Ons Vaeaotie* Kinderfeest. HET NIEUWE AVONDBLAD Belangrijk [Ï8e JAARGANG No. 236 WOENSDAG 9 AUG. '33 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTTEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheels invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. |_|ef doef ons genoegen te kunnen mededeelen, dat het Bestuur van de Speeltuinvereeniging „In Veilige Haven" zich welwillend bereid heeft verklaard ill alle opzichten mede te werken aan de organisatie van ons groot Vacantie-kinderfeest op Zaterdag 19 Aug. Men kan er dus van verzekerd zijn, dat de leiding in uitstekende handen berust! De uitvoerige bijzonderheden van dit feest worden medegedeeld in ons nummer van Zaterdag a.s. Directje |JMU)DER COURANT IJMUIDEN OPLEVING AAN DEN KANT. TAL VAN TRAWLERS WORDEN VOOR DE VISSCHERIJ GEREED GEMAAKT. DE BELGISCHE CONTINGENTEERING. De kant", zooals de Trawlerkade in den IJmuidenschen volksmond heet, levert vooral de laatste dagen een heel ander beeld op dan tijdens de staking. Er is een druk heen en weer geloop van en naar de aan de kade lig gende trawlers, er wordt weer geklonken (niet met wijnglazen maar met klinkhamers) en getimmerd en langszij van meer dan één trawler liggen diepgeladen kolenschuiten, van welke de bunkers der trawlers, die reeds voor het vertrek zijn klaar gemaakt, gevuld worden. Alles wijst ér op, dat tal van reederijen hunne trawlers voor de visscherij gereed maken en het schijnen vooral de Noordzee- booten te zijn die hiervoor in aanmerking komen. Te oordeelen naar den omvang der werk zaamheden lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat in den loop dezer maand een twintigtal thans opgelegd zijnde trawlers in de vaart gebracht zal worden. Uit het bovenstaande blijkt, dat de reeders, ondanks dat de tot nu toe gemaakte besom mingen verre van gunstig zijn, in de naaste toekomst eenige verbetering van den toe stand verwachten. Waarop deze verwachting gebaseerd is, is niet zoo gemakkelijk aan te toonen. Zooals men weet, wordt eerst 1 Oc tober a.s. de Fransche grens voor grove visch uit ons land opengesteld. Dit feit kan dus thans nog geen rol spelen. Het is niet onmogelijk, dat ook tot de ree- "derskringen, de geruchten die den laatsten tijd omtrent de Belgische contingenteering de ronde doen, zijn doorgedrongen. Volgens deze geruchten zou men in België een spoe dige opheffing der contingenteering verwach ten, waaróp zooals men weet door den Bel gischen vischhandel reeds gedurende gerui- men 'tijd wordt aangedrongen. Deze contingenteering heeft zich niet al leen in ons land, maar ook in België, spe ciaal bij de winkeliers, de venters en de con sumenten zeer on-populair gemaakt, vooral om de wijze, waarop zij in de practijk wordt toegepast. De winkeliers zijn geheel overge leverd aan de factoors, welke feitelijk het monopolie der consenten hebben. De winke liers kunnen visch uit ons land alleen door bemiddeling van de factoors betrekken, ook zij, die gedurende vele jaren rechtstreeks hun visch uit ons land hebben betrokken. En de venters, voor zoover die hun bedrijf nog niet hebben opgegeven, klagen steen en been, omdat er onvoldoende visch is, geschikt voor hun handel. De contingenteering heeft een voor de consumenten zeer onwelkome prijs- verhooging veroorzaakt, waardoor vooral de afnemers van de goedkoopere soorten, zeer gedupeerd worden. De in België getroffen maatregelen tot uit voering der contingenteering hebben tot eigenaardige toestanden geleid, waarvan vooral de Nederlandsche exporteur het slacht offer is geworden. De factoors (importeurs) in België hebben zich mede als gevolg van de staking, ingesteld op de Deensche visch. Zij verwaarloozen hunne oude relaties in IJmuiden, welke relaties hen vroeger groote winsten hebben bezorgd. Hierbij komt nog. dat de factoors het door het Belgisch Zeewezen ingevoerde verbod tot het ontvangen van visehzendingen in consig natie tot een paskwil hebben gemaakt. De handel op België is ook nu nog niet anders dan consignatiehandel, immers geschiedt de verkoop van de uit ons land naar België ge zonden visch geheel voor rekening der expor teurs in IJmuiiden. De rekeningen der „op hestelling" gezon den visch volgen eerst dan, wanneer de visch in Antwerpen of Brussel verkocht is en de exporteurs telegrafisch bericht hebben ont vangen, welke prijzen zij kunnen berekenen, volgens welke opgaven de rekeningen worden opgemaakt en nagezonden. Het opheffen van het contingenten-stelsel zou voor IJmuiden een groote verlichting be- teekenen. DE LOGGERLOSSING. De loggers worden thans als gevolg van door de Reedersvereeniging te IJmuiden met de Reedersvereeniging ..De Vuurbaak" te Kat wijk gepleegd overleg door alle pakkers ln rouleering gelost. Een maatregel die onge twijfeld groote waardeering verdient. Minder is dat het geval met het feit, dat waar vóór de staking een garantieloon gold van 4 per logger, dit tijdens de staking tot 2 teruggebracht werd. Ook dit schijnt door het Hoofdbestuur van den Christ. Bond te zijn geklaard, althans de IJmuider Reedersver eeniging wist daarvan niets af. (IJm. Fed.) VELSER ZWEMINRICHTING. In de afgeloopen week van 29 Juli tot en met 4 Augustus bedroeg liet aantal bezoekers 1976. Het hoogste aantal baders was op Vrijdag 4 Augustus, n.l. 521. terwijl op Dinsdag 1 Aug. er slechts 91 bezoekers werden geteld. WEER NAAR ZEE. De stoomtrawler Ewald IJm. 48 zal heden haar zee vertrekken. DE NIEUWE VISCHLOSREGELING. WAARDEERING VAN WERKNEMERSZIJDE. Over de nieuwe vischlosregeling schrijft v. d. V. (de heer J. v. d. Veer) in het laatste nummer der IJmuider Federatie het volgen de: Hoewel de op Maandag 24 Juli ingevoerde vischlosregeling nog te weinig practijk heeft om er een absoluut oordeel over uit te spre ken, zijn wij toch van meening, dat deze .in meer dan één opzicht te prefereeren is boven de oude. Ten eerste lijkt ons het samenstellen van z.g.n. 'kernploegen een uitstekende gedachte, immers wordt hiermee bereikt, mede door de uitstekende samenstelling van deze ploegen, waardoor alle 28 gevormde ploegen van on geveer gelijke kwaliteit zijn, hetgeen op zich zelf al een voordeel is, dat steeds het grootste gedeelte van in een bepaalde boot te werk te stellen ploeg uit dezelfde menschen bestaat, waardoor op den duur een elkander aanvul len, een op elkander instellen ontstaat, wat meer en meer en snellere en betere lossing tot gevolg moet hebben. Weliswaar waren door de alphabetïsche volgorde, waarbij de oude regeling werd in gedeeld ook groote brokstukken van de te werk te stellen ploeg veelal met elkander in dezelfde boot, het waren echter steeds inder daad brokstukken met ongeveer iedere los sing een andere samenstelling en vooral de pakkers en ruimgasten, waarop hét toch voor een goede en snelle lossing het meest aankomt, werden bij de oude regeling bij iedere indeeling uit en door elkaar gehaald, zoodat maar zelden met dezelfde groep van pakkers of ruimgasten in dezelfde boot werd gelost. Het bij de oude regeling nog in dienst hebben van vaste ploegen bij bepaal de reederijen werkte dit euvel sterk in de hand, vooral toen deze vaste ploegen gingen achterloopen en herhaaldelijk' voor het in halen van hun achtergeloopen beurten mee moesten worden ingedeeld. Heelemaal nieuw is de gedachte van alle vischlossers indeelen in ploegen niet. De ha venarbeiders zullen zich mogelijk herinne ren, dat bij het instellen der vischlosregeling in 1925 één der organisaties toen al voorstel de 20 vaste ploegen te vormen, welke dan evenals thans elkanders aanvulling zouden zijn. De aanvulling was toen even anders in gedacht, men wilde nl. aanvulling uit de niet te werk gestelde ploegen van achter naar voren en dus de aanvulling.van ploeg 1 te be ginnen met den laatsten op de personenlijst voorkomenden pakker, ruimgast of losser. Thans geschiedt de aanvulling der kern ploegen uit de nas." 1 van de rollen pakkers, ruimgasten en lossers uit de personenlijst, welke personenlijst afzonderlijk van de ploe gen rouleert. Ook dit systeem Is goed gevonden,het zal in ieder geval bevorderen, dat iedereen in een bepaald tijdvak een gelijk aantal beurten krijgt, hetgeen ons in de besprekingen over deze nieuwe vischlosregeling herhaaldelijk als doel van deze regeling werd meegedeeld. En hierom gaat. het tenslotte. Doel van de vischlosregeling bij het instellen in 1925 was geen ander dan uiteindelijk allen een gelijk aantal beurten te geven. Na jaren en jaren van martelen met groote ploegen en kleine ploegen, met een te kleine rol van pakkers, en alle verdere kleine narigheden wat zijn we ze vlug vergeten havenarbeiders, denken we even terug aan den tijd vóór Februari 1932 is dit bij deze nieuwe regeling men schelijker wij ze gesproken bereikt. Dat we thans toonen te begrijpen, dat het is bereikt, ook al zal het pas bij opleving in het bedrijf, waarop toch nog eens kan gerekend worden, voor de volle 100 pet. tot ons doordringen. Laat ons nu toonen, dat we deze regeling weten te waardeeren. Ten slotte nog dit: Door het opheffen van de commissie tot uitvoering van de Vischlosregeling, waarvan ieder der organi saties met een lid was vertegenwoordigd, hebben we in de uitvoering van deze visch losregeling geen directe zeggenschap meer. Achteraf dient echter gezegd, dat deze zeg genschap door het uitermate stroeve wer ken der oude commissie nooit al te groot is geweest, verschil is er echter zeer zeker, im mers de uitvoering van deze regeling is thans in handen van het bestuur der Reedersver eeniging, hetgeen beteekent, dat deze net on middellijk toezicht-op het al of niet op be hoorlijke wijze verrichten der werkzaamhe den, te laat komen etc. heeft en dat men dus hierin in den vervolge rechtstreeks door het bestuur der Reedersvereeniging wordt geoor deeld. Evenals voor de andere bedrijfsgroe pen geldt dan voor eventueel beroep de in het visscherij'bedrijf ingestelde Arbitrage commissie. Het gevolg hiervan is geweest, dat reeds een zevental leden havenarbeiders een waar- schuwingsschrijven van het bestuur der Reedersvereeniging heeft ontvangen. Voor zoover het de lossing van trawlers betrof een viertal waren dit alle gevallen van niet vervullen der toegewezen beurten, waar bij twee gevallen met reden, die bereids in orde zijn gekomen. Drie gevallen waren min der goede pakking bij de loggers. In hoeverre deze laatste klacht juist is zal door ons nog worden onderzocht. In verband met bovenstaande wil ik hier alleen herhalen: laat ons toonen. de visch losregeling waard te zijn. IJ.F.C. I—QUICK BOYS I (0—4). IJ.F.C., dat met een vijftal invallers uit kwam, werd soms geheel overspeeld; vooral de halflinie had tegen het goedsluitende sa menspel niet veel in te brengen. Dat het dan ook met de rust slechts 30 stond, pleit voor van Urk c.s. Aanvankelijk scheen het, dat IJ.F.C. na de rust zou gaan ophalen. Keer op keer werd de achterhoede der Boys aan het werk gezet, doch daar beide backs resoluut en trapvast waren, had hun keeper het niet eens bijzonder druk. En toen van Urk een kwartier vóór het einde door een fout van De Vries voor den vierden keer gepasseerd werd, was IJ.F.C.'s nederlaag een voldongen feit. Voor dezen wedstrijd had de heer De Groot,goudsmid te IJmuiden, een fraaicn beker beschikbaar gesteld. Dezen beker heeft Quick Boys mee naar Katwijk genomen. NAAR DE HARINGVISSCHERIJ. De motorlogger Cornelis de Boer is weer ter haringvisscherij uitgevaren. DE ZEEVISSCHERIJ IN JUNI 1933 De Afdéeling Visscherij en van het Depar tement van Economische Zaken deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand Juni 1933, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking heb ben op de maand Juni 1932. Aan de zeevisscherij namen 467 (517) Ne- derladsche vaartuigen deel. Door Nederland sche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aange voerd 4.269.878 K.G. (3.590.925 K.G.) met een waarde van f 682.164 (f 864.615) Hoewel de staking te IJmuiden nog voort duurde konden 27 stoomtrawlers in de vaart worden gebracht. In 47 reizen brachten deze stoomtrawlers 505.650 K.G. visch aan, ter waarde van f 79.430. Te Zoutkamp waren 2 stoomtrawlers in bedrijf, die in 10 reizen van f 2932. (In Juni 1932 waren in totaal 55 stoomtrawlers in bedrijf, die in 104 reizen 1.171.650 K.G. visch aanbrachten, ter waarde van f 186.940). Te Zoutkamp namen 3 (3) sleepboottraw lers aan de visscherij deel. Deze besomden in 13 (20) reizen f 5298 (f 7700) voor 25.393 K.G. (59.500 K.G.) visch. 1 (1) motor trawler maakte 3 (2) reizen en besomde voor 20.325 K.G. (11,625 K.G. f 4285 (f 2760). Van de motorloggers namen 101 (112) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 245 (278) reizen brachten deze vaartuigen 692'.743 K.G. (551.775 K.G.) Noordzeevisch aan. ter waarde van f 145.679 (f 149.315). De gemid delde vangst en besomming per reisdag be droeg hiervan respectievelijk 324 K.G. (239 K.G.) en f 68 (f 65). Een 7-tal motorkoters n.l. 5 uit Schevenin- gen, 1 uit Rotterdam en 1 uit Zoutkamp maakten 36 reizen en voerden 26.534 K.G. Noordzeevisch aan, waarvan f 5804 wordt be- somd. Aan de trawlvisscherij langs de Nederland sche Noordzeekust namen 163 (230) motor vaartuigen, waaronder ook enkele kotters en 14 (12) half gedekte en open zeilvaartuigen deel. De motorkustvisschers maakten 1072 (1612) reizen en brachten 339.679 K.G. (456.900 K.G.) Noordzeevisch aan, waarvoor f '71.429 (f 107.100) werd besomd. De gemid delde vangst en besomming per reis van deze vaartuigen bedroeg respectievelijk 317 K.G. (283 K.G.) en f 67 (f 66). Een 5-tal Belgische motorkotters voerden in 6 reizen 9438 K.G. Noordzeevisch aan, waarvoor f 1907 werd besomd. Voor zoover bekend, vischten 1 Nederl. stoomvaartuig en 18 Nederlandsche motor vaartuigen met de zeevischzegen. Het stoom vaartuig maakte slechts 2 reizen en besomde voor een vangst van 7455 K.G. visch f 1247. De 18 motorvaartuigen maakten 62 reizen en voerden 117.202 K.G. Noordzeevisch aan ter waarde van f 18.468. Door Deensche motorkotters, die met de zeevischzegen hadden gevischt, werd in 20 reizen 69.855 K.G. Noordzeevisch aangevoerd ter waarde van f 12.761. Van de Vlaardingsche stoombeugers wa ren 12 (14) vaartuigen in bedrijf, die bijna uitsluitend z.g. kolmaatjesharing aan brachten. In totaal werd in 23 (29) reizen 337.895 K.G. (181.475 K.G.) v.isch aangebracht, ter waarde van f 60.914 (f 88.400). De aanvoer bestond uit 3551 kantjes (1882 kantjes) z.g. kolmaatjesharing, waarvan de gemiddelde waarde werd berekend op f 17.13 (46.53) per kantje. De gemiddelde vangst en besomming per reisdag van de stoombeugers bedroeg respectievelijk 1205 K.G. (493 K.G.) en f 219 (f 243). Aan het einde der maand waren van de eigenlijke Nederlandsche haringvloot 19 ƒ13) stoomloggers en 119 (102) motorloggers in bedrijf. In 11 (7) reizen van de stoomloggers en 69 (56) reizen van de motorloggers werd 1.904.275 K.G. (662.685 K.G.) visch aange voerd ter waarde van f 247.319 (f 236.664). Aan liet einde der maand waren voorts van de Poolsche maatschappijen te Vlaardlngen en te Scheveningen 4 stoomloggers en 17 mo torloggers in bedrijf. Door deze vaartuigen werd in 2 reizen van de stoomloggers en 6 reizen van de motorloggers 196.835 K.G. visch aangebracht, ter waarde van f 24.452. De haringaanvoer van de Nederlandsche schepen bedroeg 20.045 kantjes (6971 kant jes) en van de Poolsche 2071 kantjes (517 kantjes) waarvan de gemiddelde waarde werd berekend op f 12.29 (f 34.43) per kantje. De gemiddelde vangst per reisdag van de stoom- en motorloggers (Poolsche schepen inbegrepen) bedroeg respectievelijk 1494 K.G. 600 K.G.) en 1332 K.G. (569 K.G.) en de de- middelde waarde hiervan was f 219 (f 237) en f 172 (f 208). VOOR DEN NEDERLANDSCHEN ZEEMAN. HEEFT U DE WELDADIGHEIDSZEGEL AL GEKOCHT? In de halls van alle postkantoren in ons land hangt een plaat waarop staat afgebeeld de markante kop van een zeeman met Zuid wester, geflankeerd door afbeeldingen, be trekking hebbende op het zeeleven. Dit is de reclameplaat voor de postzegels, die van 10 Juni tot 9 December aan de postkantoren verkrijgbaar zijn gesteld, in het belang van den Nederlandschen zeeman. De postzegels zijn verkrijgbaar in waar den van 1 1/2, 5, 6 en 12 1/2 ct. en worden verkocht voor resp. 3, 8, 10 en 16 ct. De netto opbrengst wordt verdeeld onder het Natio naal Zeemansfonds, de Nederlandsche Zee mans Centrale, het Apostolaat ter Zee. de Vereeniging Hospitaal-Kerkschip ..de Hoop" en het uitvoerend comité „Oprichting Monu ment Nederlandse!) Reddingswezen". Het is ons opgevallen, dat men deze fraaie zegels, waarvoor het ontwerp werd vervaar digd door P. Kramer (1 1/2 en 6 cent) en G. A. v. d. Stok (5 en 12 1/2 ct.), zeer weinig ziet, waaruit wij meenden te moeten aflei den, dat de belangstelling voor deze zegels niet groot is. Ten overvloede informeerden we eens naar den verkoop bij den heer Baak, directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, van wien we vernamen dat het inderdaad slecht gaat met den verkoop. De heer Baak vertelde ons, dat feitelijk alleen verzamelaars de ze gels hebben gekocht. Hij toonde ons een groot aantal onverkochte vellen en niet zonder spijt moest de heer Baak bekennen, dat er thans niemand meer naar de zegels vraagt, vooral in IJmuiren, waar men toch zoo meeleeft met alles wat betrekking heeft op de zee had de heer Baak een grootere be langstelling verwacht. Inderdaad is het jammer, dat deze zegels zoo slecht gaan, in tegenstelling met andere liefdadigheidszegels. Wellicht is de crisis daar van de oorzaak, maar het kan ook zijn. dat het publiek niet voldoende bekend is met het bestaan der zegels. Zelfs gelooven wij, dat het laatste de voornaamste oorzaak is, daar de dezen zomer gehouden vele col lecten in onze plaats bijna alle een goed re sultaat hebben opgeleverd, hetgeen bewijss, dat er ondanks de crisis nog wel een pen ningske op het altaar der liefdadigheid wordt geofferd Het is dan ook daarom, dat we iedereen zouden willen toeroepen: gebruikt voor uwe correspondentie ook eens deze zegels. Ge steunt daarmede een goed doel. Zooals reeds gezegd, zijn de zegels zeer mooi. Die van 1 1/2 ct. vertoont het ontwerp van P. Kramer voor een te stichten monu ment voor het Nederlandsche Reddingswe zen, die van 5 cent het hospitaal-kerkschip „De Hoop", die van 6 cent een hand-roeired- dingsboot en die van 12 1/2 ct. een zeeman met zuidwester enz. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Woensdag 9 Augustus 1933 radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Baloe- ran, Cottica, Crijnssen, Chr. Huygens,. Dem- po. Indrapoera, Johan van Oldenbarnevelt, Kota Baroe, Kota Nopan, Kota Tjandi, Leer dam, Poelau Bras, Poelau Roebiah. Staten dam, Sibajak, Van Rensselaer, Zeelandia. AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 9 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: De Doofpot, 8.15 uur 's Middags 2 uur: Dik Trom. Palace: ,,De verliefde Firma". Op het too- neel: Smeehuizen, een nieuwe ontdekking aan den zangershemel. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Robert en Bertram" Op het tooneel: Paulay Brothers, Comedian act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Geld is niet alles" en „Verkeerd getrouwd". 2.30 en 8.15 uur. DONDERDAG 10 AUGUSTUS Stadsschouwburg: Variété Bouwmeester. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Revue De Bilt seint. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1