HET NIEUWE AVONDBLAD Ridder Buziau. Visscheri j-Snufjes 18e lAARGANG NO. 257 ZATERDAG 2 SEPTEMBER '33 IJMU1DER COURANT aand J ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal 1.20 I plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. I Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheels invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Boedapest. Ettelijke oorlogsgevaren bedreigen Europa, maar één althans kan met zekerheid uitge schakeld worden. Helaas heeft het geen groo- ten invloed op de rest. Oorlog tusschen Ne derland en Hongarije .is -ten eenenmale uitge sloten. Geen volk ter wereld kan ons hartelijker gezind zijn dan de Hongaren. Ik heb slechts enkele dagen in hun hoofdstad verbleven, en dan nog terwille van een persoonlijke lief hebberij de roeisport zelfs journalisten moeten er in hun afwisselend bestaan nog liefhebberijen op na houden ook zoodat de meeste indrukken van Boedapest en de Hon garen wel heel vluchtig waren. Maar deze was diep, en zij werd geaccentueerd door de aanwezigheid van de roeiers-delegaties van nog elf andere landen. Wij Hollanders sche nen overal en bij iedereen een dikke streep voor'te hebben. Wat Nederland vóór de Hon- gaarsche kinderen heeft gedaan heeft onze reputatie in Hongarije voorgoed gevestigd. Het is daar wel een zeer dankbaar volk, en het is er diep van. overtuigd dat alle Hollan ders goede menschen zijn. Als het wist in hoeveel partijen en sectes we verdeeld zijn, en hoe we elkaar op politieke en religieuse gronden te lijf plegen te gaan ,zou het stom verbaasd wezen. Gelukkig heeft het Hong^ar- sche volk daar kennelijk geen flauw vermoe den van. De kinderen hebben het bij ons niet gemerkt, althans thuis niet oververteld. Zij zijn nu opgegroeid tot jonge mannen en alleraardigste jonge meisjes, die erg trotsch zijn op hun Hollandsch en waarvan velen ons land nog herhaaldelijk bezoeken en in de toekomst zullen blijven bezoeken. Ik heb zelfs gehoord van gevallen, waarin de ouders ook Hollandsch waren gaan leeren om met zulk een volk in contact te kunnen komen. Het was af en toe bijna gênant, al die loftuitingen op Nederland te hooren. In winkels, op straat als men den weg vroeg, bij officiëele controles waar men Holland- sche roei-supporters zonder officiëelen sta tus door wou loodsenoveral scheen men bét een bizonder voorrecht te vinden, een Hollander een plezier te kunnen doen. Het begon al dadelijk bij onze aankomst per vliegtuig, toen bleek dat mijn reisgezel en ik in onze haast totaal vergeten hadden, dat we pasvisa voor Hongarije noodig hadden, foor Hollanders bleek dit geen bezwaar; men zou 't nog wel even in orde maken. „Oh, u bent Hollander!" Telkens werd die ontdek king met een vriendelijken glimlach en alle mogelijke bereidwilligheid begroet. Ook als men uw nationaliteit niet kent, ook als ge vreemdeling van ander ras zijt, zal de Hongaar u vriendelijk ontvangen. Hij is toeschietelijk, hartelijk, hoffelijk van aard. Ik heb veel landen bezocht, maar nergens zulk een vriendelijkheid tegenover den vreemdeling ontmoet. Een Hollander evenwel wordt extra bejegend. Hij schijnt in Hongarije „la -crème de-la crème" te wezen. De hoofdstad der Hongaren is inderdaad wondermooi, vooral door haar ligging aan dei- bergen voet, deels in de heuvelen gebouwd, ge splitst in twee deelen door de majestueuse Donau, overheersc.ht door de massale imposan te bouwwerken van het groote koninklijke slot en nog veel hooger door den citadel, welks enorme witte muren eiken avond door electrisch „floodlight" bestraald worden. De stad is groot en indrukwekkend. Zij telt meer dan tweemaal zooveel inwoners als Am sterdam, het drukke centrum is buitengewoon uitgestrekt, de aanleg van straten en pleinen is buitengewoon breed en royaal opgezet. Heb centrum is hoog gebouwd, evenals bv. Parijs, waaraan de architectuur van zulke belangrij ke „verkeersaders" als de Andrassy straat le vendig herinnert. Wonderlijk, zoo sterk als de invloed van Parijs zich ook hier heeft doen gel den. Een verschil met de Fransche hoofdstad, en een dat een Hollander juist bizonder plezie rig aandoet, is het keurige onderhoud van de stad. Ons netste gemeentebestuur zou er met welgevallen naar kijken, en onze zindelijkste huismoeders, die naar men beweert de proper ste ter wereld zijn, zouden er goedkeurend bij En dan zijn er veel bloemen. Overal bloemen. Vooral langs de vele groote hótelterrassen, en overal in de talrijke plantsoenen en plant soentjes, en zelfs in bloembakken om licht standaards heen. Boedapest is op zichzelf, zonder de omgeving erbij te rekenen dus, veel en veel meer bloemenstad dan Haarlem. Er wordt beweerd dat het de mooiste stad van Europa is. Door zijn ligging misschien wel. In zijn architectuur niet. Het mist vooral in zijn openbare gebouwen de architecturale wonderen, de prachtige „accenten" ook van een stad als Parijs. Het koninklijk paleis, van nabij beschouwd ,is een beetje schrikwekkend barok, en dat barokke vindt mem nogal eens terug, ook in zwaar-overladen monumenten. Het gothische parlementsgebouw kan geen vergelijking met Londen's Houses of Parlia ment doorstaan, Maar het geheel is prachtig en Indruk wekkend, en het heeft sfeer. Een prikke lende, blijde, zonnige sfeer, waarin de bloe men kleuren in volle weelde en de Tziganen- orkesten wonderlijk bekoren. Dit Hongaar- sche volk heeft sinds den oorlog ontzettend veel geleden en is sterk verarmd. Een Hol lander moet het, in vergelijking met onze steden, wel heel sterk opvallen hoe weinig mooie auto's, hoe weinig luxueuse vrouwen- kleeding, hoe weinig „duur gedoe" in 't algemeen men in Boedapest ziet. Eigenlijk zijn er überhaupt heel weinig auto's Maar dit volk, dat wel sterk en vitaal moet zijn, leeft niet in een sfeer van ontmoediging en ver arming. Het is opgewekt en levendig en het heeft stijl, ook in zijn dagelijkscbe pantoffelparade op de Donau-kade, langs de cosmopoÜtische hotels Dunapalota, Hung aria en andere. He t is een parade zonder luxe-vertoon, maar sier lijk. kleurrijk, leve.ndig. Men begroet elkaar zeer diep, men kust zeer sierlijk bekoorlijke handjes.... zelfs de verkeersagenten hebben een gratie en statigheid van manuaal, die ons Hollanders natuurlijk deed lachen, evenals verschillende allerkleurigste uniformen. Heel het Boedapester leven schijnt geken merkt door het rythme en de charme van de tziganen-muziek. Ik heb in café Spolaritch, een gewoon groot café dat een beetje leek op „Suisse" in de Kalverstraat uren zitten luis teren naar het tzigan en -orkest, dat volgens de Hongaren het beste in Boedapest is. Urenen het bleef betooverende muziek. Zonder grove effecten, zonder lawaai en trucs, en van een wonderlijke verfijning en intense bezieling. Dat orkest speelde telkens een half uur of -langer aan één stuk door, van de eehe melodie in de anderefluis terend, smachtend, wild jagend.dan weer schetterend in een brillanten marsch, of klagend in LiebesleidHet speelde met een vervoering, een stijgende geestdrift die alles meesleepte. Er was geen stemmenrumoer en glazen- gerinkel doorheen. Men luisterde en bleef. Sommigen van ons, nuchtere Hollanders, gingen naar den eersten violist-en-dirigent toe en, bedankten hem als zij tenslotte met moeite tot heengaan besloten. Het verwonderde hem niet. Misschien is de Tziganen-muziek vooral Boedapest. En de bloemen, en de flonkerende lichtzee van de stad en de stralende citadel in den laten avond. Al dat bewegelijke, tril lende leven in die wondere hoofdstad van een volk dat arm is, maar van het leven houdt en dat erkennen durft.... Carpe diem. R. P. IJMUIDEN DE NIEUWE ENGELSCHE VISSCHERIJWET GUNSTIGE 'GEVOLGEN VOOR MILFORD HAVEN. Of de nieuwe visseherijwet er de oorzaak van is of niet, een feit is liet, dat de handel te Milford Haven sedert het eerste deel der wet - in- werking is getreden verbeterd is, schrijft The Fishing News. Misschien is het niet zoozeer het gevolg van.de toepassing van kleine mazen op de plaatselijke vloot, want dit heeft voor de plaatselijke booten niet zulk een groot verschil uitgemaakt, maar de ha ven heeft gedeeld in het algemeene gevolg voor het geheele land. Het sluiten van de gronden bij het Beren-eiland wordt als een groote verbetering beschouwd. In elk geval is er sedert 1 Augustus een betere-toon in de haven en de vraag en de prijzen voor - gemengde visch zijn zeer goed en de reizen zijn gunstiger geworden. Mr. H. E. Rees, voorzitter van de Reeders- vereeniging en lid van het comité van de Brïtsche Federatie van trawlerreeders, dat vooraan gestaan heeft in de actie bij de re geering is thans vol goeden moed voor de toekomst. Hij deelde aan een vertegen woordiger van The Fishing News mede, dat de toestand ongetwijfeld beter was en hij was van meening, dat de nieuwe wet een steun voor het bedrijf is. Het was echter nog te vroeg om er de volle uitwerking van-te kun nen constateeren. Maandag 21 Augustus trad de nieuwe bepa ling aangaande den aanvoer van vreemde visch in werking, maar er waren dien dag- geen Spaansche of andere vreemde schepen in de haven. Milford Haven was door de con currentie der Spanjaarden wat betreft de hakevisscherij op den Atlantischen Oceaan in een ongunstige positie. De nieuwe bepaling zal de Spanjaarden natuurlijk eerst het vol gende jaar treffen. Zij vertrekken in den re gel in Augustus. Op basis van het gemiddel de der laatste drie jaren wordt verondersteld dat den Spanjaarden het volgend jaar een quotum van 17,000 cwts. zal worden toege staan en dit kwantum zal hoofdzakelijk wel uit hake bestaan. Dit jaar is hun aanvoer belangrijk beneden het totaal van verleden jaar geweest en bij een goede visscherij zou dit quotum in een paar maanden ver bruikt zijn. Maar inmiddels is er nieuwe hoop in de haven gerezen en de opleving van de trawl- hanringvisscherij heeft eveneens bijgedra gen tot de verbetering der vooruitzich ten. KONINGINNEDAG. De Koninginnedag had dit jaar over het geheel een kalm verloop, belangrijke bij zonderheden deden zich dan ook niet voor. Toen de bloem der Nederlanders De revue is g~_-.sseeird, Is natuurlijk de revue-ster Buziau niet genegeerd. De artiest die ons doet schaatren Lr een kommervollen tijd, Die de zorgen even wegjaagt Van den harden levensstrijd; Is zijn plaatsje in de orde Van de ridders zeker waard, Want hij zit in de waardeering Van ons allen vast te paard. Noem hem clown en potsenmaker Nar, hansworst, 't is geen bezwaar, De Oranje- Nassauridder Is Buziau, de kunstenaar. Ook de ridderstand kent graden Van talent en van postuur, Niet de minste is de Ridder Van de Vroolijke Figuur. P. GASUS. Het politierapport vermeldt evenwel alsnog het navolgende: Donderdagavond dmstreeks 11 uur werd een persoon, die zoodanig beschonken was, dat hij niet meer kon loopen, per brandcard naar het Bureau van politie gebracht en al daar ter ontnuchtering in bewaring ge steld Omstreeks 2 uur na middernacht ontving de politie de mededeeling, dat een man met een rijwiel was aangereden en ernstig ge wond in de Kennemerlaan lag. Dé politie begaf zich er onmiddellijk heen en trof al daar aan een persoon, die onder invloed van alcoholhoudende drank verkeerde met een bloedende hoofdwonde. De wielrijder, die volgens een getuige rechts van den weg reed, had in den persoon, die beschonken op den weg log geen mensch herkend en was daar door tegen hem aangereden en van zijn rij wiel gevallen. De hoofdwonde, die bij nader inzien niet ernstig bleek te zijn is door dokter B. behandeld, waarna de gewonde per Roode Kruisauto, die inmiddels op verzoek was verschenen, onder pblitiegeleide naar zijn woning is gebracht. NUTSSPAARBANK. Gedurende de -maand Augustus 1933 werd ingelegd a. Kanotor Julianakade f 19.043.42 b. Kantoor Willebrordstraat 16.826.04 c. Kantoor Santpoort 117.53 f 35.986.99 en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 18.844.12 b. Kantoor Willebrordstraat 11.834.15 c. Kantoor Santpoort 1.005.— f 31.683.27 Meer ingelegd dan: terugbetaald f 4.303.72 Het saldo tegoed op 1 Augustus bedroeg 924.850.47 f 929.154.19 Uitgegeven werden 18 nieuwe Spaarbank boekjes en ingetrokken 4 Spaarbankboekjes. Het laatste uitgegeven boekje bedroeg het nummer 2875 VERLOTING WITTE KRUIS. Het bestuur van Het. Witte Kruis verzoekt ons te willen mededeelen, dat de trekking- der verloting is uitgesteld tot Vrijdag 29 September a.s. De trekking zal plaats hebben ten overstaan van Notaris G. D. Boerlage in het Witte Kruisgebouw te IJmuiden 's mid dag 3.30 uur. Lóten zijn nog verkrijgbaar voor den prijs van 10 cent aan het Witte Kruisgebouw te IJmuiden. KONINGINNEDAG-ETALAGES. In ons blad van Donderdag j.l. hielden wij een uitvoerige bespreking over de Koningin nedag-etalages. Deze etalagewedstrijd is uitgeschreven door de Oranje-vereeniging Wilhelmma, die daarvoor een subcomité uit winkeliers heeft samengesteld. IN VREEMDEN BODEM BEGRAVEN Bij het binnenkomen van het voor Velsen bestemde Finsche stoomschip Helsinki moest in de sluis direct doktershulp ingeroepen worden voor den tweeden machinist, die ern stig ziek geworden was. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed hij reeds. Gisteren is het stoffelijk overschot op de algemeene begraafplaats alhier door de be manning ten grave gedragen. De baar met het stoffelijk omhulsel was"gehuld in de Fin sche vlag. Wegens het -- ontbreken van een Finschen geestelijke heeft de Noorsche pre dikant te Amsterdam de plechtigheid ge leid. VEREEN. VOOR FACULT. LIJK VERBRANDING. In het Stationskoffiehuis te Velsen heeft de afdeeling Velsen van de Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding een ledenverga dering gehouden, welke matig bezocht was. Nadat door den voorzitter der afdeeling, den heer Klok, de aanwezigen hartelijk wel kom geheeten waren, werd door den secre taris voorlezing van notulen gedaan en wer den andere agenda-punten behandeld. Besproken werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering op 16 September a.s. te Breda te houden. Naar deze vergade ring werd als afgevaardigde de heer P. Klerk, penningmeester van de afdeeling aangewe zen. Volgens mededeelingen van den secretaris, de heer Reitsma, begonnen het jaar met 235 leden en kon men vaststellen, dat thans de afdeeling het getal van 280 aangeslotenen bereikt had. De vergadering hechtte, haar goedkeuring aan het bestuursvoorstel een 25-tal gevelbor den aan te schaffen en deze onder die leden, welke zich daarvoor opgeven, te distribueeren opdat deze schilden aanwijzing zullen geven, waar inlichtingen over het doel en wezen der vereeniging voor facultatieve lijkverbranding te verkrijgen zijn. Tevens vormen deze bor den dan een middel tot waardige propagan- davoering. Besloten werd onder de aandacht van de algemeene vergadering te brengen, dat gaar ne gezien zou worden dat. aan den rookafvoer van het crematorium bijzondere zorg besteed werd.. TH. DE VRIES :f Deze week is hier op 73-jarigen leeftijd over leden de heer Thijs de Vries. Deze eenvoudige werker was vroeger een der meest bekende leden van de tooneelvereeniging „Voorwaarts" te Purmerend, die toen het bijzondere voor recht genoot van den schrijver Herman Heyer- mans te mogen spelen. Als de blinde vader in Heyerman's Ghetto heeft de heer de Vries in ons land en in België zeer eervolle onderschei dingen behaald, o.a. meermalen, zoo tf Brugge, den persoonlijken prijs voor het beste spel, terwijl de vereeniging zelf, die meer uit nemende krachten bevat, ook altijd met eerste prijzen uit den strijd kwam AARDBEIEN-EXPORT. Het Engelsche stoomschip Penerawe is hier aangekomen, om een lading aardbeien uit de koelhuizen naar Engeland te verschepen. VELSEN EEN JUBILEUM. Donderdag was hét de dag, dat de heer P. Goedhart 25 jaren de spoorboomen aan den Zeeweg bediende. Ofschoon hij voor een paar jaar onder groote belangstelling zijn zilveren dienst jubileum vierde, mocht hij ook nu ver schillende bewijzen van belangstelling ontvan gen. In zijn woning werden eenge bloemstuk ken bezorgd en ook in het wachthuisje bij den overweg ontving hij een bloemstuk, terwijl velen hemkwamen gelukwenschen. H. DE GRAAF t Op 64-jarigen leeftijd is te IJmuiden over leden de heer H. de Graaf, die vroeger vele jaren gemeentebode is geweest. Zij, die hem gekend hebben, herinneren zich hem als een man, die ten raadhuize altijd vriendelijk en voorkomend was. Wegens z'n minder goeden gezondheidstoestand heeft hij jaren geleden reeds zijn ontslag gevraagd en is stillevend zijn.dagen gesleten. BURGERLIJKE STAND. HET GROOTSTE SCHIP TER WERELD, waarvan met den bouw in 1Q31 begonnen werd, zal thaiis worden voltooid. Hoe de nieuwe aanwinst voor de Cunarddyn -er uit zal zien. VELSEN Geboorten: J. J. RustemeijerSchonagen. z., IJmuiden; C. Dijkmans—van Scherpen- zeel, d., Velsen; K, van Brummelen—Sohl. d., Velsen; M. A. TeelingKuijl, z., IJmui den O.; E. Koopman—Zenker, z., IJmui den Oost. Overleden: Hendrik de Graaf, 64 jaar, wedr. van J. Aarse. Gehuwden: L. F. Lammers en A. A. Haver, H. Beekman en H. Kemp; H. C.. Wijnoogst en T. Goos; W. N. Kraayenbosch en J. Waale- boer; H. Bouman en W. G. Kemker; K, Schol en T. Prins. Ondertrouwden: L.^ J. Liezenberg en C. M. de Groot; P. de Pater en A. Peek; J. van Loon en I. A. Broersen; C. Stolk en J. v. d. Vaart, J. Lanser en S. Goes; J. P. Steijli man en W. A. Wamsteker; H. J. van Ekken- donk en W. C. van Kempen; F. Basstra en M. W. Boeter; W. Zonneveld en J. A. de Jong D. van den Outenaar en F. W. Sluimer; G. Bosman en A, P. Gomes; G. M. F. de Feber en A. V. D. Zwet Slotenmaker. BEVERWIJK. Ondertrouwd: H. H. Martens en M. J. Assen delft. Geboorten: M. M. van Lunzen—Daniels, z. M. H. Rombout—Regterschot, d. E. J. Kelder- Kelderman, d. A. M. Scliillémans—Slenters, d en levenl. d. T. van DesselTol, z. Overleden: M. H. Regterschot, 37 jr., gehuwd m. A. F. Rombout. HEEMSKERK. Geboren: Hermana Thecla Maria, d. v. Th. J. Bisschop en A. M. Beers; Jan Jacob, z. v. A. van Essén en G. Klinkenberg. Ondertrouwd: Corn. Bleijendaal en C. M. P. van der Park; Joh. Jac. Schuijt en W. G Keijer* CXXXVII. De zee is dezer dagen wel buitengewoon gul met haren rijkdom. Welke rijkdom helaas geen rijkdom meer is, zoodra „de schatten" aan wal komen, want dan is het mis. Wat is het toch een wispelturig bedrijf dat vis- scherijbedrijf. In de eerste plaats de vissche rij zelf. Het is de laatste weken meer dan eens voorgekomen, dat een trawler, die hoog stens een dag of zes gevischt had niet 700 00 manden visch binnenkwam. Dat is 30 a 35000 K.G. Haringtrawlers brengen het soms tot 40.000 K.G. Het is een bijzonder opmerke lijk verschijnsel, maar als. ik mij niet vergis, is het geheel in overeenstemming met de voorspellingen der biologen. Jammer is het daarom, dat, zooals ik hierboven al zeide de rijkdom van de zee geen rijkdom op het land brengt. De toe stand van de markt is ongetwijfeld beter dan hij geweest is, maar is toch niet van dien aard, dat er plaats is voor ongelimi teerde hoeveelheden. En daardoor is op de geweldige aanvoeren een inzinking van de zich herstellende markt gevolgd, met het gevolg, dat de besommingen, die twee weken geleden zoo prachtig waren, weer op 't so- niersche niveau terugvielen. Met enkele voorbeelden kan dit gemakkelijk aangetoond worden: Timor 620 manden f 940, Limburgia 560 manden f 1050, Clasina Luther 750 man den f 1000, Aneta 520 manden f 1280. Dit nam ik over uit het lijstje van één en denzelfdei\ dag, n.l. van 29 Augustus, toen er 13 trawlers aan de markt lagen. Het feit. dat de '-^'zen over het algemeen kort warm lijk veel goed. Wanneer de Petten met 2380 binnenkomt lijkt het niet veel, maar als je dan hoort, dat de boot zes dagen uit is ge weest valt het wat mee. Er kwamen deze week niet minder dan 43 IJmuidensche trawlers aan de markt, wat een abnormaal groot percentage van de in de vaart zijnde vloot is, want gedurende de vaarperiode van deze trawlers waren er hoogstens 60 a 65 booten in de vaart. Thans is dit getal Inmiddels tot 70 ge stegen. Ambtshalve lijf ik de drie Rotterdam mers bij de vloot van IJmuiden in. Met dit getal is dus alweer bijna de helft van de vaarbare vloot in zee en het gaat nog steeds crescendo, want inmiddels ligt er al weer een drietal gereed om zich aan zijn zomer- schen winterslaap te onttrekken. Dat is na tuurlijk wel heel mooi, maar het kan ook weer te mooi zijn. Veel hangt af van het weer in September. Wordt het een koele maand, dan kan het nog we! meevallen. En als de September voorbij is hebben we Frank rijk weer tot klant en de reeders zullen wel hun best doen, het nieuwe contingent tot het laatste pondje op te gebruiken. PIETERMAN. KAS VAN RUNDVFPrr.NTRALE WORDT UITGEPUT. 5.VOOR IEDERE KOE In e,n te Tilburg gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Chris telijke,n Boerenbond deeld. de heer Bückman, regeeringscommissaris voor de hulpverlee ning aan de melkveehouderij namens den minister van Economische Zaken mede, dat volgens de inge,komen gegevens van de Rundvee Centrale besloten is, behoudens de Koninklijke Goedkepring dat voor iedere melk- of kalfkoe, die hans in inge schreven, hetzij iat of droog, een bedrag van f 5 zal worden uitgekeerd. Met deze uitkee- ring, die een uitgave van ongeveer 8 millioen gulden zal vergen, zal de kas waarover de ARundvee Centhrale beschikt, geheel zijn uitgeput. DE VERDWENEN ENGELSCHMAN DE ZAAK DOOR DEN RECHTER NIET OPGELOST In de Tel. lezen wij, dat de Coroner in de zaak van den in Nederland verdwenen En- gelschman, commander Brooks, een „open vonnis" heeft gegeven, waarin n.l. in het midden gelaten wordt of de dood van Brooks aan opzettelijke oorzaken te wijten, is of niet. BRANDSTICHTER EN INBREKER. Te Nieuwe Niedorp is een boerenknecht gearresteerd, die verdacht wordt brand ge sticht te hebben in een boerderij en ook eenige diefstallen te hebben gepleegd. Hij is te Alkmaar opgesloten. Hij heeft een en an der bekend.. De diefstallen pleegde hij door het uitsnijden van ruiten. JONGETJE ERNSTIG DOOR HOND GEBETEN. Bij Papenveer onder de gemeente Ter Aar (Z.-H.) is een 5-jarig jongetje, dat alleen op een erf vertoefde, ernstig gebeten door een herdershond, 't- Jongetje is in een zie kenhuis te Leiden opgenomen. Zijn toestand is ernstig.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1