HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN Waterpartij. A. A. M.\ DE 18e JAARGANG No. 230 Woensdag 2 Augustus 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus iy2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. By abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE APVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN BE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMEE COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100 bii breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinder Tenge volge van spoor-, tram- of autcbusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank t* Schiedam. De Onbewaakte Overwegen. Er is weer eens een nieuwe uitvinding ge daan ter automatische waarschuwing als een trein een onbewaakten overweg nadert. Een microfoon en een luidspreker vormen er de Uiterlijke hoofdbestanddeelen van. en de uit vinder heeft ons medegedeeld dat de zaak bij de Spoorwegen in onderzoek is. Of zij het ding aanvaarden en toepassen zullen, lijkt twijfelachtig, want ook deze automaat zal wel geen brevet van absolute onfeilbaarheid kunnen krijgen welk menschenwerk ver dient dat? en tot dusver heeft de directie der Spoorwegen zich op het standpunt ge steld, dat een automaat die kan falen ge vaarlijker is dan geen automaat. Voor die redeneering lijkt veel te zeggen. Maar is haar kracht langzamerhand niet verzwakt door de algemeene bekendheid, die aan de feilbaarheid van automaten is gege ven? Iedereen weet nu langzamerhand wel, dat men niet met- absolute zekerheid op de werking van die dingen moet rekenen. Stel dat dit nieuwste apparaat werd toegepast. Men zou, als de luidspreker geen waarschu wing uitbrulde, toch Voorzichtigheidshalve even zijn vaart verminderen bij het naderen van onbewaakte overwegen. Automatische waarschuwings-apparaten zijn er trouwens al genoeg, en het zien al leen van die dingen werkt preventief. Als ik de tramlijn in Aerdenhout moet oversteken, op die welbekende punten waar men de baan tevoren volstrekt niet kan overzien, dwingt het zien van het automatische signaal, of het nu rood of kleurloos is, mij altijd tot voorzichtigheid. Hetzelfde bij de Tempeliersstraat m Haarlem, waar het groene licht toch Dok weer de gedachte geeft: pas op, daar heb je een automaat. Het is geenszins mijn bedoeling grapjes over dit ernstig onderwerp te maken; ik geloof in derdaad, en heb dat ook van anderen meer malen gehoord, dat de aanwezigheid van een automatisch' signaal op zichzelf al waarschu wend werkt. Veel beter zou het overigens zijn, als de be waking op de onbewaakte overwegen her steld kon worden. Als men spreekt van nuttige werkverschaf fing, dan behoeft die zich niet te bepalen tot het ontginnen van gronden, het aanleggen van wegen en het bouwen van bruggen, maar dit punt kan er zeker ook, en zelfs in de eerste plaats, toe gerekend worden. Vooral op mistige avonden is het gevaar bij de onbewaakte overwegen groot. Wie er tvel eens op zoo'n avond een is overgestoken, scherp luisterend en langzaam rijdend, zonder dat hij iets hoorde naderen, en even na het passeeren van de spoorlijn den trein achter zich langs hoorde denderen, weet daar alles van. Het beste dat men op zulke avonden kan doen is, een eind om te rijden en een andere route te kiezen, alleen om den onbewaakten overweg te vermijden. Hetgeen trouwens veel menschen doen. Een vorige minister van Waterstaat heeft indertijd betoogd dat de menschen maar voorzichtig moeten wezen, en daarmee uit. Dat is makkelijk gezegd, maar eigen ervaring heeft mij al afdoende duidelijk gemaakt, dat men met voorzichtigheid alleen geen vol doende waarborg heeft. Als er een zware mist hangt moet er wat geluk bij komen. Mogelijk werkt in andere landen het stel sel van onbewaakte overwegen bevredigender dan bij ons. De omstandigheden kunnen daar ook anders zijn. In elk geval blijkt afdoende, na vele jaren toepassing, dat het in ons land niet bevredigt. Blijkt dat niet voldoende mo tief tot afschaffing, dan is m.i. toepassing van de duidelijkste automatische waarschu wingsmethoden, met dagelij ksche controle op .de werking der automaten, altijd nog ver te verkiezen boven den huidigen toestand. R. P. OPENBARE U. L. O. SCHOOL In de afgeloopen week slaagden van de Openbare Ulo-school aan de Platanenstraat 50 te IJmuiden-Oost nog leerlingen, te Am sterdam voor het Mulo-diploma, zoodat in totaal 24 leerlingen dezer school het Mulo diploma verwierven. Voor diploma A slaag den: Renske Amse, Kees Appeldoorn, Cor Beun. Tiny Hybrock, Rosa Hybrock, Adriaan Jongejan, Lijntje van Kempen, Mavie Kist de Ruyter, Dora Krab, Jo Kieboom, Maatje Lang broek, Willy Maarse, Trijni Rolloos, Albert Rijkeboer, Cor Verkerk en Jo Wringer. Voor diploma B slaagden: Gerrit Bakker nes, Marinus Brandwijk, Klaas van Ikelen, Aart Koningstein, Rich. Krabbendam, Ab. Landeweert. Thijs Lastdrager en Jan Noor man. ERTSAANVOER Het Zweedsche stoomschip Alstern is van Otterbacken aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. TOERISTENREIZEN Het motorschip Colombia, dat dezer dagen met een aantal toeristen naar Hamburg ver trok, is van daar naar de Noorsche Fjorden verder gegaan en zal a.s. Zondag weder via Hamburg hier terugkomen. Voor de eerste maal is een schip van de Kon. Ned. Stoom boot Mij. met toeristen te Bergen geweest, schrijven de Noorsche bladen. STORM OP DE KUST. De „Neeltje Jacoba" in de branding. EEN GEVAARLIJKE WANDELING. Dinsdag 1 Augustus 1933 De taaie Zuid-Wester is tot een niet min der taaien Noord-Wester uitgeloopen. Het oppervlak van de zee wordt door den wind fel bewogen; staag rollen de met een krans van schuim bedekte golven op het strand of beuken met geweldige kracht op de Noor- derpier. die geregeld overspoeld wordt. De zee vertoont zich in al haar grootschheid aan de honderden badgasten en vacantiegang^rs. in een gedaante, zooals de man van het land ze slechts zelden te zien krijgt. Nu en dan breekt de zon even door het wolkendek, een zilveren gloed op de oneindige watermassa tooverend. Het machtige schouwspel boeit, de nietige menschj.es daar op de pier. Zij slaan in ex tase het golvenspel links en rechts van hen gade. Want ook in de buitenhaven kookt en bruist het. De hevige branding vlak voor de haven zet zich binnen de omarming van de pier voort, een schuimende massa voor zich uit jagend. Er is voor een bijzondere attractie gezorgd: vlak voor den wijden havenmond danst de Neeltje Jacoba lustig in de branding. Foto toestellen worden te voorschijn gehaald, om het zeetafereel" op de gevoelige plaat of het gevoelige celluloid vast te leggen. Schipper Kramer stuurt z'n rank scheepje met vaste hand door de kokende zee, de 'boot danst en slingert, verdwijnt nu en dan achter een hoo- gen waterrug. Niet zonder een. gevoel van angst volgen de menschen op de pier de capriolen van onze mooie reddingboot, men bewondert den moed vandegenen, die het aandurven met dezen storm naar buiten te gaan. Maar de Neeltje Jacoba is in haar element, zij danst als 't ware een vreugdedans, waarbij niet de jazz, maar het rhythme van het golvenspel de maat aangeeft. Men speurt met kijkers de zee af, zoekende naar andere schepen. Maar tevergeefs. Alleen heel in de verte vaart een zeestoomer voor bij. Geen trawler of logger komt binnen of vaart uit. Maar het gemis van de gewone ge zellige drukte van. onze haven wordt ruim schoots vergoed door de Neeltje Jacoba, die haar kunnen demonstreert voor een schare belangstellenden die grooter is dan ooit. Als wij zeggen, dat het nog slechts kinderspel is vergeleken bij hetgeen er tijdens een Novem berstorm van haar verlangd wordt kijkt men ongeloovig. En als we zeggen, dat het meer malen gebeurt, dat beide pieren bijna zonder ophouden door de hooge golven overstroomd worden en dat het ook nu op de Zuiderpier niet ongevaarlijk is kijkt men nog ongeloo- viger. Het strand, ziet er erg on-zomersch uit. Bijna niemand waagt zich in het mulle zand. Een enkele tentbewoner worstelt tegen de door den stormwind opgejaagde zandwolken, die iemand den adem benemen en de oogen doen schrijnen. Aan baden op het zeestrand is geen denken. Alleen op het binnenstrand spartelen twee badnymphen in het schui mende water. En vlak bij de pier, waar de schuimmassa zich opeenhoopt, geeft een (De gemeenteraad van Zandvoort heeft eenparig besloten tot den aanleg van een water partij.) Zandvoort dorst naar een waterpartij, Dat is een merkwaardig idee, Je denkt zoo, wat wil men nog water erbij, Zoo vlak bij de deinende zee Mijn tante is gister naar Zandvoort gegaan, Zij komt niet zoo vaak aan het strand, 'Zij kwam er een beetje balsturig vandaan, Zij had aan de zee al het. land. Mijn tante ging erg over Zandvoort te keer, Hoewel het er niets aan kon doen. Geen enkele badplaats beheerscht toch het weer, In 't zoogenaamd zomerseizoen. Mijn tante kwam thuis met haar hoed op één oor, De wind had ook haar niet gespaard, Mijn tante was koud, naar ze zei: door en door, Zij vroeg om een stoof en een haard. Mijn tante was nat van haar top tot haar teen, Het had ook geregend aan zee. Zij zei kort en krachtig: al ga jij erheen. Je krijgt mij vooreerst niet meer mee. Mijn tante las ook het bericht in de krant, Toen keek ze verwonderd en zei: Dat plan gaat toch boven mijn oude verstand, 't Is nu al één waterpartij. P. GASUS. groepje jongens voor de wandelaars op de pier een lustige vertooning: zij werpen zich met een overmoed, eigen aan hun leeftijd, in het trillende sop. Badkoetsjes en strandstoelen staan een zaam; de zee is te onstuimig om haar zomer- sche taak te vervullen. „Men hoede zich. ook bij oogenschijnlijk kalme zee, voor overslaande golven". Aldus luidt als een waarschuwing voor degenen, die niet bekend zijn met de gevaren der zee, het opschrift op een bord, dat geplaatst is aan het begin van de pier. De zee was Woens dag liet tegendeel van „oogenschijnlijk kalm' ze was voor ieder merkbaar zeer ruw, getuige het bovenstaande. Maar toch waren er hon derden de pier tot het uiterste puntje uitge wandeld. Het leek inderdaad zeer ongevaar lijk, doordat de wind vrij Noordelijk was en het water laag. Maar hoe verleidelijk de wan deling ook mocht zijn, de honderden wande laars hadden beter gedaan, de waarschuwing ter harte te nemen. De opkomende vloed vormde een opkomend gevaar, hetwelk bij een terugloopen van den wind nog grooter zou zijn geworden. Het is meer gebeurd, dat menschen, die het gevaar, dat hen op de pier ,ybij oogenschijnlijk kalme zee" bedreigde niet achtten, hun onvoorzichtigheid of onbekend heid met de omstandigheden, met den dood hebben moeten 'bekoopen. S. B. ER KOMT VERBETERING In de afgeloopen maand zijn bijna dertig schepen der Noorsche vloot weer schoonge maakt en in de vaart gebracht, wat wel op eenige verbetering schijnt te wijzen. De zware storm, die Zaterdag en Zondag boven Midden-Europa' woedde, heeft zooals wij gemeld hebbenvooral in Saksen danig huisgehouden. Twee treffende afbeeldingen uit dit gebied: Boven: spoorwagens, die door een wervel storm over elkander toerden geschoven. Onder: de resten van den totaal vernielden woonwagen. Prof. dr. W. Storm van Leeuwen, de bekende hoogleeraar, die overleden is. DRUKTE AAN DE BUITEN HAVEN. TOERISTENBOOT MET DOEDELZAK- MUZIEK. De gezellige drukte, die er steeds aan den zelfkant van IJmuiden heerscht. wordt in de zomermaanden meermalen verhoogd door de aanwezigheid van een toeristenboot. Het op en afgaan der toeristen trekt steeds veler belangstelling en wanneer deze passagiers er dan bovendien wat .uitheemsch uitzien, is de belangstelling meestentijds bijzonder groot. Het ruim 9000 ton metende Engelsche stoomschip Neuralia, van huis uit een troe pentransportschip en dientengevolge inge richt voor massa-vervoer, dat gistermorgen tijdens stormweer binnenkwam, heeft veel aan de verlevendiging, van het toch al leven dige havenbeeld'bijgedragen. "Het stoomschip veroorzaakte bij z'n entrée al een kleine sensatie door wat al te dicht bij den wal te komen en het gemanoeuvreer van de drie sleepbooten van Bureau Wijsmuller was voor de talrijke vreemdelingen een heele attractie. Spoedig gingen de passagiers, een zeer ge mengd Schotsch gezelschap, hoofdzakelijk bestaande uit jongelui, van boord om zich met een boot van de Alkmaar Packet naar Amsterdam te begeven. Vooral de Schotsche Hooglanders met hun bevederde politiemut sen en keurig in de plooien gestreken korte rokjes hadden veel bekijks. Des avonds 8 uur kwamen de toeristen weer terug, opgetogen over hun bezoek aan de hoofdstad en over de bootreis door de Ne- derlandsche laaglanden, die vooral voor de bewoners van de hellingen en cle dalen der Grampians een heele sensatie moet zijn ge weest. Door een dichte haag van kijklustigen be gaven zij zich bootwaarts, klaarblijkelijk in de beste stemming. Later op den avond, na afloop van het souper gaf een troep Hooglanders op de voor plecht een doedelzak-concert, dat meer merkwaardig was dan mooi. Maar honderden IJmuidenaren hebben met aandacht naar de „kattenmuziek" geluisterd en de muzikanten werden met welgemeend applaus van den waterkant beloond. De Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose had vergunning gekregen, bij de boot bloempjes ten bate van de kas te verkoopen. De zuinige Schotten hebben ditmaal hun landaard verloochend. Wij zagen tenminste tal van jongelui een bloempje koopen. Het was de bedoeling, dat .de Neuralia gister avond weer naar ace zou gaan. Met het oog op den straffen wind werd het vertrek echter tot vanmorgen uitgesteld. DE NATIONAAL-SOCJA- LISTISCHE BEWEGING. Een debatvergadering pro en contra? N. S. B. AANV AARDT UITNOODIGING ONDER BEPAALDE VOORWAARDEN. Zooals wij reeds meldden heeft het plaat selijk Bureau van actie en propaganda tegen communisme en fascisme de N.S.B. uitgenoo- digd voor een openbare debajfvergadering. Genoemd bureau wenschte deze debatverga dering te doen plaats hebben onder de vol gende voorwaarden le. Tijd en plaats nader overeen te komen. 2e. Elke partij wijst een spreker aan, die beiden gelijken spreektijd en tijd voor repliek krijgen. 3e. De vergadering staat onder leiding van een onpartijdig voorzitter naar genoegen van beide partijen aan te wijzen. 4e. De beschikoare plaatsen worden ge lijkelijk verdeeld onder den Bond en het Bureau. 5e. De kosten worden gezamenlijk gedra gen. Voorts verklaarde het bureau zich ten volle verantwoordelijk, wat zijn organisaties be treft, voor een ordelijk verloop en verwachtte van de N.S.B. een zelfde verklaring. De heer Tusenius, Kringleider van den Domaniale Anthraciet en EIERKOLEN| de Beste! Sluisplein (Ericnonslraat 1) Telef. 44 Zeeweg 263, Telefoon 907 Mecresteynplein 1, Beverwijk, Tel. 2451 (Adv. Ingez. Med.) I DE VOORTUINTJES IN KENNEMERLAAN. De rechtbank te Haarlem heeft bij beslis sing in hooger beroep den winkelier L. in d^ Kennemerlaan, die niet had voldaan aan de vordering van B. en W. om de stoep voor zijn winkel met een hek of te sluiten, ontslagen van rechtsvervolging. Voor de tweede maal zijn dus burgemeester en wethouders van Velsen, die deze proce dure door genoemde vordering hebben uit gelokt, door de justitie in het ongelijk ge steld. Zal de zaak hiermede uit zijn? Zeker is dit nog niet, waarschijnlijk is het echter wel. De officier van justitie kan van het von nis nog in cassatie gaan, teneinde hierdoor een uitspraak in hoogste instantie uit te lokken, maar dit lijkt ons niet waarschijn lijk; deze geruchtmakende zaak, die de be langstelling niet alleen had van de winke liers en huiseigenaars in de Kennemerlaan maar ook van belanghebbenden in andere straten, zal vermoedelijk met de beslissing van de rechtbank wel van de baan zijn. Het gemeentebestuur had in dézen de publieke opinie niet op zijn hand vooral niet omdat men achter de handelingen van 't col lege zag een middel, om wanneer de eige naars der betrokken perceelen het alterna tief hadden gekozen: afstand doen van de „vóórtuintjes" of van die gedeelten van het trottoir, die hun particulier eigendom waren, óver té gaan tot het heffen van preoario, waardoor de min of' meer scheeve verhou ding zou zijn ontstaan, dat de winkeliers aan de gemeente een stuk grond schenken en in dank daarvoor nog geld in den vorm van precario rechten moesten betalen. De hekjes komen er dus niet, waarover dan behalve B. en W. of althans een deel van het college, niemand "Zal treuren. Want als het kantongerecht of eventueel de rechtbank anders had beslist, zou de allermalste toe stand zijn ontstaan: winkelhuizen met daar voor een afscheiding, vermoedelijk met een hekje met een knipje er op om de klanten door te laten.En echter dat hekje een uitstal ling van alle mogelijke voorwerpen. Het is ons gebleken, dat de meening heeft postgevat dat deze procedure de gemeente een handvol geld heeft gekost. Dit is niet juist. Het betrof hier een gewone strafproce dure. zooals die ontstaat bij overtreding van het een of ander artikel der bouw- en wo ningverordening. Kring IJmuiden der N.S.B. heeft het bureau het volgende antwoord doen toekomen: „Hiermede erken ik de goede ontvangst van Uw uitnoodiging tot een debatvergade ring met de daarbij door U gestelde voor waarden. Bij het beantwoorden van deze uitnoodi ging ga ik van de veronderstelling uit dat het Uw bedoeling is dat de twee standpunten op rustige en zakelijke wijze tegenover elkander worden gesteld, wederzijds door volkomen bevoegden. Als dit ook Uw bedoeling is dan aanvaard ik deze uitnoodiging gaarne. Onzerzijds zou ik daar echter gaarne de volgende voorwaarden aan verbonden zien. De vergadering zal slechts in zooverre openbaar zijn dat de pers daartoe in onbe perkte mate wordt uitgenoodigd en toegela ten. Het is o.i. niet noodig dat wij in een groote zaal van b.v. 600 menschen twee kam pen bijeenbrengen welke het reeds bij voor baat op elkanders bestaan hebben gemunt. Het is niet onze en vermoedelijk ook niet Uw bedoeling om voor elkander een groote menigte menschen bijeen te trommélën. Als wij onze beginselen willen uiteenzetten dan kunnen wij dit best doen zonder Uw hulp, en omgekeerd zal het ook wel zoo zijn. Daarom stellen wij U voor de wederzijdscha toehoorders te beperken tot 30. en weder zijds ons te onthouden van toejuichingen of afkeuringen. Wij hebben openbare debatvergaderingen, als door U bedoeld, nooit anders dan in-herrie zien eindigen. Om herrie zijn wij niet ver legen. Wanneer ons echter de gelegenheid geboden wordt om in een volkomen rustige omgeving, zooals dit geschiedt op onze ver gaderingen, ons standpunt te verdedigen, dwi zijn wij daartoe steeds bereid. De volgende voorwaarde welke wij meen en te mogen stellen is, dat bij volkomen gelijke verdeeling van spreektijd beide partijen het recht hebben die sprekers te laten optreden welke geheel het door hem behandelde on derwerp beheerschen. Dit komt de zakelijke uiteenzetting ten goede, temeer daar wij het standpunt innemen dat slechts deskundigen behooren te spreken over die dingen waar zij verstand van hebben. Wij twijfelen er niet aan of U zult met ons eens zijn dat deze voorwaarden onzerzijds in principe zoo weinig afwijken van Uw voor waarden. dat thans niets meer een gedach- tenwisseling tusschen U en ons in den weg staat".

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1