Een lumineus idee. DE ViSCHOMZET IN AUGUSTUS. De schat in 't oude Holland JjMUIDER COURANT, TWEEDE BLAD. DINSDAG 5 SEPTEMBER T933 BEVERWIJK de dwergenstad opgebouwd. rosa ontvangt geen journalisten. Op het gemeentelijk speelterrein aan de Baanstraat is Maandag de dwergstad met het daarbij behoorende circus opgebouwd. Des moreens arriveerde de autotrein, waarmede het materiaal vervoerd werd, uit Zaandam. De zware wagens hadden veel bekijks, even als de werkzaamheden van den opbouw, waar mede terstond na aankomst een begin werd gemaakt. De organisatie bleek in goede han den te zijn. Het ongeveer 60 man tellende per soneel verrichtte rustig de werkzaamheden. Het behoefde dit maal eens niet haastig te gaan, want de poorten van de lilliputters- stad zullen eerst Dinsdagmiddag worden ge opend. Maandagavond bleef de stad in duis ternis gehuld. Het kleine volkje, dat den op bouw aan de „reuzen" overliet, nam al spoe dig bezit van de attributen van den speel tuin. De lilliputters vermaakten zich opper best op de schommels en de wippen tot groot vermaak van de talrijke nieuwsgierigen, die tzich rond de stad-in-aanbouw verdrongen. Toen wij in den namiddag het bouwterrein nog eens bezochten waren rond het hoofd plein al vele gebouwtjes verrezen. De Lilliputters bleken zeer ingenomen te zijn met hun vrijen avond. „Was gibt er for film?" informeerden zij belangstellend. Zij waren voornemens een bezoek te brengen aan een der bioscooptheaters, maar over de keuze van film was men het niet spoedig eens. Een der kleine inwoners van het luchtige stedeke stak het niet onder stoelen of banken, dat hij met z'n collega's in Holywood voor de film gehpeeld had. Voor Paramount, Pox, Metro Goldwyn en andere groote maatschappijen. En het bleek wel uit de levendige gesprekken van de dames en heeren, dat zij „bereisde" dwergen waren, die over de gansche wereld hadden rondgezworven. Zoo vriendschappelijk het dwergen-volkje met den man van de krant omging, zoo af wijzend was de houding van Rosa, de eenige dwergolifant van de wereld, die blijkbaar al- leminst op eon intervieuw gesteld was. Met zachten, maar niettemin onweerstaanbaren aandrang toonde zij aan, dat het bezoek haar niet convenieerde en met een nadrukkelijken duw van haar breeden kop stond de inter viewer in een minimum van tijd buiten de deur. Het begrip „dwerg" bleek bij haar zeer re latief te zijn. Wij heten Rosa den tijd izich in haar nieuwe omgeving wat in te burgeren. De prachtige Shetlandsche penny's, die in hun aardige stallen reeds een 'goed onderkomen gevonden hadden, waren toeschietelijker van aard. vooral toen er klontjes voor den dag- kwamen. Een mooie stal „klein goed", dat in het circus de harten-van alle paardenliefheb bers zal veroveren. Het circus was reeds kant en klaar. Heden Dinsdagmiddag wordt daarin tehalf vier de eerste voorstelling gegeven. Tot ■fanet Donderdag vinden te 3.30, 5, 7.30 en 8 nar de circusvoorstellingen plaats, waarin tó programma door de lilliputters verzorgd wordt. :'W" Met hun- kleine viervoeters treden zij op in een aantal goedé'nummers.'En met Rosa, die bij ons afscheid wat toeschietelijker bleek te zijn. Tegen betaling van een klontje was zij bereid ons in haar nederige woning toe te laten. Met klontjes doe je wonderen in de dwergenstad. De grootste leek op het gebied van paardendressuur kan de kleine ponny, „Liebling" genaamd netjes „ja" laten knik ken, mits de belooning uit een stukje zoetig heid bestaat-. Het was zeer genoegelijk in lil- liputterstad en dat zal natuurlijk nog meer het geval zijn, wanneer de „bouwwoede" achter den rug is.. Heden, Dinsdagmiddag te 12 uur maakten de dwergen niet te ver warren met kabouters met puntmutsen onder veel bekijks, een rijtoer in miniatuur- landauers, bespannen met de kléine paardj es. Hedenmiddag te half vier gaan de stads poorten open en zal de burgemeester van Lilliput de vreemdelingen vanaf het bordes voor het stadhuis plechtig verwelkomen. We hebben den indruk, dat dwergenstad in de komende dagen veel bezoek zal trekken. ernstige aanrijding. Op het Kruispunt, gevormd door den Ro- merkerkweg, Kees Delfsweg en Boeweg, dat door het ontbreken van eenig uitzicht tot een der gevaarlijkste in de gemeente behoort had een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorrijwiel met zijspan. De kracht van de aanrijding was tamelijk groot Het motorrijwiel werd aan de overzijde van den weg tegen den muur gedrukt. Hoewel men voor de inzittenden het ergste vreesde, bleken zij er wonder boven wonder zonder letsel af gekomen te zijn. Ook de autobestuurder bleef ongedeerd. De beide voertuigen waren zoo beschadigd, dat zij hun weg niet op eigen kracht konden voortzetten. Daar moest sleep- hulp aan te pas komen. De politie stelde een onderzoek in. concert harmoniekapel. Maandagavond gaf de Beverwijksche Har moniekapel in de muziektent op het C. H. Moensplein het laatste zomerconcert in dit seizoen. Onder leiding van den heer H. W. Hofmeester voerde de Harmoniekapel een rijk geschakeerd programma uit, waarvan vooral Offenbach's „Orpheus in der Unter- welt", Heinzelmannches Wachtparade van Noach en de beide Strauss-walsen „Rösen aus dem Süden" en „Wein' Weib und Ge- sang" zeer de algemeene belangstelling boei den. De Harmoniekapel oogstte met de ver scheidene uitgevoerde composities een dank baar applaus. De Harmoniekapel heeft met dit concert de reeks verplichte concerten voor de subsidie van gemeentewege, welke intussehen is verminderd, beëindigd. Op den harddraverij dag 14 Sept. zal de Harmonie kapel des avonds van 810 uur in de muziek tent voor het stadhuis concerteeren. MARKTNIEUWS. BEVERWIJK. Noteering van den 4en September 1933. Spinazie per kist f 0.30f 0.60 Postelein per kist f 0.30f 0.44 Andijvie per kist f 0.20f 0.40 Radijs 100 bos f 1.50 Worelen per K.G. f 0.02f 0.05 Komkommers per 100 f 2f 5 Augurken per slof f 0.20f 0.60 Aardappelen, klei per K.G. f 0.02f 0.06 Idem zand per K.G. f 0.06 Doppers per Kilo f 0.08 Capucijners per Kilo f 0.10 Raspers per Kilo f 0.08f 0.10 Tuinboonen per K.G. f 0.06 Snijboonen per, K.G f 0.15f 0.25 Heerenboonen per K.G. f 0.08f 0.14 Trosboonen per K.G. f 0.13f 0.22 Roodekool per 100 f 5 Savoyekool per 100 f 6 Bloemkool per 100 f 6f 12 Uien per Kilo f 0.2 1/2f 0.03 1/2. Prei per bos f 0.12 Sla per kist f 0.30f 0.50 Pieterselie per bos f 0.02 Selderie per bos f 0.02 Appelen per Kilo f 0.08f 0.10 Peren per Kilo f 0.08f 0.12 Pruimen per K.G. f 0.12 Frambozen per doosje f 0.32 R.K. Coöp. Tuinclersvereeniging „Kenne- merland". Breekpeen per kist f 0,400.60 Spinazie per kist f 0,450,95 Sla per kist f 0,15—0,55 Postelein per kist f 0,280,40 Andijvie per kist f 0,200,35 Wortelen per bos f 0,0*50,08 Pieterselie per bos f 0,010,02 Selderie per bos f 0,010,02 Prei per bos f 0,040,11 Bloemkool Iper stuk f 0,130,16 Bloemkool H per stuk f 0,060,08 Tomaten per K.G. f 0,07—0,16 Aardbeien per doosje f 0,270,32 Komkommers per stuk f 0,020,07 Bramen per slof f 0.650,80 Frambozen per doosje f 0,30 Doppers per K.G. f 0,160,28 Capucijners W per K.G. f0,200,32 Capucijners Br. pe rK.G. f 0,16—0,32 Raspers per K.G. f 0,360,40 Pronkboonen per K.G. f 0,07—0,10 Snijboonen per K.G. f 0,09Ö,28- Dikke boonen per K.G. f 0,050,16 Sperc. b. z. dr. per K.G. f0,090,16 Tuinboonen per K.G. f 0,040,09 Sperc. b. m. dr. per K.G. f 0,060,08 Trosboonen per K.G. f 0,140,20 Druiven per K.G. f 0,320,36 Meloenen per stuk f 0,080,18 Perziken per stuk f 0,03—0,13 Roode Kool per stuk f 0,02—0,05 Groene kool per stuk f 0,020,04 (Het nieuwste Nederlandsch ■patent is 'n vulpenhouder Lmet verlichting). U weet ook toch, dat wij leven, In een zeer verlichten tijd? Ook al zou je 't soms niet zeggen, Men beweert het als een feit. Toch zijn er nog wel momenten Op den gang langs 's levens pad, Dat men gaarne voor zijn schreden Nog wat meer verlichting had. Maar er komen groote geesten, Wier genie ik graag' erken, En die geven in de pen mij, De verlichting in de pen. Zelf veelvuldig penne-houder, Juich 'k van ganscher harte mee, In het machtig koor van hulde Voor dit lumineus idee. Met zoo'n pen gaat mij ëen licht op Over een nabij en tijd. Als ik rijmen zal gaan schrijven Met veel meer licht-vaardigheid. Dat ik niet meer zoo zal zuchten Bij de dagelijksche plicht, Als mijn arbeid in die toekomst Zoo belangrijk wordt verlicht. HEEMSKERK ONTHEFFING WINKELSLUITING In verband met de viering van Koninginne dag en ter gelegenheid van de Harddraverij op 6 en 7 September a.s. is voor beide dagen tot 's nachts 12 uur ontheffing verleend van de verbodsbepalingen der Winkelsluitingswet. SPELDJESDAG PLAATSELIJK CRISISCOMITé Tijdens de beide Volksfeestdagen op 6 en 7 September a.s. zal ten bate van ons plaatse lijk Crisis-Comité een speldjes-verkoop voorstellende het wapen van Heemskerk plaats hebben. DIPLOMA-ZWEMMEN. Zondag gaf de Heemskerksche zwemclub in het zwembad in de Vuurlijn gelegenheid tot het afleggen van het examen ter verkrijging van het zwemdiploma, waarvoor werd ver- eischt 70 M. borstslag, 35 M. rugslag, 25 M. gekleed en 2 M. duiken. De afgevaardigde van den Ned. Zwembond was de heer Duforcier. Het diploma werd behaald door de volgende personen: uit Heemskerk: Adrie van der Ploeg, Mevr. H. BeentjesLammers, Cor Rijnders, Daatje van der Sluis, Sieuwtje Kluft, Anna Nol, Corrie van der Wel en Kniertje Kluft. uit Beverwijk: Johanna de Boer, Jan van Vliet, Jan de Vries, Cath. van Dorp, Annie du Pau, Rika Retel, Willy van Reewijk, Antoon Valk, Gré Nieuwkerk, Cor Lonjée, Roelie Mid delkoop, Arie Kooiman, Jochina van der Sluis, Klaas Honing, Gerda Redeker, Cor Valk, Cor Groot, Bets van Wijk, Frans Buitenhuis, Joop Grapendaal, Annie van der Voort en Mevr. Henneman. uit Wijk aan Duin: Jeanne Schanikes, Neiiy Kriek, Dirk Houtkooper en Mevr. A Nap. Bovendien Josephina Gilissen uit Amster dam, W. Hout uit Velsen-Noord en Dikkie Bakker uit Castricum. In het zwembad aan de Maerelaan behaal den nog het diploma Gerard de Bier uit Am sterdam, Gerrit Kos en Arie Kos beiden alhier. A.D.O. De wedstrijd van Zondag is a.fgelascht we gens verhindering van Always Forward. VOLKSFEESTEN. Voor de verschillende spelen met de a.s. feesten zijn zeer veel fraaie prijzen beschik baar gesteld, die bij eenige winkeliers in de etalages ten toon gesteld zijn. DE PARTIJDAG DER N.S.D.A.P., die te Neurenberg is gehouden en xoaaraan circa 160.000 personen deelnamen, behoort thans weer tot het verleden. Onophoudelijk trokken de bruine colonnen de stad binnen. IJMUIDEN. f 140.000 meer dan in Juli. AANDEEL DER BUITENLANDSCHE SCHEPEN STERK VERMINDERD. Gedurende de maand Augustus 1933 kwa men met hun ladingen aan den Rijksvisch- afslag: van de trawlvisscherij 130 (121) stoom trawlers met f 277.095 (f 302.573), 12 (29) Duitsche stoomtrawlers met f 39.88il (f 108.782), 122 (134) motorloggers met f 74.658 (f 69.471) 516 (724) motorkustvis- schers met f 51,408 (f 38.175), 9 (6) open boo ten met f 46 (f 38.175), 9 (6) Deensche met f 12.227. (f 63.091), 4 (14) Belgische met f 750 (4988). Van de drijf netvisscherij 2 (0) s t oomleg- gers met f 11,118, 2 (0) motorloggers met f 9761.. Consignatiezendingen. De opbrengst der consignatiezendingen bedroeg f 14.795 (f 21.143). De totale omzet in de maand Augustus 1933 bedroeg f 491.958 tegen f 612.621. In de maand Juli j.l. was dit cijfer f 357.611. Vergelijken we de omzetcijfers van Augus tus met die van Juli dan valt een aanzien lijke vooruitgang te constateeren, wat in de eerste plaats z'n oorzaak vindt in het grooter aantal in de vaart zijnde stoomtrawlers en het daardoor grooter aantal reizen. In Juli kwamen 77 trawlers met f 137.804 aan de markt, zoodat de opbrengst van deze vis- scherij met f 140.000 is gestegen. De gemiddelde besomming der Nederland- sche (trawlers, die in Juli f 1785 bedroeg, was in Augustus f 2130, hetgeen een gunstig re sultaat genoemd mag worden. Echter moet hierbij niet uit het oog verloren worden, dat het grootste deel der trawlers uit groote booten bestond. Het resultaat zou zeer gun stig genoemd kunnen worden indien niet in de tweede helft der verslagmaand een in zinking intrad, die het gemiddelde cijfer over de vorige maand zeer belangrijk na- deelig beïnvloedde. Het aantal der in het einde der vorige maand in de vaart zijnde stoom- en motor trawlers bedroeg ongeveer 70 en was hooger dan op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. De 122 motorloggers, die de vorige maand aan de markt waren hadden een gemiddelde reisopbrengst van f 610, tegen f 650 in de maand Juli van dit jaar. Vergeleken bij de maand Augustus van het vorig jaar was de opbrengst echter veel beter, aangezien deze in laatstgenoemde maand slechts f 520 be droeg. De lagere besommingen in Augustus vergeleken bij Juli zijn wel in hoofdzaak het gevolg van de gedaalde tongprijzen. Goede resultaten behaalden ook de motorkustvis- schers, die gemiddeld per reis bijna f 100 be- somden, tegen f 90 in Juli en f 52 in Augus tus 1932. Ongetwijfeld vindt deze stijging haar oorzaak in het deelnemen aan de kust- visscherij van een steeds grooter aantal snur- revaad-visscliers, die vrij gunstige resultaten afwerpen. Het komt meermalen voor, dat een vijftal van dezè flink gebouwde kotters aan de markt ligt. Het opbrengstcijfer der consignaties is thans weer vrijwel normaal, hetgeen een ge volg is van de toenemende opbrengst der eigen visscherij. Opmerkelijk is de aanzienlijke achteruit gang van het aandeel der buitenlanders in het totaalcijfer. Bedroeg dit in Augustus 1932 nog ruim f 185.000 of bijna 30 pet. van den totalen omzet in die maand de vorige maand was dit slechts f 53000 of ruim 10 pet. van den totalen omzet. Als dan ook in deze dagen de markt overvoerd wordt, dan is dit voor namelijk het gevolg van een opeenhooping van schepen van eigen vloot en niet zoozeer het gevolg van buitenlandsche concurrentie, alhoewel het niet valt te ontkennen, dat vooral de IJmuidensche haïi'ngtrawlers meer dan eens van de concurrentie van Duitsche haring trawlers te lijden hebben gehad. Gedurende de eerste acht. maanden van 1933 kwamen aan den afslag o.a. 353 (1229) stoom- en motortrawlers met f 753.149 (f 2.870.312, 1577 (1678) motorloggers met f 1.115.294 (f 922.817), 2943 (3988)motorkust- visschers met f 251.153 (f 243.392) 19 (57) Duitsche stoomtrawlei-s met f 58.688 f 208.972) 200 (323) Deensche motorkotters met f 137.461 (f 225.541), 23 (71) Belgische met f 8205 (f 29.409), verder van de drijf netvisscherij 5 (0) stoomloggers met f 22.378, 7 (0) mo torloggers met f 21.647 en 8 (10) Engelsche drifters met f 15.476 (f 7117) en van de beugvisscherij 137 (158) beugvisschers met f 122.197 (I 141.027» De opbrengst der consignatiezendingen be droeg f 425.001 (f 188.194). (Tusschen haakjes zijn vermeld de cijfers van het overeenkomstige tijdvak in 1932.) HARDDRAVERIJ. Voor de Harddraverij op 7 September zijn 25 paarden ingeschreven, n.l.: Baron Silvester, Rabenhaupt, Pieternel, Miss Selda, Peter, Ora Zitner P., Sister Patrick H., Queen Etel st. L., Sally Harvester, Gretten H., Lady Bond, Fran- fase, Vrijbuiter, Rentner. Janet Harvester, Pe tition, Cleo Watsts, Uniform, Odessa, Peter Kerrigan. Rera D., Daria, Prinses Dulith, Quette Sellisoon, Don Juan en Quick G. R.K. VEREENIGINGSGEBOUW. Gedurende de beide feestdagen zal men zich in het Vereenigingsgebouw op verschillende wijzen kunnen amuseereh. In de Gezellenzaal vindt men attracties voor groot en klein, als ballengooien, biljartwedstrijden enz. Woensdagavond om 8 en 10 uur bioscoop voorstelling met als hoofdnummer ..Onder Tucht" nog eens een Rin-Tin-Tin-film. Donderdagavond ook 2 voorstellingen met de Wild-West-fihn „De Geheimzinnige Pach ter" als hoofdnummer. Bovendien bieden bei de avonden een komisch bijprogramma. VELSEN de feestweek gesloten. met medailles en met „de distel" van fabricius. Ter gelegenheid van de sluiting der feest- week werd in hotel de Prins een feestavond gehouden, welke zich in een buitengewone belangstelling mocht verheugen. De goede band. The Comedians, zorgde voor aangename muziek, zoodat er weldra een ge zellige stemming in de zaal, waar de tempe ratuur spoedig tot kookhitte steeg, heerschte. De openingsrede werd uitgesproken door den heer Jac. Groot, voorzitter van Wijker- oog, die het een groot voorrecht noemde zoo vele belangstellenden op dezen sluitingsavond welkom te mogen heeten. Spr. wees op het tweeledig doel, dat men met het organiseeren van deze feestweek voorstond, nlv het vieren van het 15-jarig jubileum der R.-K. Harmo- nie-Vereeniging „St. Caecilia" en het meer bekendheid geven aan den winkelstand van Velsen-Noord. Dit doel mocht hij zeer zeker bereikt noe men. Dank bracht spr. aan zijn medewerkers en in de allereerste plaats aan de leden van het gevormde eere-comité voor de door hen in dezen betoonde activiteit. Speciaal de heer II. J. van Zadel, de secre taris van het algemeen uitvoerend comité, wensehte hij een woord van oprechte waar deering voor zijn on ver moeiden arbeid in het belang van het welslagen van deze feestweek 1933 niet te onthouden. De heer Groot ging daarna over tot het uitreiken der medailles, zoowel herinnerings medailles als prijzen van den reclameoptocht, nl. aan de N.V. Luytings Bouwmaterialen; de N.V. Melkinrichting Velsen; de R.-K. Har monie- Vereeniging St. Caecilia; B. van Jel- gerhuis; E. Markerink; firma K. Nagel; Voet balvereniging Kinheim; de Rhigr ij der s ver eeniging de Prins en het Hoogoventooneei. Défir'Ma's A. H. Meijer. W, Brandjes, K, Luyting, Melkinrichting Velsen N.V.,; H.. van Soest en de Speeltuinvereniging Kinder vreugd ontvingen eervolle vermeldingen. Bij monde van een bestuurslid van het Hoogoventooneei werd daarop den voorzitter van „Wijkeroog" een bloemenmand overhan digd. De heer Floor, voorzitter der Speeltuinver- eeniging Kindervreugd, bracht namens zijn bestuur gehikwenschen over en deed deze eveneens van een bloemenhulde vergezeld gaan. Door het Hoogoventooneei werd daarna het bekende blijspel van Jan Fabricius „De Dis tel" ten tooneel gevoerd. Daar dit reeds een vorig maal hier ter plaatse uitvoerig door ons besproken werd, willen we volstaan met te vermelden, dat H.O.T. vooral in II mooi spel bracht. Een woord van lof voor de Pietje- en Klaar- tje-spelers willen we hen niet onthouden. Dat het gebodene door het publiek geap precieerd werd bewees het applaus na ieder bedrijf. Na afloop hield het gezellige bal, dat door diverse attracties opgeluisterd werd, velen tot laat in den nacht bijeen. HERIJK VAN MATEN Eë GEWICHTEN. Wij herinneren belanghebbenden er aan, dat vóór 1 Octber van dit jaar alle maten en gewichten, die gebruikt worden of voorhan den zijn op plaatsen van verkoop e.d.. moe ten zijn voorzien van de letter g. Voor diegenen, die tot nu toe in de laatste 2 jaren verzuimd hebben hunne maten en gewichten te laten herijken, bestaat daartoe alsnog gelegenheid aan het IJkkantoor te Amsterdam, Brouwersgracht no. 276. Dit kan toor is voor het publiek geopend gedurende het geheele jaar eiken Maandag en Vrij dag- van 9 1/215 1/2 uur. Bovendien zal genoemd kantoor ditmaal opengesteld worden op Dins dag 26, Woensdag 27, Donderdag 28 Septem ber, Dinsdag 3, Woensdag 4 en Donderdag 5 October. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil j. Sanders, detective). door udo van ewoud. 7) (Nadruk verboden. De opdracht was duidelijk en ik toog op weg. Voorzichtig, mij in de schaduw der hui zenrij 'houdend, liep ik over de Nassaulaan, links en rechts spiedend naar den man met ee geruite pet, die zeker wel in de eerste plaats als verdacht persoon in aanmerking zou komen. Behalve eenige late wandelaars, die zich haastig huiswaarts spoedden, was er echter niemand te zien. Waar echter de mo gelijkheid niet was uitgesloten, dat zich iemand aan de overzijde van de straat in een Portiek verborgen hield, achtte ik het raad zaam, na het Kenaupark te zijn doorgeslen terd, nog eens op mijn schreden terug te kee- ren. ik liep nu andere zijde van de Nas saulaan, maar ook daar vermocht ik niets mjzonders te ontdekken. Het Woningbureau 2 In het duister gehuld en niets verried de aanwezigheid van een waker, t Na een kwartier keerde ik terug. Sander wachtte mij reeds in de deur, welke toegang- gaf tot het privékantoor en die dus in de poort uitkwam. Het relaas van mijn vruchte- looze wandeling scheen hem niet te verwon deren. „Wij zullen nog wat geduld moeten oefe nen, Miel", zei hij, op een toon, alsof hij nauwkeurig op de hoogte was van het tijd stip, waarop de geheimzinnige onbekende zou komen opdagen. „Laten we het ons daar om zoo gemakkelijk mogelijk maken". Hij vlijde zich behaaglijk in een clubfau teuil en noodigde mij uit zijn voorbeeeld te volgen. Daarna sloot hij de oogen, alsof hij van plan was althans een deel van zijn nacht rust te genieten. Weer ging een uur voorbij. Ik voelde mijn oogleden zwaar worden en juist was ik het met mezelf eens geworden, dat ik onder de gegeven omstandigheden gerust aan mijn be hoefte aan slaap kon toegeven, omdat San ders mij wel zou wekken, wanneer dat noo- dig was, toen ik deze met een ruk uit zijn stoel zag opstaan. Voorzichtig sloop hij naar het raam, en plotseling klaar wakker, volgde ik hem op den voet. Hij beduidde mij met een handbeweging geen gerucht te maken en op de teenen voortsluïpend, trachtte ik aan dit verlangen te voldoen. In mijn ijver ech ter stootte ik met mijn knie tegen het schrijf bureau met het gevolg, dat een daarop ge plaatste brievenweger rinkend omviel. Op het zelfde oogenblik trok Sanders het gordijn met een ruk terzijde en keek.... in het gelaat van den man met de geruite pet. Dit duurde echter slechts het onderdeel van een seconde, want met twee, drie sprongen was de detec tive bij de deur, waar hij nog tijd vond mij toe te voegen: „Blijf hier, tot ik terug kom!" Ik verwenschte mijzelf om mijn onhandig heid. Hoe kon ik in 's hemelsnaam zoo blind geweest zijn! Het was een blunder, dien San ders mij zeker niet licht zou vergeven. Wan neer het lawaai den man daarbuiten niet ge waarschuwd had, zou hij ongetwijfeld in den val zijn geloopen. Nu was deze nacht tever geefs geofferd en wie weet, of de man zijn bezoek nog wel eens zou herhalen. Neen, de kans was uitgesloten, dat we hem ooit in handen zouden krijgen, tenzijSanders er nu in slaagde hem te achterhalen. De de tective was een geoefende looper, maar de achtervolgde had een flinken voorsprong en zou zeker gebruik weten te maken van de vele donkere straatjes, waaraan de binnen stad van Haarlem zoo rijk is. Ik had me moedeloos in een fauteuil laten vallen en wachtte niet zonder gewetenswroe ging den terugkomst van Sanders af. Plotseling echter werd mijn aandacht ge trokken door een licht gerucht, dat uit het aangrenzen de bedienden kantoor scheen te komen. Kon het waar zijn, dat de man kans gezien had zijn- achtervolger te ontkomen en nu, vermoedend, dat hij déze had weggelokt, nogmaals-trachtte zijn slag -te-slaan. Zoo ja3 dan werd mij nu een gelegenheid geboden mijn fout goed te maken. Ondanks de span ning, waarin ik verkeerde, dacht ik er aan, hoe Sanders straks zou opkijken, wanneer hij, na zijn vergeefsche jacht op den onbe kende, zou bemerken, dat deze zich onder mijn speciale bewaking hier in het kantoor bevond. Ik luisterde scherp toe, zonder mij ook maar een oogenblik te bewegen. Hoor. daar was het weer! Het klonk, alsof iemand aan een slot morrelde. Waarschijnlijk tracht te de man zich van het bediendenkantoor uit toegang te verschaffen tot de gang, welke tusschen de beide kantoorlokalen gelegen was. Geruischloos stond ik op ditmaal zou ik wel oppassen hem nogmaals door een of an dere onhandigheid te waarschuwen en sloop naar de deur, die ik voorzichtig opende. Voor zoover de gang te overzien was, was deze verlaten. Ook de tegenover liggende deur van het bediendenkantoor was gesloten. Ik vernam nu geen enkel geluid meer. Ik legde mijn oor tegen de deur. Niets.... Nog aarzelde ik de deur te openen. Wan neer de man zich aan de andere zijde van het vertrek bevond, zou hij bij mijn onver wacht verschijnen nog gemakkelijk kunnen ontkomen. Een minuut bleef ik gespannen staan luisteren, maar het bleef doodstil achter de deur. Toen-besloot ik te handelen. Met een ruk duwde ik de deur, die niet ge sloten bleek, open en met een manhaftig „Handen omhoog" trad ik met opgeheven revolver het kantoor binnen. De electrische zaklantaarn, die ik in mijn linkerhand hielde wierp e»n helle lichtstraal in het vertrek. Tot mijn intense verbazing bleek er echter niemand om aan mijn bevel gevolg te geven. Ik liet het schijnsel van mijn zaklamp in alle hoeken van het vertrek vallen, maar nergens was iets verdachts te zien. Hoewel mij het onbehaaglijke gevoel bekroop, dat ik voor de tweede maal dezen nacht een dwaas figuur sloeg, gaf ik toch den moed nog niet op. Lang zaam, voetje voor voetje sloop ik naar het aangrenzende kantoor, zorgvuldig er voor wakend, dat geen hoekje van de beide ver trekken onverlicht bleef.... Toen deed een licht gerucht in de gang mij plotseling stil staan, maar nog voor ik gele genheid had mij om te keeren en mij van de oorzaak van dit nieuwe geluid te overtuigen, klonk bij den ingang van het bediendenkan toor een schelle, cynische lach, welke mij een oogenblik alle zelfbeheersching deed verlie zen. Een seconde stond ik als aan den grond genageld, toen stormde ik plotseling naar de deur, maar juist toen ik deze bereikt had, werd aan den anderen kant het slot met een ruk omgedraaid. Ik zat gevangen. In. -mijn opwinding deed ik het dwaast waiJ ik in de gegeven omstandigheden doen 'kon.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5