De Mysterieuse Apache. De Britsche Radiotentoonstelling jjMUIDER COURANT. MAANDAG 28 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD. IJMUIDEN DE WINKELIERS OP KONINGINNEDAG. letter- en etalagewedstrijd. Zooals wij reeds in het kort hebben ge- Pld komen de winkeliers op Koninginnedag met een bijzondere attractie voor het publiek. ÏUe attractie zal bestaan uit een letter- en etalagewedstrijd. Voor dezen wedstrijd zijn ïn °root aantal prijzen beschikbaar gesteld den vorm van waardebons tot een totaal ïedrag van f 137.50. Ongetwijfeld zal dit voor Lie ingezetenen aanleiding zijn, om hun 1st te doen den letter-wedstrijd tot een Ld einde te brengen. D^jaarhet is niet gemakkelijk. Men ^IïTde étalage van de deelnemende winke liers worden, goed en geheel zichtbaar .en of'meer letters geplaatst. Er zijn vier kleuren letters, n.l. geel, zwart, rood en groen, van elke kleur resp. 33, 40, 19 en 22 letters. Het ïbliek nia moet deze letters opzoeken en 'van de gelijkgekleurde een zin samenstellen, zoodat in totaal 4 zinnen moeten worden opgebouwd en wel een gele zin van 33, een zwarte van 40, een roode van 19 en een groene van 22 letters. pat wordt dus een heele opgaaf want men is natuurlijk genoodzaakt, alle winkels op te J Wat den etalagewedstrijd betreft, hiervan is de bedoeling, dat het publiek opgeeft, welke winkelier de beste etalage heeft, staande in het teeken van den Oranjedag. De deelnemers. De volgende winkeliers nemen aan de wed- Strijden deel: Kanaalstraat: Joh. de Waard, A. Hoogeil- duin, K. Kruiswijk, S. Smit, A. Tuinzaad, C. van Leeuwen, „Het Brillenhuis", D. Geus, Jac. Tellier, fa. J. Spruit, J. P. Klaassen, C. j. Snooy; Oranjestraat: D. Dorrestijn, fa. P. Bots- man, P. de Vries, A. Otte, G. Fennel, M. Dek ker, C. M. Arends, Jb. Wilderom; Keizer Wilhelmstraat: W. Hoedeman, A. J. Brasser; Pres. Krugerstrjiat: P. Kolk; De Lareijstraat: J. C. Verwer; Kon. Wilhelminakade: F. de Boer; Van de Pollstraat: A. Post; Frogerstraat: K. Spijker Jr.: Adrianastraat: K. Spijker Sr.; Visseringstraat: H. Homburg; Willemsplein: C. van Vrede, C. A. Zwager, Th, Diepen, Sinjewel's Boekhandel, Henk Broekhuizen; Neptunesstraat: Gebr. Bischoff, H; Melis; Bloemstraat: J. Bobeldijk, K. van Urk, H. .ff. te Loo; Prins Henrikstraat: G, Mooy, C. W. Bött- ger, Jac. Visser, S, van Dorp, firma De Haas- Peree, C. Lobry, P. Roosekrans; Kennemerlaan R. N. Blok, Jac. Gorter, fa. Loendersloot, G. Swier, Joh. Meijer, L. Brand wijk, A. Burggraaf, A. Krijger, P. C. Rade makers, L. W. Valter, J. Galavazi, P. v. d. Berg; C. J. - Oerlemans; ..Kennemerplein: S. Smit, Jb. v. d. Broek, fa,'.iDe'tHaas-Peree; 'Houtmanstraat: D. Rijke; Snelliusstraat: K. Tijssen; Huygensstraat: R. Feddema; Grahamstraat: Zwaan's Boekhanel; Stephensonstraat: A. Trap, C. Kleiman; Edisonstraat: fa. Lombar Petri. Kompasstraat: Wed. Varkevisser; Jac. van Heemskerkstraat: Wed. G. Stuut; Corn. Drebbelstraat: P. Keersemaker. De reclame begin Woensdagmiddag 4 uur en eindigt Vrijdagavond d.a.v. De inlevering der oplossingen, moet geschieden vóór Maandag 4 September a.s. 12 uur bij een der onderstaande adressen: P, Botman. Oranjestraat 24; Jb. v. d. Broek, Kennemerplein 18, S. van Dorp, Prins Hen drikstraat 66. G. Fennell, Oranjestraat, D. Geus, Kanaalstraat 75, Jac. Gorter, Kenne merlaan en Joh. de Waard, Kanaalstraat BEVERWIJK WEINIG ANIMO. Voor het pachten van de consumptiegele genheid en de rijwielstalling van het gemeen telijk sportpark bleek ditmaal al heel weinig animo te bestaan. Bij de door B. en W. ge houden inschrijving was voor de rijwielstal ling slechts één biljet ingekomen, namelijk van J. Meijer, die voor f 50 per ja-ar in schrijft. Voor het pachten der consumptie gelegenheid kwam geen enkele inschrijving binnen. DE WINKEIJS OPEN. In verband met de viering van den Ko ninginnedag en de feestelijkheden van den Harddraverij dag hebben B en W. besloten op de Donderdagen 31 Augustus en 14 Sep tember ontheffing te verleenen van de win kelsluitingswet. Algeheeie ontheffing wordt verleend voor winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak één of meer van de navolgende waren worden verkocht: brood, beschuit, koek, banket, chocolade, suikerwerken, visch, fruit, melk, melkproducten ,en eieren, fijne vleeschwaren, sigaren sigaretten, tabak, en andere rookersbenoodigdheden. Gedeeltelijke ontheffing wordt verleend ten aanzien van de niet onder de hierboven te rangschikken winkels tot des namiddags 10 uur. een drukke zondag. De laatste Zondag van de vacantiemaand werd begunstigd door prachtig zomerweer en velen hebben dezen mooien dag nog eens benut om er op uit te trekken. Reeds Zater dagmiddag bleek „de trek" er in te zitten. Veel Friesche en Gromingsche autobussen en touringcars passeerden op hun doortocht, onze Br eestraat. Groote groepen jongelui op zwaar-beladen rijwielen spoedden zich naar Castrieum of Wijk aan Zee om te> gaan kampeeren. Zondag werden te Allernaar weer motor races gehouden, die samenvielen met den eersten Zondag van de Alkmaaxsche ker mis. Als gewoonlijk kreeg onze gemeente weer ruimschoots haar aandeel dn het zeer drukke snelverkeer. Gedurende den voor middag daverden in een schier onafgebroken reeks de motoren over de asfaltbaan van de Breestraat, waarbij nog kwamen de honder den auto's en rijwielen, die zich Noordwaarts spoedden. De motorrijders bleven over het algemeen wat de snelheid betreft nogal bin nen de perken van het toelaatbare en de po litie hield een wakend oog op degenen, die meenden, dat de start voor dia races in Be verwijk gevestigd was. Tegen den middag werd het wat kalmer en vertoonde het ver keer het gewone, bedrijvige beeld van een mooien Zondag. Het was met recht een „stilte, die den storm vooraf ging", want tegen zes uur keerde de stroom uit Alkmaar terug en weer vervulden de tallooze moto ren de lucht met een onafgebroken dave rende cadenz. De doortocht had evenals in de morgenuren een normaal verloop. Een paar lichte aanrijdingen waren de eenige, overigens geringe stoornissen, welke zich in onze gemeente voordeden. De transportco'lonne van het Roode Kruis had de gebruikelijke posten bij de drukste posten betrokken. Om op alle mogelijke ge beurtenissen voorbereid te zijn was bij het politiebureau een auto ten dienste van de transportcolonne gestationneerd. Ook op de badplaats Wijk aan Zee profi teerde va.n dezen mooien Zondag in het reeds ten einde loopende badseizoen. Het be zoek aan het strand was zeer druk. Voor vele zakenlieden en kleine neringdoenden vormde deze mooie dag nog een buiten kansje. Het vervoer naar en van de bad plaats was zeer druk, doch de autobussen konden het vervoer ditmaal meester blijven. DENKT OM DE INLEVERING! De Ned. Bloembollen Kweekers centrale heeft bekend gemaakt, dat de bloembollen- bedrijven, welke nog niet of niet geheel heb ben voldaan aan de verplichte inlevering van Hyacinthen, Tulpen en Narcissen daar toe nog gelegenheid hebben op Donderdag 31 A,ug. en Vrijdag 1 Sept. Men verzoekt ons er nog eens met nadruk op te willen wijzen, dat deze verplichte inlevering voor of op uiterlijk 1 Sept. moet zijn geschied, om voor een teeltbewijs in aanmerking te komen. SPORT OP KONINGINNEDAG De Voetbalvereeniging „Beverwijk" heeft op haar terreinen aan den St. Aagtendijk voor Donderdag 31 Augustus a.s. (Koninginnedag) het volgend programma vastgesteld. Ope ning der terreinen namiddag 4 uur. Worstel wedstrijden door de leden der kraehtsport- vereeniging D. O. K. Onder de deelnemers be vinden zich ook de Gebrs. Groeneveld. Gewichtheffen en demonstratie der Jeugd- afdeeling van D. O. K. 6 uur Voetbalwedstrijd tusschen Beverwijk en IJ. F. C. (kampioen Zaterdagmiddagcom petitie). Tijdens de rust optreden van de bekende Haarlemsche acrobaten Guus Seheffer en M. H. de Wolff. DE RIJWEG IS VOOR HET SNELVERKEER. Zaterdagavond heeft de politie in samen werking met de rijiksveldwacht zich beijverd om den rijweg van de Breestraat zooveel mogelijk voor het snelverkeer vrij te houden. Voortdurend werd gesurveilleerd, waarbij degenen, die aan de binnenzijde der gazons in groepjes rustig converseerden, alsof er niemand anders van den weg gebruik moest maken, tot doorloopen werden aangespoord. Ook de groepjes wielrijders, diie bij voorkeur op de moeilijkste punten „beurs" plegen te houden werden van .deze plaatsen verwijderd. Zoo verrichte de politie op dezen drukken Zaterdagavond nuttig werk, waarvan opvoe dende waarde uitging. WAARSCHUWING. De plaatselijke politieautoriteiten vestigen de aandacht op onderstaande waarschuwing: In verband met de vele bij hem ingeko men klachten, geeft de hoofd-commissaris van politie te Utrecht in overweging, alvo rens jZaken te doen of in relaties te treden met het Hypotheek- en Assurantiekantoor, eigenaar J. Zegers, Grietstraat 20 aldaar, in lichtingen in te winnen bij de afdee-liing centrale recherche zijner administratie, hoofdbureau van politie kamer 16. HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelia, d. v. Com. Castrieum en Corn. Beentjes, Marines Aloysius, z. v. S. J. Rumpïng en Joh. Beentjes. Overleden: Geene. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Petr. Sineger Dz., en G. M. van Duivenvoorde, beiden alhier. BEVOLKING. Vertrokken personen: Mej. Adr. Koot, liefde zuster, van Ant. Verherentstraat 6 naar Wij- chen. Mej. M. J. Pieterse, rel. onderwijzeres, van Ant. Verherentstraat 6 naar Aalten. Petr. A. A. Verhoeckx, R.K. geestelijke, van A. Ver herentstraat 2 naar Amsterdam. GEVONDEN VOORWERPEN. Een fototoestel en een kersenmand. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN MAANDAG 28 AUGUSTUS Thalia. Bioscoop „De Vrouw in de Scha duw". 8.15 uur. DINSDAG 29 AUGUSTUS Thalia. Bioscoop: „De geheimen van het Oerwoud", 2e ep. 8.15 uur. AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 28 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: Opvoering van „De meneer van 5 uur" door de Ver. Leden van het Schouwtooneel. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Bouwmeester's Revue „Dat's goed bekeken". 8 uur. Luxor Sound Theater: Jackie Cooper in „Twee Vaders". Verder ,,'n Rustkuur". 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Een meisje dat men niet vergeet" Op het tooneel: Bar dine t, Italiaansche straat muziek 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Wien mur Wien". Op het tooneel: Lajos Rigo, de Hongaarsche viool-virtuoos. 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 29 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 u. Schouwburg Jansweg: Opvoering van „De meneer van 5 uur" door de Ver. Leden van het Schouwtooneel. 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Bouwmees ter's Revue „Dat's goed bekeken". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MARKTNIEUWS. BEVERWIJK, 25 Augustus 1933, Spinazie, per kist f 0,180,40 Postelein, per kist f 0,120.22 Andijvie, per kist f 0,380,58 Wortelen, per K.G. f 0,08—0,11 Augurken, per slof f 0,180,65 Aardappelen, klei, p. K.G. f0,02r—0,05 •ld. zand, per K.G. f0,06 Doppers, per K.G. f 0.23 Capucijners, per K.G. f 0,23 Raspers, per K.G. f 0,180,24 Tuinboonen, per K.G. f 0,05 Snijboonen, per K.G. f 0,07.0,12 Heerenboonen, per K.G. f 0,060,12 Troslieerenboonen per K.G. f 0,12 Roode kool, per 100 f 57 Savoije kool, per 100 f3—5 Bloemkool, per 100 f 822 Uien, per Kilo 'f 0,03'1 Sla, per kist f 0,180,48 Rabarber, per 100 bos f4.8o Pieterselie, per kist f 0,14 Selderie, per bos f 0,02 Appelen, per Kilo f 0,120,18 Peren, per Kilo f 0,14—0,26 Pruimen, per 100 f 0,140,22 Aardbeien, per doosje f 0,200,26 Frambozen, per doosje f 0,300,42 Bessen, per Kilo f 0,15 Goedkoopere toestellen en technische verbeteringen. De traditioneele „snufjes". (Van onzen Londenschen correspondent) De decorateurs die de groote zaal van het gebouw Olympia moeten aankleeden vroor tentoonstellingen hebben altijd een moeilijke taak. De naakte inwendigheid daar houdt het, midden tusschen die van een reusachtige markthal en die van het kopperron van het Waterloo-station. Maar de kunstenaars be reiken er nochtans wonderen mee. Voor de Radio-Show hebben zij het inwendige een kathedraalachtigen aanblik gegeven. Deze aanblik roept weliswaar in de verste "erte niet de herinnering wakker aan bezoeken aan de kathedraad van de City of aan die van Westminster. Maar Gothiek die door de ondoorgrondelijke werking van den men- schelijken geest al meer is verbonden aan radio, getuige de puntbogen van luidspreker- schermen, is wat opzichtig nagebootst in drie enorme quasi—ramen, aangegeven met bm~-n vol kleurige neon-licht. En met eenige hec taren dundoek, zilverig en donkerblauw, heeft men het kolossale glazen dak weten te herscheppen in een schemerig gewelf van hemelsehe tinten, 't Schip is dan de tentoon stellingsruimte waar 5000 voorlfcopig ziel- looze ontvangers tusschen flonkerende licht jes en wedijverende tinten de aandacht vra gen der voortscliuifelende drommen. Wel afgemeten vormen de 312 stands 12 K.M. potentieele muziek (of elk ander ge luid dat een ontvangtoestel vermag te open baren). Het geheel is een aangrijpend mo nument van industrieel vertrouwen, dat af neemt dat nagenoeg alle bezitters van radio-toestellen in het land en er zijn er nu meer dan 5.000.000 in. welbegrepen uo- to-date-heid bereid zullen zijn hun toestel van 1932-33 te vervangen door het voort brengsel van 1933-34. De tentoonstellers stel len zich voor dat zij gezamenliik orders zullen plaatsen tot een bedrag van 25.000.000. Er is ditmaal wellicht meer rechtvaardi ging voor het afdanken van het model van verleden jaar dan vroeger. De technische vooruitgang is voor een aantal soorten aan zienlijk en er komt bij dat in het algemeen genomen de prijzen met ongeveer 20 percent zijn verlaagd. De eens zoo kostbare super- heterodyne ontvangers zijn binnen het be reik van bescheiden beurzen gekomen. Er is op het oogenblik geen ander type dat zoo doeltreffend de hatelijke inmenging van de naaste buren van den zender van uw keuze voorkomt en nationale zenders op veiligen afstand van elkaar houdt. Daarom wemelt het op de tentoonstelling van superhetero- dynes, die thans met vrucht en zonder dat de stuivers wegloopen met vernieuwing van droge batterijen kunnen worden .gebruikt door menschen, die niet over hüisstroom be schikken en er zijn er in Engeland 25 pereent van. Voor dezulken heeft men nieuwe kringen ontworpen, die slechts een vijfde deel van de stroom uit droge batterijen 'eischen, welke 'voorheenvoorweergave met dragelijk volume noodig was. Een interessante "nieuwigheid is ook voor Engeland de aanwending van automatische volume regelaars, die het euvel van wegkwijnende ontvangst van verre zenders heeten op te heffen. Het radio-genie, dat een filter of een zeef kan vinden waarmede de hinderlijke uit zendingen van moeder Natuur buiten uw ontvanger worden gehouden, moet echter ONGEWONE DIPLOMATENONTMOETING. Aan het strand van de Italiaansche badplaats Riccioni heeft Mussolini (rechts) den Oosten rijlcschen bondskanselier Dollfuss (midden) in dit ongewone costuum ontvangen! De duce was namelijk het jacht van Dollfuss tege moet gezwommen. nog opstaan. De sterkste en de beste ontvan ger, in zijn hoogste ontvankelijkheid voor bet binnenbrengen van verver wij derde uitzen dingen, brengt tevens het radio-gruis van alle electrisehe stormen en stormpjes mee, die zich in een straal van een 1000 K.M. rond den ontvanger ontwikkelen. Het moet nok storend werken wanneer men het niet hoort. En men kan zich voorstellen hoe de hoe danigheid van weergave zou verbeteren in dien dit gruis effectief den toegang tot het ontvangtoestel kon worden ontzegd. De ten toonstelling geeft nog geen belofte op dit punt. Maar er zijn toch vele toestellen, wier gevoeligheid en selectief vermogen zoo fijn zijn dat men de hulp van hun hoogste ont vankelijkheid niet behoeft in te roepen. En daarmee is al veel gewonnen. Van de snufjes noemen wij een toestel dat van twee sprekers naast elkaar is voorzien en dat, zooals de vervaardigers het meer vin dingrijk dan juist uitdrukken, ..stereoscooi- sche" geluidseffecten geeft; de metalen ,,Catkin"-lampen die overigens alleen dit voordeel op de lampen met glazen mantels schijnen te hebben dat ze minder gemakke lijk breken; een toestel dat voorzien is van een speciale inrichting, welke doofheid, zelfs stokdoofheid maar toch niet alle vormen van doofheid, overwint; een toestel voor den wandelaar, zoo groot als een klein si garenkistje en nog geen pond zwaar, dat ge riefelijk kan worden meegevoerd in een rug zak; een weelderig misbaksel, prijs 120, dat een radio-ontvanger, een electrisehe klok, een gramophoon en ëen cocktail-kabinet in zich vereenigt; luidsprekers met een half dozijn te verwisselen schermen om de artistieke huisvrouw in staat te stellen het aspect van den spreker in overeenstemming te brengen met het karakter van haar inte rieur; een paar televisie-toestellen, het goed koopste 12; een stand met telephoontoe- stellen die ingeschakeld zijn op gramophoon- platen die al het wetenswaardige, dat de inzending biedt, opdreunen (dit is voor het gemak van de bedienden van de firma die slechts een persoon tegelijk te woord kunnen en andere met sierlijk gebaar kunnen ver wijzen naar de telephoontoestellen)een stuk goud ter waarde van 2000 en 20 K.G. zilver, voorstellende de hoeveelheid van dit edel metaal die door een fabrikant oer jaar wordt gebruikt voor de vervaardiging van schakelaars en zekeringen; een toestel dat •den zender van uw keuze instemt op mon deling bevel (ge zegt b.v. ..Radio Paris" en een buitengewoon ingewikkeld electrodvna- misch mechanisme gaat aan het werk en toovert binnen eenige seconden het- geluid van dezen zender uit den spreker)een ont vangtoestel in den vorm van een vleugel- piano, dat ook als gramophoon dienst doet en in zijn inwendigheid een kast voor gra- moühoonnlaten verbergt. De B.B.C. is ditmaal zeer indrukwekkend voor den dag gekomen met een theater, waar 2000 menschen plaats kunnen vinden en in levenden lijve de corypheeën.van. Broadcas ting House bezig kunnen zien. De Posterijen laten zien zien hoe radio-stoornissen, ver oorzaakt door menschelijke activiteit (door electromotoren voor allerlei doel, door elec trisehe reclames enz.), kunnen worden op geheven en hoe zij transatlantische tele- phoongesprekken door elkaar gooien „in transito" en weer netjes rangschikken wan neer ze het bevoegde oor naderen. Zuiniger lampen, doeltreffender kring systemen, betere luidspreker, daarvan ge tuigt de Show van dit jaar. Ze getuigt er tevens mee dat luisteren naar de radio goert- kooper en aangenamer wordt met het voort schrijden der jaren. De ontwikkeling van dit verschijnsel in ons leven is enorm. Indien men op vier luisteraars per ontvangtoestel rekent dan heeft Groot Brittannië er op het oogenblik ongeveer 25.000.000. Het is een klavier van de volksziel om te bespelen van een omvang en met mogelijkheden voor goed of. voor kwaad als Abraham Kuyper niet had kunnen droomen. Geen wonder dat de B.B.C.die hier de monopolistische ver antwoordelijkheid heeft, blootstaat aan ein- delooze kritiek van allen, die nu en dan meenen dat het klavier op bedenkelijke of zelfs gevaarlijke wijze wordt bespeeld. Heeft het ultra-conservatieve orgaan van Enge land, de Morning Post, geen rillingen ge jaagd over de ruggen van zijn lezers toen het gewaagde van „radiocratie" als de nieuwe tyrannie, welke de ziel van Engeland bedierf? Als er gevaar wordt gezien in de werkzaam heid van die voorbeeldige neutrale en on partijdige B.B.C. wat moet men dan wel denken van het verpolitiekte radio-bedrijf dat nationale saamhoorigheid schijnt te ont kennen of van andere radiouitwassen, waar bij zenders instrumenten worden van mee- doogenlooze dictatuur en wapens in strijd van naties en rassen? Het zijn angstwek kende gedachten die slechts zoo nu en dan zich even baanbreken door de b ewondering voor de Gothische lichtbogen en de prach tige muziekmeubels, welke Olympia te zien geeft. A. K. VAN R. FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSCHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) 53) Deligny streek zijn hand over zijn donker, nu kort geknipt haar en streek met zijn vin ger over het lange litteeken op zijn hoofd. Het had heel wat op zijn geweten dat litteeken, dacht hij met een terugblik op zijn leven. De laatste weken was hij in zekeren zin veranderd; de uitdrukking van overmoed was verdwenen, in plaats daarvan was een zekere waardigheid over hem gekomen. Op zijn gelaat lag een rustige zekerheid, dat het n°g aantrekkelijker maakte dan ooit te voren. En. nu had eindelijk het uur voor de hu welijksplechtigheid geslagen. Als een bekoorlijke verschijning in wit satijn stond Cornelia, naast, haar vader te wachten. Een zachte kleur 'gleed over haar wangen en uit. haar diepe sterrenoogen straalde voortdurend een groot en stil ge luk. Norman's hart klopte pijnlijk doch hij voelde het ploseling rustig worden, toen hij de hand van zijn dochter legde in die van den man, die over een kort oogenblik haar echtgenoot zou zijn. En hij voelde het weer, toen hij zag, dat zij de rustige oogen in vol komen vertrouwen oprichtte naar de rustige oogen boven haar. Hij keek op met een glimlach om zijn lippen,, de ondragelijke pijn in zijn hart kwam op en ging weer heen. Het was een pracht-kerel, die Fransch man, die hem zijn dochter ontnam; hij zou zeker een goed echtgenoot zijn. Als dat ook niet was De glimlach stierf weg, Wild's gezicht werd ernstig. Hij zou nu ongelooflijk vreeselijk alleen zijn daar was geen ont komen aan. Toen keek hij naar Royle, die met onverstoorbaar gelaat naast Denise Le- vallier stond te kijken naar het bruidspaar. Een goede jongen die Frank. Hij had zijn ontslag heel goed opgenomen en scheen nu meer dan getroost door het Fransche meis je, dat hem aanbad. Hij zou hem promotie moeten laten maken, een paar duizendjes in komen meer om den weg tot zijn huwelijk te effenen. Hoe dikwijls zou hij Cornelia voortaan zien, vroeg hij zich af. Ze zou na tuurlijk meestal dn Frankrijk zijn. De Selin- nes was buitengewoon inschikkelijk geweest in het woonvraagstuk; hij had het kasteel aan het jonge paar overgelaten en zich zelf tevreden gesteld met zijn appartement te Parijs. Ze zouden natuurlijk dikwijls naar Amerika komen Cornelia had beloofd, dat ze Er kwam beweging oiider de genoodigden geniisch van kleeren en gemompel van stemmen. De Comte en Comtesse Deligny wendden zich nu tot hun gasten. Wat de heeren betrof, deze waren buiten gewoon ingenomen met Cornelia's blonde en frissche schoonheid; de dames, onberis pelijk en smaakvol gekle&de Fxancaises, hadden haar van alle kanten opgenomen en zich tenslotte gewonnen gegeven voor haar bekoring en de zeldzame schoonheid van het zacht blozende gezicht. Toen de bij zonderheden omtrent haar heldhaftige trouw aan den man harer keuze onbe kend en zonder geld bekend was geworden groeide Cornelia zelf uit tot een heldin. Raoul's peettante, een eenigszins strenge oude dame met donkere oogen, die konden flikkeren in een nog knap, perkamentkleu- rig gelaat, was daags te voren zeer gedeci deerd bij de Wild's binnen komen vallen om op haar gemak de toekomstige vrouw van „dien jongen rakker" op te nemen. De oude dame was geheel gewonnen en nu de plechtigheid was afgeloopen, zocht ze mid den onder de gelukwenschen, het gelach en het vroolijk, zorgeloos gebabbel, Cornelia op, die aan alle kanten omringd was. Zoodra deze haar zag, keerde zij zich om, legde haar frissche wang tegen het gerimpelde gelaat der oude dame en kuste vriendelijk Raoul's „peettante" zooals ze haar nu beiden noem den. De scherpe oogen der oude dame wer den zacht, ze nam Cornelia's hand en liet een kostbaren, antieken parelring aan haar vinger glijden. „Paarlen staan je goed, mijn lieveling, zei ze ernstig. Raoul, die zijn bruid gemist had, kwam juist weer bij haar en kreeg een kus en een licht tikje met de lorgnet van zijn peettante. „En als je be lieft goed voor Madame la Comtesse zor gen", zei ze streng en hinkte weer weg, terwijl ze gedecideerd met haar stok op den grond tikte. De Selmnes deed iedereen verwonderd staan door zijn opgeruimdheid en zijn zicht bare ingenomenheid met zijn knappen broer en diens aardig vrouwtje. Hij kuste zijn blozende schoonzuster, een, twee, driemaal ten aanzien van iedereen en Raoul had er gedwee bijgestaan tot groot vermaak der gasten. Norman Wild deed ook zijn best. Hij lach te en maakte gekheid met de anderen en hield zich zelf voortdurend voor, dat hij het buitengewoon getroffen had met zijn schoon zoon; de hoofdzaak was toch dat Greta gelukkig was. Julia Lawson lette op hem uit de verte; ze begreep, dat het beter voor hem was zoo voort te sukkelen met zijn Fransch, te lachen en te praten op de hem eigen vriendelijke manier dan te zwijgen, wat hij zeker zou doen als zij in zijn nabijheid was, daar zij zijn gedachten steeds raad de, voor hij ze had uitgesproken. Dat zou later komen. Nu moest ze zorgen, dat het bal vroolijk doox ging, een gemakkelijke taak, want zelfs de lucht om haar heen scheen vól geluk. Zij zag nu en dan Frank en de kleine Denise. De Levalliers hadden veel met hem op. Frank's vurig, jongens achtig gezicht keek vol voldoening neer op het meisje naast hem. Toen was er, voordat ze het zelf wisten, een stilte ingetreden. Het was afgeloopen, Raoul en Cornelia hadden hen juist veria ten. Stralend en gelukkig hadden zij hen, naast elkaar, „au revoir" toegewuifd en waren naar Tyrol vertrokken, waar ze hun wittebroodsweken zouden doorbrengen. De laatste gast was vertrokken en Norman Wild, die bijna verachtelijk keek naar de witte bloem in zijn knoopsgat, was weer terug in zijn appartement in het Hotel Con tinental. Hij keek droomerig en peinzend rond, dan liep hij plotseling naar de deur en drukte zoo lang op de bel, die nijdig bleef doorrinkelen, tot een bediende ver wonderd en bulten adem binnen „Mevrouw Lawson Madame waar is ze? Vlug wat". „■Maar Monsieur ik denk op haar ka-

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5