De Mysterieuss Apache. DE BADPLAATS VAN DE ZAANSTREEK IJMUIDER COURANT. MAANDAG 7 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD. IJMUIDEN REVUE „HOERA, WIJ STIJGEN" In het Thalia Theater ging Zondag de Schakels-revue 1933: „Hoera, wij stijgen'die als alle werken van dien aard, een dolle aan- eenschakeling is van oor en oog boeiende ta- fereelen. De geestige scènes van den compere der revue- Frits Schakels, het vlotte dansen der LuckLgirls, de kleurige décors en keurige costumes zijn niet de minste verdiensten van dezen show. De lantaisie-rijke-dansen van het uitstekende paar „De Rettiehim's" zijn zeer zeker alleen al een gang naar Thalia Wïorecht was het aanwezige publiek, dat ge zien den lokkendeil zomeravond, in vrij goe den getale opgekomen was, gul met applaus voor dit gezelschap, dat met deze tempera tuur toch zulk een „kloppende" uitvoering o*a,f Het gezelschap Schakels heeft zich hier ter plaatse een kring van belangstellenden we ten te verwerven. Daarom durft men het aan om in het komend winterseizoen hier de be kende operette: „De Bloem van Hawaii' te brengen, waarvan de verzorging der hoofd rollen in handen van prima solisten zal zijn* Hedenavond geeft men de laatste revue voorstelling met hopelijk niet minder bezoe kers dan Zondagavond. BEVERWIJK STICHTING VAN EEN GENEES KUNDIGEN DIENST? Plannen in voorbereiding. NUTTIG WEEK VAN DE TRANSPORT- COLONNE. De geweldige toeneming van het snelver- ikeer heeft in den loop der laatste jaren tal van gemeentebesturen voor vraagstukken .geplaatst, die terwille van de veiligheid 0111 een spoedige voorziening vroegen. De urgen tie van deze vraagstukken was menigmaal zoo dringend, dat lang niet altijd een af doende oplossing kon worden gevonden en men zijn toevlucht moest nemen tot allerlei provisorische voorzieningen, die veelal niet tot het igewenschte doel konden leiden, en vaak zelfs een averechtsche uitwerking had den. Dergelijke problemen hebben zich ook in onze gemeente bij herhaling voorgedaan. De over het algemeen zeer nauiwe straten van onze „binnenstad" waren al evenmin als in de meeste gemeenten in staat, het steeds drukker wordende antomobielverkeer op te nemen. Het gevolg daarvan is ge weest, dat voor een aantal straten het één richtingsverkeer werd ingevoerd. Daardoor werd zeer zeker een belangrijke verbetering van den toestand gebracht in nauwe straten als -b.v. de Begijnestraat, de Torenstraat-, Nieuwstraat en Bloksteeg. Een ideale toe stand is natuurlijk" niet in het leven te roe pen, maar wij mógen toch constateeren, dat -het''aantal ongevallen gelukkig aan den la gen kant is. Op de kruispunten blijft uitkijken gebo den. Zij zijn dikwijls door het ontbreken van een ruim uitzicht zeer gevaarlijk. De preven tieve werking daarvan is echter, dat de ver raderlijke hoeken den automobilisten tot grootere voorzichtigheid nopen. Intussohen blijft 'het snelverkeer in en door Beverwijk toenemen en vooral in dezen zomer in sterke mate. Het gereedkomen van enkele provin ciale wegen in onze omgeving en niet min der de openstelling van den afsluitdijk voor het snelverkeer heeft Beverwijk ruimschoots haar aandeel in deze toeneming bezorgd. De kans op ongevallen is daardoor weer ver groot en in de afgeloopen weken zijn eenige gevaarlijke kruispunten het tooneel geweest van vrij ernstige aanrijdingen. Daarbij gaat vanzelf sprekend de aandacht in de eerste plaats uit naar de slachtoffers en worden zoo goed mogelijk maatregelen getroffen, om ■hun hulp te verleenen. In een der laatst ge houden vergaderingen van den .gemeente raad heeft de heer Joh. de Bruin in verband 'daarmede bij B. en W. aangedrongen op de stichting van een gemeentelijken geneeskun digen dienst, zij het ook van bescheiden om- vang. Hij vestigde daarbij de aandacht op het dikwijls ontbreken van deskundige hulp. De vraag, wat meen moet laten is menigmaal bij ongevallen belangrijker, dan wat- men voor de slachtoffers imoet doen, wat bij on deskundige hulpveiieening fataler kan zijn, dan over het algemeen bij de goedbedoelde pogingen wordt ingezien. Reeds dikwijls kon den leden van de Roode Kruis Transport colonne uitstekende hulp verleenen en ook de politie slaat in dit opzicht een goed 'fi guur. Alle leden van het Beverwijksche poli tiecorps zijn in het bezit van een diploma voor eerste hulpverleening. Dat alles betreft slechts voorloopige hulp, de geneesheer kan alleen afdoende maatregelen treffen. Het verlangen naar een geneeskundigen dienst is weer sterker gaan spreken, toen bij een ver keersongeval geen enkele geneesheer thuis bleek te zijn. Tenslotte heeft men de dokter van Heemskerk moeten ontbieden. De kwes tie van de geneeskundige hulp zal trouwens bij de instelling van zoo'11 dienst toc'h de meeste zorg blijven baren. De kern voor een bescheiden dienst is aanwezig in de trans portcolonne van het Roode Kruis, die reeds zoo menigmaal voortreffelijke diensten heeft bewezen. De heer De Bruin, die ons eenige inlichtin gen verschafte, had zich voorgesteld, dat de dienst eventueel beheerd zou worden door een commissie van drie raadsleden. Op de hulp van de transportcolonne rekenend, zou den op belangrijke verkeerspunten hulppos ten gevestigd dienen te worden, waar ver band-materiaal enz. aanwezig zou moeten zijn. Telefonische aansluiting dezer posten is natuurlijk noodzakelijk. De moeilijkheid van de geneeskundige hulp dacht de heer De Bruin op te 'lossen door het treffen van een onderlinge regeling tus schen de plaatselijke genees'heeren, op de manier, zooals dat thans reeds voor de Zon dagsdiensten is geregeld. Het verzoek van het raadslid De Bruin heeft intusscheii de volledige instemming van het gemeentebestuur. B. en W. hebben den inspecteur van politie, den heer W. M. Ragut, verzocht, deze aangelegenheid nader uit te werken. De inspecteur stelde zich op het standpunt, dat voor alles gerekend moest kunnen worden op de medewerking van het - van de plaatselijke afdee'ling van het Ned. Roode Kruis en van de Transport- colonne. Na een conferentie werd intusschen deze -medewerking toegezegd. De heer Ragut heeft in zijn plan eveneens de stichting van hulpposten met verband materiaal enz. opgenomen. Deze po-sten had de ontwerper van het plan zich gedacht op de volgende belangrijke punten: Kennemer Hotel, Velserweg; politiebureau, Breestraat, D. G. Minkema, Breestraat bij de Schans; Hart, Alkmaarschestraabweg; een post op den Arend-sweg en tenslotte Hotel Parkzicht, in de Zeestraat. Zooals gezegd, alle politieagenten zijn be voegd eerste hulp te verleenen, bovendien beschikt de politie over een rijwielbrancard. Ook over een ziekenauto kan worden be schikt, terwijl -het Roode Kruis Ziekenhuis in de onmiddellijke nabijheid is. Tot zoover zou men zeggen, dat de zaak betrekkelijk eenvoudig is. De heer Ragut ontmoette natuurlijk eveneens het bezwaar van de geneeskundige hulp. Dat is niet di rect -tot oplossing te brengen. Een goede op lossing zo-u b.v. zijn, wanneer aan het Roode Kruis Ziekenhuis een geneesheer -als inter nist zou worden verbonden. Vervolgens zou den op in 'het oog vallende plaatsen, aan lantaarns enz. aanduidingen van de hulp posten moeten worden bevestigd. Het politie bureau waar trouwens reeds een E.H.-post is gevestigd, zou het centrale punt worden, van waaruit de hulpverleening zou worden gere geld. In dit plan zijn dus vele factoren aanwe zig, die aan de verwezenlijking van het plan- tot instelling van een gemeente-lijken dienst, zij het ook vaai bescheiden omvang, bevor derlijk kunnen zijn. Het is misschien zelfs mogelijk, dat groote uitgaven niet behoeven te worden gedaan, 'hetgeen in deze omstan digheden. overigens niet mogelijk zou zijn. Met overleg zal hier iets goeds kunnen worden bereikt. De wisseling van burge meester -heeft 'het plan van den heer Ragut eenige vertraging bezorgd. Mogelijk, dat het binnenkort aan de orde zal worden gesteld. Bij een goede regeling van een eersten hulp dienst zou het steeds toenemende verkeer zeer gebaat izijn. In dit geval is de situatie juist weer andersom, namelijk het is be langrijker iets te doen dan iets te laten. DE WERKLOOZEN EN DE BOONENOOGST. Nu de boonenoogst in Kennemerland is aangebroken wordt weer in vele huisgezin nen een extratje verdiend met het afhalen van boonen, die door de alhier gevestigde convervenfabriekèn Worden verduurzaamd. Deze seizoenwerkzaamheden, welke thuis worden verricht, "hebben de instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon aanleiding ge geven aan de steuntrekkenden een schrijven te richten van den volgenden inhoud; onder teekend door den secretaris: „Met dezen neem ik de vrijheid u in herinnering te brengen, dat elke steuntrekkende alle aangeboden werkzaamheden, waartoe hij in staat is, moet aanvaarden. Nu bestaat bij de Beverwijksche Con- sexwenfabriek Gebr. Duin en Ge-br. Docter de gelegenheid om daar boonen in ontvangst te nemen, welke dan door huisgenooten moe ten worden afgehaald. Ik verzoek u, indien u dit nog niet gedaan hebt, zich aldaar te vervoegen. Mocht u bij geen der fabrieken slagen, dan geileve u mij hiervan een schriftelijk bewijs te overleggen. Het bestuur van den B-everwijkschen Be stuur dersbond heeft zich naar aanleiding van dit schrijven in verbinding gesteld met het N. V. V. te Amsterdam. Ook in de gemeente Wijk aan Zee en Duin wordt deze arbeid in veel gezinnen verricht. Daar heerscht echter de opvatting, dat men de steuntrekkenden tot dezen arbeid niet kan verplichten, omdat dit werk als huis industrie moet worden beschouwd. Het ge meentebestuur heeft het werk echter ge animeerd door de toezegging, dat slechts een redelijk bedrag op de steunuitkeering I11 min dering zal worden gebracht. PERSONALIA. Mej. M. C. E. Campagne te Beverwijk slaagde in Amsterdam voor het examen nuttige handwerken. VIJF WEKEN IN DUITSCHE GEVANGENSCHAP WEGENS DEVIEZENSMOKKELARIJ Na onder verdenking van zijn reismarken te hebben gesmokkeld, ongeveer vijf weken in Duitsche gevangenschap te hebben ver toefd, is een echtpaar uit Venlo Zaterdag avond teruggekeerd, na Zaterdagmorgen door de rechtbank te Essen resp. tot drie weken gevangenisstraf en 300 mark geld boete en een week gevangenisstraf en 50 mark geldboete- te zijn veroordeeld. Na deze uitspraak zijn beiden uit de voorloopige hech tenis ontslagen en in vrijheid gesteld, meldt -de N. R. C. EEN VAN DER LUBBE-COMITé Er heeft zich, naar men ons meldt, een In ternationaal Comité gevormd, genaamd: Co mité van der Lubbe, dat zich ten doel stelt, de waarheid omtrent de zaak Van der Lubbe, aan de hand van tot nu toe niet gepubliceer de documenten, onder de aandacht te bren gen. Dit comité bestaat uit personen van links- communistische en libertair-socialistische richting. Sub-comités hebben zich gevormd in Frankrijk, België en Zwitserland, terwijl de oprichting van Comités in Engeland en Tsje- cho-Slowakije in voorbereiding is. Als eerste uitgave is een geschrift versche nen, getiteld: „Marinus Van der Lubbp- Pro letariër of Provocateur?" waarvan de Fraxx- sche en Duitsche uitgave door de resp. sub comités wordt verzorgd. In G'ódöUö in Hongarije is de z.g. jamboree, internationale meeling der padvinders be gonnen, Rijksbestuurder Horthy en Lord Baden Powell, de grondleggers der padvinderij (rechts) bij de openingsplechtigheid. DE SANEERING VAN DE BOE LENTEELT. REGEERING GARANDEERT DEN MINIMUMPRIJS. FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSOHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) S5) Nu waren de gordijnen toegetrokken en een ronde tafel, pronkend met zilver en kristal en verlicht door kandelaars met kleine kapjes, was gedektCornelia zag het met wegzinkenden moed.... voor slechts twee personen. Zij verlangde opeens kinder lijk naar haar vader. Eindelijk nam ze plaats, geforceerd, rustig, beheerscht bijna en sprak luchtig -over de Opera, Parijs, zelfs over Royle, Dénise en eenige nieuwe vrien den. Hoe dwaas was ze geweest, overwoog ze plotseling; haar gastheer luisterde aan dachtig en eerbiedig' in zeer correcte hou ding. Hij lachte en sprak beminnelijk, ter wijl het eene welgekozen gerecht na het andere werd opgediend. L „Dus u houdt van Parijs", begon hij éin delijk, toen de zwijgende bediende, na de tafel te hebben afgenomen en een groote zilveren schaal beladen met fruit voor hen te hebben neergezet, zich geruischloos terugtrok en de deur sloot. Cornelia voelde zich onrustig worden. „Ja, ik houd van Parijs", zeide zij vlug, „maar, natuurlijk, thuis mag ik een van die heerlijke perziken? U moest ze zien, hoe ze groeien in kweekerijen, mijlen en mijlen lang en Cornelia sprak vlug door, haar oogen opgericht om tersluiks een blik te werpen op het klokje op den schoorsteen mantel. Had ze dan toch een onvoorzichtig heid begaan, vroeg ze zich verwonderd af. Buiten de kamer rinkelde plotseling een telefoon en Débu stond op met duizend verontschuldigingen. Hij vroeg verlof een oogenblik de kamer te mogen verlaten en sloot de deur. Cornelia stond op van haar stoel en keek de kamer rond. Mis schien zou hij met haar den rozentuin op en neer willen wandelen, dacht zij verlan gend, 't zou gemakkelijker zijn. Vlug liep ze naar het raam en sloeg het gordijn terug, 't Was buitengewoon rustig in huis, zij ver onderstelde, dat het personeel in een ande ren vleugel was. maar de nacht was heer lijk; de maansikkel scheen helder in de lucht, bijna wit boven de zwarte toppen der boom-en. Met vlugge handen deed zij het raam open en ademde de zachte lucht vol rozengeur in. De deur van de kamer achter haar ging weer open en toen ze omkeek zag ze Débu in de deuropening staan; wie er ook geweest was aan de andere zijde van de telefoon, hij had vlug met hem afgehandeld. Cornelia wendde zich glimlachend tot hem. „Welk een heerlijke nacht", zeide zij, toen zweeg ze plotseling. Débu's gezicht was bleek. Hij liep naar de tafel, schonk zich een glas brandy in en dronk het in één teug leeg, eer hij haar antwoordde. Toen keerde hij zich om en. Cornelia, die het raam verlaten had, week verschrikt terug'. „Was vader aan de telefoon?" vroeg ze snel ademend en met vreemd-schrille stem. Débu lachte. „Neen", antwoordde hij eenigszins onbeschaamd en zij wist dat hij loog. „Was was het een boodschap?" Hij wachtte met zijn antwoord. „Er is geen boodschap, mijn gevangen vogeltje", zij hij weer zacht, „behalve, dat je vader vanavond niet kan komen". Cornelia keek vol angst in de kleine fletse oogen, die valsch en sluw onder de leden uitgluurden. Er was een oogenblik van ge spannen stilte, toen liep Débu langzaam om de tafel heen naar haar toe. De minister van economische zaken maakt bekend, dat aan ieder aangeslotene van de Nederlandsche Bloembollenkweekcentrale te Haarlem garantie gegeven wordt, dat de mi nimumprijs voor den binnenlandschen han del in bollen, narcissen, tulpen en hyacin then zal worden betaald. Deze garantie geldt voor de door den aangeslotenen op 15 Octo ber a.s. nog niet verkochte leverbare bollen, welke voldoen aan de eischen der inlevering, welke door hen zijn geoogst op de bij hen geïnventariseerde oppervlakten, verminderd met de door hen in te leveren, respectievelijk te reserveeren hoeveelheid tot het volgende maximum: 1. Van narcissen 9 K.G. per Rijnlandsche roede. 2. Vroege tulpen 175 stuks, maat 10 c.M. en hooger per Rijnlandsche roede. 3. Darwin, Mendel- late en alle andere tulpen, 195 stuks, maat Zift-, 10 en hooger per Rijnlandsche roede 4. Hyacinthen, a. Voor diegenen, die reeds 1932 onder goede controle vrijwillig' hebben ingeleverd 14 l/2H.L.bollen maat 13 cM. en hoo ger, per 100 Rijnlandsche roeden en b. Die niet onder a vallen 12,6 H.L., bollen maat 13 en hooger per roede. Om voor deze garantie in aanmerking te komen, moeten aangeslotenen ter beschik king van het bestuur der Nederlandsche Bloembollenkweekcentrale de hoeveelheden minstens tweemaal publiek voor den handel beschikbaar hebben gesteld. De garantie zal gedekt worden uit de opbrengst eener hef fing op den export van den oogst van 1933/34 en '35 alsmede een heffing tot een maximum van 5 cent per Rijnlandsche roe-de over de plantjaren '33//34 en '34/35. GELUKKIG HILVERSUM. B. -en W. van Hilversum 'zijn, naar het Handelsblad meldt, er in geslaagd de be- grooting voor 1934 sluitend te maken zon der belastingverhooging en z-on-der verdere verlaging van salarissen, loonen en subsi dies. CHR. VAKORGAAN IN DUITSCHLAND VERBODEN. Onder de bladen, waarvan 'bij besluit van de regeering de invoer in Duitschland verboden wordt, is, naar d-e N.R.C. meldt, ook Die Christliche Gewerkschaftsmterna- tionale, verschijnend te Utrecht. NATIONALE JONGEREN DEFILEEREN VOOR DE KONINGIN-MOEDER. De afdeeling Zeist van het Nationaal Jongeren Verbond heeft een landdag te Baarn gehouden. Na afloop trok men naar het paleis Soestdijk, waar een défilé met vaandels en banieren is gehouden voor de Koningin-Moeder. Drie dames hebben de Koningin-Moeder bloemen aangeboden. AANWINSTEN VOOR WINTERSWIJK. Te Winterswijk is de eerste Nederlandsche steengroeve geopend. De groeve levert Dolo- mitisch gesteente, dat geschikt is voor wegen-bouw. Tevens is te Winterswijk een strandbad geopend, dat zich in een groote belangstel ling mag verheugen. DE VEESTAPEL WORDT BEPERKT. CRISISZUIVELCENTRALE BEGINT HAAR TAAK De minister van Economische Zaken heeft benoemd in het bestuur van de Crisis-Rund- veecentrale tot leden de heeren P. J. va-n Kaar-en te Tilburg, ir. W. de Jong te Arnhem N.S. Kïngma te Boksem bij Leeuwarden, H, K. Koster te Wieringerwaar-d, H. Tromp van Holst te Utrecht en A. van Wijnen te Gouda en tot voorzitter den heer H. Tromp van Holst te Utrecht; tot directeur is benoemd de heer S. van Zwanenberg te 's Graven- hage. Thans kan de Centrale haar taak, den rundveestapel te beperken, ter hand nemen. NIEUWE APPèLZAKEN TEGEN DIENSTWEIGERAARS. BATAVIA, 4 Aungustus (Aneta) Het Hoog Militair Gerechtshof ving d-e behande ling aan in hooger beroep van de zaken der Europeesch-e dienstweigeraars .korporaal- machinist Teim-e en matrozen der eerste klasse Bijlevel-d en Wij shake, allen beschul digd van opruiing. Tijdens zijn pleidooi herinnerde de ver dediger, de officier van administratie Van 't Hof aan de lichte straffen in Nederland aan burger-opruiers opgelegd, die nooit worden ontslagen, doch daarentegen nog in de Tweede Kamer komen. De advocaat-fiseaal requireerde bevesti- Hoe Bakkum zich ontwikkelt Het vriendelijke dorp Castrïcum, gelegen aan den grooten verkeersweg tusschen Beverwijk en Alkmaar, heeft in de tot haar gemeente lijk gebied behoorende buurtschap Bakkum een kostbaar bezit. Niet alleen, dat daar in een ideale omgeving het Provinciale Zieken huis „Duin en Bosch" gelegen is. dat met zijn talrijk personeel aan Castricum onmisken bare voordeelen oplevert, maar ook bevinden zich in dit gedeelte de prachtige provinciale landgoederen, die door hun groote schoon heid en hun rijkdom aan flora en fauna zoo'n kostelijk bezit vormen. Duizenden profiteeren van deze mooie om geving, want de Provincie heeft dit 1000 HA. groote natuurreservaat toegankelijk gesteld voor houders van wandel- ol kampeerkaarten, die bij den rentmeester verkrijgbaar zijn. Hst was een gelukkige gedachte van Castricum's gemeentebestuur, om door deze mooie omge ving een weg aan te leggen, die verbinding gaf met het Noordzeestrand. De vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Castricum Voor uit", heeft zich bijzonder veel moeite gegeven, om Castricum-aan-Zee bekendheid te geven. Deze pogingen zijn met succes bekroond, want het aantal gasten, dat de vacantie in deze mooie omgeving doorbrengt, wordt lederen zomer grooter. De inwoners van het dorp en ook die van Bakkum hebben zeer goed inge zien, dat Castricum zich tot een badplaats van beteekenis zal gaan ontwikkelen. Reeds zijn velen er toe overgegaan hun woningen op het pensionbedrijf in te richten. De exploitatie van het zeebad is in handen gesteld van een Maatschappij onder directie van den heer J. W. Kochx, die zich zeer heeft beijverd, om het verblijf aan het strand te veraangenamen. Op het duin verrees een mo dern ingericht badhotel, op het strand wercl een ruim paviljoen gebouwd. Aan het einde van den Zeeweg verrees een groote garage. De trek naar Castricum aan zee heeft groote afmetingen aangenomen, zelfs in die mate, dat de parkeergelegenheid nabij het strand belangrijk moest worden uitgebreid. Aan het strand heerscht een opgewekt leven en voor al de Zaanstreek is sterk vertegenwoordigd. Op de Zondagen en nu in den vacantietijd dagelijks trekken dx-ommen wielrijders van de boorden van de Zaan naar Bakkum. Vooral nu de groote provinciale verkeersweg weldra geheel gereed zal zijn zal deze trek xxaax' Castricum toenemen. Reeds is men aan heb werk om tusschen het punt, waar de px'ovin- ciale weg uitkomt op den bestaanden Rijks straatweg', even ten Nooi'den van het dorp, een verbinding met den Zeeweg tot stand te brengen. De voorspelling, dat Castricum zich in het bijzonder zal ontwikkelexx als de bad plaats voor de Zaanstreek, is stellig niet te gewaagd. De electrische treinen maken Cas tricum gemakkelijk bereikbaar. De Nederl. Spoorwegen volgen den ontwikkelingsgang, van de jonge badplaats met groote belang stelling. Reeds nu is het mogelijk, om aan de stations langs de Zaansche lijn vanaf Amster dam rechtstreeksche re tourbiljetten naar Cas tricum aan zee te nemen. Het spoorkaai-tje is tevexis geldig op de autobussen, die de ver binding tusschen het station en het strand onderhouden. Al deze dingen wijzen er op, dat Castricum als badplaats een goede toekomst tegemoet gaat. Daaraaxi komt de fraaie lig ging van het plaatsje niet weinig ten goede. De natuur heeft deze omgeving zelfs zoo rijk bedacht, dat men zelfs bij een druk bezoek toch rixstig kan genieten van de wondermooie panorama's en een weldoende rust kan vin den in de uitgestrekte wandelbosschen. Daar om wordt Castricum door velen gezocht en om het vele mooie dat het te bieden heeft, ook zeer gewaardeerd. ging van de vonnissen van den Zeekrijgs- raad te Soerabaja resp. een jaar, een jaar en zes maanden en acht maanden gevan genisstraf, allen onder aftrek van den tijd. doorgebracht in preventieve hechtenis met ontslag uit den dienst. De uitspraak werd bepaald op 11 Augus tus. VOLKSKRANT-VERHUIZING Naar de 's Hert. Crt. verneemt, worden de bureaux van het dagblad der R.K. Arbeiders beweging „De Volkskrant" met ingang van 1 Januari 1935 gevestigd te Utrecht. Het blad, dat thans in Den Bosch wordt uitgegeven, zal dan gedrukt worden op de eigen drukkerij van he.t R.K. Werkliedenver bond. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 5 Augustus. Ondertrouwd 4 Augustus: P. de Haan en C. C. Kok. Bevallen 3 Augustus: G. M. van Eijk—Roos, z.; J. de Jongede Vries, d.; 4 Augustus; A. J. M. Groen—v. d. Erf, z.; J. H. Bongers— Peters, z.; E. van Poelgeest—Droog, z.; J. J. Neeskensvan Buuren, z. Overleden 1 Augustus J. G. A. Versteegh de Jager, 81 j„ Hazepaterslaan; 2 Augustus: J. Gerrits, 75 j„ Zuidpolderstraat; J. War merdam, 84 j., M. van Heemskei'k; 4 Augus tus: J. G., 4 j., z. v. H. J. Petter, Dr. Leijd- straat. HOOFDSTUK XIV. De moord te St. Cloud. Cornelia hief haar handen op, als om een stoot af te weren. Débu keek haar aan, bleef staan en zijn houding veranderde onmid dellijk. „Kom, kom", zei hij sussend, „u is toch niet bang van mij?" en zonder een stap verder te doen schoof hij haar met zijn voet een stoel toe. „Een kleine gevangene, dat is z-00, doch alleen zoolang als u wilt", en hij schikte de kussens wat gemakkelijker in den stoel, d-och vermeed haar in de oogen te kijken „Kom, mademoiselle, ik maakte maar een grapje en u, u hebt me verkeei'd beoordeeld dat is alles Wilt u nu even luisteren naar wat ik te zeggen heb?" Cornelia aarzelde en ging toen in den stoel zitten. De kleur was uit haar ge zichtje verdwenen, maar haar oogen keken donker en vast in die van den man aan den anderen kant van de kamer. Nooit Nooit had Débu haar meer bewonderd dan nu. Met zichtbare inspanning ging hij ach teruit naar de tafel, waar hij zich een twee de glas brandy inschonk. Cornelia sprong op uit haar stoel. „Houd op", zei ze scherp. „Wilt u mij nu zeggen wat u me te vertellen hebt en dan zoo vriendelijk zijn een auto voor mij te he stellen? Het heeft geen nut, dezen toestand nog langer te rekken". Débu trok boos zijn wenkbrauwen samen en zette het glas onaangeroerd neer. „Rek ken mompelde hij, alsof hij haar woor den afwoog. „Ik ben me niet bewust Made moiselle verveeld te hebben door onbehoor lijk lang te spreken! Rekken?" Schouder ophalend nam hij toen het glas op en dronk het in één teug leeg Hij had al te veel gedronken, dacht Cor nelia en keek wanhopig de kamer rond. Hij was vei'schrikkelijk, wreed nu wist ze, dat ze gelijk had gehad. „U is mooi", ging hij met zachte, eento nige stem verder, „nooit heb ik een mooier meer volmaakter vrouw gezien en ik vraag u, mij de eer aan te do-en, mijn vrouw te worden". „Neen, Monsieur", gaf ze hem onmiddel lijk schamper ten antwoord met «en be nauwden klank in haar stem, dat kan nooit". „Ik ben rijk, ik zal u alles geven, wat u verlangt. Alles, wat ik niet heb, zal ik ver werven hoe ook niemand zou meer voor u kunnen doen". En toen draaide hij zich plotseling tot haar hevigen schrik om, deed de deur op slot en stak den sleutel in zijn zak. Met een gesmoorden kreet strekte zij haar handen uit als om een of ander ongeluk af te wenden. Woest schoof hij de tafel op

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5