HET NIEUWE AVONDBLAD Charlie's snor. ,8e JAARGANG NO. 243 DONDERDAG 17 AUG. 1933 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT3EN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen, Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Hitler's maatregelen tegen de niet-Duitsche schepen. En de reactie in Engeland en Amerika. (Van onzen Londenschen correspondent). De Britscbe regeering heeft aan haar ge zantschap in Berlijn om een volledig rapport gevraagd over de nieuwe order van Hitier, waarbij aan hen, die in Duitschland wonen en wat ook hun nationaliteit zij, wordt ver boden reisbiljetten voor niet-Duitsche sche pen te koopen voor een waarde van meer dan 140 Mark (ongeveer). Deze order heeft nogal ontsteltenis gewekt in Britsche scheepvaart kringen en de Britsche regeering ziet de zaak ernstig in. Zij moet de zaak nog veel ernsti ger inzien indien waar is wat de Daily Ex press thans weet te melden. Volgens dit blad heeft Hitier op deze order betreffende pas sagiersvervoer een nieuwe laten volgen, welke practisch de beteekenis heeft dat Duitsche goederen niet met buitenlandsche schepen mogen worden vervoerd. Alleen voor onbe duidend kleine vrachten zou een uitzonde ring zijn toegestaan. Het genoemde blad ver klaart nader dat deze nieuwe Duitsche scheep vaartpolitiek voortkomt uit de anti-Joodsche campagne der Nazis. Sedert de instelling van het Hitler-bestuur hebben de Joden van de wereld Duitsche schepen geboycot.. De wel varende Joden, die altijd een groot deel uit maken van de passagiers op de transatlanti sche vaart, hebben hun clandisie overge bracht op Britsche. Nederlandsche, Fransehe en Italiaansche schepen. Joodsehe interna tionale handelaars verzenden hun waren niet meer in Duitsche schepen. De Duitsche scheep vaart is door dezen Joodschen boycot zoo zwaar getroffen geworden dat Hitier thans zijn. toevluclit heeft genomen tot een politiek, welke Duitschers en vreemdelingen die in Duitschland wonen dwingt op Duitsche sche pen te reizen en er hun handels- en andere goederen mee te verzenden. De Express merkt og dat enorme, kapitalen met dezen nieuwen oorlog zijn gemoeid. De Britsche belanghebbenden zouden niet be reid zijn zich mak bij deze nieuwe Duitsche politiek neer te leggen. Het hoofd van een groote Britsche scheepvaartgroep heeft aan het genoemde blad verteld dat de vereende scheepvaart-ondernemingen aan zouden, dringen op wetgeving, welke Duitsche sche pen van Britsche havens zou uitsluiten, in- dien Duitschland in zijn houding volhardt. De Daily Express weet ook te vertellen dat de Vereenïgde Staten voornemens is de Duit sche actie te beantwoorden met een tol van 40.pd.st., voor eiken passagier, die in een Duit-sch schip in Amerika aankomt of er mee uit Amerika vertrekt. De medeedelingen, van het blad klinken wat sensationeel. Maar dat de maatregelen van Duitschland tot tegen-maatregelen zullen leiden kan niet worden betwijfeld. En aan gezien veel meer vreemdelingen op Duitsche schepen reizen dan Duitschers op vreemde schepen zou het eindresultaat ten nadeele van Duitschland moeten zijn. A. K. VAN R. Duitsche tegenspraak. (Het Wolff-Bureau heeft naar men ook in de rubriek buitenland kan lezen, het bericht van de Daily Express aldus gecommenteerd: Er moet speciaal de aandacht op gevestigd worden dat de bepaling alleen geldt voor het passagiersver keer op buitenlandsche schepen. De „Daily Express' beweert in dit verband, dat het vervoer van Duitsche goederen met niet-Duitsche schepen verboden is. Naar aan leiding hiervan wordt van bevoegde zijde vast 'gesteld, dat van een dergelijke instructie niets bekend is). IJMUIDEN HOUT VOOR VE1SEN. Het Nederlandsche stoomschip Boekelo is van Kotka aangekomen met- een lading hout voor de papierfabriek te Velsen. BINNENDOOR VERTROKKEN. Het Nederlandsche motorschip Velocitas, dat in ballast naar Antwerpen vertrok, keerde later wegens den harden zuidwesten wind uit zee terug. De kapitein besloot daar op de reis binnendoor via Haarlem naar de bestemming voor te zetten. N.- EN Z.-H0LL. REDDING MIJ. In een Belgisch blad kwam een bericht voor, dat een zekere mrs. Schneider, in Mei te Cambridge overleden, de helft van haar 'fortuin zou hebben gelegateerd aan een Ned. reddingmaatschappij. Daar in ons land daarvan niets bekend was, en ook de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij van een dergelijk legaat niets had vernomen, heeft de Londensehe corres pondent van de Tel. deze zaak nader onder zocht. In Somerset House waar alle testamenten uit het geheele land worden geregistreerd, vond hij een testament van mrs. Christine Elizabeth Charlotte Schneider uit Cam bridge. Deze dame heeft, na verschillende schenkingen, betaling van schulden, begra feniskosten en nalatenschapsbelasting be schikt ,dat de helft van de rest van het ver bogen wordt geschonken aan de „Dutch Life Saving Boat Institution of Holland in memory of my father Daniel Crim", die op 17 December 1857 bij Noordwijlc schipbreuk he-eft geleden met de Amphitrite, doch gered werd. De andere helft gaat naar een Engel- sche redding-maatschappij. Executeuren zijn S. R. en D. B. Ginn, solicitors te Cambridge. Het bericht schijnt dus wel op waarheid te berusten en wij hopen, dat de N.- en Z.-Hollandsche Reddingmaatschappij waar onder ëoordwijk ressorteert, met dit legaat binnenkort zal worden verblijd. (Scheepvaart). BENOEMD. Tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk te IJmuiden Oost is wegens vertrek van Ds. De Groot naar Ex-murra, benoemd de heer H. van Meene theologisch candidaat te Utrecht. „KAMERTJESZONDEN" THALIA. IN GEZELSCHAP „DE KLUCHTSPELERS". Voor een goed bezette Thalia-zaal voerde het gezelschap „De Kluchtspelers", leider Jan Nooij, Woensdagavond de zedenschets „Kamertjeszonden" op. Dit werk, naar ver zekerd werd een gegeven gebaseerd op een ware gebeurtenis, heeft weliswaar niet de minste overeenkomst met het gelijknamige boek van Heijermans, maar is daarom niet minder goed getroffen, ontroerend en ver- ontwaardiging-wekkend. Wij zullen bij de geschiedenis zelve, niet stil staan en willen slechts vermelden, dat iedere acte de toeschouwers geboeid heeft door het uitnemende spel der leden van het gezelschap. Hoewel „Kamertjeszonden" een sterk dramatischen inslag heeft, hebben „de Kluchtspelers" zich onthouden de hun toe bedeelde rollen te zeer te chargeeren. Mooi doorvoeld spél gaven de moeder en haar beide dochters, Marie en Lucy, dat in 4 tot een uitstekend stuk tooneel opgevoerd werd. Dl*. Brand was in 1 en 2 aannemelijker als in het- laatste bedrijf, waar hem een al te berouwvolle zondaars-rol toebedeeld was. Zijn scène met Marie, wanneer hij de verhouding tusschên hen verbreekt, werd pakkend gespeeld. Jan Nooy was een boef, die de lachers op zijn hand had. Hij heeft door zijn vlotte creatie van deze kostelijke figuur de stem ming, die wat aan den somberen kant was, dikwijls opgemonterd. Geestig was het too- neeltje, wanneer hij na zijn straftijd te heb- bij uitgezeten, weer thuis komt en zijn vrouw, de kasteleines, ontmoet. De buurvrouw, die, vergissen wij ons niet, een dubbelrol van dé kasteleines was, was eveneens raak getypeerd. Elk der vijf bedrijven werd voorafgegaan door een korte proloog in versvorm, die door Karei Baars op eenvoudige wijze gezegd werd. De decors waren daar het gegeven in een armlastig gezin speelt grootendeels van een treffenden eenvoud. Hedenavond geeft het gezelschap een her haling van dezen Amsterdam-schen schets, naar we hopen met evenveel succes. W. SANTPOORT VERKEERSONGEVAL. Gisteren reed een inwoner van den Haag met een gehuurde Chevrolet op den Rijks weg tussclien ons dorp en -Velsen ongeveer iter hoogte van huize „Roos en Beek". Ver moedelijk speelde de gladde weg den be stuurder parten, .althans plotseling schoot de wagen naar links en reed daar tegen een boom aan. De schok was z-oo hevig,"dat de auto, die later door een takelwagen van ga rage Jak werd weggesleept, onherstelbaar vernield was. Oogenblikkelijk werd de hulp van Dr. de Groot en den E. H. B. O.-dienst ingeroepen. Op advies van eerstgenoemde werd de on fortuinlijke Haagsche autorijder naar 't ziekenhuis vervoerd, dat hij, -naar we later vernamen, des middags weer heeft kunnen verlaten. Naar we nog vernamen, was die auto ver zekerd. HOE DE GROENTENMARKT ZICH HIELD. MASSALE AANVOEREN. Een foto uit de eerste dagen van de revolu tie op Cuba. President Maehado (links) met zijn lijfwacht, de z.g. Por ra, waarvan de meesten door de woedende menigte werden vermoord. BEVERWIJK „HET BLAUWE KRIJTJE". De Biljartvereniging ,,'t Blauwe Krijtje" (clublokaal Hötel „Oud Meefenstein" is voor het a.s. seizoen ingedeeld in klasse D afd. 5 van den Ned. Biljart Bond. Haar tegenstan ders zijn: „Kets niet" te Hoorn, „De Onderneming" te Den lip en „Anti Poedel" te Zaandam. (Volgens de Telegraaf zal Charlie Chaplin in de toe komst zonder zijn vermaard tandenborstelsnorretje in films optreden, omdat hij niet op Hitier wil lijken). Charlie, man, laat naar je kijken, Kom eens even in het licht, Zou je werk'lijk op hem lijken, Heb j' een Hitleriaansch gezicht? Slobberbroek en 't nauwe jasje, .Onder een versleten dop, Neen, zoo'n uitrusting heeft Hitier, Naar ik meen, nooit aan of op. 't Wandelsitokje zou nog kunnen, 'k Heb hem nooit op straat -ontmoet, Maar die schoenen de dictator Leeft niet op zoo grooten voet. Dan die snor, ik moet bekennen, Ja, die heeft er wel wat van, Maar een snor, mijn beste Charlie, Maakt toch niet alleen den man, INiemand heeft ooit bij ,'t aanschouwen Van een plaatje uit Berlijn, Waarop Hitlerstond, gemompeld: Hé, dat kon best Chaplin zijn. En bij een van jou portretten Is ook niet, naar ik vermoed, Ooit gezegd: kijk, kijk, is Hitler Op bezoek in Hollywood? Nou, je moet het zelf maar weten, Dat je dat nu hebt gedaan, Maar je had-t die snor, geloof ik. Rustig kunnen laten staan. Jou succes Is, dat de wereld Gul en vroolijk met je lacht, En, wat Hitier ook gedaan heeft, Dat heeft hij nog nooit volbracht. P. G'AISUS. De groote aanvoeren van de verschillende producten gaven de veilingen in de afge- loopen week weer heel wat moeite om alles te verwerken. De boonen namen de grootste plaats in. Dit product vraagt op het oogen- blik wel de grootste aandacht voor zich op. Het verloop van den handel gaf gelukkig voor de hoofdsoorten, snij- en dikke boonen. nog al reden tot tevredenheid. Vooral voor snijboonen werd van de zijde der handela ren veel belangstelling getoond. Na een te ruggang van de markt op Maandag herstel den de noteeringen zich Woensdag weer in die mate, dat behoorlijke prijzen konden wor den bereikt, namelijk van 712 ct. per K.G. Voor enkele bijzonder mooie partijen kon den nog prijzen van ruim 15 ets. per K.G. worden genoteerd. Dikke boonen genot an eveneens een willigen handel en gingen voor prijzen van 48 ct. per K.G. van de hand. Ook de booneiyi zonder draad wisten het ein delijk weer eens tot een kleine prijsver betering te brengen. Zij noteerden 715 ct. per K.G. Voor „tros" werd 1016 ct. per K.G. betaald. Voor boonen met draad is de animo nog al tijd niet groot, wat in de prijzèn van 57' ct. per K.G. wel duidelijk tot uiting komt. Bloemkool, waarvan de aanvoer zeer be perkt is, vond een goed onthaal en kwam voor eerste soort aan prijzen van 1520 ets. per stuk. Deze meerdere belangstelling kon ook aan de mindere kwaliteiten ten goede komen. Ook deze soorten werden voor be hoorlijke prijzen geplaatst. De matige aan voer van -bospeen kwam aan de prijzen ten goede. Naar kwaliteit wisselden de prijzen van 915 ets. per bos. Andijvie van goede kwaliteit was de laat ste dagen weer beter te verkoopen tegen prij zen van 3550 ets. per kistje. Enkele par tijen brachten het zelfs tot 3 ets. per struik. De. producten postelein en spinazie hadden niet veel aandacht, waardoor de prijzen in de verdrukking kwamen. Het artikel sla heeft, mits het aan behoor lijke eischen voldoet, wel belangstelling, maar de aanvoer van veel mindere soorten komt het prijspeil niet ten goede. Daardoor worden ook de groote afwijkingen in de 110- teeringen verklaard. De prijzen bewogen zich van 20 tot 70 ets. per kistje, echter wer den ook partijen geveild, die zelfs niet aan den minimumprijs konden komen. Voor komkommers bestond niet veel vraag, waardoor de noteering zeer laag bleef. Nu de aanvoeren van doperwten en capucijners be ginnen af te nemen, treedt vooral de vraag naar mooie kwaliteit op den voorgrond. Daarvan was een flinke prijsstijging het ge volg. Voor doperwten en capucijners wissel den de noteeringen van 10—24 ets. per K.G. Raspers kwamen aan een prijs van 32 ets. per kilogram. De tomatenhandel bood, ondanks den ge- ringen aanvoer, nog geen opgewekt beeld. Al naarmate de soort werd 8—14 ets. per K.G. betaald. De bessen zijn uit de fruitafdeeling ver dwenen. De aanvoer van het zachte fruit bepaald zich nog tot kleine partijtjes fram bozen -en aardbeien, die voor behoorlijke prijzen kunnen worden geplaatst. BELUST OP FRUIT Een spoorwegarbeider betrapte op heeter- daad een jongeling uit Velsen-Noord die zich in een wagon der Ned. Spoorwegen te goed dacht te doen aan het daarin geladen fruit. Hij was door een luchtvenster in den wagen geklommen, om dezen, na „gesnapt" te zijn door den normalen uitgang te verlaten. Bij fouilleering door de politie bleek, dat hij zich inderdaad aan „hard" fruit te buiten had willen gaan, want uit zijn zakken kwa men bij het onderzoek „stoofperen" te voor schijn Mei 'n procesverbaal in denzelfden ziak ging de jongeman huistoe. GROOTE GEZINNEN EN GASTARIEVEN. Geruimen tijd geleden werd in een leden vergadering van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.-K. Bond voor groote Gezinnen mededeeling gedaan, dat het bestuur zich tot den gemeenteraad zou wenden met een ver zoek om de meterhuren af te schaffen en de tarieven vooral voor de groote gezinnen meer in overeenstemming te brengen met hun financieele draagkracht. Naar wij vernemen is deze aangelegenheid in de commissie voor de bedrijven aanhan gig gemaakt en uitvoerig besproken. Daarbij is een tusschenvoorstel gedaan, om de me terhuren voor de groote gezinnen te halvee- ren, echter alleen, indien een huis wordt be woond, dat een huurwaarde van f 7.50 per week niet te boven gaat; Ten aanzien van de tarievenpolitiek der gemeentelijke bedrijven heeft de Ned. R.-K. Bond voor groote gezinnen zich op het vol gende standpunt geplaatst: De gemeentelijke bedrijven voor water, gas en electriciteit zijn geroepen het algemeen welzijn te dienen, maar binnen de grenzen van financieel beheer. 2. Het laatste sluit in, dat het minimum tarief als regel ten minste gelijk is aan den kostprijs; daarboven mag een normale winst worden gemaakt. Daar als eisch van algemeen welzijn moet worden beschouwd, dat het maatschappelijk goed, wat het bedrijf afwerpt, door alle bur gers evenredig wordt genoten, zoo volgt hier uit, dat het tarief vatbaar is voor reductie, als daardoor dat evenredig genot aan be paalde groepen wordt verzekerd. In deze lijn ligt speciaal reductie van het tarief in ver band met de grootte van het gezin. Zoodra de baten, die uit de winst der be drijven aan de gemeentekas toevloeien zoo groot zijn, dat zij strekken ter vervanging van belasting, is reductie naar gezinsgrootte tevens een eisch van rechtvaardige verdee ling der lasten. Uit de ervaring blijkt, dat de reductie naar gezinsgrootte niet op bezwaren van admi nistratieven aard behoeft af te stuiten. VERHOOGING BROODPRIJS. Het bestuur van de Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Algemeen Belang" heeft zich genoodzaakt gezien den brood prijs te verhoogen. Deze verhooging vond haar oorzaak in de stijging van de meel- en melkprijzen. KOMT ER TOCH EEN ZWEMINRICHTING? Verscheidene malen hebben wij in ons blad al geschreven over het ontbreken van een zweminrichting binnen de grenzen onzer ge meente. Onze lezers weten, dat de commis sie, die de stichting van een sportfondsen- bad zou voorbereiden mèt het oog op de min der gunstige tijdsomstandigheden haar werk heeft gestaakt. Naar wij thans vernemen worden door een aantal personen ernstige pogingen aange wend, om in de onmiddellijke nabijheid van onze grenzen een. zwembad te stichten. Er. is zelfs sprake van een natuurbad. In verband met de voorbereiding, die de uitwerking van deze plannen eischt, konden ons nog geen nadere bijzonderheden worden verstrekt. MARKTNIEUWS ROME EERT ZIJN OCEAANHELDEN. Een reusachtige menschenmenigte was, op de voor deze gelegenheid verlichte Piazza Coïonna, aanwezig om de teruggekeerde oceaanv BEVERWIJK. MARKTBERICHT. Noteering van den 16en Augustus 1933. Spinazie per kist f 0.30f 0.60 Postelein per kist f 0,20f 0.32 Andijvie per kist f 0.40f 0.60 Wortelen per K.G. f 0,10—f 0.12 1/2 Komkomers per 100 f 1f 4 Augurken per kistje f 0.30^-f 0.90 Aardappelen, klei per K.G. f 0.02—f 0.04. Id. zand per K.G, f 0.04 Doppers per Kilo f 0.18. Capucijners per Kilo f 0.18 Raspers per Kilo f 0.18'f 0.20 Tuinboonen per K.G. f 0.04 1/2 Snijboonen per K.G. f 0.08f 0.11 Heerenboonen per K.G. f 0.05f 0.10 Trosboonen per K.G. f 0.12 Roodekool per 100 f 3f 5 Savoyekool per 100 f 3.-f 5 Bloemkool per 100 f 12-f 23 Prei per bos f 0.16 Sla per kist f 0.40—f 0.70 Rabarber, per 100 bos f 4 Pieterselie per bos f 0.03 Selderie per bos f 0.04 Appelen per Kilo f 0.10f 0.16 Peren per Kilo f 0.10,f 0.30 Pruimen per K.G. f 0.16f 0.32 Aardbeien per schotel f 0.30 Frambozen per doosje f 0.30f 0.40 Bessen per slof f 0.70 R.K. Coop. Tuindersvereeniging „Kennemerland". Breekpeen, per kist 8090 ct. Spinazie, per kist 3555 ct. Sla, per kist 2075 ct. Postelein, per kist 1628 ct. Andijvie, per kist 3050 ct. Wortelen, per bos 915 ct. Radijs per bos 2^3 et. Pieterselie, per bos 2 1/24 ct. Selderie, per bos 24 ct. Bloemkool I, per stuk 16—21 ct. Bloemkool II per stuk 8—12 ct. Tomaten per K,G. 812 ct. Aardbeien, per doosje 22—r30 ct. Komkommers per stuk 13 ct. Frambozen per doosje 40—47 ct. Doppers, per K.G. 1220 ct. Capucijners W, per K.G. 10—22 ct. Capucijners B, 1222 ct. Raspers, per K.G. 1428 ct. Pronkboonen, per K.G. 5 ct. Snijboonen, per K.G. 612 ct. Dikke boonen, per K.G. 48 ct. Sperc. b. z. dr., per K.G. 713 ct. Sperc. b. m. dr., per K.G. 561/2-ct. Tuinboonen, per K.G. 3 1/212 ct. Trosboonen per K.G. 1015 ct. Meloenen, per stuk 10—24 ct. Groene kool, per stuk 231/2 ct. Bramen, per slof 70—75 ct.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1