Persil blijft Persil V Waarom ik voor stoffen uitsluitend Persil Inderdaad, 9 m B ook voor fijne stoffen VOETBAL. De voorbereidingen voor het a. s. seizoen. DAMRUBRIEK Persil heb ik altijd in huis. Het spaart de wasch en is zuinig in het gebruik. Waarom zal ik dus een ander waschmiddel koo- pen? Ik ga mijn geld niet Verspillen. 2- Persil geelt mij het groot ste gemak, omdat ik het koud kan oplossen en er koud mede kan was- schen. Ik bespaar tijd en geld, omdat ik geen heet water noodig heb. 3- Persil is niet alleen een voudig in het gebruik, maar ook hygiënisch, want het bezit waarde volle desinfecteerende eigenschappen. 4- Voor het wasschen van 5- Ik benut dus, als zuinige gekleurde en fijne stoffen, neem ik een volle eet lepel Persil op 2 Liter koud water. Eerst oplos sen in een beetje koud water tot een papje, zonder klonten. huisvrouw, ten volle alle voordeelen, welke Persil mij biedt. Ook de reserves van beide clubs spelen a.s. Zondag een oefenwedstrijd. Deze begint te twaalf uur eveneens op het E.D.O.-terrein. E.D.O. 2 komt als volgt uit: De Waard, J. Steffens, v. Weeren, Jansen, Vreenegoor, J. Koene, Notrot, v. Gèemerx, Riethof, H. Koene, Veen. DIE SPAERNE-BEKER TOURNOOI. Men schrijft ons: A.s. Zondag hebben op het Haarlem-ter rein de eindstrijden plaats van dit door Haarlem georganiseerde tournooi. Te één uur spelen Stormvogels en Haarlem om den derden en vierden priis. De rood- broeken zullen ongetwijfeld prijsstellen om tot een beter resultaat te komen, dan op den eersten dag van dit tournooi. Een interes sante wedstrijd mag dan ook worden ver wacht. Te drie uur volgt dan de eindstrijd Velo- citas^-'t Gooi. De Noordelijke kampioenen komen opnieuw met hun sterkste elftal en na hun fraai spel op j.l. Zondag zal voor dit hernieuwde uitkomen tegen het pittige ^ftal van 't Gooi ongetwijfeld groote belangstel ling bestaan, een belangstelling waarop de Groningers zeker recht hebben. Het Haarlem-elftal is voor a.s. Zondag ge wijzigd. De vleugel KammeijerVan Pola- nen is in eere hersteld. Schornagel neemt thans de spilplaats in. Iseger is geblesseerd, waardoor Oldenburg, rechtsbuiten en De Winter middenvoor komt. De opstelling is: Kaan, Van den Berg, Huijsmans, De la Mar. Schornagel, Vreeken, Oldenburg, Verwaal, De Winter, v. Polanen, Kammeijer. E. Oitermonn Co.'s Hondel Mij. N.V., Amsterdam. Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht. (Adv. Inges. Med.) de voorkeur aan 3228 geeft omdat men ge makkelijker de opening van de negen openin gen vindt die het damspel ons biedit. Wij spelen thans het Hollandsche verder (let op t begin). Zwart aan ziet heeft voor zettingen in 1420 en 2126, waarvan 2126 de provoceerende en 14—20 de symmetrische is. 2126 is de beste voor zwart waarna wit 4439 moet spelen en de uitruil 26x37 42x31 toe moet laten. Met 4137 zou wit een op sluiting aan den langen vleugel toelaten., die nadeelig is omdat wit in den afvoer van schijven aan den langen vleugel wordt be lemmerd en dus vroeg of laat wel over veld 22 gespeeld moet worden, waarna zwart de omsingelingstakitiek door 1217 kan toepas sen. Voor zwart houdt 1420 echter een prach tige kans in om op stukwinst te spelen en wel als volgt: 5. 14—20 44—39 712. Wit mag thans niet 3126 spelen, die uit positie-oogpunt een heel goede zet zou zijn. Dan zou volgen de be kende stukwinst in de Hollandsche opening, door: Zwart 24—29, Wit 26x17 en niet 33x24 waarna zwart 20x29 26x17 11x44 50x39 en 29-34 met twee stukken winst. Wit 3126? in den cijferstand. Wit: 27 28 30 31 32 33 36 38—43 45—50. Zwart 1—6 8—13 15 16 18 19 20 21 23 24. Zwart 2429 26x17 11x31 en steeds volgt stukwinst. Wit. kan in dezen, cijferstand ook hierop spe len door 41—37 te spelen. Ook zwart zou dan na 2126 een goede positiezet hebben in 2025. Wit wint dan een stuk door 2722. Dit zelfde zetje kan zich weer herhalen voor zwart als deze 1014 speelt, waarna wit weer niet 3126 mag spelen. En ook mag dit steeds nog nipt wanneer niet 3025 is ge speeld. Een nuttige en kansrijke stukwinst, die in dezen spelvorm nog genoeg slachtoffers maakt, als men hiervan niet op de hoogte is. Oplossingen en correspondentie binnen ne gen dagen Bureau van dit blad, Kennemer- laan 42. WANDELSPORT HAARLEMSCHE WANDELAARS VEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zondag een trainingsmarsch over een af stand van 20 K.M. Ieder kan aan ""ren marsch vrij deelnemen. Vertrek 's morgens 9 uur van het gebouw „Rosehaghe" aan de Hoofmanstraat. KINHEIM. J. Stals. Deze nog jonge maar krachtige vereeniging heeft thans 152 leden, waarvan 82 gewone, 14 juniores en 56 adspirantleden, en ruim 200 donateurs. Het kan dus een flinke vereeniging genoemd worden. In het a.s. seizoen neemt Kinheim met tien elftallen aan de competitie deel, namelijk zes aan de gewone, één aan de juniores en drie aan de adspiranten-competities. Kinheim bestaat ruim dertien jaar en heeft het in deze betrekkelijk korte periode ge bracht van een onbeteekenend 3de klas H.V.B.- ertje tot een flinken 2e klasser in den K.N.V.B. De promoties vólgden elkaar tamelijk snel op; reeds het eerste jaar werd beslag gelegd op den kampioenstitel der 3e klasse H.V.B. en in het volgend jaar was de prestatie van Kin heim van dien aard, dat ze in het derde jaar al in de eerste klas H.V.B. kon uitkomen. Het eerste jaar in deze af deeling deed ze nog wat onwennig, doch het jaar daarna maakte ze reeds een kampioenskans, welke een seizoen later, toen Kinheim haar zesde levensjaar in ging, met flinke cijfers werd behaald. Kinheim ging over naar den K.N.V.B. en kwam in de vierde klasse. Ook dit jaar werd een- succesjaar. Niet alleen behaalde ze het kampioenschap, doch in de promotie- en de gradatiewedstrijden werd E.V.C. uit Edam door Kinheim verdrongen, zoodat de Geel-Zwarte Velsenaren reeds in hun achtste jaar in de derde klas uitkwamen. Ook hier werd geen slecht figuur geslagen, al werd de bovenste plaats niet ingenomen. In het negende jaar echter was Kinheim wel een gegadigde voor den begeerden titel, die na een spannende race tenslotte aan „Watergraafsmeer" ten deel viel. In het tiende levensjaar was de strijd nog spannender. Een uiterst scherpe strijd om den eeretitel werd nu gevoerd door Kinheim, Ken- nemers en O.V.V.O. Beide laatsten eindigden met 24 punten en Kinheim greep er met 23 juist naast. Het elfde jaar bbracht het kampioenschap en na de daarna gespeelde promotie-degra datiewedstrijden tegen Kennemers en Hollan- dia, het 2e klasseschap. Menigeen was van meening dat Kinheim het in de zware tweede klas niet lang zou houden, doch de Velsenaren hebben bewezen, hier anders over te denken. In het eerste jaar nam zij een bescheiden plaats in de middenmoot in; het tweede jaar (het vorige seizoen) behoorde ze reeds tot de kampioenseandidaten. In een beslissingswed strijd moest uitgemaakt worden, of Kinheim dan wel Zeeburgia om een plaats in de eerste klasse mocht strijden. Zooals de lezers zich nog wel zullen herinneren, verloor Kinheim na een slecht gespeelden wedstrijd met 21. In haar 13-jarig bestaan wist Kinheim het dus vijf maal tot promotie te brengen; iets wat bereikt werd door een prima clubgeest en een drachtig willen. Wat Kinheim in het komende seizoen zal presteeren, is een vraag welke wel zeer moei lijk te beantwoorden is. Er wordt onder de be kwame leiding van trainer Bollington serieus getraind, doch Kinheim is in een zeer zware afdeeling ingedeeld en zal voor lastige proble men komen te staan. Kinheim beschikt echter over een elftal met voornamelijk jonge spelers. Zoo is de keeper C. Druijven slechts 19 jaar. De beide backs ATHLETÏEK. DRIEKRINGENWEDSTRIJD. Morgen wordt in Aalsmeer een at letiekwedstrijd gehouden tusschen den Ken- nemer Turnkring, den Zaanschen Turnkring en Noord-Holland's Zuiderkwartier. Verschillende malen vond reeds een derge lijke kamp plaats tusschen den K.T.K. en het Zuiderkwartier. Voor den eersten keer neemt nu de Z.T.K. deel. Het programma is vrijwel gelijk aan dat van vorig jaar. Bij de heeren zou de 3000 M. worden opgenomen, om het aantal loóp- nummers te completeeren met een lange af standsnummer, maar blijkbaar heeft men daarvan afgezien. Bij de dames is de 50 M. vervangen door de 200 M., terwijl voor haar een relay aan 't programma is toegevoegd. Wanneer wil de ploegen in sterkte met el kaar vergelijken, dan mag niet vergeten worden, dat het terrein in Aalsmeer niet bij zonder voor athletiek geschikt is, wat in elk geval voor de Kennemers (deze zijn Immers betere terreinen gewend) een bezwaar moet genoemd worden. Of dit bezwaar overwegend is, moet even wel worden betwijfeld, wan de K.T.K. ver schijnt met ploegen, die tot de sterkste be- hooren van het geheele K.N.G.V. en zelfs wat in dit geval meer spreekt nog sterker zijn dan vorige jare. Ook de ploegen van het Zuiderkwartier zijn evenwel tot iets meer in staat dan in 1932, toen zij met flinke verschillen van den Kennemer Turnkring verloren. Op den totaal-uitslag kan van invloed zijn, dat op elk nummer van eiken kring 2 inplaats van zooals vroeger 3 deelnemers uitkomen. Over 't geheel mag echter de K.T.K. in zijn ploegen vertrouwen stellen, en 't zou ons zelfs niet verwonderen (ondanks onzeker heid omtrent enkele Zaansche prestaties) wanneer de Kennemers met de overwinning gingen strijkep. Wat de dames-deelneming betreft, zal 't niet deelnemen van mej. IJ. Bruisma in de Zuiderkwartier-nloeg zeker geducht worden gevoeld. Voor elk nummer is de Kennemer vertegenwoordigd (evenals bij de heeren bijna geheel bestaand uit leden van de Bloe- mendaalsche Gymn. Ver. en van Concordia) uiterst sterk, zoodat deze ploeg een fraaie kans maakt. De Kennemer heeren zullen harder om de zege moeten vechten, ondanks de onver wachte verhindering van J. de Jonge van het Zuiderkwartier. De Z.T.K.-man J. Leeuwe rink. kamoioen K.N.G.V. 100 M. zal nu mis schien wel zijn man vinden in A. Blik van den K.T.K. Op de 1500 M. zal J. Buis van het Zuiderkwartier moeilijk te benaderen zijn, en teamwork (om de punten!) zal hier dan ook de taak zijn van de Kennemers. Wat kogelstooten betreft, is er voor den K. T. K. geen kans tegen de sterken mannen uit de Haarlemmermeer. In vele andere nummers staan de Kennemer turners er on getwijfeld goed voor. onder leiding van B. DUKEL. HET EINDSPEL. fer afwisseling willen wij dit- keer eens een naar eindspelstudies van den blinden meester A J\1 Olsen ter bestudeerin,g aanbieden. De aü'tgiii' componeerde deze eindspelen reeds in igi4 en wij ontleenden ze aan het maand- ora-aan van den N. D. B. van genoemd jaar. Opo-ernerkt dient te worden, dat de auteur op 22-jarig©11 leeftijd door een ongeval blind werd en van dien tijd af op een speciaal vervaar- /jjod voelbord het spel ging beoefenen. Al spoedig bleek, dat deze blinde jongeman de zienden den baas werd. Door z'n vele succes sen kreeg hij van het bestuur van den N. D. B. dan °°k zonder daarom te hebben gespeeld den meestertitel. Ook in componeer en van eindspelen was de blinde meester voor de zienden een leermeester. Hiervan getuigen onderstaande vraagstukken jj0. i. Auteur A. M. Olsen, Rotterdam 1914. Br bestaat een groote overeenkomst tus schen e©n toerist, die een vreemde stad be zoekt, en een damspeler die de winstgangen van een eindspel wil voelen. Voor beiden staan twee wegen open, n.l. gebruik te maken van een gids °i te trachten zelf den weg te vin den. Voor zeier velen werd dit laatste een pij niging der voeten of kwelling des geestes, daarom twijfelen wij niet, of velen zullen van een gids gediend zijn. Maak u dus reisvaardig, zet den stand op het bord en beschouw deze met aandacht. De stand luidt: ZWART WIT Wit een dam op 15 en twee schijven op 26 en 29. Zwart 3 schijven op 13 25 en 32. Wit speelt en wint. De eerste zet zal menigeen op het dwaal spoor brengen, want liet ligt voor de hand dat de schijf 29 naar 23 gebracht wordt. Zwart speelt dan 1319 en haalt dam. De eerste zet is 2924. Zwart heeft nu tweie antwoorden, wegschuiven met 13 of offeren. Gebeurt het eerste, dan speelt wit niet 154, maar eerst 15—10. Zwart gedw. 32—38, wit 104. Zw. 18—23. W. 410 en wint. Het beste voor zwart is 13—19 wit slaat 24x13. Zw. 25—30, W. 13- k 3034, W. 82. Wiat moet Zwart nu spe- 131? 3439 mag niet wegens 230, zwart moet 14—40 en dan volgt 211. Er blijft dus 3237 over. Al was deze zet eerder geschied, wit -zou geantwoord hebben met 1547, Zwart's eenigste zet is 3439, wit 235, zwart 3943 en nu ziet men zieiker wel het einde. Wit offert 4742, en sluit door 3649. Dit slot had voorzeker niemand bij den aanvang verwacht en het is dus een bewijs te meier, hoe verras send het eindspel zijn kan. In No. 2 van denzelfden auteur waarin wij onze oplossers zonder gids gaan vergezellen, laat deze ons volop genieten van z'n eindspel kennis. De stand luidt; Auteur A. M. OLSEN, Rotterdam. ZWART WIT Wit drie dammen op 10 36 48. Zwart 20 dus 1 dam, en één schijf op 21. Wit speelt en wint. Al;s zwart schijf 21 niet had, kon wit door 4842 en 1015 in eens winnen. In dit soort standen is het goed, om deze schijf weg te geven, daar drie dammen tegen één dam re mise is, en als zwart de schijf houdt is de verlieskans groot. HOE LEER IK DAMMEN? Les 8. De bekeiide stuk winst in de Hollandsche opening. Wij willen thans van uit de beginstelling als volgt spelen: Wit: 1. 33—38 31—27 39—33 34—30 37—31. Zwart: 18—23 17—21 20—24 12—18. Zooals bekend is, krijgt zwart met hetzelfde te spelen als wit, dus door wit na te spelen,, "voordeel omdat 'deze zich dan het eerst ver klaren moet, waarop zwart het initiatief kan bemen. Het nadeel van deze opening is echter, dat tegenwoordig gepasseerd wordt, daar men reeds na vijf. zetten in de. opening bedwongen Wordt, en men elke vrije werkingsfeer mast. Wij willen hier een klein voorbeeld van aanhalen. In de bovengenoemde zettenreeks der Hollandsche opening heeft wit om theo retisch nadeel te ontkomen, maar twee zetten; als zwart, aan zet zijnde 1420 speelt: 3025 en 31—26, terwijl ook nog 4034 in aanmer king komt, hoewel deze zet ook groote be zwaren met zich. medebrengt. Nu de 3228-opening, die wij reeds in onze rubrieken behandeld hebben, na vijf zetten: 1. 32—28 33—29 37x28 39—33 41—37 29x20 1823 23x32 1 9—24 14—19 20—25 25x14. Wit, thans aan zet, heeft nü zes heele goede Voortzettingen in 34—29 4t—39 37—32 46—41 33—29 en zelfs 3832, terwijl men noig alle spelvormen kan aannemen, zelfs nog het Hollandsche spelgenre. Vanzelfsprekend dus dat die sterke speler Stals en Rozemeijer zijn 28; de halfbacks tel len resp.: W. Groeneveld 18, P. Druijven 23 en Schoo 22 jaren. In de voorhoede zijn de leef tijden Michel Jr. 20, H. Groeneveld 21, Michel Sr. 23, Ellen 24 en. W. A. Raaymakers 20 jaar. De samenstelling van het elftal is dezelfde van het voi'ig seizoen. Men wil vooralsnog dezelfde spelers, die het vorig seizoen zulk een goed fi guur sloegen, handhaven. Over de terreinen heeft Kinheim. geen kla gen: het le en 2e elftal spelen in het mooie Van Gelder's Sportpark, een terrein zooals weinige eerste-klassex's hebberx. Her aanvoer derschap ligt in de vexdrouwde haxxden van dexi lixxksbaek J. Stals, die altijd met een goed woord exi op sportieve wijze zijn joxxgens texx aanval stuwt. In het bestuur zijn leden, die de geheele Kinheim-geschiedenis meexnaak- texi. In volgorde van hun diensttijd zijn dit: A. Redeker, penningmeester; C. Luttik, secre taris; F. Redeker, commissaris; J. Waagraees- ter, commissaris; W. Berghuis, voorzitter; M. van 't Hof, commissaxds; C. Boot, commissaris. Beide eerstgenoemde bekleedexi hun functie bijna varx de oprichting af. De belaxxgstelling voor Kinheim groeit met dexi dag, iets wat ze wel verdiexit, aldus deelde de secretax'is ons mede. E.D.O.H.F.C. Het voorbereidingsprogramma van E.D.O. wordt a.s. Zondag besloten xnet een vriend- schappelijken wedstrijd tegen H.F.C. De wed strijd heeft plaats op het terreixi aan den Middenweg en begint te twee uur. E.D.O. komt xnet het navolgende elftal uit: Van Roon, G. Zandstra, K. Zandstra, Koppen, Dinkla, Oomen, Perukel Sr., C. Bruin, Goemaat, Perukel Jr., J. W. Koene. H.F.C. stelt verxnoedelijk het volgende elftal hiertegenover: Van der Meulen, P. Joxigeneel, Van Baasbank, R. Jongeneel, Kruijer, Lamp, Höck, Denijs, Koper, Dorsmaxi, Chapoxi. E.D.O. 2H.F.C. 2.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 7