DE HARDDRAVERIJVEREENICINC BEVERWIJK EN OMSTREKEN. De schat in 't oude Holland (lMUIDER COURANT. Dinsdag 12 September 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK. Eert stuk Beverwijk's leven. De jongeren zetten een traditie voort. VERKEER MAAIT DE MENSCHEN WEG. DRIE KINDEREN IN EEN GRACHT. StruisuoQélrennen elders. Een toto van de Een traditie...dat is in den loop der jaren 'de Bever1wijksche Harddraverij geworden. Het jaarlijks terugkeerende sportfeest is een van de evenementen voor de centrumplaats van midden-Kennemerland en haar omgeving,, een gebeurtenis in den kringloop der dingen, waar naar de belangstelling van duizenden uitgaat. De draf sport is een sport met een historie. De tijd, dat de gouden zweepen alom in den lande werden verreden ligt reeds ver achter ons en men moet ver teruggaan in het grijs verleden om den oorsprong van de hippische sport in ons land te achterhalen. Voor tal- looze gemeenten beteekenden de draverijen groote feestdagen, die door jong en oud met groote opgewektheid werden gevierd. De tijden zjjn veranderd en ook in de wereld der paar densport is niet alles bij het oude gebleven. De Beverwijksche Harddraverij heeft zich echter nu bijna veertig jaar als vereeniging weten te handhaven, weliswaar niet zonder moeilijkheden, maar óp den dag van heden bloeit zij wellicht als nooit te voren. De jiloed-transfusie" welke enkele jaren op haar VEtd toegepast heeft haar goed gedaan. Zij töit weer levensdurf en een flinke dosis jeug dige wilskracht. Daarvan zal de draverij van Donderdag 14 Sept. a.s.. .weer getuigenis af leggen. De traditioneele paardensportdag zal feer duizenden naar de aloude Kennemer marktplaats trekken, met des te meer zeker heid, nu het programma bovendien nog zoo'n uitzonderlijke attractie vermeldt als de uit- heemsche struisvogelrennen. De Harddraverij- vereeniging is voor Beverwijk een goede be kende, aan haar historie zijn de namen van tal van vooraanstaande ingezetenen voor altijd yerbonden. Hoe zij ontstond. Het is interessant om nog eens even te ver wijlen in de geschiedenis van de drafsport. Reeds voor de oprichting der vereeniging wer den te Beverwijk draverijen gehouden en ook toen was de Breestraat het aangewezen ter rein voor den vreedzamen strijd. Deze drave rijen werden toenmaals door particulieren ge organiseerd. Door overlijden of vertrek van deze liefhebbers scheen aan de liefde voor de drafsport een einde te zijn gekomen. Eenige jaren moest Beverwijk het zonder draverij doen. Totdat in 1894 een van de oudste inge zetenen, de heer Th. A, Thus de trom roerde en enkele liefhebbers voor zijn nlan, om de traditie te doen herleven, wist te winnen. De liefde voor deze tak van sport bleek alleen maar een beetje gesluimerd te hebben, want de belangstelling werd plotseling aangewak kerd. Men besloot nu een vereeniging te stich ten, welke zoo mogelijk nog in hetzelfde jaar een draverij zou organiseeren. In het bestuur kregen zitting de lieeren B. Sluiter, Th. A Koelman, C. de Boer, G. C. H. ter Burg, M. Lamme, N. P. J. Rommel en W, G. Weverink. Op 2 October 1894 werd de eerste draverij ge houden, waaraan 11 paarden deelnamen.'Vol gens oude papieren verwierf het paard Miska van den stal Jan Steen (berijder A. van den Akker) den eersten prijs, groot f 100. Het werd een enorm succes en het eerste bestuur had «Mie eer van zijn werk. Toen op 24 Juli 1919 de vereeniging haar 25-jarig bestaan vierde waren van dat bestuur de heeren C. de Boer, M. Laume en W. G. Weverink nog in functie. In de volgende jaren werd geregeld een in ternationale harddraverij gehouden, al was dat toen heel moeilijk in verband met de iange-baandraverijen. Beroemde eerste prijs winnaars uit die dagen, b.v. I-Iuntress, Lador en FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 13) Ik slaagde ër nu in den ambtenaar te over tuigen van m'n relatie tot de beide, In be- wusteloozen toestand aangetroffen perso nen, zoodat ik toestemming kreeg hen in mijn coupé onder te brengen, waar ik het venster, zoowel als de deur opende, zoodat voldoende frissche lucht kon binnenstroo men. Ik bemerkte onmiddellijk, dat het ge- Val niet ernstig was. Sanders bewoog zich reeds weer onrustig en het duurde niet lang, °f hij sloeg de oogen op. Op dit moment betrad een nog jonge man, gevolgd door den anderen douane ambtenaar de coupé. Hij stelde zich voor als dr. Blu menstein uit Mariënburg en wijdde daarna onmiddellijk zijn aandacht aan de beide pa tiënten. Een der ambtenaren werd opgedra gen een schaal koud water-en-uit-den restau- wijze, waarop men in Mexico die sport beoefent. David A, namen van een groote vermaardheid, waren oorzaak dat soms draverijen met z.g.n. uitsluiting moesten worden gehouden, om dat- de andere eenvoudig wegbleven, wanneer deze „cracks" startten. Op 30 Juli 1903 hield de vereeniging een concours-hippique op het Landgoed „Schulpen" en een hitten-draverij, waarin Marie II van den Beverwiikschen hoef smid C. de Boer de favorite was. In 1910 bra ken voor de vereeniging moeilijke dagen aan. De Breestraat kon niet langer als draversbaan worden gebruikt en wanneer de heer P. A. Langendijk zich niet over de draverij had ont fermd en haar op „Schulpen" geen baan had aangeboden, dan was het met haar gedaan ge weest. Zij kon stand houden en groeide zelfs tegen „de verdrukking in". Toch zijn de jaren op „Schulpen" zeer moeilijk geweest. Immers voor Beverwijk had de draverij, nu zij buiten het plaatselijk gebeuren stond, veel van haar attractie verloren. Een zware slag was voor de .vereeniging het totalisator-verbod, waar mede een belangrijke bron van inkomsten verloren ging. De bookmakers namen die taak over en schatten zijn in die jaren door hen, hoewel ongeoorloofd, omgezet. In het beruchte oorlogsjaar 1914 moest de draverij worden afgelast. Daarna -vond - het sportfeest weder ieder jaar plaats, maar de belangstelling was tanend. In 1919 werd het zilveren bestaansfeest gevierd met een ringrijderij, een harddraverij en een vuurwerk. Het was een zeer opgewekte feestviering en met frïsschen moed werd de toekomst ingetreden. Zeer ernstige verliezen leed de vereeniging door het overlijden van de heeren'P. A. Lan gendijk en W. Weverink, die gedurende een lange reeks van jaren hun beste krachten aan de draverij hebben gegeven. Hun nagedachtenis wordt ook nu nog in hooge eere gehouden. Tot 1924 gingen de zaken ongestoord hun gang. Toen kwam een zwarte dag in de historie voor. In een op 20 Juni ge houden ledenvergadering in Hotel ter Burg gingen stemmen op de vereeniging maar te ontbinden. Er was oneenigheid in het bestuur en behalve de heer A. Blom, die zich een be- 1 noeming als voorzitter liet welgevallen, was geen der vier gekozenen bereid een bestuurs functie te aanvaarden. Het was de oude Bever - wijker C. de Boer Sr., die zich met hand en tand tegen opheffing der vereeniging bleef verzetten. Hij verklaarde té zullen volhouden, al zou hij tenslotte alleen moeten overblijven. De heer C. de Boer won het pleit. „De draverij weer op de Breestraat" was het parool en men besloot de zaak nog één jaar aan te zien. Alle hoop was gevestigd op een laatste poging, om van den Commissaris der Koningin gedaan te krijgen, dat de hoofdstraat weer als dravers- baan zou mogen worden ingericht. Enhet lukte. Geen der toen aanwezige leden had j kunnen vermoeden, dat nog in September van datzelfde jaar op de Breestraat zou worden gedraafd. En hoe! Het oude volksfeest was in eere hersteld. Het was weer als vanouds. Dui zenden menschen omzoomden de draversbaan om getuigen te zijn van een draverij, zooals maar zelden voorkomt. Voor liefhebbers was deze course, waarin Lieda B zegevierde om nooit te vergeten. Veertien jaren was de Bree straat voor de vereeniging 'gesloten en ziet, Beverwijk's hoofdstraat was het, die in staat was de vereeniging nieuw leven'in te blazen. Het ledental steeg met groote snelheid, heel Beverwijk leefde plotseling mee, nu de Bree straat kon worden betrokken. Nu worden de courses al weer een achttal jaren in het cen trum gehouden, steeds onder enorme belang stelling van de liefhebbers dezer sport. Nieuw ratiewagen wat citoensap te halen en toen deze met het verlangde terugkeerde, waschte hij Sanders en van Dob ben slapen en polsen, waarop beiden al spoedig weer bijna geheel de ouden waren. „U had daar niet veel langer moeten blij ven", meende dr. Blumenstein, terwijl hij zijn bril met zwart montuur afnam en zorg vuldig de glazen begon te poetsen. „Het is nu bij een lichte bedwelming, waarvan u wellicht morgen reeds niets meer zult bespeu ren, gebleven, maar een enkele uren langer verblijf in die atmosfeer zou ongetwijfeld uw beider dood tengevolge hebben gehad". Deze laatste uitspraak scheen Sanders ge heel' tot de werkelijkheid terug te roepen. Hij sprong plotseling overeind, maar de arts trachtte hem tegen te houden. „Hoho, zóóver zijn we nog niet", zei hij op kalmeerendén toon, welke een geneesheer tegen een recalcitrante patiënt pleegt aan te slaan. „Voorloopig doet u beter u vooral niet op te winden. Eenige uren rust zullen u be paald goed doen! Hoe ver gaan de heeren?" vroeg hij, zich tot mij wendend. „Tot Elbiiig", antwoordde ik. „Maar m'n waarde heer", zei dr. Blu menstein, zich nu weer tot San ders richtend, „dan heb je immers nog bijna vijf uren den tijd. Probeer nog eens even de slaap te vatten. Tegen den tijd dat je uit moet stappen, zullen we je wel waarschu wen—»*" bloed kwam in het bestuur, de jongeren zet ten met enthousiasme het werk der ouderen voort. De traditie werd niet verbroken, de Be verwijksche korte-baandraverij heeft haar plaats in de harten der ingezetenen opnieuw weten te veroveren. Over enkele dagen zal de feestdag weer zijn aangebroken. Van heinde en verre zullen de belangstellenden komen opdagen om zich met de ingezetenen langs de gazons te scharen van Beverwijk's hoofdstraat, die het tooneel was en blijven zal van zooveel belangrijke gebeur tenissen. 26 snelle korte-baandravers zijn in geschreven en op deze prachtige draversbaan zal een spannende strijd ontbranden. Wij wa gen ons ten opzichte van den uitslag niet aan een voorspelling. Dat zou ook vrij lastig zijn zonder handicap. Zal de Beverwijksche merrie „Sally Harvester", de hoofdprijs van de door de vereeniging- georganiseerde verloting, er in sla gen voor de tweede maal de course te winnen? Of Uniform? Petition wellicht of Lady Bond? Zooals men ziet snelle dravers genoeg, die er voor in aanmerking kunnen komen. Het be looft een fraaie strijd te worden en de starter, de heer Vaandrager zal weer geen gemakke lijke taak hebben, om al die dravers weer goed weg te krijgen. Maar het is hem toevertrouwd. Als wij het ons goed herinneren kreeg hij er vorig jaar 33 aan den start. En hoe heeft hij zich door zijn reuzentaak heengeslagen? Op een wijze, die respect afdwong. De belangstelling van velen gaat ook uit naar de struisvogelrennen, die tussehen eer sten en tweeden omloop zullen worden ge houden. Dit bijzondere schouwspel zal enorm veel menschen trekkeh. Twee dezer uitheem- sche dieren worden vanaf de sulky gereden, een derde zal de jockey een plaatsje op zijn rug verschaffen. Dit onderdeel van het pro gramma wordt een groote attractie Na afloop van de draverij concerteert de Be verwijksche Harmoniekapel, die al zoo vele courses opluisterde, in de muziektent voor het stadhuis. Tegen 10 uur zal de belangstelling zich verplaatsen naar den kant van de haven, waar een schitterend vuurwerk het slot zal vormen van den jaarlijkschen paarden-sport- dag. Als het weer.Maar laat ons daar niet over spreken. September moet zich nog even goed houden, om dezen feestdag tot een vol komen succes te maken. Tp. PERSONALIA. De heeren Th. A. v. d. Veldt en J. W. Brun- ting slaagden te Amsterdam voor het Politie- diploma. Beide geslaagden waren leerlingen van de R.-K. Politievakschool, afd. Kenne- merland. HEEMSKERK GEEN INBRAAK. De me-dedeeling als zou in den nacht van Woensdag op Donderdag ingebroken zijn in de woning van de wed. H. V. aan den Jan van Kuikweig, blijkt onjuist te zijn. Een feest ganger klopte laat in den nacht aan om een dronk, voor welk feit de vrouw des huizes de buurt in rep en roer bracht. Er is komen vast te staan dat de man niet in het minst de bedoeEng heeft gehad om in te breken. HET SCHILDERSTUK TERUG. Vorig jaar werd op den zolder van de R.-K. Pastorie een schilderstuk gevonden, dat om zijn frapante details deed vermoeden, dat men hier een stpk van een ouden meester had ontdekt. Het doek, dat afkomstig was uit de oude parochiekerk werd ter restaura tie in handen gesteld van den heer Gratama van het Frans Halsmuseum. Deze heeft het kunstwerk met groote zorg gerestaureerd en meende met vrij groote zekerheid het schil derstuk te kunnen toeschrijven aan Anthony van Dijck. De altaarschildering geeft een voorstelling van den marteldood van den H. Laurentius, den patroonheilige van de paro chiekerk. Nadat het doek na de restauratie in het Frans Halsmuseum eenigen tijd geëxposeerd is geweest, is het thans.weer overgebracht naar Heemskerk. Het kostbare stuk werd voor belangstellenden Zondag ter bezichtiging ge steld in het K.S.A.-gebouw en vele belang stellenden hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt de merkwaardige vondst te bezichtigen. Het schilderij zal een plaats krij: gen in de pastorie. VELSEN INTERNATIONALE VEREENIGING BELLAMY. De Internationale Vereeniging Bellamy houdt Woensdagavond een ledenvergade ring in Bloemoord. EXCURSIE NAAR HET CREMATORIUM De afdeeling Velsen der Ver. voor Facul tatieve Lijkverbanding organiseert a.s. Don derdag een excursie naar het Crematorium. De samenkomst vindt plaats direct na aan komst van trein 16.43, waarna urnentuin. columbarium en ovenruimte bezichtigd wor den. Daarna verzamelen de deelnemers zich in de hal. Na orgelbespeling van den heer George Robert zal de eer F. Blaauw een technische uiteenzetting geven. Vervolgens houdt de heer P. J. Klok een inleiding over; „De schoonheid der crematie". Maar de detective was niet te bewegen de zen raad op te volgen. „U houdt mij ten goede, dokter, dat ik, al vorens den trein te verlaten, eerst eens een onderzoek wil instellen naar de oorzaak van dit intermezzo. Of dacht u, dat ik van plan was rustig een aanslag op mijn leven te laten plegen zonder ook maar een poging te doen den dader aan de justitie over te leveren?" „De justitie vertegenwoordig ik", klonk nu een stem en in de deur verscheen een jong militair in khaki uniform. Naar mij later bleek, was de plotselinge verschijning van dezen man niet aan een toevallige omstandigheid toe te schrijven. In de Poolsehe corridor nl. worden de doorgaan de Duitsche D-treinen aan het grensstation onmiddellijk door Poolsehe militaire politie bezet. De deuren der wagens worden gesloten en niemand mag tijdens *t oponthoud in de stations den trein verlaten. Vroeger moesten zelfs de ramen der coupé's gesloten blijven, doch hieraan wordt tegenwoordig vrijwel niet meer de hand gehouden. Het is de taak van de militaire politie op de naleving van deze bepalingen te letten. De onderofficier, die blijkbaar in dit deel van den trein dienst deed en door den douane-ambtenaar was gewaarschuwd, kw nu naderbij, op den voet gevolgd door de hoofdconducteur, die zich eveneens ambts halve" voor het gebeurde interesseerde en reeds met potlood en notitieboekje klaar Eert ontstellende reeks ongelukken. AUTO'S TE WATER, VOETGANGERS EN FIETSERS GEGREPEN. Op den Biltschen Straatweg onder Maar tensdijk slipte door onbekende oorzaak een taxi, en raakte in den sloot. Hoewel de wa gen spoedig in de modder wegzonk, slaagde men er in, de vier inzittenden te bevrijden. Zij waren allen aan het gelaat gewond. Het zijn de chauffeur Van der Lee, wiens toe stand levensgevaarlijk was. en de heer en mevrouw Van den Brink uit Zeist met hun T0-jarig zoontje. Zij zijn te Utrecht in het ziekenhuis opgenomen. Te Drachten reed een 19-jarigen, die zon der een rijbewijs te bezitten een auto be stuurde, plotseling achteruit. Een elf-jarige jongen werd gedood. TeHazerswoude reed een motorrijder uit Katwijk aan Zee, de heer Korndorffer in volle vaart tegen een auto, die achteruit reed. De motorrijder werd op slag gedood. De chauffeur van de auto zei voldoende signalen te hebben gegeven. Te Woudenberg werd een 66-jarige man, die van een erf kwam fietsen, door een auto aangereden en zoo ernstig gewend, dat hij in het ziekenhuis te Amersfoort overleden is. De auto kwam in een sloot terecht en de inzittenden werden gewond door glas scherven. Op den weg NieuwlandMiddelburg is een motorrijdster gevallen en zoodanig gewond, dat zij in het ziekenhuis te Middelburg moest worden opgenomen. Op den Rijksweg HeerenveenWolvega is een motorrijder in botsing gekomen met een autobus met arbeiders op weg naar de werk verschaffing. De motorrijder, S. Woudstra werd ernstig gewond. Te Utrecht is het juist benoemde raadslid dr. A. B. F. A. Pondman, plaatsvervangend directeur van het Rijks Serologisch Instituut door een auto met militairen aangereden, terwijl hij fietste. De aangeredene heeft vermoedelijk beiden beenen gebroken. De auto zou, volgens de Tel., zeer snel gereden hebben. Te Gaarkuken Is Maandagochtend half vier een auto door het hek van de provinciale sluis en in het Hoendiep gereden. De chauf feur wist zich te redden, maar de andere in zittende, S. v. d. Hoek, uit Opende, verdronk. Hij was 24 jaar en ongehuwd. De chauffeur heeft te veel rechts gehouden. Bij Beuningen slipte een auto uit Venlo en reed tegen een boom. Vier voetballers werden gewond, waarvan twee ernstig. De auto was gekanteld en werd zwaar be schadigd. Te Voorburg reed de N.Z.H. tegen een 13 M. langen sleeperswagen met hout. De tram werd ernstig beschadigd en had groote ver traging, de sleeperswagen zakte met de wielen in den grond on de trambaan. Per soonlijke ongelukken gebeurden niet. Te Leeuwarden raakte een drie-jarig doch tertje van een woonschipbewoner onder een vrachtauto en werd gedood. Te Twcllo kwamen op een kruispunt twee auto's in botsing, waarvan er een driemaal over den kop sloeg en in het land terecht kwam. Alle inzittenden kregen lichte ver wondingen. behalve een heer, die een arm brak en hoofdwonden kreeg en naar het ziekenhuis te Deventer moest worden ver voerd. De andere auto werd licht beschadigd. Op de weg VenloRoermond is te Maasneel iemand, die zich van het eene café naar het andere wilde begeven, door een auto ge grepen en gedood. Te Sassenheim is een 8-jarig meisje door een. vrachtauto aangereden. Zij kreeg o.a. een beenbreuk en is naar Leiden vervoerd. Te Kleef heeft een Nederlander uit Nij megen een S.A.-man aangereden. Deze kreeg een zware schedelbreuk. De Nederlander is opgesloten en zijn auto in beslag genomen. WELKOM AAN MUÏDEN'S BURGEMEESTER. BURGERIJ BEREIDT SYMPATHIE BETUIGING. Een Commissie is gevormd om den burge meester van Muiden na zijn herstel en te rugkeer op het gemeentehuis welkom te hee- ten. Men zal de burgerij gelegenheid uiting te geven aan haar sympathie aan den bur gemeester als hoofd der gemeente en eersten burger. Deze Commissie is Maandagavond geïnstalleerd, waarbij een zestiental ingeze tenen waaronder eenige notabelen aan den oproep om in de Commissie zitting te nemen, hadden gevolg gegeven. Nadere plannen zul len nog worden bekend gemaakt. stond om van een en ander rapport te ma ken. Sanders was nu wel genoodzaakt te blijven en hij onderwierp zich met een wanhopig ge zicht aan het dubbele verhoor, dat hem door de beide mannen werd afgenomen. Toen hem na zijn naam en woonplaats ook naar zijn beroep gevraagd werd, meende ik dat hij even aarzelde, maar toen hij met vaste stem „par ticulier detective" antwoordde, scheen dit in 't geheel geen verwondering te baren. Dat men er zelfs niet aan dacht dit beroep in verband te brengen met den aanslag, bleek wel uit de kort hierop volgende vraag van den sergeant, of de heeren reeds hadden vast gesteld wat hun ontroofd was. De man meen de dus met slachtoffers van een eenvoudigen treinroof te doen te hebben. Sanders liet hem in dien waan. Hij zeide daarvoor nog geen gelegenheid te hebben ge had maar er onmiddellijk een onderzoek naar te zullen instellen. Hij kreeg daardoor meteen gelegenheid het advies van den arts onopvallend te negeeren en zich naar zijn eigen slaapcoupé te begeven. Het liefst zou hij op dit oogenblik, daaraan twijfelde ik geen moment alleen zijn geweest, maar hij kon helaas niet verhinderen, dat de onder af icier, de hoofdconducteur, een der douane- -■btenaren, de juffrouw van den slaapwa- #en en tenslotte dr. Blumenstein hem op den voet volgden. Ik achtte het in de gegeven omstandig- ITALIAANSCHE ZEEMAN REDT HEN. Een ongeluk, dat, dank zij het helfhaftig optreden van den Italiaanschen zeeman Mi chel Zerpadis wonderlijk goed is afgeloopen bracht in den vooravond den O.Z. Ach terburg wal te Amsterdam in rep en roer. Een 11- jarig jongetje kwam met een bakfiets de Be- thaniestraat uitrijden. Hij wilde de O.Z. Ach terburgwal oprijden. In de bak, voor aan de fiets, zaten drie kleine meisjes, tussehen 6 en 9 jaar. De jongen verloor de macht over het stuur, waarschijnlijk doordat het gewicht in de bak te zwaar was,'zoodat hij den draai niet kon nemen en recht het stinkende grachtwater van den Achterburgwal inreed. Het jongetje wist nog op het laatste oogen blik van de fiets te springen, die met de drie meisjes in het water verdween. Juist op dat oogenblik passeerde de Italiaansche zeeman Zerpadis, die zonder zich een oogenblik te be denken, in het water sprong en de .drie kin deren weldra op den wal wist te brengen. Een van de kinderen, dat nogal water had bin nengekregen, werd naar een der ziekenhui zen overgebracht, terwijl" ook de kloeke red der in het Binnengasthuis moest worden op genomen. Zijn toestand is redelijk wel. Even na de redding verspreidde zich door de buurt het gerucht, dat er niet diue doch vier kinderen in de bakfiets hadden gezeten. Onder groote belangstelling en medeleven van de buurtbewoners ging de politie aan het dreggen. Tot eindelijk het jongetje weer op kwam dagen, dat aanvankelijk was wegge- loopen. Hij stelde de dreggende agenten ge rust met de mededeeling, dat er maar drie kinderen in de bakfiets hadden gezeten. Hier na keerde de rust onder degrachtbewoners terug. DE LUTINE. COMITé VAN ACTIE DER AANDEEL HOUDERS. Naar wij vernemen, is onder, leiding van Mr. H. Goldschmidt te Utrecht een comité van actie van aandeelhouders in de „Bergings- affaire Lutine 1933" gevormd..ten einde van de concessionarissen de. heeren Doeksen en Dros de voor deze berging gestorte gelden ge rechtelijk terug te vorderen. MARKTNIEUWS. BEVERWLJK Op de op 11 Sept. alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en. verkocht; Spinazie per kist 4060 cent. Postelein per ki-st 3640 cent. Andijvie per kist 3050 cent. Wortelen per KG. 812 cent. Komkommers per 100 f 1f 5. Augurken per slof 20.35 cent. Aardappelen klein per KG. 45 cent Doppers per kilo 1820 cent. Capucijners Der kilo 1920 cent Raspers per kilo 1620 cent. Snijboonen per KG. 10—20 cent. Heerenboonen per KG. 1220 cent. Roode kool per 100 f 5. Savoye kool per 100 f 5. Bloemkool' per 100 f 8f 14. Uien per kilo 3 cent. Prei per bos 12 cent. Sla per kist 2040 cent. Rabarber per bos f 2.50. Pieterselie per kist 10 cent. Selderie per kist 3 cent. Appelen per kilo 510 cent. Peren per kilo 718 cent. Aardbeien per doosje 2-2 cent. Frambozen per doosje 26 cent. Druiven per kilo 3044 cent. R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland". 11 Sept. Breekpeen per kist 40 Spinazie per kist 3070 Sla per kist 1545 Postelein per kist 2040 Andijvie per kist 2545 Wortelen per bos 48 Radijs per bos 3 Pieterselie per bos 12 Selderie per bos 23 Prei per bos 810 Bloemkool I per stuk 1217 Bloemkool H per stuk 57 Tomaten per K.G. 49 Aardbeien per doosjes 2540 Komkommers per stuk 15 Bramen per slof 5565 Doppers per K.G. 2028 Capucijners W. per K.G. 1530 Capucijners Br. per K.G. 2528 Raspers per K.G. 2632 Pronkboonen per K.G. 57 Snijboonen per K.G. 820 Dikke boonen per K.G. 410 Spercieboonen z. dr. per K.G. 712 Spercieboonen m. dr. per K.G. 57 Trosboonen per K.G. 815 Druiven per K.G. 2630 Pruimen per K.G. 1522 Meloenen per stuk 823 Roodekool per stuk 45 Gelekool per stuk 45 Groenekool per stuk 34 heden verstandiger bij van Dobben te blij ven, die zich nog te slap gevoelde om op te staan. Sanders had immers nog aan het be gin van dit avontuurlijke tweede deel van onze reis gezegd, dat de makelaar zich zoo weinig mogelijk alleen moest vertoonen. Ik ging dus naast zijn bed zitten en trachtte hem wat op te beuren, maar dit bleek ge heel overbodig. „Over een uurtje ben ik weer zoo gezond als een visch", verzekerde hij lachend op mijn vraag, hoe hij zich voelde en met een komische zucht liet hij er op volgen: „Onze groote onbekende heeft een taaie aan me. Ik ben benieuwd, wat me morgen weer boven m'n hoofd hangt". Ik dacht aan den ouden heer dien ik op het terras van café Bauer had gezien en stelde van Dobben van mijn vermoedens in kenhis. Deze bleek echter lang niet zoo enthousiast over m'n ontdekking als ik zelf. „Zoudt u denken", vroeg hij sceptisch, „dat een bejaard man tot dergelijke dingen, als wij nu- beleefd hebben, in staat zou zijn? U moet niet vergeten, dat Bauer een door vele Nederlanders bezocht café is, zoodat de aan wezigheidvan een landgenoot daar niets ver rassends heeft". „Met uw laatste opmerking ben ik het ge heel eens", antwoordde ik, „maar het raad sel, hoe iemand er achter is gekomen, dat wij een uitstapje naar Wannsee zouden maken een plan, dat immers eerst op het terras

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5