r BEVERWIJK DE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. De schat in 't oude Holland jjMUIDER COURANT. VRIJDAG TWEEDE BLAD. SEPTEMBER 1933 Per „Kwartel" naar Boedapest. dezer dagen eens per Kwartel, Hol- ïfc r dië vliegtuig dus, naar Boedapest ge- land-inu .es!,ante ervaringi aj js het maar togen,'.cie étappe van de groote luchtreis naar f^'nen Toch nog wel wat anders dan een de 'aar Londen, of naar Parijs. Het is vlucntie Boecjapest: vijftienhonderd K.M. sSf Üito iets dergelijks per trein en nog al- peJi i16d' K M. over de luchtroute. En het tij" :s n'u in een stadium gearriveerd, vliegrïn duizenden het al heel gewoon vinden w Pleziertochtje van een minuut of tien eeI1Pn Amsterdam te maken, honderden zon- 5° bezwaar naar Londen of Parijs trekken, tallen een traject als hetBudapestei' onder- tieIiipn cn enkelen de groote reis naar Indië ^Lrden Ik heb de tientallen bereikt en zonder eenige zelfverheffing. Het d klinkt trouwens al komisch in dit ver- d want Tepas en Brugman waren het die -verhieven. De mensch is een zonderling "Sn: er schijnt geen enkel redelijk motief om tegen een vlucht van een uur "f zes meer bezwaar te hebben dan tegen n van een kwartier. Maar de K. L. M. heeft Tp '■onderlinge wezens nu eenmaal tot klant, n ondervindt het. Met kwartiervluchten bo- £n Amsterdam, halve uurtjes naar Vlïs- 5n»en en Groningen enz. voedt zij haar ge- rhte afnemers langzamerhand tot Amster- Sn-Batavia op. Vermoedelijk heeft zij mij Jfi genoteerd op de lijst der geschikten voor raïro misschien zelfs Bagdad. En als ik dat ppnmaal bereikt heb, word ik klant-in-hope vnor Batavia. Want dit moet ik u bekennen (onder ons): ik heb in den loop der jaren riie ontwikkeling van mijn vlucht-lengte ook doorgemaakt. Ben dus niet verstandiger dan de rest, hetgeen met lichte zelfbespotting oeconstateerd zij. Over enkele jaren zullen wij |ecen elkaar zeggen: hoe is "t mogelijk, dat we zoo mal waren? Naar Boedapest starten we, op Schiphol, morgens om tien uur. Een alleszins-men- schelijke tijd. Schiphol wordt steeds mooier en moderner. Als mijn reisgenoot en ik onze Vaartjes staan te nemen aan het loket, wordt de vloer bewegelijk en wegen ze ons plotse- w. Nft nog tijd om jas en handkoffer weg te;zetten en een al te schrikbarend resultaat te vermijden. De man achter :t raampje pro clameert het getal kilo's onbarmhartig, maar ik ben er zeker van dat hij er als het dames betreft wat zal aftrekken. Laat dit dus niet afschrikwekkend werken. Dat ik een categorie in vluchtlengte vorder blijkt als Thomson, de stationschef, twee be daarde mannen in K. L. M.-uniform tot ons leidt en ons aan elkaar voorstelt. De groote is de eerste piloot en commandant van de Kwartel, Tepas, de kleine de tweede piloot, Brugman. Er is nog een mannelijke passa gier voor Jodhpur twee vlieggroepen hoo ier en één passagier voor Nederlandsch- Indië. De ondernemendste en de eenige vrouw: een Belgische. Wij stellen die twee pas later vast, vanwege de vele hen omringende familieleden. Dat is ook een categorisch ver schilons wordt alleen uitgeleide gedaan door mijn zoon-van-acht, die alles noteert: nummer van het toestel, namen van piloten enzoovoorts, vanwege de journalistieke erfe lijke belasting. Tepas grinnikt een beetje over storm achtige weerberichten, en kijkt ons zijdelings aan. We vertrekken geen spier, bedacht op K, L. M.'schen humor. De Kwartel is kolossaal, en imponeert met z'n drie..daverende motoren. De fauteuils zijn laag en gemakkelijk. Drie stormen suizen vlak voor ons. We rollen, we laten den grond los en klimmen snel. Het waait frisch door 'n tochtend raampje. Ik denk aan de rook- en biefstuk-geuren van internationale trei- Ben en haal diep en verkwikt adem. 't Is plezierig boven. Veel zon, veel blauw, veel wolken, veel kleur en leven en schitte ring in de eindeloos-bezongen Hollandsche luchten. Het IJselmeer schittert en blinkt. Dudok's stadhuis-van-Hilversum maakt zelfs van deze hoogte een monumentalen indruk. Zou hij ook luchtwaarnemingen gedaan heb ben in de pijnigende uren der schepping? Een modern architect hoort zooiets te doen. Denken de anderen daar wel aan? Laten ze oppassen! Het wordt onpleizierig voor hen als over enkele jaren het vernietigend oordeel over hun scheppingen luidt: „Van boven is het niks!" Dan komt de onvermijdelijke strijd met de aardrijkskunde. Nederland is makkelijk uit een vliegtuig gezien. Dat hebben we zooveel jaren „gehad''. Maar als je over de grens bent wordt het steeds moeilijker. Mijn H.B.S.- zonden herleven. Ik heb niet genoeg opgelet bij den heer A. van der Voort Azn. en even min bij prof. dr. P. H. van Moerkerken jr. Mijn reisgezel heeft het bij andere leeraren blijkbaar evenmin gedaan. Hij promoveert Duisburg tot Keulen en zoekt vergeefs den Dom. Wij zijn het erover eens dat grenzen, die er nu eenmaal nog steeds zijn, thans met duidelijke strepen aangegeven behoorden te worden. De Staat is natuurlijk weer achter op en houdt het comfort van de luclitpassa- giers niet bij. Ook verwijt ik m'n ouden schoolmakker Fokker dat-ie me bij aardrijks kunde herhaaldelijk heeft voorgezegd (met 'n atlas op z'n knieën onder de bank, want hij wist het zelf ook niet). Heel aardig dat-ie nou zorgt dat ik bijtijds te Boedapest kom voor de Europeesche roeikampioenschappen, maar als hij en ik samen in dit vliegtuig zaten, zouden we leelijk aan den dwaal gaan, denk ik zoo, zonder prof. dr. van Moer kerken Münster. Precies een uur onderweg. Snel heid 220 K.M., zegt Tepas, die uit de cockpit komt geklauterd, tevreden. Hij laat den nié- canicien een kopje koffie voor ons allen zet- tenen de mededeelingen van den marconist. die als-maar zit te seinen en te ontvangen, doen hem hoofdschudden over de oefeningen van onze roeiers in Boedapest. „Daar moe ten aardige golven op de Donau staan", ver zekert hij, en het blijkt later de zuivere waarheid geweest te zijn. Van de oefeningen op dien dag is niets terecht gekomen. Won deren der moderne techniek. We snellen voort, geven het op met de ardrijkskunde en interesseeren ons voor Hitler's hakenkruisen. Waarom laat-ie ze zelfs op zweminrichtingen en zonnebaden zetten? Enfin, 't is niet zoo erg als dat reuzen-exemplaar dat op de Drachenfels is aangebracht, en de wapperende Nazi-vlag op een stokouwe kasteelruïne, boven op een berg Leipzig. Twee uur en een kwartier. We lan den hier om benzine in te nemen. Een vrij net café'tje waar we even wat kunnen eten. maar over 't geheel een armelijk vliegveld, vergeleken bij Schiphol. En de Duitsc'ne toe stellen, die er staan, lijken naast de Kwai'tel wel antieke Fordjes nevens een Rolls-Royce. Wat ziet alles in de Nederlandsche vliegerij er blinkend en imposant en hyper-modern uit! Twee Leipziger scholen bezoeken net het vliegveld en honderden kleuters gapen ons aan. Geen enkele autoriteit vraagt naar pas sen. of bestemming, of biljetten of andere dingen waar ze je aan grenzen mee vervelen. Binnen een half uur zitten we al weer hoog boven, en snellen voort over Naziland. Het stormt nu. de wind is mee, de snelheid stijgt tot 235 K.M. Het eene onweer na het andere, als een sombere zwarte massa voor ons op zettend, wordt ontweken, en ergens in de duisternis gloort een lichtplek die we schok kend, af en toe springend in remous boven rivieren en bergketens, binnen enkele minu ten bereiken. Ineens straalt de zon weer volop, de Kwartel ligt weer vast en bromt plezierig voort. Praag aanschouwen we in zijn vollen om vang en pracht, maar dan krijg je genoeg van prachtige vergezichten en begint een nieuwe roman te lezen. De mécanicien gaat thee zetten. Een luie vacantiestemming heerscht. Nog steeds 235 K.M. per uur. Ber gen en dalen, rivieren en bosschen, steden en dorpen. Er worden weer steden-namen genoemd, maar we raken er blasé van. Boven Bohemen een echt-menschelijk af- wisselingetje. Rechts hangt weer zoo'n stuk zwaar zwerk, flitst de bliksem door de duis ternis, en ineens springt Tepas omlaag met het zuivere enthousiasme van een Amster dammer-voor-een-relletje. „Kijk'es daar beneden! Brand! Het fait di vers doet 't 'm, als immer in deze wereld. Alle passagiers en de bemanning loeren door de raampjes rechts, eerst naar 'n hooiberg, een kilometer of tien verder naar 'n heele boerde rij, waaruit de vlammen hoog oplaaien. Bo- heemsche brandweer nergens te bekennen. Wel hollende landliedenWonderlijk dat zooiets een even groote gebeurtenis is als je op een Amsterdamsch. grachtje wandelt, en als je op 500 M. hoogte boven Tsjecho-Slo- wakije voortraast in een HollandIndië vlieg tuig. De meneoh houdt de belangrijkheid van z'n eigen techniek iheelemaai niet bij. Hij blijft klein Tegen vieren naderen we Boedapest, hoog over de bergen heen, en het ligt daar, zon beschenen, als een glanzend wonder van bril- lante pracht, gesplitst door de breede, blinken de Donau met het beboschte, kleurige Marga- rethen-Insel in 't midden. Wij snellen over de stad heen, we cirkelen omlaag in breede zwie ren, landen dan rustig op een nog veel ar moediger vliegveld dan Leipzig, met leelijke houten barakjes erlangs, zien eerst niemand, komen dan remmend tot stilstandDaar verschijnen twee lieden in wonderlijke ope< rette-uniformen, met bossen haneveeren op hun schako's, die pompeus saluut brengen en zonderling Duitsch uiten. We klimmen omlaag en kijken rond. We zijn heelemaal niet verreisd, voelen ons net zoo frisch en opgewekt als toen we vertrok ken, maar een beetje paf van het „verrei zen" van half Europa in precies vijf uur en veertig minuten vliegtuig voel je je toch wel. De Kwartel rijdt statig z'n -nachthok in. Die gaat morgenochtend om drie uur ver der. Even naar Caïro Ik kan het u heusch aanbevelen. R. P. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Onder groote belangstelling en blijken van hartelijk medeleven vierde het echtpaar Spek, wonende aan de Baanstraat, zijn gou d-en huwelijksfeest. De Baanstraatbewoners hadden gezorgd voor een feestelijk versierde eerepoort voor de woning vam het jubilee- rende echtpaar. In den loop van den feestdag had het gou den echtpaar talrijke gelukwenschen in ont vangst te nemen. Ondanks de drukte van den Koninginne dag vonden de plaatselijke- muziekkorpsen toch -nog gelegenheid om het gouden paar de gebruikelijke en zeer gewaardeerde sere nade te brengen. Dat deze muzikale gebeur tenis ditmaal een meer dan gewone belang stelling trok ligt voor de hand. Het was voor het echtpaar een ware feestdag. DE WEESJES GAAN UIT. Een aantal kindervrienden, die tevens in het bezit van een auto zijn, izullen evenals vorig jaar de weesjes van het St. Jozef ge sticht een prettig uitstapje bezorgen. Dins dag a.s. zal de tocht plaats vinden. De reis gaat ditmaal naar „De Vink", de bekende speeltuin bij Leiden Geslaagde feestelijkheden. Na de aubade voor het stadhuis, waarmede de Koninginnedag werd geopend en de kin derspelen, welke daarop volgden, werden op de Meer volksspelen gehouden. De publieke belangstelling was zeer groot en gold in het bijzonder het- watersteekspel. waaTaan niet- minder dan 69 jongens deelnamen. Ook nu vormde dit onderdeel van het programma een ware attractie. Verscheidene deelnemers lie pen bij hun pogingen om den ring te steken een geducht nat pak op. Zoodra de ton zijn inhoud over een deelnemer uitstortte ging een daverende juichkreet op. Gelukkig na men de slachtoffers zelf het geval heel ge moedelijk op, het frissche bad was niet- in staat hun jeugdig wedstrijd vuur te dooven. Na feilen strijd konden tenslotte de prijzen als volgt worden toegekend: 1 T. Aardenburg, 2 P. van Schooien, 3 H. de Bruin. 4 G. Ilbrink. 5 S. Baardse, 6 W. Appel, 7 T. Boohes. 8 J. Wracfce, 9 S. Hendriks, 10 J. Verhoogstad, 11 T. Mulder. 12 C. Gooier, 13 N. Appel, 14 K. de Dood, 15 G. Pauw, 16 G. de Ruiter, 17 J. Gra- pendaal, 18 A. Dors, 19 J. v. d. Waa. De meisjes hielden zich bezig met ringste ken op rijwielen, waarvoor zich 24 deelneem sters hadden aangemeld. Sommigen hadden hun rijwielen keurig versierd. Het talrijke publiek heeft den wedstrijd met groote aan dacht gev.olgd. Na afloop werden in café de Groentenbeurs de prijzen uitgereikt. Dit ge schiedde door den heer D. M. G. Botterop. die daarbij een toepasselijk woord sprak. De prijzen voor de mooist versierde rijwielen werden toegekend aan: 1 Sj. Buis, 2 K. Böhm 3 D. Tabak. De prijzen voor het ringsteken werden be haald als volgt: 1 K. Böhm, 2 N. Zoontjes. 3 D. Tabak. 4 R. Priester, 5 Sj. Buis, 6 A. Schipper, 7 M. v. d. Geest. 8 N. Tolk. 9 F. de Ruiter, 10 B. v. Leeuwen, 11 R. du Pau, 12 G. Kuys, 13 C. Hoogewerf. 14 C. v. Balen, 15 W. Hover. Ook de deelneemsters, die niet tot de gelukkigen behoorden, gingen niet onge troost naar huis, maar ontvingen een verras sing. De gebruikelijke gymnastiek-demonstratie dpor.de B. G. V. Turnlust werd ditmaal niet gehouden op het weiland „Scheijbeeck" maar in het Gemeentelijke Sportpark. Als gewoonlijk vormde het optreden van „Turnlust" het hoogtepunt van het program ma. waarvoor het publiek groote belangstel ling aan den dag legde. „Turnlust" heeft het publiek veel te genieten geboden. Zoowel het optreden van de kleuterklasse als het turnen van de dames- en heeren-afdeelingen oogstte een daverend succes. Niet minder was dit het geval met de intermezzo's, waarvan vooral de revue-dans van de Turnlust-girls luiden bij val verwierf. Het vendel-zwaaien en lasso- werpen boeide al evenzeer de aandacht. Een groote attractie vormde het loslaten van 1900 postduiven, een afwisseling, die op hoo- gen prijs werd gesteld. De vogels waren na tuurlijk in een minimum van tijd uit het ge zicht verdwenen. Op de tribune heeft burgemeester H. J. J Sc-holtens en zijn echt-genoote de demonstra tie voor een groot deel bijgewoond. Na af loop van de zeer geslaagde demonstratie heeft de voorzitter van „Koninginnedag", de heer H. A. J. J. v. d. Bergh in hartelijke bewoor dingen aan de deelnemende vereenigingen dank gezegd voor haar medewerking. Turn lust en haar eminente leider de heer B. J. Wieland Los ontvingen als stoffelijk blijk van waardeering een fraaie zilveren plaquet, ter wijl de duivensportvereeniging in het bezit werd gesteld van een beker. Een enorme menschenmenigte heeft van 4.30—5.30 uur genoten van de behendigheids- wedstrijd op motoren voor leden van de Ken- nemer Motorclub. Het parcours was tamelijk zwaar en telde niet minder dan 15 hinder nissen. Toch wisten vele deelnemers het tot een goed einde te brengen, maar ook de tijd sprak een woordje mee, zoodat er nog heel wat te rekenen viel, alvorens de uitslag kon worden vastgesteld. Groote belangstelling trok tegen den avond ook de voetbalwedstrijd KennemcrsV.S.V.. welke van 68 uur in het Gemeentelijk Sport park werd gehouden. Burgemeester Schol- tens verrichtte den aftrap. V.S.V. nam de za ken serieus op en liep direct hard van stapel. De wedstrijd was nauwelijks tien minuten oud, of de bezoekers leidden al met 02. De Kennemers begonnen echter steeds beter par tij te geven en tenslotte wist Groot uit een goeden aanval een tegenpunt te scoren. Nog voor rust voerde VS.V. den stand tot 13 op. Ook in de tweede helft bleef de strijd een aantrekkelijk karakter dragen. Weliswaar bleef de eerste-klasser in de meerderheid, maar de Kennemers bleven tot het einde toe goed partij geven. V. S. V. voerde de score op tot 16. De thuisclub stelde verwoede pogingen in het werk om den achterstand in te halen, maar v. d. Wint bleef de situatie in zijn doel meester. Tegen het einde maakten de Ken nemers nog een tegenpunt, zoodat het einde kwam met 26. V.S.V. kwam door deze overwinning in het bezit van den fraaien beker, die door den voorzitter van Koninginnedag met een toe passelijk woord werd uitgereikt. De Kenne mers ontvingen een zilveren plaquet, evenals scheidsrechter Twisterling. die den wedstrijd op zijn bekende rustige wijze geleid had. De St. Jozef-Harmonie had den wedstrijd met muziek opgeluisterd. Hiermede was aan de reeks van feestelijk heden, een einde gekomen. De Bevérwijksche Harmoniekapel dacht er echter anders over en heeft in de avonduren in de Breestraat muzikale wandelingen georganiseerd. Den talrijken Koninginnedagvierders was dit na tuurlijk zeer welkom. Drommen hossende en zingende jongelui sloten zich bij het corps aan. Op het plein voor het stadhuis bereikte de jool het hoogtepunt. De schier onver moeibare kapel speelde een walsje en daar gingen de beenen bij van den vloer. Het werd een uitgezochte gelegenheid om een bal- champêtre te organiseeren en de jongelui lieten zich deze niet ontgaan. Toen de kapel tenslotte inrukte, was het heel spoedig ge daan met de drukte. Zeer velen richtten hun schreden naar Velsen-Noord, waar de natio nale feestdag met een vuurwerk werd beslo ten. Zoo was de rust in Beverwijk betrekke lijk vroeg teruggekeerd. De cafés, die nage noeg alle muziek hadden, trokken veel be zoek, evenals de bioscopen, die speciale pro gramma's vertoonden. Resumeerend kan de Vereeniging „Ko ninginnedag" weer met voldoening op dezen feestdag terugzien. De feestelijkheden heb ben een zeer ordelijk en rustig verloop ge had. Incidenten van beteekenis deden zich niet voor. Voor de politie was het natuurlijk een zware dag, zij heeft zich onder leiding van inspecteur Ragut echter op voortreffe lijke wijze van haar taak gekweten. De Be- verwijksche Harmoniekapel heeft als gewoon lijk weer een groot aandeel in het welslagen- van den Koninginnedag gehad. Bij alle wed strijden en demonstraties was zij tegenwoor dig en het is aan haar te danken, dat het publiek in de avonduren nog eenig vertier op de Breestraat vond. De prestatie van de leden der Harmoniekapel op dezen feestdag kan zeker niet hoog genoeg worden gewaar deerd en zij mogen zich terecht van de waar- deering der Beverwijksche bevolking over tuigd houden. Tenslotte vermelden wij nog, dat namens de Vereeniging „Koninginnedag" een tele gram van hulde en trouw aan H M. de Ko ningin werd verzonden. KONINGINNEDAG OP HET BEVERWIJK- TERREIN. Ongeveer 4.30 heet de waarnemend-voor zitter van Beverwijk de aanwezigen harte lijk welkom en meer speciaal de Krachtsport- vereen. D.O.K. welke dezen middag een'.ge demonstraties zou geven welke ter opluiste ring en tevens als reclame object voor D.O.K. bed.oeld zijn, om in breedere kringen de krachtsport ingang te doen vinden. Of de demonstratie aan haar doel heeft beant woord. daar twijfelen wij niet aan, gezien de belangstelling en het spontane applaus. Na eenige goed geslaagde worstelpartijen waar de grepen en handelingen uitmuntend tot hun recht kwamen en soms luide bravo's over 't veld klonken kregen wij een demonstatie van gewichtheffen, uitgevoerd door de heeren gebr. Rooymons, Beentjes en Duiker tot ten slotte 120 K.G. stooten deze toeren beslo ten. Een luid applaus beloonde de athleten voor het door hun gebodene en de voorzit ter van D.O.K. dankte het bestuur van V.V. Beverwijk voor de gelegenheid hun geboden om in breede kringen hun sport te doen uitstralen. Het is ïntusschen 6 uur geworden en de elftallen van Beverwijk en IJ.F.C. be treden de arena om onder leiding van scheid-rechter Kossen de -aangekondigde voet balmatch te beginnen. Een talrijke schare omzoomde het groene tapijt als de volgende elftallen tegenover elkaar staan: TREINRAMP IN DE VEREENIGDE STATEN. Tengevolge van ondermijning door de hevige regens bezweek de dijk van de spoorlijn New YorkNew Orleans. Een trein ontspoorde.. waarbij verscheidene menschen om het leven kwamen. Beverwijk' Adrichem, Zoutman, J. Kuijer, W. Kuijer, Grapendaal, A. de Ruiter, Teeling, Vessies, Markx, Maanhout, Koning. IJ.F.C.: Van Urk, J. van Strien. J. de Graaf. L. Post, W. Bralten, L. Groen, Zwanenburg, Smit, Blinkhoff, De Jóng. Meijboom. Na de rust is Grapendaal vervangen door Amersfoort. Direct na den aftrap zet IJ.F.C. een ge weldig tempo in, doch Beverwijk beantwoordt met 'n tegenoffensief. De LJmuidenaren zijn de meerdere wat zij vrij spoedig door De Jong in een keurig doelpunt omzetten (0—1). De Wijkers, wier opstelling gewijzigd was, kunnen hun juisten vorm niet krijgen en al komen zij ook al eens bij Van Urk, het schot is te hoog of naast. De eerste corner is voor Beverwijk welke goed geplaatst weggewerkt wordt. De Zaterdagmiddagmenschen spelen een goede en aantrekkelijke partij voetbal, waar tegenover de Wij kers nu niet zoo bijzonder veel uitrichten. Wellicht was de opstelling de schuld. In elk geval vrij spoedig na de eerste goal laat Adrichem een gemakkei ij ken bal Vallen en de toestormende IJ.F.C.'ers maken op ge makkelijke wijze 0—2. Dat schijnt de Wijkers te inspireeren, want steeds beter vallen zij aan doch eenige gapingen in de voorhoede zijn oorzaak dat 't succes uitblijft. Nadat ook IJ.F.C. van vlak bij heeft- naastgeschoten, smaakt Markx eenige minuten voor de rust uit een goede pass van Maanhout het ge noegen den achterstand te verkleinen (12). Tijdens de rust traden de acrobaten Wo!ff en v. d. Burg op en vergastten de aanwezigen op eenige staaltjes handacrobatisme. Na de rust gaat het bij de Wij kers wel iets beter, doch ook de LJmuidenaren spelen goed. zoodat het spel aantrekkelijker wordt. Het eerste succes is voor de bezoekers die na een keurigen aanval met een goed ge richt schot (ik meen van Blinkhoff)den stand op 13 brengen. De Wij kers gaan beter spelen. Teeling gaat linksbinnen en Maan hout rechtsbuiten spelen en goed opgestuwd door de middenlinie komen zij wel dikwijls bij Van Urk die tenslotte moet zwichten voor een goed schot van Markx 23. De be zoekers hebben pech als een vliegend schot langs het verlaten doel van Beverwijk suist. Even later wordt - een goal van Blinkhoff geannuleerd wegens buitenspel. Een hands- geval bestraft Kossen te zwaar met penalty welke door Teeling in doel wordt geplaatst (3—3). De bezoekers zetten er alles op en dringen door, doch de Wijkers boeken succes, want uit een gewir-war voor Van Urk maakt Vessies 43. Hiermede kwam het einde. Een gelijk spel had de verhouding beter uitgedrukt. LUXOR THEATER. Het Luxor Theater vertoont vanaf heden de zeer amusante film „Als ik een millioen. had". Het is interessant te weten, watf men zou doen, wanneer het lot een dergelijks bokkesprong zou maken. John Ghaden heeft dit vraagstuk onder de oogen gezien en hij na zijn dood acht hem totaal onbe kende personen een fortuintje na. Hoe zij er mee omsprongen toont deze film. die door Ernst Lubits gei'egisseerd werd, Als tweede hoofdnummer draait een film van geheel ander genre. „Het Meisje van Montparnasse" is een film, welke zich afspeelt in het millieu der echte Parijsche bohémiens. Een zeer geslaagde comedie met Lien Deyers, Liane Haid en Walter Rilla in de hoofdrollen. Het programma van Luxor Theater biedt deze week dus weer veel te genieten en verdient inderdaad groote be langstelling. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. ..Ik wil niets", klonk het rustig aan het andere einde van den draad. „Ik had je wil len vragen, of je lust hebt vanavond met me tear Haarlem te gaan, maar als je verhin- aerd bent, houdt natuurlijk alles op". „Wie zegt, dat ik verhinderd ben?" vroeg ik verbaasd. „O, niet? Ik meende uit je toon te mogen opmaken, dat je tijd beperkt is. Dan heb ik me vergist en blijft me niets anders over dan alsnog met m'n invitatie voor den dag te ko men. Hoe is 't, voel je er wat voor?" „Misschien wel, ja. maar wat heeft die reis mgenlijk ten doei?" informeerde ik voorzich tig. >.Mij wat gezelschap te houden", luidde het onverwachte antwoord. „Je bent een prettig wuseur, Miel en vannacht hoop ik volop ge legenheid te hebben naar je verhalen te luisteren". „Vannacht „Ach zoo, ja. Ik vergat je nog te zeggen, dat je je nachtrust vermoedelijk aan dit reisje zult moeten opofferen, maar dat is zeker geen bezwaar „Dat zal er van afhangen. Vertel me eerst eens, waar je me heen wensc.ht te sleepen. ,,'t Schijnt, dat m'n compliment zooeven misplaatst was. Iemand als jij moest toch weten, dat het niet m'n gewoonte is door middel van een publieke telefoon alle moge lijke details te bespreken. Zeg dus ja of neen. Eenige opheldering hoop ik je onderweg te geven. Mocht je die niet aanstaan, dan kun je in Haarlem met den eersten den besten trein naar Amsterdam terugkeeren". Ik overlegde snel. Mijn programma voor dezen avond stond .weliswaar reeds vast, maar het was niet noodzakelijk, dat ik mij daaraan hield. Als Sanders mij verzocht hem gezelschap te houden, kon ik er van op aan, dat er iets bijzonders te doen was. „Accoord!" besloot ik luid mijn overpein zingen. „Hoe laat verwacht je me?" „Zorg er voor precies om 6 uur bij mij thuis te zijn. Morgenochtend hoop ik je dan weer heelhuids aan de „Mercuur" af te le veren". I Aan deze woorden zou Sanders me later nog eens herinneren. Toen ik dien avond tegen het vastgestelde uur voor de woning van Sanders uit de tram stapte, vond ik den detectieve reeds op mij wachtende achter het stuur van zijn kleinen sportwagen. „Prachtig op tijd, Miel", begroette hij mij en met een handgebaar noodigde hij mij uit naast hem plaats te nemen. Zwijgend reden wij door de, op dit uur bij het uitgaan der kantoren, wel zeer drukke binnenstad, maar nauwelijks hadden wij den Admiraal de Ruytenveg achter ons, of mijn vriend nam het woord. „Ziezoo, Miel", begon hij, „nu zal ik je nieuwsgierigheid eindelijk eens trachten te bevredigen". „Een loffelijk voornemen' antwoordde ik min of meer ironisch. „Ik zou zoo denken, dat je me langzamerhand wel eenige ophel dering schuldig bent". „Ik moet je echter reeds bij voorbaat ver zoeken", ging Sanders, mijn opmerking ne- geerend, voort, „je verwachtingen niet te hoog te spannen". Als je alles gehoord hebt, zul je me misschien verwijten, dat ik je daar voor uit je werk heb gehaald, maar in dat geval verzoek ik je te willen bedenken, dar er twee gegronde redenen voor m'n invitatie waren: in de eerste plaats meende ik. dat je wel iets meer zou willen weten met betrek king tot den in Haarlem gevonden schat en in de tweede plaats heb ik bij het werk, dat mij wacht, werkelijk behoefte aan eenig ge zelschap „Die laatste reden lijkt me inderdaad van zeer veel beteekenis", knikte ik begrijpend, maar Sanders ging er prompt op in. „Nietwaar....?! Ik'ben blij, dat we elkaar weer zoo goed begrijpen.-Nu kan ik tenmin ste met een gerust hart van wal steken. Je moet dan weten, dat ik vanmorgen, toen ik je opbelde juist van een bezoek aan het Woningbureau en Assurantiekantoor „Her- mes" was teruggekeerd. Men heeft daar na melijk mijn hufp ingeroepen... „Jouw hulp? Waarvoor?" vroeg ik ver baasd. „Omdat de gevondenschat door een of meer onbekenden bedreigd wordt". „Wat? Die paar oude munten? Dat kan alleen een of andere verwoede verzamelaar in zijn hoofd halen!" „Neen, niet de munten, maar de documen ten. welke op Preussisch Holland betrekking hebben. Althans, dat vermoeden ligt voor de. hand". „En op welke wijze heeft die bedreiging zich geopenbaard?" informeerde ik verder, niet zonder eenige ironie, omdat ik er nog altijd niet toe kon komen Sander's mededee lingen au serieux te nemen. „Door de herhaalde verschijning van een onbekende in de omgeving van het kantoor der firma", antwoordde de detectieve rustig, zonder op mijn spottenden toon in te gaan. „Gedurende drie avonden achtereen is een verdacht persoon voor het Woningbureau ge signaleerd. Beide firmanten, die om de beurt 's avonds nog op het kantoor komen, hebben den man gezien. Maandagavond begon het. Toen de oudste firmant, de heer van Dob- ben. „Hoe zeg je?" viel ik hem plotseling geïn teresseerd in de rede. „Van Dobben. Ken je hem?" „Neen jaDat zal ik je straks ver tellen. Ga doorantwoordde ik, nu toch werkelijk verlangend de rest te zullen hooren. Sanders glimlachte, maar reageerde niet op mijn zichtbare verrassing. „Toen dus de oudste firmant", zoo ver volgde hij, „zich 's avonds tegen 11 uur on geveer gereed maakte om naar huis te gaan, hoorde hij, hoe iemand aan de buitendeur morrelde. De Ingang van het kantoor, dat op het oogenblik nog aan de Nassaulaan gevestigd is, bevindt zich, moet je weten in een klein poortje, dat mede toegang geeft tot een ach ter het kantoor gelegen pakhuis van een wijnhandelaar. Toen de heer van Dobben naar buiten ging om te zien, wie dat zijn kon, zag hij nog juist, hoe een man met een grijze regenjas aan en een geruite pet op zich haas tig uit het poortje .verwijderde. De heer van Dobben deed. wat andere menschen in zoo'n geval ook zouden doen: hij belde de politie op. Het pand werd dien nacht bewaakt, maar er liet zich natuurlijk niemand meer zien,

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5