HET NIEUWE AVONDBLAD UMUIDEN VELSEN I BEL 'A. A. M.IAAN ONZE WEEK-ABONNéS. Rijvaardigheid. ■I8e [AARGANG No. 247 DINSDAG 22 AUG. 1933 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 234 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs, ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van di't blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verhes van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden .van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bijverdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonné-s mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. een 71-jarige uitgeester landrot met een stoom- trawler uit! memories uit zijn dagboek. We lezen in „De Zaanlander": Het was al jaren in de pen dat de oude heer P. Vlottes van Uitgeest, die eigenlijk heter bekend is als Oome Piet, met zijn oom zegger, een gezagvoerder op een IJmuider stoomtrawler, een reis zou meemaken. En toch kwam de definitieve datum nog geheel onverwacht, toen de aanzegging kwam zich reisvaardig te maken. En al is Oome Piet, als bloembollenkweeker een echte landrot, deze gelegenheid zou hij jzekër niet laten passeer en. Reeds den volgenden dag, Vrijdag 28 Juli, werd hem onder de noodige familie- belangstelling uitgeleide gedaan. Aan 'boord van den trawler „Alkmaar" was hem een hartelijke ontvangst bereid door schipper v. cl. Leek en zijn mannen. Door de hem aangboren jovialiteit was Oome Piet weldra op zijn gemak. Al zullen velen meenen, dat in deze wereld van water en nog eens water, niet veel te beleven is, onze nieuwbakken, zeeman had een andere verwachting en zich wel terdege gewapend met een „scheepsjournaal'' om daarin alle belevenissen vast te leggen. Een dagboek waaruit wij thans onze gegevens putten Vrijdag 28 Juli stoomde de trawler om streeks 12 uur langs de piex en koos het mime sop, waar al spoedig voor de eerste maal in zijn leven „land uit zicht was". Geen wonder dus dat al dobberend op een ietwat woelige zee de eerste teekenen van dat onbehagelijke gevoel zich begonnen te vertoonen. Door de goede zorgen was dit echter spoedig verholpen en weldra genoot piet van deze groote oneindigheid. Tijdens den geheeïen duur der reis, naar Deense h vischwater zou overigens geen land meer gépien worden. Plet was dus geen wonder dat' dit Hollandsche hart jubelde, toen. na 120 mijl varen. he.t „vuurschip Haaks", (bij Terschelling) in zicht kwam. Op den trawler wordt dan spoedig een begin gemaakt met het uitrollen der netten wat voor een leek een interessante bezigheid moét zijn. Gevischt wordt op 28 vaam (1 vaam is pl.m. 1.7 meter) water. De netten zijn verbonden aan 60 vaam touw en 350 meter staaldraad-, waaruit de groote capa citeit van een moderne visschersschuit wel blijkt.'Op de meest zakelijke w-ij:ze vermeldt het dagboek van de 42 trekken die gedaan zijn met de verkregen resultaten, die bevre digend waren (676 manden visch) Laten we uit het dagboek verder eenige passages nemen: Dinsdag. De storm is hevig komen opzet ten en steeds slaan de golven hoog over de brug. 'Dan zegt de schipper: ,?Het is een stevige bries, Oom" En laconiek is het ant woord: „Het kan me niet te hard waaien, 'dan heb ik dat ten minste ook eens meege maakt. Ik hoop maar dat het aan land ook stormt, dan zullen de jongens wel zeggen: „Wat izal vader nou dobberen!" Deze uitval is voor Oome-Piet wel ken schetsend, al zou deze met meerdere zijn aan te vullen. Donderdag, 6 uur: gebakken zeezalm ge geten. Op 230 mijl uit de kust gepraaid dooi de „Petten". 3.15 uur passert trawler „A-dolf Hitler"; groote boot. Nam. 8.59: de meester heeft een makreel voor me gestoomd in een krant, Lekker! Lekker! Ik raak-zoo zoetjes aan, doorgevoerd. •Vrijdag: Deensche kust op 60 mijl. Spercie- boonen, spek, aardappelen. Reuzekok, heer lijk gegeten. Zaterdag:' Bij rustig weer de zon zien on dergaan. Oome Piet, die in zijn uitgebreiden kring- de mooiste verhalen „verhaald", is geheel enthousiast .en het is dan ook geen wonder dat de oude heer Vlottes, na zijn terug komst op Zondag 1.1. door zeer velen wordt aangeklampt om van het buitengewone reisje dat hem te beurt viel, te vertellen. En nog is het niet uit! Voor volgend jaar staat Oome Piet voor een reis naar Schot land geboekt. merkwaardige vondst op het strand. het was niet zoo erg als het wel leek. Eenige Amsterdamsche dames maakten ondag een wandeling langs het strand van andvoort naar IJmuiden. Op deze wan deling deden ze een ontdekking, die haar het hart deed stilstaan. Ze vonden op het strand een bundeltje kleeren -ear.een been. Ze dachten natuurlijk aan iets vreese- lUkS. Maar gelukkig was het zoo erg niet als het wel leek. Want spoedig kwam een flian uit zee opdagen, die de eigenaar bleek ;e zijn van de kleeren en ook van het kunstbeen. Ds. J. B. G. CROES. us. J. b. G. Croes,.. de eerste-predikant der cm-ist. Geref. Kerk alhier, thans te Gouda. Jjeeft een beroep ontvangen van de Christ, yeref. Kerk te Sassenheim. nieuwe engelsche stoom trawlers. TYPISCHE NAMEN. Zes-trawlers van hetzelfde type worden thans voor Grimsby gebouwd. Een daarvan, de Ar senal, aldus genoemd naar de beroemde En- gelsche voetbalclub, is inmiddels reeds afge leverd. De Aston Villa wordt dezer dagen af geleverd. Verder zijn nog in aanbouw de Derby County, Sheffield Wednesday, Spurs en Hud- dersfield Town. Voetbal-enthousiasten zullen weten, dat dit alle namen van Engelsche eerste-klassers zijn. Alle trawlers zullen op een schild in den boeg de kleuren dragen van de clubs waarnaar ze genoemd zijn. De zes booten zullen in' één divisie worden op genomen en een kaart zal worden aange legd, waarop de positie zal worden aange- teekend van de verschillende booten naar gelang van. hunne besommingen. Zoodra de trawlers gereed zijn, zullen gekleurde foto's gemaakt worden waarvan een exemplaar naar de betrokken club gezonden zal worden. Deze „voetbal-klasse" trawlers zijn de grootste en beste trawlers ,die ooit voor Grimsby gebouwd zijn. Arsenal heeft reeds „afgetrapt", daar deze trawler inmiddels naar IJsland is ver trokken. De kosten van deze trawlers, geheel uit gerust, bedragen ca. 20.000 per stuk. de kustvisscherij en de visscherij in het ijsselmeer De af deeling, Visscherijen van het departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tus- schen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Juni 1932. De weersgesteldheid, was voor de uitoefe ning der visscherij' over het algemeen gun stig. In de Lauwerzee en den Dollart en dé Zui'd-Höllandsche stroomen en zeegaten 'werd d-e visscherij - iets drukker, in de Wad denzee en het niet afgesloten gedeelte van de Zuiderzee daarentegen minder druk uitge oefend dan in Juni 1932. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee waren beter," in de Lauwerzee en den Dollart, het IJsselmeer en de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten daarentegen, slechter dan in Juni van het vorige-jaar. - De hoeveelheid en-opbrengst der aange voerde visch bedroeg nl. volgens voorlpopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee, en den Dollart 513,901 (496.936) K.G. en f 7128 (f 9973), in de Waddenzee en het niet-afge sloten gedeelte van de Zuiderzee 3.468.921 (3773.591) K.G. en f 59,990 (f 52,649), in het IJsselmeer 462,907 (741,982) K.G. en f 218,511 (f 230.180), in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten 154.609 (151,958) K.G. en f 20,133 (f 29,2-10) Uit Zeeland werden verzonden 1,162,900 (1,844.300) K.G. mosselen ter waarde van f 17,180 (f 33,960). Oesters werden in Juni van dit jaar, evenals in de overeenkom stige- maand van het vorige jaar, niet ver zonden. In het IJsselmeer leverde de botvisscherij met sleepnetten en lijnen slechte resultaten op. De visscherij met staande netten verliep gunstiger dan de vorige maand terwijl ook met de kuilen meer bot werd gevangen. Te vens werd met de twee laatstgenoemde visch- tuigen tamelijk veel schol gevangen, welke echter weinig opbracht. De aalvisscherij met kwak- en dwarskuil en lijnen verliep bevre digend. Met de fuiken en kuhben konden ech ter nergens loonende vangsten worden ge maakt. De garnalenvisscherij was van geen beteekenis. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee werd met de kom men benoorden den afsluitdijk weinig ha ring meer gevangen, terwijl in de kommen bij den Helder, Texel en' Wielingen in de tweede helft der maand ook niet veel ansjo vis meer werd aangetroffen. In de kommen langs den Frieschen wal waren de vangsten van ansjovis wel wat beter, doch de prijs was te laag voor een loonende visscherij. De visscherij met den ansjbviskuil werd in de tweede helft der maand zeer weinig uit geoefend. De botvisscherij met staande netten, schut- want en peur leverde geen groote vangsten op. De aalvisscherij met fuiken verliep zéér ongunstig. In het Marsdiep verliep de gar nalenvisscherij zeer slécht. Aanvankelijk vischten nog eenige zeilvaartuigen van Texel doch deze moesten dé visscherij staken we gens de buitengewoon kleine vangsten. Op consumptiemösselen werd niet ge vischt. De visscherij op mosselen voor een- denvoer werd in denzelfden omvang als de vorge maand voortgezet. 8 Juni werd de Waddenzee opengesteld voor Zeeuwsche vis schers om zaad voor Zeeland te visschen. Aan deze visscherij namen ruim 100 Zeeuw sche motorvaartuigen deel. De alikruikenvis- scherij werd door enkele visschers van Texel en Wieringen uitgeoefend. De visscherij op kokhanen bleef van weinig beteekenis. In dé Lauwerzee werden de garnalenvang- sten met de kuilen over het algemeen goed, in de Eems daarentegen nog slecht. De botvangsten waren iéts beter dan in de vorige maand. In de Zuid-Hollandsche stroomen'werd met- de ankerkuilen.tamelijk goed spiering gevan gen. De aalvisscherij met kubben, korven, en fuiken leverde over het algemeen vrij goede vangsten op, daarentegen werd met de reep slechts weinig gevangen.De botvisscherij met schut-wand. fuiken en lijnen leverde in het geheel slechts zeer geringe vangsten op, daarentegen werd met het schutwand voor witvisch en de bliek- en pooknetten niet onbevredigend gevangen. In de garnalen visscherij bleef de toestand slecht. Aan de pellerijen kon van 50 tot 80 K.G. per dag en per vaartuig gel-everd worden tegen een prijs van 10 cent per K.G, revue mie en ko in thalia. Woensdag 23 en Donderdag 24 -.Augustus komt het bekende gezelschap Mie en Ko ons weer een paar groote lachavonden bezorgen en wel met hun nieuwe revue „Dat moet je meemaken". Medewerkenden zijn: W. Chanson, Max Robert, Koos Loorhoff, The Tim Brothers, mevr. A. de Vries, Beppie Murena, The Willy Girls enz. enz. speeltuinvereeniging „kinder vreugd". Lag het oorspronkelijk in de bedoeling van de Speeltuinvereniging „Kindervreugd" om deze maand haar driedaagsch propaganda- feest-te houden, door omstandigheden moest dit worden uitgesteld tot de eerste helft van September. Het staat reeds vast, dat het jeugdfanfare- corps van „Kindervreugd" onder leiding van den heer J. Schilp zijn medewerking zal ver- leenen, verder zal een filmvertoonin-g in de open lucht plaats vinden. de feestelijkheden. Het bestuur van -de Rmgrijderijvereeniging „de Prins" verzoekt ons te melden, dat ook geelgenlieid wordt gegeven voor ringsteken te paard voor dames em-heeren nl draf en galop. lil Tot 1 September verlaagde Anthraciet-prijzen! Sluisplein (Ericssonstraat 1) Telef. 44 Zeeweg 263, Telefoon 907 Meeresteynplein 1, Beverwijk, Tel. 2451 Aangezien onze bezorgers verplicht zijn op tij tl af te rekenen, verzoeken wij beleefd het abonnementsgeld bij eerste aanbieding te vol doen. Wij vestigen er de aandacht op, dat dc abonnés NIET zijn verzekerd, zoolang het abonnementsgeld NIET is betaald. (Adv. Ingez. Med.) ongewone bezuinigings maatregel. vervroegde pensionneering bij het rijk? Naar De Rotterdammer verneemt wordt in regeeringskriaigen een nieuwe en tamelijk ongewone bezuinigingsmaatregel overwogen Het zou nl. de bedoeling zijn, vervroegd ontslag, met recht op. pensioen naar dienst tijd te verleenon aan personen in overheids dienst, wier leeftijd, vermeerderd met het aantal dienstjaren, 90 bedraagt. Iemand die 60 jaar oud Is en 30 dienstjaren heeft, zou dus voor vervroegde pensionneering in aan merking komen. Deze bezuiniging zou vooral daarom doel treffend geacht worden, omdat ze bij met vervulling van de vacature onmiddellijk voordeel oplevert en bij handhaving van de betrekking der werkloosheid zou verminde ren. de grondlegger der twentsciie textielindustrie. Maandagmiddag is op initiatief van de vereeniging „Goor Vooruit", op de oude Algemeene Begraafplaats te Goor een krans- legging geschied op het grafmonument van den grondlegger der Twentsehe 'textiel industrie, Thomas A ins worth, die een eeuw geleden de eerste"weefschool in Neder land te Goor geopend heeft. vier nieuwe brugspannin- gen te rotterdam. gelegd zonder trein vrtr ag in g Te Rotterdam is de oude draaibrug over de Wijnhaven, die de laatste jaren toch niet meer open ging, vervangen door vier vaste overspanningen. Het werk, -dat een onderdeel is van de werken der eleetrificatie Rotter dam--Dordrecht is tussehen 8 uur 's avonds en 4 uur 's morgens uitgevoerd zond-er dat de treinenloop stagneerde. Hetgeen een zeer mooie prestatie was. treffend medeleven van de kunstenaars. Met den nood der Duitsche Joden. Den 2Qslen Augustus was liet 450 jaar geleden dal Maarten Luther geboren werd. In Luther's geboorteplaats Eisleben (Midden Duitschland) heeft op dezen dag op het Marktplein bij'hel Luther gedenkteeken een plechtige herdenking-plaats gehad. groote verloting van hun geschenken. Aan het verzoek, gericht tot de Neder- landsche beeldende kunstenaars, om 'n door hun vervaardigd kunstwerk af te staan voor een verloting ten bate van de Joodsche Duitsche vluchtelingen, is door meer drii honderd kunstenaars gevolg gegeven. Ruim 400 schilderijen, etsen en beeldhouwwerken werden voor dit doel geschonken. Deze ver rassende offervaardigheid en de vaak bij deze schenkingen begeleidende brieven van deze groep Hollanders is een maatstaf voor de sympathie van ons geheele volk met de vervolgde Joden. De wijze waarop deze hier ontvangen worden, trekt de aandacht van het buitenland, dat in de laatste maanden tal van malen te kennen heeft gegeven in pers en geschriften, hoezeer het waardeert, dat Nederland zijn eeuwenoude traditie, van te willen zijn en blijven „de bakermat der vrijheid" hoog houdt. De verkoop der loten' zal thans, nu de mi- nisterieele bewilliging is verkregen en vol daan is aan de door de politie gestrhle eisclien, beginnen. De fraaie, door den schil der Schwarz ontworpen affiche, voorstel lend de verbranding van door Joden geschre ven boeken, zal in groote oplage verspreid worden, en-de loten, waarvan de prijs per lót f 1.bedraagt, worden verkrijgbaar gesteld bij alle plaatselijke subcomité's van het „Noodfonds 1933" in den lande. De te houden tentoonstelling van de als prijzen geschonken kunstwerken zal zeker duizenden aansporen hun geluk te beproe ven, alsmede door de verlokking van den hoofdprijs, waarvan de gelukkige winnaar zijn of haar portret mag laten maken door een uit de 300 schilders zelf te kiezen kunste naar. Het Comité te Zandvoort heeft den heer Tuschinskï bereid gevonden in het Casino de loten verkrijgbaar te stéllen, terwijl het Fi- nancïeele Comité van het „Noodfonds 1933", waarvan het adres is Westeinde 12, Amster dam, gaarne bestellingen van loten in ont vangst zal nemen.. beperking bewaarsciioolonderwijs in den haag. B. en w. van 's-Gravenhage zullen, naar het Handelsblad meldt, binnenkort voorstel len indienen om verdere uitbreiding van het bewaarschoolon derwijs voorloopig stop ta zetten. op weg naar beauraing verongelukt. Een Nederlander per fiets van Beauraing in België komende, is, naar de Msb. meldt, on den weg naar Namen tegen een paal gereden. Hij werd met een schedelbreuk opgenomen en na voorloopig .verbonden te zijn, onmid dellijk per auto naar Nederland vervoerd. Zijn toestand was zorgwekkend. bij een brand zwaar gewond. van de bovenverdieping uit een raam gesprongen. Bij een brand in de boerderij van J, Eling te Oosterhout (Gelderland) konden de bewo ners zich op het nippertje in nachtgewaad redden. De zoon des huizes kon echter niet meer van de bovenverdieping komen dan door een- raam te springen. Hij werd zwaar gewond opgenomen. De brandweer kwam te laat om den onder gang van de boerderij te voorkomen. waarom de visch in dene marken duur is. verhandeling der ladingen in volle zee? Een Kopenhaagsch dagblad meent de re den ontdekt te h-ebben waarom de visch in de laatste tijden in Denemarken schaarseh en duur geworden was. Volgens dit blad zouden Deensche visschers in volle zee hunne vangsten verkoopen aan visschersbooten van landen met hooge valu ta, en aldus het dubbele doel bereiken dat ook in eigen land de vischprijzen, wegens mangel aan koopwaar omhoog gaan. Deze verkoop zou meest met Noorwegen, Zweden en Duitschland geschieden. In dit laatste land wordt hevig opgekomen tégen deze praktijk omdat aldus niet alleen de in voerrechten maar ook nog de deviezenwet ontdoken wordt. Een andere praktijk, waartegen wordt -ge protesteerd, is het onlangs ingetreden ge bruik, Deensche paling aan de Duitsche grens te dooden en in te zouten en ze daar na in te voeren als gezouten visch, die aan veel lagere invoerrechten onderhevig is dan de versche visch. In werkelijkheid wordt de visch niet meer ingezouten dan noodig is om gerookt te worden, en zooals men weet is gerookte paling' in Duitschland zeer gezocht. (De Directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van Be wijsstukken voor Rijvaardigheid vestigt er de aandacht op, dat de kosten van deze bewijzen zijn verlaagd van f 4 tot f 3.50j. Veel dat vroeger kostbaar goed was, Stelt men minder hoog op prijs, Zoo de letterlijke waarde. Van 't rijvaardigheidsbewijs. Zooiets is natuurlijk welkom Maar toch heb 'k mij afgevraagd,. Waarom van de vele kosten Nu juist deze zijn verlaagd. Vindt men dat het aantal auto's In ons land te langzaam stijgt! Wil men graag dat elke rijder Nog meer auto-maten krijgt! Wil men heel ons volk betrekken In de motorsnelheidssport! Hoopt men dat de rolbeweging Over allen vaardig wordt? Neen. daarvoor zijn die Wee kaartjes Waarlijk niet de moeite waard, Bij het afzien van een auto, Wordt wel elders meer bespaard. Maar dan blijft er voor de reden, Hoogstens nog één moogTijkheid, Die zich grondt op rij-waardeering Van de lands auto-riteit. Nu de kranten alle dagen Zoo vol ongelukken staan. Slaat men de rij vaardigheden Nu en voortaan lager aan. p. gasus,

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1