HET NIEUWE AVONDBLAD September. AARGANG NO. 258 MAANDAG 4 SEPTEMBER '33 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon-: en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd enten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f2000.— bij algeheels invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250. - bij verlies van een duim; f 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Verbeeldingskracht gevraagd. yjiQ gedurende zijn vaoantie in het bui tenland niet alleen op natuurschoon heeft celet maar ook zijn oor en goed gebruikt en jens hier en daar met de menschen gepraat, moet wel, evenals ik, heel wat gehoord heb ben over het dreigende oorlogsgevaar in Bui-opa. Ik zwijg nog van den bewapenings- wedstrijd tusschen Japan en Amerika, die immers „zoo ver af is". Nu dan. Wie over het gehoorde heeft nagedacht, moet het op gevallen zijn hoe ongelooflijk lichtzinnig en dom erover gepraat wordt. Niét alleen in het buitenland, maar door veel Hollanders in ejo'en land op dezelfde manier. Men behan delt bet onderwerp zoo'n beetje in den trant van de ouderwetsche politieke tinnegieter ij, zoo'n beetje als een gezellig dispuut. „U zal zien dat Dollfu-ss het niet houdt in Oosten rijk. Nou diaar zit een oorlog in. Ja, Hitier 'zal zich daar door zoo'n klein landje laten dwarsboomen in z'n plannen. Nee hoor. We zien het nou wel. En waarom gaat Herriot naar Rusland? Ook niet voor niets! Het heele zaakje wordt netjes geprepareerd. Geen geld zegt u? Dat weerhoudt ze immers niet! j Bat hindert tegenwoordig niet meer. Duitsch land moet de corridor terug hebben, en het zal de Elzas en Lotharingen ook niet verder laten schieten. We gaan er recht op af. Ik •heb het altijd wel gezegd." Dit laatste blijft bij a-llen de groote reden jot voldoening en het leidend motief van hun betoog. ..Tegen 't volgende jaar kun je er wel op rekenen", zeggen zij, en glimlachen wijs, O, ze zijn zoo wijs. Ze lachen om de mislukking van de Ontwapeningsconferentie, en de Economische Conferentie en (huns in ziens) den heelen Volkenbond. Dat hebben ze ook altijd wel gezegd. Da's allemaal mallig heid. Ziejenouwel! Er wordt plezierig bij gegrinnikt. Een doodenkele stelt zich de vraag hoe die oorlog wel wezen zou, maar de meesten ver eenzelvigen hem zoo ongeveer met een pa rad? op Koninginnedag. Wat soldaten, oiijw in het gelid, en een stelletje officieren m?; kolbakken op, boven op paarden. Mar rit keelbanden. Ze galoppeeren krijgshaf tig; in den stijl anno 1810. I-n een stofwolk. Wij hebben ook zoo'n mooi plaatje in de fotopagina gehad. Bij velen klopt de vader- fiÉÖfé pols sneller als ze zoo'n .parade zien, en als zij het Wilhelmus erbij hooren zetten ze de'borst op en denken: „Ziezoo. Gebsure wat wil. Laten ze maar opkomen. Wij kunnen ze wel hebben als er oorlog komt (wat God verhoede). Maar God verhoedt geen oorlogen als de menschen zoo dom zijn en geen stap verzetten en zich geen enkele opoffering getroosten om de gruwelijkste ramp, die hen kan treffen, te verhoeden. Ik acht het mijn plicht commentaar bij dat plaatje te geven. Als de oorlog komt, zal hij net zooveel op die parade lijken als het es kader van den Italiaanschen luchtnuaar- schalk Balbo op de ouderwetsche trekschuit. Die parades zijn zooiets als historische op tochten. Die officieren met kolbakken op paarden zullen zich, zonder paarden en kol bakken, met hun soldaten achter staal en beton moeten verschansen willen ze nog een kans hebben, niet onmiddellijk door de ont zettende overmacht van de groote mogend heden afgeslacht te worden. Zij hebben nog de beste kans. De burgerbevolking, althans in de steden, heeft er totaal geen, zij zal uit de lucht met gifgassen en vooral met on- bluschbare brandbommen bestookt worden. De Oorlog in de Lucht en (vooral) Uit de Lucht is op komst. Alle deskundigen weten het, maar de massa beseft het niet. Als izij het besefte zou er een storm van veront waardiging en verzet opgaan tegen den idioten he wapeningswedstrijd, die zich met volle kracht voortzet in Europa en daarbui ten. Demagogische leiders, die met muziek en uniform ver toon, speculeerend op natio nalistische bedwelming en zelfverheffing, bezig zijn de komst van het onheil te ver snellen, zouden gedwongen worden ten snelste op te krassen. Het tegendeel gebeurt. Het gaat hun best. De anti-oorlogpropaganda is verslapt. In Duitschland heeft men de leiders van die vredesbeweging opgesloten, als gevaarlijke misdadigers. Inöfcrdaad heel gevaarlijk, nietwaar? In tegenstelling met de domme massa zien zij den komenden oorlog niet als een martiale be-kolbakte officier op een snuivend ros, ga- loppeerend in een stofwolk, maar als de hel die hij worden zal als men hem niet ver hoedt. Ik heb nog altijd hoop dat men ons aller ondergang verhoeden zal, ondanks het hopelooze gebrek-aan-verbeeldingskracht Van de duizenden, die niet zien willen welke duivelsche machten op hun ontkete ning wachten. Maar dan moet er veel ver anderen, en spoedig! Héél spoedig. U vraagt misschien, waarom de vredesorga nisaties dan niet meer doen. Omdat zij ont moedigd raken, en omdat zij geen geld hebben voor doeltreffende propaganda. Ik zit zelf in zoo'n bestuur. Pas heb ik nog met een mede bestuurslid een zorgelijk gesprek gevoerd over de vraag hoe we aan enkele tientallen guldens moesten komen, om een film te kunnen ver tonen die een stukje werkelijkheid zal geven. G«en officier met een kolbak op een snuivend Paard, maar gifgas en brandbommen. On- bluschbare brandbommen! Denk u eens in dat men er tien op Haarlem werpt, op verschillen de plaatsen, zoo van vijf- of zesduidend meter noogte, zelf onkwetsbaar, volgens het prima recept van modernen heldenmoed. De brand weer helpt niet, hoor! En zelfs al kon ze blus- scnen, hoe dan nog zou ze tien branden tege- mk bedwingen? Schuilplaatsen zegt u? Bom- vri] nietwaar, Luchtbeschermingsdienst! Ha- na- Wat is er aan gedaan, sinds ''vele jaren geleden) minister Lambooy de gemeenten be val, er maar zelf voor te zorgen? Wat heeft ^-minister Lambooy er zelf voor gedaan in hiiversum, waar hij nu sinds eenige jaren bur gemeester is? Niets! En waarom? Het is een voudig onuitvoerbaar. Technisch zoowel als financieel is het totaal onuitvoerbaar. Er zou, met onze Nederlandsche relaties in de geheele wereld, een storm van anti-oor - logs-propaganda van ons. kunnen uitgaan. Die blijft uit. Er is geen geld voor. We zijn vierkant tegen den oorlog, maar 90 pet. van onze bevolking heeft er ,géen gulden per man per jaar voor over om hem te helpen bestrij den. Niet de geringste opoffering! Twee jaar geleden, toen ik vier weken de leiding heb gehad van dat Nederlandsche petitionnement aan de Ontwapeningsconferentie ik hoor in gedachte veel blijmoedige ziejenouwellers hoonlachen bij de herinnering aan zulk dwaas „idealisme" heb ik gemerkt hoe dankbaar ik velen eigenlijk behoorde te zijn, dat zij zich wel de enorme moeite wilden ge troosten hun handteekenmg te plaatsen voor iets, waarvoor hun verbeeldingskracht hope loos tekort schoot. Stel u eens voor dit ik die lieden om een dubbeltje had gevraagd. Een dubbeltje zoo'n vreeselijke opoffering voor zulk een allerdwaast doel: te pogen onzen eigen on dergang te helpen beletten! Het ware een volkomen mislukking geworden. Nu kreeg ik tenminste, met vier weken zwoegen en den hulp van de heele Nederlandsche dagblad pers, nog bijna 21/2 millioen handteeke- ningen.Voor veertig'procent van dé Ne derlanders boven achttien jaar was dit nog teveel gevraagd. Zij deden het niet. Meer dan te zeggen „wat God verhoede" kon men toch heusch niet. van hen vergen. Als die oorlog komt zal het onvolprezen- vredelievende Nederlandsche volk er flink mee debet aan zijn: door onverschilligheid, lamlendigheid, gebrek aan inzicht en ver beeldingskracht en aan opofferingsgezind heid. Maar de laatste kreet van velen, die ik ken, zal een triomfantelijk .(ziejeniouwel!" kunnen zijn, Hoera, ze zullen, gelijk hebben gehad. Het spijt mij dat ik zoo bitter moet wezen. R. P. Augustus ging het is alweer September, De herfstmaand met de wissling van 't' seizoen De zomer gaat ons binnenkort verlaten, 't Is jammer, maar er is niets aan te doen. Het polohemd'wordt gauw weer -opgeborgen En spoedig gaat de strandpyjama mee, Wij kunnen nu niet lang meer profiteeren Van het vermaak in bosch en hei en zee. Wij gaan allengs weer minder kleurig worden, Ook de natuur zet weer haar kleur aan kant, Het blad wordt bruin en Flora neemt haar afscheid Met late rozen, dahlia, chrysanth. Het is weer uit met de vacantievrijheid, Het wordt weer werk alleen voor groot en klein, Gelukkig zij, die op den dag van heden Niet altijd vrij, maar aan den arbeid zijn. Wij gaan weer denken aan een nieuwen winter En zien de zorgen zwaar in het verschiet, Waarom is hier zooals in verre oorden, Het heele jaar de zomerweelde niet. De koek raakt op, geen zuchten zal. ons baten, Aanvaard het liever vroolijk zonder gram, Wij zouden nooit de zomers zoo genieten, Wanneerde winter er niet tusschenkwam. P. GASUS IJMUIDEN GARAGE „ZELDENKUST" De auto-herstelplaats en garage van den heer Richard Giesberts, eertijds in de Hei- destraat 14, is. verplaatst naar Palmenstraat 3. Deze verandering is, wat betreft ruimte zoowel van de herstelplaats als van de ga rage, een belangrijke verbetering, hetgeen niet alleen voor dén hé-er Giesberts maar ongetwijfeld ook voor de cliëntele van be lang is. Even willen wij ook nog opmerken dat het telefoonnummer veranderd is, dit is thans No. 440. VEREENIGIN G SLE VEN. Ter gelegenheid-van het feit, dat de heer M. Kley 2 jaar dirigentvan de 'Harmonie Vereeniging „Kunst zij Arbeid" te IJmuiden Oost was. heeft hjj op den laatsten repetitie avond het corps ©en viertal werken, door hem gearrangeerd, in orkèstuitgave aange boden. Dit geschenk-werd-door-de vereeniging' op lioogen prijs gesteld en - uit dankbaarheid voor deze -hartelijke - geste .hee-ft het bestuur bij monde van den voorzitter, de heer K, Ebbeling, den directeur een gekleur-de ets overhandigd. RIJWIELDIEFSTAL. De heer K. alhier heeft bij de politie aan gifte gedaan van dief stal-van zijn rijwiel, dat hij Vrijdag eenigen tijd onbeheerd had laten staan voor een winkel aan het Enschedéplein. GEVONDEN. Vrijdagnacht is aan het politiebureau een ongmerkt heerenrijwiel gedeponeerd, dat on beheerd was aangetroffen in de Van de Poll straat voor het café van S. ONGEREGELDHEDEN OP HET KENNEMERPLEIN. COMMUNISTISCHE AANVAL OP NATIONAAL-SOCLALISTEN. Op het Kennemerplein Is het Zaterdag avond tot ernstige ongeregeldheden gekomen waaraan de .politie ten slotte met de blanke sabel een einde heeft moeten maken. Zooals eiken Zaterdagavond in den laat sten tijd de gewoonte is, colporteerde een aantal fascisten met „Volk en Vaderland", het weekblad der Nationaal socialistische be weging. Tot nu toe deden zich daarbij geen ongeregeldheden voor; de fascisten lieten iedereen met rust en werden ook zelf met rust gelaten. Zaterdagavond tegen acht uur zou de rust echter ernstig verstoord worden. Een aantal Amsterdamsche communisten, klaarblijkelijk naar IJmuiden gekomen om wanordelijkheden uit te lokken, viel de fas cisten lastig, waarop een algemeene vecht partij ontstond. In het bijzonder hadden de aanvallers 't gemunt op den fascist P., een gewezen voorman uit de Zaandamsehe syn dicalistische vakbeweging en ex-S.D.A.P.-er. Deze werd tegen den grond geslagen, waar door hij bloedend -gewond werd aan mond en neus, zoodat hij zich moest laten verbinden. Het zou ongetwijfeld op een algemeene vechtpartij zijn uitgeloopen als niet de politie onder leiding van inspecteur Tuin- stra tussehenbeide was gekomen. Met de blanke sabel dreven de agenten de commu nisten uiteen. Drie van hen, twee Amster dammers en iemand uit IJmuiden-Oost wer den gearresteerd. Na door den commissaris te zijn verhoord, werden zij later op den avond op vrije voeten gesteld. NED. BOND VAN CHR. FABRÏEKS EN TRANSPORTARBEIDERS. Volgens „Toenadering", het orgaan van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders bedroeg het aantal leden der af deeling IJmuiden op 1 Januari, 1 April en 1 Juli resp. 747, 653 en 682 en dat dei- af deeling Velsen resp. 99, 96 en 94. VELSER ZWEMINRICHTING. In de week van 26 Augustus tot en met 1 September zijn in de Velser Zweminrichting 2403 zwembaden genomen. Het hoogste aan tal was op Dinsdag, 29 Augustus n.l. 545, het laagste aantal werd genoteerd op Vrijdag, 1 September: 84. R.-K. TOONEELVEREEN. „KUNSl ZIJ ONS STREVEN". TOONEELWEDSTRIJD. HET BULCAARSCHE KONINGSPAAR bracht een bezoek aan de Fransche hoofdstad. Ov het buitenverblijf van den -presidenthet slot Rambouïllet iverden de hooge gasten ontvan gen. V.l.n.r.: Paul Boncourminister-president Daladiermevr. Lebrun, koning Boriszijn echtgenooté en president Lebrun Men schrijft ons: De R.K. Toon-e el vereeniging „Kunst zij ons Streven", IJmuiden-Oost neemt Zaterdag 23 en Zondag 24 Sep tem bei* a.s. deel aan een Nationalen Tooneelwedstrijd welke is uitge schreven door de R. K. Tooneelver een iging „Tot Nut en Genoegen" te -Delft die haar 25-jarig bestaan viert. Hieraan nemen 6 vereenigingen deel namelijk uit den Haag, Delft, Alkmaar, Dordrecht, Miaarsluis en K. Z. -O. S. ui-t IJmuiden. Het is voor de eerste maal dat K. Z. O. S. in een wedstrijd uit komt en onder de oogen van een jury haar capaciteiten moet toonen. Maar ongetwij feld zullen allen hun beste beentje voor zet ten. De zes vei-eenigingen komen elk uit met een blijspel in 1 bedrijf. K., Z. O. S, heeft gekozen ,/De oom uit Amerika" van H. J. Paternotte. Regisseur J. v. Baar komt uit met de vol gende dames: J. Zwanenberg, M. v. d. Wol, J. Meesters, C. Zwanenburg en de heeren J- v. d. Kolk, J. Gomes en H. C. v. Kuijer-en. Wij wenschen K. Z. O. S. vee-I succes. DE HEER BRANDSTEDER LEGT ZIJN FUNCTIE NEER. Naar wij vernémen heeft de heer J. A. Brandsteder zijn ontslag ingediend als se cretaris der IJmuider Federatie. VELSEN FESTIVAL VAN ST. CAECILIA. WEER MUZIEK EN ZANG. Zaterdagavond: Als introductie van het tweede gedeelte van het festival, dat St. Caecilia ter eere van haar 15-jarig bestaan, deze week geeft blies het Jeugd-fanfare-corps van den speeltuin „Kindervreugd" onder direc tie van den heer Jac. Schilp een tweetal frissche marschen, waarna onmiddellijk het „woord" gegeven werd aan de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", die voor dezen avond het „.Liefde" van van Rhenen en het bekende Du Hirte Israels gekozen had. Het eerste werd ietwat mat, schuchter, gezongen, iets wat we van deze jonge vereeniging met haar bekend-jeugdig enthousiasme niet ge woon zijn. Du Hirte en de xoegift, Bon set's „Daar is een lied", was daarentegen van beter kwaliteiten; hierin was het koor beter gedis poneerd. De hierna optredende zustervereeniging, het Chr. Gemengd Koor „Nieuw Hosanna", evenals haar voorgangster onder aanvoering van den heer S. Wiersma bracht op waarlijk boeiende wijze een trits van Hollandsche liederen, een opgave vol voetangels en klemmen. Vooral het Droome Vrouw bood ons gelegenheid de capa citeiten der zangeressen en zangers te peilen. En dan mogen we gerust zeggen, dat behou dens een enkel onverwacht momentje van het vrouwenkoor, Nieuw Hosanna het er keurig afgebracht heeft en haar reputatie alle eer aandeed. Door vacantie van den leider van het kin- der- en meisjeskoor „De Lentebloemen", was dit koor niet opgekomen en trad hiervoor het meisjeskoor „.Meerzicht" onder leiding van Eerw. Zuster Maria Margaretha Alac-oque in de plaats. Het welgemeende applaus, dat uit het in goede getale het terrein vullend pu bliek opsteeg bewees duidelijk hoe dit zingen tot luisteren en genieten dwong. Glasheldere stemmetjes, zuivere samenhang en goed verzorgde uitspraak waren de ken merken van dezen frisschen kinderzang. „Kindervreugd", het Jeugdfanfarecorps zorgde voor een vlotte afwerking van het ver dere programma. Het is opvallend, hoe goed dirigent Schilp zijn jongens in de hand heeft. Door vele uren moeizame studie heeft hij bij hen reeds weten te bereiken, dat zij een ge heel programma kunnen vullen. Men mag aan deze jeugdige musici, die er onvervaard op los blazen en van wie velen nauwelijks ouder dan 1012 jaar zijn, natuurlijk geen hooge eischen stellen. Van hun repertoire beviel ons naast een tweetal-eenvoudige marschen nog het best een concertwalsje van Kessels, dat door de zeer lichtezetting werkelijk niet onverdien stelijk uitgevoerd werd. Evenals vorige festival-avonden, werd ook nu den deelnemenden een herinneringsme- daille aangeboden. Zondagmiddag: Vreezende, dat het programma voor. dezen middag te kort van inhoud zou zijn, vulde de jubileerendc ver eeniging onvoorbereid het aan met cenige in troductienummers, .1. een marsch van de hand van directeur Joosen, de ook nu artistiek ge blazen Perzische Markt van. Ketelbey, Wald- teufel's Trés Jolie en Vlessing's Jubileum- marsch. Hierna betrad de fanfare „Arion" uit Wijk aan Zee, directeur D. Schellevis, de tent. Het corps, dat naast een tweetal marschen de Ouverture Chants de Guerre en een fantasie „Les Pêcheurs de Venise" uitvoert, blijkt over een uitstekenden le piston te beschikken. Ket klankgehalte is goed doch ietwat stug, nuan ceering kon beter doch daarentegen uitne mend gerhythmeerd. Het tweede nummer had kwaliteiten en het gulle applaus was het corps en den directeur, welke naar ons te? oore kwam plotseling van lid tot leider gepromo veerd was, van harte gegund. Alle hulde voor zijn prestatie. Ook de lichte en dus beter binnen het bereik van het orkest liggende toegift werd goed uitgevoerd en viel qua klankgehalte te waardeer en. De R.K. Harmonie „St. Caecilia" uit Alkmaar was niet opgekomen, „Voorwaarts", de Arbeiders Muziek Veree niging uit IJmuiden-Oost onder aanvoering van directeur D. Horst maakte met haar fan- taisie over motieven der operette „De Klokken van Corneville" een goeden indruk en heeft haar naam in de laatste maanden zeker geen oneer aangedaan, 't Klankgehalte en de stem ming zijn, als men zich aan niet te zware werken te buiten gaat, beslist goed te noemen. Alleen de tempi in deze bekoorlijke fransche muziek waren nog niet op hoogte. Deze op merking geldt ook voor de daarop aansluiten de Suite Oriëntale, welks tweede en vierde gedeelte nog uitgesproken te moeilijk waren voor het ensemble. Er werd van de soloinstru- m en ten, hoe zeer de goede wil er ook was, te veel gevergd om de executie een vlekkelooze te doen zijn. De slotmarsch lag "Voorwaarts daarentegen weer goed; er werd vooral door het basregister goed werk geleverd. Directeur Johan Brands voerde met zijn prachtig koor ,Vox Humana" uit Santpoort het Ecce quo modo Moritur en Flieflodderke uit, welke beide een superieure vertolking ge noten. Santpoortenaren, bravo. Zondagavond: De glorie-avond van het festival wacht ons thans en de publieke be langstelling is dan ook verheugend. Zaanland's Kapel onder Piet Swager, Kunst na Arbeid onder Kley en Bakkum's fanfare onder Joosen is het instrumentale gedeelte, Assendelft's Volksstem en Joh. Verhulst uit Krommenie het vocale gedeelte toevertrouwd. Het fanfare-corps „Door Inspanning Uit spanning" uit Bakkum blijkt een ensemble te zijn, waarmee de heer Joosen voor den dag kan komen. Uitstekend van gehalte en tech niek kon het corps ons het meest bekoren in de ouverture Solex van Preckner en de fan- taisie Les jeux de Rome van Floris,die beter voor fanfare lagen dan Rossini's Tancred" ouverture, dat eveneens technisch goed behoerscht was, maar in deze bezetting niet de vergelijking met een symfonische vertolking kon door staan. Een woord van lof aan den sopraan- saxofon in Tancred willen we niet onvermeld laten. „De Volksstem" uit Assendélft blij let. groot in ledental te zijn en doet,' ook gezien het repertoire, veel verwachten. De zangers en zangeressen blijken bij unisonie-zingen het geheel wel tot een aangenaam getimbreerd koor te kunnen maken Het materiaal is echter nog „in de verf"; de dirigent, de heer Poel, die weet hoe het moet, wijde echter zijn aandacht aan de vervolma king van het klankgehalte der registers af zonderlijk, opdat het geheel fijner worde. De Gemengde Zangvereeniging Joh. J. K. Verhulst onder leiding van F. J. Sicking maak te met de openingsaccoorden van Gounod's Le Vendredi Saint een superieuren indruk, een indruk die zich het geheele verder optreden handhaafde. Pianissomo's zijn ragfijn, klankgehalte su bliem, alles geeft een zeer verzorgden indruk. Dames domineeren een enkele maal. Het tweede nummer werd tot een hoogtepunt van vocaal genot; was glaszuiver en met goede, duidelijke Latijnsche uitspraak. Veel applaus; terecht Directeur Kley leidde zijn corps, Kunst na Arbeid uit IJmuiden-Oost, met de frisch ge blazen Sons of the Brave in, daarop aanslui tend de Stradella Ouverture en Corneville- fantaisie. Onze IJmuidenaren hielden zich best; het houtregister levert in de introductie beschaafd werk, gesteund door den donkeren order- grond van het basregister. Het ensemble gaat zienderoogen vooruit wat ons ook weer bleek uit de verdienstelijk gespeelde operette fanta sie, waarin de fijntjes verzorgde afwerking de meesterhand van den directeur verried, i Van Zaanland's Kapel, dir. P. Swager, wa ren de verwachtingen hoog (te hoog?) ge spannen. Het corps had zich met zijn reper toire een zware taak opgelegd. Het optreden viel ons echter niet mee, ondanks de te loven prestatie. De eischen, welke de vertolking van het rag-fijne Gioconda-ballet, vooral in de inlei ding, stelde waren van dien aard, dat het re'a- liseeren van zulk een opgave niet die hoogte vermocht te bereiken, die men wel had mogen wenschen. Het technisch zware werk van Friedeman, de Slavische Rhapsodie, was veel beter van verzorging en uitvoering; ondanks de pheno- menale prestaties der geroutineerde blazers kon de kleur van de kapel ons niet bekoren. Het publiek was echter uitbundig in zijn. applaus, zoodat men als toegift nog een marsch wist af te dwingen. De heer L. Harsveld sprak een dank- en her inneringswoord tot sluiting van het festival. W. VAN HET PLAATSELIJK CRISIS-COMITé. De groote collectedag. Voor de groote collecte, ten ibate van het Plaatselijk Crisis-Comité, op Woensdag 6 September ontvangt het comité vele spon tane blijken van medewerking. Gedurende den geheelen dag zullen de bei de werkloozen-muziekcorpsen zich laten hooren. Voor dit doel werd gratis de beschikking verkregen over twee auto's. De medewerking van dames-collectrices mag ook heel goed worden genoemd. Het comité hoopt op flinke medewerking der burgerij, opdat de collecte schitterend moge slagen en in het komende koude jaar getijde velen van de hulp van het Crisis- Comité zullen kunnen genieten. Koopt allen ons speldje! Iedere gave,hoe klein ook, zal dankbaar worden aanvaard.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1