DE BILT ONDERSCHEIDINGEN. De schat in 't oude Holland jjMUIDER COURANT. MAANDAG 4 SEPTEMBER 'f933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK lilliputstad aan de baanstraat. paardenspel en clownerie. Vanaf Dinsdag 5 tot en met Donderdag 7 September a.s. zal de miniatuurstad van de (Lilliputters, die een zeer geslaagd tournee maken door Nederland, worden opgebouwd 0p liet Gemeentelijk speelterrein aan de «janstraat. Dinsdagmiddag zullen de poor ten van dit kleine wereldje, dat bevolkt wordt door 35 dwergen worden geopend, teneinde de inwoners van Beverwijk en om geving' in de gelegenheid te stellen met het stadsleven kennis te maken. De burgemees- +er van de stad zal zich beijveren hen een I ^rtelijk welkom in zijn miniatuur-gemeen te'toe te roepen en het zijn groote gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. In het cen trum van de stad staat de kerk en daarom heen vindt men gegroepeerd het stadhuis, het postkantoor, een restaurant, het politie bureau en zelfs een bureau van bevolking, een- en ander volkomen in verhouding met de „grootte" der bewoners. De bevolking van Lilliput-stad is nogal he terogeen. Voor het meerendeel bestaat zij uit Duitschers, maar men treft onder de kleine stadslui ook Polen, Engelschen en Amerikanen aan. De leeftijden van de nienschjes varieeren van 19 tot 60 -jaar. Om de waarheid daarvan te toetsen lette men echter niet op de bescheiden afmetingen, maar veeleer op hun gesprekken en hande lingen of op. hun gelaatsuitdrukking. De kleinste van het gezelschap meet slechts 52 c.M., toch is de jongeman 22 jaar oud. Ongetwijfeld zullen velen van de gelegen heid gebruik maken, om deze samenleving- jfi'rfakfoimaat eens meer van nabij te aan schouwen. Na de stad doorkruist te hebben kan men van de vermoeiennissen bekomen door een bezoek te brengen aan het circus, dat aan den „zelfkant" van de stad zijn ten ten heeft opgeslagen. Het publiek kan zich hier amuseeren met een complete circus voorstelling, waarbij alles weer in overeen stemming is met alle andere verhoudingen in dit dwergenrijk. De stallen tellen 25 dwerg paardjes en zelfs een dwergolifant, die zelfs cenig op de wereld moet zijn. Het amusante programma biedt dressuur en rijkunst, grap pige clownerie en voortreffelijke danskunst. Dinsdagmiddag zullen de kleine stadsbewo ners hun intocht houden en wij gelooven wel, dat zij op veel belangstelling zullen kunnen rekenen. De burgemeester-himself deelde ons nog mede, dat zijn stad op Ko ninginnedag in Hilversum 11.000 bezoekers had getrokken, waarin wij het bewijs moch ten zien, dat een bezoek aan Lilliput zeker de moeite waard is. Wij zullen er nog de aandacht op vestigen, dat het toegangsbe wijs voor een bezoek aan de stad, tevens het recht geeft op het bijwonen van een circus voorstelling. aanvoer gasaarde. Ket Nederlandsche motorschip Geziena is tja Londen aangekomen met een lading gas- «rde voor de N.V. Chemica alhier. naar de middenstandsdemonstratie Op Woensdag 20 September zal in Den Haag eeii groote Middenstands-demonstratie worden gehouden. Middenstanders, die daar aan wenschen deel te nemen kunnen zich aan het secretariaat van de Vereeniging van winkeliers en Neringdoenden-den „Eendracht Maakt Macht", Breestraat 52 van een toe gangskaart voorzien. Bij voldoende deelne ming is het bestuur dezer organisatie voor nemens een autobus voor den tocht naar de residentiestad te huren, teneinde de reiskos ten tot een minimum te beperken. handelsavondschool „de hanze". Evenals vorige jaren zal ook in den a.s. Winter de handelsavondschool, uitgaande van de R.K. Middensbandsvereeniginig „De Hanze", wonden voortgezet. Het programma voor den nieuwen cursus vermeldt de vakken boek- houden, handelskennis, handelsreikenen, han- delsaardrijikskunde, Nederlandsche, Duditsche en Engelsche talen en handelscorrespondentie. r.k. metaalbewerkersbond. Dinsdagavond houdt de plaatselijke afdee ling van den R.K. Metaalbewerkers-bond „St.- Eloy" een belangrijke ledenvergadering in h.et K.S.A.-igebouw. De heer Steinmeitz, lid van het hoofdbestuur zal een bespreking 'over den 1 van de afdeeling inleiden. de rijkspostspaarbank Aan het postkantoor te Beverwijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren Werd gedurende de maand Augustus ingelegd 1 70,178.77 en terugbetaald f 47.534.29. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje h'aagt het nummer 18092. DE consumptietent toch verpacht. De door B. en W. gehouden herverpachting van de consumptiegelegenheid onder de tri bune van het Gemeentelijk Sportpark heeft een beter resultaat opgeleverd, dan de eerste inschrijving. Deze maal waren drie biljetten ingekomen, namelijk van W. P. Nijman voor f 2.50 per jaar, P. Brandenburg te Wijk aan Duin voor f 75 en D. H. van Groos te Bever wijk eveneens voor f 75 per jaar. De exploitatie werd voor den tijd van drie jaren opgedragen aan D. H. van Groos. de komst van de lilliputters. De kleine bewoners van Lilliputstad, die van Dinsdag tot en met Donderdag op het speelterrein aan de Baanstraat voorstellin gengen zulen geven, zullen Dinsdagmiddag 12 uur aan het station arriveeren. De Lilli putters zullen in open landauers een tocht maken door Beverwijk en Velsen-Noord. IJMUIDEN kamer van koophandel Dezer dagen heeft de candidaatstelling plaats gehad voor de verkiezing van één lid voor de afdeeling grootbedrijf van de Kamer van Koophaandel en Fabrieken voor Haar lem en Omstreken. Candidaat werden ge steld de heeren S. C. Breitenstein en K. H. Tusenius, beiden te IJmuiden. feestavond r.-k. volksbond. Zondagavond is in het Patronaatsgebouw het 20-jarig bestaan van den R.-K. Volks bond op luisterrijke wijze gevierd. De heer J. Stals, voorzitter der afdeeling, memoreerde in zijn openingswoord de ge schiedenis der laatste 5 jaren der vereeni ging; hij herdacht het vertrek van den gees telijken adviseur Pater Alexander en den veteraan den heer Simon Esker een der pio niers der vereeniging. Na het zingen van het bondslied werd on der luid applaus de heer M. Mertens, pen ningmeester der vereeniging, gehuldigd voor het feit dat hij van de oprichting af een plaats in het bestuur bekleed heeft. Hierna kwamen de twee.humoristen F. Maenhout en G. Spanjaard voor het voetlicht, die van meet af het publiek wisten te vermaken en waar voor beiden een welverdiend applaus moch ten oogsten. Het optreden van het dubbel- mannenkwartet „Caecilia" viel eveneens in den smaak, zoodat deze nog een toegift moesten geven. Plet fe'estprogram zou niet volledig zijn geweest indien het strijkje „Utile Dulci" zich niet had doen hooren. Dit heeft op werkelijk goede wijze het muzikale ge deelte van den avond verzorgd. Het mannen koor heeft eveneens, op verdienstelijke wijze ten gehoord gebracht twee nummers van het Don Kozakkenkoor en wel: „Abendglocken" en „Die Zwölf Reiter". Hierna werd het woord gevoerd door den geestelijken adviseur pater Gratianus, die m het bijzonder wees op de plicht en de roeping van iederen geloovige, in het sociale leven, De .heer Maasherinner de aan het verleden en wekte de aanwezigen op, met hetzelfde geloofsver.trouwen.de toe komst tegemoet te gaan. Tot slot werd een verloting gehouden waar voor 87 prijzen beschikbaar waren gesteld. Van den oud-geestelij ken adviseur en op richter der vereeniging pater Alexander was een felicitatie-schrijven ingekomen waarin hij tevens zijn spijt uitdrukte niet persoonlijk bij het feestaanwezig, te kunnen zijn. Van verschillende zuster-organisaties waren feli citaties en bloemstukken binnen gekomen. Omstreeks 11 uur sloot de voorzitter de goed geslaagde feestvergadering. VELSEN de werkloozen-cursussen. Men schrijft ons: Zooals reeds eerder is meegedeeld, zullen straks ongeveer half September weer verschillende cursussen worden geopend. Na een oproep, waarvoor de biljetten eigenlijk te laat waren opgehangen, hebben zich reeds meer dan 100 deelnemers aangemeld. Nu éch- ter de regelhigscommissie en leeraren met het voorloopige werk nog niet is klaar geko men bestaat er deze week 4, 5, 6 en 7 Septem ber a.s. telkens van 10 tot 12 uur alsnog ge legenheid zich voor een der vele cursussen aan te melden: school B, ingang Bothastraat te IJmuiden. Dat onder de cursisten velen zijn, die reeds eerder in een of ander vak hier een cursus hebben gevólgd, is een bewijs, dat het onder wijs door tal van deelnemers, zeer op prijs wordt gesteld. We kunnen er dan ook bij de werkloozen hetzij jong of oud niet genoeg op aan dringen zich zoo spoedig mogelijk voor een der lessen op te geven. Te meer is dit noodig omdat bij besluit van den Minister alleen dan een cursus mag worden geopend en in stand gehouden als het aaiital deelnemers minstens 12 bedraagt. Door laksheid of onverschillig heid van een werkloozen boekhouder, is het b.v. mogelijk, dat 11 menschen, die gaarne lessen in boekhouden enz. willen ontvangen, dezen kosteloozen cursus niet kunnen volgen: er zijn dan niet voldoende deelnemers! ■Evenzoo is het natuurlijk met de andere cursussen. Daar het aantal werkloozen hier in de gemeente nog steeds zoo groot is, dat voor de onderstaande vakken nog voldoende deelnemers zijn, dringen wij er bij de werk loozen zeer sterk op aan! Geeft u op en wel zoo spoedig mogelijk. Houdt u met uw vak op de hoogte, breidt uw kennis uit of tracht u door middel van een der vele cursussen een nieuwe bestaansmogelijkheid te verschaffen. Bij, voldoende deelname zullen cursuslessen worden gegeven in: Algemeene ontwikkeling (taal, rekenen, enz.) Bouwkunde (lijn- en vakteekenen, materia- lenkennis). Bedrijfselectro techniek, Radiotechniek, Autotechniek, Verbrandings- en Explosiemo toren. Machine vakteekenen, Boekhouden, Natuurkunde, Werktuigkunde, Engelsch, Al gebra en Meetkunde. besmettelijke ziekten. In de week van 20 tot en met 26 Augustus werden in deze gemeente vier gevallen van roodvank aangegeven. meldt: Hoogste Groninge. Laagste Isafjord. barometerstan 770.1 m.M. te barometerstand 754.8 m.M. te en voorspelt zwakken O. tot Z. wind, nevelig, tot licht- bewolkt,.'weinig of geen neerslag, iets warmer overdag. Barometer ^Hedenmorgen 9 uur 768 m.M. Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 65 F. Laagste heden nacht 57 F. Hoogste heden. 60 F. Opgaaf: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 83. IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN. Dinsdag v.m. 3.33 uur; n.m. 3.58 uur. Woensdag v.m. 4.49 uur; n.m. 4.33 uur. Donderdag v.m. 4.46 uur; n.m. 5.09 uur. (Geen Zomertijd) zweminrichting V. z. V. (Spuikanaal) Temperatuur lucht Water 64 F. 65F. HET NIEUWE VOLKENBONDSPALEIS te Genève nadert zijn voltooiing. Het gebouw ligt op een prachtig punt aan het meer temidden van fraaie parken. Tot officier in de Orde van Oranje Nas sau: zijn benoemd: ■«•dr. N. A. C. Slótemaker de Bruine, voorzitter van het bestuur over de Protestansche Ker ken in Nederlandsch- Indië, zendingsconsul; J. F. Vos, voorzitter van den Bond van Nederlandsch-Indische Kunstkringen, hoofd van Administratie van het Kantoor voor de Volkslectuur; J. H. A. van der Hoeven, gepensionneerd Nederlandseh-Indisch hoofdambtenaar, laat stelijk inspecteur van het technisch onder wijs; dr. C. Bubberman, directeur van het Vee- artsenijkundig Instituut te Buitenzorg; W. van Baaien, voorzitter van de Midden- standsvereeniging te Batavia; dr. J. K. van Gelder, gewezen hoofd van den dienst der Mijnverordeningen in Ne der - landsch-Indië; ir. Th. C. van Wijngaarden, gepensionneerd Nederlandseh-Indisch hoofdambtenaar, laat stelijk hoofd van de Ombilin steenkolenmij nen; ir. J. E. Bruining, gewezen vertegenwoor diger, tevens hoofd-a-dministrateur der der N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouw Maat schappij Billiton; F. de Boer, vertegenwoordiger in Neder landsch-Indië der Stoomvaart Maatschappij Nederland, voorzitter der commissie van bij stand voor de Staatsspoorwegen en van de Vereeniging voor Toeristenverkeer; H. Nieuwenhuis, vertegenwoordiger in Ne derlandsch-Indië der Koninklijke Neder landsch-Indische Luchtvaart-Maatschappij J. A. Spoor, gepensionneerd kolonel der in tendance van het leger in Nederlandsch- Indië (het versiersel met de zwaarden); G. H. Claasen, luitenant-kolonel der infan ter ie van het leger in Nederlandsch-Sndië (het versiersel met de zwaarden); H. L. Maurer, majoor der artillerie van het leger in Nederlandsch-Indië, met buiten' landsch verlof het versiersel met de zwaar den) W. de Vos tot Nederveen Cappel, gepension neerd majoor-titulair van het leger in Ne derlandsch-Indië, penningmeester der ver eeniging Indisch Bronbeek (het versiersel met de zwaarden); F. C. Bouman, agent der Stoomvaart Maat schappij Rotterdamsche Lloyd te Batavia; mr. J. C. Brons, president van het Hof van Justitie en voorzitter van de Koloniale Staten van Suriname; J. J. de Jongh, referendaris bij het Depar tement van Koloniën) J. L. Schootman, referendaris bij het De partement van Koloniën; dr. H. Schokking, secretaris der Commissie tot de zaken der Protestantsche Kerken Nederlandsch-Oost- en West-Indië, te 's-Gravenhage; E. Tweer, directeur der N. V. S-enembah Maatschappij te Amsterdam; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: G. A. de Stoppelaar, ritmeester der cava lerie van het leger in Nederlandsch-Indië, adjudant van den Gouverneur-Generaal (het versiersel met de zwaarden) J. A. van Staveren, agent der N.V. voorheen Maintz Co., gewezen secretaris van het plaatselijk comité te Batavia voor de viering van het 4de eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje; B. R. van der Most, Nederlandseh-Indisch ambtenaar met buitenlandsch verlof, laat stelijk hoofd der algemeene recherche bij het hoofdparket; ir. D. J. van Aalst, voorzitter van het plaat selijk steuncomité voor werkloozen te Soe- rabaia; C. Voute, voorzitter van het bestuur van het Protestantsch weeshuis te Semarang; G. Lebbink, majoor en financieel secretaris bij het Leger des Heils in Nederlandsch-In dië; dr. J. W. de Stoppelaar, assistent-resident ter beschikking van den directeur van Land bouw, Nijverheid en Handel, gewezen secre taris der voormalige Kleine Welvaartscom missie; C. van der Reest, gewezen controleur 1ste klasse, hoofd eener afdeeling bij de lande lijke inkomsten in Nederlandsch-Indië; W. H. van der Veen, administrateur der onderneming Dradjat, lid van den provin cialen raad van West-Java; H. Rijkens, gewezen technisch-ambtenaar bij de irrigatie iri Siimëloehgoen (Oostkust van Sumatra) C. Kraayenbrink, secretaris der gemeente Buitenzorg; J. H. Antonisse, architect bij de gemeente Batavia; F. Runtuwene, 1ste commies bij het binnen landsch bestuur, lid van den gemeenteraad te Bandjermasin; Soet-an Aboe Bakar gelar Soetan Pangeran, gewezen districtshoofd i-n Sumatra's West kust; L. Bergsma, gewezen directeur der Chris telijke m.u.l.o.school te Bandoeng; E. W. van Orsoy de Flines, eerelid van het Koninklijk Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen; mevrouw C. Schmutzer, geb. van Rijcke- vórsel, penningmeesteres van het hoofdbe stuur der vereeniging St. Melaniewerk voor Java; dr. H. W. Woudstra, leeraar aan de .Ko ning Willem .Hl-school te Batavia; A. J. H. W. Kawilarang, landbouwkun dig ambtenaar 1ste klasse te Tondano (Ma- nado)F. W. Davis, gewezen boscharchitect lste klasse bij het Boschwezen in Neder landsch-Indië; A. Gray, directeur der N.V. Handel- en In dustrie Maatschappij A. Gray té SamarindaJ (Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo) ir. V. L. de Lannoy, ingenieur lste klasse bij den Waterstaat en 's Lands Burgerlijke Openbare Werken in Nederlandsch-Indië; J. Lastdrager, gewezen werktuigkundige bij de Staatsspoor- en Tramwegen in Neder landsch-Indië; H. A. E. Baumgarten, gewezen hoofdsta tionschef bij de Staatsspoorwegen in Neder landsch-Indië; P A. A. van Daalen, hoofdcontroleur bij den post-, telegraaf- en telefoondienst in Nederlandsch-Indië; M. Cordia, gewezen hoofdcontroleur bij den post-, telegraaf- en telefoondienst in Neder landsch-Indië; J. F. van Kervel, lste luitenant der infan terie van het Nederlandsch leger ('het versier sel met de zwaarden) DE PINEDO JAMMERLIJK OMGEKOMEN. Bij de start voor lange-afstandsvlucht Zijn toestel in brand gevlogen. De Pinedo. Reuter meldt uit New York d.d. 2 September: De beroemde Italiaansche vlieger markies Francesco de Pinedo is hedenmorgen veron gelukt, toen hij opsteeg om van New York naar Bagdad te vliegen-, teneinde het record van Codos en Rossi te verbeteren. Hij had daartoe lange en minutieuze voorbereidingen getroffen. Nadat hij ongeveer 700 meter over het vlieg veld getaxied had, scheen het dat de Pinedo zijn toestel, dat zwaar geladen -was, niet meer meester was. Hij reed tegen een verhooging aan den kant van hét terrein op; niettemin wist de vlieger zijn toestel in evenwicht te houden en hij reed naar de vlieglocdsen terug. Plotseling is hij in de buurt van de loods tegen een hek gebotst en dadelijk daarop stond het toestel in brand. De toeschouwers konden de hulpkreten van den ongelukkigen vlieger hoo ren, maar door de groote -hitte en den rook waren zij niet in staat, iets uit te richten. Toen men tenslotte het vliegtuig kon nade ren, vonden de beambten van het vliegveld het onherkenbaar verbrande lijk naast het vlieg tuig liggen. Francesco de Pinedo is op 2 Februari 1890 te Piano, een plaatsje op het schiereiland Sorrent, geboren. Hij bezocht, aldus lezen wij in de N. R. Ct. de koninklijke marine academie, die hij als adelborst lste klasse verliet. Bij de marine bracht hij .het tot kor vet-kapitein en commandant van den klei nen kruiser Archimedi. In 1923 ging hij als tweede commandant van een jacht-esca- drille (wat met den rang van overste over eenkomt) naar de luchtvaart over. In korten tijd werd hij chef van den generalen staf van het algemeen commando van de lucht vaart. Li 192-5 deed hij voor het eerst in de wereld van zich spreken door zijn vliegtocht RomeMelbourneTokioRome (van 9 Juni7 November). De 55.000 K.M. van dezen tocht werden in 360 vlieguren afgelegd en zijn prestatie werd beloond met zijn bevor dering tot eskadercommandant. In 1927 ondernam de Pinedo zijn grootsten vliegtocht, van Sardinië over de Afrikaansche kust, naar Zuid- en Noord-Amerika, de Azo- ren, Lissabon, Rome. Bij dezen tocht werd zijn vliegtuig Santa Maria te Phoenix, een stad in Noord-Amerika, door onbekende da ders in brand gestoken en vernield. Hij moest daar toen geruimen tijd wachten, tot het dadelijk uit Genua verzonden reserve-vlieg tuig Santa Maria II was aangekomen. Bij den terugtocht over den oceaan geraakte hij nadat bij 1900 K.M. had afgelegd, in een cy cloon, waardoor hij op op-en zee moest da len. Een voorbij komend schip nam zijn toe stel echter op sleeptouw en bracht het naar Horta. Den 16 Juni 1927 keerde de Pinedo te Rome terug, waar hij feestelijk ontvangen werd. Hij werd brigade-commandant der lucht strijdkrachten en later plaatsvervangend chef van den generalen staf der vliegertroe pen. Als zoodanig vroeg hij in Augustus 1929 ontslag, wat Mussolini hem verleende en waarbij hij ter beschikking van het depar tement van luchtvaart werd gesteld. de moord op prof. lessing. Naarde Tsjechische bladen melden, zijn de nasporingen inzake den moord op Prof. Lessing zoover gevorderd, dat verwacht mag worden, dat spoedig klaarheid in deze zaak zal zijn gebracht. In Marienbad zijn nog 3 personen ge arresteerd, zoodat zich nu in het geheel elf personen in hechtenis bevinden, welke ver dacht worden bij dezen moord betrokken te zijn. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). 6) door udo VAN ewoud. (Nadruk verboden. neem het u niet kwalijk, meneer Nieu wenhuis", nam Sanders thans het woord. »Troost u; ook de heer van Dobben herkende me niet meer sinds vanmorgen. Li ieder ge val sta ik nu in m'n ware gedaante voor u fk begreep. Ook dit misverstand was weer een gevolg van een van die verbluffende staaltjes van vermommingskunst, welke mijn vhend, wanneer hij dat noodzakelijk achtte, aan den dag placht te leggen. Om een of andere reden had hij er dezen morgen de ■voorkeur aan gegeven incognito ten kantore van zijn beide nieuwe cliënten te verschijnen hoe voortreffelijk hij daarin geslaagd was, bewees het feit, dat geen -der beide heeren, die slechts weinige uren geleden nog met hem gesproken hadden, zelfs maar vermoed de denzelfden man voor zich te zien. Sanders stelde mij nu voor als zijn mede werker, wiens hulp hij dezen nacht niet zou kunnen missen. Ik drukte beide heeren de hand en wachtte af, wat er verder zou ge beuren. Het was wederom de detective, die het woord nam: „Zooals ik u vanmorgen reeds zeide, leek het me niet gewenscht, dat uw personeel op de hoogte is van het feit, dat wij beiden den nacht hier zullen doorbrengen. Ik weet wel, dat u tegen niemand eenige verdenking koestert, maar het zal ook in dit geval niet schaden het zekere voor het onzekere te ne men. Mag ik u nu eerst eens vragen, hoe laat het kantoor gesloten wordt?" „Het kantoorpersoneel gaat om zeven uur naar huis", antwoordde van Dobben „en ge woonlijk vertrekken wij dan onmiddellijk daarna", „Dan dunkt het mij het beste, dat we van avond niet van den regel afwijken", meende Sanders. Hij keek op zijn horloge. „Het is nu kwart voor zeven. Dat kwartier kunnen we ons dan ten nutte maken door den toestand eens op te nemen. Misschien wil een van de heeren zoo vriendelijk zijn op het kantoor hiernaast', een of ander register te halen, waardoor de indruk bevestigd wordt dat wij hier inderdaad zijn om een kantoor pand te huren". Van Dobben drukte op den knop van een electrische bel en onmiddellijk verscheen de j-ongste bediende, wien werd opgedragen een „Woninggids" te brengen. Terwijl de jongen deze opdracht uitvoerde, hield Sanders een uitvoerig betoog over de bijzondere kwalitei ten van Haarlem als woon- en handelsstad en toen de blonde jongeling met de Woning gids terugkeerde, kwam hij juist op tijd om te vernemen, dat de beide late bezoekers de voorkeur gaven aan een flink pand in het centrum van de stad en zoo mogelijk aan behoorlijk vaarwater gelegen „Wij zullen eens voor u kijken", zei de heer Nieuwenhuis, het blad aannemend, maar nauwelijks was de jongen verdwenen, of San ders stond op en begon, het vertrek aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Veel tijd Vorderde dit niet. Behalve het dubbele 'schrijfbureau, stonden er slechts eenige stoelen, een zoogenaamde opbergkast volgens kaartsysteem en een kleine, ouder- wetsche brandkast, wellce eenvoudig met een sleutel kon worden geopend. In den muur te genover de vensters waren twee diepe kasten aangebracht, waarvan een als garderobe diende, terwijl de andere bleek te zijn vol gepropt met oude folianten, doozen envelop pen, drukwerk en andere kantoorbehoeften. „Daarin bewaart u dus het kistje met de documenten?" vroeg Sandei-s, op de brand kast wijzend en toen van Dobben zijn vraag' bevestigend beantwoordde, vervolgde hij: „Was het niet veiliger, dergelijke dingen var waarde bij een bankinstelling te deponee- ren?" „Misschien wel", nam nu de jongste der beide firmanten het woord", maar waar het, zooals u weet, in onze bedoeling lag, Dinnen- ko.rt naar Oost-Pruisen te gaan om eens een onderzoek in te stellen naar de schat, die daar begraven zou liggen, meenden we, dat het niet de moeite waard was om uitsluitend voor dat kistje een safe te huren. Bovendien zou het verlies van het kistje niet zoo groot zijn als u waarschijnlijk vermoedt, want in de eerste plaats hebben wij de munten, welke het bevatte tijdelijk voor onderzoek door een expert naar Leiden gezonden, en bovendien bezitten mijn compagnon en ik elk een af schrift van de documenten. Tot dezen laat- sten maatregel zijn wij overgegaan na het eerste bezoek van den geheimzinriigen onbe kende". „Zeer verstandig", meende Sanders. „Op het oogenblik doet het kistje dus nog slechts dienst als lokaas. Laten we dan hopen, dat de visch ook vannacht wil bijten". Er werd op de deur geklopt. Met één sprong was de detective weer op zijn plaats. Op het „binnen" van den heer van Dobben verscheen de oude boekhouder, die verlof vroeg het kantoor te mogen sluiten. Een kwartier later waren wij alleen. Traag kropen de -uren voorbij. Na het vertrek van het kantoorpersoneel en de beide compagnons had Sanders zijn onderzoek buiten het vertrek voortgezet, doch ook dit leverde niets bijzonders op. Wij na men tegenover elkaar plaats aan de schrijf- bureaux en nadat de detective mij een kleine browning had toegeschoven met de niet be paald geruststellende opmerking „die zou je vannacht wel eens noodig kunnen hebben", vouwde hij een avondblad open en begon dit aandachtig te lezen. Ik trachtte dit voorbeeld te volgen, maar slaagde daarin niet. Ik kon de gedachte niet van mij afzetten, dat de rol, welke Sanders zichzelf en mij had toebedeeld, een minder waardige was, althans geenszins in overeen stemming met 't werk, waarmee mijn vriend zich gewoonlijk bezig hield. Ik voelde echter weinig lust deze meening nogmaals door hem te hooren bestrijden en zweeg dus. Peinzend staarde ik naar buiten in de Nassaulaa'n, een vrij breeden, maar verlaten verkeersweg met aan weerszijden oude huizen en enkele groo- tere gebouwen. Sanders keek tersluiks van zijn krant op. „Je moet je gezicht niet zoo ten toon stellen, Miel", zei hij. „De gordijnen zijn weliswaar niet zoo heel doorzichtig, maar een goed op merker zou toch spoedig genoeg zien, dat je noch op van Dobben, noch op Nieuwenhuis lijkt en voor die beiden moeten we toch door gaan Ik had een minder vriendelijk antwoord op

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5