Moordaanslag in de te Muiden. raadszaal ijmuider courant. tweede blad. De schat in 't oude Holland Woensdag 6 SEPT. 1933 BEVERWIJK ULLIPUTTERSTAD OPENT HAAR POORTEN. Een uitstekend circus programma. WAT DE DWERGEN PRESTEEREN. Dinsdagmiddag zijn de poorten van de Lilliputtersstad die voor «enige dagen op het gemeentelijk speelterrein aan de Baan- straat haar tenten heeft opgeslagen, geopend De belangstelling was zeer bevredigend. Des middags te 12 uur maakten de lilliputters een rijtoer dooi3de gemeente en door Velsen- Noord, waarvoor groote belangstelling aan den dag werd gelegd. In open landauers ge zeten werd onder veel bekijks door de voor naamste straten gereden. Geen huismoeder bleef bij wijze van spreken „bij het spinne wiel". Vooral de meegevoerde „baby"-woon- en slaapwagens bespannen met prachtige Shetlandsche ponny's) trokken zeer de aan dacht, niet in het minst natuurlijk van de zijde der jeugd. Des avonds was de drukte in Lilliputter- stad enorm. Het publiek stroomde de poorten binnen en bezichtigde in de eerste plaats de stallen met de kleine paardjes, die zich te goed deden aan de zoetigheden, welke het publiek gul aanbood. „Liebling" genoot, doordat wij haar „zwakke" zijde in ons blad vermeldden de bijzondere belangstelling en stond den ganschen avond permanent „ja" te knikken en werd overvoerd met klontjes en zoo. Het postkantoor had het druk en gelet op den tijd, gedurende welken men voor het. loket moest wachten, was het „net echt", Velen vervoegden zich ten stadhuize bij den burgemeester, om in het „gulden boek" te worden opgenomen. Het hoofd van het ge meentebestuur begroette met een plechtige toespraak de talrijke vreemdelingen, die zijn stad bezochten, aan zijn „Schupo" overla tend den bezoekers mede te deelen wat in Lilliput al .of niet geoorloofd was. Ongetwij feld was deze veldwachter een man van ge zag, want het publiek volgde zijn aanwijzin gen stipt op. De grootste belangstelling gold echter het circus, waarin dagelijks vier voor stellingen worden gegeven. Wat de „kleine lüyden" hierin dan ook ten beste geven, kan zeker den toets der critiek doorstaan. Het openingsnummer van de in keurig costuum gestoken dwergen, de wachtparade der tinnen soldaten, bleek reeds aanstonds een succes te zijn. Een keurige inleiding van het pro gramma, dat geweldig succes oogstte. De dametjes traden ook nog op dn een revue- dans en in een tot in de puntjes verzorgden rococo-dans. Vooral dit laatste was zeer stijlvol en ge- \uigde van de artistieke aanleg van het Heine volkje. De prachtige costuums, als mede de fraaie belichting droegen niet wei nig tot het groote en welverdiende succes bij. Ook dekoorddansers-acte was een zeer. goed nummer, dat zeer terecht de algemeene waar deering 'verwierf. En wat. bijvoorbeeld te zeggen van de „kleinste Willy Derby", die een geestig liedje zong? De kleine man van 20 lentes verwierf al evenzeer een daverend applaus. Op het gebied van paardendres- suur vielen de verrichtingen van de kleine paardjes te bewonderen. Ook hierin toonden de lilliputters zich bekwame circusartisten. Zoowel in de rij-actes (zelfs hoogeschool en nog wel „tandem") als in de vrijheidsdres- suren toonden de kleine menschen zich zeer bedreven. Het komische ezélrijden, ontke tende daverende lachsalvo's, evenals de aap Hansi, die eenige eererondjes reed op den rug van een pittige ponny. De clowntjes zorg den voor het komische gedeelte en zij deden dat op uitstekende wijze. In de middagvoor stellingen verwierf vooral de Willem Tell- scène een uitbundig succes. Met opzet ver melden wij Rosa, de dwerg-olifant, het laatst. Rosa heeft het er niet naar gemaakt, om veel omslag met haar te maken. Zij deed het ook niet met ons. Want zelfs op dezen mooien avond lag de man van de krant, bij haar op visite zijnde en nog wel gewapend met een klontjee, in een minimum van tijd buiten de deur. Het publiek stoof verschrikt uiteen toen de schrijver van dit verslag, die het bijna vanwege de situatie niet geschreven had met een sierlijken boog op het grasveld terecht kwam. Rosa is als een beroemde filmartiste. Een mensch weet niet, wat hij aan haar heeft. Rosa is de Garbo onder de olifanten. En het spijt ons te moeten erken nen, dat Rosa in het circus prachtig werk le verde. Eerlijk gezegd valt het ons zwaar, deze loftuiting te moeten neerschrijven na de on vriendelijke bejegeningen, welke wij ons „ambtshalve" moesten laten welgevallen. Maar haar sympathieke, kleine, maar niet temin zeer begaafde dresseur en kornak, Herr Max verdient het, dat wij niet an ders dan met lof over het optreden van Rosa kunnen gewagen. „Het was wonderful." Meer willen wij er niet van zeggen. Al bij al werd hier in dit circus, met kleine menschen en kleine dieren een uitstekend 'programma geboden, dat zeker de groote be langstelling ten volle verdiende. Van deze openingsvoorstellingen ging propaganda uit en het is aan geen twijfel onderhevig, of ook heden en Donderdag zal Lilliputtersstad veel bezoekers trekken. Wij kunnen het aanbeve len. Ondanks de antipathie en de hautaine minachting, welke de baby-olifant Rosa voor de pers aan den dag legt. DE HARDDRAVERIJ. Voor de alhier op Donderdag 14 Sept. te houden harddraverij op de korte baan, geor ganiseerd door de Harddraverijvereeniging „Beverwijk en Omstreken", wordt van de zijde der paardeneigenaren groote belangstelling aan den dag gelegd. Reeds zijn dertien korte- baandravers ingeschreven, waaronder zeer snelle paarden. Namen als Sally Harvester (door het bestuur aangekocht- als eersten prijs voor de verloting), Miss Zelda Peter. Newbold. Petition Fatima, Vrijbuiter, Janet Harvester, Quitvillezoon. Sister Patrick H, Re va D, Rentner Ora Zitner P. e.a. waar borgen reeds nu een uiterst spannende cour- se. De struisvogehennen vormen daarbij nog een zeer bijzondere attractie, zoodat Donder dag 14 Sept. voor Beverwijk een bijzonderen sportdag belooft te worden, waarvoor terecht een zeer druk bezoek verwacht wordt. Het bestuur van de Harddraverij vereeni ging heeft als tweeden prijs voor de door haar georganiseerde verloting aangekocht den bekenden harddraver „Rentner", thans eigen dom van den heer KI. Groot te Bakkum. Rentner zal o.a. deelnemen aan de hard draverij te Heemskerk op Donderdag 7 Sept. en natuurlijk ook aan de course te Beverwijk op Donderdag 14 Sept. Zooals wij reeds berichtten is „Sally Har vester (met sulky) van den heer J. Hofland alhier als eersten prijs aangekocht. RUMOERIGE VERGADERING. Dinsdagavond heeft de kring IJmuiden in samenwerking met den kring Alkmaar van de N. S. B. een openbare vergadering gehou den in „De Rustende Jager" te Castricum. Hierbij is het tot rumoerige tooneelen geko men. De zaal was stampvol, maar het bleek dat zich onder het gehoor ook vele communis ten en O.S.P.'ers bevonden. Zoodra de heer Tusenius, de kringleider van IJmuiden de vergadering had geopend, begonnen de com munisten met de „Tribune" te colporteeren. Spoedig werd daaraan een einde gemaakt; de colporteurs werden de zaal uitgezet. Toen de eerste spreker, de heer Vlekke, zijn rede uitsprak, werd hij daarbij voortdurend ge ïnterrumpeerd Toen daarna gepoogd werd de zaal te ontruimen, ontstond een helsch spektakel onder de aanwezige communisten en O.S.P.'ers en het dreigde zelfs op een vechtpartij, uit te loopen. Het gelukte de po litie, die onder leiding van burgemeeser Lommen het toezicht hield, de zaal toch met zachten drang te ontruimen. Eén der bezoe kers van de vergadering maakte zich echter zoo overstuur, dat hij pardoes door een ruit sprong en op de straat terecht kwam. Ge lukkig kwam de man er met enkele lichte wonden af. Tenslotte was de politie, bijgestaan door de weerbaarheid, erin geslaagd de zaal ont ruimd te krijgen. Daarna werden de goede elementen tot de vergadering toegelaten, die verder een rustig verloop had. Buiten bleef het echter den geheelen avond zeer ru moerig; een groot aantal' communisten eri O.S.P.'ers bleven zich voor „de Rustende Ja ger" ophouden, maar de politie wist de situatie meester te blijven. Na afloop van de bijeenkomst vertrokken de fascisten in auto's, begeleid door de politie, over Uitgeest naar Beverwijk, waar zij te 12 uur arriveer den. Fotograaf schiet met een revolver. Burgemeester, een wethouder en twee bezoekers gewond. De dader gegrepen. Wraakneming wegens vermeende grieven? (Van onzen oorrespondent) Een ontzettend voorval heeft zich Dins dagavond, nadat de raadsvergadering te Muiden was gesloten, in de raadszaal afge speeld. Terwijl de bezoekers van de publieke tribune zich verwijderden, loste een hunner de te Muiderberg wonende fotograaf I. J. Ibelings, onverhoeds schoten op twee per sonen, die zich verwijderden, n.l. H. Veth en G. de Beus, beiden eveneens te Muiderberg wonende. Zij werden respectievelijk in den buik en in de linkerzijde door de kogels ge raakt. Eerstgenoemde vluchtte de straat op, doch zakte spoedig daarna ineen, waarna omstanders hem naar dr. Niekerk brachten, die de eerste hulp verleende. Inmiddels had de moordenaar op het raad huis zijn lafhartig werk voortgezet. Zoodra hij de schoten in de hal had gelost met het bovengenoemde gevolg, rende hij de raads zaal in, en met opgeheven revolver stormde hij naar de plaatsen toe, waar burgemees ter De Raadt en wethouder Hottentot za ten. Op beide schoot hij eenige malen en trof hen onder het hart en in den buik. Dit alles gebeurde zóó onbeschrijfelijk snel, dat de aanwezigen zich nauwelijks rekenschap konden geven van hetgeen zich daar af speelde. Er heerschte een ontzettende con sternatie, terwijl burgemeester de Raadt en wethouder Hottentot in hun stoelen achter over zakten, maar op hetzelfde oogenblik stormden bezoekers van de tribune, raads leden en verslaggevers op den moordenaar toe, die zich hevig verzette, maar toch tegen den grond geworpen werd. Zijn revolver werd hem afgenomen. Terwijl hij door een aantal stevige knuisten in bedwang werd gehouden werd door anderen alles in het werk gesteld, om de slachtoffers van den moordenaar te helpen. Uit de kamers van den concierge werden kussens gehaald, en daarop werden uiterst voorzichtig burgemeester de Raadt en wet houder Hottentot neergelegd. De burge meester klaagde vooral over hevige pijnen in den rug, hoewel hij daar niet getroffen was. Toen getracht werd, medische hulp te re- quireeren, bleek het, dat dr. Niekerk's hulp bij den, het eerst geraakten persoon, H. Veth noodig was. Bovendien was voor dit slacht offer de Roode Kruisauto 'uit Weesp reeds ontboden, zoodat zoo spoedig mogelijk ge tracht werd, telefonische"1 gemeenschap 'te verkrijgen met Bussum, om de auto's van de Majellastichting en het Roode Kruis te doen komen. Daar echter het telefoonkantoor te Muiden 's avonds gesloten is, duurde het eenigen tijd, alvorens getelefoneerd kon worden. Intusschen had men bemerkt, dat de twee de bezoeker van de publieke tribune, op wien de moordenaar geschoten had, G. de Beus, zoodra hij geraakt was. gevlucht was m de bodekamer, vanwaar hij luid kreunend om hulp riep. Ook hij werd toen naar de raadszaal gedragen en op kussens neerge legd. Ook dit beklagenswaardig slachtoffer bleek hevige pijnen te lijden, getuige het luide gekreun, dat telkens weer opklonk. Toen rijks- en_ gemeentepolitie het ge meentehuis betreden hadden, brachten zij den moordenaar in een afzonderlijk vertrek, de thans verlaten bodekamer, waar hem de boeien werden aangedaan. Bovendien bleven een paar stevige Muider ingezetenen bij hem de wacht houden. Het bericht van het drama, dat zich in het gemeentehuis had afgespeeld, was naar bui ten doorgedrongen en spoedig stond de gracht, waarop het gemeentehuis zich be vindt, zwart van de nieuwsgierigen. Niet dan met de grootste moeite konden de zieken auto's zich een weg banen door de menigte. Tegenover de politie verklaarde Ibelings, in een vlaag van verstandsverbijstering te hebben gehandeld, doch gezien de wijze, waarop hij gewapend was, mocht zeker ver ondersteld worden, dat hij naar de raadsver gadering was gegaan, met den opzet, een viervoudigen moordaanslag te plegen, ten minste om zijn wapen tegen burgemeester De Raadt en wethouder Hottentot te rich ten. Toen de rijksveldwacht hem fouilleerde, bleek n.l., dat hij een tweeden revolver bij zich droeg, geladen met 6 kogels. Bovendien had hij een lossen houder met 7 kogels en 17 losse patronen in den zak, De revolvers waren van kaliber 6.35. De revolver, waar mede de schoten gelost waren, was geladen met 7 kogels. In de raadszaal was het een tragisch schouwspel, den burgemeester en den wet houder, die kort tevoren nog levendig aan de raadsdebatten hadden deelgenomen, daar uitgestrekt en doodsbleek op de kussens te zien liggen. De burgemeester had meesten tijds de oogen gesloten, doch toen hij ze even opsloeg voegde hij ons op 'n oogenblik dat wij vlak naast hem stonden, toe: „En dat Het overbrengen van den geboeiden moordenaar naar Amsterdam. Een hoeJc van de raadszaal, waar in de paniek een beeld van een pied-de-stal werd geslagen. doet nu de man, voor wien ik nooit anders dan goed ben geweest." Daar inmiddels eenige personen per auto de familieleden van de tragische gebeurtenis op de hoogte hadden gebracht, kwamen la ter op den avond ook mevrouw de Raadt en de echtgenooten van de heeren Hottentot en De Beus naar het gemeentehuis. Het was een aangrijpend oogenblik, toen deze dames naast hun echtgenooten neerknielden. Toen de ziekenauto's gearriveerd waren, werd het eerst G. de Beus op den brancard gelegd en in de ziekenauto van de Majella stichting te Bussum gedragen. Zijn echtge- noote was door de hevige aandoening nau welijks in staat te loopen en moest aan beide zijden worden ondersteund. Wethouder Hottentot werd daarna op de zelfde wijze uit het raadhuis gedragen en werd per Roode Kruisauto van Bussum ook naar de Majellastichting vervoerd. Daar de Roode Kruisauto van Weesp, na H. Veth naar Amsterdam te hebben vervoerd, weer naar Weesp was teruggekeerd de Weesper begeleider wist niet, dat er nog meer slachtoffers waren moest eerst weer naar Weesp getelefoneerd worden, om de auto naar Muiden te doen komen, om bur gemeester de Raadt naar het Burger Zieken huis te Amsterdam te vervoeren. In dien tusschentijd hadden wij een kort onderhoud met dr. Niekerk, die met dr. Knaap van Weesp in de raadszaal de gewon den bijstond, en uit de woorden van dezen medicus bleek wel, dat hij den toestand van alle vier gewonden als ernstig beschouwde. Inmiddels had mevrouw de Raadt op be wonderenswaardige wijze tegenover haar echtgenoot haar kalmte weten te behouden, al was het merkbaar, dat zij hiervoor al haar krachten moest inspannen. Zij knielde tel kens weer naast hem neer en verfrischte zijn voorhoofd met eau de cologne. Nu en dan sloeg de burgemeester de oogen op, en het bleek, dat hij al dien tijd bij kennis was. De deelneming der aanwezigen was op recht en zoo hartelijk mogelijk, en ware de moordenaar niet in een afzonderlijk vertrek opgesloten geweest, dan hadden wellicht eenigen zich aan hem vergrepen. Toen de Roode Kruisauto van Weesp arriveerde, en ook burgemeester De Raadt op de baar de raadhuistrap werd afgedragen, was het een aandoenlijk oogenblik. den stoeren, steeds werkzamer, man op zulk een wijze zijn raad huis te zien verlaten, waar hij dagelijks zoo vele uren werkte in het belang van de ge meente, welke nu reeds bijna 30 jaren door hem bestuurd wordt, Onder de enorme men- schenmassa op de Heerengracht ging een diepe ontroering, toen de baar met den burgemeester in de Roode Kruisauto werd gedragen. Een der raadsleden deelde ons nog medé, dat nadat de burgemeester aan het slot der raadszetting, zooals gebruikelijk was, gezegd had; „Dan sluit ik de zitting", de moorde naar eensklaps had geroepen; „En hiermee sluit i k de vergadering!" Voor de geheeïe burgerij van Muiden en Muiderberg is het overduidelijk, dat slechts wraak op vermeend onrecht de drijfveer is geweest van dezen viervoudigen moordaan slag. Velen wisten, dat Ibelings reeds tal van jaren in onmin leefde met den burgemeester en den heer Hottentot, alsook met andere personen. Hij was in den volsten zin van het woord een querulant en leed klaarblijkelijk aan een soort vervolgingswaanzin. In brie ven. welke vol stonden met beleedigende uit drukkingen jegens de autoriteiten te Muiden, viel hij verschillende ministers lastig. Als een onderzoek werd ingesteld naar zijn be weringen, bleken deze telkens weer totaal ongegrond te zijn. Nog dezen avond had Ibelings, toen hij op het raadhuis kwam, om de raadsvergade ring bij te wonen, aan de raadsleden zoowel als aan de verslaggevers een uitvoerig ge schrift ter hand gesteld, waarin hij tal van onsamenhangende aantijgingen tegen bur gemeester De Raadt, wethouder Hottentot en anderen had neergeschreven.' Het geschrift was met behulp van een stencilmachine ver menigvuldigd. Toen hij zijn plaats op de pu blieke tribune op een der voorste rijen gisteravond had ingenomen, wilde een andere bezoeker naast hem gaan zitten, doch Ibelings wees op een taschje, dat op dien stoel lag, en waarin zich klaarblijkelijk een der revolvers be vond, en ze:<"'~ dat die plaats r ;er- veerd was. De an der antwoordde, dat in de raadszaal geen gereserveer de plaatsen warén, waarop Ibelings, eenigszms zenuw achtig, het taschje wegnam en in de hand hield. De getroffene H. Veth is onge veer 35 jaar en heeft 6 kinderen; hij is houder van 'n consumptietent op het strand. G. de Beus is ook ge huwd en heeft 3 kinderen; hij woont vlak naast Ibelings en heeft een lunchroom met theetuin. Ook met hen beiden stond Ibelings op voet van vijandschap. Toen Ibelings, onder sterk geleide van rijks- en gemeentepolitie Dinsdagavond het raadhuis verliet, nam de opgewonden me nigte buiten een dreigende houding tegen hem aan. De politie wist hem echter veilig in een auto te krijgen, waarna hij naar de ma rechaussee-kazerne in de Kruislaan te Am sterdam werd overgebracht. Bij het afzenden van dit bericht vernemen wij helaas, dat de toestand van burgemees ter de Raadt en van wethouder Hottentot zeer ernstig is. HARING GEDIJT NIET IN DE WADDENZEE. Blijkens een mededeeling van het Rijks instituut voor Biologisch Visscherij Onder zoek is gebleken, dat in de Waddenzee de larven der Zuiderzeeharing niet tot ont wikkeling komen. De gunstige omstandig heden van tij en temperatuur, die zich in de Zuiderzee voordeden, ontbraken hier. Of de larven, die door het tij weggespoeld worden, verderop in de Noordzee tot wasdom komen, is nog niet vastgesteld. Ook voor de anjovis is de Waddenzee geen goed teeltgebied. nacht in te halen. Het was Sa Aders, die mij den volgenden ochtend tegen zeven uur kwam waarschuwen, dat wij Berlijn nader den en dat het, zoo ik althans prijs stelde op een behoorlijk ontbijt, tijd werd, dat ik mij bij hem en van Dobben in het restauratierij tuig vervoegde, waar reeds voor mij gedekt was. Een zorgvuldige bestudeering van het spoorboekje had den detective overtuigd, dat wij juist een uur te laat in de Duitsche hoofd stad zouden aankomen om van den ochtend D-trein naar Oost-Pruisen gebruik te kun nen maken. Een groote teleurstelling was dat echter niet, want eerstens gevoelden wij na de lange treinreis geen van drieën lust nog maals 10 a 12 uren tusschen de wielen te zit ten en in de tweede plaats meende Sanders zich den tijd, welke hem nu tot het vertrek van den avondtrein restte, uitstekend ten nutte te kunnen maken door een bezoek te brengen bij de Bèrlijnsche politie-autoritei- ten, die zeker wel bereid zouden zijn hem een aanbevelingsschrijven voor de collega's in Preussisch Holland, wier medewerking hij wel eens noodig kon hebben, mee te geven. Wij verlieten het station Friedrichstrasse tegen het tijdstip, waarop werkend Berlijn zich aan zijn dagtaak pleegt te begeven. Hon derden haastige kantoorbedienden en typis ten spoedden zich door de smalle hoofdstraat en lieten zich opslokken door de gapende in gangen van machtige kantoorgebouwen en FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 8) „Toen ik buiten kwam", zoo begon hij zijn verhaal, waarnaar ik zeer nieuwsgierig was, had de man een voorsprong van ongeveer dertig meter Hij rende de Nassaulaan af in de richting van de Zijlstraat om vervolgens in een zijsteegje te verdwijnen. Hij bleek een Uitstekend looper, want in het begin slaagde ik er niet in den afstand tusschen ons ook maar een meter terug te brengen. In het steegje, dat slechts kort was, verloor ik hem uit het oog, maar op de Raaks zag ik hem weer voor mij uit en toen hij de Wilhelmina- straat insloeg, meende ik, dat het slechts een kwestie van tijd was om hem in te halen. De detective zweeg even en staarde som ber voor zich. „Een minuut later", zoo vervolgde hij toen, „verwenschte ik mezelf, dat ik zijn plannen niet eerder doorzien had. Het lag natuurlijk slechts in zijn bedoelmg mij een eind weg te lokken van de plaats; waar hij zijn slag wil de slaan. Bij het Wilsonsplein verdween hij in een auto, die hij daar natuurlijk klaar had staan en ik kreeg zelfs geen gelegènheid het nummer op te nemen, omdat hij zonder licht wegreed. De rest kun je raden. Hij was min stens tien minuten eerder hier dan ik, die den terugweg eveneens te voet moest afleg gen en die tien minuten waren voldoende om zijn plan uit te voeren. Hij moet in het bezit zijn geweest van een sleutel van het bedien denkantoor zoowel als van de brandkast. Door zich in het bediendenkantoor te bege ven heeft hij jouw aandacht weten te trek ken. Je liep er in. Miel, even gretig als ik en van die omstandigheid heeft hij gebruik ge maakt buitenom te loopen en de deur van het bediendenkantoor achter je op slot te draaien. De heeren Nieuwenhuis en van Dob ben zullen wel ingenomen zijn met de pres taties van hun speurders Hij liet een schamper lachje hooren en hoe wel ik slechts zijdelings bij deze affaire be trokken was, kon ik mij den gemoedstoe stand, waarin hij verkeerde, volkomen be grijpen Het was wellicht een van de ernstig ste nederlagen, welke mijn vriend ooit ge leden had, maar ik wist uit ervaring, dat hij niet zou rusten alvorens door een klinkende overwinning op zijn tegenstander revanche te hebben genomen en dat deed mij tenslotte den toestand wat hoopvoller inzien. Naar Preussisch Holland. De ontmoeting met de beide eigenaars van het Woningbureau die tegen acht uur de door hen g'ereq uireerde hulpkrachten in zak en asch bij de geplunderde brandkast vonden, viel mee Weliswaar verried hun gezicht dui delijk teleurstelling over het resultaat van deze nachtwake, maar tenslotte beteekende het verlies van het "kistje niet zoo heel veel, daar beiden immers in het bezit waren van een afschrift der verdwenen documenten en toen Sanders hun bovendien nog verzekerde geheel op eigen kosten het onderzoek in deze mysterieuze zaak te zullen voortzetten en niet te zullen rusten alvorens hij den dader in handen had, was een tactisch ingekleed beroep op de medewerking der beide direc teuren voldoende om hun vertrouwen in de capaciteiten van den detective te doen terug keeren. Daar er alle reden bestond om aan te ne men, dat de dief zoo spoedig mogelijk naar Preussisch Holland zou gaan om daar een onderzoek naar de verborgen schatten in te stellen, werd overeen gekomen nog denzelf den avond eveneens daarheen te vertrekken. Van de beide firmanten zou voorloopig slechts de heer van Dobben Sanders vergezellen, daar beiden op het kantoor niet onmiddelijk gemist konden worden 1-Iet kostte, naar ik bemerkte, wel eenige moeite den heer Nieu wenhuis te bewegen zijn compagnon dit avon tuurlijk reisje te gunnen, maar ten slotte bleef hem als jongste van het tweetal niets anders over dan toe te geven, zij het dan on der voorwaarde, dat hij ons zoo gauw de werkzaamheden op het kantoor zulks toelie ten, zou volgen Wat mij betrof, ik zou dien dag trachten de hoofdredactie van de „Mer- euur" te overtuigen van de noodzakelijkheid van mijn deelneming aan het uitstapje en wanneer mij dit mocht gelukken, zouden wij elkaar 's avonds voor het vertrek van den nachttrein naar Berlijn in de hall van het centraal station te Amsterdam ontmoeten. Mijn pogingen slaagden. Daar een excursie met Sanders mij reeds meermalen aan zeer belangwekkende copie voor de krant had ge holpen en ook deze zaak alle kenmerken droeg van een zeer bijzonder geval, zag men al spoedig in, dat het een gebrek aan activi teit zou zijn, wanneer wij deze kans onge bruikt zouden laten voorbij gaan en zoo kon het gebeuren, dat ik mij dien avond tegen acht uur per taxi naar het Centraal Station liet brengen, waar ik mijn beide metgezellen reeds in de hall aantrof Ónze reis verliep zonder eenige emotie. Reeds voor wij de grens passeerden, zochten wij den slaapwagen op, en waar ik in mijn afdeeling het rijk. alleen had, nam ik mij ernstig voor mijn schade van den vorigen

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5