De schat in 't oude Holland IjMUIDER COURANT. DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD. Groot Alarm. pe opwinding in de Fransche en Engelsche ^ers over Duitsehlands herbewapening stijgt ™et den dag. Men twijfelt volstrekt niet meel* aan het feit van die herbewapening. Men twijfelt wel ten sterkste aan de oprecht heid van 's heeren Hitiers verklaring te Neurenberg, dat „Duitschland geen nieuwe glorie op de slagvelden wil zoeken," met de merkwaardige toelichting: „dat de glorie van den vorigen oorlog, waarin het 4 1/2 jaar standhield, niet te overtreffen is." Deze toe lichting zal geen mensch, die even zijn her sens gebruikt, au sérieux kunnen nemen. Wie van meening is, zooals de heer Hitier, dat een moderne oorlog glorie oplevert, acht het maximum roem niet verworven door een nederlaag maar door een z.g. overwinning. In den laatsten oorlog is de nederlaag on miskenbaar geleden door Duitschland, ook volgens zijn eigen inzicht, en de z.g. over winning behaald door de geallieerden, die nu al vijftien jaaj: bezig zijn met er de on verteerbare vruchten van te plukken. Gezien de vervaarlijke cultus van oorlogs-„helden- dom", in het hedendaagsche Duitschland gevoerd, gelezen ook het merkwaardige werk Mein Kampf" van den heer Hitier zelf, blijft het ten eenen male onmogelijk hem als een vredesapostel te zien. I-Iij heeft de leiders van de Duitsche vredesbeweging toch niet in de gevangenis gezet om er zelf het voorzitterschap van te kunnen bemachti gen? Daar is niet het minste van gebleken. Van de geheele Duitsche vredesbeweging be merkt men trouwens niets meer. In Frankrijk is men uitermate nerveus, en bereidt men zich royaalweg voor op een nieu wen aanval van Duitschland. De voorstanders van internationale ontwapening kunnen er geen voet meer aan den grond krijgen. En de voortdurend-groeiende vrees in Frankrijk betreft niet de Duitsche landstrijdkrachten, waarover men zich niet druk maakt, maar het wapen van den modernen oorlog: de luchtvaart. In Frankrijk meent men dat Duitschland vier of vijf jaar noodig zou hebben om zich van voldoende veldgeschut en zware artillerie voor land-oorlogs-doeleinden te voorzien. Maar men gelooft niet dat Duitschland het daarop aanstuurt. Het stuurt aan, ook volgens Franschen die het hoofd er volkomen koel bij houden, op een overval uit de lucht. De Engelsche pers is blijkbaar al evenzeer onder den indruk van dit gevaar geraakt, en op de voorpagina van een Lon- denseh dagblad lees ik onder de titels: „Wat is Duitschland's Luchtvaart-Geheim?" „Frankrijk vreest een Verrassenden Slag van den IJzeren Vuist" „Ontwapening Urgen ter dan Ooit" „Spoedbij eenkomst van het Engelsche Kabinet"het volgende: „De Fransche meening is dat Duitschland binnen twaalf of achttien maanden, tenzij het op een of andere wijze geremd wordt in zijn huidige activiteit, een luchtmacht zal be zitten die het in staat zal stellen een vernie tigenden slag toe te brengen aan eenig ander land dat het onvriendschappelijk gezind zou kunnen schijnen". Hetzelfde Engelsche blad citeert verkla ringen van Duitsche officieren en Duitsche journalisten te Genève „dat oorlogsverkla ringen ouderwetsch zijn", en „dat wie de eerste klap bij verrassing toebrengt overwin naar zal zijn". Intusschen zal men nu de besprekingen m Ontwapening gaan hervatten. Op dit ogenblik is men in Parijs bezig met een on- ta>ek tot voorbereiding van reorganisatie ran de brandweer. Hoeveel branden kan zii tegelijk blusschen? Dit slaat dan blijkbaar op de mogelijk heid van nieuwe bluschmiddelen tevens, want met de oude richt men tegenover brandbommen niets uit.) Een prettige sfeer om de onderhandelin gen te Genève in te hervatten. Onderhan delingen tusschen landen, die alle bij het Briand-Kellogg-Pact de oorlog als misdaad gebrandmerkt en bij internationale wet uit gebannen hebben.... Het lijkt, toch wel goed, hieraan af en toe eens te herinneren. Een wet, nietwaar?.... we hebben toch al tijd allen geleerd, en het wordt ons dagelijks voorgehouden, dat een wet er is om geëer biedigd te worden? Vooral een zooals deze, die eigenlijk artikel I is van de Internationale Grondwet? Volgens de Franschen zouden de Duitschers nog 12 a 18 maanden noodig hebben. Goed. De volken hebben dan ook nog dien tijd, om den waanzin te verhinderen en de Ontwape ningsconferentie duidelijk te maken wat zij van haar eischen en wat zij haar tenslotte zullen moeten hevelen. Er is wat anders te doen dan lijdelijk wach ten op onzen internationalen ondergang. Men slaat alarm in Frankrijk en in Engeland. Er zal meer alarm in meer landen geslagen die nen te worden. En het zal international er, minder op eigenbelang gebaseerd en vooral krachtiger moeten zijn. Daarop hoop ik in deze rubriek spoedig terug te komen. R. P. BEVERWIJK R.K. METAALBEWERKERS. In de ledenvergadering van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Metaalbewerkersbond >,St. Eloy" is het uittreden van leden, die naar aanleiding van de ingetreden loonsverlagingen aan Mekog en Hoogovens hun lidmaatschap pen opzegden, besproken. Het lid van het Hoofdbestuur, de heer Steinmetz heeft in een rede op de verkeerde gevolgen van deze bezui niging gewezen. De geestelijke adviseur, Rector Th. Boone kamp heeft den leden vervolgens liet nut en de noodzakelijkheid van de organisatie voor gehouden HET VERLOOP VAN DEN GROENTEN- HANDEL. Veel kooplust voor boonen. De verwachting dat de boonenaanvoeren in de afgeloopen week zouden terugloopen is wel bewaarheid, doch het aanbod bleef toch iederen dag op een peil waarop zeker niet meer gerekend werd. Aan de vraag, die zich voornamelijk bepaalde tot goede kwaliteit kon dan ook geregeld op behoorlijke wijze nog worden voldaan. De handel kenmerkte zich voor zoover het de boonen betrof geregeld door een willige kooplust waardoor de prijzen voortdurend op behoorlijk peil konden blijven. Snijfooonen stonden op de eerste plaats wel het hoogst in belangstelling en gingen geleidelijk met de noteeringen in gunstige richting. Nu de oogst teneinde loopt is het meer dan anders noo dig het kwaliteitsverschil te beoordeelen en het is juist daarom, dat de prijzen meestal sterk uiteenliepen. De noteeringen der laat ste dagen schommelden dan ook zoo onge veer van 10-25 cent per K.G., terwijl par tijen met gebreken zoo goed als waardeloos zijn. Dikke boonen kwamen ook nog ruimschoots voor. Ook voor deze soort was veel vraag. Op sommige dagen werden nog flinke partijen voor de fabrieken afgenomen. De prijzen be wogen zich naar soort van 410 cent per K.G. Trosboonen waren voortdurend ook goéd te plaatsen met redelijke prijzen, doch van deze soort begint de kwaliteit af te takelen, zoodat de prijzen daardoor ook terug begin nen te loopen. Het aanbod van stamboonen en boonen zonder draad was belangrijk minder en daar in de meeste gevallen het product niet mooi was, waren de prijzen natuurlijk in evenre digheid ook minder goed. De slahandel is en blijft steeds wisselvallig en geeft soms de meest grillige noteeringen te zien. Li het laatst der vorige week was soms een neiging tot verbetering te bespeuren, waarop weldra een inzinking volgde. Maan dag vertoonde de markt een vluggen han del en waren de aanvoeren geregeld te plaat sen, Woensdag was weer een buitengewone lusteloosheid ingetreden. Veel partijen waren onverkoopbaar. De noteeringen voor Woens dag schommelden van 1545 cent per kist. Bospeen, waarvan het mooi voor den prijs reeds vorige week ook al af was, kon zich deze week niet verbeteren en bleef voor de meeste partijen aan den lagen kant. De no teeringen liepen uiteen van 47 cent per bos. Andijvie waarvan de aanvoeren steeds grooter worden kon de laatste dagen geen redelijke prijzen opbrengen. Naar postelein begint weer meer vraag te komen en kwam weer aan noteeringen van 3646 cent per kist. Spinazie van goede kwaliteit was bij ger ring aanbod voor behoorlijken prijs te ver knopen en kwam aan noteeringen van on geveer 4060 cent per kist. Tomaten profiteerden deze week van een kleine opleving, waardoor de prijzen geleide lijk in gunstiger conditie kwamen. In het begin dezer week liepen de prijzen weer tot 16 cent, doch op de laatste veiling zakten zij terug op noteeringen naar soort van 813 cent per K.G.. Bloemkool kwam voor eerste soort aan no teeringen van pl.m. 1015 cent. Mindere soorten, die met het warme weer nog al veel gebreken vertoonen bleven op zeer laag peil. HEEMSKERK DE REVOLXJT1E OP CUBA. Nauwelijks is het bewind Machado gevallen of de opvolgende Cubaansche regeering is alweer in ongenade gevallen. De Cespedes (inzet) is volgens de laatsteberichten reeds afgetreden. De foto toont een opneming in vogelvlucht van Havanna De afdeeling Velsen-Beverwijk en omstre ken van den Bond van Café-, Restaurant-, Koffiehuishouders en Slijters heeft thans op grond van deze wetswijziging een adres inge diend bij de gemeenteraden van Beverwijk, Velsen, Wijk aan Zee en Duin, Heemskerk en Uitgeest met het verzoek om maatregelen te nemen, die kunnen leiden tot verlaging der personeele belasting in die gemeenten voor de cafébedrijven. DE AARDAPPELENHANDEL. Naar wij vernemen is de heer H. Tromp al hier aangewezen als controleur voor den aard- appelenhandel. Aardappelen mogen namelijk in het vervolg niet meer zonder geleidebewijs worden vervoerd. In verband met de controle maatregelen moeten de aardappelen niet in kistjes, maar in zakken worden aangevoerd. De aardappelenbalen worden voor het vervoer voorzien van een controle-loodje. MARKTNIEUWS. R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland". Breekpeen per kist 4050 cent. Spinazie per kist 3070 cent. Sla per kist 1555 cent. Postelein per kist 3646 cent. Andijvie per kist 1030 cent Wortelen per bos 47 cent. Pieterselie per bos 12 cent. Selderie per bos 12 cent. Prei per bos 710 cent. Bloemkool I per stuk 1215 cent. Bloemkool II per stuk 57 cent. Tomaten per K.G. 613 cent. Uien per K.G. 2 1/23 cent. Komkommers per stuk 15 cent. Bramen per slof 5060 cent. Doppers per K.G. 2030 cent. Capucijners W. per K.G. 1226 cent. Capucijners Br. per K.G. 1222 cent. Raspers Br. per K.G. 2432 cent. Groentjes per. K,Ct. 10 cent. Pronkboonen per. K.G,- 310 cent. Snij boonen per K.G. 1025 cent. Dikke boonen per K.G. 510 cent. Sperc.b. z. dr. p. K.G. 718 cent. Spercb. m. dr. per K.G. 711 cent. Tuinboonen per K.G. 36 cent. Trosboonen per K.G. 1218 cent. Druiven per K.G. 2832 cent. Meloenen per stuk 415 cent. Roode kool per stuk 45 cent. Groene kool per stuk 2—4 cent. 6 Sept. HET TRADITIONEELE OOGSTFEEST IN SOMERSET (ENGELAND). Een merkwaardig gebruik bij dit feest is het ronddragen van brood en koeken van enorme afmetingen. LILLIPUTTERSTAD OVER BEVOLKT. EEN GEWAARDEERDE ATTRACTIE. De miniatuur-stad van het dwergenvolkje op het gemeentelijk Speelterrein aan de Baanstraat blijkt een door jong en oud zeer gewaardeerde attractie te vormen. Woensdag middag en -avond heerschte weer een groote drukte binnen de stadsmuren en het had er den schijn van, alsof Lilliputtersstad over bevolkt dreigde te worden. De parmantige burgemeester verwelkomde met bijzondere ingenomenheid zijn talrijke tijdelijke gasten, die zich over het plein verspreidden. In het circus hebben weer velen van het aardige programma genoten. Het werd even eens zeer op prijs gesteld, dat de program ma's af en toe met een nieuw nummer wor den aangevuld. Zoo reed Herr Max, de dres seur van den olifant. Woensdagavond op Pascha hoogeschool, een circusnummer dat steeds wordt geapprecieerd en waarmede de kwieke berijder dan ook veel succes oogstte. Heden Donderdag worden in Lilli- put de laatste voorstellingen gegeven. Dan trekken de dwergen weer verder. Maar toch weer niet zoover of zij blijven nog eenige dagen in de nabijheid van de vele vrienden, die zij zich in den loop dezer dagen in onze plaats hebben verworven. De volgende stand plaats is namelijk IJmuiden-Oost, waar het Vrijdag „wieder los geht". De prettige sfeer werd Woens'dagavond in dwergenland verstoord door een minder prettige ervaring, die den kapelmeester moest opdoen. De pittige kleine man, die met veel „schwung" zijn orkestje aanvoerde, kwam tot de minder prettige ontdekking, dat hij zijn horloge was verloren. Daar het voor den muzikalen Lilliputter een laatste her- miiêrihg was a'ah'zijnovèrleden vader, was: de kleine baas zeer onder 'den. indruk. De veronderstelling, die in'dé voorstelling' werd g'euit, dat het kostbare erfstuk „gerold" zou zijn verwerpen wij onmiddellijk. De eerlijke vinder zal zich zeker melden. Hij kan dat ook doen aan ons bureau, Breestraat 29. AANVOER GASAARDE. Het Nederlandsche motorschip Baltic is van Londen via Vlissingen hier aangekomen met' een lading gasaarde voor de N.V. Chemica. PERSONALIA. Tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool in de Hobbestraat is benoemd de heer H. Vrugt te Westwoud VELSEN OPBRENGST CRISIS-SPELDJE. Naar wij vernemen heeft de gisteren ge houden verkoop van het crisis-speldje onge veer f 600 opgebracht. SANTPOORT PERSONALIA. De heer G. H. van den Bronk te Santpoort is te 's-Gravenhage geslaagd voor het exa men wiskunde L. O. EXCURSIE. Ruim 40 leden van de R.-K. ontwikkelings club namen deel aan excursie naar de vlieg- haven Schiphol. Nadat alles was bezichtigd, werd door enkele deelnemers een vliegtochtje hoven Amsterdam gemaakt. KONINGINNEFEEST. Om negen uur stelde zich voor 't raadhuis de stoet samen, bestaande uit de leerlingen van de R.K. Meisjesschool, R.K. Jongens school en Christelijke school, voorafgegaan door 't fanfarecorps „St. Cecilia". Na door de gemeente rond getrokken te zijn keerde de stoet om ongeveer kwart voor tien voor 't raadhuis terug, waar zich op 't hordes de le den der vereeniging Koninginnedag en Harddraverij hadden v.&rzameld. Allereerst nam de heer H. J. M. Bergfeld, algemeen voorzitter 't woord, die hl een kor te toespraak de burgerij aanspoorde op vroo- Jijke doch passende wijze deze dagen door te brengen. Hij spoorde vooral de jongelui aan zich ordentelijk te gedragen. Hierna sprak de burgemeester een rede uit ter gelegenheid van het 35-jarig regeermgs- jubilé van Koningin Wilhelmina. Hij herin derde aan 't groote vertrouwen dat het Ne derlandsche volk steeds in het huis van Oranje heeft gehad, wat opnieuw zal blijken bij gelegenheid van de massale demonstratie in het Stadion. De burgemeester sprak den wensch uit. dat Hare Majesteit nog lang en zegenrijk zal mogen regeeren. Hierna bracht de heer H. J. M. Bergfeld mevrouw Vreugde dank voor het vele werk voor de vereeniging gedaan en bood een bou quet aan. Onder leiding van de nheer P. Kuis zongen cis schoolkinderen hierna, begeleid door het muziekcorps Wien Nêerlands Bloed en het Wilhelmus, alsmede ter eere van de Koningin drie maal: lang zal zij leven. Hierna gingen de kinderen terug naar hun scholen waar zij een traetatie ontvingen en op 't Patronaatsveld gelegenheid bestond om aan verschillende spelen mee te doen. VOETBAL A. D. O. —SPARTA. Te drie uur riep scheidsrechter Beentjes de volgende elftallen in het veld: A. D. O.: E. Beentjes, J. Kos, J. Beentjes, H. Kloes, B. van der Kolk, B. van Woesik, P. Beentjes, Th. Koopman. N. de Ruyter, Effern, B. Beentjes. Sparta P. Rademakers, P. Borst, Driessen, J. Glas, H. Borst, G. Outenaar, P. van Woerd, Stam, Oltsen, Van Zutphen, Zwemmer. Na den aftrap door A.D.O. werpen de par tijen zich in den strijd en geven mooi en geestdriftig spel te zien. A. D. O. schept eenige mooie kansen,.die echter niets ople veren. Sparta probeert het met eenige scho ten op verren afstand, doch keeper Beentjes weet er wel raad mee. Na mooi samenspel komt de midvoor van Sparta vTij voor- het doel en schiet keihard in. Hierna probeert de linksbuiten van A.D.O. het nog met verschei dene schoten, doch zonder resultaat. De rust komt met 01. Na de pauze schijnt de geestdrift iets te verslappen, de spanning is er echter weer spoedig in. Na een kwartier scoort de linksbinnen van .Sparta D.vt dpelRupt...schijnt A.D.O. aanvankelijk wat te ontmoedigen, maar spoedig, weet linksbuiten .-Beentjies door naar binnen te loopen aan A.D.O. een tegenpuntje te bezorgen. Het spel blijft tot het einde spannend, doch tot een doelpunt kan men het niet meer brengen, zoodat deze in de beste harmonie gespeelde wedstrijd met een 21 zege voor Sparta eindigde. KORFBAL O. N. A. Hierna trad de korfbalclub O. N. A. in 't veld die een 20 overwinning behaalde. GYMNASTIEK GYMNASTIEKUITVOERING D. O. K. De gymnastiekuitvoering op 't verlichte plein voor 't Nederlandsch Hervormde ver- eenigingsgebouw onder leiding van den heer E. Henneman is wel het grootste succes van dezen dag geweest. Honderden menschen heb ben de prestaties van D. O. K. bewonderd. Vooral de gecostumeeerde gymnastiek viel zeer in den smaak van het publiek. De volgende leden behaalden een prijs: le afdeeling: 1 Th. Schermer 53 1/2 punt, 2 E. Henneman 51 p., 3. J. Groot 51 p., 4. Ni'c. Tuyn 501/4 p., 5. Jac. Tuyn 48 p., 6. A. Tuyn 45 3/4 p. 2e Adeeling: 1. C. Korsman 48 1/2 p., 2. J. Brakenhoff 47 1/2 p., 3. A. van Roon 46 1/2 p., 4. B. Blankendaal 45 1/2 p., 5. C. Limmen 45 p., 6. C. Zonneveld 44 1/2 p., 7. D. de GTaaf 44 1/2 p., 8. J. Beentjes 43 j., 9. J. van Roon 42 p., 10 M. Groot 40 3/4 p. VERLICHTING RAADHUIS. Gedurende den geheelen dag heeft de radio auto van Van Ree uit Hilversum, de wed strijden met muziek opgevroolijkt. Des avonds was het raadhuis zooals gewoon lijk schitterend geïllumineerd; het bood een tooverachtigen aanblik. FEUILLETON (Een geval nit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 9) ».Ik tracht steeds het nuttige aan het aan gename te paren, meneer Wils", zei hij „en wanneer het mij zooals nu het geval is, door een of andere onvoorziene omstandigheid on mogelijk wordt gemaakt handelend op te treden, dan tracht ik mij den tijd ten nutte te maken met dingen, waar ik anders niet toe kom. Het heeft allang tot m'n wenschen behoord eens een kijkje in Wannsee te ne- bien, maar hoewel ik reeds ettelijke malen Voor zaken in Berlijn ben geweest, heb ik er tto°it gelegenheid voor gehad. Vandaag voel ik me even vrij als al die landgenooten, die h hier op het terra-s ziet en hoort en die na tuurlijk ook louter voor hun genoegen hier Zijn". Ik keek rond Waarlijk, ook nu bleek café Bauer weer het toevluchtsoord voor eenige, ln Berlijn vertoevende Nederlanders. Hier en daar ving ik een enkel Hollandsch woord op en aan een tafeltje in onze onmiddellijke nabijheid zag ik zelfs een vrij bejaarde heer verdiept in het avondblad van de „Mercuur". Hij scheen te voelen, dat ik naar hem keek, want gedurende het onderdeel van een se conde kruisten onze blikken elkaar, maar daarna wijdde hij zich weer geheel aan zijn lectuur. Een oogenblik was het mij, of ik dezen Mercuur-lezer meer gezien had, maar ik kreeg geen gelegenheid mijn geheugen te raadplegen, want van Dobben verbrak thans weer het even ingevallen zwijgen door op min of meer verontschuldigden toon te ver volgen: „Intusschen neemt dat alles niet weg, dat mijn gedachten zich nog steeds met den diefstal van de documenten bezig houden Eerlijk gezegd, heb ik vannacht maar bitter weinig geslapen. De vraag, welke zich steeds weer aan mij opdringt, is deze: Hoe kwam de man, die u beiden op zoo onplezierige wijze verrast heeft aan passende sleutels voor de buitendeur en de brandkast? Beide sloten zijn weliswaar van heel eenvoudige construc tie, maar tenslotte past er toch maar niet de eerste de beste sleutel op. Hij moet m.i. kans hebben gezien een wasafdruk van de sloten te nemen, maar dan moet hij ook reeds eer der alleen in ons privékantoor hebben weten door te dringen". „Dat laatste is niet noodzakelijk", meende Sanders. „De mogelijkheid lijkt mij b.v. lang niet uitgesloten, dat hij, terwijl hij u of den heer Nieuwenhuis als woningzoekende of ver zekeringsgegadigde bezocht, met den rug naar de brandkast staande, of terwijl hij even alleen in het vertrek was, een wasafdruk van het slot heeft gemaakt. Ook kan hij een dei- sleutels, waarvan immers, behalve u, ook de heer Nieuwenhuis en de boekhouder een exemplaar hebben, tijdelijk in zijn bezit heb ben gehad. Het aantal mogelijkheden om in het bezit van een passenden sleutel te komen, is in werkelijkheid zoo groot, dat wij beter doen ons daarin niet te verdiepen. Tot dus ver hebben we niet de minste aanwijzing om trent den dader en we zullen dus dienen af te wachten, of deze zich nogmaals op een of andere manier aan ons zal willen vertoonen. Ik betwijfel echter, of hij daarbij op dezelfde brutale wijze te werk zal durven gaan als gis ternacht". Van Dobben haalde met een vermoeid ge baar de schouders op. „We zullen zien", zei hij. „Maar laten we de zaak althans van daag laten rusten. Ik heb behoefte aan wat afleiding. Meneer Wils, wat zou u er van zeg gen, als we ons uitstapje naar Wannsee eens begonnen. Wanneer wij om zeven uur terug moeten zijn, wordt het, dunkt me, langza merhand tijd om te gaan". Ik betuigde mijn instemming met dit voor stel en vijf minuten later zaten wij in een taxi, die Sanders naar het Polizeiprasidium zou brengen en ons aan het station Frie- drichstrasse afzette. Wannsee was op dezen werkdag, welke nog niet in het hoofdseizoen viel, als uitgestorven. Althans, zoo leek het, toen wij den voorstads- trein verlieten en de verlatenheid van het- station aanschouwden. Al spoedig bleek ons echter dat deze voornamelijk was toe te schrij ven aan het feit, dat wij op het lunchuur ar riveerden, want toen wij een der groote res taurants betraden, was hier bijna geen tafel tje onbezet en bewees een bonte menigte, voor een deel zeer mondain, voor een ander deel bijzonder sportief gekleed habitué's, dat ook op een werkdag in Juni deze badplaats op de Berlijners een grooten invloed uit oefent. Wij gebruikten een voortreffelijk middag maal en kwamen, hoewel de temperatuur meer tot een siësta lokte, overeen een fiksche wandeling te ondernemen, door de bosch- rijke omgeving, waarna wij dan ons uitstapje met een verkwikkend bad zouden besluiten. Eenige uren genoten wij volop van al het schoope dat de natuur hier met waarlijk be nijdenswaardige gulheid heeft geschapen. Wij wandelden langs het uitgestrekte meer. waarop nu tallooze ranke kano's en snelle motorbooten het blauwe water kliefden ver drongen niet zonder moeite een, bij het aan schouwen van al deze watersportgeneugten plotseling opkomende behoefte om ons reeds nu in het meer onder te dompelen en zochten tenslotte de zoo begeerde koelte in de uitge strekte bosschen, die het meer omgeven en welker diepe stilte al spoedig die rustige stem ming bracht, welke slechts het alleen zijn met de natuur bij den mensch vermag op te wekken. Zwijgend liepen wij over de vrijwel geheel verlaten paden van het bosch, toen plotse ling het geluid van een schot in onze on middellijke nabijheid de bijna plechtige stil te, welke hier heerschte verbrak Bijna op het zelfde oogenblik suisde er iets langs mijn oor en nog voor het geheel tot mij was doorge- drangen, wat er eigenlijk gebeurde, weer klonk een tweede schot, dat gevolgd werd door een verwensching van mijn metgezel, die enkele passen achter mij liep, daar hij juist tevoren even was blijven staan om een sigaar op te steken. Ik draaide mij met een ruk om en zag, hoe van Dobben zijn hoed van den grond opraapte en het hoofddeksel zorgvuldig bekeek. Blijkbaar was een kogel door de bol gedrongen, doch ik gaf mij hier van niet verder rekenschap, want eerst thans drong het plotseling tot mij door, dat hier een aanslag op ons werd gepleegd. Met een paar sprongen was ik bij het struikgewas, dat hier hoog langs het pad groeide, doch toen ik trachtte mij een weg te banen door «de

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5