DE HARDDRAVERIJ. De schat in 't oude Holland IjMUIDER COURANT. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD. lady bond van den heer A. C. v. d. Veen te Haarlem, die Donderdag te Heemskerk"den eersten prijs ^on. Op de sulky haar trainer en pikeur de heer J. van Leeuwen Jr., uit. Beverwijk. BEVERWIJK luxor-titeater. Het Luxor-Theater brengt in de komende „j, weer een uitstekend programma. Als eerste hoofdnummer draait de buitengewoon spannende film „De dochter van den draak" met de bekende actrice Anna May Wong in de hoofdrol. Zij vervult in deze rolprent de rol van de dochter van den geslepen moor denaar Fu Manchu, een naam, die reeds vol doende is, om tot de overtuiging te komen, dat Luxor met deze film weer een goede greep heeft gedaan. Van de verdere bezetting noe men wij nog Warner Oland en Sessue Haya- film van een geheel andere strekking js het tweede hoofdnummer „Die kleine Schwindlerin". Dit is weer een van die echte gezellige operettefilms, waarin Dolly Haas en Harold Paulsen de hoofdrollen vervullen. Al bij al weer een uitstekend programma, dat een veeleischend publiek zal kimnen bevre digen. het horloge van den kapelmeester. Het horloge van den kiemen kapelmeester van het circus van Lilliputtersstad, dat hij Woensdagavond tijdens de laatste voorstelling vermiste, is gelukkig in goede handen geko men. De eerlijke vinder was de 15-jarige Jan Kuhne, wonende Albert van Saxenstraat 10 alhier, die van zijn vondst onmiddellijk aan gifte bij de politie deed. Nog voor de kleine man den voor hem slapeloozen nacht inging het horloge was een erfstuk van zijn va der kon de politie hem de blijde tijding brengen dat het klokje gevonden was. De Lilliputter was daarover begrijpelijkerwijze zeer verheugd en met meer dan gewone op gewektheid heeft hij Donderdag zijn musici aangevoerd. Zijn kleine confraters deelden niet alleen in zijn verdriet over het verlies, maar ook in de vreugde over het vinden en gezamenlijk hebben de kleine bewoners van Lilliputstad den jeugdigen vinder een be looning overhandigd. Donderdag werden de laatste voorstellingen in het circus gegeven. Nauwelijks was het publiek verdwenen of met man en macht toog men aan het werk, om de geheele stad af te breken. Reeds Vrijdagmiddag moet in IJmuiden-Oost worden opgetreden. De Lilli putters waren over Beverwijk zeer tevreden. Zij hadden veel bezoek getrokken. Ongetwij feld zal dit ook in IJmuiden het geval zijn. WINKELIERS COMB IN ATTE „PLAN WEST". Donderdagavond hield de Winkelierscombi natie „Plan West" een ledenvergadering in het café van den heer Nelis aan den Arendsweg. De voorzitter, de heer Akse, opende de ver gadering en wees er op, dat deze bijeenkomst onder bijzonder gunstige omstandigheden plaats vindt. De boottocht was een groot succes en heeft bewezen, dat men met de kinderen ook de ouders trekt. Mee optimisme kan het voorbereidende werk voor de St. Ni- colaasreclame weer ter hand worden genomen. Ook daarvan zullen de kinderen profiteeren. vaststelling der notulen deelde de voorzit- tH mede, dat een schrijven was ingekomen m de Koopliedenvereeniging „Handelsbelan- isn" met verzoek, medewerking te verleenen m te komen tot een ventverbod op den Hard draverijdag voor kooplieden van buiten de gemeente. De heer Rookhuizen meende, dat ook in een kleine organisatie tot uiting moet komen, dat vrijhandel gewenscht is. Het ligt bovendien niet op den weg van de combinatie, die uit sluitend reclame-doeleinden beoogt, om op dit en soortgelijke verzoeken in te gaan. Op voorstel van het bestuur werd besloten op deze zaak niet verder in te gaan. Vele leden moeten ook voor een groot deel hun artikelen buiten de gemeente afleveren, zoodat het be stuur het raadzaam oordeelde buiten deze kwestie te blijven. De penningmeester, de heer Tabak, bracht het financieel verslag uit van de op 10 Aug. gehouden boottocht naar Maarssen, die zoo'n groot succes werd. Uit dit rapport bleek, dat de uitgaven f 933,52 hadden bedragen,. In den speeltuin had de jeugd een „rondje Ranja" gebruikt, dat f 200 kostte. Het financieel verslag verwierf de goedkeu ring der vergadering. De penningmeester deel de nog mede, dat nog een bedrag van f 250 in kas was. Vervolgens werden besprekingen gevoerd over de te voeren reclamecampagne tijdens den St. Nicolaastijd. De vergadering kon zich met de door het bestuur aanhangig gemaakte voorstellen vereenigen. Het plan, waarvan de boekhouder, de heer van Dijk de geestelijke vader was, zal door het bestuur vorder worden uitgewerkt. Zoowel de ouders als de kinderen zullen van deze nieuwe campagne van „Plan West" kunnen profiteeren. De bedoeling is, om voor de kinderen een St. Nicolaasfeest te or- ganiseeren in de groote zaal van het K.S.A.- gebouw. Daarna werden besprekingen gevoerd over de-vorming vaii een reiskas voor de leden. Bij de boottocht met de kinderen is wel gebleken, dat de leden zeer gaarne ook eens onderling een uitstapje zouden maken. In „Plan West" wil men als vrienden met elkander omgaan en het bestuur zal dat "gaarne zooveel mogelijk bevorderen. Na eenige besprekingen werd in principe be sloten een reiskas te vormen. De verdere voor bereidingen zullen in een later te houden ver gadering worden getroffen. In die bijeenkomst zullen ook bepalingen voor het lidmaatschap worden vastgesteld. De heeren Mensing, Koets FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 10) Mijn metgezel was nu merkbaar terneer geslagen en hoewel ik hem verzekerde, dat wij, naar mijn meening, op dit oogenblik niets meer van onzen geheimzhindgen belager te vreezen hadden, keek hij bij eiken meter, welke wij aflegden, voorzichtig om zich heen als verwachtte hij, dat de man van achter een boom te voorschijn zou springen. Eerst toen wij het bosch verlieten, voelde hij zich wat veiliger, maar de lust in een verkwikkend bad bleek hem door het onaangename avon tuur te zijn ontgaan. Het liefst zou hij on middellijk naar Berlijn zijn teruggekeerd, maar omdat wij daar Sanders toch niet voor zeven uur zouden ontmoeten, liet hij zich tenslotte overhalen in een der restaurants aan het meer een hartversterking te nemen. Toen wij 's avonds aan den maaltijd in en Korsman werden benoemd in een commis sie. die deze reiskas verder zullen propageeren. De heeren Tabak en Rookhuizen werden daaraan toegevoegd. Bij de rondvraag .heeft de heer p. Koets woorden van bijzonderen dank gericht tot het bestuur voor de uitste kende organisatie van den boottocht. De vergadering heeft met deze welverdiende hulde door een daverend applaus haar instem ming betuigd. Hierna volgde sluiting. openbare verkooping Woensdagmiddag werd in Hotel Oud-Mee- renstein in het openbaar verkocht ten over staan van notaris J. H. Bremmers: 1. Een woonhuis aan den Keesdelfsweg no. 14. eigendom van den heer G. Tabak, groot 147 vlerk. M. Hoogste bieder J. Beliën te Beverwijk voor f 2415. Bij afslag gemijnd door den heer D. Teer, alhier op f 100. Koop som f 2525. 2. Een schuur en aanhoorigheden en poort aan het C. H. Moensplein te Beverwijk, groot 268 vierk. M. eigendom van den heer G. C. Tabak. Hoogste bieder D. van Dijk f 710. Bij afslag gemijnd door den heer-Braun op f 180 Opbrengst f 890. Combinatie perc. 1 en 2. staande op f 3415 bij afslag gemijnd door den heer D. Teer op f 160. Koopsom f 3575. NACHTELIJKE BRAND AAN DE SCHANS. CAFé „EXCELSIOR" AFGEBRAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft een felle uitslaande brand gewoed in het café ..Excelsior" van den heer F. Spren- gers aan de Schans no 14 alhier. Het was om streeks 12,45 uur toen enkele nachtelijke voor bij gangers a-ook meenden te bespeuren in het café. Eenige oogenblikken later wees een ros se gloed er op, dat in de benedenzaal een brand woedde, die zeer snel iin omvang toe nam. Ook eenige buren, die nog niet ter ruste waren gegaan, werden door de vuur- verschijnselen opgeschrikt en maakten on middellijk alarm. Het hulpgeroep, dat door de nachtelijke stilte klonk, wees er op, dat de toestand zeer gevaarlijk was. De bewoners van de bovenverdieping, die afzonderlijk ver huurd was werden gewekt en konden zich bij tijds in veiligheid stellen. De politie werd door eenige personen gewaarschuwd, waar na terstond de brandweer voor een uitslaan- den brand gealarmeerd werd. De brand in het café breidde zich met angstwekkende snelheid uit.. Tie 1 uur braken de vlammen door het dak, waarna het liooge perceel in een minimum van tijd één vuurzee vormde. De situatie liet. zich zeer dreigend aanzien en de ontsteltenis der Schansbewoners nam nog toe, toen met een geweldigen knal een koolzuurflesch, welke voor het bier gebruikt wordt, uit elkaar, sprong. Deze slag, die aan een kanonschot deed denken schrikte vele inwoners van Beverwijk uit hun slaap op. Van alle kanten kwamen de menschen toe snellen. Toen de. brandweer, die snel ter plaatse was en spoedig water kon geven, de toestand overzag, bleek haar al dadelijk, dat. van het perceel niets meer te redden viel. De vlammen sloegen aan alle kanten uit en bedreigden in niet geringe mate die belen dende perceelen. Juist bijtijds kon de brand weer ingrijpen, .want op de bovenverdieping van het aangebouwde manufacturenmagazijn „Heidelberg" den detective verslag deden van ons wedervaren, trok deze een bedenkelijk gezicht. „Ik heb jullie niet willen dwingen, Miel, om den dag in Berlijn door te brengen", zei hij, zich voornamelijk tot mij wendend, „maar eerlijk gezegd, heb ik vanmorgen een oogenblik geaarzeld of het niet beter was, dat jullie het plan van dat uitstapje opga ven". Op ons gelaat teekende zich waarschijnlijk een verzoek om nadere opheldering af, want. Sanders vervolgde, terwijl hij zich wat tot ons overboog: „Je zult begrijpen, dat ik deze reis naar Oost-Pruisen niet begonnen ben uit louter nieuwsgierigheid naar de verbor gen schat. Ik verwachtte, dat onze nog on bekende vriend er eveneens prijs op zou stel len zoo spoedig mogelijk in Pr Holland te zijn en ik achtte daarbij de mogelijkheid niet uit gesloten, dat hij zelfs van denzelfden trein gebruik zou maken. Het schijnt, dat ik er met m'n veronderstelling niet zoo heel ver naast ben geweest", besloot hij laconiek. Van Dobben vóelde de opmerking blijkbaar als een verwijt, of althans als een uiting van ontevredenheid over het roekelooze gedrag van zijn Sanders' reisgenooten. „Meneer Sanders", aldus wendde hij zich -tot den detective, „wij zijn in de eerste plaats op reis om het onderzoek in een duistere zaak, die mij zeer na aan het hart ligt, tot een goed einde-te brengen en-daar mijn- van den heer Verlinden was reeds "een bed in brand geraakt. Door kordaat optreden van enkele spuit gasten kon uitbreiding van den brand naar deze zijde worden voorkomen. Met drie stra len op de motorspuit en een op de waterlei ding werd de vuurzee van twee zijden aan gevallen. Massa's water werden in de loeien de vlammen geworpen en gelukkig kon ai spoedig worden geconstateerd, dat voor uit breiding van den brand niet behoefde te worden gevreesd. To-eon met donderend ge raas het dak instortte was de hardwerkende brandweer de situatie volkomen meester. Intusschen had zich het gerucht verspreid, dat in het perceel nog bewoners van het café waren achtergebleven. Niemand laad den caféhouder en zijn vrouw uit het huis zien komen, evenmin konden de buurtbewoners omtrent de men- ,schen inlichtingen verstrekken. Het duurde geruimen tijd, voor men de zekerheid had, dat de bewoners bij het uitbreken van den brand niet thuis waren. De caféhouder scheen zich in Amsterdam op te houden, waarheen ook zijn vrouw na het sluiten van het café te ongeveer twaalf uur was ver trokken. Gelukkig vielen dus geen slachtoffers te betreuren. Tegen twee uur nam de brand snel in om vang af. Zienderoogen won de brandweer terrein.' De vuurgloed werd stee-cis minder' en tenslotte kon de motorspuit worden stop gezet. Van het café was niets meer over dan de muren. Het perceel was volkomen door het vuur vernield. De voorgevel, die het in het heetst van -den strijd zwaar te verduren had, bleek een ernstig gevaar voor instorten op te leveren, zoodat tot slooping moest wor den overgegaan. Dat was niet zoo eenvoudig. Een moedige brandweerman wist een t-ouw om den top te bevestigen en met vereende krachten kon de gevel worden neer-gehaald. De politie had de noodige voorzorgmaatrege len getroffen, zoodat het publiek op veiligen afstand werd gehou-den. Tegen drie uur in den morgen was de rust op de Schans weer wat teruggekeerd. Eén in het café staand groot orchestrion werd mede een prooi der vlammen. Omtrent de oorzaak van den brand kon men niets positiefs vaststellen. Evenmin konden inlichtingen worden ver kregen over verzekering enz., al ligt het ver moeden voor de hand. d~'; gebouw ei inven taris wel verzekerd zullen zijn. De brandweer onder leding van haar com mandant den heer Blom is zeer actief opge treden en verdicht daarvoor een' woord van hulde, evenals de nachtdienst der politie, die terstond de noodige maatregelen nam toen h:t bericht van den brand b - r bereikte. VOETBAL ij. f. c. nieuws. Zaterdagmiddag 4 uur speelt IJ. F. C. haar laatsten nederlaagwedstrijd tegen Kinheim. Ongetwijfeld zal het een spannende wed strijd worden. IJ. F. C. verschijnt als volgt: Van Urk, J. Dalmeyer, de Graaff, L. Post, J. Jochems, J. van S-trien, J. Smit, Groen, J. Blikhoff, P. die Jong, Kist de Ruyter. Reserve: F. Rets en J. Mors. compagnon en ik u verzocht hebben bij dat onderzoek de leiding op 'u te willen nemen, daar spreekt het vanzelf ik meen hier mede namens den heer Wils te mogen spre ken dat wij ons in de eerste plaats haar uw aanwijzingen hebben te gedragen. Weest u dus zoo goed geen consideratie te gebrui ken, wanneer wij in onze lichtzinnige on schuld een oogenblik vergeten, dat wij niet voor ons genoegen op reis zijn Ik geef u de verzekering, dat wij ons, wanneer het belang' v-an de zaak dat meebrengt, gaarne geheel aan uw leiding zullen onderwerpen". Sanders glimlachte. „Ik constateer met genoegen, dat ik met een paar gehoorzame kinderen uit ben", zei hij. „Maar zóó" moet u mijn opmerking van zooeven'niet opvatten. De heer Wils kent mij- lang genoeg om te weten, dat ik er heus'eh geen doekjes om zal winden, wanneer ik meen iets van mijn medewerkers te moeten egphen Vanmorgen echter was het een ander "geval. Eerlijk gezegd, was ik werkelijk blij jullie oei- dên een oogenblikje kwijt te zijn, omdat mijn bezoek aan het Polizeiprasidium nu eenmaal geen uitstel kon lijden, maar anderer zij ds achtte ik me met dit uitstapje niet. ge heel ontheven van de verantwoordelijke taak welke ik vrijwillig op me heb genomen door' met u beiden op reis gaan. Laten we du dankbaar zijn, dat de "aanslag van onzen ge- heimzinnigen onbekende geen ernstige gevol gen heeft gehad. Voor het overige zullen we Onder begunstiging van zeer mooi zomer weer werd Donderdag in de Marquettelaan de jaarlijksche kortebaan-draverij gehouden. De baan verkeerde in uitstekende conditie en is zeker een der beste korte banen van Nederland. Alleen zal het bestuur goed doen in het vervolg vooral bij start en finish voor een dikkere zandlaag te zorgen. Sommige paarden kunnen op het asfalt moeilijk weg komen en houden eerder terug, dan dat zij zich vlot in de course werpen. Het publiek, dat in grooten getale was opgekomen heeft van een spannenden strijd genoten, waarbij de uitslag langen tijd twijfelachtig was. Nog voor den aanvang van de course, maar na de loting, werden vijf paarden teruggeno men, o.a. ook Sister Patrick van den heer Klarenbeek en Baron Silvester. De eenige manier schijnt te zijn, om de handicap maar geheim te houden tot de loting. 17 paarden verschenen aan den start, waar de heer Vaan drager de vlaggen hanteerde. Reeds in den eersten omloop moesten sommige koppaar- den alles geven, om zich te handhaven. Wij herinneren bijv. aan de nek aan nek race van Fanfare en Lady Bond, die zich in drie ritten de meerdere toonde. De hoofdprijs van de Beverwij ksche paardenverloting „Sally Harvester" had voor de zooveelste maal bij de loting Fortuna weer eens tegen zich. Sally kreeg 10 M. te geven aan Queen Ethel, die in drie ritten liggen bleef en niet meer te passeeren bleek te zijn. Pieternel, eveneens uit Beverwijk was stil staand paard en kwam fit in den tweeden omloop. Queen Ethel bleef haar in drie rit ten de baas. Petition sloeg in twee ritten Fanfare, Lady Bond zegevierde over Miss Zelda Peter en de tweede dag van het volksfeest. Deze dag begon met een groote o-ptocht van af het raadhuis. Om half tien arriveer den hier de verschillende -deelneemsters en deelnemers. Voorafgegaan door het fanfa- zeker niet verzuimen hieruit leering te trek ken. Wij weten.nu tenminste, dat onze gan gen worden nagegaan en dat de man, dien wij meenden te achtervolgen, maar die in werkelijkheid achter ons aan is, niet voor een moord terug deinst. Dit overwegende, lijkt het me zeer waarschijnlijk, dat ik voort aan geen toestemming tot dergelijke trips meer zai kunnen geven". „U hebt onze toezegging tot volledige on derwerping aan uw eischeh", besloot van Dobben, nog steeds in het meervoud spre kend, waarom ik onwillekeurig moest lachen, omdat ik die toezëgging mijn vriend reeds voor jaren gedaan had. Ik achtte het echter niet noodig mijn reisgenoot hierop opmerk zaam te maken Mijn verhouding tot den de tective zou ook voor hem spoedig genoeg aan het licht treden. „Prachtig!", antwoordde Sanders. „Voor- loopig zal ik die eischen echter niet te hoog stellen. Ik denk, dat de heeren er geen be zwaar tegen zullen hebben vanavond de reis naar Preussisch Holland met mij voort te zet ten Het lijkt mij het beste voorloopig de po litie buiten het avontuur.in Wannsee te la ten. Wanneer we van een en ander aangifte doen berokkenen we ons zelf slechts last. Het gevolg is natuurlijk een urenlang verhoor, waardoor we zeker niet vóór morgenochtend zullen kunnen vertrekken, terwijl eenig re sultaat niet te verwachten is. In het gunstig ste geval zouden we een ontijdige arres- HEEMSKERK. Uniform over Janet Harvester. Gretchen H. was stilstaand paard. In den beslissenden omloop werd een felle strijd gestreden. Queen Ethel sloeg in twee ritten Gretchen, doch moest voor Lady Bond, die dezen middag uitstekend ging en geen fout heeft gemaakt, de vlag strijken. Uniform zegevierde over Petition, wier eigenaar met dien van Gret chen H. den vierden prijs ad' f 25 deelde. Een prachtige strijd ontspon zich nu om de hoogere prijzen. Lady Bond had „de beenen" vol aan Uniform,'die in de laatste rit niet vlak bleef. J. van Leeuwen Jr. reed Lady ter overwinning. Uniform kampte tegen Queen Ethel om den tweeden of derden prijs, Zij bleef in de meerderheid en beliep in deze course dus de plaats. Eerst tegen zeven uur was de draverij ge ëindigd. De volledige uitslag luidde: 1. f 300 Lady Bond, eig. A. C, y. d. Veen te Haarlem, berijder J. van Leeuwen Jr. 2. (f 150) Uniform, van J. Borst te Castricum ber. Jb. Borst. 3. (f 50) Queen Ethel van P. G. Bakker, ber. J. v. Leeuwen Jr. fin de be slissing reed de eigenaar). 4. (f 25) gedeeld door eig. van Petition van D. Beets en Gret chen H. van H. J. Silver.- Na afloop van de course heeft burgemees ter W. Vreugde met een toepasselijk woord voor het gemeentehuis de prijzen uitgereikt. Den heer A. C. v. d. Veen, de'eigenaar van het winnende paard Lady Bond, werd nog een zilveren beker overhandigd, aangeboden door het agentschap dé A'm'stel-Brouwerij, firma J. H. de Swart én Co. te Beverwijk. Hiermede behoorde de .uitstekend geslaag de draverij weer tot het verleden. De feest vreugde in Heemskerk duurde echter nog tot diep in den avond voort. recorps „St.-Cecilia" trok de stoet bestaande uit versierde auto's, wagens, fietsen enz. door het dorp. In verband met de groote deelname werd een grootere route gemaakt dan aanvankelijk de bedoeling was, nl. Marquettelaan Rijks straatweg, Maerten van Heemskerck,straat. Teruggekeerd voor het raadhuis, maakte de heer H. J, H. Bergfeld door middel van de luidspreker installatie de beslissing van de jury bekend. De le prijs ad f 10 werd behaald door den zoon van den heer G. de Ruyter met De Hollandsche Leeuw op versierde driewielfiets, 2e prijs f 7.50 H. van Tunen met versierde sneltax, 3e prijs f 5 mej. Outenaar, 4e prijs f 5 Jo en Arie Wen tinck met oud-Hollandsche sjees en kleederdracht, 5e prijs Lena de Wildt en Jan de Ruyter. oud-Hollan-dsche kleederdracht en 6e prijs f 1.50 A. Smit met versierde fiets. De deelnemende vereenigingen kwamen niet voor een prijs in aanmerking, doch be haalde de volgende punten: 1. De winkeliersvereniging met een wagen met groote vuurtoren en toepasselijke spreu ken, 35 punten. 2. De Heems-kerksche Zwem- club, versierde wagen met meisjes, 34 punten. 3. Een Jonge Wacht-groep op gepavoiseer- de wagen, 27 punten. 4. Voetbalvereenigïng, wagen met groote bal en het jongste elftal, 25 punten; 5. R. K. Volksbond, wagen met vaandel enz. en het bestuur, 24 punten. Aalgrijpen voor meisjes: 1. Jo Slinger, 2. Aagje Beentjes, 3. Coosje Kloes, 4. Gradda Beentjes, 5. Guurte Beentjes 6 Marie Rozing,. 7. Jannie Huisman. Balhappen voor jongens: 1. Dirk Kos, 2. Lou Beentjes, 3. Jan Bakker, 4. Arie Butter, 5. Nelis Diemeer, 6. Maarten Butter, 7. Henk Burger, 8. A. de Munk. Bioscoopvoorstellingen. Om 2 uur werden de schoolgaande meis jes en om 4 uur de jongens op een bioscoop voorstelling vergast in het verenigingsge bouw. .Beide keeren was de zaal vol. UITSTAPJE VOOR DE OUDJES. Woensdag hebben de mannelijke verpleeg den van het St. Jozef gesticht, die arbeid ver richten in den „corvee-dienst" met een der regenten een uitstapje gemaakt naar Amster dam. De oude heeren hebben een genot-vollen dag gehad en bezochten o.m. Artis. tatie van den man, dien wij zoeken, in de hand werken en dat ligt zeker wel in de laatste plaats in onze bedoeling. We gaan dus vanavond nog door; ik heb plaatsen in den slaapwagen voor ons drieën besproken, zoo dat we wanneer onze geheimzinnige vriend ons vannacht althans met rust laat mor gen vroeg op de plaats van bestemming kun nen zijn". Daarbij bleef het en ruim een uur later 'oraken wij op om het tweede deel van onze reis te aanvaarden. Nieuwe avonturen. Het aantal reizigers dat in station Frie- drichstrasse op den nachttrein naar Königs- berg wachtte, was niet bijzonder groot en wij veroverden dan ook zeer gemakkelijk een plaatsje in een nog geheel leege coupé. De vreugde hierover werd echter getemperd door het vooruitzicht, dat wij reeds zeer spoedig den slaapwagen zouden opzoeken, welke wij dan waarschijnlijk niet meer voor den vol genden ochtend zouden verlaten. In Elbi-ng, waar wij reeds om 7 uur moesten aankomen, zouden we den D-trein verwisselen tegen het lokaaltje, dat ons naar het, daarvan slechts eenige kilometers verwijderde stadje Preus sisch Holland zou brengen. Geen van ons drieën was bijzonder spraak zaam. De voortreffelijke maaltijd in „Heidel- berg" werkte min of meer slaapverwekkend! Vijf-en-dertig jaar geleden, 6 Sevt. 1898, 11 uur. Koningin - Wilhelmina, gevolgd door de vier oudste adjudantendie den zwaren her melijnen koninklijken mantel dragen, en door de grootmeesteres der Koningin, begeeft zich van het Paleis op den Dam naar de Nieuwe Kerk, ivaar de inhuldiging plaats heeft en Zij den eed op de Grondwet aflegt.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5