De Mysterieuse Apache. IJMUIDER COURANT. DINSDAG 1 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD. HET VERDRINKINGSGEVAL TE WIJK AAN ZEE. Veiligheidsmaatregelen voor de baders. „de zee VRAAGT GEEN SLACHTOFFERS, MEN GééFT ZE!" Het tragische geval van verdrinking, waar bij een 26-jarige. kort geleden gehuwde jon- geman het leven verloor, heeft weer eens voor de zooveelste maal aangetoond, dat met de zee niet valt te spotten. De droevige ge beurtenis veroorzaakte aan het strand en dan vooral onder de kampeerders van het zoogenaamde „vrije strand" groote ontstel tenis. Het ongeval is gebeurd ongeveer een K.M. benoorden het Noorderbad~ op het grondgebied der gemeente Heemskerk, op op een plaats, waar geen toezicht is. Het ter rein van het Noorderbad strekt zich over een lengte van 500 M, uit en de kampeerders, die daar hun tenten opslaan, vallen onder de bemoeiingen van de baddirectie. Zij huren van haar de tenten en kunnen ook van het bad gebruik maken. Nog Noordelijker, ver van de „bewoonde wereld" kan men vrij kampeeren. Van deze gelegenheid wordt een ruim gebruik gemaakt. Velen brengen op deze plaats een genoegelijk weekend door. Deze keer werd dat genoegen op wreede wijze verstoord. De kampbewoners hebben veel de gewoonte op deze tamelijk afgelegen plaats in zee te gaan, zonder deskundig toe zicht en natuurlijk zonder bekend te zijn met de gevaarlijke strooming, die op deze plaats nog sterker is, dan Zuidelijk voor Wijk aan Zee. De aanwezigheid van het wrak van de in 1903 gestrande „Vrijheid" heeft trekga ten doen ontstaan, terwijl ook tusschen de banken gevaarlijke muien liggen. De bader, die op deze gevaarlijke plaats Zaterdagavond het leven verloor, was tegen de sterke stroo ming niet opgewassen, te minder, daar hij bovendien geen ervaren zwemmer bleek te zijn. afgaande op het feit, dat hij zich van een autoband bediende. Toen de strooming den bader eenmaal in haar greep had, liet zij haar prooi niet meer los. De jongeman matte zich af, bij zijn pogingen om het strand te bereiken, Zijn vriend kon hem niet te hulp komen, hij moest tenslotte machte loos toezien, hoe de in levensgevaar ver- keerende bader den strijd moest opgeven. En terwijl langs het strand de veiligheidsmaat regelen zoo hoog mogelijk zijn opgevoerd, verloor een mensch. dat zich buiten deze zone in zee begaf, het leven. Hoewel het ons natuurlijk niet onbekend was. dat kosten noch moeite worden ge spaard om het toezicht op de baders en de reddingsmiddelen zoo goed mogelijk te deen zijn hebben wij ons van den toestand bij de baden nog eens op de hoogte gesteld. Het was slecht weer voor de badplaats Maandag, het kwam echter aan onze bedoelingen ten goede, want de badlieden hadden tijd voor het maken van een praatje. Het strand lag verlaten, geen bader die het waagde met deze zee een bad te nemen. Het zou hem trouwens radicaal worden verboden. De stijve Zuid-Wester stond schuin op de kust en maakte het water rumoerig. Zoo ver het oog reikte, zag men wit-gekuifde golven. De ervaren badlieden. vertrouwd als zij met de weersomstandigheden zijn, verwachtten, dat de wind tegen den avond in kracht zou toe nemen. Dat kon springvloed geven en dus werden badstoelen en reddingsmiddelen voor alle zekerheid hoog op het strand gezet. De kampeerders keken met bedenkelijke gezich ten naar de lucht. Zij kozen het zekere voor het onzekere en voorzoover zij niet opbraken werden de tenten nog eens extra vastgesjord. Sommige kampeerders wierpen aarden wal len op, om straks, als de vloed kwam, de zee buiten de deur te houden. Op het terrein van de Buffet Maatschappij „E Pluribus renum", die de baden op het Wijk aan Zeesche strand exploiteert, bleek ons, dat practisch gespro ken meer veiligheidsmaatregelen niet zijn te nemen. Wij telden niet minder dan vijf boo ten, die in geval van nood, onmiddellijk zee kunnen kiezen. Op vele plaatsen zijn red- dingslijnen en boeien geplaatst, die men eventueele in nood verkeerende baders kan toewerpen. De Wijk aan Zeesche Reddings brigade heeft over het geheele strand haar uitstekend ingerichte posten geplaatst, waar men steeds paraat is, om hulp te verleenen. Ook zij beschikt over een vlet, die met be kwame roeiers kan worden bemand. Het toe zicht bij de baden is in handen van betrouw bare ervaren mênschen, die de gevaarlijke plaatsen op hun duimpje kennen. Als de ba ders zich aan zijn aanwijzingen houden en zijn bevelen onmiddellijk opvolgen dreigt hen geen gevaar. Overigens moest de bad man zich er over beklagen, dat de menschen verbazend „hardleersch" zijn. Sommige ba ders negeeren zijn signalen en dan is dik wijls gevaar aanwezig. Een enkele maal ge beurt het. dat zoo'n overmoedige moet wor den teruggehaald. „Maar," zoo zei de bad man, „hier, waar uitstekend geschoold toe zicht is, behoeft niemand te verdrinken." Voor degenen, die zich buiten alle toezicht om in zee begeven, bestaat geen remedie. En de badman liet zich verleiden tot deze krasse uitspraak, die de onvoorzichtigheid van som mige baders hem in den mond gaf: „De zee vraagt hier geen slachtoffers, men gééft ze. Plet is niet noodig, dat men zijn eigen leven en dikwijls dat van anderen in de waag schaal stelt. Door niet van de baden gebruik te maken bespaart men eenig geld, maar het kost een menschenleven." En de bad man wendde zich af en staarde over de gol ven in de richting waar zich, ver buiten zijn gebied, een drama van de zee heeft afge speeld. Maar zijn blik ving toch op, dat even verder een kind, dat zich vermaakte met „pootjes baden" van de been raakte. In een ommezien had hij de kleine buiten het bereik van de rollende golven gebracht. „Men kan het nooit weten." zei hij. Maar hijzelf, die bij de zee is opgegroeid, wist het wel. Wij richtten onze schreden naar het Noor derbad. de plaats, die het dichtst bij de „Vrij heid" ligt en waar men een ruim aandeel in de consternatie van het ongeval had gekre gen. Ook hier heeft de directie zich beijverd voor geschoold personeel en voor uitstekend reddingsmateriaal zorg te dragen. Een vlet, reddingslijnen een hulppost van de Brigade, kortom het was tot in de puntjes in orde. Een gediplomeerd badmeester houdt toezicht op de baders, die hij geen seconde uit het oog verliest en tegen wie hij niet aarzelt op te treden, wanneer dat noodig mocht zijn. Men was zeer begaan met den bader die een K.M. Noordelijker het leven verloor, en niet minder met zijn jonge weduwe, die Maandag ter plaatse verscheen, om haar man te zoe ken. Diep-tragisch was het, dat men haar nog geen zekerheid omtrent de plaats, waar het stoffelijk overschot zou aanspoelen kon geven. Men wees ons nog op een misverstand, dat bij sommige menschen schijnt te bestaan, omtrent het bergen van een doode. Men weet dat eenige kampeerders Zondagmorgen het lijk vonden. Zij verkeerden blijkbaar in de meening, dat voor alles de politie gewaar schuwd diende te worden. Toen deze ter plaatse verscheen vond men niets meer. De zee had haar prooi ten tweeden male tot zich genomen. In zulke gevallen moet men on middellijk handelend optreden. Het ongeval moge velen tot leering strek ken, om niet buiten de baden en zonder des kundig toezicht in zee te gaan. Daartegen baten geen veiligheidsmaatregelen, die langs het gereserveerde strand zijn genomen. BEVERWIJK collecte nazorg t.b.c.-patiënten. De vereeniging tot bevordering der belan gen van t.b.c.-patiënten in Nederland zal op Zaterdag 12 Augustus a.s. een collecte hou den ten bate van de patiënten, die voor na behandeling in aanmerking komen. Het ge meentebestuur heeft reeds toestemming ver leend, om een beroep te mogen doen op de offervaardigheid van het publiek. De collecte wordt alhier gehouden onder leiding van mevr. E. Uitenbroek, Breestraat 3 (sigarenmagazijn). Aan dit adres worden ook gaarne de opgaven van collectanten en col- lectrices ingewacht. de tweede „zonnestraal-loterij". Men verzoekt ons opname van het vol gende ..Zonnestraal", het bekende arbeiders-sa natorium voor t.b.c.-patiënten te Hilversum organiseert de tweede Nationale „Zonne- straal"-loterij, waarvan de opbrengst be stemd is voor geheele of gedeeltelijke gratis- verpleging van on- en minvermogende t.b.c.- patiënten, ongeacht- geloof of richting. Door intrekking van het regeeringssubsidie, het vervallen van de zeven, zoogenaamde vrij-bedden van de Amsterdamsche en Ant- werpsche diamantbewerkers, het terugloopen van de opbrengsten der collectes met pl.m. 10.000 moet de georganiseerde verloting slagen, wil althans „Zonnestraal" niet ge dwongen worden, de gratis verpleging te wei geren. De Aya Sofictde beroemde moskee van plaatsen verzakkingen. Deskundigen achten Van 29 Juli tot enmet 5 Aug. is daarom in ons land een zoogenaamde loterij-week geor ganiseerd. in welke periode alle belanglooze medewerkers zooveel mogelijk loten te koop zullen aanbieden. Evenals voor de eerste lo terij is de hoofdprijs ook ditmaal weer een landhuis ter waarde van 7000, te bouwen of aan te koopen in overleg met den winnaar omtrent plaats en ontwerp. De tweede prijs is een auto, terwijl verder nog ameublementen, rijwielen, radiotoestellen enz. zijn aange kocht. In totaal zijn 2000 prijzen beschikbaar. Het plaatselijk comité vestigt er de aan dacht op. dat loten verkrijgbaar zijn bij de reeds gepubliceerde adressen en ook ten kan tore van het Roode Kruis Ziekenhuis aan de Vondellaan, alhier. voor herwonnen levenskracht. De Zaterdag en Zondag alhier gehouden verkoop van speldjes ten bate van het fonds „Herwonnen Levenskracht" heeft een bedrag van 190 opgeleverd. HEEMSKERK bij HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zaterdagavond ongeveer 8 uur waagde de 25-jarige gehuwde F. V. uit Amsterdam zich aan het strand onder deze gemeente te ver in zee en hoewel hij goed kon zwemmen en bovendien nog een band bij zich had is hij verdronken. Zondagmorgen werd zijn lijk door eenige kampeerders opgemerkt ongeveer l K.M. ten Noorden van de plaats, waar hij in zee was gegaan, doch zij waren te bevreesd om het lijk op het strand te trekken. Daarna is het weer zee ingedreven en niet meer gezien. ZWEMDEMONSTRATIE. Op Zondag 20 Augustus a.s. zal de bekende zwemster Jenny Kastein in de Heemskerk- sehe Zweminrichting een zwemdemonstratie geven. Het programma zal nader worden be kend gemaakt. IJMUIDEN NIEUWE ZAAK. De heer H. Broekhuizen heeft dezer dagen zijn zaak in sigaren, wijnen en feestartikelen verplaatst naar Willemsplein no. 7. Ook in zijn nieuwe zaak heeft de heer Broekhuizen een ruime sorteering, terwijl thans een aparte afdeeling is Ingericht voor de feest artikelen. Voor elk is er wat wils, zoodat men niet tevergeefs den winkel zal binnentreden. TOERISTENBOOT VASTGELOOPEN. Het alhier hedenmorgen van Glascow met toeristen binnengekomen s.s. Neuralia, ruim 9000 ton metende, is bij 't ronddraaien voor het vastleggen aan den toeristensteiger, ten gevolge van den hevigen wind tegen den onderwal van het buitentoeleidingskanaal vastgeloopen. Met behulp van drie sleep- booten van Bureau Wijsmuller werd het stoomschip afgetrokken en aan den toeristen steiger vastgelegd. GESLAAGD Te Amsterdam zijn geslaagd voor het M. U. L. O. examen diploma A: J. J. van Zoe- len. T. Dunnebier, C. C. Speelman, D, Kem- ker, M. van der Horst, Joh. Kroonenberg, B. Hendrikse, A. Mantje en P. Groen en de twee candidaten voor het diploma B: P. J. Borst en J. H. Brandenburg. VACANTIE-KINDERFEEST. Het jaarlijksch uitstapje, georganiseerd door de vereeniging Vacantiekinderfeest zal plaats hebben op Vrijdag 11 Augustus. Er zal een boottocht worden gemaakt naar Groe- nendaal. waar de kinderen een prettige dag bereid zal worden. Constantinopel vertoont op verscheidene een omvangrijke restauratie noodzakelijk. VERDER ONDERZOEK NAAR DE SPAARNESTROOM. Conclusie van den inspecteur voor de Scheepvaart. machinist en schipper treft geen verwijt. De Raad voor de Scheepvaart heeft Maan dagmorgen het onderzoek voortgezet naar het lek worden en zinken van den stoom trawler „Spaarnestroom", IJ.M 65 op 12 Juni jl. bij het Hornrif aan de Deensche kust. Op 26 Juli jl. had de Raad in deze zaak reeds den schipper-eigenaar Dekker uit Eg- mond aan Zee gehoord wien door den voor zitter prof. Traverne een scherp verhoor was afgenomen betreffende de vraag, of hier wel alles is gedaan om het schip nog te redden en of de schipper en de bemanning het schin niet te vroeg hebben verlaten. Ook de koop som en de verzekering werden ter sprake ge bracht. Op den bewusten dag had de schip per plotseling een klap in de machine ge hoord, toen hij ging kijken, zag hij in de machinekamer een groote waterstraal achter de machine bij de pompen. De bemanning was spoedig op de KW. 158 overgegaan. Naar het oordeel van den schipper was het schip niet meer te redden. Hoe het gat was ont staan wist de schipper niet te zeggen. Als getuige werd de heer Metselaar, bankwerker gehoord. Getuige had vroeger als machinist op de „Spaarnestroom" gevaren, hij had vóór het schip ditmaal naar zee vertrok de ma chines nagezien, hij had verschillende aan wijzingen aan den machinist gegeven. Vlak voor het vertrek was getuige van boord ge gaan. Van verstopte condensbuizen had voor zoover get. wist de machine nooit last ge had. Een der buitengewone leden van den Raad stelde get. over den technischen kant ver schillende vragen. Vervolgens hoorde de Raad den machinist van de „Spaarnestroom". Met klem herin nerde de president hem aan het belang van den eed. Getuige verklaarde, dat hij van 19151918 als machinist op trawlers had gevaren. De laatste drie jaar heeft hij als machinist bij de „Oceaan" op trawlers gevaren. Tijdens het opstoomen van de „Spaarnestroom" naar het vischgebied was plotseling de zuigstang gebroken. In een kist had get. een andere stang gevonden; deze was tamelijk oud en versleten. Maandagmorgen begon de circulatiepomp opeens hard te stooten. Getuige had de" ma chines gestopt en de stang er uit gehaald. Hij zag, dat de moer, die op de pomp zit, aan het loswerken was. Hij had deze opnieuw aangedraaid. Er was ook een fout aan den condensor, drie pijpjes waren lek, doch dit euvel kon verholpen worden. Met toestem ming van den schipper werd de machine weer aangezet. Getuige had plotseling een harde klap in de machine gehoord. Er spoot een breede waterstraal achter in de machine kamer uit den tunnel. Prof. Taverne: Hoe verklaart tt dien plot- selingen stroom water? Getuige meent, dat de bodem uit den condensor is geslagen. Get. geeft nog een uitvoerige technische uitenzetting. De voorzitter: Het geheel maakt op den buitenstaander een vreemden indruk. Is er van een afspraak tusschen u en den schipper geen sprake? Getuige: Absoluut niet, ik kende den schip per niet. De voorzitter: Dat een schip zóó maar ver loren gaat, zonder dat iets van belang voor het behoud wordt gedaan, komt zelden voor. Tenslotte wordt de oudste stoker gehoord, zijn verklaringen werpen geen nieuw licht op de zaak. De inspecteur-generaal van de Scheepvaart, de heer C. Fock is hierop aan het woord. Spr. is van oordeel, dat het onderzoek geen licht heeft gebracht in de vraag, hoe het water zoo snel in het schip kon binnendringen. Het geheel heeft zich in zeer korten tijd afge speeld, voor maatregelen was niet veel t" den schipper en machinist treft geen verwijt. De Raad zal later uitspraak doen. RIJWIELDIEFSTAL. Een bewoner van IJmuiden heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, dat hij in een voortuintje van zijn woning aan de Huygensstraat had geplaatst. WELKE DAME MIST HAAR HORLOGE? Aan het bureau van politie. Willemsplein is als gevonden voorwerp een zilveren dames horloge gedeponeerd. WAARSCHUWING TEGEN RIJWIEL- DIEVEN. Namens den Commissaris van Politie wordt ons het volgende medegedeeld: De nlaatsten tijd worden in deze gemeente weer vele rijwieldiefstallen gepleegd. Het pu bliek wordt daarom in zijn eigen belang ge waarschuwd meer aandacht te schenken aan het veilig plaatsen van rijwielen, opdat de daders niet zoo gemakkelijk als thans zeer dikwijls het geval is, zich het rijwiel van een ander kruinen toeëigenen. Zoo zijn ook nu weer twee rijwielen ontvreemd nl een hee renrijwiel van een bewoner van Amsterdam, die zijn rijwiel had geplaatst op het terrein van de Jeugdherberg op Zaterdag jongst leden, terwijl Zondagmorgen een rij wiel van een bewoner van IJmuiden, dat hij had geplaatst in de vestibule van hotel Ken- nemerhof aan de Kennemerlaan eveneens weggenomen werd. Naar beide ontvreemde rijwielen wordt door de politie een onderzoek ingesteld SANTPOORT HET TIENJARIG BESTAAN VAN DE LICHTHOEVE. Men schrijft ons: 12 Augustus a.s. gaat do Lichthoeve feest vieren, en noodigt alle vrienden en toekom stige vrienden van haar kinderwerk daarbij uit. Het wordt een heerlijk feest! Om twee begint het; de hekken gaan al om één uur open, tot de pauze zullen de Lichthoeve-kinderen u laten genieten van gymnastiek zang en comedie. Hebt U ze al eens gehoord en gezien? Na de pauze leidt de heer Schmidt uit Haarlem de kinderfeesten, dus dat feest wordt goed. De naam van den heer Schmidt is immers in wijden kring bekend! Alle aan wezigen boven acht jaar mogen meedoen aan zakloopen, bloempotloopen, blokjes rapen, enz. enz. Mooie prijzen werden cadeau ge geven voor de wedstrijden. Tusschen vier en zes uur is er voor de vol wassenen gelegenheid om het huis te be zichtigen. Het jongens-muziekcorps van de firma Enschedé zal voor het muzikale gedeelte zor gen. Verder zal er een grabbelton zijn en tentjes met limonade, thee. ijsco, koek, fruit, enz. Als bijzondere attractie komt een visch- tent, gedirigeerd door mevr. Schmidt. De Lichthoeve is gemakkelijk te bereiken per fiets, autobus per lijn Haarlem—IJmuiden of per trein tot Driehuis-Westerveld, die om de pl.m. 15 minuten loopen. BEZOEK AAN DE RUÏNE VAN BREDERODE. De Ruïne van Brederode werd de vorige week bezocht door 4030 personen, waaronder schoolkinderen uit Zwijndrecht, Voorburg, Vlaardingen, gezelschappen uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Uithoorn, Bergsc'nen- hoek, leden van de Vrijwillige brandweer, Rotterdam enz. MARKTNIEUWS BEVERWIJK Op de op 31 Juli alhier gehouden groenten- markt waren aangeveerd en verkocht: Spinazie per kist 4486 cent. Postelein per kist 2030 cent. Andijvie per kist 5080 cent. Wortelen per KG. 6—12 cent. Komkommers per 100 f 2—f 5. Augurken per kist je86 cent. Aardappelen klei per KG. 2—4 cent. Idem zand per KG. 4 cent. Dappers per kilo 1018 cent. Capucijners 1016 cent. Raspers per KG. 12—14 cent. Tuinboonen per KG. 24 cent. Snijboonen per KG. 9 cent. Heerenboonen per KG. 78 cent. Roode kool per 100 f 3f 5. Savoye kool per 100 f 3—f 6. Bloemkool per 100 f 4—f 12. Sla per kist 2060 cent. Rabarber per 100 bos f 4. Pieterselie per bos 2 cent. Selderie per bos 4 cent. Appelen per kilo 16—18 cent. Peren per kilo 1620 cent. Pruimen per KG. 20 cent. Aardbeien pea- doosje 26 cent. Frambozen per doosje 1824 cent. Bessen per slof f 1.10. Idem zwarte per slof 8090 cent. R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kcnne- merland". 31 Juli. Spinazie per kist 30—36 Sla per kist 2065 Postelein per kist 1530 Andijvie per kist 35—55 Wortelen per bos 810 Rabarber per bos 23 1/2 Radijs per bos 2—3 Pieterselie per bos 23 Selderie per bos I3 Bloemkool I per stuk 57 1/2 Bloemkool II per stuk 34 Tomaten per KG. 16—18 Aardbeien per doosje 24^-30 Komkommers per stuk 1—3 Bessen per slof 4080 Frambozen per doosje 26—36 Kruisbessen per slof 40—60 Doppers per K.G. 614 Capucijners W. per K.G. 612 Capucijners Br. 816 Raspers per K.G. 616 Groentjes per K.G. 4—8 Peulen per K.G. 812 Snijboonen per KG. 1013 Dikke boonen per K.G. 6 1/28 Spercieboonen z. dr. per K.G. 811 Sperc. b. m. dr. per K.G. 810 Tuinboonen per K.G. 2—7 Trosboonen per K.G. 13 1/2 Zw. bessen per slof 75100. FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSCHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) 30) Het meisje aarzelde. Zij had op het oogen- blik geen bijzonder verlangen om met dezen beschaafden boulevardier met zijn onberis pelijke kleeding en zijn vermoeide oogen te dansen, maar zij had het land en zij had een wrok tegen het leven in 't algemeen en tegen twee personen in 't bijzonder, een wrok, dien ze niet wist hoe te uiten. Afleiding zou haar goed doen. „Wilt u mij de eer niet aandoen?" drong de Comte aan. „Zooals u wilt", zei ze schouderophalend. De Comte bood haar zijn arm aan en zoo gebeurde het, dat een oogehblik later Yvonne „la Féroce" en een heer, wien het leven een harden stoot had toegediend, die nog rauw in zijn ziel naschrijnde, tusschen de andere paren dansten. Terwijl zij zich voortbewogen nam Yvonne haar danseur met voorzichtige doch stijgende belangstelling op. .Monsieur lijkt wat uit zijn humeur", be gon ze verlegen. „Monsieur is niet uit zijn humeur", ant woordde hij kalm, „hij lijdt alleen aan ver veling en nog aan eenige andere kwalen van deze hopeloos lange naoorlogsdagen". „Bah! Monsieur is jong genoeg; hij heeft nog veel van het leven te verwachten", antwoordde zij scherp. Deligny trok zijn voorhoofd in rimpels. „Neen", ging ze snel voort, „zoo bedoel ik het niet", maar als iemand kan dansen en laciien en zij wierp met schitterende oogen plotseling haar hoofd achterover, „dan is het leven nog wel de moeite waard". Hij glimlachte. „U verfrischt mij", mompel de hij, toen zij een oogenblik ophield en zij hem handig en bijna krachtig in weerwil van zijn lichte stijfheid tusschen de vele luidruchtige paartjes doorleidde. 't Was de verkeerde wereld, dacht ze min achtend; zij zou deze man toch niet leelijk, dacht ze bij zichzelf, toen ze hem scherper opnam met zijn rustige stem bijna kunnen dragen in haar sterke armen. Zij, wier eigen arm eens gebroken was als een broos stuk hout, zij, die gewend was de woede en jaloezie aan te zien van mannen, die haar zouden hebben gedood om een enkelen blik, voordat iemand het had kun nen beletten. „U schijnt zelf heel tevreden", ging Deligny voort, hoewel hij de neergaande lijnen rond de roode lippen zag en die mooie oogen, waar in dan weer- verachting, dan weer on voldaanheid lag. „Tevreden", en er volgde een uitbarsting van korte, vreugdelooze lachjes; „ja zeker, ik ben tevreden net als u. Kom", en alvo rens hij tijd had dezen onverwachten uit val te beantwoorden, ging zij onmiddellijk met overtuiging door: „Ik zal u een nieuwen danspas leeren; nu en avant; achteruit; nu draaien vlugger, nog eens. en al heel spoedig waren die twee weer aan het dansen gelijkmatig en oplettend totdat ze aan het slot van de gejaagde danswijs glimlachend en buiten adem ophielden en Deligny haar naar een tafeltje bracht. Weer dansten zij en de man vermaakte zich, leefde op bij de naïef uitgedrukte mee ningen van zijn knappe danseuse, haar ruwe, eenvoudige levensscherts, haar plotseling lachen en haar sprankelende oogen. Om elf uur verliet hij haar, hoewel het dansen nog in vollen gang was; de zaal was warm en stoffig geworden, de stemmen lache rig en schril, maar de Comte had plezier gehad en afleiding, zelfs zeer aangename afleiding; hij zou deze achterbuurtbloem weer terug zien, beloofde hij zichzelf. Was hij een kunstenaar geweest, dan zou hij haar geschilderd hebben, die koningin van het grauw met haar prachtig, lenig lichaam; doch nu riep hij een taxi aan en ging naar zijn appartementen voor een oogenblik vergat hij haar weer; toen hij in zijn rustige kamers terug kwam, droeg zijn gezicht weer die uitdrukking van moeheid. Maar het was voorbestemd, dat zij elkaar nog eens zouden ontmoeten. Had Deligny de gebeurtenissen kunnen voorzien, die zou den voortkomen uit deze en latere ontmoe tingen met zijn danseuse, dan zou hij on middellijk zijn teruggegaan om haar hulp te vragen, waar hij tevergeefs zocht, maar on bewust van deze vreemde onzichtbare schakel tusschen hen, sloot hij de deur en bleef op den drempel droomerig door de welbekende kamer staan kijken. De goedgeboende parketvloer was onbe dekt; de meubileering was sober, maar buitengewoon smaakvol. Bij de gezellige bureaulamp lag een stapel kranten en tijd- striften, die den mannelijken bewoner ver rieden. Een muur was geheel met boeken bezet, boven den schoorsteenmantel hing een portret in de uniform van een artillerie- kolonel, dat door twee vergulde armen ver licht werd. Deligny keek er naar, dan draaide hij meerdere lichten op, viel in een stoel neer en nam gedachteloos een krant op. Ongeveer een uur bleef hij lezen, toen 1 stond hij gapend op enlïep stijf naar de deur. I Daar bleef hij weer staan, draaide de lich- ten uit, doch knipte een ander op, dat tot nu toe niet gebrand had. Het portret boven den schoorsteenmantel kwam nu meer uit, Deligny staarde er ontroerd naar; de oogen keken in de zijne, vast en onvergetelijk. Buiten op straat was het rustig geworden en ook in de kamer was geen ander geluid dan het tikken van het zilveren klokje op de schrijftafel. Met een zucht knipte hij het licht weer uit en ging de breede deur door naar zijn slaapkamer. Vier en twintig uur later riep Monsieur lê Comte Deligny met een cynischen glimlach een taxi aan en beval den chauffeur weer t>e rijden naar de plaats, waar hij den vorigen avond afleiding gevonden had en dit was niet de laatste maal. Veel daaropvolgende avon den danste en sprak hij luchtig met Yvonne in allerlei gelegenheden. Soms in eenvoudige alledaagsche danshuizen, tusschen arbeiders en fabrieksmeisjes in vroolijke japonnetjes; eens of tweemaal in vreemde, bijna grieze lige cafés van de onderwereld; eens had ze hem verbaasd doen staan door in een zeer correct zwart avondtoiletje te verschijnen met haar glanzende haren, dn gladde, een voudige vlechten om haar hoofd, en zij had gevraagd naar „een fatsoenlijke gelegenheid" te gaan. Na zich een oogenblik bedacht te hebben, had Deligny haar meegenomen naar een restaurant van onbesproken naam en aan een hoektafeltje, met zijn rug naar de

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5