HET NIEUWE AVONDBLAD Vereeniging. A. A. M.l 18e JAARGANG NO. 254 Woensdag 30 Augustus 1933 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets.,per maand cents plus 2^ cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Mie abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in dé registers gin ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd -j, ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen ris o-evolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden: 400.bij verlies van Ln hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; f 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en wouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bijverdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet 'noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN PE HARINGVISSCHERIJ IN 1932. De regeering steunt niet genoeg kuchten van de haringreedeks. In de Dinsdag te 's Gravenhage gehouden vergadering van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij heeft de voorzitter, de heer W. Richter Uidenbogaardt een rede gehouden, waarin hij zeïde, dat het visscherijbedrijf weer een poover resultaat heeft opgeleverd. Het moet slechts tot tevre denheid stemmen, dat de algeheele stopzet ten van het bedrijf is voorkomen. In groote mate is dit te danken aan de 2 1/2 millioen règeeringssteun, die uiteindelijk verleend werd. Wel was deze steunverleening allesbehalve ideaal, getuige, dat van de na 26 September gevangen 400.000 kantjes haring slechts voor 65.000 kantjes van het crediet werd gebruik gemaakt, zoodat dan ook van de beschik baar-gestelde 2 1/2 millioen, slechts f 560.000 is opgenomen, maar vast staat dat door dezen regeeringsmaatregel een oogenblikkelijke déhacle in het bedrijf is voorkomen. Het vorig jaar hebben de Düitsche reede- rijen, daartoe in staat gesteld door 's rijks schatkist, hun vloot met 30 motorschepen kunnen uitbreiden en thans is op de Düit sche rijksbegrooting opnieuw 6 millioen R.M, uitgetrokken voor verderen aanbouw van 50 haringschepen. Zoo wordt de Duitsche visscherïj gesteund! En bij dit alles komt nu nog dat Duitsche keilers hun haring te IJmuiden komen mark ten, Deze haring wordt in verschen toestand aangevoerd en kan als zoodanig vrij van in voerrecht naar Duitschland worden uitge voerd.' Onze regeering schijnt hier onmachtig te- 'geaoKr te staan. Kan het onlangs in het leven geroepen retorsie-wetje, waarbij af- yeermaatregelen genomen kunnen worden, hier niet worden toegepast? Het is toch een volslagen onhoudbare toestand, dat ons vis scherijbedrijf een hoog invoerrecht wordt opgelegd terwijl Duitsche visschers hun vangst hier komen markten om te profitee- ren van de veelal betere prijzen dan in Duit sche havens te bedingen zijn; van de betere prijzen die onze handelaars, dank zij hun uitgebreide connecties, kunnen uitleggen! Moet in de tegenwoordige abnormale tij den ons economisch verweer niet krachti ger zijn? Het negatieve resultaat bij het Duitsche invoerrecht op gezouten haring, door onze regeeringsonderhandelaars bereikt, is van voldoende bekendheid en zou dus niet op nieuw ter sprake behoeven te worden ge bracht, ware het niet, dat in de onlangs ge publiceerde memorie van toelichting betref fende het handelsverdrag een minder juiste voorstelling van zaken wordt gegeven. Wij lezen daarin woordelijk: „De Duitsche regeering was echter bereid om naast de be staande berekening van het invoerrecht per vat met Nederland overeen te komen een berekening op grond van het bruto gewicht waardoor het verschil in belasting tusschen de Hollandsche en de Schotsche ton voor een zeer groot deel werd opgeheven". Dat is juist onze groei, dat het verschil in belasting tusschen de Hollandsche ton (100 K.G. nettó vischgewicht) en de Schotsche ton (120 K.G. netto vischgewicht) voor een zeer groot deel wordt opgeheven. De concur - rentiemogelijkheid eischt juist, dat een ge- evenredigd verschil in belasting in ver band met het verschillend vischgewicht zal bestaan. Wat toch is het geval? De Duitsche regee- ring laat thans de keuze aan den expediteur tusschen betaling van een invoerrecht van 9 R.M. per vat en een berekening van 5.85 R.M. per 100 K.G. x het bruto gewicht. Onze ton weegt bruto 140 en een Schotsche ton 160 K.G. zoodat onze ton wordt belast met 8.19 R.M., terwijl de Engelsche exporteur natuur lijk kiest 9 R.M., latende alzoo een verschil van slechts 81 pf. of ongeveer 48 cents. En nu komen juist de douane-technische moeilijkheden waarover in de memorie wordt gesproken, want om dit kleine voordeel te behalen moeten de vaten haring uit het- schip of den wagon worden gelost en gewogen wor den, waarmede het gansche voordeel vervalt en waarvan het gevolg is, dat wij met onze ion, die 20 K.G. minder inhoudt dan de Schotsche ton, een even hoog invoerrecht te betalen hebben. .Het is voor een ieder duidelijk, dat bij los sing van de vaten uit het schip of den wagon de kosten evenveel zullen bedragen als het te behalen voordeel van 48 cents,, nog daar gelaten, dat vooral bij zomerweer het nadeel aan de waar toegebracht, niet te overzien is. De verwachting wordt uitgesproken, dat de regeering het visscherij proefstation zal blijven steunen. Tegenover dit alles beval spr. een hechte organisatie aan. Het door den secretaris, den heer Joh. A. Mulder, uitgebrachte jaarverslag vermeldt: hi het afgeloopen jaar waren bij de Ree dersvereeniging voor de Nederlandsche ha- ringvisscherij aangesloten: 63 leden met 43 stoom- en 210 motorschepen. Van de geheele haringvloot hebben in 1932 aan de drijfnetharingvisscherij deelgenomen 44 stoom- en 194 motorschepen, die 556.568 kantjes haring (versche haring inbegrepen) bobben aangevoerd. De gemiddelde prijs per kantjé kan op f 10.75 worden gesteld. Ten aanzien van den radio-visscherij om roep wordt opgemerkt, dat de eigen omroep dienst zich steeds meer in de belangstelling van reeders en andere belanghebbenden ver heugt. Met betrekking tot het politie-toezicht op de Noordzee, den radiodienst en de praairap-' porten wordt medegedeeld, dat het hoofdbe stuur verleden jaar alle medewerking heeft ondervonden van de commandanten onzer politiekruisers. Een krachtig zendstation op Hr. Ms. Vul- canus blijft voor een behoorlijke berichtge ving van de vloot dringend gewenscht, aan gezien onze schippers thans uitsluitend zijn aangewezen op omroépberichten van Mr. Ms. Nautilus. Den autoriteiten wordt dank gebracht voor de gratis telegrafische toezending van de praairapporteii onzer politiekruisers, welke rapporten door alle belanghebbenden zeer op prijs worden gesteld. Ongeveer 45 schepen hebben verleden jaar aan de Kanaalvisscherij deelgenomen- De medewerking van de gemeentebesturen op de door het hoofdbestuur voorgestelde maatregelen tot vermeerdering van het ha- ringverbruik in ons eigen land bleek uiterst gering te zijn, zoodat het plan om werkloozen met haring te doen venten, niet kon door gaan. Een onrustig jaar ligt achter ons, doch indien alle voorteekenen niet bedriegen, wachten ons nog velerlei moeilijkheden. Met klem wordt op samenwerking aangedrongen. koninginnedag in thalia. Het feestprogramma in Thalia op Ko ninginnedag biedt ditmaal voor elk wat wils Des middags wordt een uitstekende kinder voorstelling gegeven door het Amsterdam- sche Tooneel met „De guitenstreken van F'ip en Flap", waarbij de jeugd onbedaarlijke lachsalvo's zal doen schallen. Des avonds wordt,.ih, den schouwburg een alleraardigste klucht opgevoerd: De toffe jongens van het Zevende". In de concertzaal zal een groote feest avond georganiseerd worden, waarbij zal optreden de bekende humorist Henry Durant. Men zie verder de advertentie in dit blad. brutale inbraak. Op klaarlichten;;, dag,,, tijdens het middag sluitingsuur ^hébben ongénoode gasten een poging tot inbraak ondernomen in het ma gazijn der firma Z. aan dé Breestraat. Door een raam aan de achterzijde wist men het pand binnen te komen, waarna men gepro beerd heeft een kast open te breken. Waar schijnlijk is men daarbij gestoord, het bleef althans bij eenpoging. Er werd niets ver mist. De politie heeft een onderzoek inge steld. j, (Bij de installatie van den nieuwen burgemeester van Gilze Rijen héb ben .75 .vereenigingen uit die ge meente voor hem gedefileerd) Breng drie Nederlanders samen, (Aldus een bejaarde mop), En zij richten ongetwijfeld Een vereeniginkje op. Aan die woorden moest ik denken, Toen ik in de bliadien las, Hoe het bij dié installatie Daar in Gilze Rijen was. Die gemeente' is geen' „grootstad" In ons lieve' vaderland, En ik heb igeen statistieken Van dit vraagstuk bij de hamd_ Maar waarneer het daar al zoo is Op vereenigingsgebied Hoeveel zijn er dan tesamen In ons heele land wel niet. De gedachte, doet jeduizlen, Ook al ga je op den gis, 't Woord van die. drie- Nederlanders Heeft het blijkbaar ndet ver mis. En wij krijgen in o.ns landje Het paradoxale beeld: Zoo intens zijn wij vereenigd, nat wij hooploos zijn verdeeld. P. GASUS. PROF. MOLEY (links) de welbekende Ameri- kaansche econoom en leider van Roosevelt's z.g. „hersentrust" heeft ontslag genomen als onderstaatssecretaris. Hij gaat zich aan de politieke journalistiek en de studie wijden. DE KUSTVISSCHERIJ EN DE VISSCHERIJ IN HET IJSSELMEER achteruitgang in de waddenzee. De afdeeling Visscherij en. van het depar tement van Economische Zaken deelt het volgende mede omtrent de kust.visscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tusschen haakjes geplaatste- cijfers betrekking hebben op de maand Juli 1932. De weersgesteldheid was voor de uitoefe ning der visscherij met uitzondering van de visscherij in. de Zuid-Hollandsche stroomen, welke in de eerste helft der maand vrij veel belemmerd werd door stormweer en hooge ebbestanden, over het algemeen zeer gunstig. In de Lauwerzee en, den Dollart en de Zuid- Hollandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij iets drukker, in- de Waddenzee en het niet afgesloten gedeelte van de Zuider zee daarentegen minder druk uitgeoefend dan in Juli 1932. De geldelijke uitkomsten der visscherij, in de Lauwerzee en den Dollart en het IJssel meer waren beter, in de Waddenzee en het niet afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten daarentegen slechter dan in Juli van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg nl. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 821,141 (538.000) K.G. en f 11,361 (f 8.319), in de Waddenzee en het niet-afge- sloten gedeelte van de Zuiderzee 2.606.269 (2,933,339) K.G. en f 19,872 (f 26926) in het IJsselmeer 533,517 (466.992) K.G. en f 203,027 (f 197,894), in de Zuid-Hollandsche stroo men en zeegaten 187,129 (116,828) K.G. en f 18,505 (f 25,190). Uit Zeeland werden ver zonden 3.037,500 (2,968,000) K.G. mosselen ter waarde van f 43,290, (f 51,750), Oesters werden in Juli van dit jaar evenals iiv de overeenkomstige maand van het vorige jaar niet verzonden. In het IJsselmeer was de botvisscherij met sleepnetten niet loonend. De visscherij met staande netten verliep gunstig, terwijl ook met de kuilen en kornetten tamelijk veel bot werd gevangen. Door het warme weder was de prijs der bot echter doorgaans niet hoog. Met de kuilen, kornetten en staande netten werd eveneens veel schol gevangen, DE LINDBERGHS IN KOPENHAGEN. Kolonel Charles Lindbergh, die een Oceaanvlucht langs de noordelijke route ondernomen heeft om de mogelijkheid van een regelmatige ver binding te onderzoeken, is onlangs te Kopenhagen aangekomen. Mevrouw Lindbergh zet haar naam in het „gouden boek" van het raadhuis welke vangsten echter voor een groot gedeel te uit kleine schol bestonden, waardoor de prijs over het algemeen zeer laag was. De aal- visscherïj met kwak- en dwarskuil verliep zeer gunstig. Er werd veel aal gevangen, ter wijl de prijs bevredigend was. Met aalfuiken werd nog weinig gevangen. De garnalen- vangsten waren uiterst gering. In de Waddenzee en het niet afgesloten ge deelte van de Zuiderzee was de kommen vis scherij van weinig beteekenis. De ansjovis-vis- scherij met den kuil werd na 1 Juli niet meer uitgeoefend. De botvisscherij met staande netten en peur verliep niet erg gun stig. Wel werd met de peur soms vrij veel bot gevangen, doch door het warme weder was de bot slecht levend te houden. Het re sultaat der aalvisscherij was slecht. In het Marsdiep waren de vangsten van garnalen buitengewoon slecht. Van de mosselperceelen werd een lading groote. mosselen afgevischt. Op consumptie mosselen van de natuunban- ken werd niet gevischt. De visscherij op mos selen voor eenden voeder werd door eenzelfde aantal vaartuigen voortgezet als de vorige maand. De vraag naar deze mosselen nam echter af. De visscherij op mosselzaad werd door de Zeeuwen nog uitgeoefend tot 7 Juli, doch was van weinig beteekenis. De alikrui- kenvisscherij werd nog door een klein aan tal vaartuigen voortgezet. Door het warme weder was de vraag evenwel zeer gering. De visscherij op kokhanen bleef van weinig beteekenis. In de Lauwerzee gaf de garnalenvisscherij betere resultaten. Er was zeerweinig vraag naar consumptiegarnalen, zoodat vrijwel de geheele vangsten gedroogd werden. De visscherij met aalfuiken leverde nog geen gunstige resultaten op. In den Dollart en de Eems verliep de gar nalenvisscherij wat de vangsten betreft, be vredigend. De botvisscherij was van zeer wei nig beteekenis. In de Zuid-Hollandsche stroomen leverde de ankerkuilvisscherij op spiering goede vang hten op. De aalvisscherijmet kubben, korven en reep leverde door gebrek aan geschikt aas, slechts geringe vangsten op, terwijl ook met fuiken maar middelmatig gevangen werd. Het resultaat-der botvisscherij- .met schut- want, fuiken, zetnetten en lijnen was weinig- bevredigend. Met de bliek en pooknetten werd op het Hollandsch diep vrij veel schub-, viseh gevangen, terwijl daar met het wit- vischschutwand ook enkele malen zeer goede vangsten werden gemaakt. In de garnalen visscherij bleef de toestand slecht. Aan de pellerijen kon 60 a 70 K.G. per dag en per vaartuig voor 7 a 8 cent per K.G. geleverd worden. HET VISSCHERIJBEDRIJF. steeds meer trawlers naar zee. Ibël lil De reeders schijnen zich door de slechte besommingen der laatste dagen niet te laten afschrikken, want steeds gaan er booten, die gedurende korten of langen tijd hebben opgelegen naar zee of worden voor de vis scherij klaargemaakt. Zoo zijn inmiddels weer vertrokken de Anchor IJM 135 en Dol fijn IJM 103. Klaargemaakt worden de Knik ker IJM 4, Derika 4 IJM 417 en Maria Elisa beth IJM 114, met welke trawlers het aantal in de vaart zijnde booten tot bijna zestig ge stegen is. Het is te betreuren, dat de reeders er niet toe schijnen te willen overgaan, eenige or ganisatie in het uitvaren, evenmin als in het binnenkomen te willen brengen. Voor het ontbreken, van een regeling voor de bin nenkomst mag dan het argument naar voren gebracht worden, dat het practisch zeer moeilijk uit te voeren is, voor het uitvaren geldt dit niet. Hiervoor, is alleen samen werking noodig. Deze samenwerking zou dan moeten leiden tot een zekere contingentee- ring voor de diverse reederijen, een contin- genteering, hij de vaststelling waarvoor men rekening zou moeten houden met de behoef ten van den handel, vooral wat de aard der uit te oefenen visscherij betreft. Trawlers die nog niet gevaren hebben, gaan naar zee; trawlers die gevaren heb ben worden weer uit de vaart genomen, zooals nu weer de Limburgia. IDe (geweldige (aanvoer op Maandag en Dinsdag, resp. 8200 en 7500 manden hebben de markt overvoerd en den handel voor vele dagen bedorven. VELSEN FESTIVAL ST. CAECILIA, concert harmonie concordia. Voor goed geelid slechts 48 bezoekers ving de Harmonie: Vereeniging „Concordia" uit IJmuiden Dinsdagavond op het feesttere in met de afwerkingvan haar concertpro gramma aan, waarvan als eerste nummer de frisch geblazen en zuiver van stemming zijnde Mooi Neder land-ma rseh van de hand van den directeur reeds een avond: van kunstzinnig musiceeren beloofde. Deze verwachting werd niet beschaamd. Want Sibelius' Ouverture Finlandia, dat zeer terecht tot de door Concordia gaarne uitgevoerde werken behoort, was van uit stekend gehalte, zeer doorzichtig in de daarvoor voorgeschreven passages en im- Tot 1 September verlaagde Anthraciet - prijzen! Sluisplein (Ericssonstraat l) Telef. 44 Zeeweg 263, Telefoon 907 Meeresteynplein 1, Beverwijk, Tel. 2451 (Adv. Ingez. Med.) I poneerde door de zuiverheid en technische vaardigheid van het ensemble; een uitvoe ring, waarbij zich de door directeur Vles- sing gearrangeerde Suite naar motieven aan 1' Ai'lesienne ontleend, waardig aansloot. De Bloemenwals uit het Notenkraker- Ballet van Tschaïkowsky vertoonde echter in de overgangen nog wel eens een enkel zwak plekje. Na de. pauze boeide het corps door de voorname uitvoering van o.m. een tweetal zware werken, als Vlessings' jongste oeuvre, de Ouverture Solenelle, en de Ballet-Suite Coppelia. •De weinige luisteraars hebben van hun ingenomenheid met het door „Concordia" ten gehoore gebrachte programma door een hartelijk applaus laten blijken. Namens het jubilee rend St. Caecilia werd het Concordia-bestuur als herinnering aan de deelneming aan hot festival een herin- neringsmeclaille overhandigd. VELSEN'S NIEUWE ADRESBOEK. Midden in het jaar een nieuw adresboek! Velen zullen de aanvang van net jaar als oogenblik achten waarop de verschijning van een nieuw adresboek te verwachten is, doch een adresboek kan altijd verschijnen, daar het nooit nieuw genoeg kan zijn. In het nieuwe Velsensche adresboek (met IJmuiden, Santpoortdorp en een gedeelte van Duinlustpark) vindt men behalve een nieuwe, zeer uitgebreide stratenlijst, een volledige op gave van alle voorkomende telefoonnummers, Het is voor velen een uitkomst! koopt een speldje op koninginne dag. De Burgemeester van Velsen vestigt nog maals de aandacht der ingezetenen op den speldjesverkoop op Donderdag 31 Augustus a.s., ten bate van de restauratie der Nieuwe Kerk te Delft. Mogen zeer velen het inderdaad als een voorrecht beschouwen en morgen, als aller- wege in onze gemeente de speldjes zullen worden aangeboden, dankbaar 't hunne bij dragen, opdat over eenige jaren, als de voor genomen restauratie voltooid zal zijn en 'fc gebouw in ouden luister pronkt, iets ervan herinnere aan onze liefde voor het Huis van Oranje! In de algemeene deelname ligt een gewel dige kracht tot bereiking van het doel. 31 Augustus vinde ons allen met het Kerk- speldje naast Oranje! BEVERWIJK het programma voor koninginnedag. Wij laten hieronder nog een korte sa menvatting van het programma voor de viering van den Koninginnedag volgen: v.m. 8 uur: Koraalmuziek van den Wijker- toren. 9 uur: Aubade voor het Raadhuis. Kinder spelen. 10.30—12 uur: Volksspelen en Ringsteken op de Meer. njm. 2—2.30 Gymnastiekdemonstratie in het Gemeentelijk Sportpark door „Turnlust". Oplaten van postduiven. 4=—5 uur: Behendigheidswedstrijden op motoren door de Kennemer Motor Club op de Meer. 68 uur: Voetbalwedstrijd Kennemers— V.S.V. in het Gemeentelijk Sportpark. AGENDA voor beverwijk WOENSDAG 30 AUGUSTUS Luxor Theater: „De zilveren dollar" en „Blanco, de Ontembare", 8 uur. agenda te haarlem WOENSDAG 30 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: De man die niet „neen" kon zeggen, Het Nieuwe Tooneel, 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Bouwmeester's Revue „Dat's goed bekeken". 8 uur. Luxor Sound Theater: Jackie Cooper in „Twee Vaders". Verder ,,'n Rustkuur". 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Een meisje dat men niet vergeet" Op het tooneel: Bardinet, Italiaansche straat muziek 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt Theater: „Wien nur Wien". Op het tooneel: Lajos Rigo, de Hongaarschë viool-virtuoos. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 31 AUGUSTUS Feestelijkheden Koninginnedag. Schouwburg Jansweg: Het Nieuwe Tooneel De man, die niet „neen" kon zeggen. 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Bouwmees ter's Revue „Dat's goed bekeken". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1