De saneering der bloembollencultuur. De Mysterieuse Apache. HEEMSKERK IJMUIDER COURANT. VRIJDAG 28 JULI 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK. Wat beteekent zij voor Kennemerland pen befer inzicht noodzakelijk. De landbouw-crisiswet, welke in de beide Kamers der Staten-Generaal is aangeno men. heeft aan de Regeering de bevoegdheid gegeven, om o.a. voor de bloembollenteelt re gelend op te treden. Omtrent de saneering van deze cultuur blijken ook in Kennemer land zeer veel misverstanden te heerschen, velen willen er zelfs nog niets van weten. De strijd, welke over het voor en tegen van de saneeringsplannen werd gevoerd is uitge streden, ook in de organisaties der kweekers en exporteurs. De vraag van „voor of te gen" is dan ook niet meer aan de orde. De beperking en inkrimping van de bloembol lencultuur is eenmaal wet geworden. In Ken nemerland heeft de bloembollencultuur in de laatste jaren een belangrijke vlucht ge nomen. Toen vele tuinders van dc teelt van groenten in den vollen grond geen heil meer konden verwachten, heeft zich een cultuur wijziging ontwikkeld, waarbij talrijke tuin ders er toe overgingen, voor zoover zij niet hun toevlucht namen tot de glascultuur, een deel hunner bedrijven voor de bloembollen cultuur te bestemmen. Deze cultuur is hier dus anders gegroeid, dan in de bekende bol lenstreek van de Zuid. Dat neemt niet weg, dat men dus ook in Kennemerland terdege met de saneeringsplannen der regeering re kening heeft te houden. De vele misverstan den nu waren ook voor de veilingen aanlei ding deze belangrijke aangelegenheid eens nader onder de oogen te zie» De heer W. de Groot, een der directeuren van de Bloembol lenveiling „Beverwijk" N.V. heeft de sanee- irngskwestie bestudeerd en achtte het van groot belang, dat ook de bloembollenkweekers in deze streek en vooral ook zij, die daarbij den tuinbouw beoefenen, zich terdege bewust moeten zijn, wat eigenlijk beoogd wordt. Medegedeeld is reeds door de Kweekers- Centrale: le. dat de teeltbeperking zal worden door gevoerd; (voorgeschrc""m door de wet); 2e. dat men de kraam moet opgeven; 3e. dat men zal hebben in te leveren: 1 4e. dat men moet aansluiten bij de Kwee kers-Centrale; 5e. dat men niet zal mogen telen zonder bewijs; 6e. dat men de gestelde minimumprijzen zal hebben te handhaven. Iedereen zal begrijpen, dat, als de wet be perking voorschrijft, niemand zich daaraan zal kunnen onttrekken. Leverbaar en plant goed zullen dus moeten worden ingeleverd. Wie niet daaraan voldoet, zal geen teeltbe- wijs bekomen, dus zal geen bloembollen mo gen..telen. Ook zal Iedereen, die bloembollen wil te len, lid moeten zijn der Kweekers-Centrale Parklaan 87 te Haarlem. Aanmelding moet geschieden op een daartoe strekkend for mulier, bij het Gemeentebestuur aan te vragen. Nu kan men zijn schouders ophalen en zeggen „Ik doe er niet aan mee", maar daar mede is men niet klaar. Het is een ernstige zaak en men moet zich wèl tweemaal be denken. Het is ons bekend, dat nog zeer vele kwee kers niet het biljet hebben ingevuld, waarbij gevraagd werd welke oppervlakte met bloem bollen beplant stond. Dat is al zeer nalatig, want daarmede verplichtte men zich tot niets, en door dat biljet niet in te vullen, heeft men zich ongetwijfeld de gelegenheid benomen, om voor 1933 een teeltbewijs te Verkrijgen. Deze streek is een natuurlijk verlengstuk van de oude Bloembollenstreek in „de Zuid". Zoolang mogelijk zal men moeten trachten dat te blijven. Al groeien er in andere stre ken grootere tulpen en andere bloembollen, de kwaliteit is hier heel goed te telen. Het zou jammer zijn, als de nalatigheid der kweekers zelf de oorzaak zou zijn, dat- een belangrijke teelt hier onnoodig zou vermin deren. Een andere bepaling is, dat niet onder de gestelde minimumprijzen mag worden ver kocht. Aanvankelijk verkeerde men in de meening, dat de Regeering aan de kweekers den minimumprijs zou garandeeren. Dit is echter nog niet door de Regeering bepaald. Het gevolg daarvan is geweest, dat velen uit de hand onder den minimumprijs hebben verkocht, Ook werden z.g. lijstjes verkocht, van duur dere en mindere soorten door elkaar, voor den minimumprijs. Het resultaat is, dat de kweeker de duurdere soorten te goedkoop heeft verkocht, terwijl hij toch van den Mi nister een waarschuwing heeft gekregen, voorzichtig te zijn en erop te rekenen, dat de slechtst gevraagde soorten den minimum prijs zouden moeten opbrengen. Het uitblijven van een garantie maakt ech ter de toestand onzeker. Er wordt geknoeid, zooals men zegt. Er wordt verkocht per bed, per mand, per H.L., alles om de minimum prijsbepaling te ontduiken. Men is geneigd te meenen, dat, als er geen garantie komt door een klein surplus, alle prijzen zullen kelderen en dat er een wilde jacht zal ont staan om in het geheim door allerlei „foef jes" de bollen te ruimen. De Minister waar schuwt daartegen met klem. De verkoop moet geschieden: vroege tul pen c.m. maat en darwin- en late tulpen ziftmaat. Maten als 10 op, zift 11 op zijn te vermijden, daar deze niet bij de minimum prijzen zijn genoemd. Sorteeren op de aan gegeven maten is dus sterk aan te bevelen. De veilingen zullen waarschijnlijk geen ma ten 10 op, 11 op enz. mogen verkoopen. Het reserveeren van bepaalde hoeveelhe den is niet altijd gemakkelijk. Toch is het goed gezien, nog altijd een gedeelte te re serveeren, voor het geval dat de handel aan een bepaald soort behoefte heeft. Voor kleine bedrijven is dat echter niet zoo eenvoudig. Er worden geen soorten ge noemd, zoodat men ook alles van één partij kan reserveeren en dus niet van elke kleine partij een gedeelte. Men neemt daarvoor dan het leverbaar van de partij die men het liefst kwijt wil zijn. Intusschen wordt betwijfeld of iedereen zich wel aan de bepalingen van het reser veeren houdt. Is dat niet het geval, dan ko men later de kweekers aan de markt, om aan te koopen als de reserves worden opgevraagd zoodat prijsstijgingen uit dien hoofde niet Verrassend zullen zijn. Naast het verbod van bloembollen telen voor hen die niet aan de wet hebben voldaan komt er een teeltbeperking naar den maat staf der beteelde oppervlakte in het plant- jaar 1932'33. Blijkens de gegevens van de Kweekers- Centrale, zullen mededeelingen worden ge daan omtrent eventueele mogelijkheid van overdracht der teeltbewijzen. Dat althans aan de mogelijkheid van over dracht wordt gedacht geeft wel eenige hoop, dat de teelt niet absoluut wordt opgesloten. Daarbij moet worden gedacht aan bedrijven die van teelt willen wisselen, die met een artikel willen uitbreiden en met het andere willen inkrimpen, en omgekeerd. Aan men- schen die hun bedrijf door sterfgeval of om welke reden dan ook, willen inkrimpen of beëindigen. Alleen is te hopen, dat men een wilden handel in teeltbewijzen zal weten te gen te gaan. De bedoeling van dit artikel is dus om on der de aandacht te brengen, de voornaamste, verplichtingen, die aan de verstrekking van teeltbewijzen kunnen worden verbonden. CONCERT OP SCHEYBEECK. Zooals in de laatste jaren gebruikelijk was heeft de Bever wij ksche Karmoniekapel ook ditmaal weer een muziekavond aangeboden aan haar beschermvrouwe mevr. A. A. van Hattum-Dekker. Woensdagavond stelde het muziekcorps, waarbij ook de onderaf deeling de z.g.n. jongensharmonie zich had aan gesloten, zich op bij het repetitielokaal in de Groenelaan en marcheerde vandaar, vroo- lijke marschen spelend, naar de buitenplaats, Scheybeeck. In het buiten werd door de corpsen, beide onder leiding van den heer H. W. Hofmeester een concert gegeven, dat zich in een groote belangstelling van de zijde van het publiek mocht verheugen. Op dezen mooien zomeravond kwam de muziek uitste kend tot zijn recht. Mevrouw van Hattum heeft de muzikale hulde op het bordes van haar woning in ont vangst genomen. In de pauze werden diri gent en bestuursleden door haar ontvangen, bij welke gelegenheid mevr. van Hattum in een hartelijke toespraak opnieuw uiting gaf aan haar groote waardeering voor de presta ties van de Beverwijksche Harmoniekapel, die zij een sieraad voor de gemeente noemde en gaf voorts te kennen, dat zij er een eer in stelde van deze vereeniging bescherm vrouwe te mogen zijn. Aan de leden van de kapel werden in de pauze ververschingen rondgediend. Na afloop van het concert volgde onder groote belangstelling nog een muzikale wan deling door de voornaamste straten van de gemeente. LTJXOR THEATER. Het Luxor Theater aan de Breestraat brengt als eerste hoofdnummer een zeer mooie dramatische speelfilm, genaamd „Het oude lied", met onze landgenoote Lien Deijers in de hoofdrol. De geschiedenis speelt zich af in het romantische Weenen, de stad van de liefde, waar. na veie weder- waardigheden, van twee jonge menschen tic wegen voor altijd uiteen loopen. Een slot dus. dat- eens breekt met het bekende ..ze kregen elkaar". Ook Lil Dag- over vervult in deze film een belangrijke rol. Felix Bvessart is de vertolker van de hoofdrol in de amusante film „Wie geeft mij een baantje". In deze rolprent is Bres- sart weer onverbeterlijk. Hij bekleedt in het verhaal de gewichtige positie van figurant bij een fiimopneming, welk baantje tot vele dwaze verwikkelingen aanleiding geeft. Een echte film voor een zomerprogramma, waarbij het publiek eens recht hartelijk kan lachen. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De plaatselijke afdeeling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield Donderdagavond een ledenvergadering in de bovenzaal van het veilingsgsbouw „Centrum". De tropische hitte zal wel oor zaak zijn van de geringe opkomst der leden. De voorzitter, de heer B. Heinekamp had zooals hij zeide, grootere belangstelling ver wacht, vooral omdat de afdeeling mét het oog op de ongunstige tijden, de werkzaam heden eenigen tijd had gestaakt, terwijl verder ook de te behandelen agendapunten meer medeleven van de leden met de af deeling rechtvaardigden. Na vaststelling der notulen bracht de secretaris, de heer H. C. van der Colk verslag uit van de gehouden vergadering van voorzitters en secretarissen der afdeelingen. De secretaris had voor zijn keurig verslag een dankwoord van den voorzitter in entvangst te nemen. De heer A. v. d. Wel vestigde de aandacht op de groote naaeelen voor den bloemen handel, welke worden ondervonden van de concurrentie door werkloozen, die bloemen- venters worden. Spr. achtte het al zeer verkeerd, dat deze menschen ondanks hun bloemenhandel toch nog steun trekken. Nadat over deze aan gelegenheid van gedachten was gewisseld, besloot de vergadering aan de gemeente raden van Beverwijk en omliggende ge meenten het verzoek te richten, aan dezen ongewenschten toestand een einde te maken De candidaatstelling voor de verkiezing van leden van het hoofdbestuur werd aangsfcou den tot de volgende vergadering. De voorzitter wees daarna de heeren Dijkema, A. v. d. Wel en J. Blokker aan voor het keuven van de ingezonden bloemen voor puntenstelsel. Deze jury waardeerde de inzendingen als volgt: Dahlia's, Anthirium en Pompondahlia's van G. v. d. Wel resp. 8.9 en 8 punten; Gla diolus van den heer A. Paschier 7 1/2 p.; Sidalcea, Gaillandia's en Aconitum van den heer B. Heinekamp resp. 7.9 en 7 punten; Tamanix en Hypernicum van den heer H C. v. d. Colk resp. 8 en 7 punten en Lyatus van den heer Jac. Groot 9 punten. De heer Broeze had een vrij zeldzame col lectie zoogenaamde specerijplanten, o.a. kruiden als kerrvel, knoflook enz., ingezon den, waarvoor hij zich het hoogste aantal punten, namelijk 10 zag toegekend. De prijs voor het hoogst aantal behaalde punten over het geheele jaar was voor den heer G. v. d. Wel, die met dit mooie re sultaat door den voorzitter werd geluk ge- wenscht. De winner ontving een fraai schilder stukje. Op dezen inzender volgden de heeren B. Heinekamp met 23, H. C. v. d. Colk met 15, Jac. Groot met 9 en A. Pasche|i Colk met 15. Jac. Groot met 9 en A. Pa schier met 71/2 punt. Ook deze inzenders ontvingen een prijsje. De heer A. v. d. Wel uitte de wensche- lijkheid, dat ook de tuinders hierin eens een prikkel zullen zien, om tuinbouwproducten ter keuring in te zenden. Voral in een tuin bouwgebied als Kennemerland mocht men grootere belangstelling verwachten, omdat met deze keuringen zeer zeker een groot vakbelang gediend wordt. Wrvolgens stelde het bestuur voor om dit jaar weer een excursie te organiseeren en wel op 10 Augustus naar de bloementen- toonstelling en -keuring te Apeldoorn. He: bestuur zou daartoe een bijdrage root f 25 uit de kas beschikbaar willen stellen als tegemoetkoming in de reiskosten Deze voorstellen werden met algsmeene stemmen aangenomen. Nadat tenslotte onder de leden noen eenige prijzen waren verloot sloot de voorzitter de vergadering, die ondanks de hitte toch een zeer geanimeerd verloop had. KATHOLIEKE KRING. In de jaarvergadering van de stichting Katholieke Krmg werd de periodiek aftre dende penningmeester, de heer H. A. J. J. v. d. Bergh, herkozen. De heer A. A. Post, secretaris, bracht een keurig verslag uit van de werkzaamheden in het afgeloopen seizoen, waarin drie tooncelvoorstellingen en een cabaretavond voor de led-en werden gegeven. Het aantal leden was met 53 ge daald en bedraagt thans 306. De heer I-I. v. d. Bergh bracht het financieel verslag uit waaruit bleek, dat een batig saldo van f 38 geboekt kon worden, niettegenstaande de srêrk verminderde inkomsten, die f 1450 hadden bedragen tegen f 1700 in 1932. Mr. J. A. B. Sanders deed mededeelin gen van de voorstellingen in het komende seizoen. Hett bestuur is in onderhandeling getreden met het Ensemble van mevr. de BoerVan Rijk over een opvoering van „Levensavond", met „H-et Masker" (Jan Musch en Else Ma us) over een vertoning van „In den nacht van den 1 Telen April en tenslotte met het Nieuwe Schomvtoon-eel. Het programma zal later definitief worden vastgesteld. EEN REEKS VERKEERSONGEVALLEN EEN ERNSTIGE AANRIJDING. zDondcrdag had het drukke verkeer in onze gemeente geen gelukkigen dag. In den namid dag gebeurden drie verkeersongevallen, die ondanks den ernst van de aanrijdingen, nog een taelijk gelukkigen afloop hadden. Het eerste ongeval geschiedde op den hoek KoningstraatMolenstraat. Een personen auto naderde vrijwel tegelijk met een mo torrijwiel het kruispunt. Beide bestuurders hoorden elkanders signalen te laat. Een bot sing bleef dank zij krachtig reemen, uit Dit had echter tot gevolg, dat de mo torrijder van zijn voertuig sloeg en op straat terecht kwam. De bestuurder kwam er heel huids af. Zijn motor bekwam eenige schade. Een tweede ongeval, dat van veel ernstiger aard was, geschiedde op het beruchte kruis punt AlkmaarschewgHoflandevweg. Het slechte uitzicht heeft hier al talrijke ver keersongevallen veroorzaakt. Vanuit den Hof- landerweg wilde een personenauto, bestuurd door M. O. geb. Z. uit Koog aan de Zaan den Alkmaarschenweg inrijden. Op hetzelfde oogenblik naderde een vrachtauto uit Bever wijk, die den personenauto voorrang had moeten verleenen. De bestuurders merkten elkander door het ongunstige uitzicht te laat op en met een daverenden slag reed de vrachtauto op den anderen wagen. De per sonenauto werd aan de linkerzijde gegrepen en tegen een aan den overkant van den weg staanden lantaarnpaal geduwd, die als een rietje afknapte, uDaarna kwamen de wagens toto stilstand. Het ongeval veroorzaakte groote consternatie en van alle zijden kwa men menschen toesnellen, om zoo mogelijk hulp te bieden. Dit bleek wel noodig te zijn, want. de dame. die chauffeerde, bleek een vrij ernstige hoofdwonde te heb ben bekomen. Overigens bleken de inzitten den er wondergoed afgekomen te zijn. Ook de chauffeur van den vrachtauto bekwam geen letsel. De politie was zeer spoedig ter plaatse en trad onmiddellijk regelend op. In de eerste plaats gold haar zorg de gewonde dame, die bovendien begrijpelijker wijze ge heel overstuur was. Bij haar pogingen, om geneeskundige hulp in te roepen, stuitte de politie op het al meer voorgekomen euvel, dat geen der geneesheeren thuis bleek te zijn. Toen na veel tijdverlies door telefoneeren nog geen dokter bereikt kon worden, besloot de politie de hulp van Dr. IJpma uit Heems kerk in te roepen. Deze was zeer spoedig ter plaatse en oordeelde het gewenscht, dat de gewonde naar het Roode Kruis Ziekenhuis werd overgebracht. Dit geschiedde per auto. In het ziekenhuis kon de dame eindelijk worden geholpen. Na verbonden te zijn kon zij later het Roode Kruis Ziekenhuis ver laten. Hoe werd bij dit ongeval weer het gemis van een geneeskundigen dienst ge voeld. Op het terrein van de botsing was men in middels aan den arbeid getogen, om de zwaar beschadigde auto's te "verwijderen. Dat was op dezen snikheeten zomeravond een gewel dig karwei. De auto's' zaten namelijk muur vast in elkaar en zij waren ondanks alle po gingen niet uit hun omstrengeling los te krijgen. Tenslotte moest er een kraan wagen aan te pas komen, die dc auto's lostrok. Daarvoor moesten echter ongeveer twintig mannen worden gerequiveerd, om den geram- den wagen tegen te houden, Dë gehavende voertuigen werden in de garage van den heer A. v. d. Wind ondergebraoht. De politie zou heden het onderzoek voortzetten. Later op den avond was de Velserweg het tooneel van een verkeersongeval. Bij den spoorwegovergang stond als gewoonlijk een file auto's te wachten voor de neergelaten boomen. Dat wachten viel den chauffeur van een vrachtauto blijkbaar te lang. Hij verliet de rij, teneinde zijn weg langs den Schulp weg te kunnen vervolgen. Op dat oogenblik werd de overweg geopend en zette ook de file zich in beweging. De vrachtauto poog de ondanks de geringe ruimte toch den Schulpweg in te draaien. Het gevolg was een aanrijding met een personen-auto, die tegen den boom werd gedrukt,. Persoonlijke onge vallen bleven uit. maar de personen-auto droeg de sporen van de aanrijding in den vorm van beschadigingen, aan bumper en spatborden. Ook hier was de politie onmid dellijk ter plaatse. De inspecteur, de heer W. M. Ragut nam aanstonds maatregelen, dat het drukke verkeer geen verdere ongevallen op deze plaats veroorzaakte en deed vervol gens naar de schuldvraag een onderzoek instellen. WINKELIERSCOMBINATIE PLAN WEST. De winkelierscombinatie Plan West hield in het café van den heer Nelis een druk be zochte leden vergadering. Bij de bestuursver kiezing werd de heer Th. Willemse met groote meerderheid tot bestuurslid gekozen als op volger van den heer J. Vel. De natuurvorscher Millaiier (links) is met zijn vrouw en een assistent per auto uit Ber lijn vertrokken met bestemming naar Afrika, waar hij de vroegere Duitsche koloniën gaat bezoeken EEN VEREENIGING VOOPv VREEMDE LINGENVERKEER OPGERICHT. Donderdagavond vond in café Flora een bijeenkomst plaats met het doel een Vereeni ging tot bevordering van Vreemdelingenver keer op te richten. Aanwezig waren de heer W. K, J. A. Vreugde, burgemeester der ge meente, de heeren Schoemaker, exploitanten van het Noordei'bad, verscheidene leden van den gemeenteraad, de Winkeliersvereeniging, L, T. B.. Ver. Harddraverij en Koninginnedag en de Vereeniging voor Bloembollencultuur. De vergadering ging uit van de Winkeliers- vereeniging, zoodat de besprekingen werden geleid door den heer P. G. Henneman. De voorzitter opende de vergadering en zette uiteen, wat1 men dezen avond hoopte te be reiken nl. de oprichting van een V.V.V. Allereerst besprak de heer J. Schoemaker het- vele moois en goeds, dat Heemskerk bezit en de uitnemende geschiktheid om tot een welvarende plaats op te groeien. In dezen slechten tijd, nu de tuinderij, waarvan het grootste gedeelte van Heemskcrk's bevolking een bestaan in tracht te vinden niets ople vert, moet men het oog op de toekomst rich ten en uitzien naar andere bronnen van wel vaart en in dit opzicht biedt Heemskerk een mooi perspectief. Heemskerk kan eeri lust oord worden voor velen. Heeft het niet haar oude kasteelen, haar beroemden toren, haar duinen en bosschen. En waar aan het Noord zeestrand vindt men een badinrichting gelijk aan het Noorderbad? Een voorname factor is echter een weg naar zee. Dat zou een massa pensiongasten en andere vreemdelingen trek ken. Heemskerk zal niet meer ten achter be hoeven te blijven bij Bergen, Castricum en zoovele andere plaatsen, die voor enkele tien tallen jaren minder te beduiden hadden dan Heemskerk, doch het nu over flsn kop zijn gegroeid. De burgemeester dë heer W. M. J. A. Vreug de voerde als grondmotief aan: Heemskerk heeft iets te bieden, Heemskerk kan iets wor den; een eisch des tijds is echter een V.V.V. Spr. verheugde er zich over, dat het initiatief hiervan is uitgegaan van den Middenstand, die steeds de ruggesteun der vereeniging zal moeten zijn. Inzake den weg naar zee zal spr. steeds zijn steun blijven geven. Nadat men het er over eens was geworden, dat de contributie geen beletsel mocht zijn om lid te worden, zeiden alle aanwezigen spontaan hun medewerking toe. Hierna ging men over tot het kiezen van een voorloopig bestuur van 5 leden. Bij stemming namen hierin zitting de heeren P. G. Henneman, D. Schipper, W. Meijer, P. Klaase en S. Zon neveld. Medegedeeld werd nog, dat men spoe dig resultaat verwachtte omtrent de bespre kingen met dc fam. Gevers betreffende liet voor het publiek toegankelijk stellen van haar parken. Na een woord van gelukwensch van den Burgemeester aan de pas opgerichte vereeni ging sloot de voorzitter de vergadering. FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSCHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) 27) Cornelia was stil geworden en lag achter over te staren naar den weg, die zich voor haar uitstrekte. „Frank schijnt den laatsten tijd wat Zwaarmoedig". Deze onverwachte opmerking bracht haar met een lichten schok tot de werkelijkheid terug. „Misschien bevalt Parijs hem niet", ant woordde zij luchtig. „Zou 't enkel Parijs zijn?" mompelde haar vader met een zijdelingschen blik. Cornelia bewoog zich onrustig. Frank's houding verveelde haar. Sinds dat eenigszins opgewonden gesprek, toen hij zich veroor loofd had haar de wet voor te schrijven zooals zij het bij zichzelf noemde was hij erg somber en -saai geweest, een saaiheid, die de laatste dagen eerder verergerd, dan verminderd was. Cornelia vond hem onrede lijk en beslist een weinig opvroolijkend iemand om juist nu altijd om je heen te hebben. Zij had hem nooit aangemoedigd, verzekerde zij zichzelf, want ze dacht niet aan het feit. dat liefde kan leven van een kruimel en dit nog een feestmaal vindt. Reeds vroeger had hij haar verscheidene aanzoeken gedaan en zij had steeds gewei gerd; waarom zou hij zich haar laatste „neen" zoo hebben aangetrokken? Frank moest leeren, zooals ieder ander, en daarbij er deden zich nu ineens zooveel bezwa ren voor, dat Cornelia plotseling den weg St. Cloud en haar vader vergat en stil voor zich uit bleef staren. Wild keek neer op het blozende, nu lich telijk verwarde gezichtje naast hem en fronste zijn wenkbrauwen, in gedachten ver zonken. Hij had gehoopt dat Royle zijn schoonzoon zou worden, maar hij was de laatste man om Cornelia te dwingen tot een huwelijk, waartoe zij niet met haar heele hart geneigd was. Ofschoon hij raadde, dat Royle nu voorgoed geweigerd was, was hij toch niet van plan haar hieromtrent te on dervragen, evenmin als hij nu van plan was iets te zeggen van de vermoedelijke bedoe lingen van Gaston Débu. Hij had weinig hoop, dat Cornelia dezen candidaat zou aan nemen, ofschoon hij er niets op tegen had, als zij zich tot hem aangetrokken ge voelde. 't Was een beste kerel en zijn fi- nancieele positie was er een, die eerbied af dwong, diepen eerbied. Cornelia ja, haar vader moest toegeven, dat zij een verkwis tend persoontje was en diep in zijn hart dacht hij, dat het verschil in leeftijd Débu eenig overwicht zou geven over zijn eigen zinnige dochter. Cornelia had voorzeker haar eigen inzichten en had er slag van iemands haren te berge te doen rijzen, overwoog hij een weinig zorgelijk en hij keek naar het fijne profiel naast hem, de frissche tint, de groote blauwe oogen, de zwarte wimpers en hij zuchtte bezorgd. „Tob nu niet meer over mij, ik weet, dat u het doet", kondigde Cornelia plotseling aan en greep zijn hand, zonder op te kij ken. „Deed ik dat", lachte Wild. „Best, mejuf frouw, we zullen over het landschap spre ken". Ze kwamen nu juist bij het witte huis tusschen de boomen van St. Cloud. Wild stapte uit en Cornelia bleef zitten om terug te rijden naar de stad. ,,'t Is heerlijk ge weest", zei ze, „ik heb genoten van het rustige uurtje mét u. Kom maar niet te laat thuis", en de auto reed weer weg. Cornelia moest glimlachen, toen ze dacht aan de on troostbaarheid van Débu, indien hij geweten had, dat zij tot aan zijn hek was geweest. Zij beval den chauffeur kalm terug te rijden en leunde achterover, dankbaar dat dezen keer niemand haar kon storen, dat niemand op haar lette, of, zooals gewoonlijk, haar trachtte bezig te houden met een pein- zenden rimpel tusschen de oogen, die ineens moe en verward keken. De chauffeur hield, zooals hem gelast was, een rustig gangetje en kalm reden ze verder. Plotseling een schok, de remmen werden haastig aangezet, de chauffeur keek om naar zijn achterwiel, bracht de auto langs den weg tot stilstand en sprong van zijn zit plaats. „Een lekken band, vrees ik, Mademoiselle" bromde hij verontschuldigend en keek naar het wiel. „Dat kunt u niet helpen", antwoordde Cor nelia voorkomend, „maar u heeft toch wel een reservewiel" en zij sprong uit den wagen om eens te kijken. „Zeker, Mademoiselle", verzekerde hij haaT ijverig, „na een kwartiertje kunnen we weer verder". Een oogenblik later had hij zijn linnen jas uitgetrokken en haalde hij van onder de voorbank zijn gereedschapkist en crick te voorschijn. „Het zal niet lang duren, Mademoiselle", verzekerde hij haar weer vriendelijk, zon der te vermoeden, dat Cornelia met degelijke werkjes overbekend was. „Eerst neem ik het reservewiel van den wagen, dan licht ik den wagen op ik zelf niet, Mademoiselle, maar dit ding hij wees volkomen ern stig naar de crick, „dan leg ik mijn schroe ven en moeren in zekere volgorde en voila, we zijn een heel eind op streek, Mademoi selle". Cornelia luisterde zonder te toonen hoe vermakelijk zij deze bijna vaderlijke opmer kingen vond en gezeten op een steen aan den wegkant, keek ze toe naar de pogingen van den kleinen chauffeur, die zonder zijn deftige pet en jas er nu uitzag als een eerzame huisvader. „Ga door', zei ze, ,,'t is zeer leerzaam; 't is wel nuttig op de hoogte te zijn van lekke banden". De man wendde zich dankbaar tot haar; „er zijn menschen, die er boos om worden", zij hij eenvoudig. Dan ging hij weer stevig aan 't werk en legde zuchtend ieder proces uit, terwijl hij scharrelde met de crick, die tot zijn groot misnoegen al eens v/as uitge gleden. „Ziezoo", klonk het eindelijk triomfante lijk en hij ging weer rechtop staan; „nog een paar minuutjes en alles is weer in orde". Hij zou voor geen geld gewild hebben, dat Cornelia ook maar eenigszins had kunnen raden, dat hij nog maar kort in deze deftige garage was, waar Wild altijd zijin auto's huurde. Hij kon voor iedereen rijden; maar lekke banden, sapristi! en dat kwam enkel omdat zijn armen nog al kort waren. „Mijn moeren noem ik Jan. Hendrik en Klaas", vertelde hij, en ik heb voor elk een

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5