HET NIEUWE AVONDBLAD SLECHTE AUTORIJDERS. IJMUIDEN Heerenmode. VELSEN BEVERWIJK HEEMSKERK '18e TAARGANG No. 245 ZATERDAG 19 AUG. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd enten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusóngeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Het aantal auto-ongelukken in Nederland heeft in deze vacantieweken een onstellende hoogte bereikt, en als men herhaaldelijk leest van auto's die met groote snelheid uit een bocht vlogen, van andere die met groote snelheid slipten nadat het even geregend had en van andere gevallen waarin steeds de groote snelheid" vermeld wordt, dan ligt de conclusie voor de hand. Die ongelukken zijn alle, of bijna alle, het gevolg van slecht lijden. De gewoonte van veel autorijders om op te snijden over de snelheden die zij „uit hun wagen gehaald hebben" is er schuld aan. Het wanbegrip, dat de bekwaamheid van een autorijder bepaald zou worden door het aantal kilometers, dat hij per uur aflegt, heeft al heel wat ongelukken ver oorzaakt. Het is natuurlijk volkomen onzin. Als iemand tengevolge van de groote snel heid uit een bocht vliegt heeft hij droevig- slecht gereden. Als hij gaat rennen op een asphaltweg, waarop het pas geregend heeft, kan hij niet rijden. Het is een heel klein kunstje een gaspedaal diep in te trappen. Dat kan een kind ook. Maar goed auto rijden is li-eel iets anders. Als dat malle wanbegrip over snelheid niet zoo sterk ver breid was, zou de toestand veel beter zijn. Het ongelukkige is dat daardoor menschen, die boven een zekere snelheid den wagen niet meer inhun macht hebben, ertoe wor den aangespoord toch boven die snelheid te gaan. Ze moeten persé „flink doen", en hun passagiers laten zien dat de snelheidsmeter bóven de 80, liefst boven de 90 staat. Zijn het dan nog bovendien menschen, die zelf geen auto bezitten en er in hun vacamtie een huren „zonder chauffeur", dan neemt de'kans op- ongelukken geweldig toe. Zij kennen de eigenaardigheden van den wagen niet,' zij kennen de wegen evenmin en zij 'missen bovendien het zelfvertrouwen van 'den man, die dagelijks of bijna dagelijks achter het stuur zit. Verzwaring van de eischen voor het rij-, vaardigheids-examen helpt tegen deze din gen niets. Ze zijn in den laatsten tijd al verzwaard, maar meer dan de vaststelling van een zekere technische bekwaamheid én een kennis van de regels-v-an-den-weg kan men er niet m.ee bereiken,. Natuurlijk gaat de candidaa.t bij zijn examen niet rennen en evenmin tegen de regels van den weg zon digen. Hij zal wel wijzer wezen. Maar nie mand kan garandeeren dat hij het later niet doet. Over het inbreuk maken op verkeersregels hebben wij al herhaaldelijk geschreven. Het gebeurt dagelijks in ontstellenden mate: niet alleen door onbekwame rijders maar ook door een aantal onverschillige beroeps chauffeurs op vrachtauto's, die in het be wustzijn dat hun denderend gevaarte de sterkste is, er maar op los jakkeren. Wij willen nogmaals waarschuwen dat de toestand op de wegen zoo verergert, dat strenger optreden van de overheid nood zakelijk zal blijken als er geen spoedige ver betering komt. Wij hebben door automobi listen, die zelf goed rijden, den wenschal hooren uitspreken dat er verkeefspolitie-in- burger zou worden ingesteld om de gevaar lijke rijders te snappen. Door het „snijden" in woeste vaart, door het inhalen en pas- seeren zonder signalen te geven, door het negeeren van uitgestoken richtingwijzers en ettelijke andere onverantwoordelijke roeke loosheden bedreigen de slechte rijders direct de levens van de andere automobi listen. Geen wonder dat die in stijgend», verzet komen. Naar onze meening is het hoog tijd dat er alvast een wetswijziging komt, waarbij intrekking van het rijbewijs voor het leven mogelijk wordt gemaakt. Het is noodzake lijk een aantal slechte rijders voorgoed van onze wegen te verwijderen. Bekwaam autorijder, is alleen hij, die zijn gezond verstand en zijn bekwaamheid ge bruikt en zich aan de regels van den weg houdt. De anderen zijn prullen, en een ge vaar voor hun medemenschen, en behooren niet achter een auto-stuur te zitten EEN ACCORDEON-BAND IN THALIA. Voor Zaterdag- en Zondagavond heeft de directie van het Thalia Theater twee speciale voorstellingen georganiseerd, waarbij in hef gebruikelijke filmprogramma de accordeon- vereeniging „Excelsior" uit Amsterdam op treden zal. Deze band, welke ruim, 35 leden telt, is reeds meerdere malen in diverse hoofdstede lijke theaters met groot succes opgetreden, zoodat deze concerten zeer zeker wel de be langstelling zullen hebben, welke zij verdie nen. De heer A. P. Bouquet treedt als dirigenc van het ensemble op. Verder draait als film in Thalia „De witte broodsweken van twee millionairs", met den komiek Slim Summerville in de hoofdrol. OPNIEUW IN BEDRIJF. De Gloria IJm. 37 is na in Vlaardingen te zijn opgekalefaterd, weer te IJmuiden ge arriveerd. WEER NAAR ZEE. Vios 3 IJm, 1 en En Avant IJm. 8 zijn van daag voor 't eerst na de staking uitgevaren. IN HET DOK. De Sperwer is in dok om voor de visscherij te worden klaargemaakt. GEMEENTELIJKE ARBEIDS BEURS. DE ARBEIDSTOESTANDEN IN ONZE GEMEENTE. In het verslag van de Gemeentelijke Ar beidsbeurs over het jaar 1932 houdt de direc teur, de heer M. W. Hellemans, de navolgende beschouwing over den toestand en dé gebeur tenissen op de arbeidsmarkt in onze ge meente Een groot gedeelte van onze gemeente IJmuiden moet een bestaan vinden in en door het visscherij bedrijf en de daarbij be trokken nevenbedrijven. Gaat het in zoo'n bedrijf slecht, dan lijdt natuurlijk een be langrijk deel der bevolking daaronder. Het ging de bevolking van dat deel onzer uitgestrekte gemeente niet goed in 1932! Van de 193 trawlers met ongeveer 2000 op varenden voeren er nog slechts 40 met een bemanning van ongeveer 400 man. In de nevenbedrijven ijsfabrieken, kuiperijen, machinefabrieken, dokken, reparatie-werk- plaatsen, was een nog grooter aantal ar beiders werkzaam. Een groot aantal werd ontslagen en op de reeds overvoerde arbeids markt geworpen, terwijl ook de vischlossers en kolenwerkers hun werkzaamheden bedui dend zagen verminderen. Er mocht dus met recht gesproken worden van een noodtoestand. Een der groote blader wijdde zelfs een reeks artikelen aan den toe stand in het vissclierijbedrijf onder den titel van „Stervend IJmuiden", wat een Minister aanleiding gaf in de 2e Kamer IJnurien te vergelijken met 'n opera comique, een opmer king, waardoor hij de lachers op zijn hand kreeg. De verbazing, consternatie en verontwaar diging waren groot in de kringen van belang hebbenden. want hiermede was het wel zeer duidelijk geworden, dat de kans op hulp van de zijde der Regeering verkeken was en dat noch de Commissie Rij kens, noch de pogin gen van oud-minister Kan, noch de voorstel len van -Bui'gsmeqs.terRambonneteenigen invloed hadden'vermogen' uit te oefenen op de houding -der Regeeriiig» Op 31 December liepen niet minder dan 11 arbeidsovereenkomsten, gesloten tusschen de reeders en de verschillende bij het visscherij- bedrijf betrokken groepen arbeiders, af. Het liet zich aanzien, dat het afsluiten van nieuwe contracten niét zonder strijd zou geschieden, gezien de verslechteringen in de arbeidsvoorwaarden, die door de reeders werden aangekondigd. Het voor de visscherij zoo sombere jaar eindigde dus met het stel lige vooruitzicht op een conflict, dat waar schijnlijk in het begin van 1933 ook het kleine gedeelte, dat nog in bedrijf was, zal verlam men. De toestand van de groot-industrieën in de gemeente, zooals het Hoogovenbedrijf annex de Stikstoffabriek „Mekog" en de Cement fabriek „Cemy" en de Ver. Kon. Papierfabr. der fa. van Gelder Zn., was voor den buiten staander minder overzichtelijk. .Hoewel in den loop van het jaar soms alarmeerende be richten werden vernomen, bleken deze ge lukkig te voorbarig. Het Hoogovenbedrijf ont sloeg slechts een gering aantal vaste arbei ders. De Papierfabriek ging nog niet tot het geven van ontslag aan haar vast personeel over. Wel werd gebroken met de gewoonte om ieder jaar een tamelijk groot aantal losse arbeiders in dienst te nemen tijdens de hout- campagne. Voor de arbeiders, die anders ieder jaar bij dit bedrijf gedurende 4 a 5 maanden een goed weekgeld verdienden, was zulks een groote - tegenvaller. De tegen het einde-van het jaar ingevoerde loonsverlaging duidde er op, dat men hier met ongunstige factoren had te kampen. Kort daarop koh de fabriek echter weer op volle kracht* gaan werken, zoodat mag worden aangenomen, dat liet offer, door de arbeiders gebracht, niet te vergeefsch was. Met de overige bedrijven van kleiner om- (In een advertentie word du medewerkers gevraagd voor een heerenniodeblad). Eindlijk zal het dan toch komen, 't Eerste heerenmode-blad, Jaren hebben wij, ja eeuw. Hier een achterstand gehad. In het eerste hoofdartikel Kan ik al den aanhef zien, Dat door deze nieuwe uitgaaf In een leemte wordt voorzien. En zoo is het, zonder twijfel, Niemand die 't weerspreken kan Wat gaat boven heerenmode, Kleeren maken toch den man. Ach, er is zooveel te schrijven Over kleur en vorm van das, Over boorden (enkel, dubbel) Over taille van de jas, Over schoenen, overschoenen, Over knoopental van 't vest, Over hemden, overhemden, Over sokken en de rest. 't Lang verwachte nieuwe tijdschrift Wacht een stortvloed van kopie, In het hoogstverheven'proza En de teerste poëzie. Maar ik heb geen sol'citatie Aan den uitgever gericht, Want een heer naar laatste mode Is geen rijm maar een gedicht. P. GASUS. vang ging het gedecideerd slecht. Aan vele arbeiders werd ontslag aangezegd, terwijl in het gunstigste géval de werktijden werden ingekrompen. De Rubberfabriek „Holland" legde tijdelijk het bedrijf geheel stil. De toestand in het bouwbedrijf, dat voor heen in deze gemeente in bloeienden welstand verkeerde, was .gedurende het geheele jaar bedroevend. Groote werken werden niet uit gevoerd, terwijl door het ontstane overschot aan woningen, het gewone bouwen eveneens sterk werd gehandicapt. Een blik op de cijfers, in dit overzicht ge geven, doet duidelijk zien, dat de werkloos heid in deze groep een voor onze gemeente ongekend hoogtepunt heeft bereikt. De metaalbewerkers zijn voor een groot deel nauw betrokken bij het visscherijbe- drijf, zoodat, gezien den slechten toestand, waarin dit bedrijf verkeerde, het niet verwonderlijk is. dat het aantal werkloozen uit de metaalnijverheid bijzonder groot was. Vanzelfsprekend is. dat de groep losse ar beiders, die> in de. allereerste plaats toch den terugslag van een laag-conjunctuur onder vindt, een beduidend percentage van het to taal aantal werkloozen leverde. In totaal waren over het geheele jaar 1932 aan aanbiedingen van werkzoekenden (zoo wel mannen als vrouwen) ingeschreven 9958 personen. Als wij naast dit haast ontstellende cijfer van bijna 10.000 werkzoekenden, de getallen der vorige jaren stellen in 1931: 7944, in 1930: 4392, in 1929: 3201 en in 1928: slechts 1435) dan typeert deze vergelijking wel scherp den noodtoestand welke in deze gemeente op r- beidsgebied heerscht. DE SCHEEPVAART. OPGELEGDE SCHEPEN. De opgelegde tonnage in onze Holandsche havens is sinds den afgeloopen winter gesta dig afgenomen. Het grootste aantal schepen, dat in Rotter dam was opgelegd bedroeg 105, hiervan wa ren 80 Nederlanders; op 1 Aug. jl. lagen er nog slechts 44, waarvan 19 Nederlandsche. Een geweldige ver-mindering dus. Men moet naturlijk in oogenschouw houden, dat op dit moment 24 schepen buiten Rotterdam op gelegd zijn. De totale tonnage van 19 Nederlandsche, 16 Engelsche, 6 Fransche, 1 Duitsche, 2 Noor- sche schepen is 227.043 ton bruto. Een groot gedeelte van de in de vaart ge brachte schepen is door Rusland gecharterd en vaart voornamelijk op de Witte Zee. Bijna alle Rotterdamsche reederijen profiteeren van dit voordeel, dat Rusland biedt. Van Nievelt Goudriaan heeft thans al haar schepen in de vaart, de Batavierlijn heeft haar dienst weer uitgebreid en alleen de Ba tavier IV is zonder emplooi. In Amsterdam waren 31 Juli jl. 28 Holland- sche koopvaardijschepen opgelegd metende een totaal tonnage van 120.422 bruto register, een vermindering van tonnenmaat in ver houding tot 30 Juni jl. van 14.324 ton, terwijl het aantal schepen onveranderd is. Van deze 28 schepen behooren 6 aan de Nederland (45.924 ton), 2 aan de K.N.S.M. (22.024 ton). 1 aan de Vereen. Scheepv. Mij. (5.059 ton). Het staat naturlijk nog te bezien, of de toestand in den komenden winter zoo gun stig blijven zal. De Oost- en Witte Zeehavens zijn dan gesloten, zoodat deze tak van den handel zich dan uitsluitend op Zuid-Amerika en de Zwarte Zee te richten zal hebben. TIJDSCHRIFTEN „Samen" BEGRAFENIS VEREEN. „KENNEMERLAND". De Minister van Justitie heeft op 12 Augus- ous aan de N.V. begrafenisonderneming „Ken- nemerland" de verklaring van geen bezwaar verleend, als bedoeld bij art. 36 van het Wet boek van Koophandel. Dat genoemde onderneming hier een groot vertrouwen geniet, bleek ons uit de gegevens ons verstrekt inzake de vele inschrijvingen van leden die genoemde onderneming in den laatsten tijd heeft kunnen boeken. Een ontzettend noodweer heeft zooals wij geteisterd. Talrijke gebouwen' stortten in, raamid wordt. Een stukje stadsbeeld uit dezer dagen berichtten het eiland Jamaica terwijl het aantal dooden op honderd, ge- Kins tone, de hoofdstad van Jamaica. Ons bereikte de Aug.-aflevering van het tijdschrift „Samen", uitgave van directie en personeel der Hoogovens, Mekog en CemlJ, waarin V. v. d. Sa.... een interessante schets geschreven heeft over „In de Rimboe". Mr. Gardiner leverde een bijdrage over het voorkomen van ongevallen door gebruik te maken van gezond verstand. Verder bevat het geschriftje de gebruikelijke artikelen op technisch en sportgebied. „POLYHYMNIA". Door de gemengde zangvereenging Poly hymnia worden in September de repetities weer hervat. Zij zullen geleid worden door onzen ouden plaatsgenoot J. Beider. OPBRENGST LOODSGELDEN. In de afgeloopen maand hebben de loods gelden in Nederland f 296.250 opgebracht of f 40.000 gulden meer dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Over de eerste zeven maanden bedroeg die opbrengst in dit jaar f 2.010.732 tegen f 1.928.864 in hetzelfde tijd vak van 193'2. Er valt dus nu een vooruit gang van bijna f 90.000 gulden te consta- teeren,, GROOTE DIEPGANG. Het met stukgoed van Batavia naar Am sterdam gepasseerde Nederlandsche motor schip Poelau Bras ging met- een diepgang van 81 decimeter door het Noordzee kanaal. SNELLE REIS. Het Italiaansch stoomschip Rex heeft een nieuw record gevestigd voor den overtocht over den Atlantïschen Oceaan door een traject van 3181 mijlen af te leggen in 4 dagen 13 uren en 58 minuten. Op één der dagen van de reis werd niet minder dan 736 mijlen afgelegd. De gemiddelde snelheid bedjroeg 2|8.9i2 mijl, waarmede het record van het Duitsche stoomschip Bremen, dat op 28.51 mijl stond gebroken is. VISCHSCHOENER VERONGELUKT. Volgens bericht uit Kopenhagen is de Fransche vischschoener Ermite uit St. Ser- van nabij Isortok (kust van Groenland) door stranding verloren gegaan. De 3-2 op varenden zijn gered en te Holstenborg aan land gebracht. BIOSCOOP THALIA. Het dezen week geboden Thalia-program- ma biedt den bezoekers voor Zaterdag- er Zondagavond de bekende Accordeon-band en de komische twee-acter met Slim Sum merville en Zasu Pitts in de hoofdrollen, ge titeld: „De Wittebroodsweken van twee millionairs". Dat deze beiden in hun avon turen van een onverwacht-gesloten huwelijk in veel dwaze situaties geraken, die door Slim's onverstoorbare kalmte nog in geestig heid verhoogd werd)' behoeven we wel niet meer te vermelden. In het Zondagmiddagprogramma tevens opgenomen de eerste episode van de drie-weeksch-e-seriefilm ..De- Geheimen van het Oerwoud", een filmwerk in het genre van Tarzan en bewerkt naar het boek van Talbot Mundy „Ivory trail", regie Ray Taylor. Evenals alle wildernis-films boeit dit werk door zijn interessante fotogiaphie yan den Afrikaanschen- jüngl-e en de'avonturen, welke de expedities medemaken in het v zoeken naar een vermiste blanke, goud .en ivoor. Men ziet, dat alle gewenschte gegevens aanwezig zijn om den toeschouwer in span ning te houden. De intrige, welke om de hoofdpersonen (Tom Tyler, Noah Beery en Cecilia Parker) geweven is, zullen wij niet verraden, om de doodeenvoudige reden, dat wij het zelf niet weten: daarvoor zie men de tweede no-g komende episodes. In het bijprogramma o.m. een geestige teekenfilm van een Amerika-anscheh bank roof en Polysoon's Journaal. Ds. CREUTZBERG. Zondagavond hoopt voor de Herv. gemeente te IJmuiden-Oost op te treden Ds. K. F. Creutzberg, beroepen als predikant bij de In dische kerk. Ds. Creutzberg, die als eerste hulpprediker hier heeft gewerkt, hoopt in September naar Indië te vertrekken. VELSiER CHRIST. JEUGDCENTRALE. Te Velsen is opgericht een Jeugdcentrale, die zich ten doel stelt centralisatie van alle jeugdwerk, alsmede een goede verdeelng van arbeid onder de verschillende vereenigingen. Bij deze Jeugdcentrale zijn aangesloten, de Christ. Jongemannen Vereen. „Philadelphia", de groep Jong Hervormden, de meisjesvereeni- ging .Trifosa" en de Velser Jongeren-bond. HET GEMEENTEPERSONEEL. DE VERLAGING VAN LOONEN EN SALARISSEN Nadat zoowel in de commissie van overleg voor de ambtenaren als in die voor de werk lieden het door B. en W. aan den raad in te dienen voorstel om de loonen ensalarissen van het gemeentepersoneel met 5 pet. voor de gehuwden en 10 pet. voor de overigen te korten hebben de commissies over hetzelfde onderwerp ook nog een gecombineerde ver gadering gehouden. Daarin.is komen vast te staan, dat men met het voorstel, zooals B. en W. dit wilden indienen niet accoord kon gaan. Naar men ons mededeelde werd beslo ten een tegenvoorstel in te dienen, om een' tijdelijke korting van 6 pet, in te voeren voor het geheele gemeentepersoneel, welke kor ting echter niet van toepassing zou zijn- op de eerste f 1000 der jaarlijksche bezoldiging. Het voorstel van B. en W. zal dezer dagen worden rondgezonden WINKELIERSVEREENïGING. Vrijdagavond hield de Winkeliersvereeni- ging een ledenvergadering in het vereeni- gingsgebouw. Na opening -door den voorzitterdien heer P. G. Henneman werden de notulen der v-orige vergadering voorgelezen en goedgekeurd- Uitvoerig werd van gedachten gewisseld aang-aande reclamecampagne door middel van het verstrekken vanzeg-els, waarvoor e-en kinderfeest zou kunnen worden georgani seerd. De vergadering was gedeeltelijk van meening, dat- het 'kinderfeest niet op den voorgrond moest staan, doch, dat de zegels als een soort dividend beschouwd moesten worden. Daar het geheele plain nog al. o-p groote moeilijkheden stuitte, wer-d tenslotte beslo ten het plan voorloopig van de baan te schuiven. De voorzitter deelde -mede, dait het plan be staat de winkeliersvereemiiging met d-e a.s. Volksfeestien in de optocht fce vertegenwoor digen met 'n versierden reclamewagen, waar op eeni'ge afbeeldingen en spreuken. Gehoopt wordt, dat het bestuur als deze zaak ter hand genomen- is niet tevergeefs bij de leden zal aankloppen om den nioodigen steun. Een commissie wordt gevormd, die deze zaak in orde zal brengen. Aangaande het vormen van een reiskas we-rd het plan geopperd een penningmeester te ber-^ien, die maandelijks de contributie -ad f 0,50 za.1 innen. Ais penningmeester werd gekozen de heer H. Voor me er. Daar zich ech ter slechts vier le-den opgeven wordt dit voor stel op de lange baan geschoven. Bij de rondvraag wer-d erop aangedrongen, -ook de melkboeren tot het lidmaatschap toe te laten. Het bestuur wordt verder in over weging gegeven de notabelen der gemeente aan te zoeken v-oor het eerrelidmaatschap der ve-reeniging. Nadat de voorzitter verslag had uitgebracht over de Vereen!ging v-oor Vreemdelingenver keer werd de vergadering gesloten. RAADSLID De lieer C. Beentjes raadslid (R.K.) heeft -als zoodanig bedankt. Zijn opvolger zal zijn -de heer S. v. d. Kolk. GOOCHELEN. Zaterdagavond treedt in het paviljoen va-n het Noorderba-d de hofgooohelaar Larette op. Voor deze gelegenheid heeft de directie alle raadsleden met hun vr: uwen. uitgencodigd,

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1