De schat in 't oude Holland 0MU1DER COURANT. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK een lastige logeergast. der tijdelijke gasten van een volksloge- werd in den nacht na Koninginnedag *iin diepen slaap opgeschrikt door een U ot> een zijner kaken. De heer, die hem sl?imooje leverde was eveneens in het gas- lo-ister ingeschreven. De reden waarom üi mede-com mensa al na de Oranjefees- hö een dergelijke tractatie onthaalde, het nachtelijk duister verborgen: De die de klappen kreeg snelde naar het ^uhebureau en deed daar aangifte. De po- g heeft een onderzoek ingesteld. excursie. tv plaatselijke, zeer actieve af deeling van Ned Vereeniging voor Huisvrouwen heeft nr hare leden een excursie georganiseerd Ir de N.V. Albert Heyn's fabrieken te róidam. Ongetwijfeld wacht den deelneem ms op Dinsdag 12 September een prettige f t Des morgens te 10.13 vertrekken de deel- emsters per trein naar Amsterdam, waar "e firma in restaurant ..Formosa" een lunch 6 lt. Daarna vertrekt het gezelschap per naar Zaandam. Bij aankomst al- r' voïgt de rondgang door de fabrieken !er N.V. Albert Heijn. Voor dit interessante uitstapje hebben zich 40 leden aangemeld. Het bestuur zal Üan ook trachten bij voldoende deelname tweede excursie te organiseeren. najaars-modeshow. ne firma Stoutenbeek houdt op Donder eer 28 September in haar gebouwen voor de leden der afdeeling Beverwijk en omstreken van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen een groote najaarsmodeshow. Voor het bijwonen van dit festijn, waarbij ae dames de nieuwste modecreaties zullen kunnen bewonderen worden aan de cassa van Stoutenbeek's Modemagazijnen van Maandag 13 tot en met Zaterdag 23 September op ver jon van diploma de toegangskaarten uitge- ^De leden kunnen twee kaarten ontvan gen, zoodat zij in de gelegenheid zijn zich te laten vergezellen door een introducé. samenstelling bestuur. Het bestuur van de afdeeling Beverwijk en Omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen is thans als volgt samengesteld A. Moens-v. d. Veen, presidente, Von dellaan 61; Mevr. J. v. Ameyden-Okken, vice presidente, Mevr. M. van Heynsbergen, secre taresse, Iepenlaan 11; Mevr. M. A. Spits-Tol, tweede secretaresse; Mevr. H. W. Bakker- Diferee, penningmeesteresse, Dr. Schuitstraat 17; Mevr. C. Teer-van Leeuwen, tweede pen- ningmeesteresse; Mevr. A. Muys v. d. Moer- Ouwerkerk. de behendigheidswedstrijden. Het bestuur van de Kennemer Motorclub is na zorgvuldige berekening van den uitslag der op Koninginnedag gehouden behendig- heidswedstrijden tot het volgende resultaat gekomen: le pr. J. Speelman, 126 punten; 2epr. D Denekamp 117 p.; 3e pr. P. Kuys 114 p,; 4e pr. N. J. Stuifbergen 112 p.; 5e pr. K. Smit 112 p.; 6e pr. P. Boender 107 p. jubileum bij de spoorwegen. Vrijdag heeft de heer Joh. v. d. Vegt zijn zilveren jubileum herdacht in dienst van de Ned. Spoorwegen. Het heeft den jubileeren den schaalknecht op zijn feestdag niet aan belangstelling ontbroken. Des morgens werd de jubilaris op het bu reau ontboden, waar de adjunct-inspecteur van vervoer hem in hartelijke bewoordingen heeft toegesproken. Daarbij overhandigde de inspecteur den jubilaris de gebruikelijke gra tificatie en een diploma. Ook de afdeeling van den R-K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael" waarvan de jubilaris lid is, liet zich niet onbetuigd. Namens het bestuur dezer organisatie werd een eikenhouten schrijftafel aangeboden. De stationschef overhandigde den jubilaris na mens het personeel een hangklok, terwijl verder nog vele bloemstukken getuigden van de kameraadschappelijke gevoelens, welke men in breeden kring voor den heer v. d. Vegt koestert. Het verdere deel van den feest dag bracht de jubilaris in den huiselijken kring door. Ook daar ontbrak het niet aan blijken van belangstelling, zoodat de jubilaris ongetwijfeld met dankbare herinnering op zijn jubileum zal blijven terug zien. esperanto-congres. Het bestuur van de plaatselijke Esperanto- club verzoekt ons opname van het volgende Iu Stockholm vond van 510 Augustus het 13de S. A. T.-congres plaats. Meer dan 600 deelnemers uit 1-6 landen waren aanwezig. In Malmö vond een vóórcongres plaats even eens vond een samenkomst van de deelne mers plaats in Gotenborg. Nederland was ver tegenwoordigd met 61 deelnemers Vijf deel nemers uit Frankrijk en één uit Spanje kwa men per fiets; welk een enthousiasme! Tij dens het congres was tevens een arbeiders- hoogeschool ingericht voor de congresgan gers. Lezingen over belangrijke en weten schappelijke onderwerpen werden gehouden door sprekers uit verschillende landen. Ver meldenswaard is een lezing van een bestuurs lid van de A. B. F. (Zweedsch Inst. v. Arb. Ontw.) den heer Gunnar Hirdman. Deze sprak drie maanden voor dit congres in Bengtfors, waar hij op een desbetreffende vraag antwoordde sceptisch tegenover Espe ranto te staan. Eén maand voor het congres Ving hij de studie van Esperanto aan. Nu hield hij een lezing van ongeveer 1 uur in Es peranto. 's Zondagsmiddags vond een demonstratie plaats, waarna in Skansen, het eindpunt, het woord werd gevoerd door deelnemers uit En geland, Nederland, Denemarken, Tsjeeho- Slowakije, Polen en Noorwegen. Daarna een rondgang door dit prachtige dierenpark, 's Avonds vond de officieele opening plaats in het concertgebouw. O.m. sprak daar de minister van onderwijs het congres toe. In totaal vonden 4 werkzittingen plaats, waarin de interne zaken van S. A. T. besproken werden. Zonder uitzondering getuigden deze van de kracht der organisatie, die onder moeilijke omstandigheden evenwel groeit tot een hecht en sterk lichaam. Alles getuigde van de toenemende groei van Esperanto. Tijdens het congres vond een officieele ont vangst plaats van het congres door het ge meentebestuur in het stadhuis, waar de congressisten in de gouden zaal een kouden maaltijd werd aangeboden. De 1ste raads voorzitter heette hun welkom en geleidde hen persoonlijk door het prachtige gebouw. Slechts één tolk was noodig voor de vertaling aan 16 verschillende nationaliteiten hl. Espe ranto Leerrijke excurscies werden gehouden naar de coöperatieve instellingen waaraan Zweden zoo rijk is en waardoor de Zweedsche arbei dersbeweging zich een naam heeft verwor ven tot ver huiten de grenzen. Een excursie per schip naar Gustavborg met haar na tuurschoon bekroonde dit alles. Officieel werd hiermede dit vruchtdragend congres ge sloten. Als congresplaats voor het 14de congres werd Valencia gekozen. DE WERKLOOSHEID eeniige stijging Het aantal werkloozen, dat in de afgeloo- pen wieek bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling stond ingeschreven vertoonde nu weer een stijging en kwam van 513 in de vo rige week op 534. Voor de drie bij den dienst aangesloten gemeenten waren de cijfers: Be verwijk 284 (vorige week 276), Wijk aan Duin 184 (174) en Heemskerk 66 (34). De werkloosheid kwam voor in onder staande vakgroepen: Beverwijk: Drukkers 3, behangers 3, be- tonvleehbers 3, betonwerkers 8, grondwer kers 41, marmerwerkers 4, marmerpolijs- ters 1, metselaars 2, opperlieden 11, schil ders 3, straatmakers 1, stucadoors 2, tim merlieden 12, voegers 1, bankwerkers 3, electriciens 4, gas- en water fitters 1, hand langers 2, koper- en blikslagers 5, lasschers 1, loodgieters 1, machinisten 6, machine- drijvers 1,' metaalbewerkers 3, monteurs 1, smeden 1, soldeerders 1, voorslaanders 1. vuurwerkers 1, bakkers 2, sigarenmakers 10, sorteerders 1, landarbeiders 16, pakhuis knechts 1, teekenaars 1, chauffeurs 11, expe diteurs 1, kellners 1, schippers 1, voerlieden 3, incasseerders 5, kantoorbedienden 2, losse arbeiders 83, dienstboden 2, werksters 5, ca- rosseriemakers 1, kleermakers 1, meubel makers 1, schoenmakers 1, stokers 5, agen ten 1, totaal 284 (276). Wijk aan Duin: Betonwerkers 3, grond werkers 34, metselaars 1, opperlieden 5, schilders 4, steenhoouwers 1, timmerlieden 13,. stoffeerders 1, bankwerkers 8, electri ciens 2, handlangers 2, klinkers 1, koper- en blikslagers 3, lasschers 1, machinisten 2, metaalbewerkers 4, monteurs 1, plaatwer- kers 1, smeden 1, sigarenmakers 2, landar beiders 18, teekenaars 3, chauffeurs 4, dek- knechten 1, expediteurs 1, kellners 1, lijn- werkers 1, incasseerders 2, kantoorbedien den 6, losse arbeiders 46, dienstboden 3, werksters 2, carosseriemakers 1, schoenma kers 1, stokers 2, kuipers 1, reizigers 1, to taal 184 (174). Heemskerk: Betonvlethters 1, betonwer kers 1, grondwerkers 11, metselaars 4. schil ders 1, timmerlieden 3, monteurs 1, landar beiders 18, chauffeurs 1, kantoorbedienden I losse arbeiders 23, dienstboden 1, totaal 66 (63). NAAR HET DEFILé. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen besloten deel te nemen aan het défilé tot huldiging van H. M. de Koningin op 9 dezer in het stadion te Amsterdam. In verband daarmede wekt het afdeeldngs- bestuur van Beverwijk en omstreken de leden op zich hiervoor aan te melden vóór Dinsdag a.s. bij mej. M. van Heijlisbergen, Iepenlaan II alhier met storting van 35 cent voor de toegangskaart. Plaats van samenkomst te 2 uur op het IJsclubterrein te Amsterdam. EEN ONBESUISDE WIELRIJDER. Een jongmensch, dat op den Koninginne dag groote haast scheen te hebben, reed in de Breestraat met groote snelheid op zijn- rijwiel in de richting Velsen. Het was druk op den weg en het ligt voor de hand, dat men dan zijn haast in het belang van eigen en anderer veiligheid maar wat moet beteu gelen. Het jongmensch, dat geen tijd had, deed dat niet en de gevolgen bleven niet uit. Een juffrouw werd van zijn onbesuisd rijden het slachtoffer. Zij werd tegen den grond gesmakt hetgeen voor deze dame in haar omstandigheden des te gevaarlijker was. Zij kreeg op het politiebureau gelegenheid om wat op haar verhaal te komen. Hopelijk blij ven de gevolgen van den vrij hevigen val tot een lichte hersenschudding beperkt. Het heetgebakerde jongmensch verscheen eveneens ten politiebureele, waar de noodige formaliteiten vervuld werden, om hém ter gelegener tijd aan dezen Koninginnedag te herinneren. SPEELTUINVEREENIGING „BEVERWIJK". B. en W. hebben aan de speltuinvereenigïnL „Beverwijk" toestemming verleend tot het houden eener verloting. LAATSTE ZOMERCONCERT. De Beverwijksehe Harmoniekapel geeft haar laatste zomerconcert op Maandag 4 September a.s. in de muziektent op het C. H. Moensplein. Het programma, dat de kapel onder leiding van haar dirigent, den héér H. W. Hofmeester ten gehoore zal brengen, luidt als volgt: 1. Passehen d'Ale( marsch, Gas ia. 2. Orpheus in der Un ter welt, Offenbach. 3. Rosen aus dem Süden, walzer, Strauss. 4. Kermesse Wallöne, fantaisie Delche-Valerie. 5 Heinzelmannches Wachtparade, Noack. 6. Le Retour au Pays, ouverture, Mendelssohn. 7. Wein, Weib und Gesang, walzer, Strauss. 8. Largo. Handel. DE BEWAAKTE OVERWEG. Deze week had zich voor den Haarlem schen kantonrechter een overwegwachter te verantwoorden, omdat, hij bij het naderen van een trein de boomen van den door hem bedienden overweg tusschen Beverwijk en Uit geest niet tijdig zou hebben gesloten. Uit het verslag, dat van deze zaak in onze courant verscheen, zou men den indruk krijgen, dat de trein den overweg gepasseerd was, ter wijl de boomen niet waren neergelaten. De betrokken over weg wachter, die dienst deed als invaller voor een met verlof zijnden collega, verzocht ons er de aandacht op te vestigen, dat dit gelukkig niet het geval was. Door een stoot op de fluit maakte de machinist van den naderenden trein den overwegwachter op zijn abuis opmerkzaam. Hij slaagde er in de boomen neer te krijgen, toen de trein nog een vijftigtal meters van den overweg verwijderd was. Dit was vol gens hem ter terechtzitting dan ook geble ken. Teneinde het geval niet erger te ma ken, dan het in werkelijkheid was, plaatsen wij alsnog bovenstaande lezing. HEEMSKERK A.D.O. In het A.R.C.-tournooi om den Gulden Vlies beker is A.D.O. in de finale geplaatst. Zondag- zal de beslissing vallen op liet A.R.C.-terrein te Alkmaar, waar A.D.O. uitkomt tegen Always Forward uit Hoorn. MOND- EN KLAUWZEER. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente 3 gevallen van mond- en klauw zeer onder het vee voorgedaan. WONINGBOUW. Na de heeren Pot en Winkler te Haarlem, die aan de Oosterstreng een 24-tal huizen zullen bouwen, zal door het Bouwbedrijf Jobo eveneens te Haarlem voor eigen rekening een serie huizen gebouwd worden ook in blok jes van twee aan de Breedslaglaan-M. van Heemskerkstraat. Voorloopig zal met een 8-tal woningen worden begonnen. BEVOLKING. Ingekomen personen: Mej. A. G. de Ruijter, dienstbode, Ouden dijk 8 van Alkmaar; J. van der Meer, zonder beroep, Marquettelaan 22, van Beverwijk; mej. M. S. van der Vossen, kloosterlinge, A. Verherentstraat 8, van Bennebroek. GEVONDEN. Een gouden heerenhorloge met gouden ketting. Inlichtingen bij de politie. SANTPOORT BEZOEK AAN DE RUÏNE. De Ruïne van Brederode werd deze week bezocht door 4360 personen, waaronder schoolkinderen uit Rotterdam en Amster dam en gezelschappen uit Parijs, Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Delft en Fries land. MARKTNIEUWS. DE GROOTE PARTIJDAGVAN DE N.S.D.A.P. te Neurenberg is Donderdag begonnen. Hier boven de begroeting van Rijkskanselier Adolf Hitler. Noteering van Beverwijk den 1 Sept. 1933. Spinazie per kist 30—50 cent. Postelein per kist 30—40 cent. Andijvie per kist 20—40 cent. Wortelen per K.G. 610 cent. Komkommers per 100 f 2—f 4.50. Augurken per slof 10—60 cent. Aardappelen, klei per K.G. 25 cent. Id. zand per K.G. 5 cent. Doppers per kilo 24 cent. Capucijners per kilo 24 cent. Raspers per kilo 2428 cent. Tuinboonen per K.G. 6 cent. Snijboonen per K.G. 8—14 cent. Heerenboonen per K.G. 511 cent. Trosboonen p. K.G. 20 cent. Roode kool per 100 f 5. Savoije kool per 100 f 5.50—f 4.50. Bloemkool per 100 f 6—f 14. Uien per Kilo 2 cent. Prei per bos 14 cent. Sla per kist 20—50 cent. Pieterselie per bos 5 cent. Selderie per bos 111/2 cent. Appelen per kilo 48 cent. Peren per kilo 1018 cent. Pruimen per slof 52 cent. Aardbeien per schotel 18 cent. R.K. 'COÖP. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND". 1 September. Breekpeen per kist f 0.400.50. Spinazie per kist f 0.50—0.60. Sla per kist f 0.150.55. Postelein per kist f 0.260.40. Andijvie per kist f 0.200.40. Wortelen per bos f 0.050.08. Rabarber per kist f 0.020.03 1/2. Pieterselie per bos f 0.020.03. Selderie per bos f 0.020.03. Prei per bos f 0.080.10. Bloemkool I per stuk f 0.12—0.15. Bloemkool II per stuk f 0.06—0.08. Tomaten per K.G. f 0.060.15. Uien per K.G. f 0.03. Aardbeien per doosje f 2227. Komkommers per stuk f 0.010.04. Frambozen per doosje f 0.26—0.30. Doppers per K.G. f 0.0200.28. Capucijners W. per K.G. f 0.160.30. Capucijners br. per K.G. Raspers per K.G. f 0.240.40. Peulen per K. G. f 0.16. Snijboonen per K.G. f 1024. Dikke boonen per K.G. f 0.050.10. Spercieboonen zonder draad per K.G. f 0.07—0.16. Spercieboonen met draad per K.G. f 0.05—0.1 Tuinboonen per K.G. f 0.060.10. Trosboonen per K.G. f 0.126.18. Pronkboonen per K.G. f 0.08. Druiven per K.G. f 0.380.40. Pruimen per K.G. f 0.120.16. Meloenen per stuk f 518. VELSEN FESTIVAL St. CAECILIA MATIG BEZOEK Het minder prettige weer werkte Vrijdag avond niet zeer mede om het concert, dat de R.K. Harmonievereeniging St. Caecilia gaf op het terrein van den heer Harremeijer aan den Grooten Hout- of Koningsweg, tot een zeer druk bezocht te doen zijn. Niettemin heeft de feestvierende kapel uit haar rijk gevarieerd repertoire een keur van populaire werken ten gehoore gebracht. Voor heden wacht het publiek een avond van vocaal genot en vol afwisseling. De chr. Gem. Zangkoren. Soli Deo Gloria en Nieuw Hosanna, beide onder, leiding van den heer S. Wiersma, de meisjeskoren „Len tebloemen", dir. P. Koelman en „Meerzicht" onder leiding der Eerw. Zusters zullen dan eenige schoone nummers uitvoeren. Aan het einde van den avond speelt het Jeugdfanfarecorps ..Kindervreugd" onder aanvoering van directeur Jac, Schilp een 4-tal werkjes, die zeker de belangstelling van het aanhooren waard zijn. BOEKEN OOK ONDER DE OMZET BELASTING? OOK DE UITGEVERS PROTESTEEREN De heeren J. L. Tadema te Haarlem en J. E. Belinfante te 's-Gravenhage, respectieve lijk voorzitter en secretaris van den Neder- landschen Uitgeversbond hebben aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zij onder verwijzing naar hun 20 Mei 'aan den minister van Financiën gezonden nota, onder instemming van een aantal andere vereeni- gingen op cultureel gebied, zooals het Al gemeen Nederlandsch Verbond, de Maat schappij der Letterkunde, en een aantal ver- eenigingen van leeraren en onderwijzers, be zwaren inbrengen tegen het ontwerp-omzet- belasting. Zij spreken hun erkentelijkheid uit voor inmiddels aangebrachte tegemoet komende wijzigingen, stellen tot hun genoegen vast, dat het boek thans niet meermalen belast wordt en dat alle voor het boek of de tijd schriften benoodigde materialen of te ver richten arbeid niet onder de belasting vallen, doch achten een omzetbelasting op het boek schadelijk voor de cultureele volksbelangen, omdat het bosk onvermijdelijk in prijs zal stijgen, schadelijk voor het Nederlandsche boek in het algemeen, doordat buitenland- sche boeken en tijdschriften niet onder de belasting vallen door het ontstaan van on gelijkheid in een tot heden bestaan den vas ten prijs en wegens administraieve be zwaren, waarop opzetelijk niet wordt inge gaan, omdat bovenalles het cultureele be lang gaat. Adressanten juichen dan ook van harte toe de meening van sommige leden der Kamer, dat boeken en tijdschriften ongetwij feld moeten gerekend worden tot de noodza kelijke levensbehoeften. Zij voeren verder aan, dat de opbrengst van de op boeken en tijdschriften te heffen belasting van zeer geringe beteekenis zal zijn,-daar de totale om zet er van niet meer dan 7 millioen gulden zal bedragen, zoodat. .de belasting niet van invloed lean zijn, nog daargelaten, dat een deel van die belasting ten laste komt van het Rijk, wegens de levering van schoolboeken. En zelfs indien de opbrengst belangrijker ware weegt deze toch niet op tegen het groote cultureele belang, dat dreigt geschaad te worden. Adressanten verzoeken dus met den mees- ten aandrang dezelfde vrijstelling te verkrij gen, die voor dag- en weekbladen verkregen nachtdienst op het veer dordrecht—zwijndrecht. B. en W. van Dordrecht hebben besloten op verzoek van de K. N. A. C. en den A. N. W. B. een aantal veerdiensten in te leggen, op het veer DordrechtZwijdrecht, die aanslui ten op de proefnachtverbinding aan den Moerdijk. De ponten zullen varen van Dordt te 0.00, te 0.15 en 0.30, van Zwijndrecht te 0.71/2, 0.221/2 en 0.45. Zulks om het snelle rijden van antomobilisten, die de nachtver- binding nog wenschten te halen, tegen te gaan. Verder blijft de gewone nachtdien.st gehandhaafd. OOK EEN TEKORT TE UTRECHT. Op de gemeemtebegrooting van Utrecht is naar het Hbld meldt, een tekort van f 1.460.000 geraamd, dat B.„en W. hebben ge dekt door bezuiniging, salarisverlaging, ver hooging van de bestaande en invoering van nieuwe belastingen. TRIBUNE VAN VOETBALCLUB AFGEBRAND. Te Deventer is de tribune van de voet balclub D. O. T. O. geheel afgebrand. De brand ontstond in een kleedkamer. De oor zaak is niet hekend, maar volgens de Tel. is kwaadwilligheid niet uitgesloten. De tribune vertegenwoordigde een waarde van eenige duizenden guldens. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. .De heer van Dobben heeft niet alleen benige collega's, maar ook een hem totaal onbekende van zijn vondst op de hoogte ge steld", zei ik, niet weinig trotsch, dat ik nu op mijn beurt den detective eens een nieuw tje kon vertellen. Ik keek hem, terwijl ik deze Woorden uitsprak, scherp van terzijde aan en inderdaad scheen mijn onverwachte me- dedeeling haar uitwerking niet te missen. Een moment bracht Sanders zelfs de veilig heid van het verkeer in gevaar door zijn aan dacht op den weg voor hem te verliezen en riij een verbaasden blik toe te werpen. „Hoe weet jij dat?" "Omdat ik die onbekende ben, die, zij het dan tegen wil en dank, deelgenoot werd ge haakt van den inhoud der documenten". Et vertelde hem nu, op welke ongezochte wijze ik in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht getuige was geweest van het gesprek tus schen den heer van Dobben en zijn collega's, maar tot mijn teleurstelling scheen Sanders dit verhaal niet machtig te imponeeren. ,Het bewijst alleen, hoe roekeloos sommige menschen hun mond voorbij praten", zei hij. „Maar jij zult de man met de geruite pet toch wel niet zijn, Miel; derhalve zijn wij op het oogenblik nog even ver. Laat ik mijn verhaal nu even verder vertellen. Beide heeren wa ren dus tot de overtuiging gekomen, dat het den vreemden bezoeker om het kistje te doen was. Toen dat eenmaal bij hen vast stond, meenden zij echter beter te doen de politie buiten de zaak te laten en een particulier detectieve in den arm te nemen. En zoo kon het dus gebeuren, dat ik vanmorgen met de eerste post een uitnoodiging ontving om eens met hen te komen praten. Eerlijk gezegd, heb ik me er even over verbaasd, dat mij in de gegeven omstandigheden dat verzoek gisteravond niet telefonisch bereikte, maar uit het gesprek, dat ik vanmorgen met de heeren had, is mij gebleken, dat zij, om tegen eventueele ongewenschte bezoeken gevrij waard te zijn voor den afgeloopen nacht zelf een veiligheidsdienst hadden georganiseerd. De oudste firmant heeft tot 1 uur den dienst op kantoor waargenomen en daarna heeft de heer Nieuwenhuis hem afgelost. In de avond uren deed zich niets bijzonders voor, maar tegen den ochtend is de man op de Nassau- laan gesignaleerd door laatstgenoemde, die om vier uur ongeveer even naar buiten ging om een luchtje te scheppen. Hoewel opzette lijk het kantoor in het donker was gehouden, heeft hij waarschijnlijk tijdig bemerkt, dat er gewaakt werd en zich daarom op den ach tergrond gehouden". Wij naderden Haarlem en hoe meer ik de Amsterdamsche poort in het zicht kreeg, hoe meer ik het begon te betreuren, dat ik aan Sanders' verzoek hem gezelschap te willen houden, gevolg had gegeven. Het vooruitzicht den geheelen nacht in een donker kantoor te moéten doorbrengen met vermoedelijk als eenige sensatie den man met de geruite pet een oogenblik te zien verschijnen, lokte mij allerminst aan en ik begon er dan ook ern stig over te denken met den eerstvolgenden trein naar de hoofdstad terug te keeren. Sanders scheen mijn gedachten te raden, want nadat hij eenigen tijd gezwegen had, wendde hij zich plotseling weer tot mij. „Je begrijpt zeker wel, Miel", zei hij, „dat ik deze zaak, die, zooals ik jou die vertel, misschien beter geschikt lijkt voor een particulieren nachtveiligheidsdienst, niet op me zou heb ben genomen, wanneer ik niet bij intuïtie voelde, dat er hier meer achter zit dan men, oppervlakkig beschouwd, zou vermoeden. Ik zou me al heel sterk moeten vergissen, wan neer mocht blijken, dat ons aandeel .in deze affaire dezen nacht afloopt. Menschen, die met plannen rondloopen als de man met de geruite pet, laten zich gewoonlijk niet zoo gemakkelijk afschrikken en beschikken over meer middelen om hun doel te bereiken. Hoe denk je er over? Zal ik je naar het station rijden of geef je er de voorkeur aan mij ge zelschap te houden?" Ik besloot, zij het nog steeds met eenigen tegenzin tot het laatste, niet vermoedende, dat ik een heel wat rustiger nacht zou heb ben doorgebracht, wanneer ik aan mijn eer ste opwelling gevolg had gegeven. Een nachtelijk avontuur. De klok van de grijze St. Bavo sloeg juist half zeven, toen wij de Zijlstraat passeerend. de Nassaulaan opreden en spoedig stopte nu de wagen voor een vrij oud perceel, waarin het Woningbureau en Assurantiekantoor „Hermes" was ondergebracht. Wij vervoegden ons aan een klein loket en Sanders klopte met een ondernemende geste op het matglazen raampje, dat den bezoeker belette een blik naar binnen te werpen. On middellijk verscheen het blonde hoofd van een jongs ten bediende, die den detective met een uitnoodigend „Meneer?" naar zijn wen- schen vroeg. „Een van de heeren te spreken?" De knaap bleek goed gedresseerd, want zonder de vraag te beantwoorden, informeer de hij op zijn beurt, min of meer wantrou wend; „Wie kan ik zeggen. Sanders haalde een visitekaartje te voor schijn, waarop ik, in de haast, waarmee dit gebeurde slechts den naam J. W. de Bruin kon ontcijferen, en overhandigde het den bediende, die er, na er een vluchtigen blik op te hebben geworpen, ijlings mee verdween, het raampje zorgvuldig achter zich sluitend. De detective boog zich nu tot mij over en fluisterde: „Verwonder je over niets Miel. Laat mij rustig begaan en zwijg". Ik kende deze waarschuwingen van mijn vriend en verbaasde er mij niet over. Zijn streven was er steeds op gericht de men schen voor een voldongen feit te stellen, eenerzijds omdat hij vreesde, dat iemand, die tijdig was ingelicht, zich op het critieke mo- ment niet zou kunnen beheerschen en ander zijds waar het zijn tegenstanders betrof wijl van 'n overrompeling vrij wel steeds succes te verwachten was. Het raampje werd nu weer omhoog ge schoven en ik ontwaarde het blozende gelaat van een heer van middelbaren leeftijd. „Heb ik het genoegen een van de firman ten te spreken?" vroeg Sanders, zich vlak voor het loket posteerend. „Zeker, meneer; mijn naam is van Dob ben", antwoordde de ander. Ik zag hoe de detective in den zak tastte en daar een stukje wit karton uithaalde, dat hij voor zich op het loket plaatste, zóó, dat het den man tegenover hem niet kon ont gaan. Deze wierp er een verbaasder, blik op,

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5