De Hfsterieyse Apache. De financïëele positie der gemeente. IJMUIDER COURANT. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK. Ingrijpende maatregelen noodzakelijk. Opheffing der openbare Fröbelschool. Intrekking subsidies aan bijzondere bewaarscholen. Korting op de jaarwedden. in verband met het groote tekort op de rekening van 1932, van pl.m. f 100.000 waar door zeer ingrijpende maatregelen dienen te worden genomen om de begrooting voor 1934 sluitend te maken, hebben B. en W. overwo gen op welke wijze de gemeentelijke uitga ven blijvend zijn te verminderen. Zij zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat een aanmerkelijke besnoeiing op de uit gaven voor het voorbereidend (Fröbel) on derwijs geboden is. Voorts achten zij een tij delijke korting op de jaarwedden en loonen van het gemeente-personeel in de gegeven omstandigheden noodzakelij k. Ten opzichte van het voorbereidend onder wijs deelen B. en W. het volgende mede: Openbare Fröbelschool, De kosten der Openbare Fröbelschool be droegen tot op heden rond f 7000. Bij opheffing der school blijft ten laste der gemeente aan rente aflossing enz. een be drag van f 1415. Toekenning van wachtgelden is niet noodig voor het hoofd der school, mej. A, J. IT. Stein-» metz, die reeds den pensioengerechtigden leeftijd heeft bereikt en voor twee helpsters, die in tijdelijken dienst werkzaam zijn; voor één helpster in vasten dienst zat het, inge- volgen de wachtgeldver ordening, noodig zijn voor den tijd van 3 maanden wachtgeld uit te keeren. Het jaarlijksch voordeel bij ophef fing der Openbare Fröbelschool bedraagt rond f 5500. Indien de school ingaande 1 No vember a.s. wordt opgeheven, bedraagt het voordeel over 1933 slechts f 617.01, aangezien op verschillende posten van de begrooting dier school reeds uitgaven voor een geheel jaar zijn gedaan. Intusschen hebben B. en W. zich beraden over de vraag of het niet mogelijk zou zijn de Openbare Fröbelschool te doen voortzet ten door een nader te vormen particuliere vereeniging. Het spreekt wel van zelf, dat de financieele medewerking van de Gemeente in dat geval tot een minimum beperkt dient te blijven. Zij hebben dan ook aan de Com missie van Toezicht op de Openbare Fröbel school bericht, dat'zij bereid zijn de school in bruikleen af te staan aan'een eventueel'te vormen vereeniging welke deze school voor eigen rekening wensclit. voort te zetten. Aan gezien het niet mogelijk zal zijn, dat deze ver eeniging alle lasten zelf betaalt, achten B. en W. het gewenscht in de kosten van mate- rieele exploitatie der school een bijdrage te verleenen van f 8 per leerling. Gerekend op een aantal van ongeveer 100 leerlingen zou deze bijdrage dus zijn testellen op rond f 800 per jaar. Over de maanden No vember en December 1933 is dan uit dien hoofde benoodigd f 136.67 met welk bedrag de betrokken post der begrooting is te verhoo- 'gen. R.-K. Fröbelschool. Het subsidie aan de R.-K. Fröbelschool wordt verleend krachtens de verordening-, re gelende de voorwaarden waarop aan bijzon dere bewaarscholen subsidie uit de gemeen tekas kan worden verleend, vastgesteld in de raadsvergadering van 13 Juli 1925. (De ver ordening, die een politieke strijd ontketende. Red.f Voor 1934 wordt het subsidie geraamd op- rond f 11500, waarvan ingevolge een gesloten overeenkomst ten laste komt van de gemeen te Wijk aan Zee en Duin een bedrag van rond f 2875. Blijft ten laste der gemeente Bever wijk f 8625. Intrekking van deze verordening is nood zakelijk, aangezien deze subsidie in het ver volg niet meer kan worden betaald. In verband met het feit, dat bij de ophef fing der Openbare Fröbelschool ten laste der gemeente blijven de kosten van rente en af lossing van het gebouw aan de C. H. Moens- straat, achten zij het billijk en gerechtvaar digd, dat ook aan het bestuur der R.-K. Frö belschool de jaarlijksche vergoeding ad 5 pet. over het bedrag der stichtingskosten van het gebouw in de Koningstraat in het vervolg blijft uitgekeerd. Deze vergoeding bedraagt per jaar f 4686,82. Uit de met het bestuur ge voerde correspondentie is voorts gebleken, dat een voortzetting der school wel mogelijk zal zijn, indien naast deze vergoeding door de gemeente een bijdrage in de kosten van materieele exploitatie wordt verstrekt van 6. Voorstel tot wijziging van de verorde-' ning tot vervanging van belastingbedragen, voorkomende in de wet op de personeele be lasting 1896 door andere belastingbedragen. 7. Financiëele vorozieningen dienst 1932. 8. Aanbieding gewijzigd uitbreidingsplan voor de gronden, ingesloten door Baanstraat, Jan Alsweg, Koningstraat en Pa.tersweg. 9. Praeadvies op het verzoek van het Ge meentebestuur van Wijk aan Zee en Duin inzake afschaffing of verlaging der meter- huren bij het gasbedrijf. 10. Voorstel tot het sluiten van een over eenkomst met het bestuur van het R. K. Gymnasium „Santa Maria" te Haarlem in zake de toelating van leerlingen uit deze ge meente op genoemde onderwijsinrichting. 11. Praeadvies op het adres van de afdee- ling Beverwijk van den Ned. R.K. Bond voor groote gezinnen betreffende het verleenen van een reductie op de gasprijzen voor groote gezinnen. 12. Mededeelingen en ingekomen stukken en het geen verder ter tafel zal worden ge bracht. DE GEMEENTEBEGROOTING 1933 Ged. Staten zenden haar terug. vermindering van subsidies. f 5 per leerling. Deze bijdrage is, gerekend op een aantal leerlingen van 335, te stellen op f 1675 per jaar Ofschoon bij intrekking der subsidieverordening, de overeenkomst met de gemeente Wijk aan Zee en Duin komt te ver vallen, mag toch worden aangenomen, dat laatstgenoemde gemeente bereid zal zijn een bijdrage te verleenen in de nader aan het schoolbestuur toe te kennen vergoedingen. De bijdrage der gemeente Wijk aan Zee en Duin stellende op 1/4 (zooals voorheen ver schuldigd was) komt dus in het Vervolg ten laste der gemeente f 4771,37. Over een vol jaar beteekent een en ander een mindere uitgaaf voor onze gemeente van f 3853,63. In dien vorenbedoelde maatregel wordt inge voerd op 1 November 1933 kan het nadeelig slot van Hoofdstuk XIII, par. 11, over 1933 worden verminderd met f 642.27. Het gemeente-personeel. Met betrekking tot de tijdelijke korting op de jaarwedden en loonen van het gemeente- personeel deelen B. en W. den Raad mede dat zij aanvankelijk hadden gedacht aan een korting op de bezoldiging der gehuwden van 5 pet. en van 10 pet. op de bezoldiging der ongehuwden, zulks ingaande 1 September a.s. Deze korting gaf een mindere uitgaaf van rond f 10.000 per jaar. De Commissies van Overleg voor de Amb tenaren en Werklieden hebben B. en W. ech ter bericht, dat zij zich mét dit voorstel niet kunnen vereenigen en dat zij de voorkeur ge ven aan een uniforme korting van 6 pet., waarbij echter een bedrag van f 1000 der be zoldiging onbelast wordt gelaten. Een en an der achtte men meer in overeenstemming met de regeling, welke door Gedeputeerde Staten ten opzichte van den Burgemeester, den Secretaris en den Ontvanger is getrof fen. De door de Commissies van Overleg ge adviseerde korting geeft een verlaging dei- uitgaven van f 5514.66. Het wil B. en W. voorkomen, dat een aftrek van f 1000 in de gegeven omstandigheden te hoog moet worden genoemd. Zij zijn van mee ning, dat ook op de wedden der ambtenaren en werklieden, die f 1000 of minder bezoldi ging genieten (dit zijn dus uitsluitend de on gehuwden) een korting wordt toegepast. Zij zouden daarom de voorkeur geven aan een aftrek van 50 pet. der bezoldiging tot een maximum van f 1000. Overigens ontmoet het advies der Commissies bij het College geen bezwaar. Het dlldus gewijzigde voorstel geeft een verlaging der uitgaven van f 6108.42. Ge rekend dat deze korting wordt toegepast van 1 September a.s. af kunnen de verschillende salarisposten der begrooting worden vermin derd met f -2036.14. Vervolgens kan nog worden gerekend op een vrijwillige korting op de jaarwedden van de functionarissen, wier wedden niet dooi den Raad werden vastgesteld Over het tijd vak van 1 September t.m. 31 December 1933 is uit dien hoofde te rekenen op een bedrag van rond f 175. Resumeerende stellen B. en W. den Raad voor over te gaan tot het nemen van de vol gende maatregelen de begrooting der gemeente, dienst 1933, te wijzigen, de begrootingen van het gasbedrijf, het electriciteitsbedrijf, het bedrijf openbare werken en het slachthuïsbedrijf, te wijzigen, ten aanzien van het voorbereidend lager on derwijs de besluiten te nemen, zooals hier boven bedoeld; op de wedden en loonen van het gemeente-personeel, ingaande 1 Septem ber a.s., een tijdelijke korting toe te passen en tenslotte te beschikken ten behoeve der gemeente-begrooting, dienst 1933, over een gedeelte ten bedrage van f 5000 der reserve van het electriciteitsbedrijf. raadsvergadering. De gemeenteraad houdt Dinsdagavond te half acht een openbare vergadering, welke voor de eerste maal door burgemeester Mr. H. J. J. Scholtens zal worden gepresideerd. De agenda vermeldt onderstaande punten van behandeling 1. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand en van drie leeraressen aan de gemeentelijke Huishoud- en Indu strieschool. 2. Eerste suppletoir Kohier straatbelasting. 3. Voorstel tot wijziging der begrooting voor 1933 met de daarbij behoorende voorstellen tot beperking der uitgaven voor het voorbe reidend onderwijs en het toepassen van een tijdelijke korting óp de jaarwedden en loo nen van het gemeentepersoneel. 4. Voorstel tot het toestaan van een crediet voor het verbreeden der Wijkervaart in werk verschaffing. HET ZIONISTISCH CONGRES is deze week te Praag begonnen. Drienonderd gedelegeer- 5. Voorstel tot indeeling der gemeente in4 den uit alle deelen van de wereld zijn er tegenwoordig. Vooral wegens de positie der de zesde klasse voor de heffing der perso- Joden in Duitschland wordt hst congres door de geheele wereld met belang stelling gevolgd. neele belasting. President Sokolov tijdens zijn in het Hebreeuivsch uitgesproken openingsrede. Van Gedeputeerde Staten is terug ontvan gen de begrooting voor den dienst 1933 met de mededeelmg, dat verschillende - posten herziening behoeven. Onder meer wordt er door Gedeputeerde Staten op aangedrongen, om den post „Sub sidie aan de instelling Maatschappelijk Hulp betoon" meer in overeenstemming te bren gen met de werkelijkheid Een verhooging van dezen post met een bedrag van f 20.000 ach ten B. en W. in elk geval beslist noodzakelijk. Voorts achten Gedeputeerde Staten de op brengst der schoolgelden te hoog geraamd, f 1.550.—. De post rente van kasgeld eischt een ver sterking van f 3000. Vervolgens is, naar de meening van Gede puteerde Staten, de post „Onvoorziene uit gaven (f 5156.86) te laag geraamd. Te ver- hoogen met f 891.55 Enkele administratieve wijzigingen vermin deren de inkomsten met f f 4.054.67. Totaal f 29.496.22. Hiertegenover staan enkele administratie ve wijzigingen, waardoor de inkomsten stij gen met f 4.746.47. Blijft te dekken f 24.749.75. De verhooging van den post „Subsidie aan de instelling Maatschappelijk Hulpbetoon" ad f 20.000 komt geheel ten laste der ge meente, aangezien dit in hoofdzaak betreft de ondersteuning van werkloozen en behoef- tigen, die niet onder de Rijkssteunregeling kunnen worden opgenomen. Allereerst hebben B. en W. doen nagaan welke posten der begrooting voor verlaging aanmerking komen. Daarbij is gebleken, dat de navolgende posten kunnen worden ver laagd: Schrijfloonen f 200. Kosten wachtgebouwen politie f 175. Onderhoud parkeerterrein f 200. Onderhoud huizen enz. f 200. Onderhoud straten en pleinen f 920. Onderhoud markten f 100. Onderhoud bruggen f 40. Onderhoud riolen f 50. Kosten besproeiing wegen f 400. Onderhoud landerijen, enz. f 400. Onderhoud schoolgebouwen L. O. f 220. Onderhoud meubelen L.O. f 100. Verlichting, verwarming en schoonhouden gebouwen L. O. f 305. Onderhoud concierge-woningen f 70. Onderhoud schoolgebouw U.L.O. f 50. Onderhoud meubelen U.L.O. f 36. Verlichting, verwarming en schoonhouden gebouwen U.L.O. f 100. Onderhoud schoolgebouw B.L.O. f 20. Verlichting, verwarimng en schoonhouden gebouw B.L.O. f 50. Kosten van belooningen en eereblïj'ken f 200 Totaal f 3836. Vervolgens achten B. en W. het noodzake lijk, dat de navolgende subsidies met 20 pet. worden verlaagd: Politiêschietvereeniging „Westerhout" f 10. Ontsmettingsdienst Alkmaar f 30. Drankbestrijdersvereenigingen f 40. Openbare bibliotheken f 220. Muziekkorpsen f 100. Afd. Beverwijk Instituut voor Arbeidersont wikkeling f 20. R.-K. Speeltuin f 60. Te schrappen ware de uitgetrokken subsi die voor de Malariabestrijding f 100. Totaal f 580. Na gehouden bespreking met den Directeur der Lichtbedrijven is voorts gebleken, dat de baten der lichtbedrijven over 1933 kunnen worden verhoogd met f 10000. Verder kan de post „Opcenten dividend en tantièmebelasting" worden verhoogd met f 2.000. Totaal f 12.000. Te dekken is een bedrag van f 24.749.75. Als gevolg van vorenstaande wijzigingen daalt het tekort met f 16.416 zoodat nog voor een bedrag van f 8333.75 dekking moet worden gevonden. Dit geschiedt tot op f 5000 na door voorge stelde blijvende bezuinigingen. Dit restant van het tekort moet worden gevonden door een uitkeering van f 5000 aan de gemeente uit de reserve van het Electriciteitsbedrijf. Daarvoor zal een geld leening moeten worden aangegaan omdat de reserve als bedrijfskapi taal is aangewend B. en W. stellen voor, deze wijzigingen goed te keuren. kampioenswedstrijden. De kampioenschappen in worstelen en ge wichtheffen voor West-Nederland zullen op 26 November, 3, 10 en 17 December in de bovenzaal van hotel „Oud-Meerenstein" wor den verwerkt. De voorbereiding en organi satie dezer wedstrijden berust bij de plaatse lijke krachtsportvereeniging „D.O.K.". beverwijksche harmoniekapel. De prijzen, welke de Beverwijksche Har moniekapel op het te Koog aan de Zaan gehouden muziekconcours heeft gewonnen zijn in de etalage van den heer M. Davidson, Breestraat 44 ter. bezichtiging gesteld. De prijzen voor de hoogste afdeelingen waarin de I-Iarmoniekapel uitkwam warén een zil veren lauwerkrans en een dito lauwertak. belasting op motorrijtuigen. B. en W. hebben aan den gemeenteraad "voorgesteld om het indertijd vastgestelde be lastingbedrag voor automobielen, ingericht voor het vervoer van meer dan één persoon tot f 11.20 te verhoogen. Dit voorstel houdt verband met de bepalingen van de wet van 28 Juli 1933, waarbij een minimum-belasting van f 8 werd geheven, wat gelijk was aan 't bedrag voor een motorrijwiel ingericht voor liet vervoer van meer dan één persoon. ltjxor theater. Het Luxor vertoont deze week als eerste hoofdnummers het filmwerk „De zilveren dollar". Deze prachtig gespeelde film brengt 'het leven in beeld van de mijnwerkers in de zilvermijnen, het harde leven van de zwoe gers met hun armoede en, ontberingen, ter wijl zij hun dagelijksch werk temidden van de fabelachtige rijkdommen, die in de zil vermijnen liggen opgetast, verrichten. De hoofdrol wordt vervuld door Edward G. Ro binson. Als wteede hoofdnummer draait de span nende cowboyfilm: „Blanco, de Ontembare". Deze film werd vervaardigd naar het boek van Zane Grey. Zij speelt in een omgeving, waar Blanco, de wilde schimmel, koning der mustangs is en Cliane (Randolph Scott)' koning der prairiën. Hij voert een onverbid- delijken strijd tegen de paardendieven en kent slechts één wensch, de ontembare Blan co te vangen. Een film, die het publiek hl spanning zou houden en in ieder opzicht een cowboyfilm van de goede soort. KRACHTSPORT. De heer N: Groeneveld, kampioen van Nederland en Noord-Holland in worstelen (licht gewicht) en lid van de krachtsport vereeniging D.O.K. zal op 12 September a.s. deelnemen aan een in Den Haag te houden driekamp. De kampioen zal in deze drie kamp uitkomen tegen de "drie beste Neder- landsche worstelaars. Voor dezen wedstrijd is als prijs een zilveren beker uitgeloofd. De heer Groeneveld ontving eveneens een uitnoodiging om op 29 October deel te nemen aan een internationalen wedstrijd, welke te Alkmaar zal worden gehouden. Het bestuur van D.O.K. heeft voor zijn deelname aan dezen wedstrijd een voor waarde verbonden. De deelneming van den heer Groeneveld Is van inwilliging lezer voorwaarde afhankelijke WOONWAGEN GESTRAND. Woensdagmiddag brak" In de Btèestraat een van de veeren van eeli woonwagen, dis op den doortocht was. De wagen kon de reis niet voortzetten, werd aan den kant van den weg' gezet en vormde daar een hinderpaal voor het drukke snelverkeer. De eigenaar van den woonwagen deelde aan de politie mede, dat hij geen geld had om de veer te laten herstellen. De politie heeft zich maar over den man ontfermd en heeft de veer voor rekening van de gemeente laten her stellen. Na afloop van deze werkzaamheden kon de reis worden voortgezet. HET SLUITINGSUUR DER CAFéS. Het sluitingsuur *der cafés is op den Ko ninginnedag 31 Augustus en op den Hard draverijdag 14 September door den burge meester vastgesteld op 1 uur des nachts. In de cafés zal tot half één op die dagen muziek mogen worden gemaakt. ONDERWIJSOVEREENKOMST; Het bestuur van het R.K. Gymnasium voor meisjes „Sancta Maria" te Haarlem heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek een overeenkomst te willen sluiten omtrent de toelichting van leerlingen uit Beverwijk op die onderwijsinrichting. De gemeente heeft reeds overeenkomsten gesloten met de gemeente Haarlem, het Kennemer Lyceum te Bloemendaal, het Christelijk Lyceum te Haarlem en de H.B.S. ,,'t Kopje" te Bloemendaal. B, en W. hebben den Raad voorgesteld hen te machtigen met het bestuur van „Sancta Maria" een overeenkomst aan te gaan. HEEMSKERK DIPL OM AZ WE DIME n. Zoowel in het zwembad in de Vuurlijn, als in dat aan de Maerelaan zal Zondag a.s. ge legenheid bestaan tot het 'afleggen van proe ven van bekwaamheid ter verkrijging van een zwemdiploma. In de Vuurlijn zal dit geschie den onder toezicht van den Nedrriandschen Zwembond. RAADLIDMAATSCHAP. Doorden voorzitter van het Centraal Stembureau is j.l. benoemd verklaard tot lid van den gemeentenaad wegens ontslagne ming door den heer C. Beentjes (R.K. Staats partij), de heer S. van der Kolk, alhier. woningbouw. Zoo geleidelijk aan begint men ook in deize gemeente met het bouwen van woningen door eigenbouwers. De heeren Pot en Wink ler te Haarlem zijn voornemens aan de Noordzijde van den Oosterstreng nabij den Rijksstraatweg een 24-tal woningen te zet ten in blokjes van 2, met tusschen elk blok een ruimte van 5 Meter en op een behoor lijken afstand van den weg. Er wordt met welstand en omgeving rekening gehouden. DRIEHUIS naar amsterdam. De Vereeniging Santpoort's Bloei en de Vereeniging van bewoners der .buurtschap Driehuis organiseeren op Vrij-dag 8 Septem ber een excursie naar Amsterdam. Per auto bus gaat men 's mborgens naar Velsen, om vandaar met een luxe motorboot paar Am sterdam te varen. In Amsterdaih wordt eerst de mailboot Costa Rica van de Kon. Nederl. Stoomboot Mij, bezichtigd, welk schip even later naar W.-Indië zal vertrekken. Daarna wordt een rondvaart door de Am- sterdamsche havens gemaakt en gaat het via de Amsterdamsche grachten naar Schiphol, waar het vliegterrein zal worden bezichtigd. Er zal gelegenheid worden gegeven om te gen verminderde prijzen vliegtochten te ma ken boven Amsterdam en Haarlem. De terugtocht gaat door de ringvaart dér Haarlemmermeer weer in het Spaarne naar Velsen. Ongetwijfeld belooft dit een zeer aan trekkelijke excursie te worden. FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSCHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) 51) „Zou je mij de gebruikelijke kleeren voor zo'O'n gelegenheid kunnen leenen?" vroeg hij. „Die zouden je vreemd staan", lachte zijn broeder en hij keek met stillen trots naar de krachtige gestalte. „Neen, boven in je kamer ligt een costuum, dat je. dragen kunt tot je zelf naar je kleermaker kunt gaan. Alles wat ik dacht, dat je noodig zoudt heb ben, kun je daar vinden, tenzij" voegde hij er met fonkelende oogen bij „je voor deze bijzondere gelegenheden je eereteekens wilt dragen die hebben ze mij toegestuurd toen je naam in de verliezerslijst was ver schenen Deiigny gaf zijn broer een stevigen klap °P zijn schouder, die den vrij tengeren de Selinnes lacliend deed ineenkrimpen en haastte zich de kamer uit. Toen hij terug kwam, bekeek zijn broer hem met blijkbaar welgevallen. „Aha, mon brave", zei hij vroolijk, „je ziet er keurig uit, maar zou het wel verstandig zijn?" Deiigny bloosde onder zijn even gebruin de huid. „Waarom?" vroeg hij. „Ze zal je niet kennen", plaagde de Selin nes, terwijl hij een bediende belde, wien hij opdracht gaf zijn auto te laten voorkomen. Raoul Deiigny wilde zelf chauffeuren. Hij vloog over de wegen met een vaart, die zijn broer meer dan eens den schrik om het hart deed slaan. Eindelijk bereikten zij hotel Con tinental en heel langzaam stond de man die zich daar het laatst verscholen had op dien ongeluksavond, van zijn plaats aan het stuur op. Nu hij Cornelia op voet van gelijkheid zou ontmoeten, voedde hij zich verlegen als een kind. Met zijn ouden bijnaam was nok zijn overmoed, de open vrijmoedigheid van de apache verdwenen, hij kon zijn zelfbe wuste houding niet terug vinden! „Kom", haastte de Selinnes. „Eerst rijd je of het een race geldt en nu we er zijn ben je zoo langzaam als een schildpad". Ze traden het hotel binnen en de Selinnes liep naar den „chef de réception". i „Wilt u mijn kaartje bij Mr. Wild afge ven?" vroeg hij rustig, HOOFDSTUK XX. Madame La Comtesse. Wild en Cornelia waren samen in de zit kamer, toen het kaartje van de Selinnes werd binnengebracht. Hij bekeek het en begreep er niets van, „Duc de Selinnes", zei hij binnensmonds „Ik heb dien naam nog nooit gehoord, maar ik zal toch even gaan. Ik ben weer gauw terug lieveling", voegde hij erbij, Cornelia tersluiks aankijkend, „en dan zul len we wat uitgaan, als je zin hebt". Cornelia glimlachte, Wild ging de kamer uiten sloot de deur zacht achter zich dicht. Cornelia liep naar het raam en bleef daar staan kijken met diepe rimpels in haar voorhoofd. Ze wist niet beter of vandaag zou 1' Etranger Rouge vrij komen en ze had het in haar 'hoofd gezet hem tegemoet te gaan. Maar ze wist niet zeker, hoe laat hij vrij zou komen, zelfs niet of hij werkelijk vandaag ontslagen zou worden uit de ge vangenis,. dacht ze met onbedwingbaar on geduld. Ze had zelf Mr. Fleurie opgebeld en ook de Sftreté getelefoneerd, maar niemand had haar de juiste inlichtingen kunnen ver strakken. Toen ze daar naar de drukke straat on der haar raam stond te kijken, vermoedde ze geen oogenblik, dat haar vader haar voor het allereerst' in haar leven opzettelijk om den tuin had geleid. Hij had er zorg voor gedragen, dat haar het uur der bevrijding van 1' Etranger Rouge niet werd medege deeld, voordat hij werkelijk de gevangenis verlaten had. Natuurlijk begreep hij, dat een ontmoeting-onvermijdelijk was. Maar wat daarna zou gebeuren, daar durfde hij nog niet aan denken. Maar hij wilde niet dat zij elkaar terug zouden zien bij de hek ken van de gevangenis, waar waarschijnlijk ook nog een heele menigte zich zou bevin den, belust op sensatie. Voor zulke dingen was Wild onvermurwbaar en Cornelia had dus tevergeefs aangedrongen. Cornelia zuchtte en trommelde zacht op de vensterbank. Ze was koortsig van onge duld. ze wist er geen uitweg voor, het ver teerde haar. Zocdra haar vader klaar was met dien „Duc zoo en zoo" zou ze er nog eens op aandringen naar' „La Roquette Prison" te rijden om te vragen, wanneer l'Etranger Rouge in vrijheid zou worden ge steld. En als vader niet mee wou gaan, ging ze maar alleen. Zenuwachtig kneep ze de lippen opeen en keek naar de klok. Een tikje op-de deur bracht haar weer tot de werkelijkheid terug. „Binnen", riep ze onverschillig. Een bediende hield de deur wijd open, kondigde aan: „Comte Raoul Deiigny" en verdween. Cornelia ving den naam op en wendde zich half onwillig van het raam af. Maar op hetzelfde oogenblik doortrilde een heftige schok haar tenger lichaam en, als betooverd staarde zij naar den binnenkomende. Want de deur was weer zachtjes gesloten en een slanke, goed gekleede heer stond in de kamer. Een heer met donkere oogen die smeekten. Een heer onberispelijk gekleed. Een heer De kleur week uit Cornelia's wangen en haar blauwe oogen stonden vol ongeloovige blijdschap. Toen slaakte zij een vreugde-kreet, die meer een snik was, trad op de gestalte toe strekte haar armen uit en zij lagen in elkanders armen. Geen van beiden sprak totdat Cornelia stralendvan .geluk haar hoofdje oprichtte. Langzaam boog hij zijn hoofd, kuste de zacht-trillende lippen en keek naar het lieve, gelukkige gezichtje, naar de oogen, die hem tegenstraalden, naar den rosen blos op haar wangen. „Zeg me nog eensherhaal nog eens de woorden, die je in de gevangenis tegen mij zei", fluisterde hij. Tot antwoord trok Cornelia zijn hoofd omlaag, vlak bij het hare en bracht haar lippen bij de zijne. „Die lieve oogen, die zooveel tranen om mij gestort hebben", mompelde hij en kuste z" teeder.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5