beverwijk De schat in 't oude Holland wijk aan zee heemskerk ijmuiden burgerlijke stand. IIMUIDER COURANT. DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD. de opheffing der openbare fröbelschool, het hoofd eervol ontslagen. Met het aanvaarden van het voorstel van wi'rsemeester en wethouders tot opheffing n de openbare Fröbelschool in de raads- Vpreadering van Dinsdag jl. werd tevens aan •ft hoofd dier onderwijsinrichting: mej. A. t h Steinmetz met ingang van 1 Nov. a.s. trvól ontslag verleend. Mej. Steinmetz ge- iet in Beverwijk en omgeving een groote Boudheid, want van 17 Nov. 1894 af stond rij aan het hoofd van de openbare Fröbel school, welke taak zij bijna 39 jaren achter pen met groote opgewektheid en activiteit heeft vervuld. Enorm groot moet het aantal Lverwijkers zijn, dat zich in prille jeugd /jnder de veilige hoede van mej. Steinmetz heeft gesteld, om onder haar degelijke lei- !jin<r voor de „groote" school te worden op- Sd. Nu het algemeen bekend is, dat mej. Steinmetz niet langer hoofd van de Fröbel school zal zijn zullen in deze dagen nog zeer velen in gedachten een oogenblik vertoeven in de herinnering aan die heerlijke, onbe zorgde kinderjaren, aan den tijd van het lee- en°spelen en spelende leeren bij mej. Stein metz. De oude Fröbelschool aan de Peper straat, hoe primitief zij ook was, hoe het per soneel zich daar ook moest behelpen, zij her bergt een schat van herinneringen voor tal rijke vaders en moeders, die nu zelf hun broost onder de vertrouwde leiding van mej. Steinmetz hebben gesteld. Haar veertig-jarig jubileum zal dit, wij mo- „en gerust zeggen, meest bekende school hoofd, niet meer in gemeentedienst vieren. Maar'bij vorige „mijlpalen" in haar veelja rige loopbaan is wel bewezen, hoezeer men in= Beverwijk haar moeilijk werk heeft weten te waardeeren Zoowel haar zilveren- als bij haar 35-jarig jubileum is dit wel op overtui gende wijze gebleken. Het is nog niet bekend hoe en door wie de Fröbelschool nu verder zal worden geëxploiteerd. Uit de voordracht van B. en W. is wel gebleken, dat de ge meente den weg tot voortzetting van dit on derwijs heeft open gehouden. Maar op welke wijze en door welke vereeniging of commissie dit tenslotte zal geschieden, dit staat vast, dat de naam van mej. A. Steinmetz tot in lengte van dagen aan de .Fröbelschool zal verbon den blijven. DE K. M. C. GAAT „KNOBBELEN". De Kennemer Motor Club heeft een groote zoogenaamde „knobbelrit" georganiseerd, welke a.s. Zondag 3 September zal worden verreden. Voor deze sportieve prestatie, die voor de deelnemers steeds interessant is, om dat de verrassingen in het parcours voor veel afwisseling zorgen, zijn door de K. M. C. een groot aantal nuttige prijzen beschikbaar ge steld als olie, brillen, medailles enz. De start voor de knobbelrit vindt te 1 uur plaats vanaf het clubhuis „Suisse" in de ^reestraat. DE TURNDEMONSTRATIE. De gymnastiek-demonstratie welke de B. G. V. „Turnlust" heden-Donderdagmiddag in het Gemeentelijk Sportpark als onderdeel van het programma van „Koninginnedag" zal geven, zal worden afgewisseld door eenige in termezzo's. O.a. zullen demonstraties worden gegeven van boksen met een bal en van spinning-rope, dat een handige wijze van lasso-zwaaien is. De acht Turnlust-girïs zullen haar succes volle revue-dans vertoonen, terwijl tenslotte als laatste nummer het zoo gewilde vendel- zwaaien wordt te zien gegeven. De Bever- wijksche Harmoniekapel zal de demonstratie met muziek opluisteren. NIEUW SPORTTERREIN. De R.-K. Sportvereeniging „D.E.M.", die de overeenkomst met de gemeente voor het hu ren van het Gemeentelijk Sportpark niet heeft hernieuwd, heeft een nieuw terrein ge huurd, gelegen aan den Hoflanderweg. Zon dagmiddag zal het nieuwe D.E.M.-terrein in gebruik worden genomen met een voetbal wedstrijd tusschen de eerste elftallen van D.E.M. en Santpoort. OP DEN AVOND VAN KONINGINNEDAG. Na afloop van de feestelijkheden, welke het programma voor de viering van den Ko ninginnedag vermeldt bieden de bioscoop theaters en café's ruimschoots gelegenheid tot ontspanning. In het Luxor Theater zal Harold Lloyd den feestgangers eenige vroo- lijke uren bezorgen Tom Mix heeft emplooi gevonden in het W. B. Sound-Theater en zal daar in een spannende avonturenfilm optre den. Bij den heer P van-Dam draait de „Moulin Rouge" en laat zich een goede baud beluiste ren. De heer Leo Peelen van Hotel „Oud Mee- renstein" heeft zich beijverd, om voor goede en aangename ontspanning zorg te dragen. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 33 „Ben je dus werkelijk van plan er persoon lijk heen te gaan?" vroeg nu een der andere heeren en gedecideerd klonk van Dobben's antwoord: „Zeer zeker! Dezen zomer nog. fk heb al met m'n compagnon afgesproken, dat we ditmaal onze zomervacantie eens in Oost-Pruisen zullen doorbrengen. Het schijnt daar trouwens, ook zonder verborgen schat, zeer bezienswaardig te zijn, zoodat onze reis hooit geheel vergeefs behoeft te zijn". .•.Als ik je een goeie raad mag geven, van bobben", liet nu een ander zich hooren, „zou Ik dat verhaal van dien schat maar niet aan de groote klok hangen. Zooals we hier zitten zal het misschien niet worden oververteld, Naar er zijn waarschijnlijk menschen ge noeg, die er ook wel een reisje voor over zo'u- In het café concerteert de „Fred's Old Fel lows Band", een naam. die in Beverwijk reeds een goeden klank heeft. In de fraaie boven zaal begint des avonds te 7 uur een groot feestbal, waaraan het gerenommeerde daiis- orkest van Bob Maas zal medewerken. het verloop van de groentenmarkt. de handel was bevredigend. Ofschoon in de afgeloopen week de markt nog ruim voorzien was van verschillende soorten boonen, toch begint de pluk al weer sterk te verminderen en zullen de aanvoeren volgende week wel een belangrijke wijzi ging ondergaan. Ook als regel gaat bij het einde van den oogst de kwaliteit er niet op vooruit zoodat het aanbod van goede kwali teit geleidelijk minder en dat met gebreken steeds grooter wordt. Tot dusverre was het product over het algemeen van goede hoe danigheid. Wat dehandel betreft, deze gaf nog al reden tot tevredenheid. De belangstelling voor goede kwaliteiten was geregeld van blijvenden aard. In snij- boonen bestond een levendigen handel met opgaande prijzen, die de laaste dagen voor sommige partijen tot ruim 20 ct per K.G. wei den opgevoerd. Dat echter zulke besom mingen uitzonderingen zijn. waarvan slechts door enkele tuinders werd geprofiteerd blijkt duidelijk uit de noteeringen, die naar soort uiteen liepen van 822 ct. per K.G. Dikke boonen waren tot heden nog ruim schoots aan de markt en de goede soort vond veel aftrek. Van deze soort komen echter ook thans allerlei kwaliteiten aan de veiling, zoodat de prijzen wisselen van p.m. 410 ct. per K.G. Trosboonen werden voor het grootste ge deelte door de fabrieken afgenomen en ook deze soort profiteerde van een levendigen handel en behoorlijke prijzen. De boonen z. dr. die aanvankelijk een weinig mee gingen hadden de laatste vei ling weer belangrijk minder aandacht met sterk verlaagde prijzen. Bloemkool kwam deze week weer aan mooie prijzen met een willigen handel. De laatste veiling liepen de prijzen echter weer terug en ofschoon nog enkele partijtjes tot ongeveer 16 ct. konden noteer en, de door- sneeprijs vertoonden een belangrijk verschil bij dien van de vorige dagen. De noteeringen liepen uiteen naar soort van 7-15 ct. per stuk. Sla, waarvan de markt overvoerd is gaf voor het grootste gedeelte weer teleurstel lende resultaten met noteeringen van 1540 ct. per kist, waarnaast nog groote hoeveel heden doordraaiden. Bospeen kon deze week ook geen behoor lijke prijzen meer handhaven en onder-ging een sterke prijsdaling, varieerend naar soort van 58 ct. per bos. Met de tomaten, waarvan de aanvoeren zich den laatsten tijd nog al uitbreiden, liep het met de prijzen ook weer mis. De notee ringen zijn al weer spoedig op een laag peil aangeland, schommelend naar soort van 4—8 ct. per K.G. Komkommers, waarvan de prijzen tot he den zeer laag stonden, vertoonden de laatste veiling weer een neiging tot verbetering. De prijzen varieerden van 14 ct. per stuk. Spinazie had met het warme weer niet veel belangstelling en noteerde voor de meeste partijen zeer lage prijzen. Postelein bleef vrijwel ongewijzigd, zoowel in aanvoer als in prijs, welke zich bewoog van 2340 ct. per kist. Andijvie gaf eer. zeer ongeregelden han del te zien en al kwam een enkele partij aan een behoorlijken prijs, over het alge meen was de vraag de laatste dagen niet groot. De aanvoeren van verschillende soorten peiasruchten begint thans sterk af te ne men en ondanks het feit, dat het aange boden product willig van de hand gaat, de kleine partijtjes brengen geen besommingen aan. Waar het veelal ook restanten zijn. loopt het sortiment nog al uiteen wat blijkt uit de noteeringen voor Raspers van 18—25, witte en br. capucijncrs van 12—28 ct. per K.G. Meloenen beginnen thans flink los te ko men naarmate de aanvoeren echter grooter worden gingen de prijzen er niet op vooruit. De noteeringen schommelden deze week naar soort van 520 ct. per stuk. Pruimen, waarvan de aanvoeren zeer be perkt waren gingen voor prijzen van 1015 ct. per K.G. of per slof van 6575 ct. de rijwielstalling bij het sport park. B. en W. hebben voor den tijd van drie ja ren de rijwielstalling bij het Gemeentelijk Sportpark verpacht aan den eenigen inschrij ver J. Meijer voor een bedrag van f 50 per jaar. bouwvergunningen. B. en W. hebben onderstaande bouwver gunningen verleend: aan het Luxor-Theater tot het bouwen van een nieuwe cabine; aan J. H. Wesselingh alhier voor het bou wen van een dubbel woonhuis met winkel op een terrein, gelegen op den hoek Koning straatHobbestraat; aan de N. V. „Januarius" alhier tot het maken van een overdekt teras voor het per ceel Hoflanderweg 32. het badseizoen spoedt ten einde. Het hoofd-seizoen bevredigend matig bezoek van dagjesmenschen. Wanneer September haar intrede doet ver andert als bij tooverslag het bedrijvige beeld, dat de badplaatsen in de zomermaanden hebben geboden. In de laatste week van Augustus hebben al weer vele badgasteai Wijk aan Zee verlaten, na eenige weken volop van de strandgenoegens te hebben ge profiteerd en tegen September neemt deze uittocht toe. Het badseizoen 1933 spoedt zich naar het einde. Een klein aantal gasten, dat van den rus- tigen natijd wil genieten,, blijft nog achter als herinnering aan de zomerir^ ^den, cie zoo snel voorbijgingen. Over het algemeen was men in Wijk aan Zee niet ontevreden over den gang van zaken in het seizoen, hoewel de slechte tijds omstandigheden natuurlijk een rol sy 3 el den. Het liet zich bij den aanvang van het seizoen niet gunstig aanzien, want voor den zooge- naamden voor-tijd was heel weinig verhuurd. Maar bij het naderen van het hoog-seizoen kwamen de trouwe gasten van Wijk aan Zee van alle zijden opzetten, om eenige weken rust en ontspanning te zoeken aan strand en zee. De laatste veertien dagen vooral onder scheidden zich door een groot aantal ver huringen. Dat bracht een prettige drukte in de badplaats te weeg, zoodat deze korte periode de illusie aan vroegere jaren levendig maakte. Het totaal aantal badgasten, dat in dit seizoen voor korteren of langeren tijd in Wijk aan Zee vertoefde, was omstreeks 6000, hetgeen een bevredigend aantal genoemd kan worden. De prijzen, waarvoor verhuurd werd, moesten ook al aan de tijdsomstandigheden worden aangepast, zoodat een korte periode van groote drukte natuurlijk niet in staat was de balans in evenwicht te brengen. Daar voor was de voor-tijd te stil geweest. De fi- nancieele resultaten zullen dan ook niet zeer gunstig zijn geweest. Het bezoek van dagjesmenschen was in den vacantietijd niet onbevredigend en op de weinig mooie Zondagen, die de zomer van 1933 opleverde, zelfs zeer druk. Over het gc- heele seizoen gerekend voldeed het dag- bezoek slechts aan matige verwachtingen. Vooral onder deze categorie bezoekers van de badplaats was de invloed van de crisis merk baar en in de eerste plaats werden daarvan de café's en koffiehuizen, alsmede de venters met allerlei eet- en drinkwaren aan het strand de slachtoffers. De verminderde koop kracht van de menschen uitte zich voorna melijk in het maken van verteringen. Zooals ieder jaar het geval is, wanneer het badseizoen ten einde loopt, kwamen ook nu weer de wenschen tot uiting, om in som mige zaken verbetering te brengen. Zoo blijft men in Wijk aan Zee klagen over de auto bustarieven, ook al werden deze in het begin van het seizoen iets verlaagd. Een or ijs van een kwartje voor een rit van nauwelijks een kwartier blijft men te hoog achten. De exploitant van den autobusdienst onderhoudt ook des winters de verbinding tusschen de badplaats en Beverwijk, maar in die periode staat een deel van het materiaal natuurlijk renteloos voor zoover het den dienst op Wijk aan Zee betreft. De oplossing, welke men gaarne zou wenschen, namelijk, dat de A.T.O. den dienst zou rijden, is niet te verwachten, omdat de tegenwoordige exploitante van Ged. Staten de concessie kreeg. Bij een onderhoud, dat wij dezer dagen met een der bestuursleden van de V.V.V. had den, bleek ons, dat er ook ontstemming heerscht over de weinige medewerking, welke wordt ondervonden. Zoo zouden b.v. de Spoorwegen rechtstreeksche biljetten op Wijk aan Zee willen afgeven, maar de autobus wilde die richting niet uit. Toch wordt deze methode o.a. met veel succes voor Castrieum aan Zee toegepast. In ieder geval werd het noodzakelijk geacht, dat de autobustarieven omlaag gaan, wil men het bezoek aan Wijk aan Zee bevorderen. Vele gezinnen zien tegen de hooge reiskosten op, wanneer zij per bus naar Wijk aan Zee willen trekken. Toch kregen wij den indruk, dat deze belangrijke aangelegenheid tot een bevredigende op lossing zou kunnen komen. Wanneer de on dernemer b.v. een toeslag per rit zou kunnen krijgen, hetzij van de gemeente, hetzij mis schien ten deele van deV.V.V. dan zou moge lijk een begin gemaakt kunnen worden om de tarieven meer ..populair" te maken. Op deze manier wordt in seizoenplaatsen wel meer samengewerkt. Het vervoervraagstnk blijft voor Wijk aan Zee intusschen een nete lige kwestie, maar toch wordt het zeer terecht als een belang van de badplaats aangemerkt, wanneer het publiek in de zomermaanden snel, maar bovenal goedkoop naar de bad plaats kan worden vervoerd. Ook andere badplaatsen verkeeren in dezelfde omstan digheden als Wijk aan Zee. d.w.z. het zijn ook seizoenplaatsen, maar toch is de -er binding niet duur. Ongetwijfeld zal de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer in de a.s. wintermaanden nog wel eens en dan voor de zooveelste maal een poging wagen oir. tot bevredigende resultaten te kom°n. Op den dag van de Tannenhergher denking defileerden o.a. een aantal oudstrijders in parade-uniformen van voor den oorlog voor het paleis van president Hindenburg. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Bij gelegenheid van het gouden huwelijks feest van den heer G. Zonneveld en echtge- noote, wonende Oudendijk, alhier, bracht het fanfarecorps Woensdagavond met eenige nummers hulde aan het echtpaar. NEUTRALE BOND VAN TUINDERS. Woensdag vergaderde de afdeeling Heems kerk van bovengenoemden bond in café Flora De voorzitter, de heer R. W. R. Muyen opent de vergadering en wijdt eenige woor den aan de demonstrat-ievergadermg eenige weken terug te Beverwijk gehouden. Hij raadt den leden, die denken kwijtschelding van de verschillende belastingen te kunnen krijgen, aan zoo spoedig mogelijk te recla meeren. Bij den secretaris zijn hiervoor for mulieren verkrijgbaar. Van het hoofdbestuur was een schrijven in gekomen, waarin de leden werd medegedeeld, dat het geen zin meer had, om zooals aan vankelijk de bedoeling was, de saneering der bloembollen tegen te gaan, doch, dat ieder voor zich nu maar moest uitmaken of hij in zal leveren of niet. De voorzitter de heer Muyen, die ook in het hoofdbestuur zitting heeft, zal waarschijnlijk spoedig verslag moeten uitbrengen over een mogelijke saneering der groenten, reden waar om hij den leden verzoekt hierover hun mee ning te zeggen Uitvoerig wordt hierover varï gedachten gewisseld. Gezegd wordt oa. dab het tot niets zal leiden als in deze streek met de kleine bedrijven ingekrompen wordt, ter wijl in de Betuwe en in Zeeland uitgestrekte aardbeienvelden worden aangelegd. Op een vraag van den heer Rol wat er na inkrimping met het vrijgekomen land zal ge beuren, wordt geantwoord, dat hierop met toeslag der regeering oliezaden en tabak zal worden geteeld Volgens den heer Schoehuys moet er vooral op worden aangedrongen, dat ih polders en op andere zware gronden geen groenten meer mogen worden geteeld, daar deze gronden zich ook voor den teelt van granen enz. leenen. Ook wordt de meening jeuit, dat er bij het saneeren een grens be hoort te zijn van de landoppervlakte bijv. een bunder waar beneden men buiten de sa neering valt. Bij de besprekingen betreffende den alge- meencn toestand dringt de heer C van Dorp er op aan om in samenwerking met den L. T. B. bij de regeering directe steun voor de tuinderij zien tc krijgen. De lieer R. Huisman wil ook in samenwerking met bove.igenoem- den bond bij het gemeentebestuur aandrin gen op een wijziging in het nieuwe tarief van het electriciteitsbedrijf. De voorzitter stelt voor, om gezien den slechten oogst der aard beien bij de regeering op extra steun aan tc dringen. Want al is de gemiddelde prijs dan ook boven den regeeringsprïjs gebleven, de feitelijke resultaten zijn nog slechter. aanzienlijke verkoop van gemeentegronden. RUIM 3000 M2. Burgemeester en wethouders stellen voor, te verkoopen aan de N.V. Bouw- en Grond bedrijf „Gideon" te Velsen een perceel bouw terrein aan den Rijksweg te Santpoort, groot 840 M2. tegen den prijs van f 7 per M2. Voorts stellen B. en W. voor, te verkoopen aan A. J. de Graaf te Santpoort een perceel bouwterrein aan een in Noordelijke rich ting van den Rijksweg af geprojecteerden weg aldaar, ter grootte van 2200 M2. tegen den prijs van f 6.50 per ,M2. ouderavond school ii. School H. hield op Dinsdag 29 Augustus een ouderavond in de gymnastiekzaal. De op komst was verheugend, daar zeer vele ouders aan den oproep gehoor hadden gegeven. Het hoofd der school de heer Ten Napel gaf bij zijn opening een korte uiteenzetting, omtrent de nieuwe indeeling der klassen, die in den nieuwen vorm zeer ten nadeele van het onderwijs zou komen. Als eerste nummer werd door de kinde ren der beide hoogste klassen een cantate (Vrij-af) uitgevoerd, die onder leiding van. den heer Ten Napel verdienstelijk werd ge zongen en waarvoor den kinderen een harte lijk applaus ten deel viel. In de pauze werden den ouders een kopje thee met een versnape ring aangeboden, wat zeër op prijs werd ge steld. Mevr. Barbiers vulde den avond verder met een bespreking over het onderwerp: „Moeilijke kinderen", welke zeer leerzame le zing door de aanwezige ouders met volle aan dacht gevolgd werd, daar in dezen toch al zeer moeilijken tijd zeer de aandacht aan de opvoeding van een kind moet worden be steed. Mevr, Barbiers werd met een dank baar applaus beloond. De oudercommissie mag zich er dan ook over verheugen, dat deze avond op zoo bijzondere wijze is ge slaagd. Het is te hopen, dat ook voor de vol gende avonden zooveel animo zal zijn, en geen ouder thuis zal blijven. Met een kort woord van dank van het hoofd der school, werd deze goed geslaagde avond gesloten. toeristenreis. De Stoomvaart Mij Nederland organi seert de volgende maand met haar motor schip Johan van Oldebarneveldt een drie- daagsche toeristenreis naar Cow es en rond om het eiland Wight. Het vertrek zal vallen op Vrijdag 22 September en de terugkomst alhier in den morgen van den daaropvolgen- den Maandag. opleving scheepvaart. De Duitsche Oost-Afrika Lijn zal wederom drie van hare reeds lang opgelegde schepen in de vaart brengen, te weten: Muansa 9 Sept. Tanganyika 11 December en Usaramo 15 De cember. Dit wijst wel op eenige verbetering in de Duitsche scheepvaart. HAARLEM, 30 Augustus. Bevallen 26 Aug.: S. M. C. Gruto-Brauckmann 28 Augustus: C. C. HollanderBriedé, d.; J. Dijstelberge—van Eeken, z.; C. H. Griek- spoorBeekhuys, z. Overleden 28 Augustus: M. E. PloegPie- ters, 58 j„ Oranjeboomstraat; 29 Augustus: A. G. J. Withof, 69 j., Emmalaan. den hebben om dat fortuintje machtig te worden". „Zoo'n vaart zal het wel niet loopen", ant woordde de aangesprokene lachend, „maar overigens hoop ik je raad toch ter harte te nemen. Ik hoop, dat Nieuwenhuis zoo ver standig is geweest er geen woord over los te laten, want als de kranten er achter komen, is mijn leed niet te overzien. Het bericht over de vondst van het kistje heeft waarachtig ook al in de Duitsche bladen gestaan. Giste ren kreeg ik althans een nummer van een Berlijnsche krant toegestuurd met een be geleidend schrijven van een oudheidkundige, die me om nadere inlichtingen met betrek king tot den inhoud van de documenten ver zocht. Ik zal hem voorloopig nog maar wat in het onzekere laten, maar ik heb me er toch over verbaasd, hoe gauw dergelijke be richten over de wereld bekend zijn". Op dit oogenblik maakte een der heeren de opmerking, dat het tijd werd om naar de vergadering terug te keeren. Men riep een kellner om af te rekenen en eenige minuten later was de box naast mij verlaten. Zonder dat de heer van Dobben het ver moedde. had hij de pers, die hij zco graag buiten het geval wilde houden, deelgenoot gemaakt van zijn, reeds min of meer publiek geworden geheim. Voorloopig lag het echter niet in m'n bedoeling van de mededeelmgen aan zijn collega's een onbescheiden gebruik te maken. Dat hij mij reeds eenige dagen later per soonlijk inlichtingen zou geven, welke hij nu zoo angstvallig voor de krant meende te moeten verzwijgen, daarvan had ik op dit oogenblik nog niet het flauwste vermoeden. De man met de geruite pet. Het is hier de plaats den lezer een en an der mee te deelen oven mijn vriend Wil San ders, die zoo nauw bij den verderen loop der gebeurtenissen werd betrokken. Mijn vriendschap met Sanders dateerde reeds van den zonnigen Septembermorgen af, waarop wij beiden voor het eerst de twee de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus te Amsterdam betraden. Van dat tijd stip af waren wij bijna altijd samen geweest. Beiden herhaalden we de vierde klasse van de H.B.S., jarenlang speelden we broederlijk naast elkaar in dezelfde voetbalclub, te za aien rolden we door ons eind-examen en meer dan eens waren we verliefd op hetzelf de meisje, zonder dat dit aan onze vriend schap ook maar iets vermocht af te doen om de eenvoudige reden, dat de betreffende jon gedame er gewoonlijk de voorkeur aan gaf haar liefde te verpanden aan iemand met wat soepeler opvattingen van zijn vrienden plicht. Samen ook tenslotte hadden we onze in trede gedaan in de maatschappij, maar hier hadden onze wegen zich gesplitst. Wel had den wij beiden een betrekking gekregen als volontair, maar Sander's leerlingenlcruk stond in het hoofdbureau van politie, terwijl mij met de noodige bereidwilligheid een zeer bescheiden plaatsje werd ingeruimd op het redactiekantoor van de „Mercuur". Ik be hoef hier wel nauwelijks aan toe te voegen, dat deze omstandigheid in niet geringe mate heeft bijgedragen tot een goede verstandhou ding tusschen politie en pers, waarop in de betrokken vakkringen steeds zoo wordt aan gedrongen. Vooral toen mijn vriend Sanders het. dank zij de scherpzinnigheid, waarmee hij eenige even gecompliceerde als myste- rieuse gevallen tot klaarheid wist te brengen in den kortst mogelijken tijd tot inspecteur der centrale recherche had gebracht, kreeg ik meer dan eens gelegenheid het toeval te prijzen, dat mij op den zonnigen September morgen, waarvan ik hierboven reeds gewaag de, een plaats had aangewezen naast den- later tot ver over de grenzen van ons land bekend geworden criminalist. Herhaaldelijk heb ik in die dagen van zijn verbintenis aan het bureau der centrale re cherche met hem samengewerkt en dat ik daarbij menige kolom copie voor mijn blad verzamelde, laat zich begrijpen. Ik behoef in dit verband slechts te verwijzen naar onze belevenissen in de zaak van den geheimzin - nigen moord op den bankier van Hypotheek en Voorschotbank, den heer Leuvensteyn, waarbij de ontdekking van den dader door Sanders onder het krantenlezend publiek enorme sensatie verwekte. Ruim een jaar nadat de rechter in deze geraffineerde moordzaak vonnis had gewezen zegde Sanders den politiedienst echter vaar wel. Een onverwachte erfenis van een haast vergeten familielid stelde hem in staat een sinds lang gekoesterden wensch in vervulling te doen gaan en zich als particulier detec tive in de hoofdstad te vestigen. De reputa tie, welke hij zich in een tiental jaren tijds als inspecteur der centrale recherche verwor ven had, vormde voldoende waarborg, dat hij ook als particulier speurder een ruim bestaan zou kunnen vinden. Reeds sinds lang werd in die dagen te Amsterdam de behoefte aan een bekwamen detective gevoeld. Niet natuurlijk door de belanghebbenden in cchtscheidingszaakjes en andere duistere affaires, waarmee vele, in de hoofdstad zoo overtalrijke „recherche- en informatiebureaux" zich plegen bezig te hou den, maar voornamelijk in belangrijke kwes ties van crimineelen aard, waarbij de be trokkenen er om verschillende redenen de voorkeur .aan gaven niet onmiddellijk de po litie in den arm te nemen. Onder deze omstandigheden was het be grijpelijk. dat Sanders de banden, welke hem aan het Amsterdamsche politiecorps bonden, niet geheel en al verbrak. Meer dan eens toch kwam het voor. dat hij de schat van gege vens, waarover de centrale recherche be*

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5