PER K LM. KIST NAAR INDIE. Duitschland wijst de Fransch-Engelsche inmenging af UIT HET BUITENLAND „Toepassing van het viermogendhedenpact op deze wijze niet gepast". Een verklaring van officieuse zijde. Spanning op Cuba. Algemeene staking verscherpt den toestand. Zal Amerika intervenieeren? 0-hf.t belangrijkste nieuws ffl, duitschland i« dc Fransche ambassadeur heeft gisteren op het departement van Buitenlandsehe Za ken met referte aan het Viermogendheden- verdrag ter sprake gebracht, dat volgens de E opvatting der Fransche regeering de Deut sche propaganda t. a. v. Oostenrijk in zekere in den iaatsten tijd voorgekomen gevallen niet in overeenstemming Is met de bestaande bij verdrag geregelde bepalingen. Den am bassadeur werd geantwoord, dat een toepas- a' sing van het viermogendhedenverdrag in 'ty dezen vorm der Eijksregeering niet gepast w. schijnt, dat van Duitsche zijde het verdrag op geen enkele wijze is geschonden en dat iet Duitschland derhalve deze inmenging in het on Duitsch-Oostenrijksehe geschil niet toelaat- baar acht. die 's mid- oo De Engelsche za£ :k. dags in dezelfde aangelegenheid een bezoek ■v' bracht aan het ministerie, ontving eenzelfde ifj antwoord. 1? Betreffende de démarches van de Fransche nen Engelsche ambassadeurs te Berlijn wordt van bevoegde Duitsche zijde opgemerkt: „De ygrtoo°en der beide ambassadeurs richten 0 zich tegen het vliegen boven Oostenrijksch e" gebied met toestellen en tegen radiouitzen- dingen, welke voor het Duitsche Volk be- '1; stemd waren. 00 Hieromtrent is op te merken, dat niet is ■ie geconstateerd wat voor toestellen het betreft r" Zelfs in de officieele communiqués van de i' Quai d'Orsay is slechts verklaard, dat het ui vliegtuigen van onbekende nationaliteit be- Le. treft. Dat men de Duitsche regeering wil be is. letten in radiovoordrachten het Duitsche Volk op de hoogte te stellen van den toestand tn Oostenrijk is volkomen onbegrijpelijk. In- f .lien,, aldus .gaat deze ,yerklaring voort, i, iemand reden tot klagen Heeft, is het Duitsch i- land. Men behoeft slechts te herinneren aan [5 de voordrachten, die door den zender Straats r§ burg in de Duitsche taal zijn gehouden, aldus a' wordt verklaard. ig Kenmerkend is het dat de Italiaansche r ambassadeur zich Maandag niet bij de dé- marche heeft aangesloten en dat slechts een J' actie der Fransche regeering samenviel met j een gelijken stap der Engelsche regeering. De ware reden der geheele actie zou ook niet zijn, dat hier de onafhankelijkheid van een derden staat wordt aangetast, doch dat de stap veeleer slechts ten doel heeft de Oos- tenrijksche regeering in de oogen der bui- tenwereld en daarmede ook van haar eigen landslieden te versterken, f. Naar het schijnt hebben evenwel ook fi- nancieele belangen der mogendheden iii Oos tenrijk een niet geheel duidelijke rol ge- speeld. Indien te Parijs en Londen de bevoeg- •- de ministers niet met verlof, maar aanwezig ,- waren geweest, zou men in het bijzonder te ;1 Parijs wel hebben overwogen alvorens zulk g een ondoordachten stap te doen. i, Ten slotte is zakelijk op te merken, dat het viermogendhedenpact niet de mogelijkheid i§ biedt de aangelegenheden van een partner met een vijfde mogendheid ter sprake te j- brengen." Machado. De toestand op Cuba is wegens de scherp doorgevoerde censuur zeer onduidelijk. Volgens de laatste berichten zouden de troepen van president Machado den mili tairen opstand in het kamp van Colombia met kracht hebben onderdrukt. De persoon lijke secretaris van Machado heeft verklaard, dat het volkomen rustig is, daarentegen is bekend geworden, dat het Cubaansche Con gres, dat in spoedzitting is bijeengeroepen, den president heeft gemachtigd den staat van beleg af te kondigen. Volgens andere berichten zou de algemeene staking in het land grooter omvang aanne men. De regeering der Vereenigde Staten zou voorloopig nog niet van plan zijn te inter- venieeren. Uit nadere telegrammen blijkt het volgen de: De algemeene staking neemt met het uur scherper vormen aan. De botsingen worden steeds talrijker. De stakenden hebben alle zaken gedwongen te sluiten. De waterverzor ging is stopgezet en de levensmiddelen be ginnen schaarsch te worden. Duitsche en Spaansche kooplieden hebben door tusschen- komst der diplomatieke vertegenwoordigers geprotesteerd tegen de terreur der stakers. In het binnenland schijnt anarchie te heer- schen. Alle verbindingen zijn verbroken. De algemeene staking is ook overgeslagen op Santiago, waar bij botsingen 3 personen zijn gedood. De Amerikaansche ambassadeur Welles heeft op een conferentie met vertegenwoor digers der Cubaansche regeering en der oppo sitie verklaard, dat de regeering der V.S. ,,den toestand op Cuba zeer ernstig achtte, inge val het Cubaansche congres niet binnen 24 uur middelen en wegen vond tot een vreed zame bijlegging der onlusten". Dit verkapte ultimatum houdt in verband met de Ameri- kaansch-Cubaansche overeenkomst de mo gelijkheid in van een Amerikaansche inter ventie. Welles heeft na deze conferentie de ver tegenwoordigers van de pers bij zich ontbo den en hun verklaard, dat de Amerikaansche regeering er het grootste belang hij heeft, dat de Cubaansche partijen zelf hunne moeilijk heden tot oplossing brengen. De Amerikaan sche belangen worden door de gebeurtenis sen op Cuba echter ten sterkste getroffen en de Amerikaansche regeering zal niet werke loos toezien. Er verluidt, dat de Amerikaan sche voorstellen drie punten bevatten, n.I. staat van beleg voor den tijd van 30 dagen, verlof van 6 maanden voor Machado of af treden van Machado. Naar uit hooge Amerikaansche regeerings- kringen verluidt, heeft Roosevelt den Ameri- kaanschen ambassadeur in Havanna, Welles, volkomen de vrije hand gelaten. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat de Ver eenigde Staten, wanneer Welles dit noodza kelijk mocht achten, troepen op Cuba aan land zal zetten om de orde te herstellen. Volgens opvatting van de Washingtonsche regeering vormt Machado de voornaamste hinderpaal tot herstel van orde en rust op' Cuba. Duitschland. Ontvoerde Saarlanders op vrije voeten. De ï'ijksregeering heeft thans besloten tot invrijheidstelling van de drie personen, die onlangs uit het Saargebied waren ontvoerd door eenige uit Duitschland gekomen Hitle- rianen en op het grondgebied van het rijk waren gearresteerd. Wolff noemt de aanvankelijke arrestatie het uitvloeisel van een reeks incidenten aan de grens tusschen Palts en Saargebied. De regeering veroordeelt dergelijke grensover vallen en heeft daarom tot hei vrijlaten dei- gearresteerden besloten. Maatregelen tegen onbevoegd optreden in het bedrijfsleven. In overeenstemming met instructies van Hitler is thans wederom een rondschrijven gericht aan den Rijksstadhouder,waarin wordt bepaald: 1. dat onbevoegd ingrijpen in het bedrijfsleven moet worden nagelaten en dat ieder onbevoegd en onrechtmatig optreden tegen particuliere personen onvoorwaardelijk achterwege moet blijven; 2. dat in geen geval instanties der partij, of haar onder-orgam- saties zich regeeringsbevoegdheden mogen aanmatigen. Nader wordt er op gewezen, dat ook de partijleiding in de toekomst zeer scherp zal optreden tegen overtredingen. Iedere dienst- instantie moet zich onvoorwaardelijk beper ken tot haar door den leider toegewezen taak. Groot aantal arrestaties in Duisburg en Berlijn De S.A. te Duisburg heeft bij tal van per sonen die verdacht werden van het voeren van communistische actie huiszoeking ge daan en een groote hoeveelheid geschriften en ander propagandamateriaal in beslag ge nomen. In totaal werden 96 personen gear resteerd, die, voor zoover zij niet wegens hoog verraad vervolgd zullen worden, naar con centratiekampen zullen worden overgebracht. De geheime staatspolitie te Berlijn deelt mede: Naar aanleiding van een vanmiddag tusschen half twee en vier uur gehouden on derzoek in de huizen aan de Lange- en Krautstrasse in het Oosten van Berlijn zijn 60 personen gearresteerd die naar het con centratiekamp Oranienburg zijn overge bracht. Ierland. De Valera's positie bedreigd. Door gewoonlijk goed ingelichte persoon lijkheden, aldus meldt Reuter, wordt ver wacht, dat het in Ierland kort na de verda ging van den Dail op 9 Augustus a.s. tot een uitbarsting zal komen. ,Deze pessimistische verwachtingen schij nen te worden gerechtvaardigd door het feit, dat zooals gemeld, de parlementsgebouwen scherp borden bewaakt. Een speciale afdee- ling bereden soldaten houdt de wacht voor De Valera's vertrekken. Politie-agenten zijn ondergebracht in het sous-terrain der regee- rhigsgebouwen en iedere bezoeker van het parlement wordt aan een scherpe ondervra ging onderworpen ten aanzien van het doel van zijn bezoek. Voorts zijn talrijke detec tives op de been gebracht. Men verwacht dat De Valera den optocht van blauw-hemden op 13 Augustus a.s. zal verbieden, maar generaal O'Duffy, de oprich ter der nationale garde en voormalig hoofd der politie, heeft verklaard dat de optocht desalniettemin zal worden gehouden. Ondertusschen hebben Blythe, de voorma lige vice-voorzitter van het kabinet van den Ierschen Vrijstaat, en enkele andere leden der oppositie, geweigerd hun revolvers in te leveren, gelijk de regeering verlangde, om dat zij deze wapens noodzakelijk achten voor hun wettige zelfverdediging. Engeland. Van Calcutta via Rangoon naar eigen land. Uitbreiding der vloot met tor pedojagers en onderzeebooten. De „Sunday Dispatch" meent te weten, dat de Engelsche minister van Marine, Eyres- Monsell, een belangrijke uitbreiding van de Engelsche vloot wil voorstellen. O.a. zouden er plannen bestaan voor den bouw van tal rijke torpedojagers en onderzeebooten. De Engelsche admiraliteit zou van opvatting zijn, dat deze uitbreiding der Engelsche vloot noodzakelijk is ter beveiliging van de voor ziening van Engeland met levensmiddelen. Deze nieuwe schepen zouden niet onder het Londensche vlootverdrag vallen, daar zij wel iswaar vóór 1936 op stapel gezet, maar eerst na 1936 afgeleverd zullen worden. De Engel sche regeering aldus vervolgt het blad is er zich van bewust, dat de ontwapenings conferentie geen program tot beperking van de vloten van eenige beteekenis heeft tot stand gebracht. Amerika. Boerenstahing neemt in om- vang toe. De staking der melkboeren in Albany neemt van dag tot dag scherper vormen aan. In verband hiermede heeft de gouverneur van den staat New York, Lebmann, de leiders van alle politiedistricten opdracht gegeven, hulp agenten aan te stellen ter handhaving van de orde. 15.000 Stakende boeren hebben de landwegen afgezet, ten einde iederen toevoer van melk onmogelijk te maken. Hier en daar is het tot handtastelijkheden gekomen. In regeeringskringien verwacht men dat de staat van beleg zal worden afgekondigd en dat de nationale garde zal worden opgeroepen, indien de gewelddadigheden zullen voortduren. Naar stabiliseering van pond en dollar? Volgens persberichten zijn te Washington in verband met de reis van den gouverneur van de Bank of England, Montague Norman, naar de Vereenigde Staten geruchten in om loop betreffende een te verwachten dollar- .sterling-stabiUseering. De positie van den Amerikaanschen dollar is Maandag, door Roosevelt en drie. leden van de z.g. Brain Trust, prof. Warren, Rogers en den bankier Warburg besproken. Warren en Rogers hebben zoo juist een onderzoek in zake de inflatie beëindigd, terwijl Warburg uit Londen is teruggekeerd. Brltsch-liaclië. Wij vertrekken uit Calcutta op 4 Mei 1933 en krijgen uiterst kostbare bagage aan boord: twee jonge Amerikaansche wereldreizigsters, die op weg zijn naar Bangkok en vandaar over Saigon, China en Japan weder naar huis terug'keeren. Het is daardoor dringen in de ca bine en de gezagvoerder en tweede piloot nes telen zich voor dien dag meer definitief in de cockpit. The Statesman van dien dag deelt ons het een en ander mede over het piloten- conflict en de ontslagneming met ingang van 1 Juli. Wij hebben tusschen Calcutta en Akya'o alle gelegenheid daarover rustig na te den ken, want de Ganges delta schenkt ons weinig bezienswaardigs en alleen de kronkelende ri vieren in de kuststrook trekken onze aandacht. In de naaste omgeving van het vliegveld te Akyab prijkt een hooge radiomast. Vandaar tot Rangoon passeert men de jungles van de Burmakust en ontdekt men een miniatuur- archipel, om daarna het binnenland in te draaiien over hooge bergencomplexen, uitge strekte bosschen, afgewisseld door rijstvelden, waar wij tot boven de 4Q00n Meter overheen vliegen. Wij naderen Rangoon en reeds op het vlieg veld valt het op, dat wij weder een geheel an der nnenschentype voor ons hebben. De vrou wen zijn gekleed in witte bovenjakken en dragen meestal fel gekleurde onderkleeden. De Boedhisfcische priesters in hun oranje ge waad steken daarbij sterk af. Vanaf het vlieg veld gaan wij per auto naar de stad. Langs paalwoningen, omgeven door rijstbedden en palmengroepen, kernen wij in het moderne gedeelte van Rangoon, waar fraaie huizen met goed onderhouden tuinen den tourist direct doen zien, dat wij hier in een der voornaamste steden van het lamd zijn. Rangoon, met meer dan 300.000 inwoners, een der belangrijkste centra van Achter-Indië, gelegen aan de Irawadi, is een der grootste rijisthavens van de wereld. De bevolking is Mongoolsch, met een meer of minder sterke vermenging van Chineezen en Hindoes. Laatst genoemden brachten er het Boedhisme, het welk in deze omgeving nog zuiver bewaard is gebleven. De stad Rangoon maakt op den be zoeker een overweldigenden indruk. Van at de imposante bouwwerken is de Shwe-Dagon pagode een der mooiste Boeddhistische tem- Mevrouw Gandhi opnieuw in arrest Mevrouw Gandhi en 15 andere leden van het All-Indische Congres zijn Maandag uit de gevangenis van Ahmedabed ontslagen en direct weer gearresteerd, omdat zij weigerden zich slechts in een bepaald gebied op te houden. DE „DANK" AAN EEN JOODSCHEN WELDOENER. JOODSCHE KOOPLIEDEN AAN DE MARKT IN BEERFELDEN UITGESLOTEN. De minis ter-president van Hessen, prof. dr. Werner, heeft, aldus lezen wij in de Te legraaf, naar aanleiding van het besluit, dat op de paarden-, geiten- en var'kensmarkt van Beerfelden geen Joodsche handelaren meer mogen verschijnen, in genoemde plaats een redevoering gehouden, welke de moeite waard is te vermelden. „Als iedereen in Duitschland de Joden zoo had -behandeld ais de gemeente Beerfelden", zeide hij, „dan zouden deze Joden reeds tien tallen jaren geleden het stof van het Oden- wald van hun voeten hebben geschud en dan zouden thans geen Joden meer te Beerfelden te zien zijn. Het komt er niet zoo zeer op aan", vervolgde 'hij, „de Joden uit te schel den, plakkaten op hun woningen te plakken, maar men moet hen economisch treffen, dan zullen zij zich van zelf tot hun vaderen ver gaderen. De beste wenschen begeleiden het Jodendom in zijn nieuw vaderland'". De vreugde over de uitschakeling der Jood sche handelaren van de markt te Beerfelden zoo gaat het blad verder, komt wel in een vreemd licht te staan, als men verneemt, dat vier jaar geleden A. S. Rosenthal, die vroeger te Beerfelden woonde, maar later naar Ame rika verhuisde, uit het buitenland zijn oude woonplaats een legaat van ongeveer 190.000 mark toekende, welks rente onder de nood lijdenden der gemeente zonder onderscheid van geloof wordt verdeeld. SPOORWEGONGELUK IN PENNSYLVANIA NEW-YORK, 7 Aug. (V.D.) Naar uit Johnstown in Pennsylvanie gemeld wordt, zijn op het kruispunt bij Portage 20 goede renwagens ontspoord. Hierbij werden 4 per sonen gedood en 2 zwaar gewond. Alle wagons werden vernield, de rails werden zwaar beschadigd. Het verkeer was geruimen tijd gestremd. MATOESJKA AAN OOSTENRIJK UITGELEVERD. BOEDAPEST, 7 Augustus (V.D.) Ma- taesjka, de man die eenige aanslagen op spoortreinen heeft gepleegd, is Maandag, na een onderzoek, dat vijf weken heeft geduurd, door de Hongaarsche autoriteiten aan Oos tenrijk uitgeleverd. vliegveld te Bangkok waar we benzine laden is buitengewoon uitgestrekt. De afstand tot de stad is zeer groot. Op dit vliegveld, Dom Muang 'geheeten, verlaten ons een drietal passagiers, de twee Amerikaansche meisjes en de Japanner, 'terwijl een Hollander een der opengevallen plaatsen komt innemen. Aan het Bangkok-vliegveld hebben wij nog droeve herinneringen- door het verlies van de Ooievaar. Na het tanken vervolgen wij onzen weg in de richting Rangoon. Van Bangkok af gaat het langs de kust van de Siameesche Golf via Kolak, op weg naar Alorstar. Bangkok ligt op 14 gr. NB. Alorstar op 6 gr. NB. Wij vliegen in pal zuidelijke richting en maken de langste dagroute van de heenreis: Ran goon—Medan. Het vliegveld van Alorstar ligt te midden van de rijstvelden. Als we over den beganen grond taxiën, stuift het water over de cabine. De Maleische bevolking is weer buitengewoon nieuwsgierig; een troep vermagerde 'honden zoekt beschut ting in de schaduw, van den vleugel en wacht op de etensresten, die wij misschien buiten boord zullen werpen. Onze eerste start mis lukt, omdat wij in den grond vastzuigen; maar bij de tweede maal lukt het beter eni wordt de reis over -de Straat van Malakka voortgezet. Circa 2 uren vliegen we over volle zee, passeeren Penang en daarna komt Su matra's Oostkust in zicht. Na circa 14000 K.M. wordt het „andere" Nederland (bereikt. Wij vliegen over een der mailibooten van den Rotterdamschen Lloyd, zijn weldra boven Belawan (het Wilhelmus wordt zacht geneu ried) en de eerste klapperondernemingen ed ta'bakschuren geven ons een gevoel 'van: we zijn er. Medan wordt duidelijker en het duurt niet lang of het vliegveld is goed te herken nen. We cirkelen langzaam omlaag en weldra het is ongeveer 5 uur staan we op eigen bodem. De heer Hermanides de K.L.M.- vertegenwoordiger verwelkomt ons, wij zien een enthousiasten, langen heer en eeru vroolijke dame, die ons in 't bijzonder ge zagvoerder Smirnoff tegemoettreden, zij zijn het duo Tulleken, dolle vliegenthousias ten en weldra zijn we op weg naar Hotel de Boer. MOLLERUS. De Shwe Dagon pagode te Rangoon. pels, welek in Indo-China bewaard zijn geble ven. Deze pagode is op een heuvel gebouwd. Door een poort betreedt men een overdekte trap, die naar boven voert. Men krijgt slechts toegang, nadat men beneden aan dien heuvel schoenen en kousen heeft uitgetrokken. Aan weerszijden heeft men volop gelegenheid in daarvoor bestemde kleine winkeltjes kaarsen, bloemen, gekleurde prentjes of anderszins, be doeld als offergave te koopen. Prachtige ver sieringen, welke betrekking hebben op het le ven van Boeddha, zijn uitgehouwen in het dak van detrap. Twee groote leeuwen houden als het ware de wacht bij den ingang. De pagode zelf is gelegen op een terras en bestaat uit een steenen monument, kegelvormig opgetrokken en geheel en al verguld. Het bovenste gedeelte heeft een parapluie-achtigen vorm, versierd met klokjes, meestenbijds voorzien van juwee- len. Vier tempels met fraaie daken, voorzien van houtsnijwerk staan aan den voet der pagode. In een dier tempels treft men het groote beeld van een zittenden Boeddha, omgeven door brandende kaarsen. Een menigte pel grims staat in diepe bewondering en aan bidding. Op gelijke hoogte vindt men tus schen deze vier tempels een ree'ks kleinere tempels, afgewisseld door beelden van Boed dha, terwijl de buitenrand door een tweede rij tempels wordt gevormd, waarvan in één tal van relikwieën bewaard worden. De gids toont u den steen, waarop de voetstap van Boeddha is afgedrukt. Men kan natuurlijk gevoegelijk in het midden laten, of Boeddha daar inderdaad ooit gestaan heeft. In ieder geval wordt u daar met diepen ernst het graniebblok vertoond, waarin de niet overal even duidelijke omtrek van een reusachtigen voet is te onderscheiden. Den volgenden dag cirkelen wij nog eens extra over dit fraaie gebouwencomplex en over Rangoon zelf, een stad, waarover nog veel te vertellen valt. Helder is het beeld van dat alles op 5 Mei niet geweest, want wij starten zeer vroeg, omdat ons een lang tra ject te wachten staat, naar Medan. het eer ste aanknoopingspunt met orze Koloniën. In de half verlichte 'hangar wachten wij op onzen nieuwen medereiziger, een Japan ner. Tenslotte komt hij opdagen, vergezeld van een groep familie en kennissen. Bij het afscheid nemen wordt van weerszijden her haaldelijk gebogen tot het hoofd in de naaste omgeving van den vloer in de loods komt en eindelijk wordt ingestapt. Zoodra het volko men dag is geworden zien wij een panorama van wolkenformatie, hetwelk al buitenge woon indrukwekkend is. Wij passeeren op betrekkelijk korten afstand gezagvoerder Frijns, die op terugreis is met de Pelikaan en wisselen radiotelegrafisch een groet. Het DE OPVOERING DOORGEGAAN. BRAND IN EEN OPENLUCHT-THEATER TE ZOPPOT. DANTZIG, 7 Aug. (V. D.) Gisterenavond te 10 uur brak tijdens de opvoering van de tweede acte van „Tannhaser" in het open lucht-theater in het bosch bij Zoppot brand uit in een groote houten stellage, die geheel onder, het groen was bedekt. Het vuur vond in de reeds min of meer gedroogde takken en bladeren rijkelijk voedsel; een hooge vlam laaide.weldra op en. gaflaan tooneel en om geving een schilderachtig aanzien. Aange zien het brandende décor vrijwel geïsoleerd ter zijde van de scène stond, was er geen. onmiddellijk gevaar voor uitbreiding te duch ten, De intendant van het theater, Merz, ge lastte dat er verder gespeeld zou worden. Onder daverend applaus van het publiek werd het koor der gasten op de Wartburg ten einde gezongen, waarna de voorstelling werd onderbroken en arbeiders en brand weer in een kwartier tijds 'het vuur blusch- ten, waarna de voorstelling werd voortgezet. HONDERD INDIëRS VERDRONKEN. VEERPONT IN BENGALEN OMGESLAGEN. NOAKHALI (Bengalen)7 Aug. (Reuter)'. Een honderdtal personen, allen Britsch-In- diërs, zijn verdronken, doordat een veerpont, die te dicht bezet was, nabij het eiland Ram- gati omsloeg. NEW-YORK—SYRIë IN ééN éTAPPE! CODOS EN ROSSI BREKEN HET LANGE- AFSTANDSRECORD 54 UUR, 45 MIN. IN DE LUCHT. BAYROETH, 7 Augustus (V. D.) De Fran sche vliegers Paul Codos en Maurice Rossi zijn vanmiddag om vijf minuten voor half vijf, na een vlucht van 54 uren 45 minuten te Rayak in Syrië (bij Bayroeth vlot gedaald. Volgens schatting hebben de vliegers van New-York tot Rayak een afstand afgelegd van 9300 K.M. waarmede zij het record gesla gen hebben met 700 K.M. Het oude record stond op naam van de En gelsche vliegers Gayford en Nicholletts. GESCHMINKTE VROUWEN OP NAZI VERGADERINGEN GEWEERD. BRESLAU, 7 Aug. (V.D.) De districts leiding te Breslau deelt in de nationaal-socia- listische Silezische dagbladen mede, dat vrou wen met geschminkt gezicht geen toegang hebben tot de bijeenkomsten, feesten en plechtigheden der N.S.D.A.P. De plaatselijke leiders dienen hierop een strenge controle uit te oefenen. KOREA ERNSTIG GETROFFEN. GROOT AANTAL SLACHTOFFERS, ZWARE VERNIELINGEN. TOKIO, 7 Augustus (V. D.) Omtrent de reeds Zaterdag gemelde tyfooncatastrophe waardoor de Koreaansche havenstad Foes an werd geteisterd worden thans bijzonderheden bekend. Het aantal dooden bedraagt 27, dat der gewonden, 200. Er worden nog 230 perso nen vermist, zoodat gevreesd wordt, dat hez aantal dooden grooter zal blijken te zijn. 360 vissche:t;sohepien zijn afgedreven naar zee en vernield, terwijl 1020 booten min of meer ernstig beschadigd, geborgen konden worden. 2000 huizen werden beschadigd.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3