HET NIEUWE AVONDBLAD Shocking. AAN ONZE WEEK-ABONNéS. A. A. IV. 18e JAARGANG NO. 250 VRIJDAG 25 AUG. 1933 IJMUIDER COURANT A B O N N E M E N T E N: per week 10 ets;, per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd ea ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheels invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij. verlies .van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij. yei'Ues van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en./of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; f 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank ta Schiedam. IJMUIDEN VOOR EN TEGEN FASCISME. antivoord van het plaatselijk bureau aan den kringleider Het bureau van actie en propaganda tegen communisme en fascisme heeft liet volgende schrijven gezonden aan den Kringleider der ^Omstandigheden brachten mede. dat wij eerst thans in staat zijn te antwoorden op Uw brief van 10 dezer. Ontdaan van alle frasen en bijkomstigheden komt het neer op een weigering met ons te debatteeren. Wij zouden met het eonstatee- ren van dit feit kunnen volstaan, ware het niet dat gij in Uw antwoord zaken aanhaalt waarover wij enkele opmerkingen ^noeten Gij beweert, dat de praktijk van een soc.' landsregeering is te zien geweest in Duitsch- ^Diê bewering is in strijd met de feiten. Sinds 1918 had Duitschland de volgende regeeringen: ministers, burg. soe. dem. 16 10 6 13 6 7 14 7 7 14 7 7 13 13 13 9 4 13 8 5 14 14 14 9 5 12 8 4 12 12 12 12 11 li 11 11 11 11 11 7 4 12 8 4 12 12 11 11 ■T—J 11 11 kabinet: 1. Scheidemann 2. Bauer 1. 3. Bauer 2. 4. H. Müller 1. 5. Fehrenbach 6. Wirth 1 7. Wirth 2 8. Cuno 9. stresemann 1 10. Stresemann 2. 11. Marx 1. 12. Luther 1. 13. Luther 2. 14. Marx 2. 15. Marx 3. 16. H. Miiller 2. 17. H, Miiller 3. 18. Bïiming 19. v. Papen. 20. v. Schleicher 21. Hitler Hiermede staat vast dat ge óf maar wat raak schrijft ter meerdere glorie van Uw fas cisme, óf ter zake volkomen onkundig zijt. Gij schrijft, dat de praktijk van soc.. ge meentelijke regeeringen in Zaandam en Am sterdam is gebleken. Wat Amsterdam betreft, daar is van een „soc, regeering" nimmer sprake geweest. Am sterdam heeft 6 wethouders en het college van B. en W. bestaat uit 7 personen. De Soc. Dem. hebben nimmer meer clan 3 posten in dat college bezet. Raakt Uw opmerking over Amsterdam dus, evenals de voorgaandekant noch wal, voor wat Zaandam betreft is ze formeel juist. Maar ook niet meer dan dat. Want niet alleen dat in Zaandam van een soc. regeering geen sprake was, voor zoover het besturen eener gemeente plaats heeft binnen de perken van wetten en voorschrif ten door staat en provincie gesteld en onder deszelfs toezicht, ook zijn de laatste jaren van de crisis veroorzaakt door het kapitalis tisch systeem van productie en distributie, dat gij met Uw fascisme opnieuw stevig in het zadel wilt zetten, tal van beperkende bepa lingen in het leven geroepen die een zekere mate van soc. gemeentebeheer niet alleen zeer bemoeilijken, maar vrijwel onmogelijk maken. Voor zoover gij dus zoudt kunnen bedoelen te zeggen, dat de „regeering" van Zaandam niet genoeg soc. is zijt ge er naast met de schuld daarvan op ons af te schuiven, opdat de schuld van het niet voldoende soc. zijn voor het grootste deel rust op hen, die al deze dwingende en beperkende bepalingen in I het leven riepen. En voor zoover het Uw bedoeling is te wij zen op het feit, dat het met de gemeente- financiën van Zaandam spaak loopt, ware het verstandig geweest om U niet op dit gladde ijs te wageii. Want in diezelfde ongelukkige omstandig heden verkeert niet alleen Zaandam. Dat is met meerdere gemeenten het geval en gij v/eet heel goed, dat ook Velsen daartoe be hoort. Velsen, dat „geregeerd" zonder soc. dem., vaak geregeerd in een richting, die niet de onze was, staat voor dezelfde tekorten als Zaandam. De gemeente Velsen die mede on der Uw leiding zoover gekomen is. C-ij weet dat alles zeer wel en het is daar om des te erger, dat ge zulke opmerkingen durft neer te schrijven. Ook weet ge heel goed, dat de „gemeentelijke regeeringen" aan dien toestand al heel weinig kunnen veranderen, aangezien de tekorten vrijwel uitsluitend een gevolg zijn van het feit, dat de landsregee ring de gemeenten laat opkomen voor de enonne uitgaven der werkloozenuitkeeringen en die grooter zijn naarmate de gemeentelijke bevolking en dat is in Zaandam en Velsen het geval voor het grootste deel uit ar beiders bestaat. Gij weet dit alles zeer goed. Gij weet, dat de soc.-dem. daaraan zoo onschuldig is als een pas geboren kind en toch durft gij deze opmerkingen aan ons adres te maken. Het is zoo Uw strijdwijze. Het jongste verleden van IJmuiden zou een voorbeeld geweest zijn van de wijze waarop wij onzen invloed op handel ena industrie uitoefenen? Gij weet als „insider" heel goed hoe het met het visscherijbedrijf en aanverwante bedrij ven gestéld is. Gij weet heel goed, dat deze bedrijven topzwaar zijn van directeuren e.d„ me een goede organisatie dier bedrijven tegen houden en vruchten trachten te blijven pluk ken, die in het verleden hen zoo menigvuldig m den schoot vielen. En om dan onder die omstandigheden te loos °Ver °nze tekortkomingen is weerga- Pw opmerking over den klassenstrijd be hoort tot de bombastische propagandataal, waardoor Uw beweging zich meer en meer be gint te kenmerken. De klassenstrijd, die in alle „beschaafde" landen gevoerd wordt, is geen uitvinding van de Marxisten. Ze vloeit voort uit de econo mische verhoudingen -zelf, die maken dat de een alles, cle ander.niets heeft. Daarin veranderingtebrengen is het uit eindelijk doel van .onzen, strijd. Wij voeren dezen om tot een] opheffing' der klassen te geraken, aldus ons richtende tegen de oorzaken der verdeeldheid waaronder het menschdom gebukt gaat. Gij doet dat niet, gij zegt de gevolgen te kunnen wegnemen, maar wilt de oorzaken, dat is het particulier bezit der productie middelen onaangetast laten. Dat heeft tot gevolg slechts het verstevigen van den ka- pitalistischen grondslag, onzer samenleving en bant den klassenstrijd niet uit. Duitschland., onder Hitler's regime is. daarvan nu reeds het voorbeeld. Gij smaalt nogal stevig op hen, die zich in teresseeren voor verkiezingen. Eilieve, de tijd is nog niet lang voorbij, dat de heer Tusenius Vrijheids-bondsch raadslid dezer gemeente was en bij zijn overgang naar het fascisme alle moeite deed, desondanks .zijn raadszetel te behouden. Dat gelukte toen niet, maar als het aan hem gelegen had Blijkbaar had de kringleider van de N.S.B. toenmaals meer belangstelling voor alledaag- sche politiek dan ljij thans voorwendt te hebben. Wij zeggen met nadruk voorwendt, want niet alleen doet hij 'alsof, maar dat alles is bovendien van tijdelijken aard tot tijd en wijle., dat hij opnieuw'de kans krijgt een rol te spelen. En ten slotte, want zelfs aan deze polemiek moet een einde komen, al zijn er nog heel wat opmerkingen over Uw brief te maken. In de slot-alinea's zegt gij dat de leiding op vergaderingen als waarvoor wij U verzochten bij U moet berusten en deelt ons mede, dat zoo wij dit wenschen voor een door U te be leggen vergadering aan ons de noodige toe gangskaarten zullen worden verkocht. Hoewel, zooals we in den aanhef van dit antwoord reeds constateerden, ge in feite een debatvergadering met ons af'wijst, willen wij toch op het in de aangehaalde alinea's vervatte nieuwe voorstel, ditmaal van U uit gaande .nader ingaan. Indien gij de helft der' toegangskaarten eener door U te houden vergadering te onzer beschikking stelt "én óns "garandeert, dat wij op die vergadering evenveel tijd krijgen voor spreken en eventueel debat als degene, die namens Uw N.S.B. optreedt, zijn wij bereid de leiding aan U over te laten. Gij hebt nu genoeg pogingen gedaan U te onttrekken aan een- debatvergadering met ons, hoewel ge voorwendet er gaarne op in te gaan. Nu we U zoozeer tegemoet komen, dat we feitelijk Uw voorwaarden, zij het van een nieuw voorstel volledig aanvaarden, wachten we met eenige nieuwsgierigheid, uw ant woord af. HET BUREAU VAN ACTIE EN PRO PAGANDA TEGEN COMMUNISME EN FASCISME. BEWAARSCHOLEN VOLKS ONDERWIJS. een jbazar. Naar wij vernemen, bestaan er plannen om voor de bewaarscholen van Volksonderwijs aan de Casembrootstraat en de Pres. Krugerstraat over enkele weken een bazar te houden, ten einde het exploitatiefonds van die scholen te versterken. Een gedeelte der voorbereidende werkzaamheden is reeds verricht en het be stuur 'heeft tot zijn blijdschap geconstateerd, dat van verschillende zijden medewerking is toegezegd. Aan den bazar wordt o.a. ook de verloting verbonden, waarvoor bereids de toe stemming van hoogerhand is verkregen. Het bestuur hoopt, dat vele ingezetenen door het koopen van loten, het beschikbaar stellen van prijzen of van artikelen voor den verkoop, zijn streven zullen steunen om de verdere exploitatie mogelijk te maken tot heil van het kind. Inlichtingen omtrent het een en ander wor den gaarne verstrekt aan de scholen, waar tevens dagelijks gelegenheid bestaat, nieuwe leerlingen voor den cursus, die 1 September begint, te doen inschrijven. naar zee. De stoomtrawlers Isabel IJM 14 en Gloria IJM 37 zijn naar zee vertrokken. De Condor IJM 72 is in het dok geplaatst. Deze trawler zou heden vertrekken. mislukte snurrevaad visscherij. De stoomsnurrevaad visscher Nelly IJM 68 is weer opgelegd wegens slechte bedrijfsuit- komsten. Veel succes is ed tot nu toe met dit scheepje niet behaald, in tegenstelling met de motorkotters, die met de snurrevaad visschen die in den regel goede besommingen maken. nieuwe zaak. Dezer dagen heeft de heer A. Peggeman in het perceel Popelstraat hoek Zandersstraat een zaak in wol, garen, band enz. geopend. Iedere huisvrouw vindt hier iets van haar ga ding. Er is een ruime sorteering aanwezig en de prijzen zijn zeer concurreerend. Wij wenschen den heer Peggeman veel suc ces toe met zijn nieuwe zaak. spiegelruit ingedrukt. Woensdagavond is door twee jongens, die op het Willemsplein aan het stoeien waren, een groobe spiegelruit van het winkelhuis Wil- lemsplein 20 ingedrukt. Tegen de daders, die bij de politie bekend zijn, wordt proces-ver haal opgemaakt* (Te Over veen is het in de laatste dagen herhaaldelijk voorgeko men, dat personen bij het stap pen uit een auto, een electri- schen schok voelden, zoodra zij een voet op den weg zetten. Men onderzoekt dit raadsel, dat niet het gevolg kan zijn van een kabeldefect. Uit een vriendelijk gedeelte Der gemeente Bloemend aal,- Komt, aooal niet wereldschokkend, Toch een onverwacht verhaal. Autorijders, door de schoonheid Va>n de duinnatuur verlokt, Worden daar, bij het verlaten Van hun voertuig reeds; geschokt. Over d' aard van dezen aardschok Plegen wijzen overleg, Zoekend .naar den steen des aanstoots In den Overveenschen weg. 'k Vroeg ernaar bij een bestuurslid Van het vreemdeling verkeer, En die gaf mij schouderschokkend Als hier volgt zijn meening weer: Deze zaak is heel eenvoudig, Eindelijk is nu ontdekt, Welk een „stroom" van vreemdelingen Overveen heeft opgewekt. Dat is toch niet wereldschokkend, Naar zijn waarde opgeyat, Als die stroom zich gaat „ontladen", Wel, natuurlij k merk je dat. Er wordt straks een pracbtreclanié, Groot van opzet, gelanceerd: Komt naar Overveen, vermoeiden, Er wordt geëlectriseerd. p. GASUS. VELSEN opening feestweek. De officieele opening van de feestweek zal plaats vinden a.s. Zaterdagmiddag half vier in het gebouw van den R.K. Volksbond aan den Wij kerstraat weg. Winkels tot 11, café's tot 12 uur open. In verband met de feestweek hebben bur gemeester en. wethouders ten aanzien van de winkels in de afdeeling Velsen, ten N. van -het Noordzeekanaal ontheffing verleend van het verbod om des avonds na 8 uur, resp. 9 of 10 uur een winkel open te 'hebben. Het slui tingsuur is van 26 Augustus t.m. 3 September vastgesteld op 11 uur. De burgemeester heeft bepaald, dat de tap- perijien in Velsen-N. dien tijd tot des nachts 12 uur geopend mogen zijn. sluitingsuur winkels en tapperijen op koninginnedag. Burgemeester en wethouders hebben ont heffing verleend van het verbod, om op 31 Augustus a.s. des avonds na 8 uur resp. 9 uur een winkel voor het publiek geopend te hebben. Het sluitingsuur is bepaald op 's avonds 11 uur. De burgemeester heeft bepaald, dat de tap perijen in de gemeente op dien dag geopend mogen zijn tot des nachts 12 uur. Aan de tap perijien is op dien avond vergunning verleend tot het geven van muziek en dans. Aangezien onze bezorgers verplicht zijn op tijd af te rekenen, verzoeken wij beleefd het abonnementsgeld bij eerste aanbieding te vol doen. Wij vestigen er de aandacht op, dat de abonnés niet zijn verzekerd, zoolang het abonnementsgeld niet is betaald. HET JUBILEUM VAN „ST. CAECILIA". het muziek-festival. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal ter viering van het 15-jarig jubileum van St. Caeeilia een festival worden gehouden op Zondag 27 Augustus en Zondag 3 September. Het festival wordt gehouden op het terrein achter school G en zal 's middags half drie beginnen. Het programma voor a.s. Zondagmiddag luidt als volgt; 1. R.K. Harmonie Utile Dulci", directeur A. C. Jurjens: Neptune, G. Gadenne. La Luxembourgeoise, J. Martin. La Hausarde. P. Kelsen. 2. R.K. Fanfare, Assendelft, dir. G. J. C. Landsman: Grande Marche Héroïcjue Fr. Francois. La Fée aux Roses, F. Adrien. Ballet Antique, G. Guillement. 3. Zangvereeniging „Kennemer Zangers", directeur P. Grim. 4. IJmuiden's Mannenkoor, directeur H. J. Arisz: Vineta Abt. Domine salvarn. fac, A. Giezen. Zondagavond half acht: 1. Mannenkoor „De Eendracht", directeur H. van Dijk: Lente, L. C. Keereweer. Zomeravond, Isr. J. Olman. Domine salvam fac, A..Giezen. 2. Mannenkoor Zanglust, Beverwijk, direc teur H. van Dijk: De Gravers, Isr. J. Olman. Ontwaakt, schoone zee, Isr. J. Olman. De Kuiper, Kools. 3. Fanfare Crescendo, Spaarndam, direcr teur F. A. Dekker Jr.: Oreste, Sam Vlessing. Patrie et Liberté, Fantasie E. Rubin. 4. R.K. Harmonie Soli Deo Gloria, Drie huis, directeur C. Oudendijk: Les Dragons de Villars, arr. J. Bouchet. Ouverture dans le style Italien, F. Schubert. 5. Harmonie der Kon. Papierfabrieken „de Eendracht", directeur K. H. Kerkhof f: Ouverture Solennelle 1812, Tsaikowsky. Hongaarsche Rhapsodie, F. Liszt-Kriens. SPREEKUUR DIRECTEUR GEM. GEN. DIENST. De directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst verzoekt ons te melden, dat hij tot en met 3 September a.s. geen spreekuur zal houden. DE HUURDERS ZONDER WATERLEIDING. mocht amsterdam een huizenblok afsluiten? Voor den president der Amsterdamsche rechtbank, mr. J. W. Huysinga, is Donderdag in kort geding behandeld de zaak van de N.V. De Burgerwoning tegen de gemeente Amsterdam, welke ontstaan is door de stop gezette waterleverantie aan een blok huizen van deze maatschappij in de Van Bossestraat. De stadsadvocaat mr. Van de Wall Bake, voor de gemeente pleitende, voerde aan, dat de maatschappij gedurende acht jaar in ge breke is gebleven de navordering te voldoen wegens waterverbruik boven de contractueels hoeveelheid. Vele huiseigenaren hebben dit sinds 1920, toen de clausule voor navordering werd gemaakt, gedaan. De gemeente is nooit tot afsluiting overgegaan, omdat zij nog' al tijd verwachtte, dat de gelden zouden bin nen komen. Langzamerhand bleek die hoop echter ij del. Herhaaldelijk heeft de gemeente gedreigd met afsluiting, doch men beschouwde dit vol gens pl. als bangmakerij. Volgens gedaagde is de president niet bevoegd een beslissing te nemen. Pl. concludeerde tot niet-ontvanke- lijk verklaring van den eisch in geval de pre sident vonnis wees. Tot 1 September verlaagde Anthraciet-prijzen! Slnisplein (Ericssonstraat 1) Telef. 44 g Zeeweg 263, Telefoon 907 Meeresteynplein 1, Beverwijk, Tel. 2451 (Adv. Ingez. Med.) Mr. D. Eggink pleitte voor eischeres, de bouwmaatschappij. Hij verklaarde, dat de N.V. ten zeerste begaan is met het lot der van water verstoken bewoners. Pl. achtte den president wel bevoegd om te oordeelen. Eischeres ontkent de rechtmatig heid van het reglement, waarin de geschil- lenbepaling staat. Ook ontkende pleiter, dat er meer water was gebruikt dan was vastge steld. Verder wijdde de advocaat der maatschap pij aandacht aan den onaangenamen toe stand, waarin de bewoners zijn gekomen, waarbij hij opmerkte, dat andere gemeente diensten het standpunt van den betrokken wethouder niet deelen. Men vreest gevaar voor de volksgezondheid Ook zouden ongure elementen van de stemming onder de bewo ners misbruik maken. Mr. Eggink verzocht den president in het belang van de bewoners zoo spoedig mogelijk een beslissing te nemen. Deze werd echter bepaald op Maandag 28 Augustus, hetgeen een protest van het pu bliek, dat in' grooten getale was opgekomen, uitlokte. EEN REGELING VOOR CONSUMPTIE-AARDAPPEDEN. in den geest der tarwewet. Er is een steunregeling voor consumptie aardappelen in voorbereiding, voor de uitvoe ring waarvan een landelijke aardappelen centrale en gewestelijke-organisaties in het leven zullen worden geroepen. Deze gewestelijke aardappelen-organisa ties zullen een werkterrein hebben, dat sa menvalt met dat der gewestelijke tarwe-or- ganisaties, Zij zullen den stichtingsvorm krij gen, overeenkomstig het crisis-organisatie- besluit 1933 en worden opgericht door de ge westelijke landbouw-organisaties. In de be sturen zullen' zooveel mogelijk de personen worden benoemd, die reeds leiding geven in de gewestelijke tarwe - o rga n isa tie sVoorts zullen in deze besturen, evenals in dat der centrale organisatie eenige personen uit den aardappelhandel zitting krijgen. Begonnen wordt met de inventarisatie der consumptie-aardappelen. Getracht zal wor den deze inventarisatie op 1 September a.s. te doen plaats hebben. Na de inventarisatie zal bij Kon. Besluit een algemeen vervoerverbefd worden afgekondigd voor aardappelen, waarvan het vervoer niet gedekt is door een vervoerbewijs. Tegelijk met het vervoerverbod zal worden vastge steld de minimumprijs welke aan den produ cent voor consumptie aardappelen moet wor den betaald. De vervoerbewijzen zullen worden afge geven door de gewestelijke aardappelen- organisaties tegen betaling van een zeker be drag. Het geld, dat uit deze heffing wordt verkre gen, zal, nadat daaruit de onkosten der or ganisatie en der controle zullen zijn bestre den, worden bestemd voor het uifckeerai van een toeslag op die aardappelen, welke niet door de biiinenlaiidsehe consumptie worden opgenomen en waarvoor niet de vast te stellen minimumprijs kan worden bedongen, hetzij deze aardappelen naar het buitenland zullen worden uitgevoerd, hetzij ze tot vee voeder zullen worden verwerkt. AGENDA. DE STAKING DER FRANSCHE BINNENSCHIPPERS vereischt de voortdurende acti- I viteit der gendarmerie. De Seine is zelfs eenigen tijd volkomen geblokkeerd geweest. Onze foto geeft daarvan een duidelijk beeld. VOOR VELSEN EN IJMUIDEU VRIJDAG 25 AUGUSTUS Thalia Bioscoop „De geheimen van het Oerwoud" 8.15 uur. ZATERDAG 26 AUGUSTUS Thalia Bioscoop „De Vrouw in de Scha duw". 8.15 uur. R.K. Volksbond Velsen N. Officieele ope ning feestweek 3.30 uur. VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 25 AUGUSTUS Luxor Theater: „De zilveren dollar" en „Blanco, de Ontembare", 8 uur. ZATERDAG 26 AUGUSTUS. Luxor Theater: „De zilveren dollar" en „Blanco, de Ontembare", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 25 AUGUSTUS Luxor Sound Theater: Jackie Cooper in „Twee Vaders". Verder ,,'n Rustkuur". 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Een meisje dat men niet vergeet" Op het tooneel: Bardinet, Italiaansche straat muziek. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembranidt Theater: „Wien niur Wien". Op het tooneel: Lajos Rigo, de Hongaarsche viool-virtuoos. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 26 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen 's middags en dea avonds.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1