HET NIEUWE AVONDBLAD Zoetzuur. TAARGANG NO. 264 MAANDAG 11 SEPT. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2X cents incasso, per kwartaal 1.20 nlus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ot., elke regel meer 10 ct. Ingezonden inededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers lin ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd n ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen L gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: #2000.— bij algeheels invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een band, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien betzelfde ongeval den dood van vijf'of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermeide omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe B.A.V.-Bank te Schiedam. De Rede van de Koningin. In de korte rede, die Zaterdagmiddag in h»fc Stadion door H. M. de Koningin is uitgesproken, treft mij, naast een beroep oo°de éénheid des volks in moeilijke tijden, vooral deze eene korte, krachtige zin: „Wij wjllen ons zelf zijn en blijven." pit is het leidmotief, de hoofdgedachte die erin tot uiting komt. Het is een fier woord en het past bij een fier volk, dat zich zelfbe wust mag' voelen in trots op zijn verleden, in het besef dat het zijn weg heeft weten te vinden en door eigen wilskracht en moed, dien weg volgend, de zwaarste tegenslagen steeds heeft kunnen overwinnen. Tijden van ontwrichting en verwarring, zooals wij nu weer beleven maar zooals de wereld ze al vaak beleefd heeft, leiden tot de noodzaak dat, een volk in zichzelf de kracht en vastbera denheid vindt, noodig om stand te houden. Het verleden van de Trompen en de Ruy- tei-s, waarin een klein volk als het onze door machtsmiddelen een leidende rol kon hand haven, zijn voorbij en zullen nimmer terug- lieren. Niettemin neemt Nederland in de huidige wereld een voorname positie in, wordt het overal ten volle erkend door zijn energie en zijn cultuur, door zijn streven naar de eenheid en internationale samen werking die het groote programpunt van onzen tijd uitmaken en dat ondanks alle stormen blijven. De wijze waarop ons volk zijn gastvrijheid bewijst en zijn hulp verleent als. anderen in nood verkeeren, is spreekwoordelijk geworden in geheel Europa. Toen de oorlog uitbrak waren het de hon derdduizenden Belgische vluchtelingen, latex- de kinderen van Hongaren en Oostenrijkers, onlangs weer de duizenden vluchtelingen uit Duitschland die in ons land een veilige haven vonden. Men vertrouwt ons in de wereld daarbuiten, ons volk heeft een machtige reputatie verwor ven, en daar 'mag het met recht trotsch op gaan en zich sterk voelen, wetend dat het in staat is zichzelf te zijn en te blijven. Als de foèfin, zich richtend tot de jongeren, zegt: Jifhoone toekomst zij voor hen weggelegd Iitóvii zij langs de beproefde wegen, zooeven (tarnxij aangeduid, straks hun krachten gaan fjtfen aan den opbouw van het tijdperk, dat roor ons ligt".'.dan slaat dat op dien kor- ten zin: „Wij willen ons zelf zijn en blijven'', en op hetgeen daar onmiddellijk op volgt: „Wij wil len voortbouwen op de grondslagen, door onze Vaderen gelegd, ons bewust van onze roeping tegenover ons zelf en in het groote gezin der Volken". Het „Wees u zelf" heeft ook in dit blad, in deze rubrièk, meer dan eens geklonken. Ons doet het goed, al hadden wij nimmer anders verwacht, het als Koninklijk woord te lezen. En niet minder goed doet het, dat de Ko ningin ook in deze dagen zich beroept op „het groote gezin der Volken", dat ondanks alle krakeel van deze dagen ons doel blijft, en in de verwezenlijking waarvan Nederland zulk een möreele erkenning geniet en zulk een prachtige taak kan vervullen. Na haar antwoord aan president Roosevelt, dat alge meen in den lande zulk een diepen indruk maakte, spreekt de Koningin hier opnieuw liet woord dat het onze is: het woord van Nederland. Zij verklaai-t zich gedragen te weten door het vei-trouwen des volks. Wij hei-halen dit, bij het 35-jarig regeeringsjubileum van de Koningin, als een volle waarheid. Zij geniet dit algemeen vertrouwen en het is temidden van den algemeenen eerbied voor de Ko ningin, waardige draagster van een groote traditie en een eeuwenoud verbond tusschen het Huis van Oranje en het Nederlandsche volk, dat zij gehuldigd werd. R. P. IJMUIDEN ONZE VISCHCONTINGENTEN IN FRANKRIJK. Naar Reuter uit Parijs meldt, publiceert het «Journal Officiel" een decreet, waarbij voor Nederland de contingenten zijn vastgesteld voor versche of geconserveerde zeevisch als pit, steur, harder, zeehaan, tong, barbeel en tarbot voor de maanden October, November en December 1933. Deze contingenten zijn 95.000 95.000 en 95.000 kg. De contingenten versche visch van andere dan de bovengenoemde soorten bedragen voor dezelfde maanden 450.000, 450.000 en 500.000 ?9nnV00r 'Sez°hten haring 420.000, 320.000 en 320.000 kg en voor gedroogde, gezouten en gerookte visch 4000, 4000 en '4000 kg. HET V1SSCHERIJBEDRIJF. mooie resultaten in augustus. Een aantal trawlers heeft de vorige maand hiooie resultaten bereikt. Dank zij de goede vangsten waren tal van booten in staat, drie zelfs vier reizen,te maken. Vier reizen maakten de Liesbet'h Betty, de Petten, de Marie R. Ommerinig, de Jacqueline Clasine, de Alma en de Rotterdam IJ.M. 112, terwijl alle andere trawlers, die geheele hiaand in bedrijf zijn geweest, drie reizen blaakten. Dit geldt zoowel voor de groote °°ten als voor de kustbooten. Wat de besommingen betreft, valt op te bierken-dat de Petten met ruim f 14.000 aan tei top staat. Meer dan f 10.000 hadden voorts de Lies- Eetty, de Alkmaar, en de Utrecht, die met f 12.000 in drie reizén een goede tweede was. Er waren nog tal van trawlers, die met besommingen van f 7000 tot f 10.000 op een gunstige maand kunnen terugzien. Van de gedurende de vorige maand door de ruim 50 in de vaart zijnde trawlers gemaakte 130 reizen, waren 36 reizen boven en 94 rei- zijn beneden een reisbesomming van f 2500. ONZE VISCHCONTINGENTEN IN BELGIë. Voor het derde'kwartaal van dit jaar is het Belgische invoercontingent van visch vastge steld op 123.865 metr. centenaar. Her aandeel van Nederland bedraagt 105.401 metr. er. verdeeld als volgt: 10.658 cr. in Oct., 85.738 cr. in Nov. en 9005 cr. in December, verneemt het Handelsblad. VELSEN de gezondheidscommissie brood noodig. Het September-n-ummer van het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne onder redactie van Prof. dr H. Aldershoff en arts J. A. Putts bevat een zeer uitvoerig uittreksel uit het Jaarverslag over 1932 van de Gezondheidscommissie voor Velsen. Meer dan 5 pagina's van genoemd tijdschrift zijn aan dit jaarverslag gewijd. De redactie,, bij uitstek deskundig op het gebied van socialehygiëne, besluit het uit treksel met de volgende opmerking: „Dat deze gemeente een Gezondheidscom missie broodnoodig. heeft, zal wel door ieder weldenkend mensch worden toegegeven. De Gezondheidsdienst van de gemeente zelf kan natuurlijk in een dergelijk geval heelemaal niets bereiken. 9 Wij publiceei-en ditmaal deze quaesties eens wat uitgebreider, omdat verschillende perso nen het nog steeds willen doen voorkomen of in dei-gelijke gemeenten een gezondheids commissie luxe is. Dit is echter verre van het geval!" nieuwe straatnamen. Burgemeester-en--Wethouders stellen den Raad voor, aan den weg te Driehuis, gepro jecteerd in het verlengde van de Da Costa- laan in aansluiting met de Van Lenneplaan den naam te geven van Da Costalaan en aan den weg te Santpoort,, voor den aanleg waar van onlangs vergunning werd verleend den naam van Zinneveltstraat. Deze laatste be naming houdt verband met de voormalige in de nabijheid gelegen hebbende boerderij van dien naam. het kampeerterrein te ijmuiden. Burgemeester en wethouders stellen den raad voor, hun de noqdige machtiging te ver kenen tot het sluiten van een overeenkomst met het Rijk, waarbij van het Rijk voor de jaren 1933 tot en met 1935 in huur woi-dt aanvaard het voor kampeerterrein bestemde gedeelte duingrond. te IJmuiden. De huur prijs, die voorheen f 109 bedroeg, is thans vastgesteld op f 436 per jaar. De oppervlakte van het terrein is inmiddels gebracht van 2.5 op 4.36 H.A. B. en W. hebbei-ugetracht, een la geren huur prijs te verkrijgen, echter.zonder resultaat. adres van koffiehuishouders en slijters. De afdeelimg Haaflem-IJmuiden van den Nieuwen Nederlandsehen Bond van Koffie huishouders en Slijters „Nienebokos" en van de afdeeling Velsen, Beverwijk en omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffie huis-Restauranthouders en Slijters hebben tot den raad dezer gemeente een adres ge richt waarin wordt verzocht de koffiehuis- houders voorde Pers. Belasting bij verorde ning gelijk te stellen met winkels en logementen in de desbetreffende verorde ning' nog tijdig in behandeling te nemen, opdat de aanslagen dier bedrijven voor het belastingjaar 1934 op den gewijzigden grond slag kunnen worden vastgesteld.. (Er worden thans goede prijzen gemaakt voor grove augurken, ongeveer 7 X zoo hoog als het vorig jaar. tengevolge vooral van den slechten oogst in Duitschland) De landbouw heeft nog slechts het land In deze droeve stond', De tuinbouw is nog erger af, Want die zit aan den grond. De boeren en de tuinders zijn Een zwaar getroffen ras, En denken aan een vroeger tijd, De „was" in hun gewas. Maar ziet, in de misère komt Opeens een tuinprod/uct, Waarvan de prijzen stijgen gaan En goede omzet lukt. Het blijkt, dat men op de augurk, Die groot en sappig is, Het hartig hapje zure bom Bijzonder happig is. In zure tijden zooals nu, Van tuinders zorg en leed Dan helpen alle beetjes wat, Dus ook weer deze beet. De fcooper, die straks de augurk Als extra zuur begroet, Beseffe dat zij 't leven van Den tuinder wat verzoet. P. GASUS. besmettelijke ziekten. Gedurende de week van 27 Augustus tot en met 2 September werd in deze gemeente één geval van roodvonk aangegeven. overneming van wegen. Burgeaneèstef en wethouders stellen den raad voor, in eigendom te aanvaai'den, om niet in het belang der volkshuisvesting en met bestemming tot openbaren weg de De Genestetlaan, de Spiegheliaan en de Feith- laan ter gezamenlijke oppervlakte van onge veer 6925 M2, een en ander onder bepaalde voorwaarden. verkoop van gemeentegrond. Burgemeester en wethouders stellen den Raad voor te verkoop en: Aan de N.V. Bouw- en Grondbedrijf „Gi deon" te Velsen een perceel bouwterrein aan den Rijksweg te Santpoort ter grootte van 822 M2 tegen den prijs van f 7 per M2., aan M. J. Bus, IJmuiden een perceel aan de Dr. Kuyperlaan, groot ongeveer 636 M2 tegen den prijs van f 6 per M2, aan J. Bakker te Velsen een. perceel aan den Van Tuylweg, groot 760 M<2 tegen den prijs van f 6 per M-2 en aan J. F. Philips Ja-, te Haarlem een perceel aan de Wynoldy Dan-iëlslaan en de Wustelaan, groot 5450 M2 tegen den prijs van f 5.50 per M2. BEVERWIJK R.K. STAATSPARTIJ. Het bestuur van de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" is overgegaan tot vorming vair een kern overeenkomstig de bedoelingen van het Partijbestuur. Deze kern telt op het oogenblik negen leden, maar zij is voor uit breiding vatbaar, want alle leden der kiesver eeniging kunnen lid worden. De taak van de kern is studie te maken van staatkundige vraagstukken, waarvoor het partijbestuur het benoodigde materiaal verschaft. De voorzitter van de R.K. Kiesvereeniging is tevens kern leider. De tweede voorzitter is gedelegeerde van het bestuur. De R.K. kiesvereenigingen van Wijk aan Duin en Wijk aan Zee zullen tot samenwerking worden uitgenoodigd. Behalve het ontwikke lingswerk zijn nog in voorbereiding een ge- meentepi-ogram, reglementswijziging en in voering' van een nieuw reglement voor de ge meenteraadsverkiezing. Tevens heeft het bestuur vastgesteld, dat het lidmaatschap van Recht en Plicht" niet vereenigbaar is met het lidmaatschap van politieke groepen van anderen aard. DE VERBREEDING VAN DE PIJP. Belangrijk object voor Werkverschaffing. honderd arbeiders vinden werk. Een foto van den ontzaglijken boseh- en heidebrand, die bij Imbridge (Engeland) 3. Honderden konijnenfazantent patrijzen enz*, kwamen in de vlammen om De plannen, om over te gaan tot uitbreiding en verbetering van Beverwijk's haventerrein en industriegebied van de Oostzijde van den spoorweg HaarlemUitgeest zijn ten deele tot uitvoering gebracht. Deze werkzaamheden vormden een uitstekend object voor werk verschaffing, waarin een belangrijke som aan arbeidsloonen kon worden uitgekeerd. De on zekerheid waarin het gemeentebestuur nog steeds verkeert omtrent den aanleg van een primairen weg voor snelverkeer, waarvoor drie projecten bij den Rijkswaterstaat berusten, scheen aanvankelijk een beletsel voor de uit voering der plannen tot verbreeding van het vaarwater enz. te vormen. Toen echter na her haald aandringen door het gemeentebestuur een beslissing toch nog uitbleef besloot'de ge meenteraad niet langer te wachten. Op 16 Sept. zal het juist een jaar geleden zijn, dat de eerste spade in den grond werd gezet. Op diexx datum van het jaar 1932 namen de werk zaamheden met een ploeg van 17 man een aanvang. Een week later werd het aantal te- werkgestelden tot 28 uitgebreid. Ook in onze gemeente bleek de werkverschaffing de „kin derziekten" te moeten doorworstelen. Op 11 en 25 Oct. werd het werk neergelegd. Er ont stond verschil van meening over de uitleg ging van de bepalingen voor het uurloon, ter wijl ook andere grieven kenbaar werden ge maakt. Intussehen was door B. en W. een commissie van overleg in het leven geroepen, waarin de vertegenwoordigers van de vakcen trales zitting kregen. Na dien tijd werd het werk nog een tweetal malen neergelegd, doch tenslotte kon men in samenwerking met den -Minister tot een be vredigende oplossing komen. Vanaf dien tijd hebben zich geen ernstige stoornissen meer voorgedaan..De arbeid werd regelmatig, voort gezet. Het werk omvatte het uitgraven van 13500 kub. M. grond en den aanleg van een verbindingsweg tusschen de zwaaihaven en den Wijkerstraatweg. Thans loopen deze werk zaamheden ten einde, nadat een bedrag van ongeveer f 30.000 verloond was. De uitbrei- ding van de begraafplaats en de verbetering van het sportpark zijn reeds gereed gekomen, zoodat naar andere werkzaamheden moest worden omgezien. De gemeenteraad besloot overeenkomstig het advies van den directeur van het Bedrijf van Openbare Werken de uit- j breiding van de haven voort te zetten. De tweede gedeeltelijke uitvoering van het plan j zal bestaan uit het verbreeden van de Pijp tot 40 M. over een lengte van 900 M., het maken van een nieuwen dijk aan de Westzijde van dit vaarwater en het aanbrengen van oever beschermingen. De oppervlakte van de ver- breeding bedraagt 14400 vierk M. De uitvoe ring van dit plan brengt een belangrijke werkgelegenheid, want bovendien moet de uit gegraven grond naar elders worden overge bracht. Een groot gedeelte van de verbreeding is namelijk gelegen binnen den verboden lering van de defensiewerken en daarbinnen mag geen terrein worden opgehoogd. Naar schat ting zullen ongeveer honderd arbeiders gedu rende een jaar aan deze verbreeding werk zaam zijn. De kosten worden begroot op f 132.990, waarvan echter een bedrag van f 115.090 aan ai'beidsloon is opgenomen. De Minister heeft zich reeds bereid ver klaard een subsidie in de kosten dezer werk verschaffing te verleeixen. Alleen het percen tage is nog onbekend. Een gedeelte der kos ten zal voorts nog kunnen worden bestreden uit het resteerende bedrag van f 75.000, die destijds door de Nederlandsche Spoorwegen aan de gemeente werden betaald voor de ver vanging van de draaibrug door een vaste brug over de Pijp. Niet alleen, dat in deze werkverschaffing een belangrijk object voor werkverschaffing is gelegen, ook de verhreeding van het vaar water, dat de Bever wij ksche haven met het Noordzeekanaal verbindt, is van beteekenis te achten. Alleen zal deze verbetering echter van geringe beteekenis zijn, wanneer eerlang ook het inundatiesluisje van de Genie in de Pijp niet verdwijnt. Dit sluisje is een hinderlijk obstakel voor de scheepvaart en het is altijd een beletsel geweest voor de ontwikkeling dei- industrie. Het ding, dat blijkbaar van zeer groote strategische waarde is zelfs Kamer leden hebben er hun krachten op beproefd heeft Beverwijk altijd in haar groei als havenplaats belemmerd. Zoolang deze hinder paal niet is opgeruimd zal de verbreeding van de Pijp waarschijnlijk weinig effect sorteeren. Tenzij dat Defensie nu meteen maar tot op ruiming besluit. DE COLLECTE VOOR DE NAZORG. Het plaatselijk Comité der Vereeniging tot bevordering der belangen van t.b.c.-patiënten. waarvan de leiding berust bij Mevr. E. U.itten- broek, heeft in het rapport over de gehouden collecte voor de Nazorg met voldoening mel ding gemaakt van. de medewerking, welke van zoo velen mocht worden ondervonden. Een doeltreffende reclame werd gemaakt met be hulp van een reclamewagen, die werklooze vrienden door de straten reden. De heer War denaar stond voor dit doel zijn wagen belang loos af. Het comité had jammer genoeg te kampen met een tekort aan collectanten. Door bemiddeling van den Bondsvoorzitter werd een vijftal collectanten en collectrices uit Haarlem bereid gevonden te assisteeren. Zij hebben dit gedaan op een wijze, die alle hulde verdient. De opbrengst der collecte was f 166.75. Een der collectanten maakte een treffend staaltje vgn, offervaardigheid mede. In een der arbeiderswijken verrichte een oud moedertje huisarbeid, welke bestond in het afhalen van boonen voor. een conserven- fabriek. De collectant, de financiëele voordee- len van dezen arbeid kennend, belde een deur verder aan. Maar daar was' het vrouwtje niet over gesticht. Zij riep den collectant terug met de opmerking: ,U moet mij niet voorbij loopen, want al is het m'n laatste dubbeltje, dan is dat voor de t.b.c." En het moedertje heeft haar dubbeltje geofferd. Dat was een treffend staaltje van naastenliefde Overigens is bij deze collecte weer het ge mis gevoeld van een 'eigen af deeling. Het co mité heeft daarover met het hoofdbestuur reeds besprekingen gevoerd,'zoodatde op richting van een af deeling Beverwijk binnen korten tijd is te verwachten. LICHTBEELDENAVOND. De plaatselijke afdeeling -van. den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen heeft in samen werking met de plaatselijke .afdeelingen van den R.K. Vrouwenbond,. Mariayereeniging, Graal, St. Jozefgezellcn en. Graal van Wijk aan Duin een lichtbeeldenavond georgani seerd, welke op Donderdag 28 Sept. in het K.S.A.-gebouw zal worden geho.uden. Prof. Dr. A. Steger zal dien.avond een lezing houden over het leven van de H. Liduina DE POST OP HARDDRAVERIJDAG. In verband met de te houden feestelijkheden op den Harddraverij dag, Donderdag 14 Sept., zal op dien dag de tweede postbestelling niet geschieden. DRIE BEKENDE COUREURS VERONGELUKT. op autorenbaan bij milaan. De coureur Campari, de vermaardste der drie op het circuit van Monza omgekomen auto- renners MONZA (bij Milaan) 10 Sept. (Reuter). Vanmiddag heeft bij de autoraces om den grooten prijs van Monza een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad, zooals bij een sportge beurtenis nog nooit is voorgevallen. Drie bekende auto-coureurs, de Italianen Campari en Borzacchini en de Franschman Graaf Czaykowski zijn het slachtoffer van hun beroep geworden en gedood, In een bocht sloeg een der wagens uit de baan. Drie daarop volgende wagens remden uit alle macht, maar werden daardoor in de lucht geslingerd, sloegen eenige malen over den kop en kwamen met een harden slag op de baan neer. De renner Barbieri bleef als door een won der ongedeerd. Campari en Borzacchini wer den gedood en Castelbarco ernstig gewond. Niettegenstaande dit ongeluk werden de wed strijden voortgezet, totdat de toeschouwers met ontzetting werden aangegrepen door een tweede ongeluk. Graaf Czaykowski verloor het beheer over zijn wagen, die de lucht in werd geslingerd en niet een ontzettenden slag op de baan terecht kwam. De wagen geraakte in brand en koxr niet gebluscht worden. Het lijk van den coureur werd later onder het puin weggehaald. DE SLAG AAN DE MARNE HERDACHT. PARIJS, 10 Sept. (Reuter). In verschei dene Fransche steden is vandaag de slag aan de Marne herdacht. Te Nancy hield Maarschalk Pétain een rede, hij verklaarde: Als het erom ging onzen bo dem te verdedigen, zouden wij ons nog eens verheffen. Te Meaux sprak de minister voor de pen sioenen, Miellet, die wees op de tekortkomin gen van Duitschland en den raad gaf sterk te blijven. Wij willen sterk zijn en blijven, be toogde de minister, uit plichtsbesef tegenover ons zelf, om den weg naar den aanval te bar ricadeeren en om ambiteuse volken op den drempel van het avontuur te ontmoedigen. Stemmen van bevoegde personen uit het buitenland hebben ons dit recht erkend. Zij schrikken er niet voor terug openlijk uit te roepen, dat Frankrijk's militaire macht de beste waarborg is voor den vrede. Frankrijk dient de zaak der Democratie en der bescha^ ving!

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1