HET NIEUWE AVONDBLAD ONZE LEZERS het raadsel van ostende's nieuwe vischmijn. Zelfverweer. 'f 8e JAARGANG No. 238 VRIJDAG 1! AUG. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: j 2,000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval;, 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN Wanneer opening? Ernstige technische gebreken aan de sluiswerken. Toen wij in den zomer van het jaar 1931 een bezoek brachten aan Ostende, om ons eens op de hoogte te stellen van den toestand in het visscherijbedrijf van deze in de laatste jaren op den voorgrond tredende visschers- plaats, kwamen we vanzelfsprekend bij den bestuurder van de stedelijke vischmijn, den heer Velthof. De vischmijn is een citadel-achtig gebouw, 'gelegen aan een binnenhaven. De loskade ligt wel vijf minuten gaans van het onooglijke marktgebouw. Met paard-en-wagen wordt de visch van de schepen naar de vischmijn ver voerd; een zeer omslachtig, tijdroovend en •kostbaar transport. De heer Velthof, een zeer beminnelijk man ontving ons hartelijk. Toen hij hoorde dat we van IJmuiden (klemtoon op de eerste lettergreep) kwamen, was hij zeer verrast en vol enthousiasme wees hij ons op de ontwik keling van het visscherijbedrijf. Enthousiast was hij over de nieuwe vischmijn en hij liet ons niet vertrekken voor en aleer wij beloofd hadden, de nieuwe inrichting te gaan bezich tigen. Het spreekt vanzelf,, dat we onzé belofte 'gestand deden, nieuwsgierig als we waren naar de inrichting, waarvan de heer Velthof ons al het een en ander had verteld. Het marktgebouw is- opgericht langs het nieuwe visehdok, een prachtige ruime haven. Het monumentale hoofdgebouw strekt zich langs de geheele lengte van de haven uit. Het is 335 M. lang en 30 M. breed, waarvan 10 M. in beslag wordt genomen door een „vervoers- pad", aanzienlijk breeder dus dan in de hal in IJmuiden. Het hoofdgebouw is aan de havenzijde geheel open, in tegenstelling met onze markt," die met jaloezieluiken, af gesloten kan worden. Het pad langs den havenkant is met een van het hoofdgebouw uitstekenden luifel overdekt. In het hoofdgebouw bevindt zich een vijftigtal pakhuizen van 6 x 18 M. Achter dit gebouw is een open rijweg, die aan de tegenovergestelde zijde is afgesloten door een bijgebouw, waarin zich een vijftig tal kleinere pakhuizen bevindt (6x9 M.) Achter het gebouwencomplex bevinden zich de spoorlijnen. De geheele inrichting is gebaseerd op het zelfde werksysteem als de markt in IJmui den: haven-hal-spoor. De uitvoering, der nieuwe mijn in Ostende is echter veel royaler. De afstand van de kade tot de buitenste spoorlijn bedraagt niet minder dan 118 M.! De bouwkosten bedroegen ca. 100 millioen francs. De eerste steen werd gelegd den 27en April 1929. Bij ons bezoek aan Ostende twee jaar gele den vertelde de heer Velthof ons, dat de nieuwe vischmijn spoedig in gebruik zou worden genomen, doch thans is dit nog niet geschied. Waarom niet? (De lieer Baels heeft onlangs aan de regee- ïing. verzocht, hem mede te deelen,. waarom nog steeds gewacht wordt met de ingebruik neming van de nieuwe markt. Uit het ant woord van den betrokken minister werd de indruk gewekt als zoude de schuld liggen hij het gemeentebestuur van Ostende, omdat het stadsbestuur nog niet gereed was met den aanleg van waterleiding, gas en electriciteit. Bij een onlangs in de Kamer van Volksver tegenwoordigers gehouden interpellatie bleek echter, dat van den kant van het stadsbe stuur alles in orde was. Waterleiding, gas en electriciteit is aangelegd. Er is echter een zeer ernstige reden, waarom de inrichting tot nu toe niet door het bestuur der stad Ostende is overgenomen. Ernstige technische gebreken. Reeds kort nadat de werken voltooid wa ren, ja, zelfs tijdens den bouw, werden ern stige technische gebreken ontdekt. In de eer ste plaats bleken de sluisdeuren (het viseh dok is niet open, zooals de Visschershaven in IJmuiden) niet waterdicht te zijn. Een com missie, die was ingesteld om dit euvel te on derzoeken stelde voor, dat zou worden aange drongen op verbetering, alvorens tot over neming van de inrichting over te gaan. Er is echter nog een grooter kwaad, een kwaad, dat zeer noodltotige gevolgen zou kunnen hebben en dat deskundigen reeds aanleiding heeft gegeven er op aan te drin gen, de oude visschersdokken in reserve te houden. De kolkmuren bij de sluizen vertoo- nen n.l. neiging om voorover te hellen., ver moedelijk door een te zwakke fundeering. Het aanbrengen van extra versterkingen heeft niet het gewenschte resultaat opge leverd. Reeds is onderzocht of de aannemer verplicht kon worden het werk te „herma ken" of in behoorlijken staat te brengen. Voor gemeenschappelijke rekening (rijk en aannemer) zijn belangrijke werken uitgevoerd ,en nu zal de toegang tot de sluis uitgebak gerd worden om de sluis op de proef te stel len. Als de proef ongunstig uitvalt, dan zul len opnieuw aanzienlijke onkosten gemaakt moeten worden. Voor het Ostendsche visscherijbedrijf is dit een groote tegenvaller. Want ondanks dc minder gunstige ligging van de nieuwe in richting wenscht men niet anders dan zoo spoedig mogelijk daarheen te verhuizen, om dat de oude mijn onvoldoende capaciteit heeft voor.de zich sne!uitbreidende Ostend sche vloot, die thans behalve een aantal stoomtrawlers ruim 300 motorbooten sterk is. Onlangs heeft Koning Albert de inrichting bezocht. Hij legde daarvoor een zeer groote belangstelling aan den dag. Dit kan niet. anders dan bevorderlijk zijn voor een spoe dige ingebruikneming. DE N. S. D. A. P. EN DE VISCH- HANDEL IN DUITSCHLAND OVEREENKOMST INZAKE MINIMUM PRIJZEN VOOR VISCH. De Vereeniging voor de Visscherij-industrie in Duitschland heeft hare afnemers een. cir culaire gezonden van den volgenden in houd: „Het Rijksministerie voor Voedingswezen en de visscherij-referent voor de agrarische politiek der N.S.D.A.P. de heer A. R. Giese, hebben de Vereeniging voor de Visscherij- industrie in Duitschland bevolen terstond maatregelen te treffen, waardoor, een verder verval van de visscherij-industrie voorkómen kan worden. Dergelijke maatregelen eischt ook de Rijksminister voor Economische Za ken dr. Schmidt, die in een 12 Juli j.l. voor leidendefiguren, in de economie gehouden voordracht de volgende programmatische uiteenzetting gaf: „De nationaal-soeialistische Staat moet voor zich in aanmerking nemen, dat hij de zaken in de maatschappij niet den vrijen loop kan laten, dat hij niet iedereen kan doen en laten wat hij wil, opdat niet iemand ter wille van de concurrentie op roekelooze wijze schade veroorzaakt, welke schade zich onder-bepaalde omstandigheden haar stem pel kan drukken op een geheelen bedrijfs tak." Ingevolge deze situatie heeft de Vereeni ging voor de .Visscherijindustrie alle viseh- ro oker ij en en marineer-inriehtingen tot één vakgroep samengesmoltehDeze zal mini mumprijzen voor hare producten vaststellen, beneden welke onder geen enkele voorwaarde verkocht mag worden. Inbreuken op deze overeenkomst zullen zwaar bestraft worden en kunnen in bepaalde gevallen 'sluiting van een bedrijf tegenvolge hebben. De prijzen voor de gerookte visch worden dagelijks, die voor de gemarineerde visch el- ken Woensdag voor den duur van een week vastgesteld. De minimumprijzen zullen, rekening hou dende, met de koopkracht der consumenten, zoo laag zijn, dat zij den leveranciers slechts een uiterst bescheiden winstmarge garan deeren boven zijn kosten. Verkoopen beneden deze minimumprijzen zou derhalve be teeke nen, dat de leverancier zonder winst, of zelfs met verlies verkoopt. Hij zou derhalve den wederopbouw van zijn bedrijf saboteeren en een schadepost zijn in den zin van de uiteen zettingen van den Rijksminister voor Econo mische Zaken. Wij wijzen er nog op, dat de leveranciers ook voor vergrijpen van hun personeel en hunne vertegenwoordigers ten volle verant woordelijk zijn. Laatstgenoemde mogen den afnemers derhalve geen tegemoetkomingen toestaan, die strijdig zijn met de overeen komst. Wij verwachten, dat de afnemers der vis scherij-industrie het opbouwende werk van de vereeniging zullen steunen. Het is ook in het belang van de afnemers samen te wer ken met een gezond en krachtig bedrijf. Maar afgezien daarvan zullen door deze Zijn d'insecten extra talrijk In dit reeds onrustig jaar, Met zijn onvolprezen zomer. Of verbeeld ik me dat maar. Hoe mijn arme beenen jeuken En mijn handen eiken dag, Met en op het ongedierte Ben 'k voortdurend aan den slag, Muggen, vliegen, wespen,, motten, Vinden steeds in mij hun man, Om het zachtjes uit te drukken, Word ik er wat kriebelig van. Ik behandel liefst met zachtheid Zelfs het allerkleinst insect, Maar thans wordt de lust tot.moorden In het zachtst gemoed gewekt. Als ze enkel nu maar zoemden, Liet ik ze volkomen vrij,' Waarom hebben deze diertjes Echter zoo den „pik" op mij. Waarlijk,, als gij, mug of vliegje, Door mijn hand het leven laat, Voel ik mij'niet een Sint George, Die opnieuw een draak verslaat. Ik verzeker je op handslag (Je ontkwam nog net dit keer) Dat mijn hand slechts wordt gedreven Door rechtmatig zelfverweer. P. GAS'US. overeenkomst niet alleen voor de visch- industrie, maar ook voor den binnehland- schen handel betere verhoudingen geschapen worden, aangezien door de stabilisatie gezon dere verkoopsprijzen ontstaan. Zoowel de Rijksregeeriiig als het Amt voor Agrarische politiek der N.S.D.A.P. zijn be reid, alle Duitschevischrookerijen en mari- neerinriehtingen tot een dwangkartel aaneen te sluiten, voor het geval de vrijwillige sa menwerking geen voldoende gevolg mocht hebben. Wij behoeven er niet op te wijzen, dat het voor alle deelnemers veel nadeeliger zou zijn. wanneer de Rijksregeering gedwon gen mocht zijn, dezen weg in te slaan." Tot zoover de circulaire. In de Deutsche Fischerei-Riindsch.au,- waaraan wij het bo venstaande ontleenéh, wordt gemeld, dat de overeenkomst voor gerookte en gemarineerde visch 1 Augustus en voor versche visch 5 Augustus in werking is getreden. Het wil ons voorkomen dat een overeen komst als thans den vischhandel door de N.S.D.A.P. opgedrongen, in de practijk vele moeilijkheden zal veroorzaken, ja op den duur onhoudbaar zal blijken, vooral voor de versche visch. Laten wij alleen maar wijzen op het geval, dat een vischwinkelier met een hoeveelheid visch blijft zitten, die noodig weg moet. In zijn vrije bedrijf zou hij trachten ervoor te maken wat er voor te maken is. De overeenkomst inzake den' minimumprijs noopt hem echter, de restanten op de vuilnis belt te deponeeren. DE WEG NAAR HET STRAND WAAROM DE VERLICHTING ZOO SLECHT WAS Eenigedagen geleden hebben wij gewezen op den slechten toestand van de Haringkade, zoowel wat de verlichting als wat de bestra ting betreft. We hadden over deze kwestie, die in ver band met het drukke strandbezoek thans zeer actueel is, een onderhoud met den heer C. Oud, - directeur van het Staatsvisschers- havenbeürijf, waaronder deze weg ressorteert. De heer Oud deelde ons mede. dat hij naar aanleiding van onze klacht over niet-bran- dende straatlantaarns een onderzoek' heeft doen instellen. Men vond bij dat onderzoek aclit niet-forandende lampen, die werden vervangen. Vernielzucht. Hoe komt het nu, dat er dikwijls zoovele lampen niet branden? Het blijkt, dat dit lou ter het gevolg is van de vernielzucht der jeugd. De heer Oud zag er een soort sport in, door 'opgeschoten jongens in het voorbij gaan uitgeoefend. Van 1 Januari jl. af heeft het bedrijf niet minder dan 231 lampen moe ten vernieuwen, die alle moedwillig zijn stuk geslagen! Deze vernielzucht bezorgt niet al leen het publiek een slecht verlichten weg, maar het bedrijf een aanzienlijke schade, want elke lamp kost ongeveer een gulden. Alle moeite, om de daders op heeterdaad te betrappen is tot nu toe tevergeefs geweest. En wat de bestrating betreft, dienaangaan de merkte de heer Oud op, dat de rijpaden niet zijn bedoeld als rijwielpaden. De Haring kade is een onderdeel van het straten-com plex aan.de Zuidzijde en staat geheel buiten ■het strandverkeer. Van het Rijk mag dus niet verwacht worden, dat het dezen weg in over eenstemming brengt met de gewijzigde eischen. De heer Oud was het met ons eens, dat een verbetering ge wenscht is. Naar onze meening dient het gemeentebe stuur met het Rijk over het aanleggen van behoorlijke rijwielpaden in overleg te tre den. Het publiek mag niet de dupe worden van deze administratieve haken en oogen. VELSEN RESTAURATIE NIEUWE KERK TE DELFT. SPELDJESVEKKOOP OP KONINGINNEDAG De Burgemeester van Ve'lsen verzoekt ons opneming van het navolgende: De Nieuwe Kerk te Delft, één onzer na tionale monumenten, is dermate bouwvallig, dat het eenigszins gevaarlijk moet worden geacht die te bezoeken. Het is te verwachten, dat de volledige restauratie, die hoe langer hoe noodzakelijker wordt, nog lang op zich zal laten wachten wanneer onze Nëderland- sche medeburgers, van welke godsdienstige of politieke overtuiging zij ook' zijn, niet mee helpen. Het geldt hier niet een kerkelijk of plaatselijk belang, maar een eereschuld, die Nederland aan zijn Vorstenhuis heeft. Ten bate van de restauratie van dit na tionale monument zal in de gemeente Velsen op 31 Augustus a.s. een speldjèsverkoop plaats hebben, waarvoor door de verschil lende Oran je vereen igingen de noodige mede werking wordt verleend. Voor den verkoop der speldjes (een getrouwe afbeelding van de Nieuwe Kerk) behoeven deze vereenigin- gen evenwel de hulp van collectrices. Da mes, die bereid zijn, zich op 31 Augustus a.s. met den verkoop der speldjes te belasten, worden uitgenoodigd, zich daartoe bij één der onderstaande adressen aan te mel'den: voor Velsen (Noord) bij den heer L. W. Kui per, Wijkerstraatweg 5; voor Velsen en Driehuis bij den heer J. J. van der Weele, Feithlaan 5; voor Santpoort bij den heer J. Verkruijs- sen, Burg. Enschedélaan 28; voor IJmuiden (Oost) bij den heer F. van der Grijn, Wijk a Zeeërweg 49. voor IJmuiden (West) bij den heer P. Heere, Kennemerlaan 64rd. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 Augustus. Ondertrouwd 9 Augustus: J. F. Koks en E. M. Goezinnen; H. Roosen en A. T. G. Janssen; J. A. van den Bosch en A. van der Voort; P. F. Smits en M. C. Passchier; J. H. van Boekei en M. W. Rademaker; J. A. M. v. Soest en G. C. de Rooij; A. Kramer en E. M. Smit; A. de Boode en J. H. G. M. Heijerman; E. Vlug 'en A. M. W. Javaux; H. Germans en H. Ra demaker; J. Joosten en P. J. Hoekstra. Getrouwd 9 Augustus: F. A. Müller en C. A. Bergacker; J. A. van Herwaarde en E. W. Peters; H. J. van Rijn en J. J. van Duffelen; F. ,11. Damen en H. M .van Zeist; J. A. van Muyen en J. Walstra; J. Cornet en J. van der Weijden; F. A. Tijdgaat en J. C. Verloop; PI. J. Firing en M. A. Planjer; Th. W. Bos en W. de Klerk; H. A. M. B. Huyboom en C. B. Willegers; G. Londo en A. H. Donckerwolcke; L. Schalier en A. B. Berkman. Bevallen 5 Augustus H. de Regtvan Mid- luin. z.; 8 Augustus: A. B. KemperStoter, z.; W. PelKolk, z.; A. TensenSilvis, z.; M. G. Visser—Jochenms, d.; M. C. J. Sneek Noordermeer, z.; H. Moring—Plantje, z.; 9 Augustus: T. van Leeuwende Haan, z. LIL DAGOVER IN EEN NIEUWE ROL. De bekende Duitsche filmster als verkoopster bij een liéfdadigheidsloterij. j AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 11 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: De Bilt seint. Stadsschouwburg: Variété Bouwmeester. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: Congorilla. 2.30 en 8.15 uur. Palace: Watt en Half Watt: „Op Manoeu vre". Op heftooneel: Tom Jersey, artistieke handschaduwen. 2.30, 7 en 9.15 uur, Rembrandt Theater: „Liebe Scherz und Ernst". Op het tooneel: Billaks, de elegante rolschaatsenrijders. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 12 AUGUSTUS StadsschouwburgGroote Kinder- en Fa milie voorstelling. 2.15 uur. Stadsschouwburg: Jubileumvoorstelling Al- bert de Booy. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. AUTOVERKEER MOET BIJPASSEN In het tekort van de spoor wezen BELASTING OP VRACHTAUTO- EN BUSVERKEER? Naar aan De Telegraaf is gebleken, wil men trachten het tekort van 26 millioen op de spoorwegen weg te werken door de invoe ring van een extra-belasting op het automo- bielverkeeer langs den weg meer in het bij zonder het vrachtvervoer en het autobusver- keer uit welke heffing een opbrengst wordt becijferd van 6 a 7 millioen per jaar. De bedoeling van deze heffing is niet alleen het scheppen van nieuwe inkomsten ter dekking van het tekort, maar tevens om een princi pieel meer gelijke verdeeling van lasten tus- schen de verschillende middelen van vervoer te land In het leven te roepen. De leidende gedachte is hierbij om alle transportmiddelen meer dan tot dusver ge schiedde te doen bijdragen in de kosten van het verkeersapparaat in zijn geheel. Naar aangenomen wordt zal deze betere verdee ling een gunstigen terugslag op het spoor wegverkeer uitoefenen, dat volgens bereke ning in 1930 reeds een nadeel ondervond van de autoconcurrentie dat op 11 millioen wordt gesteld. Door dezen maatregel wordt het mogelijk geacht, dat de spoorwegen, mede door verder in te voeren bezuinigingen en rationalisatie, zullen kunnen komen tot het opstellen van een sluitende exploitatierekening. Daardoor zal niet in eens voor de nieuwe begrooting zal nog moeten worden gerekend op een bij drage van 10 millioen uit de algemeene middelen tot dekking van het tekort doch wel, naar men aanneemt, zeer spoedig kun nen worden gerekend op een verdwijnen van het geheele spoorwegtekort. aart het woord.... Ingezonden Moor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. NA DE STAKING. Geachte redactie, Onder het opschrift „Naweeën van de sta king" komt in uw blad van Maandag" j.l. een berichtje voor over een zekeren "V, werkwillige, uitgescholden door ex-stakers en dat in het gebouw onzer organisatie met g'lazen of stee- nen naar een bezoeker zou zijn gegooid. Deze vage mededeeling betreft denzelfden persoon, n.l. den machinist V, die zich onder de ex-sta kers bijzonder antipathiek heeft gemaakt,door tijdens de staking zoo'n beetje te spotten met het eigen lidmaatschap van den Christ, Bond om den indruk te vestigen dat hij het in zijn hart eens was met de Federatie-menschen. Hetgeen evenwel niet belette dat deze man toen hij de kans schoon zag, rustig met een boot van een ander als machinist naar zee ging. Een mensch dus met twee aangezichten, zooals men dat noemt. Deze man nu, kwam den 2en Augustus, na intensief café-bezoek, met een kellner aan ons kantoor, een fascistenspeldje uitdagend op de borst, om een onzer bestuurders te spre ken. Hem werd nadrukkelijk gezegd beneden te wachten opdat gevraagd kon worden of de betrokken bestuurder bereid was hem te ont vangen. Hij stoorde zich echter niet aan die waar schuwing en liep het gebouw in en de trap op naar een der achterkantoren, Deze onge hoorde brutaliteit werd beantwoord door den man onmiddellijk het gebouw uit te sturen, hetgeen hij natuurlijk deed. Halverwege de trap keerde hij zich, naar de mededeeling van verscheidene ooggetuigen om, sloeg zich op zijn fascisten-speldje en zeide: „dat doe ik nooit af en als je er wat van wilt dan kom je maar naar buiten". Een dergelijk uitdagend optreden van een man als deze V. in het gebouw van onzen bond, waar hij niets te maken had, wekte begrijpe lijkerwijze de grootst mogelijke verontwaardi ging. Of hem iets naar het hoofd geworpen is, is ons niet bekend. Zoo dit echter wel het geval is heeft hij dit te danken aan zijn eigen onmogelijk optreden, dat, naar men zegt, op een weddenschap was gebaseerd, aangegaan in een café. Dat deze man nog een klacht heeft durven indienen bij de politie gaat alle perken te buiten. Bij alle verhalen die men hoort van mis handeling enz. van die „arme werkwilligen", zal men goed doen zich de op niets berusten de terreurverhalen van tijdens de staking te herinneren en te bedenken, dat vele van die heeren door hun tartende houding dikwijls zelf de schuld zijn van de beweerde mis drijven. J. A. BRANDSTEDER, Seer. IJm, Fed.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1