HET NIEUWE AVONDBLAD 'Jge JAARGANG NO. 248 WOENSDAG 23 AUG. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2]/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.— bij algeheels invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN nederlandsche roode kruis Roode Kruis-collecte 1933. WOEDT OP ZATERDAG 26 ADGUSTÜS GEHOUDEN. Het bestuur van de afdeeling Velsen- ÏJmuiden van het Ned. Roode Kruis verzoekt ons opneming van het volgende: Moge dit eenvoudig opschrift U doen be-, «rijpen, dat wij met een verzoek tot U komen, waaraan U zich, naar wij hopen, niet wilt ont trekken en evenals vorige jaren Uw gewaar deerde steun wilt verleenen. Wij wenden ons weder tot U met de vrien delijke maar tevens dringende uitnoodiging om het Uwe te willen bijdragen om deze Roode Kruiscollecte, welke Zaterdag 26 Augustus zal worden' gehouden, te doen slagen. De collecte 1932 heeft ons teleurgesteld: althans is een teleurstelling geworden voor meerderen arbeid, die op uitvoering en voort zetting' wacht Wij zijn volkomen overtuigd van den nood der tijden, maar wanneer wij niet met volle energie worden gesteund voor onze collecte, dan is de vredestaak, in 1920 aangevangen, in gevaar gebracht Behalve de opleiding van helpers, helpsters en adspirant-helpsters, de exploitatie van park-Herstellingsoorden, strandposte.n, steun aan de malariabestrijding, radiotelegrafische medische adviesdienst, bloedtransfusiedienst, moderne ziekenvervoertoestellen, hulp in de huishouding, enz., enz., vragen in de laatste jaren, voornamelijk de hulpposten langs de groote wegen om belangrijke uitbreiding. In verband -hiermede heeft het Rcode Kruis cursussen in E.H.B.O. doen houden voor het geheele Corps Rijksveldwachters, opdat zij, tij de helaas veelvuldig voorkomende onge vallen langs de wegen, de beste verzorging kunnen geven, die de slachtoffers dadelijk pa een voorgekomen ongeval noodig hebben. Voor de instandhouding en uitbreiding van ons werk is geld, zeer veel gelei noodig'. Een ieder kan een ongeluk overkomen en heeft dan Roode Kruishulp ïiöodi'g. Doch bovenal en vooral! De eerste stoot op te vangen bij ratnpen van welken aard ook. Ziehier de roeping van het Roode Kruis, roe ping die ons gansche volk in al zijn gelederen aangaat.. Zou hiervoor het geld ontbreken Voor het welslagen van de collecte, waarin wij het volste vertrouwen hebben, zijn nog een aantal collectanten en collectrices noodig'. Men melde zich in grooten getale aan op Vrijdag 25 Aug. des avonds 8 uur aan de ach terzaal van Hotel.Nummer Een te IJmuiden, waar' de collectebussen zullen wórden uitge reikt en cle diverse wijken verdeeld. Er moet climax zijn in de Velser liefdadig heid, waar hier een bij uitstek populaire ver- eeniging, die in een lange reeks van jaren reeds zoovel zegenrijk werk heeft gedaan, een beroep doet op ons allen. Steunt dit mooie werk door lid te worden onzer afdeeling. De contributie bedraagt slechts f 1 per jaar minimum. Nederlandsche Roode Kruis. De afdeeling IJmüiden-Velsen van het Nederlandsche Roo.de Kruis houdt op Don derdag' a.s. een belangrijke buiténoefening bij Zijkanaal B. De leider der transport- colonne, helpsters en adspirant-helpsters worden uitgenoodigd in zoo groot mogelij ken getale des avonds half acht ter bestemder plaats aanwezig te zijn. ONZE VISCHEXPORT NAAR ENGELAND. In de maand Juli zijn uit ons land naar Engeland uitgevoerd 1199 cwts, zeevisch, ter, waarde van 3291 p.st. tegen verleden jaar in dezelfde maand 955 cwts. ter waarde van 2357 p.st. Al is de uitvoer hoogst onbeteeke- nend, het was iets meer dan verleden jaar. Over de afgeloopen 7 maanden is er echter nog een groote achterstand bij verleden jaar. daar-in dit tijdvak zijn uitgevoerd 27391 cwts. visch-, ter waarde van 71.184, p.st., tegen ver leden jaar 37826 cwts. ter waarde van 94.596 pond sterling. De aanvoer met buitenlandsche visschers- schepen was iets minder dan verleden jaar in Juli, n.l. 40.154 cwts. tegen 43.227 cwts. Daarentegen was de totale aanvoer van bui tenlandsche visch in Juli belangrijk grooter, n.l. 149.825 cwts. ter waarde van 336.354 p.st., tegen verleden jaar 130.938 cwts ter waarde van 304.984 p.st., dus dit jaar in Juli bijna 19000 cwts, meer. en ruim 31000 p.st. meer aan opbrengst. Ofschoon anders de aanvoer uit Noorwegen veel grooter is dan uit Denemar ken, was in Juli ook verleden jaar de invoer uit Denemarken grooter. Uit Noorwe gen werden 21.070 cwts. ter waarde van 48,806 p.st. ingevoerd tegen verleden jaar 19..193 cwts. ter waarde van 43.793 p.st. Uit Denemarken werden 31.137 cwts. ter waarde yan 52.881 p.st. ingevoerd, tegen verleden jaar 29.060 cwts. ter waarde van 55.705 p.st. Uit Ierland werd veel minder visch inge voerd, n.l. 5173 cwts. ter waarde van 30.594 P-st.,.tegen verleden jaar 9065 cwts. ter waar de van 44.313 p.st. Belangrijk grooter was de invoer uit andere landen, n.l. 50.492 cwts. ter ^arde van 149.033 p.st., tegen verleden jaar 29.438 cwts. ter waarde van 101.266 cwts. Het zou wel belangrijk zijn te weten, welke die andere landen zijn, vooral nu Engeland den invoer gaat. contingenteeren. Een van de voor naamste dier landen zal wel Duitschland zijn. Noorwegen en Zweden zullen wel de lan- uen zijn, die door de contingenteering het gaarst getroffen zijn. Want de invoer van stul ^eze landen was nog voortdurend Ho m *n eei"ste 7 maanden exporteer - Noorwegen 700.622 cwts. visch naar Enge land of ruim 28000 cwts. meer dan verleden jaar. Denemarken exporteerde ha ditzelfde tijdvak 205.336 cwts. tegen verleden jaar 177.969 cwts. Uit „andere landen" steeg de in voer van 197.040 cwts. tot 250.793 cwts., dus met 53.753 cwts. De aanvoer met buitenland sche trawlers verminderde echter belangrijk n.l. van 712.059 cwts. tot 560.905 cwts. zqrgelooze navigatie. KAPITEIN EN STUURMAN VAN LOGGER GESTRAFT. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan over de stran ding tijdens mist van clen motorlogger „Toe wijding" KW. 4 op de Hollandsche kust. De Raad is van oordeel, dat deze stranding is .te wijten aan zorgelooze navigatie. Dat onder de omstandigheden, welke zich hier hebben voorgedaan, een schip op het strand loopt, is wel zeer treurig.De positie van het schip, met de lichten van Egmond en IJmui den in het zicht, was te half twee, toen de ka pitein naar beneden ging, volkomen bekend. Volgens den stuurman werd het te 2.15 mis tig'. Hij wist dat hij zeer dicht op de kust was. In plaats van den kapitein te waarschuwen, evenwijdig aan de kust te gaan liggen of, in dien hij nog in bleef sturen ,dit met vermin derde vaart te doen, daarbij het lood gaande houdende, neemt hij geen enkelen maatregel om de plaats van het schip te bepalen, zulks terwijl hij nog 11/2 streek was gaan insturen. Deze fouten zijn zóó ernstig dat de Raad hier een schorsing geboden acht Wat den kapitein betreft, wil de Raad er rekening mede houden, dat een zóó onbe kwame navigatie, als hier heeft plaats gehacl, door den kapitein moeilijk van den stuurman kon worden verwacht. Toch kan de Raad moeilijk begrijpen, dat de kapitein eenige uren voor binnenkomst te IJmuiden naar be neden gaat om te gaan slapen. Dit is geen ge woonte, en dan ook, naar 's Raads oordeel, niet aanbevelenswaardig. De Raad bestraft den kapitein door het uitspreken van een berisping en den stuur man, door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein of stuurman te. varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepen wet voor den tijd van een maand. de carbidontploffing op de „eveline ijm. 115', WAS ER EEN LEK IN DE LEIDING? De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan over de carbidontploffing aan boord van het stoomvisschersvaarbuig ..Eve line" IJM. 115, tengevolge waarvan een der matrozen is overleden. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van deze ontploffing,, welke helaas voor den ma troos Van der Krans noodlottig is geworden, niet met zekerheid is vast te stellen. De ge opperde veronderstelling, dat zich een lek be vond in de door de kurkisolatie loopende lei ding in welke leiding' inderdaad later een gaatje aanwezig bleek te zijn moet zeer zeker mogelijk, zelfs waarschijnlijk worden geacht. Uit het feit der ontploffing is met zeker heid af te leiden, dat zich in het vischruim een ontplofbaar mengsel bevond. Vermoedelijk bevond zich het sterk riekende carbidgas in het benedengedeelte van het ruim. Ook ligt de veronderstelling voor de hand, dat Van der Krans, die slechts licht had van de boven de luikopening zich bevindende lamp en dus verder in het vischruim zeer weinig kon zien, een lucifer heeft aangestoken, nu in het ruim een doosje lucifers gevonden is. Immers, zon der open vuur kan een ontplofbaar mengsel niet tot ontploffing overgaan. Vonkvorming op andere wijze kan hier vrijwel worden uit gesloten. Nu is het waar, dat de carbidlampen altijd met een lucifer worden aangestoken. Zij zijn trouwens, wanneer zij branden zelf open vuren. Wanneer er echter iets hapert, zoodat men op een lek verdacht moet zijn, kan open vuur zeer gevaarlijk zijn en tot een ontplof fing leiden. De uiterste voorzichtigheid moet dan worden in acht genomen. De Raad hoopt, dat dit ongeval op de visschersvloot tot leering zal strekken. OUDERAVOND SCHOOL H. School H. houdt Dinsdagavond 29 Augus tus - half acht in de gymnastiekzaal een ouderavond. Aangezien deze ouderavond «eer belang rijk is, verwachb de Ouder commissie een druk bezoek. Men houde dus dezen avond vrij. VELSEN DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren aan de Gean. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Betonwerkers 41, behan gers 4, bouwk. opz. 4, cementwerkers 2, fun- deeringwerkers 2, grond'boorders 1, grond werkers 127 w.o. 1 ben. 18 jaar, helers 4, met selaars 23, oppelieden 26 w.o. 1 ben. 18 jaar, schilders 37 w.o. 1 ben. 18 jaar, steenhouwers 2, straatmakers 8, stucadoors 1, timmerlieden 126 w.o. 2'ben. 18 jaar, uitvoerders 1, voegers 4. Totaal 413. Metaalbewerkers: bankwerkers 87 w.o. 3 ben. 18 jaar. branders 2, con,werkers 7, elec- triciens 19 w.o. 8 ben. 18 jaar, gasfitters 3, handlangers 4, horlogemakers 1 isoleerders 1, ketelmak&rs 20, w.o. 1 ben. 18 jaar, klinkers 5, koperslagers 5, lasschers 14, loodgieters 6, machinisten 48, metaalboorders 3, metaal- draaiers 24, metaalschavers 2, metaalschii- ders 2, metaaislijpers 1, monteurs 11, motor- drijvers 2, plaatwerkers 20, pijpwerkers 4, rijwielherstellers 2, scheepsmakers 1, scheeps timmerlieden 13, soheepstuigers 3, smeden 5, stokers 33, tegenhouders 1, voorslaanders 1, vormers 4, vuurwerkers 16, ijzer werkers 4, Totaal 374. Kantoorpersoneelbedienden mnl. 46, idem vrl. 3, aank. bed. vrl. 1, idem mnl. 8, nuusici violisten 2, accordeionnisten 1. Totaal 61. Huish beroepen: Dagdienstboden 1, dienst boden dag en nacht 2 huishoudsters 1, hulpen in de huishouding 3, werksters 9, portiers 3. Totaal 19. Diverse beroepen: drukkers 2, letterszetters 4, labor at. bed. 1, mach. houtbewerkers 3, kis tenmakers 2, kuipers 15, mandenmakers 9, meubelmakers 4 w.o. 1 ben. 18 jaar, rietmat- tenmakers 1, stoeilenmiatters 1, stoffeerders 2, zagers 4, kleermakers 4( naaisters 2 w.o. 1 ben. 18 jaar, aardewerkers 2, modelleurs 1, schoenmakers 5, boekbnders 1, zeilmakers 4, bakkers 13 w.o. 2 ben. 18 jaar, broodbezorgers 1, koks 3, sigarenmakers 3, slagers 3, bloemis ten 7, landarbeiders 4, tuinders 14 w.o. 1 ben. 18 jaar, visschers 59 w.o. koks 3, machinisten 13, stokers 18, visschers 25, colporteurs 6, ki'uiden.iersbed. 4, w.o. 2 ben. 18 jaar, mag- bedienden 9. reizigers 9, winkelbed. vrl. 4 w.o. 2 ben. 18 jaar, bakkenschippers 14, ehauf feurs 30, dekkn&bhts 7, expeditie k-n. I, kell- ners 6, fcoffiehuisjuffr. 1, kraanmachinisten 4, loopjongens 2, matrozen 8. pakhuisknech ten 1, schippers 4, sleepbootkap. 8, stuurlie den 3, voerlieden 10, controleurs 2, incasseer ders 3, opzichters 2. haven- en transportar beiders 116. Totaal 428. Zonder vakkennisLosse en fabrieksarbei ders 584 w.o. 7 ben. 18 jaar. Het totaal ingeschreven werkzoekenden be droeg derhalve 1879. het speeltuinwezen in onze gemeente. EEN BEROEP OP MEDEWERING DER BURGERIJ. De heer A. Bakker, secretaris van de Centrale van Speeltuinen in de gemeente Velsen schrijft ons: Het zal zeker de ingezetenen van de ge meente Velsen wel bekend zijn, dat er in elk deel onzer gemeente speeltuinen zijn. Wij tellen met inbegrip van Santpoort, op heden, zes van dergelijke speeltuinen, en wel één in Oud-IJmuiden, één in Nieuw-IJniuiden, twee in iJmuiden-Oost, een in Velsen-Noord en één in Santpoort. Maar wat de ingezetenen zeker niet allen weten, is dat deze speeltui nen niet zoo maar voor elkaar gemaakt zijn om de kinderen daar buiten hun schooluren te laten spelen, omdat het zoo aardig is den kinderen een andere speelplaats te bezorgen dan de straat. Neen hier moet men even verder en dieper gaan denken. De kinder vrienden hebben ingezien, dat, door het tegenwoordig steeds drukker wordende snel verkeer iets gedaan moest worden om den kinderen een rustiger speelplaats te geven dan de straat. Deze kindervrienden hebben dan, met medewerking van burgerij, vooraanstaande personen in de gemeente en het gemeentebestuur, het zoover gekregen, dat er eenige jaren geleden, al een paar speel tuinen in onze gemeente met goed gevolg, en naar den zin van de leden konden ver rijzen. Dat deze inrichtingen zeker een ge ruststelling waren voor vele ouders, omdat hun kinderen veilig hun speeluren in een speeltuin konden doorbrengen, is te begrij pen. Zoo zijn dan in navolging van de eerste speeltuinen zes van deze inrichtingen in deze gemeente gekomen. De speeltuinen, waar de kinderen rustig en gezellig kunnen spelen, zijn voor de ouders niet alleen een ge ruststelling, maar ook een voldoening v/ant niet alleen dat de kinderen daar aan en op de speeltuigen spelen, maar ook leeren de kinderen elkander beter waardeeren, en en onderlinge geschillen door den speeltuin- opzichter, die zoowat alle kinderen van bin nen en van buiten kent, en voor wien de kinderen respect hebben, worden bijgelegd. Zoodoende is het speeltuinwerk opvoedend voor de jeugd. Door verschillende speeltuinvereenigingen wordt niet de winteravonden begonnen met clubwerk voor de kinderen, zooals figuur zagen, houtsnijden, muziek en teekenen en kleuren voor de jongens en voor de meisjes nuttige handwerken, waarvoor ook veel Be langstelling bestaat. Weet men wel, dat al dit werk belangeloos wordt verricht door ae cursusleiders (sters) van de speeltuinen? De speeltuinen zijn zoogenaamde semi-philan- tropische instellingen, omdat het geen in stellingen zijn om winst l^e maken, en omdat de leden contributie moeten betalen voor het mede-instandhouden van de speeltuinen. Deze contributie is wel zoo laag gesteld, dat het in ieders bereik ligt, lid te worden. Maar om onze speeltuinen in orde te houden en voor onderhoud en uitbreiding der speel tuigen en bezoldiging van den opzichter Is veel geld noodig en nu helaas van gemeente wege geen subsidie meer wordt verleend, is het voor de besturen een dubbel moeilijke taak, de speeltuinen in stand te houden. Alle mogelijke plannen worden dan ook be raamd, om aan de noodige middelen te komen. Zoo hebben dan de speeltuin ver. „In Veilige Haven", en „de Moerberg" deze keer weer eens bij de burgerij aangeklopt met een „op voor de kinderen" actie, om aan de noodige penningen te komen, maar het resultaat is door de tijdsomstandigheden niot bijzonder meegevallen (zie advertentie in dit blad). Ook bij de speeltuin ver. „Kindervreugd" te Velsen-Noord is men weer bezig met een plan om aan de noodige financiën te komen voor instandhouding voor haar speel tuin. Deze drie speeltuinvereenigingen vor men samen een Centrale van Speeltuinen met een bestuur, dat de belangen van de vereenigingen onderling, en de goede ver standhouding in liet bijzonder behartigt. De Centrale van Speeltuinen in de ge meente Velsen is aangesloten bij de. Vader- landsehe Unie van Speeltuin-organisaties, welke zetelt in Amsterdam en die ten doel stelt, het speeltuinwerk in den lande in uit- voerigen zin bekend te maken en te steunen. Elke maand verschijnt een blad voor het welzijn van het Nederlandsche kind, en' waarin verschillende, cultureele zaken worden behandeld. Het speeltuin wezen wint in den lande steeds meer en meer veld'. Men hoont ook hier de burgers .het nut .vap de speel tuinen onder het Oog te broneen. voorzoover dit nog noodig mocht zijn. Het gemeente bestuur mag niet achter blijven .ons in dit mooie opvoedkundige werk zoo goed mogelijk te steunen. VELSER ZWEMINRICHTING. Opnieuw 21 diploma's uitgereikt. Bij de vorige week afgelegde zwemproe pen vor het diploma .geoefend) izwienimer (ster) hebben onderstaande dames en heeren met goed gevolg hun proef afgelegd en zijn daardoor in het bezit gekomen van het dooi de inrichting beschikbaar gestelde diploma. De dames J. Scbeeres. Bakker, Martens, Th. de la Leyne, T. H. Bander, J. Hart, A, Parée, L. Dekker, G. Jackson, Th. Cornet, H. Hellema, B. Wilgenberg, Cr. Huisman, R. Coppee, G. v. Hijnsbergen, L. v. Bopta, en de heeren J. v. Veer, A, de Mey, E. J. Poolman, H. Vreudenhil, B. v. d. Meuten. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: G. KonkelaarBlok, d,, Hob- bemastraat 8, IJmuiden O.: Th. D J. Beu- niervan Kroonenburgh, z., Berkenstraat 10. IJmuiden O.: C. Dekkerde Wit, z„ Ratels straat 33. IJmuiden O.; A. de Groot—Prins, d., Wijk a. Zéeërweg 186. IJmuiden O.; T. .Schaap—Koster, d,; Torricellistraat 27, IJmuiden; A. G. A. Broek—van Zutphen. d., Wilhelminakade 45, IJmuiden: F. Sukkel .Blok, d.. Trompstraat 217, IJmuiden O.; H. M J. Wijker—Blom, z., Meidoornstraat 5, IJmuiden O.; J. M. G. de Weërd—Beek, d., Dennenstraat 24, IJmuiden O.; M. W. Ros van Gooi, z., Oranjestraat 14. IJmuiden. Overleden: I-Iendrika van der Kammen, 46 j., echtgen. van N. van Lier; Gerardus van Ham, 8 j., zoon van P. J. van Ham; Anna Catharina Kranenburgh, 73 j., wed. van D. Dubbis; Maria Johanna Bakker, 25 j., onge huwd; Annetje Vermaas, 80 j., weduwe van M. Langbroek; Antje Nanninga, 66 j., wedu we van F. Luppens. IRAK IN LAST. Hernieuwd mandaat op til? (Van onzen Londenschen correspondent) LONDEN, 18 Augustus. Koning Feisal van Irak. die pas geleden een zeer geslaagd bezoek aan Engeland heeft gebracht, heeft 't thans, indien men tusschen de regels in de Engelsche bladen door kan lezen ernstig bij de Britsche regeering ver bruid. In zijn land is een toestand van bloe dige onderdrukking gerezen, waarover men zich in officieele kringen in Londen zeer on gerust maakt en welke er toe heeft geleid dat MacDonald halsoverkop uit het hooge Schotsche Noorden naar Londen is gekomen om besprekingen over Irak te houden met de leiders van het Foreign Office en met den Britschen gezant in Irak, die in Noorwegen met vacantie was en ook ijlings naar ÉJnge- land's hoofdstad was ontboden. Het begin van de ellende in Irak waren incidenten van feilen rassenhaat op de grens van Syrië en Irak, waar leden van een 80.000 man sterken stam van Assyricrs (oud-Christelijke Oos terlingen, niet te verwarren met het klassieke In het staatje Andorra aan de Spaansch- Fransche grens is het tot een conflict geko men tusschen de nationalistische jeugdbeweging en den Raad der Ouden, welke laatste niet wenscht heen te gaan. Fransche gendarmes hebben thans Andorra bezet. Hierboven een blik op de hoofd,,stad Koning Feisal van Irak. Assyrische volk) slaags raakten met hun even wreede aartsvijanden, de Kurden, die een belangrijk deel uitmaken van de bevol king van Irak. De vraag wie begonnen is moet voorloopig onbeantwoord blijven. Maar zeker is dat de Kurden en hun trawanten, geregelde en ongeregelde Iraksche politie, op bloedige wijze wraak hebben genomen op den ganschen Assyrischen stam, waarvan vele derden in koelen bloede zijn vermoord J A'- wijl hun nederzettingen zijn verbrand en uitgeplunderd. Maar dit is slechts een enkel ofschoon belangrijk incident van een alge- meénen politieken toestand in het kortelings onfhankelijk geworden land die zeer onbe vredigend wordt geacht, niet hét minst om dat men meent te mogen aannemen dat Koning Feisal zich niet op de juiste wijze heeft doen gelden. Uit de vage voorstellingen van 's Konings houding in. de Britsche bla den zou men de gevolgtrekking kunnen ma ken dat hij zich vrijwel onmogelijk heeft ge maakt en cVit hij daarom voornemens was om gezondheidsredenen naar Zwitserland te vertrekken, m.a.w. zich aan de staatszorgen te onttrekken. De Britsche regeering heeft dit verhoed en de Britsche gezant gaat met de snelst mogelijke gelegenheid op weg naar Bagdad om .er met den Koning te gaan praten. De Britsche gezant kan, sedert Enge land zijn mandaat voor Irak. na herhaald en dringend verzoek van Feisal en zijn raadsmannen, heeft prijsgegeven en sedert Irak een onafhankelijke staat en een lid van den Volkenbond is geworden, uiteraard geen bestuursmaatregelen meer nemen in dit ge bied. De gezant kan hoogstens den Koning adviseeren gematigdheid en redelijkheid te betrachten in de behandeling van het Assy- risch dispuut. Als lid van den Volkenbond is Irak verplicht de minderheden in het ge bied te beschermen en in de gelegenheid te stellen te leven overeenkomstig haar natio nale opvattingen en beginselen. Het is duide lijk dat de regeering van Irak hierin, wat de Assyriers betreft, tot heden tekort is ge schoten en dat zij eenigszins eieenaardme op vattingen heeft van de rechten van minder heden. zooals o.a. blijkt uit het feit dat zij bombardeervliegtuiffen heeft willen gebrui ken om de Assyrische stammen te onder drukken. Indien deze zaak niet reselm-afig en op de voor leden van den Volkenhond aangewezen wijze door de Iraksche regeering wordt aangepakt, indien een reeds weken ge leden door Feisal beloofd onderzoek niet ter hand wordt genomen (en het blijkt op het oogenblik niet dat Feisal stei-k of gewillig genoeg is om dit door te zetten) dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat Irak opnieuw onder het mandaat wordt geplaatst.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1