35 JAREN REGEERING VAN KONINGIN WILHELMINA. leven van plichtsbetrachting en opoffering. Eén met haar volk. IJMUIDEN BEVERWIJK BUITENLAND p den 6den September 1933 is het vijf-en-dertig jaren geleden, dat in clQ Nieuwe Kerk te Amsterdam de laatste Oranjetelg van dat oogenblik nam van Nèerlands troon. Een aangrijpend oogenblik. Ivie het aangrijpend oogenblik van den r 1 september 1898 heeft medegemaakt, ffade achttienjarige Koningsvrouwe, te- idden eéner wemeling van uniformen en «erende toiletten, met opgeheven vin- iLn de plechtige woorden sprak: „Zoo [j,riijk lielpe mij God Almachtig!", voelt ir van ontroering zich den adem in de K stokken en begrijpt volkomen, dat bij v eedsaflegging den toenmaligen Voorzitter «In dé Ve'reenigde Vergadering van de bei- Kamers der Staten-Generaal, den heer En Naarnen van Eemnes, de tranen over de Efflgen. vloeiden. Want in dat ge denk waar in oogenblik hadden Oranje en Nederland 5 oude en hechte verbond van zoovele jeuwen weer hernieuwd. De sombere 19e eeuw. Somber was de toestand in de negentien- eeuw voor het al-oude Oranje-huis ge lest Achtereenvolgens werd Koningin Lhie in 1377. Prins Hendrik in 1878, de Sns van Oranje in 1879, Prins Frederik tin 1881 Prins Alexander in 1884 en tenslotte Lin"' Willem III in 1890, in den vorste lij- {L eraf kelder te Delft bijgezet. Laatste lot van het Huis van Oranje-Nassau was in 1890 de toen pas negenjarige Prinses en de toekomst scheen, èn voor Nederland, èn voor Oranje, hoogst onzeker, Wil de Koningin reeds vijf-en-dertig ja- met vaste hand het Nederlandsche IL van Staat bestuurt en op die wijze de schoonste tradities van Haar geslacht voort- et nu door een Prinses van 24 jaar de in- Md'hoüdiing van het geslacht verzekerd schijnt valt het metterdaad moeilijk te be lten'hoe groot de onrust was, fond veer-: 1 jaren geleden, toen de band tusschen. Ne derland en Oranje dreigde te breken, slechts een jong Prinsesje leefde, dat oude .glorie aan een onzekere toekomst moest binden. In schérpe tegenstelling met de jaren tus schen 1877 en 1890, toen de Delftsche Graf- W zich zes malen opende, is .gansch de familie, gedurende de 35-jarige van Koningin Wilhelmina ge- Slter is wellicht nog het verschijnsel, in Nederland - de dynastie, hechter, met tod en volk' verbonden is', sedert in het j aar Dit de':'kj|orien. van' 'de Europeesche'- worsten- iiizen ovêr diepstraten rolden, gelijk een'ge regeld woord in die dagen luidde. Koningin Wilhelmina. Het is bovenal de persoon van de hui- illge Vorstin, die er het hare toe heeft bij ge togen, dat men tot de Draagster van de Kroon met eerbied opkijkt. Meer misschien öande éigen volksgenooten, weten de vreem delingen-met geestdrift te spreken over den. constitutioneelen zin, over het betoonde re geeringsbeleid, over het uitermate scherp- sinnig oordeel, de onmiskenbare gratie en oog tal van andere eigenschappen, die de Koningin sieren. Maar wat juist de Neder landers weer beter beseffen dan de vreem delingen kunnen doen, is de vlekkeloosheid van het leven, de gelouterde opvatting van d? vorstelijke roeping en de onbuigzaam heid van eigen vasten wil, die de Koningin zoo ten vólle bezit. Niet voor niets heeft de Koningin zich haar groeten voorvader Willem den Zwijger tot voorbeeld gesteld. Diens vrijheidszin, diens afkeer van dwang, komen bij die Lands rauwe van heden immer tot uiting, wan neer het oogenblik daarvoor gekomen is. En wat voor de thans 53-jarige vorstin typee rend mag heeten, is haar groote liefde voor de eigen taal. Wie ooit de Koningin heeft hooren spreken (en dat zijn er na de rede- weringen voor de radio gelukkig miljoenen) wet, dat 't beste Nederlandsch misschien wl gesproken wordt door het Hoofd van den Nederlandschen Staat. Paul Kruger in Nederland. Het is Haar izin voor' dat Nederlandsche 'üleigen geweest, die er ontegenzeggelijk ®1 toe heeft bijgedragen, dat de Koningin, amper twee jaren met de regeeringszorgen- felast, er toe werd: geleid een daad te ver richten, die in het jaar 1900 weerklank heeft gevonden bij gansch het Nederlandsche volk. Toen de'inval van Jameson, geruggesteund door den Zuid-Afrikaanschen Napoleon, Ce cil Rhodes, ten leste voerde tot den strijd tusschen de beide Zuid-Afrikaansehe Boe renrepublieken. tegen het machtige Britsche Hijk, wenschte schier ieder Nederlander, dat onze regeering door een daad de zijde zou kiezen van de bedreigde stamverwante re publieken-. Wijs regeeringsbeleid was het toen onder iedere voorwaarde de Nederland sche onzijdigheid te bewaren. Maar de daad Weef toch niet uit en was in wezen, een echt Koninklijke "daad: Aan boord van H. M.'s ..Gelderland" réisde Paul Kruger van Zu-id- Afrika naar Europa. Aan het einde van het jaar 1900 te 'sGravenhage aangekomen, Werd het grijze staatshoofd reeds den vol genden dag door de Koningin ontvangen. be Nederlandsche onzijdigheid was onver anderd gehandhaafd, maar breede lagen van het Nederlandsche volk hadden het gebaar van de Kon'ingin begrepen en.gewaardeerd. Gastvrijheid voor den ex-keizer. En hét ligt allen nog versch in het geheu gen hoe de Koningin 18 jaren later een ander teerseher eveneens gastvrijheid op Neder- landschen bodem verleende. Met den vroe- geren Du-itschen Keizer en Koning van Prui- Wilhelm n, vond ook de Duitsche «fbonprins een onderkomen in Nederland, al was toen de eensgezindheid over deze daad bij het Nederlandsche volk uiteraard niét zoo groot als in den jare 1900 bij de ko-mst van „Oom Paul" hier te lande-. Heeft dus de Koningin bij die gelegenhe den getoond op het gebied van de buitenland - sche politieke leiding te kunnen geven, oiok bij de binnenlandsche politieke verwikkelin gen heeft Zij steeds bewezen wijs staatbe leid te bezitten, zooals de ure daartoe drong. De greep naar de macht van het jaar 1918 door Mr. P. J. Troelstra ondernomen, ligt velen nog versch in het geheugen. Breede lagen van het Nederlandsche volk hebben zich in-die November-dagen rondom de Troon geschaard, het Huis van Oranje en de vertegenwoordigsters daarvan zijn de voorwerpen geweest van een spontane hulde- betooging. Altijd bij Haar Volk. Men hoort in eigen kring wel eens het ver wijt uiten, dat de Koningin niet meer bij' iedere gelegenheid, waar zulks maar een-igs- zins pas zou geven, verschijnt, waardoor haar •populariteit in Nederland zou moeten stijgen. Het verwijt, schijnt .reeds daarom alleen zoo- onbillijk, omdat de. Eerste'Vrouw Vvan-Ne^ derland zoo met werk van allerlei' aard is overstelpt dat zij geen tijd en "gelegenheid zou kunnen, vinden al die kleinere en groo- tere plaatsen in Nederland te bezoeken. In de nu beëindigde periode van 25 jaar is wel be wezen, dat er geen ramp in Nederland van eeni'gen omvang kan gebeuren, of de Ko ningin staat klaar het gebied van die ramp te bezoeken. Op die oo'genblikken, dat haar tegenwoordigheid vereischt wordt,heeft nog geen instelling van werkelijk algemeen Ne derlandsch. belang tevergeefs" een beroep op haar aanwezigheid,bij inwijding of huldiging Wat weinigen toentertijd wisten heeft nu wenlen minister en professor Treub in zijn werk.: „Oorlogstijd" onthuld, dat in de oor logsjaren'de instelling van het Koninklijk Nationaal Steuncomité geheel en alleen aan het initiatief van de Koningin te danken was. Zonder van eenig gevolg vergezeld te zijn, verscheen de Koningin ter oprichtingsverga dering van het Comité, waar zij de vol gende verklaring aflegde: „De berichten, die tot mij komen om trent de stoornis of den. stilstand in de bedrijven, ontstaan tengevolge van den oorlog en het ten onzent bestaande oor logsgevaar, doch bovenal de kommer en de zorg, die mij allerwege tegemoet tre den, waar ik mij beweeg te midden van mijn volk, vervullen mij met groote deer nis voor de velen, die in zoo benarde omstandigheden verkeeren. Het is daar om, dat ik een beroep doe op al mijn landgenooten, die tot helpen in staat zijn teneinde met mij eendrachtig de han den ineen te slaan en plannen te be ramen en uit te voeren, opdat aan den nood, voor zoover die in ons vermogen ligt het hoofd wonde geboden.0. Hier sprak in deze voor Nederland zoo ban ge ure, toen nog niemand wist, of Nederland al dan niet nog 111 den wereldoorlog zou wor den meegesleurd, de waarachtige Landsmoe- der, -die het hoofd koel-wist te houden op een oogenblik, dat velen zich door hun zenuwen lieten meesleepen en. die boven en voor alles begreep, wat nu haar plicht gebood haar te doen. Zooals de Koningin handelde in de dagen van ook voor Nederland zeer nabij oorlogs gevaar, was in wezen niets anders dan de con&enanitie en letterlijke uitvoering, van de woorden, gesproken bij de aanvaarding van Haar levenstaak op den 6den September 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam: „Oranje kan nooit neen nooit genoeg voor Ne derland doen!" In de 35 jaren van de regee- ring, die nu achter Koningin Wilhelmina en Haar Volk, liggen is wel alleszins .afdoend: bewezen dat Zij gieitroaiw is geweest aan het zelf gestelde levensdoel: te rëgeeren zoo als van een vorstin uit het Huis van Oranje mag worden verwacht! Moeilijke taak voor Haar opvolgster. Wanneer te eenigér tijd onvermijdelijk het oogenblik zal zijn gekomen, dat Koningin Juliana de taak van Koningin Wilhelmina zal hebben overgenomen, is het in bet huidig tijds bestel wel niet anders mogelijk, dan dat de taak van de nieuwe Koningin nog heel wat moeilijker zal blijken te zijn dan in 1898 bij de eedsaflegging door de achttienjarige Vorstin het geval was. En aan Koniningin Juliana zal men dari zonder het te willen, maar ook zonder het te kunnen ontwijken den maatstaf van Haar Moeder aanleggen Maar dat het Nederlandsche Volk dien maatstaf en heuseh geen andere aanleggen pleit voor de wijsheid van het hui dige regeeringsbeleid, dat in ineer dan een derde van een eeuw bewezen heeft getoetst aan de onwrikbare lessen der ervaring een juist beleid te zijn geweest. Wanneer straks in het Amsterdamsche Stadion de officieele huldiging van Hare Majesteit de Koningin zal plaats vinden,moet bij de herdenking van het 35-jarig regee- ringsjubileum wel in de allereerste plaats op vallen onder hoe uiterst zorgelijke omstan digheden deze herdenking geschiedt. Mog; tien jaren geleden, in 1923, ook niet alles in Nederland rooskleurig zijn geweest, vergele ken met den dag van heden, stond Nederland er ontegenzeggelijk veel beter voor dan nu mag worden getuigd. Onvermengde vreugde zal de herdenking dus niet kunnen verschab fen. Niemand, die het waagt dit te verwach ten. Symbool van eenheid. Maar zoo de vreugde niet onvermengd moge zijn, wel kan dit 't geval zijn met de dank baarheid van gansch het Nederlandsche volk ten aanzien van Haar, die langer dan een derde gedeelte van een eeuw de eenheid van het Rijk heeft weten: te symboliseeren, die dit ten overvloede op zoo voortreffelijke wijze heeft gedaan. Ons land „op te stuwen in de vaart der volkeren" gelijk een groot Nederlander eens heeft geschreven is steeds het doel van het Koninklijk streven geweest. En al moge men over het tempo dier stuwing wel eens vëfSchillend hebben' geoordeeld, niet te loochenen is,,dat het klèiiié' Nederland in-1 - 1899 en'hl' 190^'tijdens de vrédescÓnferentiëS,' later door de vestiging van liet Hof van Ar bitrage vervolgens door het Permanente Hof van Internationale Justitie, nog zeer onlangs in den zomer van 1929 en in den winter van 1930 door de belangrijke internationale con ferenties dier dagen, middelpunt is geweest van gansch de huidige beschaafde wereld. Het isuiteraard zeer moeilijk precies 11a te gaan welk het persoonlijk aandeel is weest, dat. de Landsvrouwe heeft gehad bij de keuze van 's-Gravénhage als zetel dier in stellingen en dier conferenties. Maar hij schat niet veel mis, die het waagt te onder stellen, dat hier een onmiskenbaar persoon lijk element aanwezig was, dat eerst voor den lateren geschiedschrijver zal zijn weggelegd geheel tot zijn recht te laten komen. Dank zij haar „staag, moeilijk beleid" gelijk Professor J. d'Aulnis de Bourouill heeft getuigd is het de Koningin gelukt de on zijdigheid van Nederland in de bange jaren 1914 tot 1918 te bewaren. Nu vijf-en-dertig lange jaren vrede ons land en ons volk beschoren zijn geweest, past het aan datzelfde land.en datzelfde volk in ontzaglijke dankbaarheid op te blikken naai de Draagster van de Nederlandsche Kroon, die zoo groote winste voor Nederland en het Nederlandsche Volk heeft weten te berei ken. Bij de vele heilwensehen, die in deze dagen Hare Majesteit ongetwijfeld zullen toevloeien prijzen wij ons gelukkig ook de onze temo gen voegen aan Haar, die zoo gelukkig de wapenspreuk van Haar Doorluchtig Huis ge trouw is gebleven: „Je Maintiéndrai DE WINKELWEDSTRIJDEN VAN KONINGINNEDAG. Wij laten hieronder volgen den uitslag van de ter gelegenheid van den Koninginnedag door de Oranjevereeniging gehouden letter en etalagewedstrijd: Letterwedstrijd. Prijsvraag 1. Groene lettersDe zin was: ,Hulde aan ons vorstenhuis!" lste prys f 10 Toos Maquine, Willemsplein 17. 2de prijs f 7.50 D. Tak, Pres. Krugerstraat 25. 3de prijs f 5 Marie Tellier. Kanaalstraat 73. 4de prijs f 2.50 C. Moot, Kanaalstraat 198. Prijsvraag 2. Gele letters. De zin was„Koopt in onze gemeente". lste prijs f 10 Leo Lieperts', Bakkerstraat 27. 2de prijs _f 7.50 H. v. Pel, Oranjestraat 1. 3de prijs f 5 J. A. Gouweleeuw, Kennemer- laan 122. 4de prijs f 2.50 Mevr. Zits, Kerkstraat 6. Prijsvraag 3. Roode letters. De zin was: Leve onze geëerbiedigde Koningin". lste prijs f 10 Feikje Huyer, Prins Hendrik straat 198. 2de prijs f 7.50 A. ten Broeke, Marconi straat 3. 3de prijs f 5 W. Bijl, Pres. Krugerstraat 25. 4de prijs f 2.50 J. Bijl, Pres. Krugerstraat 25. Prijsvraag 4. Zwarte letters. De zin was „Wordt lid van de Oranje Vereeniging". lste prijs f 10 Wed. P. Roobol, de Ruyter- straat 80. 2de prijs f 7.50 A. Rijke, Enschedéweg 17. 3de prijs f 5 O. Hofer, IJmuider Straatweg. 4de prijs f 2.50 Leo Koningstem, Kennenier- laan 126. Zooals bekend is, worden de prijzen uitge reikt in waardebons. Etalage wed str-ij d, Hiervoor werden de volgende prijzen toe gekend: lste prijs, een kunstvoorwerp ter waarde van f 10: S. van Dorp, Prins Hendrikstraat 66. 2de prijs, een kunstvoorwerp ter waarde van f 7.50: P. v. d. Berg, Kennemerlaan 29. 3de prijs, een kunstvoorwerp ter waarde van f 5: Jac. Gorter. Kennemerlaan. Onder de deelnemers aan den etalagewed strijd, en wel onder degenen, die den eersten prijs overeenkomstig bovenstaanden uitslag- toekenden, werden de volgende prijzen ver loot: lste prijs f 10 W. de Boer, Prins Hen drikstraat 82. 2de prijs f 7.50 C. Kramer Annastraat 6. 3de prijs f 5 B. Rol, Keizer Wil helmstraat 31. 4de prijs f 2.50 F. Cornet, Edisonstraat 38. De prijzen zullen aan de winnaars worden toegezonden. GOUVERNEUR VAN CURAcAO MET VACANTIE. Maandagochtend is met'het s.s. Simon Bolivar van de K. N. S. M. uit West-Indië te Amsterdam aangekomen. Z. Exc. B. W. T, van Slobbe, gouverneur van - Curacao, die met zijn familie zijn verlof in het vader land komt doorbrengen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS VEREENIGING KONINGINNEDAG. Het bestuur van de Vereeniging Koningin nedag heeft in antwoord op de naar den Haag gezonden felicitatie een telegram teru! ontvangen van den volgenden inhoud: „Ingevolge de bevelen-van H.M. de Koningin heb ik de eer de Vereeniging Koninginnedag te" Beverwijk Hoogstderizelver dank over te brengen voor de gelukwenschen H.M. aange boden ter gelegenheid van de herdenking van haar geboortedag, zoomede voor de daarin uitgesproken zegenbede. De Adjudant van Dienst van H.M. de Koningin: Ordonn. Officier R. Romer." OVERTREDING VAN DE MAXIMUM SNELHEID. Haandagavond heeft de gemeentepolitie •in samenwerking met de rijles veld wacht een rcontrole gehouden- op de maximumsnelheid van ^motorrijtuigen. De politie bediende zich 'da'arbij van/.kunstlicht.' Tegen een zevental autobestuurders moest .procesverbaal worden opgemaakt. KENNEMER MOTORCLUB. De uitslag van de Zondag door de Ken-ne mer Motorclub gehouden knobbelrit werd vastgesteld als volgt: 1'. A. Engelhart 30 pun ten, 2. P. v. d. Ham, 26 punten, 3. S. Speel man, 24 punten, 4. J. Speelman, 24 punten, 5, A. J. Stuifbergen. Verder werd nog aan een twaalftal deelnemers een prijs uitgereikt, Op Zondag 17 September zal de Kennemêr Motorclub een tourr-it. ondernemen naa: Leeuwarden over den afsluitdijken op Zondag' 24 September wordt een groote knobbelrit georganiseerd. BEDRIJFSLEIDER VERMOORDT ZIJN DIRECTEUR. MET SCHOTEN DOOR HET HOOFD EN HET HART. De kMiinkUjkefetmMie. NACHTELIJK MYSTERIE TE WOERDEN. Hedenmorgen werd de politie te Weerden gewaarscuwd dat op den Singel te Woerden het lijk van -een man gevonden was. Nadat een onderzoek was ingesteld bleek het slachtoffer te zijn Jhr. C. F. E. van Ingen.. directeur der Wóerdensche pannenfabriek. Twee schoten, vermoedelijk uit een revol ver gelost, waren door „zijn lichaam gegaan, Een had het hoofd getroffen, het andere was op het hart gericht. Nog hedenmorgen omstreeks zeven uur (de daad schijnt om vier uur in den ochtend te zijn geschied) weid als vermoedelijke da der gearresteerd de bedrijfsleider van de fa briek, die in arrest is gesteld. Omtrent de mo tieven van den aanslag tast men dn het duister. Omtret den moord op den directeur van de Wóerdensche pannenfabrieik, Jhr. C. F. E, van Ingen, vernemen wij nader, dat het lijk van het slachtoffer juist voor zijn woning werd gevonden.. 7-en arbeider, die tusschen vijf uur en half izes de woning passeerde, vond den heer Van Ingen op den weg liggen. Hij waarschuwde de politie. De gemeentearts constateerde den dood. De heer'Van Ingen had een of twee schoten in het hoofd en een schot in het hart. Er waren direct ernstige aanwijzingen te gen den bedrijfsleider van de fabriek, die een half uur later gearresteerd werd, juist toen hij in zijn auto was gestapt en zou wegrijden. Wat er precies is gebeurd kon nog niet worden vastgesteld. De bedrijfsleider moet in den nacht ten huize van zijn slachtoffer zijn geweest. Samen zijn zij uit de woning gegaan De heer Van Ingen was in nachtgewaad met alleen een broek daarover aangetrokken, Hij droeg ook schoenen. Op den weg heeft de bedrijfsleider zijn directeur doodgeschoten zonder dat. tot dusver de motieven daartoe bekend zijn. Nabij de plaats van het -misdrijf heeft de politie twee revolverhulzen gevonden. Het wapen waarmede de moord is gepleegd kon nog niet worden opgespoord. 'De bedrijfsleider die ontkent d.en moord te hebben' begaan, doch tegen wien sterke aan wijzingen zijn, wordt ter beschikking van de justitie gesteld. IERLAND. De Valera heeft in een onderhoud ver klaard, dat hij noch thans, noch in de naaste toekomst verkiezingen zal uitschrijven. In geen geval zal hij er naar streven een Ier- sche republiek te stichten, tenzij hem daar toe een bijzonder mandaat zal worden gege ven. De Valera. De Valera heeft- de hoop uitgesproken in alle belangrijke kwesties toch den steun te zullen vinden van de acht Labourafgevaar- digden in het parlement, hoewel deze -on langs te kennen hebben gegeven hem geen steun meer te verleenen. Indien de Labour- afgevaardigden de Valera hun steun zouden onthouden, zou diens meerderheid in het parlement nog slechts één stem bedragen, waardoor zijn positie onhoudbaar zou wor den. Welke houding de Valera zal aannenr-- tegenover de „blauwhemden'' van O'Duffy na hun aaneensluiting met de aanhang s van Cosgrave tot de Nieuwe Nationale partij, heeft hij nog niet duidelijk verklaard. Hij zeide slechts in geen geval onwettig op treden te zullen dulden. O'Duffy deelde mede dat hij de jeugdor ganisaties der blauwhemden onvoorwaarde lijk zal handhaven. De functies in de nieuw gestichte nationale partij worden zoodanig verdeeld, dat Gene raal O'Duffy leider der partij buiten den Landdag zal worden, terwijl de leiding der parlementaire groep zal worden toever trouwd aan Cosgrave en MacDermott, de voormalige leider der Centrumpartij, die vice-president van de fractie wordt. De ra tificatie van het verdrag tot fuseering der drie oppositiegroepen van O'Duffy, Cosgrave en Mac Dermott zal plaats vinden Vrijdag a.s. in de bijeenkomst der vertegenwoordigers der landelijke oi-ganisaties van de drie par tijen. Het program van de nieuwe partij is thans gepubliceerd. Het houdt in aansluiting met Noord-Ier land; zelfstandige beslissing van Ierland inzake zijn verhouding tusschen het. Britsch Imperiumverzekering der eco nomische eischen van Ierland; herstel der handelsbetrekkingen met Engeland; ver grooting van den afzet van Iersche producten in Engeland; bevordering van den landbouw als hp.ofdbron van, inkomsten voor het land; verschaffing van kapitaal tot ontwikkeling van de Iersche industrie;; -.herstel van den binnenlandsclien vrede; verzekering van indi vidueele vrijheid en de ontwikkel-in-g van een nationale Iersche cultuur. De fusie der oppositiepartijen heeft, naar politieke kringen in Ierland gelooven, de posi tie van De Valera aanzienlijk lastiger ge maakt. Men verwacht thans dat De Valera toenadering zal betoonen. tot de. radicale Sinn Feiners -en het Iersche republikein- sohe leger. ITALIë. De gisteren door de Italiaansche pers ge publiceerde officieele tekst van het Zaterdag onderteekende Itahaansch-Russische vriend- schaps-, nonagressie- en neutraliteitsverdrag luidt: Art. 1. Ieder der contracteerende partijen verplicht zich, in geen geval iets tegen de andere partij te ondernemen, geen isolement te bewerken, of een verbintenis met een derde of meer andere mogendheden aan te gaan, aan een oorlog of een aanval te land, ter zee of in de lucht niet deel te nemen en de onschendbaarheid van het onder de sou- vereiniteit van de andere partij staande ge bied te erkennen. Art. 2. Wanneer een der partijen bet doel van den aanval van een derde mogendheid wordt, verplicht zich de andere partij, haar neutraliteit gedurende den ganschen duur van het conflict te bewaren. Wanneer een der partijen een derde mo gendheid aanvalt, kan de andere partij zon der aankondis-ing het verdrag opzeggen. Art. 3. Ieder der partijen verplicht zich, aan geen internationale overeenkomst deel te ne men. die den inkoop of verkoop van goede ren der andere partij zou kunnen verhinde ren of het crediet van de andere partij zou kunnen schaden, en geen maatregelen te ne men om het deelnemen aan den buitenland- schen handel van de andere partij te verhin deren. Art 4. Ieder der partijen verplicht zich, geen politieke of economische overeenkomst aan te gaan, die tegen de andere partij ge richt is. Art. 5. De in voorgaande bepalingen vast gelegde verplichtingen kunnen op geen en kele wijze de uit overeenkomsten voortsprui tende verplichtingen en rechten der andere partij beperken wanneer die overeenkomst is gesloten voor het onderhavige verdrag. Ieder der partijen verklaart echter dat hij geen verdrag heeft gesloten, dat verplicht tot deelneming aan een tegen de andere par tij gerichten aanval. Art. 6. De partijen verplichten zich, alle eventueel ontstaande meeningsverschillen, die niet langs gewonen dlplomatieken weg zijn uit te maken, aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Art. 7. Het verdrag, dat gesteld is in de Italiaansche en Russische talen en dat te Moskou zal worden geratificeerd treedt met den datum van zijn ratificatie in werking en blijft van kracht tot 1 jaar na de opzegging door een der contractanten. Deze opzegging- kan echter niet geschieden vóór het verloo- pen van 5 jaar, gerekend van den dag van inwerkingtreding. Het verdrag is geteekend door Mussolini en den Russischen ambassadeur Potemkin,

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3