OPSPORING VAN HARINGSCHOLEN MET EEN ECHOMETER. De schat in 't oude Holland IjMUlDER COURANT. ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK VERBOUWING in luxor theater BOüW VAN EEN NIEUWE CABINE. ne voorschriften voor de inrichting van de bioscooptheaters, in het bijzonder wat de vei- lizheid betreft werden in April 1932 belang rijk uitgebreid en gewijzigd. Vooral de plaat- g van de cabines werd nauwkeurig om- fchreven en daarvoor gelden strenge bepa lingen. Het lag voor de hand, dat de vele ratines, die niet aan de nieuwe eischen volde - Sen niet in een „hand-omdraai" waren te ver- heteren. De veranderingen, die in onze plaat selijke theaters noodzakelijk werden, waren van ingrijpenden aard en eischten ook tame lijk groote financieele offers. De mogelijkheid was echter open gelaten, om door het verlee- «en van uitstel, de oude toestand nog eeni- cen tijd te bestendigen. Voor Luxor-Theater werd dit uitstel b.v. reeds tweemaal verleend. De tegenwoordige directie, gevormd door de heeren Hoseck, heeft nu echter besloten tot de noodzakelijk geworden verbouwing over te gaan. De tegen woordige cabine, welke op het balcon en dus in de bioscoopzaal is geplaatst, mag primitief heeten. Wij wijzen b.v. op de ijzeren ladder, die de operateurs moeten beklimmen, om hun werkplaats te bereiken, op den ingang van de cabine in de zaal, op de gebrekkige kijk en projectievensters. Aan den heer H. Mey- ran, architect alhier, werd het ontwerp en de leiding van den bouw eener nieuwe cabine opgedragen. Volgens dit project komt de nieuwe cabine in den foyer en zal ten deele boven het dak daarvan worden uitgebouwd. Het spreekt vanzelf, dat zij aan de eischen ton volle zal voldoen. In de eerste en voornaamst plaats wordt de nieuwe cabine van brand vrij materiaal opgebouwd. De wanden zijn van aerocrete gasbetonsteen, een zeer lichte en toch geluiddempende bouwstof. Deze laatste eigenschap zal ook den dub belen vloer van twee lagen beton, gescheiden door celoten-platen, hebben. Een trap in den foyer geeft over een portaal toegang tot de cabine. Onder de cabine zal het buffet wor den geplaatst zoodat in den foyer zelf geen ruimte verloren gaat. De afmetingen van de nieuwe cabine zijn 5 bij 3 bij 3.25 M. De noodverlichting in het theater wordt eveneens in overeenstemming met de nieuwe eischen gebracht. Boven iedere deur komt een transparant voorzien van het opschrift „nood uitgang", voorzien van een rood© lamp. Dank zij een vernuftig systeem zal het noodlicht, wanneer een storing in d© stroomlevering zou optreden, toch blijven branden. In zoo'n geval gaat het licht automatisch branden op accumulatoren. Naast deze verbeteringen zal ook het pro- jectlelicht door het aanbrengen van nieuwe lenzen belangrijk aan scherpte winnen. Bo vendien wordt door den grooteren afstand tusschen tooneel en cabine de hoek van licht toval grooter, zoodat het doek minder schuin fcoiiit te staan. Eö belangrijke verbetering betreft de ac- ©•{iek in de zaal. Het geluid werd tot nu /«altijd gebroken door de op het balcon jtonde cabine. De resonatie werd daardoor ten eenenmale sterk verminderd. Het balcon blijft nu vrij, zoodat de geluidsgolven geen hinderpaal meer ontmoeten. Het werk zal ongeveer een maand tijd ver- gen. Aan den aannemer J. M. Tromp, Klooster straat alhier, is de taak opgedragen deze in grijpende verandering tot stand te brengen, zonder dat de voorstellingen worden onder broken. Het plan van uitvoering is daar ge heel op berekend. Uit de bovenstaande bijzonderheden blijkt wel, dat het Luxor-Theater een groote ver andering, die tevens belangrijke voordeelen biedt, zal ondergaan. De bezoekers zullen deze energieke daad van de directie ongetwijfeld op hoogen prijs stellen. CONCERT De St. Jozef-Harmonie zal Woensdagavond èen concert geven in de muziektent op het C. H. Moensplein. VERGADERING „ROOD WIT" De Supportersvereniging „Rood-Wit" van de Voetbalvereeniging „Beverwijk" houdt Maandagavond haar jaarvergadering in het café van den heer Vessies aan den Alkmaar - schenweg. In deze bijeenkomst zal o.m. een bestuurs verkiezing moeten plaats hebben, zoodat het bestuur alle leden ter vergadering verwacht. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving het navolgende ten geschenke: Van mej. M. W. Capelle, 6 antieke thee lepeltjes met versiering; van den heer E. Roderkerk, een foto van het Assumer Tolhek uit het einde der vorige eeuw: van den heer J. P. G. Wesselingh, een gevel steen en twee hoeksteenen Anno 1622, af komstig van het voormalige huis aan de Bree- straat, perceel No. 160; van den heer J. J. Warners, een antiek tin nen doosje; van den heer J. Kelder, twee antieke wand versieringen uit kurk vervaardigd, twee an tieke kunstig geschreven echtelijke raadgevin gen en een ouderwetsche doos met losse poëzie-albumbladen. de harddraverijen VEEL INSCHRIJVINGEN. Voor de a.s. Donderdag alhier te houden harddraverij waren Vrijdagavond reeds 23 paarden ingeschreven. De beste korte-baan- dravers zullen den strijd tegen elkander aan binden. Onder de ingeschreven paarden be vinden zich ook Sally Harvester" en „Rent- ner", door het bestuur der Harddraverijver- eeniging resp. als eersten en tweeden prijs aangekocht voor de Beverwijksche Paarden verloting. ESPERANTO-NIEUWS. Het bestuur van de plaatselijke Esperanto- club verzoekt ons opneming van het volgende: Wij hebben den tijd gekend, waarin men over het Esperanto sprak als over iets dat in teressant was, waarmee je grappige en aan gename ervaringen kon opdoen. Het gebeurde n.l., dat men, Esperantist zijnde, door een Esperantist uit China of Rusland aan het in signe herkend werd en dat deze twee overigens geheel vreemde menschen uit verschillende werelddeelen toch met elkander konden spre ken en van elkander konden leeren. Maar uit dit stadium van zekere persoonlijke genoegdoening is het Esperantisme al lang beland in het stadium van de nuttigheid. Men begint meer en meer te voelen de groote be- teekenis van een algemeene wereldtaal. Lang zamerhand wordt de tijd rijp, dat het Espe ranto overgaat van dit stadium der nuttig heid in dat van de noodzakelijkheid. Ter sta ving van deze beweringen diene; China. De Chineesche politie-officieren, die van de politieschool te Hankau naar Wee- nen komen om daar 2 jaar te studeeren, lee ren daar o.m. Esperanto. Zweden. Daar weet men van aanpakken. Volgens een statistiek werden in 1932 ver kocht 10.530 leerboeken, 4000 schriftelijke cur sussen, 3000 woordenboeken en 17.000 brochu res met het esperanto-sleuteltje (esp. woor denboekje bevattende de volledige gram- maire). Frankrijk. Het Algemeen Vakvereenï- gings Verbond, dat ongeveer 1 millioen leden telt, waaronder 80.000 onderwijzers, heeft in haar kaderscholen een esperanto-cursus op genomen. Japan. Een Europeesche esperantist, vertegenwoordiger van de religieuze secte Oomoto, heeft in Japan een propagandareis va-n 6 maanden ondernomen. Hij heeft een honderdtal spreekbeurten vervuld voor meer dan 10.000 luisteraars. Een 50-tal bladen maakte melding van deze reis. De leider van de Japansehe Nationale Partij, burgemeester van Tokio, heeft door de radio het Esperanto aanbevolen als de eenige inter nationale taal. Jukio Oraki, ex-minister van Japan, die thans in Londen verblijft, schreef in het Soc. Dem. blad „Kaizo" een artikel, waarin de hui dige problemen van Japan worden becriti- seerd. In dit artikel vestigt hij o.m. de aan dacht op Esperanto en in een krachtig plei dooi dringt hij aan op toepassing van Espe ranto als internationale taal. PRIJSVRAAG KONINGINEDAG. Evenals vorige jaren had de Vereeniging „Koninginnedag" in het programmaboekje een prijsvraag uitgeschreven, waaraan de jeugd van Beverwijk en Wijk aan Duin kon deelne men. Het bestuur is i£et het vaststellen van den uitslag gereed gekomen. Zij luidt als volgt: le prijs f 7.50 Tilly van Kruisselbergen, Stumphiusstraat 12, Beverwijk; 2e prijs f 5 Ph. G. Scholz, Akerendamlaan 22, Beverwijk; 3e prijs Annie Jansen, Galgenweg 15, Bever wijk; 4e prijs f 3 Marie Schoonenberg. Oude Alkmaarscheweg 97, Wijk aan Duin: 5e prijs f 2 L. van Wijngaarden, Bloksteeg 29, Bever wijk; 6e prijs f 1 H. Zonneveld, Alkmaarsche weg 58, Wijk aan Duin. De prijzen kunnen vanaf heden, Zaterdag bij den heer D. M. G. Botterop, Breestraat in ontvangst worden genomen. KENNEMER WANDELCLUB De Kennemer Wandel Club zal Zondag deelnemen aan den 30 K.M. marsch, georgani seerd door de Haarlemsche Wandelsportver- eeniging „Dudok de Wit". De deelnemers ver trekken Zondagmorgen te half negen vanaf het café „Suisse" per rijwiel naar Haarlem. VERGADERING V .V. V. De eerste ledenvergadering der V. V. V. wordt gehouden op Vrijdag 15 September in café „Flora". De agenda luidt: 1. Opening. Notulen. 2 Vaststelling reglement. 3. Bestuursverkiezing. 4. Rondvraag, enz. Deze vergadering is voor een ieder toe gankelijk. DE VERLOTING DER HARDDRAVERIJ - VEREENIGING Naast de twee hoofdprijzen voor de verloting georganiseerd door de Harddraverij vereeni ging „Beverwijk en OOmstreken" heeft het bestuur bij verscheidene plaatselijke winke liers ook talrijke andere fraaie prijzen aang kocht, die in de étalages zijn te bezichtigen. In den loop der volgende weken zal daarme de worden voortgegaan. HEEMSKERK BEVOLKING. Ingekomen personen: Ger. H. Diils, her bergvader, Tolweg 9, van Amsterdam. Vertrokken personen: Mej. M. Th. C. van Benthem, zonder beroep, van Marquetbelaan 2 naar Bergen; mej. A. Kanis, dienstbode, van Rijksstraatweg 3 naar Wijk aan Zee en Ruin; mej. C. M. Rijs, dienstbode, van Muil- manslaan 3 naar Gastric umCorn. Baltus, arbeider, van Oosterweg 11 naar Castricum. MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer ondier- het vee breidt zich steeds meer en meer in deze ge meente uit. Deden zich vorige week 3 geval len voor, thans bedraagt dit aantal reeds 13. Gelukkig voor de betrokkenen schijnt de ziekte niet van er-nstigen aard te zijn. A. D. O. Het eerste elftal speelt Zondag een vriend- schappelijken wedstrijd te-gen „Zwaluwen". Plet twee-de komt uit tegen Santpoort III. Beide wedstrijden op 't A. D. O.-terrein. Daar 't programma der nederlaagwedstrij den niet meer voor de competitie afgewerkt kan w-orden, heeft het bondsbestuur toestem ming gegeven dit in het voorjaar van 1934 voort -te zetten. IJMUIDEN. De ervaringen van een Engelschen trawlerschipper. Er is in den laatsten tijd heel wat geschre- ven over het gebruik van den echometer (Marconi echo-dieplood) ten dienste van het opsporen van visch. Sommige verhalen, die de ronde deden waren vrij fantastisch en al hoewel er wellicht grond van waarheid in zat, kan men wel aannemen, dat de lust tot sen satie een groote rol speelde. In The Fishing News verhaalt een trawler- schipper thans van zijne ervaringen, opge daan tijdens het uitoefenen der haringvis- scherij in een tijd van drie maanden. Zijn schip, de „Violet and Rose" bezit een echo meter van het Noordzee-type, die speciaal is geïnstalleerd voor het opsporen van haring scholen. Wij hebben reeds eerder een uitvoerige be schrijving gegeven van dit laatste snufje der technische wetenschap. Deze instrumenten berusten op de omzetting van een electrische trilling met behulp van een in den bodem van het schip aangebrachten projector in een ultra-sonore geluidstrilling, die met een snel heid van 1500 M per seconde zich naar den zeebodem voortplant, als echo weer wordt opgevangen en vervolgens weer wordt omge zet in een electrische trilling. De diepte wordt afgelezen op een schaal. De echometer aan boord van de „Violet and Rose", verbelt de schipper, is veel gevoe liger dan de gewone echometers en elk voor werp, dat zich in de baan der benedenwaart- sche trillingen bevindt, zendt een deel dezer trillingen terug, hetgeen op het instrument wordt aangegeven. Een school haringen, die zich bijv op 15 vadem diepte onder het schip bevindt, geeft een reactie op het toestel, ter wijl de trillingen, die door de school tot den bodem gaan, de diepte op het toestel aan geven Men zou geneigd zijn, hieruit af te lei den, dat het haring visschen met behulp van dit toestel een eenvoudig kunstje is gewor den, maar door de eigenaardige gewoonten dezer vischsoort is het zoo eenvpudig niet. men moet er wel aan denken, dat de echo- meter geen toestel is, voor dit doel speciaal gebouwd. Het hoofddoel is het bepalen dei- diepte. Na drie weken visschen, toen het vaartuig vele honderden mijlen tusschen North Shields en The Reef had rondgevaren en geen enkele haring was opgespoord, werd het duidelijk, dat er iets haperde. Ofschoon er over dag geen spoor van haring was te ontdekken, werd opgemerkt, dat de meeste nachten, na dat de netten waren geschoten, het toestel aangaf, dat tusschen de aanduidingen van vijf en vijftien vadem diepte aanteekeningen op het toestel voorkwamen. En deze diepten kwamen overeen met die waarop de vangst van dien nacht zoo ongeveer gedaan werd. Dit deed vermoeden, dat door een andere ge woonte overdag, de haring niet door het ap paraat kon worden waargenomen. En dit kon niet anders zijn oorzaak vin-den dan in 't feit, dat de haring over dag bijna niet trekt. Het is niet noodig, hier uit te weiden over de gewoonten van de haring. Deze visch wordt terecht de meest mysterieuse visch ge Vijf-en-dertig jaar geleden, 6 Sept. 1898, kwart voor elf. De Koningin-Moeder Toegeeft zich in een door aci paarden getrokken rijtuig naar den ingang van de Nieuwe Kerk aan de N.Z. Voorburgwal. De foto toont i Koningin- Moeder, die uit het Paleis naar het wachtende rijtuig gaat. noemd, alhoewel de wetenschappelijke onder zoekingen al veel van dit mysterieuze hebben opgelost. Vast staat, dat de haring overdag zoo al niet stilstaat, dan toch zeer weinig be weegt en dan nog in verspreide gelederen, zoodat het duidelijk is, dat de echometer er heel weinig vat op heeft. Toen in Mei de visscherij onder de kust ter hoogte van Shields begon, werden de resul taten beter, aldus de schipper. Op drie op eenvolgende nachten toen de vangsten be trekkelijk goed waren, werd des avonds voor het schieten de aanwezigheid van haring met het toestel waargenomen. Wanneer des avonds het toestel niet reageerde, was dit voor de bemanning een teeken, dat er des nachts heel weinig gevangen zou worden. En dit kwam ook meestal uit. Midden Juni ging de „Violet and Rose" bij Peterhead visschen. Spoedig na aankomst al daar werd op 18 tot 22 mijl Oost 1/2 Zuid van die haven goed gevangen. Natuurlijk werd deze vischgrond geprobeerd, maar toen het vaartuig tot het invallen der duisternis kruiste in de nabijheid van de vele schepen, die al-daar geschoten hadden, werden geen enkele teekens opgevangen, dat de haring in beweging was. Den volgen-den morgen had de heele vloot ter plaatse zoo goed als niets gevangen! Bij deze gelegenheid echter werd geconstateerd, dat ter plaatse, waar 60 vadem water stond, geregeld aanduidingen op het toestel werden genoteerd, dat de haring dicht bij den zeebodem zwom en wel doordat het lichtteeken een anderen vorm had dan ge woonlijk. Het V-teeken was gebroken en wij der. Sindsdien waren de teekens zeer betrouw baar. Wanneer lichte reacties werden waar genomen voordat geschoten werd, bedroegen de vangsten in den regel 18 tot 25 crans. Een nauwkeurige raadpleging van den echometer eiken avond maakte een vrij betrouwbare schatting van de vangst van den nacht mo gelijk. Resumeer en de komt de schipper tot de vol gende conclusies: 1. Het is mogelijk met behulp van den eehometer scholen haring, die trekkende zijn, waar te nemen. 2. Het is mogelijk nauwkeurig te bepalen, op welke diepte deze scholen zich voortbe wegen. 3. Het is mogelijk eenig denkbeeld te vor men van de dichtheid en de grootte der scholen. WIJK AAN ZEE EN DUIN BOUWEN Door Burgemeester en Wethouders zijn de navolgende bouwvergunningen verleend; aan J. W. Wicherink, tot het verbouwen van een woonhuis aan de Verlengde Vondel laan; aan G. Ruijsenaars te Velsen, tot het bou wen van acht woonhuizen aan de Tulpen laan; aan de Wed. P. P. Langend ijk, te Bever wijk, tot het verbouwen van een pakhuis aan den Arendsweg; aan Th. Winter, te Beverwijk, tot het bou wen van een woonhuis aan de Acacialaan; aan J. Rozemeijer, te Beverwijk, tot het bouwen van zes woonhuizen aan den Hooge Hoflanderweg. MARKTNIEUWS. 8 September. Spinazie per kist 3055 Sla per kist 1540 Postelein per kist 2044 Andijvie per kist 2030 Wortelen per bos 46 Radijs per bos 2 Pieterselie per bos 12 Selderie per bos 24 Prei per bos 78 Bloemkool I per stuk 1014 Bloemkool H per stuk 57 Tomaten per K.G. 613 Uien per K.G. 2 Aardbeien per doosje 3238 Komkommers per stuk 27 Bramen per slof 5060 Frambozen per doosje 24 Doppers per K.G. 2030 Raspers per K.G. 2836 Pronkboonen per K.G. 710 Snijboonen per K.G. 824 Dikke boonen per K.G. 715 Sperc. b. z. dr. per K.G. 810 Trosboonen per K.G. 1316 Druiven per K.G. 2628 Pruimen per K.G. 10—18 Roodekool per stuk 45 Gelekool per stuk 45 Groenekool per stuk 23 1/2 FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 11) Sanders bleek een dergelijk gevaar minder te duchten. Na mij opdracht te hebben ge geven de deur van de coupé te sluiten en de gordijntjes dicht te schuiven, zoodat wij te gen onbescheiden blikken van de gang af, gevrijwaard zouden zijn, nam hij een zakmes °ri daarmee het couvert zorgvuldig open snijden. Het bleek een velletje quarto-post te bevatten, waarop in het Duitsch en eveneens m drukletters eenige regels waren geteekend. Sanders las ze hardop voor en vertaald luidde de inhoud ongeveer als volgt: Mijnheer! Ik raad u dringend deze reis af te breken on aan het eerstvolgende station den trein te verlaten om naar Holland terug te keeren. Hot schatgraven uit winstbejag is een ver- loeilijk -werk. De verdwenen documenten zijn thans in het bezit van iemand, die er voor zal waken, dat de schat niet. in verkeerde handen komt. „Veel wijzer worden we hierdoor niet", meende van Dobben, die met een zucht van verlichting het eerst het zwijgen verbrak, dat na het lezen van het briefje was inge treden. „Dat zal de bedoeling van den schrijver ook wel niet geweest zijn", antwoordde San ders op even ernstigen toon. „In ieder geval weten we nu, dat de vijand zich bij ons in den trein bevindt", waagde ik eenigszins schuchter op te maken. „Sinds het Lehrter Bahnhof heeft de trein nog niet ge stopt en ik weet bijna zeker, dat toen de brief daar nog niet lag". „Als we nu n-og wisten, wie die vijand is, waren we dus klaar", zei Sanders en in zijn toon lag zooveel ironie, dat ik mij zelf ver- wensch-te deze conclusie niet voor mij te heb ben gehouden. Na mijn jarenlangen omgang met den detective had ik trouwens kunnen weten, da-t deze er prijs op stelde niet ge stoord te worden, wanneer een of andere raadselachtige kwestie zijn aandacht in be slag nam. Ik zweeg dus verder en gaf van Dobben door een knipoogje te kennen datzelfde te doen. Minstens een kwartier lang bleef het nu stil in de coupé. Sanders staarde naar bui ten, waar sombere silhouet-ten van hoornen, huizen en telegraafpalen door he-t licht van den voortsnellenden trein even uit -de duister nis opdoemend, voorbij flitsten. Om mij een houding te geven, had ik mijn krant weer opgenomen, maar mijn gedach ten hielden zich bezig met den inhoud van het briefje, dat op zoo geheimzinnige wijze op de bank tegenover mij was gedeponeerd. Van Dobben had de oogen gesloten, alsof hij sliep, maar toen Sanders plotseling begon te spreken, vloog hij met een ruk overeind en bleek alle slaap geweken. „Tenslotte hebben jullie beiden gelijk", be gon de dective, alsof er geen kwartier, doch slechts een seconde verloopen was tusschen onze opmerkingen en het moment, waarop hij het woord nam. ,Veel wijzer maakt het brief je ons niet en de mogelijkheid is inderdaad niet uitgesloten, dat onze vijand zich nog in den trein bevindt. We zouden uit het epistel ook deze gevolgtrekking kunnen maken, dat die vijand geen landgenoot is. Daarentegen schijnt hij mij ook geen Duitscher te zijn De stijl is niet onberispelijk en hier en daar heb ik zelfs een taaifoutje ontdekt. Zelfs een Duit scher, wiens onderwijs alles te wenschen heeft overgelaten, zou er waarschijnlijk niet toe komen het woord „dringend" in het Duitsch met een t te schrijven en „der Zug" inplaats van „den Zug". Iemand, die zich be zig houdt met een misdrijf als dit, zal zeker ook niet geheel onontwikkeld zijn. Aan den anderen kant is het ook niet onmogelijk, dat de man ons slechts tracht wijs te maken, dat hij geen Hollander is, want juist een landgenoot zou misschien wel in de eerste plaats in staat zijn de fouten te maken, die ik hier genoemd heb. Tenslotte tracht de schrijver ons te suggereeren, dat hij laten wij zeggen terwille van de wetenschap tot het ontvreemden van de documenten is ge komen. Dat meen ik althans uit zijn opmer king „het schatgraven uit winstbejag is een verfoeielijk werk" te mogen opmaken. Hij wil daarmee waarschijnlijk zeggen, dat slechts schatgraver!) uit overwegingen van weten- schappelijken of geschiedkundigen aard ge tolereerd is. Ik behoef u zeker niet te vra gen, meneer van Dobben", besloot hij, zich tot den makelaar wendend, „of u aan het verstrekte advies gevolg wenscbt te geven?" „Meneer Sanders", antwoordde de aange sprokene, bijna plechtig, „ik heb al eerder ge- gelegenheid gehad u te verzekeren, dat ik me geheel aan uw leiding onderwerp. Waar schijnlijk gevoelt u op dit oogenblik wel aller minst lust om het onderzoek er aan te ge ven en dan spreekt het vanzelf, dat ik er precies zoo over denk „Prachtig", prees Sanders. „Laten we dan nu eerst eens overleggen, wat ons voor de zen nacht te doen staat. Hoewel ik betwijfel, of wij daar veel succes mee zullen hebben, dunkt het me niet ondienstig, dat wij het althans doen voorkomen, alsof wij aan de waarschuwing van den onbekenden schrij ver gevolg geven door aan het eerstvolgende station den trein te verlaten. Wij zullen dan trachten ongemerkt den slaapwagen te be reiken. Nogmaals: eenig resultaat verwacht ik van deze handelwijze niet, maar wij zullen in ieder geval goed doen het zekere voor het onzekere te nemen. Ook wanneer deze, wat plompe list mislukt, zal men ons vannacht wel met rust laten. Èen slaapcoupé dunkt me is niet de geschiktste plaats voor het plegen van een aanslag, maar waar de ervaring ons geleerd heeft, dat ook in dit geval voorzich tigheid de moeder van de porceleinkast is, dunkt het me het beste dat ik den heer van Dobben vannacht weer gezelschap houd". „Het zal me een bijzonder genoegen zijn", zei deze glimlachend. Sanders ging op deze scherts echter niet in. „Wij moeten goed begrijpen", zoo ver volgde hij, „dat onze achtervolger het in de eerste plaats op u gemunt heeft, meneer van Dobben. Vandaar, dat ik u hierbij tevens de belofte zou willen afdwingen u voorloopig niet alleen ergens te vertoonen". 'De makelaar scheen dit nogal vermakelijk te vinden. Lachend gaf hij de verzekering, dat hij Sanders of mij steeds tijdig zou ver zoeken hem te vergezellen, wanneer hij voor nemens was zijn neus buiten de deur te ste ken, een belofte, waarmee de detective, zij het dan, naar het mij voorkwam min of meeï

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5