ONS VACANTIE. KINDERFEEST, HET NIEUWE AVONDBLAD Kinderen opgelet! Een stamgast. I Se JAARGANG No. 240 MAANDAG 14 AUG 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummersS cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGÏ NOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van - een wijsvinger; 100.bij breuk vairboven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge" van spoor-, tram- of autobusoögeval; 5000.— bij overlijden van man en wouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Opera Studio. Onder dezen naam heeft de Amsterdamsche Kunstkring voor Allen een nieuwe Nederland- sche Opera opgericht. Het woord Studio doet niet erg Nederlandsch aan, maar het is van dezen tijd en even onvertaalbaar als Opera. Ongetwijfeld „trekt" het. Ik heb een haast even ergen hekel aan het doorzagen-met- modewoorden als charivarius, maar slik ze als een instelling zulk een dapperheid toont als die Amsterdamsche Kunstkring voor Al len. Want het is dapper, het nog,maar weer eens met een Nederlandsche Opera te pro'oee- ren. Hoeveel zijn er nu al ten grave gedaald in de zee der financiëele moeilijkheden? Er schijnt geen statistiek van te bestaan. Be- stond zij, dan kon er een treurmarsch op ge componeerd worden. De Italiaansche Opera heeft altijd het bes te bestaan in ons land gehad. Die schijnt nu onder directie van Van der Lugt Melsert te zullen komen Ik hoop voor hem, dat zijn Ne derlandsche naam z'n kansen niet bederven zal. Zou hij zich niet liever voor deze. bezig heid een Italiaansch pseudoniem aanmeten? Liefst met een titel erbij? Cavaliere Melserti zou best gaan. We zijn altijd gewend geweest aan Cavalieres in de directie van de Italiaan sche Opera. En zoo heel gek is die voorkeur eigenlijk niet eens. De opera, evenals trouwens het leeuwendeel van alle soorten muziek waarvan de Nederlander geniet, is een product van vreemden bodem. Het Nederlandsche lied be staat, al bloeit het niet bovenmate. De Ne derlandsche symphonie is er ook, al kennen de meesten haar nauwelijks. De Nederland sche opera's zijn zeer gering in aantal en worden zelden of nooit opgevoerd. De muzi- kaal-dramatische kunst blijft een specialiteit van de Duitschers, de Oostenrijkers en de La- tiinsche volken. Als Nederlandsche uiting ge- looven we er nooit heelemaal aan, en het best aanvaarden we haar nog van Franschen en Italianen. Als die ondernemende Kunstkring voor Allen eens begon met al de namen van ziin artisten, waarvan al een heel lijstje is op gegeven, te verfranschen en te veritaliaan- scben? Het publiek wil voor den mal gehouden worden, en als het naar de opera gaat is het zeker bereid de onwaarschijnlijkste situaties te aanvaarden. Als er maar veel „bel canto" .te hooren is, als de fluwéelen bariton maar snikt en de sopraan af en toe eens'flink vi breert en de tenor zich volop uitzingt, zooals de Italianen dat zoo onvergelijkelijk kunnen doen. Ik geef meer kans aan de Italianen, onder Cav. Melserki of wie ook, dan aan de nieuwe Nederlandsche opera. De laatste deelt mede dat zij begint met de studie van vier .opera's: .Cosi fan. hutte, Julius Caesar, Fidelio en Czar und Zimmermanh. Ofschoon de tijd zich wel eigent voor belangstelling in een Romein - schen kiezer en een tsaar, al heet de eerste dan tegenwoordig Mussolini en de tweede Stalin, lijkt de keuze van dit viertal mij niet er gelukkig. Mozart en Beethoven geven ook niet de volle maat van het opera-genre. Willen wij het weer hebben, dan volop. Dat wil zeggen: Wagner, de Italianen en de Franschen. Mel serti zal ons de beide laatste categorieën ze ker geven. Ik zie ze verheugd tegemoet. De tijden zijn dusdanig, dat er een snakkende behoefte aan melodische welluidendheid en bel canto is i ontstaan. De terugkeer van het smeltende Duitsche liedje en het succes van Richard Tauber hebben dat al bewezen. Wij kunnen het niet uithouden met Roy Foxes en Duke Ellingtons, om te zwijgen van de afgrijse- lijke geluiden der mannelijk geïntoneerde dames Boswell en juffrouw Sophy Tucker, en als we muziek wilen hooren zonder ons in te spannen en zonder „klassieke eischen" te stellen moet er tenslotte wat beters gegeven worden dan „Wir zahlen keine Miete mehr." en dergelijke. De opera kan ons de glorieuse onwaarschijnlijkheid en de schoone, drama- tisch-uitgezongen melodie teruggeven. Maai de Nederlandsche Operaneen. Al wensch ik haar het beste, en al noemt zij zich nu „Studio". Ik geloof er niet meer aan. 'R. P. IJMUIDEN NOORDERSLUIS GESLOTEN Wegens werkzaamheden aan de Noorder- sluis zal de scheepvaart door die sluis voor alle vaartuigen zijn gestremd van Dinsdag a.s. des voormiddags tot en met Vrijdag avond 6 uur of zooveel langer of korter als noodig zal blijken te zijn. VERHOOGDE PEILINGPRIJS In verband met het opnemen van het ra diostation Vlissingen voor het geven van ra diopeilingen, waardoor de zekerheid voor de vragende kapiteins belangrijk wordt verbe terd, is het tarief voor het geven van deze peilingen door de regeering van drie op vier gulden - gebracht. KINDEROPERETTE „WIM EN PIM" Vele tientallen kinderen Cen niet minder hun begeleidsters) hebben Zaterdagmiddag genoten van de „bombastische" avonturen van het schooljongens-duo Wim en Pim, door het gezelschap Frits Schakels in het Thalia Theater ten tooneele gevoerd. Een inslaande reclame, in den vorm van een door de stratèn wandelende Charlie Phaplin-figuur had velen van het jeugdige volkje reeds nieuwsgierig dqen zijn naar deze ondeugende straatjongens. En zij zullen zeker Thalia niet teleurge steld verlaten hebben, gezien en, in de-eerste plaats wel, behóórd, het enthousiasme van het jeugdig publiek, wanneer het duo weer eens een ondeugende streek uithaalde. Er werd gelachen, gegild ja zelfs geloeid om den boschwachter, den meester, de circus voorstelling en vele andere grappige too- neeltjes. Voor de zes beste zangers en zangeresjes uit de zaal waren prijzen beschikbaar ge steld. Was van velen de animo om ten too neele te verschijnen groot, toen de jeugdige Taubers eenmaal voor het feit gesteld wer den een schoolliedje te zingen, zpnk bij ve len van hen de moed en de stem in de schoe nen. Dan brachten de meisjes het er beter af. Schakels heeft hen een onvergetelijken middag bezorgd. Alleen het zien naar het medeleven en de in gespannen aandacht kijkende gezichtjes was voor de ouderen reeds een genoegen. BIOSCOOP THALIA Maandag- en Dinsdagavond draait In het Thalia Theater in laatste voorstelling een onvergetelijk prachtwerk, dat qua natuur opname het bekende Trader Horn evenaart, het in spanning zeer zeker overtreft, en ge titeld: „Waar de Nagana woedt"'. De hoofdrollen worden vervuld door Ta-ia Birell en Meivin Douglas, die van het ge geven, hetwelk in Afrika, het donkere we relddeel, speelt en den strijd van den medicus tegen de zoo zeer gevreesde slaapziekte ac centueert een boeiend filmwerk maken, dat alleszins de moeite van een bezoek aan het Thalia Theater loont. Het bijprogramma geeft eveneens een keur van interessante en amusante rolprenten. VACANTIE-KINDERFEEST. EEN VREUGDEVOLLE DAG IN GROENENDAAL. Dank zij de gunstige weersomstandighe den is het Vrijdag gehouden vacantie-kin- derfeest in alle opzichten goed geslaagd. Met' glunder blijde gezichtjes kwamen de kinderen 's morgens vroeg, sommigen met vrees van te laat te komen, zelfs veel te vroeg, op de aangegeven verzamelplaats, om na een prettigen boottocht nabij Groenen- daal uit te stappen om daar vervolgens den dag verder met allerlei spelletjes door te brengen. Spelen en eten was het parool van den; dag. Aan versnaperingen, melk, brood jes'enz.'heeft het niet ontbroken. Zorgde het werkloozeh-orkest den geheelen dag voor muzikale opluistering op de boot en in Groe- nendaal, bij aankomst, 's avonds omstreeks half acht, stond het muziekkorps „Wilhel- mina" aan den kant om de kleinen, om stuwd door vele ouders van de boot in op tocht naar het Kennemerplein te brengen, van waar ieder, misschïien wat vermoeid doch hoogst voldaan, weer naar huis kon gaan. Een woord van dank komt zeker allen toe, die medegewerkt- hebben om aan kinderen die door de behoeftige omstandigheden waarin hunne ouders verkeeren, niet had den kunnen uitgaan, zulk een onvergete lijken dag te bereiden. NAAR MARKEN EN VOLENDAM. De heer Jac. Visser zal van heden af, iederen dag, bij genoegzame deelneming en gunstig weer met zijn motor pleziervaartuig „Neelt-je" tochten maken naar Marken en Volendam en de Vecht. De vertrekuren zijn gesteld op 8 uur 's morgens vanaf de ligplaats bij den boot- steiger terwijl desgewenscht ook passagiers bij de pont worden opgenomen. Dit mooie watertochtje is teri. zeerste aan te 'bevelen. De bedoeling is voor 's avonds 8 uur terug Aan ons a.s. ZATERDAG te houden vacantie- kinderfeest kunnen alle kinderen deelnemen van 7 tot 14 jaar Aan de WEDSTRIJDEN kunnen alléén deelnemen die kinderen, welke in het bezit zijn van een kaart. Kaarten voor de wedstrijden worden uitgereikt aan ons bureau Kennemerlaan 42 tegen inlevering van den bon, die in ons blad van j.l. Zaterdag is afgedrukt. Uitreiking der kaarten geschiedt tot en met Donderdag a s. des middags van 2 tot 6 uur. De kaarten moeien zichtbaar gedragen worden te zijn. Er is het een en ander aan boord te verkrijgen, zoodat men niet met een. leege maag thuis behoeft te komen. VLIEGERS CADEAU. Een rechtgeaard Hollandsche jongen heeft veel liefde voor het vliegerspel. Gedachtig hieraan heeft het bekende Kofa Magazijn voor de jeugd een aardige reclame-attractie. Kofa geeft gratis aan ieder, die voor mins tens f 1 koopt, een vlieger. De groote attractie zal ongetwijfeld in slaan, aangezien het weer de tijd is dat dc liefde voor de vliëgersport in het jongens hart ontwaakt. (In een Joego-Slavisch dorp leeft sinds eenigen tijd een man in den top van een hoogen boom en hij zegt, dat hij er nooit meer uit zal komen. De dorps bevolking brengt hem geregeld voedsel.) Het is zeker eigenaardig En bijzonder, datieen man, Die niet langer» naar zijn aard is, Op de aarde aarden kan; Toevlucht zoekt in het geboomte En daar leeft op zijn gemak, Zij 't dan op de blaren zittend, Enkel onder 't bladerdak. Tusschen boóm en boom is schijnbaar Niet zoo'n bijster groot verschil, De practijk zou anders leeren Aan wien 't eens probeeren wil. Spoedig zullen wij wel lezen, Dat het boomgeld is betaald En die zonderlinge stamgast Weer tot ons is afgedaald. Maar ik. kan mij toch begrijpen, Dat de lust dien man bekroop, Om een boomkruiper te worden, Hoezeer ook in ijd'le hoop. In een hoogen boom te leven, Zij het dan ook slecht beschut, Is een prettiger gedachte Dan voortdurend in den put. P. GASUS DIEFSTAL VAN EEN OCTANT. Ten nadeele van K. en B. is aan boord van een stoomtrawler aan de Trawlerkade een octant ontvreemd. Nederlandsche toeristen. Het stoomschip Orania vertrok Zaterdag avond met een aantal Nederlandsche toeris ten naar Bremerhaven en komt hier Dinsdag weer terug teneinde Woensdagavond in den gewonen dienst naar Zuid-Amerika te ver trekken. Het NederI; motorschip Marnix van St. Aldegonde ging met toeristen naar Noor wegen en komt de volgende week terug. Steeds nieuwe toeristen. Het aantal toeristen, dat het Engelsche stoomschip Vienna van Engeland naar Am sterdam te vervoeren krijgt, is van dien aard dat de kosten wel worden gedekt. Zaterdag morgen kwam het stoomschip wederom hier binnen en voer direct door, terwijl het heden wederom naar Engeland terugkeert. Het Britsche stoomschip „Empress of Britainheeft een nieuw record gevestigd door den afstand van den mond der Lorenzrivier (Canada) naar Cherbourg -in 4 dagen en 7_H2 uur af te leggen. VELSEN KEURING VAN WAREN. Volgens het verslag van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem over 1932 werden door dezen dienst in onze ge meente 2202 monsters genomen, nl. 1689 monsters melk, en melkproducten, 378 mon sters andere waren en 135 diversen. Afge keurd werden 125 partijen. Er werden ge ïnspecteerd 2254 winkels en 178 bakkerijen Er werden 160 waarschuwingen uitgereikt, terwijl zevenmaal proces-verbaal opgemaakt, Afgekeurd werden o.a. 103.5 L. azijn, 113." K.G. gebak en suikerwerken, 85.8 K.G. groen ten. vruchten en zaden, 113.2 K.G. meel en grutterswaren, 20 K.G. suiker, stroop en ho ning, 653 K.G. visch en vischwaren. Er werden 76 broodmonsters genomen waarvan 46 witbrood, 8 bruinbrood. 21 melk- brood en roggebrood. Hiervan bevatten resp. 8, 1, 1 en 1 monster te lage droge stof. Van de 998 monsters melk bevatten 33 een te laag vetgehalte, 7 monsters bleken oil deugdelijk wegens watertoevoeging, terwijl 105 monsters streptococcen bevatten. Het aantal waarschuwingen bedroeg 63 Van de 319 genomen monsters gepasteuri seerde melk hadden 27 een te laag vetge halte, 6 bleken ondeugdelijk wegens water toevoeging terwijl in 33 monsters streptococ- een werden aangetroffen. Voor de gemeente Velsen werden 64 mon sters water onderzocht. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 30 Juli tot en met 5 Augus tus werden in deze gemeente aangegeven 2 gevallen van roodvonk en 1 geval van diph- terie. SCHOONHEIDSCOMMISSIE De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 16 Augus tus 1933. ten kantore van het Bouw- en Wo ningtoezicht te Velsen. Spreekuur der commissie van 112 uur voormiddag. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat ter Gemeentesecre tarie ter inzage liggen verzoeken van: a. C. J. F. Rijperman te IJmuiden, om ver gunning tot het wijzigen der inrichting van zijn bakkerij in het perceel Casembroot- straat 22; b. P. Snel, te IJmuiden. om vergunning tot het uitbreiden van zijn bakkerij in het perceel Kalverstraat 176/178; c. J. C. Seijsener te IJmuiden, om vergun ning tot het wijzigen der inrichting van zijn bakkerij in het perceel Willemsbeekweg 27. Op Zaterdag, den 19 Augustus 1933, des voorm. te 11 uur, zal ten Gemeentehuize ge legenheid bestaan om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen en mondeling en schriftelijk toe te-lichten. SANTPOORT ,DE LICHTHOEVE" VIERT HAAR 10-JARIG BESTAAN. EEN WELGESLAAGDE DAG. Zaterdag vierde „De Lichthoeve" feest ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Zag het er in de ochtenduren eenigszins dreigend uit, tegen den middag klaarde het weer aar dig-op, zoodat de feestelijkheden tenslotte onder gunstige weersomstandigheden ~ijn verloopen, wat maar goed was ook, daar de „Lichthoeve'-zusters anders met de honder den groote en kleine bezoekers zeker geen raad geweten hadden. Om ruim twee uur. werd de feestmiddag geopend door den heer Rijke. Deze zeide o.m. dat het hem groot genoegen deed, dat men in zoo'n grooten getale opgekomen was. om het ,.Lichthoeve"-feest mee te vieren. „Wat ér in deze 10 jaar gebeurd is", zoo vervolgde spr., „is den meesten uwer waarschijnlijk wel voor een flink deel bekend. Ik wil niet lang stil staan bij de minder prettige dingen, die we wel beleefd hebben, maar wil toch even memoreeren de onwaardige wijze, waarop meer dan eens tegen ons is geageerd. Ook mag ik niet verzwijgen, dat „De Lichthoeve" den druk der economische omstandigheden ondervindt". De heer Rijke eindigde zijn openingswoord tenslotte met: „Moge deze feestdag een nieuw tijdperk inluiden van gróoten bloei van „De Lichthoeve". Na deze toespraak was voorlo'opig het woord.aan de'kinderen. Ze voerden allereerst eenige vrije en orde-oefeningen uit. Vervol gens was het „Lichthoeve"-kmdertooneel aan de beurt. ..De Dwergjes" en de ..Klepper- marsch" vielen zeer in de smaak, maar het meeste succes was toch weggelegd voor een aardige potpourri, die gecostumeerd ten too neele werd .gebracht. De. feestvreügde werd nu even onderbro ken voor.een „ernstig woord". De heer 'Rijke wees op liet geldgebrek, waaraan „De Licht hoeve". jammer genoeg, lijdende is. In dit verband had een aantal vrienden van „De Lichthoeve" het plan opgevat een jubileums fonds te stichten. De bedoeling is in de eerste plaats de schuldenlast, die op de ..Lichthoeve" rust, te delgen. En voorts om het tekort op de exploitatie-rekening te dekken, de be staande gebouwen te verbeteren en, zoo mo gelijk, uit te breiden, opdat men tenminste 100 kinderen behoorlijk zal kunnen huisves ten. In totaal is hiervoor een bedrag van pl.m. f 100.000 noodig. De eerste giften voor het jubileumsfonds zijn reeds binnen, zoo eindigde de heer Rijke, „helpt gij ons de ton volmaken door uw gift te storten op post rekening 4000 van de Twentsche Bank te Haarlem. Ook Zuster Kuyck, die met Zuster Verkerk eveneens jubileerde, voerde nog het woord. „De eenige voorwaarde, waaraan de kinde ren. die wij hier opnemen, moeten voldoen, is, dat er voor hen ergens anders geen plaats meer is", aldus Zuster Kuyck. In zulke ge vallen wil de „Lichthoeve" trachten een plek je licht te zijn voor hen, die anders in duis ternis zouden moeten leven. Om dit te kunnen doen, is veel geld noodig. Wanneer bij ons plaats gevraagd wordt voor een kind, waarvoor f 5 per week kon worden betaald en voor één, waarvoor slechts f 1 of nog minder kan worden gegeven, terwijl er slechts voor één kind plaats is. dan nemen wij het laatstgenoemde op, omdat dit anders zeker zal ondergaan in de maatschapDij. Dit werk doen we nu al tien jaar. Het is een heel zwaar werk. hoe dankbaar het ook is. Het materiaal, dat wij te bewerken krij gen, heeft in den regel weinig aanleg mee gekregen om menschen te worden in de maatschappij. Maar met trots kunnen wij zeggen, dat 80 pet. van de door ons afge leverde kinderen goed is terecht gekomen. Moeilijk is ons werk ook, omdat we in een glazen huisje wonen en daardoor onderhevig zijn aan vaak lang niet malsche critiek. En tenslotte is ons werk zwaar, omdat we heel klein zijn begonnen met weinig geld, terwijl al spoedig bleek, dat uitbreiding noodig was. Met een aansporing de „Lichthoeve" finan cieel te steunen, eindigde spreekster. Na deze ernstige woorden, luidde de heer Schmidt de feestvreugde weer in. Op de mu ziek van „Johez", werd een gecostumeerde promenade gemaakt, waarna vervolgens de diverse kinderspelen de volledige aandacht vroegen. Na afloop hiervan werden nog eenige prij zen op het rad van avontuur verloot en toen was het uur van scheiden aangebroken. We willen echter niet eindigen, dan na nog even te hebben meegedeeld, dat op het feest terrein tal van gratis geplaatste tenten en tentjes geplaatst waren, waarin ten bate van de „Lichthoeve" van alles en nog wat werd verkocht en dat de organisatoren van deze feestelijke herdenking van het 10-jarig be staan metgenoegen op hun werk kunnen terugzien.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1