HET NIEUWE AVONDBLAD I DE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. IJMUIDEP COURANT abonnés van dit blad zijn, zoodra zy 14 dagen als zoodanig ln de registers ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd ^'"kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen pvolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: öef. bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van tand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. 1JMUIDEN. Een uitstekend geslaagde feestdag. Duizenden op de been. De drukte op het feestterrein. Op het tenein van Stormvogels. Zoodra de kinderen van de tien scholen, die aan het Oranjefeest deelnamen, op het terrein van Stormvogels aankwamen, ging elke school naar haar eigen vak. De kinderen hebben een wettigen morgen gehad want ze konden aan allerlei spelen meedoen en werden bovendien Een ongeval. Jammer dat de feestvreugde een oogenblik verstoord werd door een vrij ernstig ongeval, ffv een der kinderen overkwam. Het- zoontje van den heer Vis dat meedeed aan het hard- ioopen met hindernissen had het ongeluk, zoo ernstig te vallen, dat het een arm brak. Dooi de zorgen van het Roode Kruis, werd het paapje naar een dokter gebracht. Enorme belangstelling. Des middags werden in het Noordzeekanaal nabij de oude centrale van het P.E.N. kano wedstrijden gehouden, waarvoor enorme be langstelling bestond. Over de geheele lengte van de 200 M. lange baan zaten duizenden op het talud van den dijk. Er heerschte een feestelijke stemming. Op een Zolderschuit zat de Harmonie „Concordia" onder leiding van den,heer Vlessing lustige wijsjes te blazen. Er werd vinnig gekampt op het water en :hartelijk gelachen op het land, vooral wanneer er een der deelnemers kopje-onder ging, het geen nog al eenige malen gebeurde. Maar het vermakelijkste van alles was het steekspel, waarbij het er om te doen was, om z'n tegen stander uit het zadel, pardon, uit de boot te ilichten of te duwen. De uitslagen waren als volgt; 1-persoons kano's; le ronde le serie: 1. H. Limborgh Meyer lrnin. 10.4 sec. 2. D. J. Gouda 1 min. 19.2 sec. 3. H. J. Stammer. 2e serie: 1. D. Zwier 1 min. 14 sec. 2. J. M. Heere 1 min. 16 sec. 3. F. J. H. Duvergé. 3eserie: 1. H. van Heyst 1 min. 7.2 sec. 2. J. Kroon 1 min. 8.1 sec. 3. M. Geyteman. Demi-finale: le serie: 1. H, Limborg Meyer, 2. D. J. Gouda, 3. J.M. Heere. 2e serie: 1. H .van Heyst, 2. J. Kroon, 3. D. Zwier. In de finale werden geplaatst de twee eerst- aankomenden en de snelste tweede (J. Kroon) Finale: 1. H. van Heijst in den fraaien tijd van 61.4 sec. 2. J. Kroon 64.1 sec, 3. Limborgh Meyer. 2-Persoons kano's. Iie ronde: le serie: 1. J. Bais en J. Boon, 2. J. S. Heere ei J. M. Heere, 3. H. J. Stammer en D. J. .Gouda. 2e serie; 1. K. de Vries en H. van Heyst, 2. F. Borst en P. Borst, 3. R. Rijke en A. Rijke. 3e serie: 1. A. v. d. Zijl en H. van Strien, 2. E- Heinrich en J. Zwaan, 3. L. Dijkshoorn en m 4e serie: 1. C. v .d. Plas en N.N., 2. H. van I vliet en R. v. d. Bosch. 3. E. Boomvoort en I H, Witteveld. 5e serie: 1. De Mayer en C. Hille, 2. Brun- tink .en Bakker, 3. de Licht Sr. en de Licht Jr. 4- N. v .d. Plas en N. N. Demi-finale: le serie: 1. N. v. d. Plas en N. N. 2. C. v. d. Flas en N.N. 3. A. v. d. Zijl en H. van Strien. 2e serie; 1. K. de Vries en H. v. Heyst, 2 J- Bais en J. Boon, 3. P. Borst en P. Borst. Finale: K. de Vries en W. van Heyst le prijs, N .v. d. Plas en N.N. 2e prijs. Behendigheidswedstrijd. Aan dezen wedstrijd, die bestond uit het op aten van in het water geworpen kurken •lam een 25-tal peddelaars deel. De uitslag JJ* 1. D. v. d. Plas. 101 kurken, 2. H. Lim- oorgh Meyer 81 kurken, 3. de Mayer 72 kur- Ken, 4. c. v. d. Plas 63 kurken. Steekspel. le prijs Heinrich en partner, 2e prijs Bakker en partner. Prijzen van het steekspel werd onder 'Oezicht van de pers geloot, dei 0CvLöe Prijzen zijn verschillende geldswaar- ppv! I^semkbaar, waarvoor de prijswinnaars geven °r hen §ewenscht cadeau op kunnen Deze geldswaarden zijn voor de 1-per- soons kano's resp. f 3.50, f 2.50 en f 2: voor de 2-persoons kano's resp. f 6 en f 4: voor den behendigheidswedstrijd resp. f 4. f 3, f 2.50 en f 2 en voor het steekspel resp. f 6 en f 4. De winnaars kunnen schriftelijk bij den heer Chr. F. Smit. Houtmanstraat hun wenschen ken baar maken. De ?nasso,-zang. Des avonds vond op het Kennemerplein een grootsche zanghulde plaats, waarmede de duizenden,- die hier hijeen. waren enthousiast instemden. Als gangmakers ^fungeerden „Wilhelmina' en een honderdtal leden van verschillende zangvereenigirigen. Een aantal vaderlandsche liederen werd gezongen. De politie zorgde on der leiding van commissaris de Ridder er voor. dat het publiek niet jte veel opdrong. Het rij- verkeer was omgelegd door de Houtmanstraat en de De Rijpstraat. De burgemeester spreekt. Na afloop van den massa-zang hield burge meester Ram'oonnet, die in gezelschap van zijn echtgenoote de zanghulde bijwoonde van het balcon van de woning van den heer J. C. Dun nebier een toespraak, die door een luidspre ker-installatie, aangebracht in den lantaren paal nabij de provisorische muziektent werd uitgezonden. Zelfs op een afstand van 2 a 300 M. was de rede van den burgemeester duide lijk te volgen. Toen de burgemeester even voor 9 uur hot balcon betrad, werd hem het Wilhelmus toe gezongen. Spreker begon zijn rede met te zeggen, dat het hem aangenaam was op den grootsten nationalen feestdag, den verjaardag van het Hoofd van Staat eenige woorden over de be- teekenis van dezen feestdag te mogen zeggen. Spreker verheugde zich erover, dat IJmuiden he£ Oranjefeest grootscher dan ooit viert, on'danks crisis, werkloosheid en de pas afge- loopen staking die zeven maanden heeft ge duurd. De oorzaak dezer tegenstrijdigheid is, we beleven een onverwacht nationalistisch reveil, Spreker noemde het een buitengewoon voorrecht voor dit doel voor een zoo uitge breid en eenstemmig gehoor te mogen spre ken. Met eenige voorbeelden uit zijn 15-jarige loopbaan als burgemeester toonde Mr. Ram- bonnet aan. dat de botte onverschilligheid iegens het Vorstenhuis van de laatste jaren plotseling is veranderd in een buitengewoon enthousiasme. Maar hiervoor was noodig, dat een gouverneur werd weggevoerd, een onzer grootste kruisers door muitershanden be stuurd, de zee bevoer enz. De Oranjehulde op 9 September heeft de belangstelling van het heele land. Verder wees de burgemeester op de beteeke- nis van de Koningin voor ons land en op haar moeilijke taak, alsmede op hetgeen door ver schillende leden van het Oranjehuis voor het volk is gedaan, waarvoor hij verschillende episoden uit onze geschiedenis naar voren bracht. De rede van den burgemeester werd luide toegejuicht Het vuurwerk. Na afloop van 3e zanghulde begaf de menig te zich naar het Sluisplein om het vuurwerk, dat van het eerste Sluiseiland afgestoken zou worden, te bewonderen. Even over tien ging de eerste vuurpijl de lucht in en gedurende ruim een half uur hebben de 34 nummers de hon derden geboeid. Vooral de apotheose was luis terrijk. Grasbrand. De vuurwerk-bediening zorgde buiben haar wil voor nog een ander vuurwerk. Reeds spoe dig na het afsteken van de eerste vuurpijlen raakte het dorre gras van de talud van het eiland in brand. Ditzelfde herhaalde zich tijdens het afsteken der diverse nummers nog eenige malen, doch telkens kon het vuur tij dig uitgeslagen worden. Tegen het einde lek ten echter op het tweede eiland, dus aan den overkant van het buiten-toeleidingkanaal van de Middensluis tegen den donkeren achter grond verraderlijke vlammetjes langs den grond en toen het officieele vuurwerk ten einde was zette het zich niet-officieel voort op een plaats die ca. 200 M. daarvan verwij derd lag. Het vuur breidde zich snel uit en eerst na een half uur slaagde het personeel van den Waterstaat, geassisteerd door eenige burgers er in den grasbrand meester te wor den. Juist was het laatste vlammetje gedoofd toen de brandspuit de smalle brug over de Zuiderslüis kwam aanrijden. Haar hulp was niet meer noodig. De kinder optocht op het Vélserduinplein. De kinderopiocht met Soli Deo Gloria voorop. De kanowedstrijden in het Noordzeekanoal Na afloop van het vuurwerk zette de feest vreugde zich nog gedurende eenige uren op straat, in de café's en op het kermisterrein voort Kinderfeesten. Des morgens half negen verzamelden zich op het Tiberiusplein, onder leiding van het onderwijzend personeel, de leerlingen der Emma-, Juliana- en P. Vermeulen-school, een 600-tal, waarna ze in optocht naar het Vel- serduinplein trokken, waar onder leiding van den heer J. Kool hoofd der -Julianaschool een zanghulde plaats had. Van het Velserduin- plein werd onder de opgewekte tonen der muziekvereeniging „Juliana" de tocht voort gezet naar het „Heerenduin" waar de kinde ren ruimschoots op versnaperingen werden onthaald en elkander bekampten in verschil lende wedstrijden. Van de zijde der ouderen bestond voor de zanghulde op het Velserduin plein en de kinderspelen groote belangstelling. Dank zij het mooie weer is het geheele feest uitstekend geslaagd. 's Avonds 8 uur heeft in de Julianaschool voor de leden der Christ. Oranjevereeniging een filmvoorstelling plaats gehad. Voor deze vertooning was de belangstelling van dien aard, dat de turnzaal der Juliana school bij deze gelegenheid te klein was. Als hoofdnummer werd vertoond de film: „Ne derland en oranje". Het program werd verder aangevuld met een paar komische films en een natuurfilm n.l. „Per vliegtuig over den Mont Blanc". Brachten de komische films de lachspieren geducht in beweging, de film „Nederland en Oranje" deed de zaal bijwijlen daveren van 't applaus. Naar onze meening heeft het be stuur der Chr. Oranjevereeniging goed gedaan, tot slot van den avond een dergelijke film voorstelling te organiseeren. Wij twijfelen niet, of velen zullen met genoegen aan dezen goed geslaagden feestavond terugdenken. KERKCONCERT REDE BURGEMEESTER RAMBONNET Des middags werd in de Gereformeerde kerk-West een herdenkings-concevt gegeven, waaraan velen medewerkten en waar burge meester Rambonnet een aan dezen dag ge- wijde rede hield. Van de zijde van' het publiek bestond voor deze samenkomst groote belangstelling. Nadat Ds. S. E. Wesbonk de gebruikelijke opening verricht had en de burgemeester, mevr. Rambonnet en de afgevaardigden van de Oranje-vereeniging welkom geheeten had zong mej. Dora Vermeer uit Haarlem twee liederen uit Valerius Gedenckklank. De een voudige wijze waarop de zangeres, deze ten gehoore bracht, heeft het haar toebedeelde applaus extra hartelijk doen zijn. De bariton-solist zong als eerste nummer „Mijne Moedertaal." Ook hem viel veel ap plaus ten deel. Voor het eerst sinds vele maanden hoor den we het Christelijk gemengd koor „Excel sior", dir. de heer W. van Laar uit Amster dam, weer eens optreden. Het koor zong oud-vaderlandsche liedjes en andere liederen. De heer A. de Jong declameerde op een wijze, die grooten bijval bij het publiek ver wekte, een 4-tal oud-Hollandsche liedjes be nevens een dialoog pro- en contra Oranje. Een zeer aantrekkelijk onderdeel van het programma was de vertolking van de Hymne „O, Gij mijn Troost", voor vrouwenkoor, solo-kwartet, sopraansolo, viool en harmo nium, het geheel onder leiding van den orga nist den heer A. W. van Leeuwen. Voor de uitvoering van dit werk allen lof. m het pretentielooze musiceeren lag juist de grootste verdienste van dit optreden. De organisten, de heeren C. F. Morriën en A. W. van Leeuwen, hebben de verschillende programmanummers op de juiste wijze be geleid. Burgemeester Rambonnet ving zijn rede aan met er op te wijzen hoe hij zich, met het ac cepteeren van de uitnoodiging der Oranje vereeniging op deze samenkomst het woord te voeren, gesteld zag voor een vcreerende, een moeilijke en een aantrekkelijke taak, aantrekkelijk omdat hem. als royalist „pur sang", hierbij de gelegenheid geboden werd te getuigen van de liefde voor het Oranje huis, dat met zoo onverbreekbare banden aan ons land verbonden is. De verjaardag van Koningin Wilhelmina wordt door het volk met blijdschap gevierd, omdat Zij is een vorstin uit het huis van Oranje, en omdat de traditie van haar ge slacht saamgeweven is met de geschiedenis van Nederland. In benauwende tijden heeft een Oranje nog nooit ons volk allee» gelaten. Steeds is het een Oranje geweest, die Nederland door duisternis tot het licht bracht. Liet men in de geschiedenis het huis van Oranje los, dan troffen steeds allerlei rampen land en volk. Spreker zou in dit verband een parallel willen trekken tusschen de geschiedenis der Israëlieten en die van Nederland. Met meerdere voorbeelden uit 'onze vader landsche geschiedenis staafde spr. zijn woor den. Waar in het buitenland treft men een volk aan, dat zulk een roemrijk vorstenge slacht bezeten heeft en nog bezit, een ge slacht, waarop het volk nimmer tevergeefs een beroep deed. Mr. Rambonnet wees in verband met de dikwijls gestelde vraag, of Nederland niet té democratisch geregeerd werd. op die artikelen in de Grondwet, welke den Koning toch zeer groote macht in handen geven. Temeer is de verjaardag van H. M. de Ko ningin een feestdag, welke in de harten van ons" volk leeft, omdat het zich verheugt in het bezit van een vorstin, voor wie deze con stitutie heilig is. Daarom stemt het tot groote vreugde, dat steeds meerderen aandrang gevoelen om Oranje te eeren en te danken voor het be houd van ons "Vorstenhuis en zijn gezag. Zij en blijve steeds de leuze: Voor God, Ne derland en Oranje Ds. Wesbonk heeft, na de met groote aan dacht gevolgde rede, den Burgemeester voor zijn aanwezigheid dank gezegd. Mevr. Ram bonnet werd evenals de soliste een bouquet bloemen met oranje linten versierd, aange boden. Aan den uitgang werd ten bate van het Orgelfonds gecollecteerd. W. TWINTIG JAAR R.K. VOLKSBOND EEN FEESTAVOND De heer Mertcns. Een belangrijke R.K. organisatie, die voor al in IJmuiden-Oost in heb maatschappelijk R.K. leven een belangrijke plaats inneemt, de R.K. Volksbond, bestaat f.ezer dagen twin tig jaar. Voorheen waren de in het toenma lige Velseroord wonende Volksbonders aan gesloten bij de afdeeling in Velsen-Noord, dat toen nog Wijkeroog heette. Velseroord breidde zich uit en hoe langer hoe meer deed zich de behoefte in dit deel onzer gemeente aan een eigen afdeeling gelden, te meer om dat de afstand zeer groot was. Een commissie onder leiding van den thans in Rome ver- toevenden Pater Alexander, .aan wien zoove- len, ook niet-Katholieken, een aangename herinnering bewaren, bond de kat de bel aan, een afdeeling werd gesticht en weldra begon zij met haar maatschappelijk werk. Doch niet alleen de afdeeling jubileert. Want een der leden van de commissie, die den stoot aan de oprichting gaf en die direct na de oprichting een bestuursfunctie aan vaardde, is thans nog bestuurslid, nl. de heer Mertens. Deze jubilaris heeft veel tot den bloei der af deeling bijgedragen. Al is hij geen man die op den voorgrond treedt, op een wijze die geheel overeenkomt met zijn bescheidenheid heeft hij onvermoeid voor zijn vereeniging gewerkt. Het ledental dat kort na de oprichting ca. 40 bedroeg, is Inmiddels tot 300 gestegen. Ter herdenking van dit jubileum wordt a.s. Zondagavond in het Patronaatsgebouw een feestavond gehouden, waarvoor een goed verzorgd programma is samengesteld. Op dézen feestavond had men ook gaarne Pater Alexander gezien. Men zal het feest echter Bonder hem vieren. ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 3 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 lus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1