HET NIEUWE AVONDBLAD Ons Kinderfeest schitterend geslaagd. Zaanverkeer. '|8e JAARGANG No. 246 MAANDAG 21 AUG. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Zestienhonderd kinderen in veilige haven. Grootste kinderoptocht, die IJmuiden ooit gezien heeft. Het weer merkte mede. Een kinderfeest met regen is nog erger dan een ijsfeest met dooi; een kinderfeest met regen is heelemaal' geen feest. En daar om zullen er Vrijdagavond tal van tikjes op den barometer zijn gegeven en zullen Zater dagmorgen heel veel vaders, wier kinderen, zich voor het feest hadden opgegeven, even als wij zelf, met belangstelling een blik naar het uitspansel hebben geworpen. Noch het een, noch het ander baarde zorg. De barometer zeide: „neiging vooruit", het geen door de Bilt werd bevestigd, het broekje van ons weerprofeetje vertoonde een diep blauwe kleur en Zaterdagmorgen bleek de weersgesteldheid van dien aard, dat we ons over dezen belangrijken factor niet- ongerust behoefden te maken. Én dan de tweede factor: de organisatie? Om u de waarheid te zeggen, hebben we ons hierover geen oogenhlik ongerust ge maakt. Immers was op den Vrijdagavond ge houden mobilisatievergadering gebleken, dat we de beschikking hadden over een keur corps van helpsters en helpers, allen bezield met de grootst mogelijke liefde voor de vrij willig en belangeloos opgenomen taak, een andere kinderen, c.a. 110 a 1200 in een langen stoet stonden geschaard. Met de in de fris- sche bries vroolijk wapperende vlaggetjes le verde de massa kinderen een onvergetelijk schouwspel op. Nadat de kinderen bij hunne groepen wa ren ingedeeld vertrok de onafzienbare stoet met een paar jeugdige trommelslagers voor op en twee muziekcorpsen naar het eindoel, den speeltuin van „In Veilige Haven'". Par mantig stapte de vaandeldrager met het groote vaandel van „In Veilige Haven" aan den kop; verder naar achteren volgde z'n collega met de Moerberg-kleuren. Overal waar onze jeugdige gasten zich ver toonden kwamen de bewoners naar buiten. Het was een ware triomftocht der jeugd. Zestienhonderd paar blijde kinderoogen spra ken van de feestvreugde, die er leefde in de zorgelooze kinderhartjes. Een statisticus. Er zijn van die menschen, die een onstil- baren honger- hebben naar cijfers. Men zou ze wandelende centraal-bureaux voor de sta tistiek kunnen noemen. Ze weten precies hoe veel inwoners New-York telt, hoeveel vier kante K.M. ons land groot is, hoe lang de afsluitdijk en hoe hoog de Dom van Utrecht is. Zoo een statisticus stond er op den Velser- duinweg toen de optocht passeerde. Hij had slechts één verlangente weten hoeveel kinderen er in den- stoet liepen. En hij begon te tellen; bij tientallen tegelijk: De drukte op het Tiberiusplein. De optocht staat gereed keurcorps van honderd dames en heeren, ge- recruteerd uit bestuursleden van de speel- tuinvereenigingen „In Veilige Haven" en „De Meerberg", aangevuld met de werksters en werkers dezer vereenigingen, die'hunne spo ren op het gebied van het organiseeren van kinderfeesten dubbel en dwars verdiend, heb ben. Dat de organisatie zou kloppen, daaraan hebben we geen oogenhlik getwijfeld. De voorbereidingen hebben veel arbeid ge kost,, want we vermoedden wel, uit de erva ring, opgedaan bij ons verleden jaar gehou den strandfeest, dat er groote belangstelling voor dit feest zou bestaan. In welk vermoe den wij de vorige week werden versterkt toen eiken middag honderden kinderen zich voor de'wedstrijden kwamen opgeven. Er werden bijna 1200 kaarten uitgereikt! We hebben ons meermalen afgevraagd, hoe onze helpsters en helpers het voor elkaar zouden krijgen, op het terrein van „In Veilige Haven" de orde onder deze honderden kin deren te handhaven. Want liet zou bij de c.a. 1200, die zich aan ons kantoor hadden op gegeven, niet blijven, immers lag het, voor de hand, dab er-vele kindei'en zouden komen, die zich niet voor de spelletjes hadden op gegeven. En ook zij zouden aan het feest mogen deel némen. Maar ons vertrouwen in de leiding heeft nimmer gewankeld. De optocht. De inzet voor -elk kinderfeest is een op tocht. Ook ons feest begon met een optocht, met een optocht, die klonk als een klok. Al dien tijd, dat de honderden kinderen naar het feestterrein trokken daverden de straten van het kindergezang. Het „Pinda, pinda, lekker, lekker" was niet van de lucht. De Moerberg-kinderen kwamen bijeen in hun speeltuin, om zich op het Tiberiusplein aan te sluiten bij de kinderen van IJmuiden- Oost. Even na half twee werd de marsch aan vaard. Met een der beide plaatselijke muziek corpsen voorop trokken de ruim 400 Moer asjes over KennenierpleinJ. P. Coenstraat, Huyterstraat en Willebrordstraat naar de eerste halte, het Tiberiusplein, waar reeds de 10, 20, 30, 40.... dat ging.goed; 160,170,180.... 340, 350, 360,.... 690, 700,.... hij werd iet wat draaierig750, 760, 770toen was ongeveer de helft voorbij en gaf hij het maar op Nog was het-einde op den Zeeweg toen de kop reeds door het hek de. veilige haven bin nentrok! Inderdaad, zulk een optocht, heeft IJmuiden nog nooit gezien. Het voorbijtrek ken duurde bijna 10 minuten. Van een leien dakje. "We lieten, den stoet voor ons uit het terrein optrekken. Pas waren alle kinderen „bin nen" of ook wij bevonden ons in de veilige haven. En toen hebben we kunnen constateeren wat een goede organisatie vermag. Geen kris en kras zich door elkaar bewegende kinde ren „die hun huis kwijt waren". Neen, alle kinderen, die reeds bij den optocht in be paalde groepen waren ingedeeld, werden, zoo dra ze op het terrein waren, naar hun vak ken gedirigeerd. Dat ging van een leien dakje! Er werd even gerust, voor zoover kinderen, die klaar staan om zich met allerlei spelletjes te vermaken, rust hebben om te rusten. En toen kon het spel beginnen. Wat is er vinnig gèstreden door de jeug dige sport-enthousiasten. En wat is er ge gierd door <je toeschouwers bij het koekkap pen, het hardloopen met hindernissen, het zakloopen, bij het verkleeden, en wat een zuivere sport werd er vertoond bij het eieren loopen en het blokjes rapen. Men moet zich daar eens goed indenken. een sportmiddag met. 1100 a 1200 deelnemers. De Olympische Spelen zijn er niets bij. En iedere prijswinnaar of winnares kreeg het zijne Chare), dank zij de goede regeling, dank zij de neutrale arbiters, die zich tot het uiterste hebben ingespannen, om alles goed te doen marcheeren. Alle kinderen kregen een bon voor de traditioneele consumptie en zij die zich bij de spelletjes hadden onder scheiden gingen met een aardig prijsje naar huis. Ook de kinderen, die niet aan de spelletjes deelnamen, behoefden zich niet te vervelen. Ze mochten naar hartelust draaien op den draaimolen of wippen op de wipplanken en Zakloop- en koekhapimpressies. voor jóiiigedames. voorts konden ze voor hun bon gerabbelen in de grabbelton. En dan was er de grootste attractie: De poppenkast. De heer Reek, directeur van de firma Jan Klaasen en Co. heeft zelden zulk een talrijk auditorium voor zijn amusementspaleis bij een gezien. Het rumoerige goedje volgde vol spanning de heldendaden van Jan, die on danks dat hij den koopman in de kist en den politie-agent in de gevangenis stopte, zoodat de burgemeester er bij te pas moest komen, sterk favoriet was. Het slottafereeltje met de galg deed de deur dicht. De heer Reek had zooveel belangstelling, dat hij genoodzaakt was, een viertal voor stellingen té geven. De laatste was speciaal belegd voor de ouderen; maar de kleintjes hadden al weer de beste -plaatsen ingeno men. T. V. IJ. in actie. Toen de spelletjes waren afgeloopen kwam een groep T.V.IJ.-sters en T.V.IJ.-ers het veld op marcheeren voor het uitvoeren van eenige turnoefeningen. De dames en heeren hebben fraai werk verricht en werden daar voor met een krachtig applaus beloond. De aanwezigen waren vol bewondering voor de sierlijke bewegingen. In het clublokaal. Het clublokaal was ingericht voor het af geven van consumptiebonnen. Ook daar is heel veel werk verricht. Niet minder dan 1800 bonnen werden er „verhandeld". Hier heerschte ook de schenkster van de thee die den eenen pot na den anderen ge reed maakte voor de helpsters en de helpers. te richten tot allen, die het hunne tot het welslagen van ons feest hebben bijgedragen. In de allereerste plaats tot het bestuur van de speeltuinvereniging „In Veilige Haven", dat zijn prachtigen speeltuin belangeloos tot onze beschikking stelde, verder tot het be stuur van „De Moerberg", dat ons eveneens op de loyaalste wijze ter zijde stond, tot de werksters en werkers van beide vereenigin gen, tot T.V.IJ., voor haar schitterende turn- demonstratie, tot den heer Reek, voor zijn mooie poppenkast-vertooning, voorts tot de mannen van het Roode Kruis, tot de politie voor haar assistentie bij den optocht en tot de muzikanten der beide bands. En laat ons ook niet de opzichters van de beide speeltui nen vergeten, die ook een drukken middag hebben gehad. Aan allen onzen welgemeenden dank. En tot een volgenden keer,, dames en hee ren! CONCERT THALIA THEATER. Met veel succes heeft de Amsterdamsche Accordeon-Vereeniging „Excelsior" Zaterdag en Zondagavond in het Thalia Theater ge durende de bioscoopvoorstellingen geconcer teerd, waarbij onder aanvoering van haar di rigent den heer Bouquet, een aantrekkelijk programma op artistieke wijze ten gehoore gebracht werd. Het uit ongeveer 40 man bestaande ensem ble vertolkte een aantal nummers, als o.m. de Rienzi-ouverture, de Lotosbluhmenwals en vele anderen, welke getuige den grooten bij val zeer in den smaak van het publiek vielen. SLEEPREIS. De sleepboort Stentor is Zaterdagavond van Rotterdam met een tweetal V. E. M.- trawlers op sleeptouw behouden in de haven gearriveerd. HULPPREDIKER NED. HERV. KERK. Als hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk te IJmuiden-Oost is beroepen de heer H. v. d. Meene, theologisch candidaat te Utrécht. VELSEN ■STEUNBONNEN RADÏOCENTRALE. Het Radio Comité verzoekt ons te melden, dat hernieuwde inschrijving zal plaats heb ben voor werkloozen en daarmede gelijk gestelden. voor het verkrijgen van een steunbon en wel voor de Centrale Velsen- Noord op Donderdag 24 Augustus van 6.307.30 uur? en uitreiking op 31 Augustus zelfde tijd en plaats in het gebouw 'van den R.K. Volksbond; voor de Centrale Kenne- merland op Donderdag 24 Augustus van 77.45 uur voor de letters A M en van 7.40 8.30 uur voor de letters N Z en uitreiking op Donderdag 31 Augustus zelfde tijden en plaatsin het gebouw van de Arbeidsbeurs. Voor. de Centralen Huisman en van de Broek op Donderdag 24 Augustus 77.45 uur voor de letters A L en van 7.458.30 uur voor de let-ters M Z en uitreiking op Donderdag 31 Augustus zelfde tijden en plaats in het gebouvk van Outenaar. Elk zorge op tijd te zijn. De "belangstelling voor T.V.IJ. hier kon men de mannen van het Roode Kruis vinden, wanneer hun hulp noodig mocht zijn, hier was het centrale punt, van waar alles werd geregeld. Ook hier heerschte een opgewekte geest, omdat allen zich er over verheugden, dat het zoo goed ging. Om zeven uur was het feest officieel ge ëindigd. Maar vele kinderen voelden er ook toen nog niet veel voor om naar huis te gaan. Ze konden immers zoo fijn spelen en ravot ten. Maar ten slotte moest er toch een einde aan komen. Maar het liep al tegen den avond eer de laatste kinderen huiswaarts keerden. Zoo is ook het kinderfeest 1933 van de IJ-muider Courant weer achter den rug. Het was een schitterend feest waaraan we nog langen tijd met genoegen- zullen terugdenken. Het was voor ons een vreugdedag, want we weten, dat we honderden kinderen een ge notvollen middag hebben bezorgd, en dat we hunne ouders hiermede een genoegen heb ben gedaan. Wij zijn verheugd, omdat wij van alle zijden de grootst mogelijke mede werking hebben ondervonden, wat voor ons het bewijs is, dat ons blad zoo veler sympa thie wegdraagt en dat ons streven den kin deren te geven wat des kinds is, gerespec teerd wordt door iedereen. Dit bleek ons vooral tijdens den optocht. Een woord van dank. En nu rest ons nog; een woord van dank SANTPOORT DE BRAND IN VELSEREND. EIGENAAR YAN HET HOTEL GEARRESTEERD. Na een ter plaatse ingesteld onderzoek rezen bij de politie vermoedens, dat bij den brand van Hotel Velserend opzet in het spel is geweest. Zij stelde hiervan de justitie te Haarlem in kennis,, die daaro.p last gaf den eigenaar van het hotel, aan te houden. W. werd naar Haarlem overgebracht, waar hem door den rechter-commissaris. een langdurig verhoor werd afgenomen. Hij ontkende. Voorloopig zal h'ij nog in arrest blijven. DR. BRUENING NIET NAAR EEN KLOOSTER. MUNCHEN, 19 Aug. (V. D.) De .Hayerische Kurier" verklaart, uit authentieke bron te kunnen meedeelen, dat bij oiid-kanselier dr. Bruening geen sprake is van het voornemen, in een klooster te zullen gaan, zooals sommige bladen- gemeld hadden, DE GOUDZOEKERS. Het zou jammer zijn als het nieuwste Lutine- avontuur volkomen slaagde en al het goud werd opgehaald. Na ernstig peinzen zijn we tot deze slotsom gekomen. Lukte het heele maal, dan zou de Lutine uit de Nederland- sche romantiek verdwijnen, waarin zij al sinds meer dan een eeuw zulk een dierbare plaats heeft ingenomen. En de tijd is al bij zonder slecht voor zoo'n verdwijning, want hoeveel echte ouwe romantiek is er nog over? Een bedroefd beetje! Ik wensch den schat gravers heil d.w.z. een winstje toe, en den aandeelhouders een redelijk dividendje ofschoon de meesten het alleen maar als een gokfondsje schijnen te beschouwen, waarbij men koopt als de barometer stijgt en „er uit gaat" als ie achteruit loopt maar er moet een flinke hoeveelheid goud op den bodem der zee blijven. Nederland kan zijn onder- zeesche speeltuig nog niet missen. Het is waar dat we nog een begraven schat hebben, n.l. de Zaandamsehe, maar die is een beetje erg legendarisch en Mme. Sylvia, de helderziende, laat niets meer van zich hooren. Ook is de Zaan, schoon een zeer nijver district, niet het meest geëigende oord voor romantiek. De Zaansche bedolven schat is altijd te nuchter en te ongeloovig behandeld. Aan de Lutine-schat twijfelt geen menseh. De Franschen hebben ook zooiets, en zijn er ook trotsch op. Toen Napoleon in 1815 van Elba ontsnapte, te Frjus landde en daarna met z'n 1100 getrouwen naar Gre noble oprukte, had hij ergen haast om de e-en of andere brug te bereiken, eer de koninklijke troepen de kans kregen die af te breken. In den haast van den opmarsch tuimelde een muilezel, beladen met zakken vol goudstukken, in een ravijn. Er werd wel een deel van het goud omhoog gebracht, maar de rest bleef liggen, en raakte in het vergeetboek tot men er later weer naar ging zoeken. Telkens werden er la-ter in dat ravijn nog goudstukken opgegraven, en nog altijd trekken lieden uit de streek er hoop vol op uit om ernaar te zoeken. Dat is het Fransche Lutine-geval: extra- romantisch, omdat het verbonden is aan de historie van den Grooten Keizer en 2elfè aan zijn dolste avontuur. Het blijft leven, want niemand weet hoeveel goud er nog wel in dat ravijn verborgen kan zitte'n.Maar als de.Lutine volgens de huidige 'methoden der allermodern ste techniek.zou worden uitgegraven, zou het met de schatgraverij bij Terschelling voor goed uit zijn, en het dierbare schip zou voor eeuwig' in het vergeetboek' raken, met alle andere scheepsrampen, behalve die van de Medusa. Dat zou toch heel jammer zijn. Laten we nou een beetje Lutine overhouden. Ik hoor juist dat de aandeelen gezakt zijn tot 90, of zooiets. De toren staat er nog. Nei ging barometervooruit. (De Zaanstreek is uit haar betrek kelijk isolement voor het snel verkeer verlost door de open stelling van den nieuwen pro vincialen weg). In de streek, waar de mensch Zana In dor pore zano leeft Is men blij, dat men nu eindlijk Ook zijn snelverkeersweg heeft. Is men blij, ook mee te tellen; Als 't nu maar geen tellen wordt Van veel renbaanongelukken, Want dan duurt de vreugde kort. Als wij nu een dagje gane Met ons zoodje naar de Zaan, Kunnen naast de molenwieken, De motoren lustig gaan. Nauwe straatjes kan mem mijden, Door den nieuwen boulevard. Brugjes met hun hooge rugjes Zijn niet langer een bezwaar. In de streek van groene huizen, 't Groene water, groene wei, Blijft de auto-in de toekomst Van veel Zaan-gezanik vrij. Demi-finale hardloopen met hïndemisseiy

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1