Russische revolutie - weerklinkt van millioenen kreten uit de oloedkelders der Tsjeka. Geen revolutie ter wereld verliep zoo ge disciplineerd en onbloedig als de nationaal- socialistische! ,j Niets komt den vijanden van het nieuwe HET GROOTSTE DOK TER WERELD. TE SOUTHAMPTON DOOR KONING GEORGE INGEWIJD. LONDEN, 26 Juli (V.D.) Hedenmorgen heeft Koning George het grootste droogdok ter wereld te Southampton officieel ingewijd. De plechtigheid werd aan den wal en op tal- looze schepen door duizenden belangstellen den, w.o. vele kinderen, bijgewoond. Het droogdok is geen drijvend droogdok maar een reusachtige, in den wal gemetselde bak, waar het water, nadat het scihp dat ge dokt moet worden is binnengevaren, kan worden uitgepompt. Het dok is eigendom van de Southern Railway, die in 1924 definitief tot den bouw besloot en het parlement ver gunning daartoe vroeg. Voor het metselen van de wanden is niet minder dan 20 millioen ton bouwmateriaal gebruikt. Het dok heeft een lengte van 1200 voet, is bij den ingang 135 voet breed en 59 vöet diep, zoodat het een inhoud van 260.000 ton heeft. Indien ooit schepen van dezen inhoud zouden worden gebouwd, zoo het zeekastee- len van 100.000 ton kunnen dokken. Het dok is uitgegraven in een gedeelte van de haven, dat eerst droog was gelegd. SPRINKHANENINVASÏE LANGS DE GELE RIVIER. MILLIOENEN BOEREN DOOR HONGERDOOD BEDREIGD. SJANGHAI. 26 Juli. (V. D.) Naar het Chl- neesche ministerie van binnenlandsche zaken mededeelt, heerscht in uitgestrekte gebieden van China, vooral in de streken lang de Gele Rivier die kort geleden door overstroo- mnigen werden geteisterd, een ontzettende sprinkhanenplaag. De velden zijn verwoest, de oogst vermeld; 65 millioen boeren bezitten geen graan of andere levensmiddelen. De Chineesche regeering heeft uitgebreide maat regelen genomen-, om de-vele millioenen boe ren voor den hongerdood te bewaren. DE SCHEEPSRAMP OP DE WOLGA. KAPITEIN TER DOÓt> VEROORDEELD. Reuter meldt uit Moskou: De kapitein van de boot'met vacantiegan- gers. welke op 14 Juli bij Jaróslav op de Wolga omsloeg, waarbij zeventig, menschenlevens verloren gingen, is tot den dood door den kogel veroordeeld. Tien anderen, die ervan beschuldigd werden med(e aansprakelijk te zijn voor de ramp,'kregen gevangenisstraffen van verschillenden duur.' AMERIKAAN NAAR DE STRATOSFEER. Piccard's broer verleent medewerking. STIJGING TOT 17000 M.7 CHICAGO, 26 Juli. (V. D:) Kapitein Settle heeft het plan, Woensdagavond van het vliegveld Soldiersfield in den ballon „Cen tury of Progress" alleen in de stratosfeer op te stijgen, wanneer niet een verandering in de windrichting of in den luchtdruk op treedt. De instrumenten, met behulp waar van wetenschappelijke proefnemingen zullen worden gedaan, zijn in den ballon aange bracht onder toezicht van den New-York- schen natuurkundige Dr. Arthur Compton. Dr Jean Piccard, de broeder van den bekenden stratosfeeronderzoeker, zal de onderneming van af den beganen grond leiden. Settle hoopt een hoogte van -meer dan 17.000 meter te kunnen bereiken, ten einde de kosmische stralen te kunnen bestudeeren. DR. SCHACHT NAAR NEDERLAND. VOOR EEN BESPREKING MET MR. TRIP. Naar de Tel verneemt zal de volgende week de president der Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, uit Berlijn te Amsterdam aanko men. waar hij o.a. een financieele bespreking zal hebben met Mr. L. J. A. Trip, den presi dent van de Nederlandsche Bank. BALBO'S ESKADER TE SHOAL HARBOUR. Nog een noodlanding. VIJF DAGEN KUST.: NEW-YORK, 26 Juli. (V. D.) Te 17 uur Amsterd. tijd is het Italiaansche eskader in. Shoal Harbour op Newfoundland gedaald. De vliegers werden geestdirftig ontvangen; Het tot het eskader van Balbo behoorende vliegtuig I-novi heeft in. de nabijheid van kaap Traverse op het Prince Edward-eiland een noodlanding moeten maken. De beman ning is ongedeerd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. - SHOAL HARBOUR, 26 Juli. (V. D.) Gene raal Balbo heeft naar Rome geseind, dat hij met zijn eskader 4 of 5 dagen hier blijven zal. Het Italiaansche vliegtuig, dat een nood landing, heeft moeten maken, kan, tengevolge van beschadiging' van den waterpomp, niet voor Donderdag verder vliegen om zich bij het eskader te voegen. HET JOODSCHE PERSAGENTSCHAP IN BERLIJN. LONDEN, 26 Juli (V. D.ï De „Times" meldt uit Berlijn, dat -dank zij het" ingrijpen van den Amerikaanschen consul-generaal het op last van deregeering gesloten, onder Ame rikaanschen invloed werkende Joodsche Persagentschap te Berlijn, dat Ameri- aansch-Joodsch nieuws verstrekt aan de Europeesche nieuwsbladen en Joodsch nieuws van het continent aan de Britsche en Amerikaansche pers doorgeeft, dit laatste ge deelte van zijn werkzaamheden, die onder leiding staan van een Amerikaansche jour nalist, mag hervatten. Men-hoopt dat tenge volge van de besprekingen, die de consul- generaal nog niet heeft beëindigd, binnen kort het Agentschap weer normaal zal kun nen werken. MOORDEN IN HET CONCENTRATIE KAMP TE DACHAU. Aantal vermoorden sinds Aoril 141. De tijding van den moord op den vooraan staanden -Joodsehen advocaat uit München Dr. Spiegel, welke in het concentratiekamp te Dachau is geschied, heeft aldus de Daily Telegraph van den 18en Juli geleid tot de ontdekking, dat sinds'de opening van dit kamp in April j.l. niet minder dan 141 per sonen daar om het leven zijn gekomen. De nationaal-socialisten vermelden, dat de slachtoffers werden neergeschoten bij hun poging om te ontvluchten.- Zooals bekend, was de „misdaad", tenge volge waarvan Dr. Spiegel in het concen tratiekamp werd opgesloten, dat hij in naam van een Joodsehen cliënt protesteerde tegen diens gevangenneming: - De laatste moorden, aldus de Allgemeine Zeitung, welke in Dachau zijn gepleegd, waren gericht op twee .andere advocaten Oskar Strauss en Wilhelm Aron. Het lichaam van Strauss werd in een- verzegelde doodkist naar zijn ouders gezonden: Zij moesten onder eede beloven, het stilzwijgen te bewaren, omtrent de wijze, waarop hun zoon om het leven was gekomen. Het lijk van Acron werd eveneens aan zijn ouders toegezonden, nadat zij een verklaring hadden geteekend, dat zij het niet meer wenschten te aanschouwen.. Weenen, 24 Juli. Het had niet veel gescheeld, of er had weer eens een politieke moord te Weenen plaats gehad, waarvan de minister voor het veilig heidswezen Fey het slachtoffer zou zijn ge worden. Behalve op hem loerden de twee Duitsche nationaal-socialisten, die met- elkan der besloten hadden Fey naar de andere we reld te helpen, ook op eengelegenheid om den president van de Oostenrijksche repu bliek, Wilhelm Miklas, te vermoorden. Maar daar hadden zij klaarblijkelijk niet zoo'n haast mee. Fey was belangrijker, want Fey is een veel. gevaarlijker tegenstander van de nationaal-socialisten dan het staatshoofd. De Oostenrijksche (en Duitsche) nationaal- socialisten schrijven alle scherpe maatrege len, die de Oostenrijksche regeering tegen hen genomen heeft, en alle nieuwe verorde ningen en voorschriften, die hen den kop willen indrukken, aan den invloed toe, die Fey op den bondskanselier dr. Dollfuss uit oefent. Dollfuss is meer het verstand van de regeering, terwijl Fey de sterke, de ijzeren hand representeert, die voor niets terugdeinst en die onbarmhartig tegen zijn tegenstan ders is. Die niets van een compromis wil we ten, en die onverbiddelijk en onverzoenbaar is in zijn haat. Fey is sedert jaren een van de voornaamste aanvoerders van de Heimwehr-beweging ge weest. Voor den oorlog diende hij als actieve officier in het Oostenrijksche, leger In den oorlog zelf heeft hij zich herhaaldelijk door moed en dapperheid onderscheiden. I-Iij werd derhalve tot Maria Theresia-rïdder benoemd. Dit is een eer, .welke alleen lieden te beurt valt, die zich door heel buitengewoon belang rijke wapenfeiten verdienstelijk hebben ge maakt. Sedert eenigen tijd hield de Weensche poli tie een keurig uitziend jongmensch in het oog, dat eens op een avond nogal heel luid ruchtig in een wijnlokaal voor zijn nationaal- socialistische overtuiging was uitgekomen en verklaard had, dat een paar leden van de huidige Oostenrijksche regeering wel niet lang meer in leven zouden zijn. De jonge man ging iederen avond naar een nachtlo kaal in de binnenstad, Moulin Rouge, waar hij steeds in gezelschap van een paar aardige barmeisjes te zien was. Toen hij nu op een mooien morgen de hanen kraaiden al bijna en de hemel werd al licht! dat lokaal verliet, werd hij door een paar rechercheurs; die zijn wijze van optreden wel wat erg merk waardig hadden gevonden, aangehoudenen naar een politiebureau gebracht. Hij had een scherp geladen repete'er-revolver in zijn zak en hij gaf, toen men hem vroeg, wat hij met dat moordwapen had willen doen, on omwonden toe, dat hij minister Fey er mee had willen doodschieten. Hij had den minister gedurende een ge- heelè week onophoudelijk bespied en hij was volkomen op de hoogte van al de gewoontes van Fey^iHijÉwist precies, hóe :laat hij-"Van huis weg ging, door welke straten hij zich. meestal begaf en in welk-koffiehuis hij pleeg de te gaan zitten. Hij was van plan geweest rechtstreeks "van Moulin Rouge naar het huis te gaan, waarin minister Fey een flat be woont, hij had dan buiten, voor de poort van het huis, willen staan wachten en hij had dan op den minister geschoten, wanneer, déze uit het huis te-voorschijn zou-zijn gekomen. Hij gaf ook toe, dat hij een medeplichtige had, een helper, "die er zelfs ooggetuige van- was geweest, toen hij gearresteerd werd. Hij wilde- den naam van dezen kameraad: die evenals hij een Duitscher was. niet noemen. Deze vriend zou de stad Weenen nu wel on middellijk verlaten hebben én zou wel weer naar Duitschland terug gaan. Het bleek, dat' de gearresteerde, die een valsch Duitsch paspoort bezat, baron Kon- stantin Bodó Alvo Werner Alvensleben-Neu- gattersleben was en dat lïij in April 1913 te Berlijn geboren was. En liet bleek nu ook, dat hij een rol gespeeld had bij den mislukten moordaanslag op dr. Steidïe op den elfden Juni te Innsbruck, toen des avonds vanuit een automobiel een achttal schoten op den wagen gelost werden, waarin dr, Steidle zich bevond. Deze werd, zooals men zich herinneren kan, aan den arm getroffen. De jonge -Alvensleben gaf toe, dat hij aan dezen aanslag had mede gewerkt, en hij vertelde, dat hij op den be- wusten avond aan het stuur van de auto had gezeten. Hij was toen weer met zijn medeplichtigen naar Duitschland teruggekeerd en nu had hij te München nieuwe valsche papieren gekre gen, die op den naam Fritz Steiger stonden. De Oostenrijksche autoriteiten hadden weliswaar de uitlevering van Alvensleben gevraagd, maar daar heeft men in Beieren geen gehoor aan gegeven. Alvensleben was toen aan het begin van deze maand weer naar Oostenrijk teruggekeerd. Hij dook te Weenen op en hij woonde achtereenvolgens in verschillende hotels in de stad en in de buitenwijken en voorsteden. Sedert ongeveer een week had hij zijn kwartier opgeslagen in een houten bad hokje te Kritzendorf, een badplaats aan den Donau, vanwaar hij steeds naar Weenen heen en weer trok. De Oostenrijksche nationaal-socialisten zetten nog steeds hun onderaardschen kamp tegen de regeerlng-Dollfuss voort: Voortdu rend ontploffen nog in alle deelen van het land bommen. Soms zijn het slechts onge vaarlijke ontploffingen, maar hier en daar richten zij toch ook groote schade aan. Giste rennacht ontplofte weer een helsche ma- hine onder de balkon-veranda van het huis van den vice-gouverneur 'van Neder-Oosten- rijk, dr. Sturm, te Gumpoldskirchën bij Wee nen. Dr. Sturm slaapt meestal .des zomers in deze veranda. Toevallig was niemand van de familie thuis. Door de ontploffing werd de trap ernstig beschadigd en Werden alle ven sters in het huis en tal van ramen in de om liggende perceelen verbrijzeld. In heel Oostenrijk hangen sedert de vorige week reusachtige plakkaten met het portret van dr. Dollfuss, welke de bevolking moeten aansporen lid te worden van het „vaderland- sche front"! Op tal van plaatsen worden deze plakkaten iederen nacht beschadigd. Zij wor den ten deele in flarden gescheurd of met teer en ander spul besmeerd. De politie heeft nu opdracht gekregen scherp op deze plak katen te letten en eventuéele boosdoeners on- middellijk te arresteeren en voor den politie rechter te brengen. Een ambulante troep agenten in een auto slaagde er vannacht te Weenen in een aantal opgeschoten jongens in hechtenis te nemen, De jongens van boven de achttien werden tot hechtenisstraffen van vier tot zes weken veroordeeld. De jongens, die nog niet den leeftijd van achttien bereikt hadden, moeten twee drie weken brommen. Zij werden onmiddellijk opgesloten en moeten hun tijd nu uitzitten. i Majoor Fey. In Innsbruck, waar 'de naionaal-socialis- tische beweging zeer sterk is, werden weder- om tal van nazis gearresteerd. Een advocaat, die zijn hond „Dollfuss" genoemd had, werd tot een maand hechtenis en een geldboete van duizend schillingen veroordeeld. Een zekere Emil Furz. die een beeltenis van Adolf Hitler in zijn villa had laten aanbrengen, werd tot veertien dagen veroordeeld en drie jonge mannen, die het hier in Oostenrijk ver boden Horst-Wessel-lied gezongen hadden, kregen eveneens veertien dagen. Een andere jongeling, die een hakenkruis in zijn haar had laten knippen, werd wegens dit „delict" tot drie weken hechtenis veroordeeld. In het hoofdbureau van Ravag, de Oosten rijksche radio-omroepmaatschappij, te Wee nen, werden vier personen ontslagen, omdat zij propaganda voor de nationaal-socialisti- sche beweging maakten. Een hunner is een van de meest populaire sprekers van de Ravag ge weest, Balduin Nauma-nn, een gewezen offi cier, wiens oom,.de vroegere minister van handel en verkeer Hèinl, president van de Ravag is. Te Kirchberg werd een meester-bakker tot tien dagen hechtenis en 285 schillingen ver oordeeld omdat hij „Heil Hitler" had geroe pen en hij zijn arm daarbij in de hoogte had gestoken. En in dezelfde plaats werden drie andere personen tot een maand veroordeeld, omdat zij vuren ontstoken hadden, die den vorm van een hakenkruis hadden. V. W. M. BEKAAR. ■-'■If 1 ZEVEN DOODEN BI.T VLIEGONGELUK IN CALÏFORNIë. OCEANSIDE (Californië), 26 Juli. (Reuter). Alhier is een groot militair bombardements vliegtuig neergestort en geheel verbrijzeld.. Zeven personen zijn hierbij om het leven ge komen. VOORTGAANDE UITSLUITING VAN JOODSCHE ADVOCATEN. Dezer dagen heeft Dr. Frank, de Minister - van—Justitie- in -Beieren -den rechtbanken aanbevolen, voortaan aan niet-Arische ad vocaten geen pro deo zaken meer toe te wijzen. Op dezen regel kan slechts een uitzon dering worden gemaakt, indien de armlastige partij nadrukkelijk het verlangen naar een niet-Arischen advocaat tot uitdrukking brengt. ZAKEN DOEN MET JODEN VERBODEN Naar de Daily Telegraph van den 18 Juli meldt, hebben de nat. soc. autoriteiten in Gollhofen - en Oberichelsheim in West-Beie ren een besluit genomen, waarin allen boeren wordt verboden eenige zakenrelatie met Joden te onderhouden. Indien iemand dit vérbod overtreedt, zal hij officieel als een verrader worden bestempeld. HET DUITSCHE STAATSBURGERSCHAP EN DE JODEN Naar dezer dagen uit Berlijn wordt ge meld, wordt thans het Duitsche staatsburger schap afhankelijk gemaakt van het lidmaat schap van een der nationaal-socialistische organisaties. Daar echter, zooals bekend de nationaal- socialistische partij toelating van nieuwe leden onlangs voor onbepaalden tijd heeft stopgezet, is het voor Duitschers, die hun nationaliteit niet wenschen te verliezen, noodzakelijk zich aan te sluiten bij een der beroepsorganisaties van het Arbeidsfront. De positie, in welke de Joden tengevolge van deze bepaling verkeeren, laat aan duidelijk heid niets te wenschen over. indien men zich voor oogen stelt, dat in de statuten van het Arbeidsfront de Ariërparagraaf is opge nomen. Het is den Joden derhalve onmogelijk gemaakt tot een der organisaties toe te treden, aan welker lidmaatschap het 'Duit sche Staatsburgerrecht bij uitsluiting is ver bonden. Zij hebben daardoor ook thans offi cieel alle burgerrechten verloren. HAARLEM, 25 Juli. Ondertrouwd: 25 Juli, W. te Flierhaar en H. M. Veldwijk. Getrouwd: 25 Juli, H. J. v. Beem en C. B. v. Hasselt. Bevallen: 23 Juli, S. HartSchouw, d.: 24 Juli, E. KlajeWittkamp, z.; C. J. W. Monné v. d. Horn, z.; M. H. v. d. Burgt—Bolke- stein, d.; C. BosLagendijk, z. Overleden: 23 Juli, C. Eggers, 86 j„ Ripper- dapark; 24 Juli, J. Vring, 61 j„ Bosch en Vaartstraat; G. J. Geertsema, 45 j., Gast- huisvest; A. Rits, 73 j., M. v. Heemskerkstr.; A. A. Coppens, 66 j., K. Zijlstraat; C. J. ter Horst, 81 j., M. v. Heemskerkstraat; A. J. H. 2 j., z. v. J. B. Kion, Kmapervest.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3