De Mysterieuss Apache. De brand in Velserend. JJMUIDER COURANT. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD. VELSEN adres voor belasting. verlaging. VOOR KOFFIEHUIZEN E.D. •ne Nieuwe Nederlandsche Bond van ««huishouders en Slijters („Nienebol Kof- «/huishouders en Slijters („Nienebokos") hpeft aan den raad der gemeenten Haarlem «n Velsen een adres gericht, betreffende de verlichting der lasten voor houders van kof fiehuizen, voor zooverdeze lasten voortko men'uit 'de heffing der personeele belasting. 1 Januari 1934 treedt n.l. een wijziging in werking op de wet op de Personeele Belasting neze wijziging' maakt het den gemeentebe sturen mogelijk de koffiehuishouders in min nf meer belangrijke mate te ontlasten van de lak hooge aanslagen, welke door de Perso neele Belasting ten aanzien van de huurwaar rig werden opgelegd. Adressanten meenen dat bedoelde wijzi- o,!ner een erkenning inhoudt van een onbil lijkheid ten opzichte van koffiehuishouders, e d., omdat zeer vaak de opbrengst ternau wernood de verschillende belastingen kan dekken, zoodat' vele bedrijven moeten liqui deeren. wat zeker een nadeel voor de ge meente is. Nienebokas" besluit zijn adres met de hoop dat de wijzigingen nog vóór het nieuwe belastingjaar tot stand zullen komen, KINHEIM IN DE FINALE. In de finale van de jubileumwedstrijden spelen a.s. Zondagmorgen in het Sportpark te Beverwijk in de le afdeeling te 10 uur: Kennemers II—Kinheimll en te 4 uur: 1 Kinheim III—V. S. V. 3 in de 2e afdeeling. KENNEMERLAND-TOURNOOI. A.s. Zondagavond 27 Augustus te 6 uur vindt in het Van Gelder's Sportpark een wedstrijd plaats tusschen Kinheim IV. S. V. I Hierin komt Kinheim volledig uit. SANTPOORT De eigenaar op vrije voeten. Naar wij vernemen is de heer W., de eige naar van hotel „Velserend" waar onlangs brand is uitgebroken, die zooals men weet, als verdacht van brandstichting op last van de justitie in hechtenis was genomen, inmid dels op vrije voeten gesteld. FLORALIA-WERK VAN „VOLKS ONDERWIJS. De gewoonte van de laatste jaren getrouw had de afdeeling Santpoort van Volksonder wijs" ook ditmaal weer door bemiddeling van het onderwijzend personeel den kinderen vat School F plantjes in pot medegegeven, teneinde deze thuis -op te kweeken. Gisteren was in he tgymnastiek-lokaal het resultaat van dit opkweeken te zien en we moeten eerlijk getuigen, dat het ons op een enkele uitzondering na niet is medegevallen. Ook het aantal inzendingen eenSO-tal viel ons bepaald tegen. We betreuren een en ander ten zeerste, want het do-el, dat Volksonderwijs bij het organi- seeren van dit floralia-werk zich heeft ge steld het aankweeken van liefde tot de natuur wordt hier niet bereikt. -De oorzaak ervan is in verschillende rich tingen te (zoeken. Meer dan eens gebeurt het bijv., dat het uitgaan in de vacantie- tot ge volg heeft gehad, dat de planten gebrek hebben geleden. Voorts herinneren veel kin deren zich pas 'tegen den tijd van inzending dat er ergens in 'ai hoekje van den tuin nog zoo iets als een plantje van „Volksonderwijs" staat. En dan speelt natuurlijk gebrek aan „deskundigheid" vaak een groote rol. Hadden dezulke zich echter tot den heer 'Burning ge wend, die zich tot het geven van inlichtingen -bereids beschikbaar had gesteld, dan hadden zij ongetwijfeld -beter voor den dag gekomen. - In 3 van de 4 afdeelingen ikon de jury. be staande uit de he eren De Jager en Bakker, dan ook geen eersten prijs toekennen. In de afdeeling begonia's kon zelfs geen 2de prijs worden toegekend. Het was dan o-o-k geen wonder, dat genoemde he eren in hun rap port mede-deelden, dat de kwaliteit dei- planten tengevolge van te weinig bestede zorg over het algemeen slecht i was en in ieder geval veel minder dan andere jaren. Inmiddels hopen we, dat dit minder goede resultaat voor „Volksonderwijs" nog geen reden zal zijn, het uitgeven van plantjes stop te zetten. We zouden haast zeggen: „Geef de kinderen van School F nog eens een kans je". Hieronder volgen -tenslotte de namen der prijswinnaars Geraniums: le prijs: niet toegekend. 2e prijs: Willy Mos; 3e prijs: Lex Bouwens. Troostprijzen: Frans van, Vliet en Adriaantje Koning. Begonia's: le prijs niet toegekend. 2e prijs idem. 3e prijs Nelly Strijder. Troostprijs Piet Wiedijk. Balsemine's: le prijs Bet-sy Burning. 2e prijs At ie Broekemeulen; 3-e prijs Lies Zuiderduin Troostprijs Hugo Bloemendaal. Fuchsia's: le prijs niet toegekend. 2e prijs Annie Stuurman. 3e prijs: Cor Stuurman. Troostprijs Edua-rd Strijder. RINGRIJDERIJ. De jiaarlijksche ringrijderij, welke andere jaren gewoonlijk -in de tweede helft van Augustus werd gehouden, zal thans naar we vernemen, -op Woensdag 20 September plaats vinden. „SANTPOORTS BLOEI". Naar we vernemen, zal deze vereeniging in het komende jaar op aardige plekjes een 5-tal banken doen plaatsen. Even-als met het plaatsen van haar bekende wegwijzer-borden doet deze actieve vereeniging hiermede een nuttig werk. BEVERWIJK „de kennemers" en het sportpark. GEEN VERNIEUWING DER HUUR OVEREENKOMST? Over het algemeen kan men niet zeggen, dat de gemeente tot nu toe veel plezier aan het drie jaren geleden op een terrein aan de Cornelis Amsestraat gestichte Sportpark heeft beleefd. De toestand der terreinen bleek lang niet ideaal te zijn en bij voortduring heeft de gemeente aan de verbetering van de bodem gesteldheid en meer in het bijzonder aan de afwatering groote bedragen ten koste moeten leggen. Nog zeer onlangs is het tweede ter rein, dat in het voetbalseizoen bijna per manent onbespeelbaar was, aan een gron dige herziening onderworpen. Dit bij-veld werd voorzien van een nieuw draineerings- stelsel en van een nieuwe grasmat in de hoop dat het eindelijk eens aan zijn doel zal gaan beantwoorden. Aan het hoofdterrein wordt voortdurend groote zorg besteed en het laat zich aan zien, dat het tenslotte misschien nog eens vol doende weerstandsvermogen krijgt. Ook voor het publiek was het na regenachtige dagen verre van aangenaam om langs de lijnen een wedstrijd te volgen. De kleffe klei-achtige substantie, waaruit deze grond is samenge steld heeft heel wat toeschouwers minder aangename parten gespeeld. Ook hieraan heeft Openbare Werken aandacht geschon ken en zooveel mogelijk wordt getracht ook ten aanziên van de „entourage" verbeterin gen tot stand te brengen. Dat alles kost handen vol geld. Tot -de regelmatige bespelers van de sport velden behooren de vereenigingen „Kenne mers" en D. E. M. De huurovereenkomst van, De Kennemers eindigde op .15 Augustus j" .1, De •vereeniging; ^enschte deze voor den tijd van drie jaren te continueeren, op dezelfde voorwaarden, doch het schijnt, dat B. en W. in de nieuwe concept-overeenkomst met belangrijk hoogere eischen zijn gekomen. Zoo zou o.a. de huurprijs van f 1500, die tot nu toe geldend was aanmerkelijk worden ver hoogd, terwijl daarenboven nog andere nieuwe en bezwarende voorwaarden worden Naar men ons mededeelde zou o.a. ook nog afzonderlijk huur moeten worden betaald voor vriendschappelijke wedstrijden. Het bestuur van „De Kennemers" was echter niet voornemens op deze zwaardere eischen in te gaan. Men vestigde er de aandacht op, dat het moeilijk zal zijn een derde-klasser aan te wijzen, die evérials de Kennemers voor haar terrein f 1500.. aan,huur zal betalen, zonder daar bovendien fog altijd over te kunnen beschikken. Bovendien waren De Kennemers genoodzaakt nog een tweede terrein te huren, wilden alle lagere elftallen hun programma behoorlijk kunnen afwer ken. De thuiswedstrijden van De Kennemers worden steeds druk bezócht, waardoor een niet gering bedrag aan vermakelijkheidsbe lasting in de gemeentekas vloeit. Van Ken- nemerszijde is men verder van meening, dat de tegenvallers van het Sportpark toch moei lijk voor een deel op deêe vereeniging hun nen worden verhaald. Zij kan het tenslotte ook niet helpen, da!t hhl sportterrein veel geld kostte en boven dien \niet aan de gestelde eischen en verwachtingen beantwoordde. Intusschen laten de Kennemers niets on beproefd om tot overeenstemming met het gemeentebestuur te geraken. De hoofdconsul van den K.N.V.B. ié- mét een en ander in kenni§ gesteld en mqt het college van B. en W. worden onderhanuelingen gevoerd. AD VERTEN TIÈOOLP ORTEÜR AANGEHOUDEN. In den loop van hét vorig jaar vervoegde zich bij winkeliers alhier een advertentiecol porteur van een uitgever, die voornemens was een plattegrond van Nederland te doen ver schijnen. Hij had dezen plattegrond in ver schillende vakken onderverdeeld, die de even- tueele gegadigden voor het plaatsen van ad vertenties konden benutten. Enkele zaken- menschen gaven den man een bedrag en be taalden ook reeds een gedeelte van de kosten vooruit. Aangezien zij echter nooit iets van de verschijning van de kaart gewaar werden, en op al hun vragen geen bevredigend ant woord kregen, begonnen zij te vermoeden, dat- zij het slachtoffer van een oplichter geworden waren. Zij deden van deze zaak aangifte bij de politie, die aanhouding en voorgeleiding van dezen colporteur verzocht. Dezer dagen heeft de Amsterdamsche recherche den col porteur aangehouden en hem naar Beverwijk overgebracht. Bij het onderzoek bleek, dat hij in het Algemeen Politieblad driemaal voor de zelfde praktijken gesignaleerd stond. Nadat hij door de politie was verhoord en proces verbaal tegen hem was opgemaakt, is hij over gebracht naar Dordrecht, waar de winkeliers op dezqlfde manier de dupe waren geworden. VECHTPARTIJ. Dinsdagavond kregen twee jongelui twist in de Breestraat op den hoek van de Molen straat. De ruzie liep tenslotte zoo hoog, dat de jongelui tot handtastelijkheden overgingen. Eén van hen D. v. D. genaamd, afkomstig uit Velsen, deed na afloop van de vechtpartij bij de politie aangifte, dat hij mishandeld "was door B. van W. alhier woonachtig. HET VERLOOP VAN DE GROENTEMARKT. De boonenoogst veroorzaakte in de afge- loopen week weer heel wat drukte aan de veilingen. De aanvoeren der verschillende soorten waren buiten verwachting nog van flinke be teekenis. Ook de handel was over het alge-meen willig en gaf nog al reden tot tevredenheid. De prijzen bleven op behoor lijk peil en doordat nog al flinke partijen voor fabrieken werdén afgenomen, konden de aanvoeren op iederen veilingsdag goed ge plaatst worden. Snijboonen ondervonden voortdurend veel belangstelling en goede kwaliteit ging gere geld ivoor behoorlijke prijzen, die op som mige dagen zich in stijgende lijn bewogen, vlug van de hand. De kwaliteit begint ech ter al een rol te spelen, waardoor de notee ringen nogal wisselen nl. van 7—12 cent per K.G. De aanvoer van dikke boonen was deze week ook nog van beteekenis en staat naast de snijboonen eveneens nog aan de spits. Ook hiervoor bleef de belangstelling onvermin derd en voor de goede soorten bewogen ook de prijzen zich in stijgende lijn. Tengevolge van het groote verschil van sortiment schom melden ook voor deze soort de prijzen van 4 1/2 tot 11 cent per K.G. Trosboonen kwamen de laatste dagen ook meer in aanmerking en verbeterden geleide lijk in prijs. Op de laatste veiling van Woens dag 23 Aug. steeg de noteering tot ruim 20 cent per K.G. Spercieboonen zonder draad noteerden ook iets hooger, doch niet in verhouding met bovengenoemde soorten. Het aanbod van doppers en capucijners wordt langzamerhand minder. De tuinders, die hiervan nog iets aan te bieden hebben konden deze week van goede prijzen profi teered Vooral goede kwaliteit was zeer ge zocht en ging geregeld voor hooge prijzen willig van de hand. Raspers stonden boven aan en schommelden naar soort van 3040 cent, bruine en witte capucijners van 20 tot 30 cent per K.G. Bloemkool bleef voortdurend goede prijzen handhaven. De aanvoer was echter niet van grooten omvang. Voor eerste soort bleven de prijzen zich bewegen van 16 tot ruim 20 cent per stuk. Ook de tweede kwaliteit werd voor prijzen van ongeveer 1012 cent per stuk afgeno men. Sla bracht het er minder goed af en kwam. aan geen hooge prijzen. De aanvoeren gaan nog steeds onverminderd in groote hoeveel heden door. De kwaliteit laat over het alge meen nogal te wenschen over. De noteerin- gen wisselen van 1540 cent. terwijl ook weer veel partijen zich met den minimum prijs moesten tevreden stellen. Komkommers waren de geheele week aan den lagen kant met- prijzen naar soort van 13 cent. De hoogste noteering kwam slechts zeer weinig voor. Bospeen was voor goede soort geregeld goed te verknopen en noteerden van 813 cent per bos. Ook breekpeen werd willig af genomen voor prijzen van 701.00 per kist. Spinazie kwam de laatste dagen weer in een betere conditie en noteerde op Woens dag van 3550 cent per kist. Van postelein bleef de prijs echter de ge heele week nog aan den lagen kant. De aanvoer van tomaten was heel wat rui- mer de prijzen gingen er echter niet op voor uit. De noteeringen lie-pen uiiteen van 612 cent per K.G. Andijvie was over het alge meen goed te plaatsen en noteerde naar soort van 3060 cent per kist. De aanvoer van stoofappelen en peren was zoowel wat kwantiteit als kwaliteit betreft van weinig beteekenis. De prijzen wisselden zoo ongeveer van 814 cent per K.G. De aanvoer van meloenen was deze week iets ruimer. Ook het aantal soorten breidt zich meer uit. De prijzen wisselden naar soort van 8—24 cent per stuk. Enkele partij tjes druiven, die werden aangeboden noteer den pl.m. 40 cent per K.G. Aardbeien bleven op een peil van zoo onge veer 30 cent per doosje. Voor frambozen werd 35—45 cents per doosje betaald. VERGADERING HARDDiRAVERIJ- VEREENIGING. De Harddraverijvereeniging „Beverwijk en Omstreken" houdt op Maandag 2'8 Augustus des avonds te half negen in de bovenzal van hotel „Oud-Meerenstein" een ledenver gadering. In deze bijeenkomst zal een be spreking van de op 14 September te hóuden- draverij het voornaamste punt van de agenda vormen. GEGUND. B. en W. hebben het leggen van rioleering, het aanleggen van bestrating, gazons enz. op een terrein gelegen tusschen den Romerkerk- weg, de Baanstraat en den Boeweg, voor welke werkzaamheden vorige week de openbare aanbesteding werd gehouden, >p- gedragen aan G. van Adel te Velsen-Noord voor f 6640. Deze inschrijver was de laagste op één na. NIJVERHEIDSAVONDSCHOOL. De inschrijving van leerlingen, zoowel nieuwe- als oud-leerlingen, voor den cursus 1933—1934 zal op Maandag 28 en Dinr-'ag 29 Augustus des avonds van 7 tot 8.30 uur in het schoolgebouw aan de Carel Hendrik Moensstraat kunnen geschieden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aan deze school onderwijs wordt gegeven in de vakken bouw kundig-, werktuigkundig-, electrotechnisch-, lijn-, hand- en' decoratief teekenen, stoom werktuigkunde, werktuigkunde, materialen- kennis, natuurkunde, algebra, meetkunde, rekenen en Nederlandsche taal. ENGELSCHE PADVINDERS HUN MESSEN AFGENOMEN. Op den Dam te Amsterdam zijn drie Engel- sche padvinders, die de daar gebruikelijke dolkmessen, zichtbaar aan een ring droegen, door een agent meegenomen naar het bureau Warmoesstraat, waar men hen gezegd heeft, dat deze messen op Nederlandsch gebied niet gedragen mogen worden. De padvinders moesten hun messen afgeven. Proces-verbaal is niet opgemaakt, aangezien de jongelui naar Engeland terugkeeren. De bouw der tunnels onder de Schelde "bij Antwerpen is thans gereed tunnel is op 35 Meter diepte aangelegd. gekomen. De BIJ HET SPELEN ONDER EEN AUTO. Op den Berchemschen weg onder Oss is het 9-jarig zoontje van den heer Van Erne bij het spelen onder een auto gekomen. Het heeft een ernstige schedelbreuk en een bloedende hoofdwonde gekregen. Men vreest voor zijn leven. 30% op de ambtenaars salarissen gekort. Sinds 1921en nu nog 5 OVERLEG VOOR HET ONDERWIJZEND PERSONEEL? Het Handelsblad noemt het bericht van De Volkskrant over de korting op de Rijkssala rissen voorbarig en onvolledig. De Telegraaf bevestigt het intusschen en voegt er aan toe, dat er overleg zal worden gepleegd met de overlegcommissie voor het onderwijzend personeel, voor hetwelk de wij ziging van den ongehuwden-aftrek in het bijzonder van belang is. De Centrale Commissie van Overleg is verzocht haar advies voor 16 September uit te brengen. De geleidelijk toegepaste kortingen heb ben sinds 1921 het salaris der Rijksambtena ren met 30 pet. doen dalen, welk percen tage thans 35 pet. zal worden, en voor de on- gehuwden van 32 jaar zelfs 42 pet. Men had gehoopt dat eerst de resultaten zouden worden afgewacht van de onlangs ingestelde commissie van onderzoek naar de gelijkstel ling van de salarissen van het Rijkspersoneel met die van alle overige ambtenaren in over heidsdiensten. echtgenoote door gas vergiftigd. 15 JAAR GEëlSCHT IN PLAATS VAN TIEN. Voor het Haagsche Hof is 15 jaar gevan genisstraf geëischt tegen een 42-jarigen houtbewerker, die te Rotterdam in de Groote Visscherijstraat op 25 Juli 1932 zijn echtge- noote door gasverstikking van het leven heeft beroofd, en die deswege door de Rot- terdamsche rechtbank tot 10 jaar gevange nisstraf was veroordeeld. De advocaat-gene raal mr. J. A. de Visser achtte die straf niet in verhouding tot de gepleegde misdaad. MARKTNIEUW5. R.K. COOP TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND". 23 Augustus. Breekpeen per kist 7090 ct. Spinazie, per kist 3255 ct. Sla, per kist 1540 ct. Postelein, per kist 18—34 ct. Andijvie, per kist 2055 ct. Wortelen, p.er bos 813 ct. Rabarber, per bos 24 ct. Raapstelen, per, bos 3 ct. Radjjs, per bos 2—3 ct. [Pieterselie, per bos 13 ct. Selderie,, per bos 2—3 ct. Bloemkool I, per stuk 17—22 ct. Idem II, per stuk 1013 ct. Tomaten per K.G. 612 ct. Aardbeien, per doosje 28—30 ct. Komkommers, per stuk 13 ct. Frambozen, per doosje 3642 ct. Doppers, ipar- K.G. 20—28.,ct, Capucijners. W„ per K.G. 1225 ct. Capucijners 'Br., per K.G. 16-h32 ot. Raspers, per K.G. 2836 ct. Pronkboonen, per K.G. 56 ct. Snijboonen per K.G. 612 ct. Dikke boonen, per K.G. 411 ct. Sperc. b. z. dr. per K.G. 915 ct. Sperc. b. m. dr. per K.G. 78 ct. Tuinböonen, per K.G. 13—23 ct. Trosboonen, 132,3 ct. Druiveh per K-G." 3640 ct. Meloenen', per stuk 1026 ct. Bramen, 'per slof 60—65 ct. BEVERWIJK Op de op 23 Aug. alhier gehouden groen- terimarkit waxen aangevoerd en verkocht-: Spinazie per kist 2046 cent. Postelein per kist 1324 cent Andijvie per kist 4060 cent. Wortelen per KG. 1012 cent. Komkommers per 100 f 2f 4.50. Augurken per slof 20—70 cent. Aardappelen kle-i per KG. 25 cent. Idem zand per KG. 6 cent. Doppers per kilo 24 cent. Capucijners per kilo 24 cent. Raspers per kilo 2026 cent. Tuinböonen per KG. 4 1/2 cent. Snijboonen per KG. 812 cent. Heerenboonen per KG. 7—11. Trosboonen per KG. 11 cent. Roodie kool per 100 f 5—f 7. Savoye kool per 100 f 3f 5. Bloemkool per 100 f 7.50f 23. Uien par kilo 3 cent. Sla per kst 20—50 cent. Rabarber per 100 bos f 5. Pieterselie, per kist 15 cent. Selderie per bos 1 cent. Appelen per kilo 1418 cent. Peren per kilo 16—26 cent. Pruimen per KG. 16—24 cent. Aardbeien per doosje 1824 cent. Frambozen per doosje 3242 cent. Bessen per kilo 16 cent. FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSCHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) 50) _,,Ik herinner mij een ontploffing", begon hij- ,,'t Was aan het einde van een hevig gevecht, dat den geheelen dag geduurd had en de helft der compagnie werd weggemaaid Ik werd aan het hoofd gewond kijk maar". Hij streek zijn haar weg en liet een «reed litteeken zien, dat dwars over zijn achterhoofd liep. „En verder kan ik me niets meer herinneren. Iemand moet me ergens verpleegd en gevoed hebben, mij' kleeren hebben gegeven of iets dergelijks, maai- van dien tijd heb ik niet de flauwste herinnering. Ook de rest was blijkbaar heelemaal uit mijn geheugen verdwenen. Ik sprak er niet graag over een man zonder verleden en zonder afkomst", hij zweeg en trok peinzend de wenkbrauwen samen. De man, nu Due de Selinnes genaamd, boog zich naar voren en greep de hand van zijn broeder. „Probeer het nu ook niet", gaf hij den raad. „De specialist zegt, dat het mettertijd terecht zal komen, maar je moet het niet dwingen". „Toen", vervolgde Raoul, „was ik in Parijs, maar niet onder mijn eigen naam, dat be grijp je. Ik was niemand, een man zonder verleden of toekomst, zonder naam, zonder geschiedenis. Ik droeg een versleten oude jas en broek en een rood hemd", en hij keek met ondeugend vermaak naar de on berispelijke kleeóij van zijn broer. „Ik had 'n paar francs in mijn zak, misschien juist genoeg voor een week. „En verder?" drong zijn broer verlangend aan. „Toen kwam ik op een of andere manier in Belleville en tusschen de apachen terecht. Daar vragen ze niet naar je levensgeschiede nis. En zoo kon ik toevallig het leven red den van één uit de ben-de, die zich „Les Loups" noemde. Dat was het begin. Zij waren ongebonden, deze jongens en op hun manier moedig. Weldra werd ik hun leider. Zij gaven mij den bijnaam: ..1' Etranger Rouge, om-dat ik niet wilde zeggen, wie ik was en waar ik van-daan kwam. Natuur lijk hadden zij geen flauw vermoeden, dat ik het zelf niet wist, en ook wel om dat wonderlijke roode hemd". „Werd jij hun leider?" vroeg de Selinnes en hij trachtte geen minachting in zijn toon te leggen, maar bij dit deel van de geschie denis was zijn gezicht steeds ongeruster ge worden. „Zooals je gehoord hebt. Maar ik veran derde hun praktijken. Een zeker instinct, dat mij bijgebleven was, denk ik, ofschoon ik niet begreep, waar het vandaan kwam, leid de me. Onder mijn aanvoering plunderden zij alleen diegenen, die anderen hadden be roofd. We stalen geld, dat aan de armen was afgeperst. Ja Francois, 't klinkt theatraal maar je hebt daar -geen denkbeeld van. Ik zal je bij gelegenheid wel eens staaltjes vertellen. We gaven het den rechtmati- gen eigenaars terug". Hij zweeg en er speelde e-en bitter lachje om zijn welgevormde lippen. „Wij straffen waar de wet niet kon of 't is schande, dat ik 't zeggen moet niet mocht straffen en er zijn nu verschillende menschen, die zich goed gedragen alleen uit angst voor „Les Loups", dat verzeker ik je. In de ge vangenis heb ik geleerd. Ik ben gaan be grijpen, dat ik goeddeels dwaalde en dat onrecht nooit met onrecht kan worden her steld. Ik zag dat toen niet in. „Maar herinnerde je je dan nooit iets van je verleden?" „Soms heel vaag. Nu en dan, als ik met de mannen te midden van lawaai en ruwe pret ik denk, dat jij dat zoo zoudt noemen zat te spelen of te drinken, leek het of er voor een seconde een gordijn werd opge trokken en dan ving ik een glimp op van wat ik eens geweest was. Maar dat duurde nooit lang, ofschoon het steeds vaker terug kwam Als ik nu en dan met welopgevoede men schen sprak, of op de Champs Elysées naar de auto's met de rustige goedgekleede eige naars keek, dan wist ik vaag, maar toch zeker, dat ik niet altijd tot een apachebende behoord had. Maar nu moet jij me vertellen hoe je me teruggevonden hebt, Frangois", zei hij en hij leunde aandachtig achterover in zijn stoel. „Dat was een. beschikking van hierboven. Natuurlijk las ik de Débuzaak en ik heb zelfs je portret in de krant gezien. Ik zag t-oen wel een gelijkenis, maar hechtte er geen gewicht aan, omdat er altijd 'en overal iets was, dat me aan jou deed den ken. Ik besloot echter naar de gerechtszit ting te gaan. En daar zag ik jou jou den broeder, dien ik dood waande, en dien ik steeds hopeloos betreurde. Je begrijpt, wat je veronderstelde dood voor mij is ge weest Raoul Het bleef een oogenblik stil. „En toen jij riep, had ik het gevoel, of er een nieuw mensch in mij levend werd", ging Raoul verder; „maar niet voordat jij bij mij m de cel kwam wist ik, dat wij vroe ger alles voor elkaar geweest waren. Want jarenlang ben je alles voor me geweest dat is zeker, Francois. En sindsdien kwamen langzamerhand andere herinneringen te rug". „Toen ik je daar in de bank der beschul digden zag, kon ik het niet gelooven. Ik maakte me zelf wijs dat het zinsbegooche ling was, een hersenschim, die voortkwam uit mijn voortdurend denken aan jou. Maar de gelijkenis bleef en ik riep je toe. Toen ik bij je kwam en jij me eerst niet her kende, was dit een vreeselijke slag voor me; maar toen ik met je gesproken en je stem gehoord had, wist ik, dat ik mij niet kon vergissen. De rest was een kwestie van tijd. Maar vertel jij me nu eerst eens, Raoul: wat deed je dien avond in St. Cloud?" Raoul's gezicht veranderde, zijn oogen be gonnen te schitteren. „Dat wilde ik je juist gaan vertellen", antwoordde hij. „Zie je, er is een dame in 't spel". „Ha, een dame". Francois keek naar het portret van een jonge, mooie vrouw in licht satijn gekleed, dat boven het hoofd van zij-n broer hing! „Deze deze dame kent me alleen als een apache; ik ontmoette haar voor het eerst in een café, waar de apachen bijeen komen". „Is het meisje dan ook èen apache?" vroeg de Selinnes in plotselinge vrees. „Hemel neen! 't Is een dame. Zeker

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5