HET NIEUWE AVONDBLAD Draadlooze telefonie op stoomtrawlers. IJMUIDEN Tafeldans. AGENDA JAARGANG NO. 262 VRIJDAG 8 SEPT. 1933 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTTEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden inededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers f|L ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd enten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm.; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Lord Grey. Zeventig jaar oud is Lord Grey voluit: Viscount Grey of Fallodon gestorven. Hij «erd op zijn tweeënveertigste jaar, in 1905, Engelscl1 minister van Buitenlandsche Zaken "bleef dat elf jaar achtereen. Toen twee f na het uitbreken van den Europeeschen og het kabinet-Asquith viel, trad hij mede »f en zijn ministeriëele loopbaan was be ëindigd. Pas daarna hij stamde geenszins uit een adellijk geslacht werd hem de titel van Viscount verleend en werd hij „peer of England" en daarmee lid van het Hooger- huis Hij bleef een man van grooten invloed, en in October 1918 benoemde de Engelsche regeering hem tot ambassadeur te Washing ton maar reeds anderhalf jaar later vroeg 'zijn ontslag en keerde naar Engeland te rug Sindsdien was hij nog langen tijd een belangrijke figuur in de langzamerhand-ver- brokkelende en ineenstortende Liberal Party, waarin, vóór Lloyd George's dominee- rend optreden, Asquith en Grey de hoofd figuren waren geweest. De naam Lord Grey, eigenlijk nog beter „e oude aanduiding Sir Edward Grey, herin nert op wonderlijk-toepasselijke wijze aan dat grijs verleden, dat zijn ineenstorting be- B0n in het rampjaar 1914. Het schijnt een eeuw geleden. Die oude wereld van vóór 1914 had haar problemen evenals alle tijden die cekend hebben, maar zij was wonderlijk- nistig en onbegrijpelijk-welvarend en redelijk vergeleken met onzen tijd. Vele waarden wa ren nog volkomen ongeschokt. Sommigen voelen zich wellicht gedrongen hierop te antwoorden dat de Gulden ook nu nog;, on danks all® stormen, sterk op zijn goudbasis laat maar ik bedoel andere waarden. Men celoofde in het Gezin, in het Huwelijk, m de overheid, in de Geboorten-Statistiek, m de Kunst met een Groote K, zonder filmsterren «n jazzband-leiders, in de Wetenschap men ia groote W en in de Sport met een groote S zonder verkapt amateurisme en de ontzag lik belangrijkheid van de verbetering van 'm wereldrecord met één vijfde seconde. Een openlijke tijd. Het sterkste was, dat men tabit algemeen geloofde m de voortieffe- littid van idealismen: echte idealismen, iér baantjes en dividenden. Niet iedereen #fde ze na, natuurlijk, maar men had er Aflf trapte alles ruw in elkaar. De groote (ilende begon. Sir Edward Grey werd, zooals zoovele be- saafde menschen, het slachtoffer van zijn ga ren. Hij was een dier rustige, zeer welgema nierde welgestelde Britten uit de „late Vic torian'era", die het liefst een genoegelijk leventje in engen familiekring, met wat ple zierige sport en een flinke hoeveelheid opbou wende fectuur, was blijven leiden. Hij was omtrent 1900 nog Engelands beste tennis speler. Voorts was hij dol op hengelen, waarover hij een boek had geschreven dat in betere nengelaars-kringen als een standaardwerk werd beschouwd. Hij liefhebberde oorspron kelijk ook wat in de bedaarde politiek van zijn tijden dat zou zijn noodlot blijken te worden. Gladstone ontdekte hem al, en getuigde van hem: „ik heb nog nooit iemand gezien met zulke schitterende begaafdheden voor het par lement en zóo weinig lust om er geibruik van te maken". Misschien was het een voorgevoel bij Ed ward Grey. Hij liet het versmoren onder den aandrang en de bewondering van velen. Zij brachten hem'in 1905 op de plaats waarop hij roem zou oogsten maar waarop hij tenslotte In de historie gekenmerkt zou blijven als een van de voornaaimsten in die groep leidende olieden, die de catastrophe zagen nade ren en haar niet hebben verijdeld. Het is, alleen daarom, onmogelijk hem nu nog als een groot man te zien. Hij was zeer zeker geen man die welbewust den oorlog wilde. Dus heeft hij, die negen jaar minister van Buitenlandsche Zaken was eer de ramp losbarstte,, en in dien tijd een der allervoor naamste trekkers-aan-de touwtjes in Europa aid. Zijn „Europeesch evenwicht" werd een mislukking. Zijn vlootbouw-wedstrijd met Duitschland moest in een oorlog eindigen, en deed het. En toen de oorlog uitbarstte had Engeland veel meer een leger dan een vloot noodig en ging dat hals-over-kop scheppen. De „splendid isolation" der Engelschen was een misluk king en vertraagde de eenheid in het opper bevel der geallieerden, en daarmee het einde van den oorlog met minstens een jaar. Verder beleefde Grey den den politieken ondergang van zijn partij. Hij was niettemin een man van briliapte geestesgaven en eerlijke beginselen, en een poot redenaar. Maar hij was een man van ^ijn tijd, die oud was en uitgespeeld, grijs ge worden als zijn naam zelf, en het noodlot had hem voorbestemd om niet anders dan Ineenstortingen te beleven. - Hij had het nimmer gewild. Hij had willen blijven lezen, en tennissen, en boekjes over héngelen schrijven. Hij werd een groot man in e.en tijd, die te groot voor hem en de an deren was. Hij ruste in vrede. R. P. CENTRAAL ADMINISTRATIE BUREAU VISSCHERIJBEDRIJF. BEZUINIGINGEN WAREN NOODIG. Wij ontvingen het jaarverslag over 1932 van het Centraal Administratie Bureau van het Visscherij bedrijf en aanverwante vakken te IJmuiden en ontleenen daaraan het vol gende In het verslag wordt er allereerst op ge- witzen, dat bij de bespreking van de toe stand in het jaar 1932, evenals in het vorig jaar van een optimistischen toon geen sprake kan zijn. Waar de steeds verder om zich heen grijpende crisis zoowel in het reedersbedrijf als in den handel en die aanverwante indu strieën meer en meer tot inkrimping van za ken en tot beperkte uitoefening der bedrij ven noopte, laat het zich licht begrijpen, dat deze toestand ook voor het Bureau, voor al in financieel opzicht, 'n zeer nadeeligen in- voeld gehad heeft. In den loop va:n het verslagjaar traden 9 nieuwe reederijen met tezamen 10 schepen als lid toe, doch daartegenover stond een vermindering in het ledental door faillisse ment van 8 leden-reedierijen (totaal 13 sche pen) en door uittreding van 2 leden uit de nevenbedrijven tengevolge van wijziging en inkrimping van zaken. Werkzaamheden. Over de voornaamste werkzaamheden spre kend, dient natuurlijk de uitvoering der In- validiteits-wet tén behoeve van de bij het Bureau aangesloten leclen voorop gesteld te worden. Daarnaast werden zooals andere ja ren regelmatig aan „Centraal Beheer" de be- noodige gegevens verstrekt voor de uit voering van de Zee ongevallenwet. Ook de verzorging van de loonlijsten voor de Ziekte wet werd weer grootendeels aan het Bureau opgedragen, evenals de verzameling van de gegevens betreffende de Ongevallenwet, ten behoeve oo.k. van de Ouderlingen Risico-Ver- eeniging voor het Zeevisschersbedrijf. Naast de verrichte werkzaamheden in ver band met deze "sociale wetten werd in het af-' geloopen jaar op zeer groote schaal be mid - deling verleeitd teri'hëhdëVè van werkloo'ze visschers en arbeiders uit de aanverwante bedrijven. Hiervoor werden aa.n de Gemeen telijke werkloosheidskassen diverse loonge gevens en inlichtingen van verschillenden aard verstrekt. Gedurende de eerste maan den van het jaar verzorgde het Bureau ook nog de wekelijksche uitkeering aan werk- looze ongeorganiseerde werknemers, doch in Mei 1932 heeft het Fonds voor Sociale Voor zieningen de betalingen aan werkloozen stop gezet, waardoor deze werkzaamheid ophield. Evenals andere jaren werden nog aan den Dienst der Rijksbelastingen ©enige duizen den loongegevens verstrekt. Balans, rekening en verantwoording. Door de sterk verminderde werkgelegen heid bij de aangesloten leden-werkgevers kwamen de geldelijke lasten, dia aan het Bureau verbonden zijn, verhoudingsgewijs veel zwaarder te drukken. Deze inkrimping komt zeer duidelijk tot uitdrukking bij een vergelijking van het aantal mandagen, dat gedurende de laatste vijf jaren voor alle leden tesanien geboekt werd: Het aantal mandagen daalde van 668255 in 1928 tot 3'03966 in 1932: In verband hiermede werd de omslaghef fing van 10 ets. per mandag voorloopig ge bracht op 12 ets. Nochtans moest verwacht worden en bleek tenslotteook bewaarheid dat door het zeer onregelmatig in de vaart zijn der schepen, de kosten, verbonden aan de uit voering der Invaliditeitswet, relatief belang rijk hoogier zouden izijn dan in normale ja ren, zoodat zelfs een verhoogde omslag deze kosten niet kon dekken. Het Bestuur heeft zich toen zelfs met groo ten ernst afgevraagd, of het Centraal Admi- Bericht aan abonnés. In ons nummer van Zaterdag zal de publi catie voorkomen van de rede, die H. M. de Koningin Zaterdagmiddag in het Stadion te Amsterdam zal uitspreken. Ons is uitdruk kelijk de voorwaarde gesteld, dat deze publi catie niet vóór drie uur in den namiddag mag plaats vinden. Aangezien ons blad op Zaterdagmiddag in het normale geval bij een gedeelte der abonnés reeds vroeger dan drie uur wordt bezorgd en wij onzen lezers in geen geval deze publicatie tot Maandag willen onthouden, hebben wij moeten besluiten, de bezorging van ons blad op dezen Zaterdag iets later te doen plaats vinden, opdat aan de ons gestelde voorwaarde kan worden voldaan. Wij vertrouwen, dat de abonnés onze over weging zullen billijken en dat zij van deze kennisgeving goede nota zullen willen nemen. DE DIRECTIE. nistratie Bureau onder deze omstandigheden wel mocht blijven voort-besta-"-!, aangezien de instandhouding ervan te groote finan- ciëele offers van zijne leden dreigde te vra gen. Andiea-zijds werd zeer wel begrepen, dat de veelzijdige werkzaamheden va.n dit in de practijk gegroeide Instituut een zoo heilzame factor voor de leden en een onmisbare scha kel voor de IJ mulder bedrijven in het alge meen geworden was en het gemis hiervan, (zelfs bij een geringe opleving van zaken, wel bijzonder gevoeld zou worden. Derhalve heeft het Bestuur gemeend een weg te moeten vinden, waardoor de lasten van het Bureau niet alleen gedragen zouden worden door de aangesloten leden, doch mee door die instan ties, welke door de instandhouding van hst C. A. B. ten zeerste gebaat zijn. Zoodoende heeft het Bestuur een verzoek om subsidiëering van het Bureau gericht tot den Raad van Arbeid te Haarlem, met het gevolg dat voor het jaar 1932 een subsidie groot f 1500 door dezen Raad verleend werd. Met de gemeente Velsen werd, ten behoeve van de controle op den werkloozendienst en eventueel ten behoeve van andere diensten, een regeling getroffen, waarbij eenerzijds het Bureau zich verplichtte om aan de gemeente alle beschikbare inlichtingen te verstrekken, waartegenover anderzijds de gemeente- bij wijze van abonnement een vergoeding zou betalen van f 125 per maand zoolang het aan tal werkloozen boven de 1500 blijft. Dit abonnement verschafte aan het Bureau over het afgeloopen boekjaar een extra in- komsbe van f 1500. De balans sluit met een bedrag van f 35595,49. Hierop komt o.a., voor een bedrag van f 20364,94 voor nog te ontvangen incasso's. De rekening en verantwoording geeft eeh batig saldo aan van f 62,48 1/2. Onder „las ten" staat o.a. vermeld: Invaliddteitszegels f 30722.17 1/2, salarissen f 9566, algemeene on kosten f 3602,17 1/2 en onder „baten": Sub sidies f 6500, diverse baten f 837,66 1/2, in terest f249,33 en bijdrage leden-werkgevers f 36475,92. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De gisteren in Parkzicht gehouden ver gadering van de Vereeniging van Huis vrouwen mocht zich in een zeer groot bezoek verheugen. De zaal was overvol. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren afgedaan en een demonstratie met corsetten was ge geven vond na de pauze een demonstratie met schilderen op stoffen plaats, welke werd gegeven door Maison Artistique. De aanwezige dames toonden hiervoor zeer veel belangstelling en een aantal gaf zich voor een door Maison Artistique te geven cursus op. PERSONALIA. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school K is benoemd mej. Lootsma. ESPERANTO. Naar wij vernemen ,zal de Federatie van Arbeiders-Esperantisten afdeeling Velsen ook De Hapag, de "bekende Duitsche scheepvaart maatschappij, organiseert tegenwoordig toch- M weer een cursus in Esperanto organisee- ten per houtvlot op de Isar. Men begint doorgaans in Leng gries en eindigt te München ren. en zulk een vaart moet van bijzondere bekoring zijn. België is ons ver voor. „Tot dusver is een honderdtal motorvaar tuigen tot de Oostendsche visschers behoo- rende, uitgerust met draadlooze telefoontoe stellen. Door middel van deze toestellen kun nen de schippers op zee met elkaar spreken, wat van veel belang is voor het bedrijf en in geval van nood het mogelijk maakt, hulp te bekomen van andere met draadlooze tele foon uitgeruste vaartuigen". Aldus schijft „Het Visscherijblad" van Ostende. En hoe staat het met de radiotelefonie op de trawlers van de IJmuidensche vloot? De toestellen zijn gauw geteld want er is geen enkele stoomtrawler, te IJmuiden thuis be- hoorend, met een installatie voor draadlooze telefonie uitgerust. Alleen de drie Rotter- damsche motortrawlers Antje, Betje en Claesje bezitten een dergelijke hoogst nut tige installatie en ze maken er een dankbaar gebruik van. Gelukkig niet voor het inroepen van elkanders hulp, maar om elkander in te lichten over de plaatsen, waar een goede visscherij is, ook om met het kantoor aan den wal te spreken over den besten dag van bin nenkomst in verband met de marktprijzen. Nog onlangs heeft een van de drie genoemde booten dankbaar geprofiteerd van een order van de reederij, om met weinig of veel visch spoedig naar IJmuiden te komen, vanwege een groote vraag naar een bepaalde visch- soort. Natuurlijk loopt het wel eens een keer mis, maar als een vaststaand feit kan worden aangenomen, dat de voordeelen, die het bezit van een draadlooze installatie opleveren, op wegen tegen de kosten daarvan. We hebben er in ons blad herhaaldelijk op gewezen, dat een regeling ten aanzien van het binnen komen van de schepen op aangegeven tijden zeer in het belang van het bedrijf zou zijn. Nog deze week is dit weer ten duidelijkste bewezen. J.l. Dinsdag was reeds te voorzien, dat er Woensdag veel vraag zou zijn naar schelvisch. Maar desondanks waren er Woensdag slechts drie IJmuidensche schel- vischbooten binnen, die dan ook f 3100 tot f 35000 besomden. Donderdag was er een tiental schelvischbooten, maar toen was de room er af en het gevolg was, geen be sommingen van f 3100 tot f 3500 maar van f 1800 tot f 2200, met de Bergen met f 3050 als uitlooper. Het nut der radio-telefonie voor het vis- scherijbedrïjf blijkt duidelijk uit het feit, dat bovengenoemd blad steeds een opgave bevat van de schepen, die op eiken dag van de week verwacht kunnen worden, met op gave van de vangst en de plaats waar ge- vischt werd. Hieronder volgt een lijstje, dafc we knipten uit het laatste nummer: Verwachtingen voor volgende week: Zaterdag 2 September 1933: 0.83 van de Smalls met haring. Maandag 4 September: 0.290 Van de Witte Bank met tongen. SS.O.88 van de Smalls met haring. Dinsdag 5 September 1933: SS.D.150 van IJsland met 800 kabeljauwen, 1000 kools, 90 b. schelvisch, 150 bennen boon en en mixed. G.293 van Span met roobaard en tongen. Woensdag 6 September: 0,291 van het Kanaal van Bristol. 0.339 van Spanje met roobaard, rog en tongen. Verder mogen we ons aan nog enkele stoomtreilers met haring verwachten en een zestigtal motoren van dc Witte Bank en het kanaal van Bristol. Dat dergelijke berichten van groote waarde zijn voor den handel en dus ook voor het bedrijf, behoeft geen betoog. Ook het aan elkaar opgeven van goede vangplaatsen is van veel belang. Dit ge schiedt geregeld door de Belgische visschers. Erkend" dient te worden, dat een dergelijke mededeelzaamheid vooralsnog van de IJmui densche schippers niet verwacht kan worden. Deze zijn zeer sober in het doen van mede- deelingen omtrent de geheimen der zee en in zekeren zin is dit zeer logisch. Maar in een gezond bedrijf zou men toch mogen ver wachten, dat schippers van dezelfde reeders elkaar op de hoogte stellen van de plaatsen, waar ze met succes gevischt hebben.Op zee kan - dit natuurlijk alleen met behulp der draad looze telefonie geschieden en het is dan ook bekend, dat de schippers van de drie Rot- terdamsche motortrawlers geregeld met el kaar spreken. Wil men deze aanduidingen voor anderen geheim houden, dan zou met behulp van een eenvoudige code hierin te voorzien zijn. Den toestand van het bedrijf in aanmer king nemende, mag verwacht worden, dat het voorloopig wel zal blijven bij de ontvangtoe stellen, waarmede een aantal IJmuidensche trawlers is uitgerust en waarmee ook al door het opgeven van berichten goede resultaten verwacht kunnen worden. ""hamend is het nochtans voor IJmui- '-«.t. het wat outillage der trawlers be- i ver bij de Belgische vloot ten achter MONSTERACHTIGE HAAI GEVANGEN. In de Schotsche haven Stornoway werd onlangs door een stoomtrawler een haai aan gevoerd van ongekende afmetingen. De haai was door een haringvisscher gevangen (na tuurlijk niet met een hengel) en op zee aan den trawler „overgegeven". De hierbij geplaatste foto werd genomen in de haven van Stornoway van den trawler op een schuit werd overgeladen. VOETBALNIEUWS. A.s. Zaterdagmiddag 4 uur vindt op het terrein van IJ.F.C. een wedstrijd plaats tus- schen een IJ.F.C.-elftal en een Kinheimeom- binatie. NAAR ZEE. De stoomtrawler Eveline IJm. 115 is voor het eerst na het tijdens de staking aan boord ge schiede doodelijk ongeval naar zee vertrokken. Mede voor z'n eerste reis is de Erica IJm. 384 naar zee gegaan. BOSCHBRAND IN „SLINGERDUIN". Gisterenmiddag ontstond brand in het boseh, behoorende bij „Slingerduin" het land goed van Ir. K. De brand was ontstaan door dat men achter het woonhuis afval had ver brand. Daar men vreesde voor een ernstige uitbreiding, als gevolg van de droogte, werd de brandweer gealarmeerd, die spoedig ter plaatse verscheen. Met een slang op de eigen waterleiding was men het vuur spoedig meester, doch ca. 200 M2. struikgewas bleek te zijn zwartgebrand. (Een Engelsche dame heeft een nieuwen dans uitgevonden, Croon geheeten, die zoo weinig plaats vergt, dat hij op een tafel zou kunnen worden gedanst). Kijk, een Engelsche (en 'k meld het Met een vreugdevol gemoed), Heeft op dansgebied een eitje Van Columbus uitgebroed. Jarenlang reeds tobt de danser Steeds als hij de beenen nam, Dat hij in de kleine ruiimte Haast niet uit de voeten kwam. En bij velen is de danslust In die jaren zeer verslapt. Aangezien zij al te dikwijls Op de teentjes zijn getrapt. Maar dit leed is gauw geleden, Nu ten zeerste onverwacht, 't Nieuwe tafeldansprincipe Hier ter tafel wordt gebracht. Bij dit soort van tafeldansen Wordt naar geesten niet gevraagd, Hoogstens zijn de dranken geestrijk, Die de danserstafel draagt. Nu nog maar één stapje verder, Of één hooger als het waar, En er komt een welkom einde Aan het ruimte dansbezwaar. 't Dansje is er, dat je desnoods Op een tafelruimte doet, 't Wachten is nu op den nieuwen Dien j'op tafel dansen moet. P. GASUS. VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 8 SEPTEMBER Thalia Bioscoop: Grock de Clown. 8.30 uur. ZATERDAG 9 SEPTEMBER Thalia Bioscoop: 3 uur: Watt en Half Watt „De Detectiven" 8.30 uur: „Grock de Clown". AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 8 SEPTEMBER Palace: „Brandend geheim". Op het too- neel: Chatam Company, musical comedy. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..Bommen op Monte Carlo". Op het tooneel: Nerano Troupe, Hon- gaarsche zang en dans. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garfoo in „Susan Lenox". 8.15 uur; ZATERDAG 9 SEPTEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Een alibi van tien minuten" door het Vereenigd Rot- terdamsch Hofstad Tooneel, 8.15 uur. La Gaité, Raaks 13: The 5 Blue Bees.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1