DE BADPLAATS IJMUIDEN. ijém Hoe het Zu E Een brokje -paradijs. Het tuchtigt doef», de zMnec-dependance uoh Ifrnuiden. Nc^erlnndcr'tlcs en tEewsdein mensc'lien Aan dietni binnenkant van dié duinenrij, te gen den zeewind door de ruige duin- reep beschut, ligt het dorp Ten tenkamp, de zomer-dépendance van IJmuidem, het Mekka van Arnster- damsche en Zaansche vacantiegangers, die wel gaarne hun z-omerreis zouden willen uitstrekken tot de Riviera, maar dit tengevolge van den bescheiden inhoud hun ner portemonnaie voorloopig tot een volgend jaar moesten uitstellen. iHet is een wat luchtig opgebouwd dorp. [Architectonische kunstgewrochten zijn er niet te vinden. Iedere bewoner volgde zijn eigen stijl die een logisch verband hield met het beschikbare materiaal. Er zijn ronde ten ten, vierkante tenten, hooge en lage tenten, ze zijn er van hout en van zeildoek. Des bou wers fantasie vindt men alleen uitgedrukt in den stijl van eenige houten villa's. (Maar practisch ingericht zijn ze alle. Er Is gewoekerd met de beschikbare ruimte, maar ondanks dat ontbreekt er in vele hou ten verblijven een salon niet. waarin moeder de vrouw eenige spulletjes uit de huiselijke omgeving heeft neergeplant, een vaasje een klokje en meer van die dingen, die de knusse gezelligheid zoo aardig kunnen verhoogen. Geographische gegevens? Waar het ligt Ziet men vanzelf wel. Als men den Strandweg oprijdt, blinken de heldere daken u reeds van Verre tegen. Het lijkt een soort nomadenkamp, maar ongetwijfeld fleuriger en frisseher. Hier en daar wappert een bescheiden vlaggetje: rood, wit en blauw. Deze heeft het monopolie, want alle andere zijn verboden, teneinde ook de politieke rust in het dorp te handhaven. Men leeft er poliiiek-loos en de uitersten raken elkaar, maar komen niet met elkaar in bot sing. En dat is maar goed ook, want het zon netje stooft er lekker op het witte zand en verhit de lichamen. Als daarenboven ook de geesten nog verhit werden zou het misloo- pen. Oppervlakte? Tienduizend M2. De grens is •vrij regelmatig, de bodem is vlak, behalve in den Zuidwesthoek, waar een deel van het dorp zich uitstrekt over een laag duinterrein. Op den top van dit duinpartijtje prijken eenige houten villa's. Van het „terras" rond om hun zomerverblijven kijken de bewoners van de bovenstad over de houten en zeildoek- sche daken van de benedenstad. Aantal inwoners? Zeer wisselend, naar ge lang van het weer,. Normaal bedraagt het aantal 1000 a 1200, maar als het Zondags mooi weer is, en de familieleden, die niet zoo gelukkig zijn over een buitenverblijf te be schikken, op bezoek komen, kan het aantal groeien tot 1500. Er staan ongeveer 130 hou ten en 140 zeildoeksche of linnen tenten. Ziezoo, nu weet u het een en ander. Laat ens nu maar eens gaan kijken. We komen eerst bij den burgemeester. Dat is de heer P. Wouda, in zijn gewone d.oên agent van politie, maar in de zomermaanden door de overheid aangesteld tot burgerva der, die er niet alleen de lakens uitdeelt en de orde handhaaft, maar bovendien de belas- tingipenningen int. Want men woont niet voor niets in Tentenkamp, al wordt er geen gemeentefondsbelasting of grondbelasting geheven. Men betaalt er alléén 20 cents per persoon en per week bij wijze van entrée- belasting. Ook de gasten van de Tentenkampers moeten bij den Burgemeester-Cerberus, die nauwlettend toeziet, dat niemand clandestien naar binnen gaat, hun penningske offeren. Zoo komt er nog heel wat belasting binnen. De Burgemeester maakt voor ons een uit zondering. We zijn vrij van belasting, het privilege .van de Koningin der Aarde, altijd, helaas, niet. Een net straatje leidt van het gemeente huis naar den ingang van het dorp. Vroeger was hier een paadje van kolengruis, oron van ergernis voor de bewoners, maar dat is nu verdwenen. Links van den ingang is de toko. Hier is van alles te koop, brood, koek, groenten, huis houdelijke artikelen en vleesch, bewaard in de ijskast. Er is voor de ruimlOOO inwoners natuurlijk heel wat noodig en alles wat ze noodig hebben kan uit de toko betrokken worden; tegen stads- prijzen. Driemaal per week gaat de toko-hou der naar de markt in Beverwijk om er de noodige groenten in te slaan. Rondom de toko staat dan ook een stapel leege groente kisten, die bewijzen dat de omzet met ge ring is. We gaan langs de toko het dorp in. De eer ste straat links dus. Daar is een van de beide bronnen, waaraan de Tentenkampers zich laven. De bron geeft het helderste leiding water. De straat is breed, maar het plaveisel kon beter. We wandelen moeizaam door het mulle zand( dat door onze schoenzolen heen de voeten schroeit. Veel menschen zijn er niet op straat. Al thans geen groote; kinderen des te meer. Al lemaal van die leuke negerkindertjes, in bad pakje, pyjama of ook wel in dessous, maar in elk geval in iets heel weinigs. Waarom ook? Ze graven een kuil op een willekeurig fragment van Tentenkamp, desnoods mid den in de hoofdstraat. De groote Tentenkampers zijn nog druk in de weer. Wegens het koffie-uurtje en den naderenden maaltijd-tijd. Een huisvader zit in een schaduwrijk plekje tegen zijn „huis" aardappels te schillen. Ergens in een salon is visite. Men „doet" gezamenlijk „een bakkie". Alles heel gemoedelijk. Een flinke vrouw is aan de wasch. Want ook dat moet gebeuren en niet minder dikwijls dan thuis, want de kinderen kunnen er wat mee. De armen van deze vrouw zijn rauw en rood. De Tenten- kampzon heeft ze gaar gestoofd. Maar dat - ,.T T Overzicht van het tentenkamp. Huiselijke beslommeringen in IJmuiden's tentenkamp. Boulevard-plannen, die plannen bleven gaat wel weer over; het is de eerste dagen alleen wat pijnlijk. De Brink. Aan het eind van deze straat, die aan beide kanten bebouwd is met nette houten huisjes, is „de Brink".'Het staat wel niet op een naambordje, maar de Burgemeester heeft het ons verteld: De Brink is een vierkant plein, ongeveer een H. A. groot. Mettertijd komt in het midden een standbeeld, wellicht voor den eersten Burgemeester. Een standbeeld mét een plantsoentje er om heen met wat scha duwrijke boomen. Voorloopig is het plein nog kaal en zonnig; erg zonnig zelfs. We wandelen verder het dorp door. Er is nog ruimte genoeg, gevolg van het dit jaar voor het eerst uitgevoerde uitbreidingsplan. Verleden jaar, toen er bijna al evenveel men schen woonden als nu en Tentenkamp veel kleiner was, bestond er overbevolking. Ei- kwam dan wel eens een haring van meneer A. op het gebied van meneer B. en dat gaf wel eens aanleiding tot eenig krakeel. En dan moest de burgemeester zijn autoriteit doen gelden, hetgeen hij deed met de wijsheid van Salomo. Wat hebben die vrouwen het nog druk. We zien er een bezig, den vloer te doen. Met een langen stoffer. Door de voordeur gaat al les naar buiten. Zand en nog eens zand. „Moeder, gaan we nou naar het- strand?" zeurt een Tentenkampertje. „Moeder moet eerst strijken, lieverd!" al dus luidt het antwoord. Overal heerscht een tevreden rust. leder gaat z'n eigen gang en leeft z'n eigen zorge loos leven. We praten eens wat met eenige bewoners. Ze zijn best tevreden. Alleen het water levert nog wel eens bezwaren op „Twee „bronnen" is te weinig en vooral degenen, die wat ver moeten sjouwen, zouden graag wat dichter bij huis een kraantje willen hebben. Fijn is het, dat de zee zoo dichtbij is. Dat vergoedt het gemis aan. een eigen badkamer, waar voor natuurlijk geen ruimte is. Zoo volbrengen, we onze moeizame wande ling door Tentenkamp. De Tentenkampers, als echte dorpelingen, neuzen eens van ach ter een tulle gordijntje of door de tent opening naar de vreemde eend, maar trekken zich voor het overige van ons bezoek niets aan. Bij den Burgemeester wiens autoriteit ons verplicht, afscheid van hem te nemen, vin den we den toko-houder. „Zet er maar een mooi stukje van in de krant, meneer. Het is hier beslist een nette boel. Des avonds en 's nachts is het dorp verlicht met zes benzinelampen van 500 kaars" aldus de'toko-man, die ook net als de Burgemeester houdt van orde en netheid. We beloofden, dat we er „een mooi stukje van in de krant zouden zetten". En meenen met het bovenstaande aan onze belofte te -hebben voldaan. Hoe warm het is en hoe groot De temperatuur op de wereldtentoonstel ling te Chicago zal worden aangegeven door een reusachtigen thermometer, die 218 voet hoog zal zijn en vervaardigd van staal en glas. De kolom zal een hoogte van 150 voet hebben. Zij zal echter niet uit kwik of alco hol bestaan, maaruit Neonlicht. De thermometer is dus eigenlijk geen thermome ter en vervult in zijn geheel ongeveer dezelf de rol als de gouden naald van een barome ter. Met een echten warmtemeter wordt de temperatuur bepaald en vervolgens steekt men het aantal Neonlampen aan, dat de juiste warmtegraad afbeeldt. Dc getallen zijn tien voet lang! r r wordt niet gestra.perio'd in IJmuiden, Onze badpaviljoens hebben geen speel tafels en noch in Badhuis List, noch bij Beukman, noch bij Kozielev harken de croupiers uw fisnes naar zich toe, „Rien me va plus!" is er zuiver Fransch. Et is ook geen boulevard in IJmuiden, waar mondaine dames in heur zomertoiletjes op ,en neer flaneeren. Er zijn ook geen bad gasten, die de zee alleen maar van aanzien kennen. Naar IJmuiden komt men om te ge nieten van hetgeen de zee en het breede strand te genieten geven. Het is het dorado voor de menschen van de groote stad, voor de kinderen uit de nieuwe straten, voor de badgasten-van-één-dag, het is de vluchtha- ven voor de massa, die, wanneer in de groote stad het asphalt onder de voeten brandt, be hoefte hebben de benauwde stadslucht voor den frisschen zeewind te ruilen. Tempo, tempo! In alles van IJmuiden was tempo. Ook in de ontwikkeling van het strandleven. Nog slechts eenige jaren geleden kenden weinigen het mooie strand van IJmuiden en wel om de eenvoudige reden, dat het niet te vinden was. Het Noorderstrand en de aardige wandeling Wijk aan Zee-IJmui- den met daaronder begrepen een roeitocht over de buitenhaven van het fort naar de se maphore of naar een der steigers van het buiten-toeleidingskanaal werd ontdekt dooi de badgasten van Wijk aan Zee. Maar het Zuiderstrand? Feitelijk werd dit ontdekt door IJmuiden zelf. En de snelle toeneming van het bezoek is alleen daaraan te danken, dat particulie ren en overheid het strand voor de vreemde lingen, die 's zomers IJmuiden bezochten, be reikbaar hebben gemaakt. En toen men een maal den weg wist. toen men eenmaal wist hoe mooi het strand was vooral buiten de Zuiderpier, hoe heerlijk men op deze pier kon wandelen, toen kwam eiken zomer een- steeds grooter wordende stroom van bezoe kers, het bewijs leverend, dat het initiatief van particulieren en overheid niet tevergeefs was geweest. Het aandeel, dat het particulier initiatief heeft in de bevordering, van het vreemde- lingenbezoek bestaat uit het in de vaart brengen van bootjes (motor- en stoom-), die van een der steigers nabij de Zuidersluis een verbinding tot stand brachten met de sema phore. Voor een paar centen kwam men na een aanlokkelijk watertochtje aan het bin- nenstrand. Toen kwam de gemeente. Zij liet een weg aanleggen van de Haringhaven naar de door graving, die aansluit aan de Zuiderpier. En het was vooral deze betere communicatie met het strand, die het bezoek sterk heeft gesti muleerd. Want met de betere verbinding kwamen ook de middelen van vervoer. Een paar jaar geleden kwamen de eerste strand- taxis €n wie zich wil overtuigen van de beteekenis van dit nieuwe vervoermiddel, hij kome eens op een warmen Zondag naar de Kennemerlaan, het Kennemerplein of het Velserduinplein. Een dertigtal taxi's rijdt den geheelen dag af en aan. Ook op werk dagen, wanneer het weer het maar eenigszins toelaat, trekken honderden naar het strand, dat nu zoo gemakkelijk te bereiken is. IJmuiden is nu zeer in trek. Dit bewijst niet alleen de groote dagelijksche trek; dit be wijst ook het gedrang op het eenige .jaren geleden geopende kampeerterrein, waar in honderden tenten de frissche lucht zoeken den gedurende korten of langen tijd gehuis vest zijn. Het komt wel voor. dat op een mooien Zondag 1500 personen op het kam peerterrein aanwezig zijn. En inmiddels is er dit jaar al weer een tweede kampeerterrein verschenen. Wielrijders maken IJmuiden gaarne tot het doel van hunne uitstapjes, getuige de hon derden en nog eens honderden rijwielen die aan den pachter van het ruime parkeerter rein aan het einde van den nieuwen Strand weg worden toevertrouwd. Fantasie-rijke plaatsgenooten hebben wel eens met fantastischeplannen over het aan leggen van een boulevard langs liet Zuider strand rondgeloopen, een boulevard, die moest aansluiten op dien van Bloemendaal met na tuurlijk een aansluiting op een weg, die zou moeten worden aangelegd van den IJmui- denschen Boulevard naar de binnenwegen. Het is bij plannen gebleven en voorloopig zullen we het in IJmuiden wel zonder boule vard moeten doen. Is dat erg jammer? Och neen. Laat het zoo blijven, laten de boulevard-plannen rustig blijven sluimeren in de hoofden van de fan tasten, laten we onze badplaats zoo aantrek- Semaphorne en vuurtoren in IJmuiden.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 7