De schat in 't oude Holland rjMUIDER COURANT. WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK RAADSVERGADERING. De financieel© positie der ge meente. Voorstellen van B. en W. aangenomen. Opheffing openbare Fröbelschool, verorde ning bewaarschoolsubsidie inge trokken. De verbreeding van de Pijp- Korting op jaarwed den en loonen van gemeenteper- soneèl. Het voorstel van het Georganiseerd Overleg inplaats van dat van B. en W. De Ken- nemers in het Sportpark. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad, mav de eerste maal onder leiding van den jouwen burgemeester, Mr. H. J. J. Scholtens. Benoemingen. va vaststelling der notulen benoemde' de M8d tot ambtenaar van den burgerlijken Jtand Mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester: tot léeraressen aan de gemeentelijke Huishoud- industrieschool in vasten dienst de dames j G. Maschaupt en W. M. Wagenaaf—Reisi- Srenin tijdelijken dienst mevr. J. M. Sonne- yelt—van Meusch. De bezuinigings-voorstellen. Vastgesteld werd een suppletoir kohier straatbelasting 1933. Vervolgens stelde de voorzitter aan de orde het voorstel tot wijzi- Unm.rtAtiïin' ir r\rw 1 OQQ «v, T, van meerdere bezuinigingsmaatregelen. Deze voorstellen beoogden, zooals uitvoerig werd gepublileerd wijziging der begrooting 1933, het treffen van financieele voorzieningen; ophef fing van de openbare Fröbelschool, intrekking- van de verordening regelende cle subsidieering van het bijzonder voorbereidend onderwijs en toepassing van een korting op de jaarwed den en loonen van het gemeentepersoneel. De discussies. De heer Visser merkte in de eerste plaats op, dat de gemeenteraden wel genoodzaakt zijn deze bezuinigingsmaatregelen te accepteeren. pan besprak de heer Visser de voorgestelde opheffing van de school voor voorbereidend onderwijs, die 60 jaren bestaan heeft. Koewei noode, zal spr. zich bij het voorstel neerleggen, alleen uit hij den wensch, dat B. en W. bereid zullen zijn zoo noodig de bijdrage in de kosten van exploitatie wat te verhoogen inc'ien mocht blijken, dat een bedrag van f 8 per leerling onvoldoende zou zijn. Spr. stelde verder voor. om de openbare Fröbelschool t ij d e 1 ij k op te heffen. Vervolgens gaf spr. te kennen, dat Iijj zal stemmen voor het voorstel van het ge organiseerd overleg in zake de loonkorting- van het gemeentepersoneel. Spr. vond het niet gewenscht den aftrek toe te passen voor on- gehuwden zooals B. en W. die voorstelden. De heer We lage wenscht de bijdrage per leerling en per jaar voor de RK. Fröbelschool van f 5 op f 6 gesteld te zien. Ook hij ver klaart het voorstel van het georganiseerd overleg te zullen steunen. - Mevr. Kern pH a a n wil in het besluit op genomen zien, dat de openbare Fröbelschool bij voortzetting door een vereeniging een strikt neutraal karakter zal blijven dragen. De heer De Bruin dient een amendement van deze strekking in. Spr. betreurt het, dat deze belangrijke voorstellen den raadsleden zoo laat zijn toegezonden, waardoor het niet mogelijk was de stukken grondig te bestudee- ïen. Na bezwaren geuit te hebben ten aanzien van de wijziging door B. en W. aangebracht in bet voorstel van het Georganiseerd Overleg verzette hij zich voorts tegen verhooging van de bijdrage aan de R.K. Fröbelschool. De v o o r z i 11 e r stemt toe, dat de stukken te laat zijn verschenen, maar als verontschul diging mag gelden, dat B. en W. aan den datum van 1 Sept. gebonden waren, terwijl met vele commissies vooraf moest worden ver gaderd. Ten aanzien van de zaak zelf merkte spr. op, dat B. en W. moeten streven naar bezui niging, bij de begrooting voor 1934 zal dit nader blijken. Wanneer echter zooveel mogelijk de vitale belangen gespaard kunnen blijven is al veel bereikt. B. en W. zullen er naar streven, om het Fröbelonderwijs voor deze gemeente te redden. Het college moet echter bezwaar ma ken tegen toezeggingen om de bijdragen per leerling te verhoogen. Tegen het praedicaat „tijdelijke" opheffing bestaat bij B .en W. geen bezwaar. De heer Maters heeft wel geen bezwaar tegen de toevoeging, dat het onderwijs bij voortzetting een neutraal karakter zal blijven houden, alleen frappeerde het spr., dat dit van de zijde der s.d.-fractie wordt opgemerkt. Spr. merkt voorts op, dat van de zijde van het bestuur der R.K. Fröbelschool 1 6 per leer ling zou worden bijgedragen. De heer Visser was van oordeel, dat de openbare lichamen maar op onkosten worden gejaagd door de versnippering van het on derwijs. Spr. achtte een verhooging van de bijdrage dan ook zeer ongewenscht. Alleen, wanneer zou blijken, dat een bijdrage van f 5 per leer ling onvoldoende is, dan zal spr. niet zoo cri mineel zijn om tegen eenige verhooging te stemmen. De heer Out uit de vrees, dat bij verhoo ging der subsidie het voorbereidend onder wijs misschien ernstig in gevaar zou komen. Wethouder Steyn licht toe, op welke wijze de bezuinigingsvoorstellen ontstaan en ge vormd zijn; in het bijzonder die, welke het voorbereidend onderwijs betreffen. Nog acht spr. het aan twijfel onderhevig, of dit besluit voor Ged. Staten aanvaardbaar is, omdat hierin tenslotte toch weer een subsidieering van dit onderwijs wordt vastgelegd. De korting der salarissen. De v o o r z it t e r zegt, dat B. en W. tot hun spijt tot dezen maatregel moesten overgaan. Het voorstel was geenszins onredelijk, want der begrooting voor 1933 en het treffen de salarissen en loonen werden in 1927 vast gesteld, toen de levensstandaard veel hooger was. Het college meent ook met dit voorstel nog een ruim standpunt in te nemen. Het is voor spr. nog zeer de vraag, of Ged. Staten met het voorstel, zooals het nu luidt, aceoord zullen gaan. De heer Visser blijft van meening dat de lagere loonen, zooveel mogelijk onaangetast moeten blijven. Laat B. en W. dan liever zoo noodig een korting van 7 pet. voorstellen. De heer De Gr oot wijst er op, dat het toch niet zoo'n groot bezwaar is, wanneer ook de ongehuwd en in de verlaging deelen, vooral niet omdat eenige progressie wordt betracht. Wethouder Steyn, voorzitter van de beide commissies van overleg, vestigt er de aan dacht op, dat men in de commissies tot over eenstemming is gekomen. B. en W. hebben gestreefd naar het vinden van een midden weg, waardoor ook enkele jongelieden, die geen te lage salarissen verdienen, hun.aandeel bij dragen in de heerschende malaise. Officieel zijn tegen het nieuwe voorstel van B. en W. geen bezwaren ingekomen. Von de zijde van den Ned. Bond van Perso neel in overheidsdienst was echter een schrij ven ingekomen dat den heer Steyn niet be kend was, waarin de Raad verzocht werd een besluit te nemen, zooals in het Georganiseerd overleg is behandeld en de afwijkende voor dracht van B. en W. niet te aanvaarden. De Raad gaat hierna tot stemmen over. Het amendement van den heer De Bruin om de aanvulling „mits het onderwijs een strikt neutraal karakter blijft dragen" in het besluit tot opheffing der openbare Fröbel school op te nemen werd met 11 tegen 2 stem men aangenomen. (Tegen de heeren Maters en Versteeg) Het voorstel van B .en W. werd aldus gewij zigd en met de aanduiding „tijdelijke ophef fing", aangenomen. Aan mej. Steinmetz werd tevens eervol ont slag verleend als hoofd der openbare Fröbel school tegen 1 Nov. a.s. Het amendement van den heer Welagen om de bijdrage aan de R.K. Fröbelschool te bren gen van f 5 op f 6 per leerling werd met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. (Tegen de heeren Versteeg. Visser, De Bruin, Maters, Steyn en mevr. KempHaan) Met deze wijziging werd het voorstel van B, en W. aangenomen. Daarna werd gestemd over het voorstel, om de korting op de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel toe te passen, zooals door het Georganiseerd overleg was voorgesteld. Dit voorstel werd eveneens met 7 teg*n 6 stemmen aangenomen. (Tegen de heeren Brantj.es, Bisschop, Maters, De Groot, Braun en Steyn') Het in dezen zin gewijzigde voorstel van B, en W. werddaarna met algemeene stemmen aangenomen. Verloreeding van de Pijp. B. en W. stelden verder voor hen een crediet te verleenen groot f 132.990 voor verbreeding van de Pijp, welke werkzaamheden met steun van het Rijk in werkverschaffing zullen wor den uitgevoerd. De heer E ij k i n g informeerde naar het percentage, dat het Rijk zal bijdragen. Dit bleek den voorzitter nog niet bekend te zijn. De heer Visser drong er op aan, dat werk gemaakt wordt van de verwijdering van het Geniesluisje in de Pijp. De voorzitter zegde daarvoor de aandacht van het college toe. De voordracht van B. en W. werd met al gemeene stemmen aangenomen. De Personeele belasting. Het voorstel van B. en W. tot indeeling dér gemeente ten opzichte van de heffing- der Personeele Belasting in de zesde klasse, ont moette bezwaren bij den heer De Bruin, die van de noodzaak niet overtuigd was. Spr. meent, dat dan eerst de opcenten nog ver hoogd kunnen worden. Het voorstel van B. en W. werd met 11 tegen 2 stemmen aangenomen. (Tegen de heer De Bruin en Mevr. Kemp—Haan). Het voorstel tot wijziging der verordening van belastingbedragen ingevolge de wét op de Personeele belasting (voor motorrijwielen, enz.) werd met algemeene stemmen aangeno men. Enkele financieele voorzieningen voor den dienst van 1932 ontmoetten bij den Raad geen bezwaar. De Keninemers in het Sportpark. De voorzitter stelde vervolgens aan de orde het voorstel, om aan de „Kennemers" voor den tijd van drie jaren de terreinen in het Sportpark te verhuren onder de gepubliceer de voorwaarden. De heeren Bisschop en E ij king be pleitten opname van een clausule, dat de ge meente te allen tijde over het terrein zal kunnen' beschikken met het oog op een even- tueelen verkoep van den grond. De heer Eijking acht het verder raadzaam, de overeen komst voor een jaar te doen gelden De heer De Groot gaf in overweging om deze aangelegenheid aan B. en W.ter afdoe ning over te laten. De voorzitter deelde nog mede, dat de gemeente op den jaarlijkschen Koninginne dag de beschikking over de terreinen houdt. B. en W. waren bereid de door den heer Eijking bedoelde bepaling in de overeenkomst op te nemen. De tijd van drie jaar bleef gehand haafd. Het voorstel van B. en W. werd daar na met algemeene stemmen aangenomen. De voorgestelde wijziging van het uitbrei dingsplan voor de gronden, ingesloten door de Baanstraat, den Jan Alsweg, de Koning straat en den Patersweg werd goedgekeurd. Zonder hoofdelijke stemming Werden goed gekeurd het afwijzend prae-advies op het verzoek van het gemeentebestuur van Wijk aan Zee en Duin inzake afschaffing of verlaging der meter huren bij- het gasbedrijf; het voorstel tot het sluiten van een over eenkomst met het bestuur van het R.K. Gymnasium „Sancta Maria" te Haarlem in zake de toelating van leerlingen uit deze ge meente op genoemde onderwijsinrichting; het afwijzend praeadvies op het adres van de af deeling Beverwijk van den Ned. R.K. Bond voor groote gezinnen betreffende een reductie op de gasprijzen voor groote gezinnen. Ingekomen stukken. De volgende ingekomen stukken werden voor kemïisgeving aangenomen: Een adres van hethoofdbestuur van het verbond voor nationaal herstel, maatregelen aanbevelende tegen revolutionnaire gezind heid van onderwijzers; mededeeling van het bestuur der vereeni ging „Koninginnedag" dat zij het verzoek om een bijdrage der gemeente voor de feesten in trekt. Een adres van de plaatselijke afdeeling der Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders betreffende de uitbetaling van loon aan een te werk gestelden arbeider werd aangehouden voor een nadere bespreking in de commissie voor openbare werken. Bij de rondvraag informeerde de heer Visser o.m. naar het praeadvies op een adres van de schippers inzake den vervuilden toestand van het havenwater en naar dat van de winkelierscombinatie „Plan West" inzake het opruimen van krotten aan de Koning straat. De voorzitter antwoordde, dat het Rijksbureau voor waterzuivering een onder zoek instelt naar den toestand van het haven water. Ten aanzien van de opruiming der krotten in de Koningstraat kon wethouder Braun mededeelen, dat dezer dagen een dezer ruïnes zal verdwijnen. Er is dus een begin. De vergadering werd hierna gesloten. VERGADERING HARDDRAVERIJ - VEREENIGING. De Harddraverij vereeniging Beverwijk en Omstreken hield in de bovenzaal van hotel „Oud-Meerenstein" een druk bezochte ver gadering ter bespreking van de a.s. course. De voorzitter de heer A. Blom, deed mede deeling van het ontworpen programma voor 14 September, waarvan de struisvogelrennen een geheel nieuwe attractie zullen vormen. Voor dezen datum zullen de vogels op geen enkele baan in Noord-Holland starten. De leden toonden hun groote ingenomenheid met de wijze, waarop het bestuur dezen sportdag, geregeld had. Ook. de mededeling dat de burgerij het af te steken vuurwerk bekostigt verwierf aller instemming. Besloten werd geen regenverzekering aan te gaan. Aan den heer S. Waterdrinker werd het plaatsen van stoelen langs de baaii opgedra gen terwijl de lieer A. Blom Az. zich belast zag met het in orde brengen van debaan. Van de koopliedenvereen. „Handelsbelan gen" was een verzoek ingekomen om vreemde kooplieden van de baan te weren. De voorzitter gaf te kennen, dat het bestuur daar. zeker wel iets voor zou voelen,, maar hij wilde in dit verband wijzen op het treurige verschijnsel, dat verscheidene zakenlieden, zelfs aan de Breestraat geweigerd hebben de contributie te betalen. De zaak werd tenslotte aan het bestuur ter regeling overgelaten. De heer Rogut maakte zich tot tolk aller aanwezigen, toen hij het bestuur hulde bracht voor de geweldige hoeveelheid werk, welke verzet moest worden om alles zoo voor te bereiden. De voorzitter betrok op zijn beurt den heer Rogut in deze hulde, want. ook hij doet alles wat in zijn vermogen is, om de vereeniging behulpzaam te zijn. Spreker wees er voorts op, dat de aankoop van de draafster Sally Harvester voor de verloting een groot succes blijkt te zijn. De maatregelen, welke het bestuur nog had genomen voor controle, veiligheid en orde werden goedgekeurd. De voorzitter sloot daar na deze geanimeerde vergadering met het uit spreken van de beste wenschen voor het welslagen der harddraverij. HEEMSKERK VOOR DE RESTAUKATIE DER DELFTSCHE KERK. Het is bekend, dat de Nieuwe Kerk te Delft, waarin het stoffelijk overschot van de leden van ons Vorstenhuis rust, gaande weg sterke overeenkomst met een bouwval vertolnt: Ter -gelegenheid van het 25e re- geeringsjaar onzer Vorstin heeft liet: Ne- derlandsche volk een welgeslaagde poging gèdaan het koor dier kerk te herstellen en het tot een passende omgeving van de rust plaats onzer groote dooden te maken. Thans heeft de burgemeester van Delft, Mr. G. van Baren, een oproeping tot zijn collega's in den lande gericht, om hem bij te staan in de poging, ook de rest van het monumentale gebouw door een grondige restauratie van den ondergang te-redden en zoodoende dit -nationaal bezit de plaats te doen herkrijgen die het toekomt.- De kosten van dit-grootsche werk zijn ge raamd op rond f600.000.'Be restauratie is verzekerd, indien'alsnog een bedrag-van f 75.0000.binnen komt. Mr. van Baren, de burgemeester van Delft, komt met het voorstel, op 31 Augustus 'a.s. een speldjesverkoep in alle gemeenten van ons land te doen houden. Ook onze gemeente gaf aan deze 'oproe ping gehoor, zoodat op 31 Augustus deze speldjes te koop worden aangeboden. ZWEMBAD AAN DE MAERELAAN. Met de laatste warme dagen hebben zeer veel niet-leden het zwembad aan de Mae re laan bezocht. Het 'géheélé seizoen is liet zelfs niet zoo druk geweest. Met het oog hierop heeft het bestuur vacantiekaarten be schikbaar gesteld. Zondag a,s. om tien uur zal aan degenen die het zwemdiploma niet- behaald hebben gelegenheid worden gegeven herexamen te doen. DANSAVOND Het bestuur der R.K. dansclub organiseert op 17 September een g'rooten dansavond. De muziek wórdt verzorgd door de Toxani- band. IJMUIDEN DE INTERNATIONALE CODE. Het nieuwe internationale codeboek, vol gens hetwelk de schepen elkander met vlag- geseinen berichten kunnen geveii, zal op 1 Januari a.s. in gebruik worden genomen. WIJK AAN ZEE RAADSVERGADERING. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemees ter H. Rothe. Afwezig de heer H. Kruidenberg. Na ope ning wijst de voorzitter uit den raad een commissie van drie leden aan, tot onderzoek van den geloofsbrief van het nieuwbenoem de lid van den Raad, den heer J. P. Mel- chers, die den zetel van den heer H. Hilbrink zal innemen. Besloten werd tot toelating van liet nieuwe raadslid. De voorzitter deed na- vaststelling der no tulen mededeeling van missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van C. Duiker was een Verzoek ingekomen, om toestemming voor- het bou wen van 75 woningen op éen terrein, gele gen op den hoek van den Rijksstraatweg en den Hoogen Hoflanderweg. EEN DEEL DER FRANSCHE GENDARMERIE, die den divergstaat Andorra in de Pyreneeën bezette, toen het tot éen conflict gekomen ivas tusschen jeugdige „hervormers" en :de regeerende families over het kiesrecht Dé voorzitter verwees naar een beschik king van den Minister van Arbeid ten aan zien van dit ter-rein. Het uitbreidingsplan laat tusschenbebouwing niet toe. Bovendien is het ontbreken van rioleering een groot be zwaar. De heeren v. d. C o 1 k en Poortstra be treurden'het, dat zoo'n belangrijk object voor werkverruiming verloren moet gaan, doch de voorzitter kon geen enkele toezegging doen, omdat tenslotte in hoogste instantie een uitspraak was gedaan. Het adres werd voor kennisgeving aange nomen. Van W. Koopman was. een verzoek ingeko men, om aan de Kroon voor te stellen hem een vergunning te verleenen voor zijn café boven het voor deze gemeente maximum aantal. Op voorstel van B- en W. werd op dit verzoek afwijzend beschikt. De heeren C. Gijsberts en J. Poortstra hadden een voorstel ingediend, om aan hen. die na 1 Aug. j.l. ge durende twee maanden of langer werkloos zijn, van gemeentewege een toeslag op hun steunuitkeering te verleenen. ten bedrage van de helft der door hen te betalen premie voor het ziekenfonds. Op grond van het feit, dat een zoodanige toeslag in strijd is met de Rijkssteunregeling, terwijl de gemeeiite-fi- nanciën bovendien een dergelijke uitgave niet veroorlooven, stelden B. en W. voor het voorstel te verwerpen. De heer Gijsberts meende, dat het voor stel zonder financieele bezwaren voior de gemeente kan aanvaard worden. Men kan volgens spr. weer toename van het aantal ziekenfondsleden verwachten,.waardoor min der ziektegevallen ten laste van het Burger lijk Armbestuur komen. De gemeente zou den Minister van het raadsbesluit in kennis moeten stellen, mo gelijk dat dit resultaten afwerpt. De voorzitter was van oordeel, dat een dergelijk verzoek niet van deze gemeente dient uit te gaan. Zij moet zelf aan de re geering steun verzoeken, om de zaken loo- pende te houden. De financieele gevolgen van een dergelijk besluit zouden bovendien niet meevallen. De heer Poortstra verwachtte van den voorgestelden maatregel voor de gemeente zeer gunstige resultaten. De voorzitter kon niet' vér dér gaan, dan toe te zeggen, dat hij. deze aangelegen heid in de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zal bespreken. Het voorstel van de heeren Gijsberts eri P.oortstra werd daar na verworpen. Op voorstel van B. en W. werd besloten de Reguliersstraat, de Reguliersdwarsstraat, als mede een gedeelte trottoir aan den Munni- kenweg in eigendom en beheer van de N.V. Bouw Maatschappij „De Kleis" over te ne men.. Vervolgens werd een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1932 Vastgesteld. De voor zitter deelde mede, dat het subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur met f 75.000 moet worden verhoogd, hetgeen geschiedde. Om het tekort te dekken zullen B. en W. trachten een geldleening groot, f 30.000- te plaatsen. Vervolgens zal aan het Rijk een bijdrage van f 21.500 worden gevraagd in de kosten dei- gemeentelijke huishouding en een bedrag van f 21.000 als bijdrage in de meerdere kos ten der steunverleening. Vervolgens behandelde <3? Raad. de nieuwe bouwverordening in overeenstemming met de bepalingen van de nieuwe. Woningwet. De heer G e y s bepleitte opname, van een artikel, waarin een betere, afwerking van de schoorsteenen wordt voorgeschreven. Nadat een ambtenaar van Bouw- en Wo ningtoezicht den Raad van technisch advies had gediend, zouden B. en W. een redactie overwegen, die aan het verlangen van den heer Geys tegemoet komt. De verordeningwerd vervolgens vastge steld. Staten van oninbare en- nog te verhalen posten, behoorende bij de gemeenterekening 1932 werden eveneens ongewijzigd vastgesteld Vervolgens werden den Raad aangeboden de gemeenterekening 1932, sluitend met een tekort van f .88270,57; de rekening van het Burgerlijk Armbestuur met een nadeelig saldo van f 99.37 en de rekening van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis met een ba tig saldo van f 2591.02 1/2. Deze rekeningen werden in handen gesteld van een commissie, waarin zitting kregen de heeren H. C. v. d. Colk, D. Kruithof en H. Kruidenberg. De heer H. C. v. d. Colk had den Raad verlof gevraagd tot het stellen van vragen over het tewerkstellen van steuntrek- kenden bij particulieren. De Raad stond deze interpellatie toe. -De voorzitter, die de vragen onmid dellijk wenschte te beantwoorden, deelde mede, dat in Wijk aan Zee tennisbanen werden aangelegd, waaraan in de badplaats reeds lang behoefte bestond. Het aantal werkkrachten, dat daaraan ar beidde was zoo klein, dat B. en W. de vrees hadden, dat de banen eerst na het seizoen gereed zouden komen. Het college wilde dat voorkomen. B. en W. hebben toen een tien tal steuntrekkendén aan het werk gezet. De kosten van deze werkkrachten zijn bestreden uit de post welke voor werkverschaffing was gereserveerd. De heer v. d. Colk zei, dat hij deze vra gen gesteld had, omdat aan een tuinder, die onmogelijk personeel kon bekostigen, wel eens door de gemeente een werkkracht zou zijn geweigerd. De voorzit t e r antwoordde, dat ook in dit opzicht de gemeente de helpende hand reikt, waar dit maar even kan. De interpellatie werd hierna gesloten. Bij de rondvraag drong de heer Poort- s 11' a' nog eens aan op het verwijderen van de palen der electrische geleiding van den rijweg aan de Creutzberglaan. De voorzitter zal daar nogmaals op aandringen. Hierna sluiting. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. In hoeverre Rafael's profetie later is be waarheid, daarin meende ik mij op dit oogen blik, nog onder de bekoring van deze zoet vloeiende regels uit Vondel's nog steeds boeiende „Gijsbreght" niet te moeten verdie- Pen. Na het lezen van het bericht van onzen HaaiTemschen correspondent leek het mij slechts zeer onwaarschijnlijk, dat de „na- zaet" van den pionier, die eens aan de oude Bakenessergracht in de Spaarnestad zetelde dien ,bergh van 't geluck", waarop Rafaël doelde, betreden zou hebben. De eigenaar van het Woningbureau en Assurantiekantoor i»Hermes" zou vermoedelijk wel niet verwant aan den oorspronkeïijken bezitter van het gevonden kistje en zoo zou dan, althans *h dit geval, het geluk, door den man, die „na 'et vette land van Pruissen" trok, bereid, aan 'n onwaardige ten deel zijn gevallen. Ik heb mij later wel eens afgevraagd, wat toch de oorzaak kon zijn geweest van het feit, dat dit bericht in zoo hooge mate mijn belangstelling wist op te wekken. Was het een onbewust voorgevoel, dat deze, oogen- schijnlijke toch vrij simpele gebeurtenis mij mettertijd zou betrekken in een zoo sensa- tioneele affaire als ik in mijn journalistieke loopbaan nog slechts zelden had meege maakt?. Ik weet het niet, maar merkwaardig was het wel, dat mijn belangstelling even spoedig als zij was opgekomen, weer ver dween. Bijna onmiddellijk nadat ik 't be richt naar de zetterij had doorgegeven, ver viel ik weer in die apathische stemming, waarin ik dien morgen mijn dagtaak begon nen was en eerst eenige dagen later werd ik door een toevallige samenloop van omstan digheden opnieuw in het geval, dat toch in de eerste plaats het Woningbureau in Haar lem aanging, betrokken. Het was, toen ik als plaatsvervanger van onzen redacteur te Utrecht, die plotseling ongesteld was geworden, in het Jaarbeurs gebouw een congres bijwoonde van den Ne- derlandschen Makelaarsbond. Nadat de och tendbijeenkomst van dit congres geëindigd was, had ik, Verstoken van het gezelschap van mijn collega's, die er de voorkeur aan gaven thuis koffie te drinken, een plaatsje gezocht in het Jaarbeursrestaurant. Aan het raam was juist een tafeltje vrij gekomen en vreezend, dat andere congresbezoekers mij voor zouden zijn, spoedde ik mij er heen. Het tafeltje stond in een z.g. box, zooals men die in cafés en restaurants wel meer aantreft, een aan twee zijden door een houten beschot begrensde ruimte, waarin men zich, vooral met een gezelschap, gewoonlijk vrijer en on- gedwongener waant. Nauwelijks had ik hier plaats genomen, toen - mijn aandacht getrokken werd door stemmen, welke van de andere zijde van het beschot, kwamen. Hoewel het gesprek, dat daar, blijkbaar door eenige congressisten, ge voerd werd, mij niet het minste belang kon inboezemen ik had dezen morgen „ambts halve" reeds zooveel makelaarskwesties moe ten aanhooren, dat ik er op het oogenblik zeker .geen behoefte meer aan had was de toon, waarop door enkelen hunner ge sproken werd, zóó luid, dat het wel tot me moest doordringen en ik dus als het ware tot luisteren gedwongen werd. De heeren bleken het te hebben over het geen hun in de gegeven omstandigheden uiteraard .het naast aan het hart lag: het makelaarsvak met zijn ap- en dependenties. Mén was het er roerend over eens, dat ook de makelaars ernstig onder den slechten economischen toestand te lijden hadden, men klaagde over de daling van huur- en koopprijzen der woon- en winkelhuizen, be pleitte of beeritiseerde den toenemen den flatbouw in de groote steden en men twistte over- de oorzaak van het gebrek aan hypo- theekgelden tot een der heeren zich blijkbaar plotseling tot een ander lid van het gezel schap wendde met de opmerking: „We hebben niet allemaal van die perceel tjes als jij, van Dobben, waarin nog een ouwe kous van een van onze voorvaderen blijkt te zitten. Heb je in Haarlem voor mij nog niet zoo'n huisje te koop?"; De aangesprokene lachte. „Huizen genoeg", antwoordde hij; „en dat idee om er af .te ko men, lijkt me nog zoo kwaad niet; Per- ceelen in het oudste deel van de stad met kans op een premie in den vorm van een verborgen schat dat valt waarschijnlijk ook niet onder de Loterijwet Ik luisterde plotseling scherper toe en ook de andere heeren scheen dit onderwerp be langwekkender dan de malaise, waarover al te veel werd gesproken. Een van hen, die ze ker wel iets meer over de gevonden schat wilde weten, wendde zich zich althans tot den man, die als van Dobben was aangespro ken met de vraag, of de munten, welke in het kistje waren gevonden nog eenige waar de vertegenwoordigden. „Och", luidde het antwoord, .„de munten beteekenen achteraf niet zoo heel veel, al zullen zij misschien voor .verzamelaar meer waard zijn dan hun gewicht aan goud en zilver. Maar er is iets anders, dat mij op het oogenblik meer interesseert. Ik kan het hier in vertrouwen wel vertellen, al moet ik dan beginnen met julie te verzoeken er niet ver der over te spreken De man, dien ik ook verder van Dobben zal blijven noemen, omdat mij later bleek, dat hij dezen naam inderdaad droeg, sprak thans op iets zachter toon en uit het ver schuiven van eenige stoelen meende ik te mogen opmaken, dat de anderen wat dich terbij schoven, blijkbaar in gespannen aan dacht voor hetgeen hun zou worden medege deeld. „Jullie hebt natuurlijk in de bladen ge lezen, dat in het kistje, behalve die munten ook een bundel perkamenten rollen werd ge vonden. Bij het vluchtig doorzien van die dingen vermochten wij alleen een paar na men te ontcijferen en daaruit hebben wij toen geconcludeerd, dat het geschrevene handelde over Preussisch Holland, een plaats je, dat, naar mij verteld werd, ergens in Oost- Pruisen moet liggen „Nooit van gehoord!" viel hier een der heeren van het gezelschap den verteller in de rede. „Ik tot op dat moment ook niet", antwoord de van Dobben, „maar het stadje blijkt toch werkelijk te-bestaan. Ik heb namelijk die do-

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5