HET NIEUWE AVONDBLAD A. A. M.i JAARGANG NO. 266 WOENSDAG 13 SEPT. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen.dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd enten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd.tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.-^ J^ij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN RAADSVERGADERING. Be heer C. v. d. Steen neemt afscheid. Kampeer-terrèin moeilijkheden. Crediet voor B. steun toegestaan. Een politie ke «ondvraag. Gisteravond vergaderde de raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burge meester Rambonnet. Afwezig zijn de feeeren v. d. Flier en Dek ker, eerstgenoemde wegen* ziekte. Ingekomen is een schrijven van den heer C. van der Steen, waarin hij mededeelt, dat hij wegens vertrek uit de gemeente bedankt als raadslid. Naar aanleiding hiervan spreekt de V o o r- zitter een woord van afscheid. Spreker zegt in den heer v. d. Steen te hebben opge merkt veel enthousiasme voor de zaak, die hij voorstond. Hij begrijpt, dat het den heer van der Steen moeilijk zal vallen, van IJmui den te scheiden en twijfelt niet of ook van de verte zal de heer v. d. Steen belangstel ling voor Velsen blijven behouden. Dat het hem en zijn gezin in alle opzichten wel mag gaan. (Applaus). De heer Va n der Steen bedankt den voorzitter voor zijn afscheidswoorden, verder bedankt hij den burgemeester en de politie, voor het werk tijdens de staking verricht, de mederaadsleden en de ambtenaren. De ge meente Velsen, speciaal IJmuiden, waar hij 34 jaar heeft gewoond, zal steeds in sprekers belangstelling blijven. Rekeningen 1932. De rekeningen over 1932 van de gemeente, je bedrijven, M. H. enz: zullen in handen <p4en gesteld van de commissie van hij st,®! voor de financiën en van den verifica- itsi der gemeentefinanciën. Kampeerterrein. B. en/W. stelen voor, hun machtiging te verleenen het kampeerterrein voor - de jaren 1933 tot en met 1935 van het rijk in huur te aanvaarden tegen een huurprijs van f 436 per jaar., Den heer Maas (R.-K.) spijt het, dat de gemeente nu meer moet betalen. Verder zegt de heer Maas, dat sprekers fractie steun aan bet voorstel zal geven, omdat het noodig is, dat er een kampeerterrein is. Het is echter gewenscht, dat er paal en perk gesteld wordt aan het oprichten van particuliere exploitan ten, zooals is geschied door een gepension eerd brigadier van de rijksveldwacht. Spre kers ideaal is één kampeerterrein, dat staat onder voortdurend toezicht van de gemeente. De heer Visser (S.D.A.P.) betreurt het ook, dat de gemeente nu zooveel meer moet be talen. Wat de andere zaak betreft, is spreker het ten deele eens met den heer Maas. De toestand op het kampeerterrein is beter dan voorheen, maar wanneer er naast het kam peerterrein der gemeente een ander komt, dat goed beheerd wordt is, daartegen geen be zwaar. De heer ten Br»oeke (C. H.) vestigt eveneens de aandacht op de particuliere kam peerterreinen, waartegen hij maatregelen wenscht. De heer Vermeulen (A.-R.) vindt dat het niet in orde is, dat er een tweede terrein is gekomen. Hij had verwacht, hierover iets van B. en W. te vernemen. Het goede recht eischt, dat de pachter van het gemeentelijke kampeerterrein op de hoogte was gesteld. Spreker zegt, vernomen te hebben dat B. en W. van plan zijn, maatregelen te nemen te gen de huisjes van ingezetenen op het strand. Hij hoopt, dat B. en W. alvorens dit te -zullen doen, den Raad zullen inlichten. Als er maat regelen genomen moeten worden dan aller eerst op het kampeerterrein. De Voorzitter antwoordt op de vraag, of er andere kampeerterreinen dan het ge meentelijke mogen zijn, dat B. en W. op ter reinen, die niet voor het publiek toegankelijk zijn niets kunnen doen. Wil men dit voorko men, dan moet de politieverordening worden gewijzigd. Over het „Clandestiene" kampeer terrein sprekend, zegt de voorzitter, dat het daar ordelijk is toegegaan. De pachter van het groote kampeerterrein heeft er niet veel schade van gehad, want de bewoners van het andere terrein kwamen ook bij hem koopen. Het college is wat de houten huisjes betreft doende hiervoor ten behoeve van de inge zetenen een regeling te treffen met een der pachters en is voornemens de politieveror dening- zoodanig te wijzigen, dat het overal, behalve op het gemeentelijk kampeerterrein verboden is te kampeeren. Het gemeentelijke kampeerterrein zal zoo veel mogelijk verbeterd worden. "De heer Bosman, wethouder zegt, dat het tweede kampeerterrein er tegen den wil van B. en W. is gekomen. B. en W. konden het niet tegenhouden. Het college had dus alléén dit aan den Raad kunnen mededeelen. De heer de Waal (groep Schilling) zegt, dat hij als eigenaar van een strandhuisje on gerust is over de regeling, die B. en W. voor de plaatsgenooten willen treffen. He Voorzitter zegt ter geruststelling van den heer de Waal, dat zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden met de belan gen der ingezetenen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel aangenomen Verkoop van gemeente grond. He diverse voorstellen van B. en W. tot ver koop van gemeentegrond worden aangeno men. Leermiddelen ten behoeve van de M. U. L. O. school op Geref. grondslag. B. en W. stellen voor, in te willigen het ver zoek van het bestuur der Vereeniging voor Lager en meer uitgebreid lager schoolonder wijs op Gereformeerden grondslag, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te ver strekken voor de aanschaffing van leermid delen ten behoeve van de onder haar beheer staande school, aangezien de aanvrage aan de bij de wet gestelde eischen voldoet. Goedgekeurd. Crediet voor extra hulp. In behandeling komt vervolgens het voor stel van B. en W., het plaatselijk crisis-co mité een crediet van f 2983.75 toe te staan voor het verstrekken van extra hulp aan werkloözen in den vorm van kleeding, schoei sel, beddegoed. (B. steun). Van verschillende Zijde wordt er op aan gedrongen dat goed wordt toegezien, dat de steun daar wordt verleend, waar deze het noodlgst is. De heer Bosman wethouder, wijst er op, dat de bonden in de commissie zitting hebben en zij dus zelf toezicht kunnen uitoefenen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Aanleggen van een weg. B. en W. stellen voor, aan J. J. en N. Gra- man te Santpoort vergunning te verleenen tot het aanleggen van een gedeelte weg en van trottoirs langs den Rijksweg en het Spek- kenwegje te Santpoort en ten behoeve van het bebouwingsplan ontheffing te verleenen van. het bepaalde bij de alinea's 5 en 7 der bouw- en woningverordening. Na eenige discussie, goedgekeurd. Vaststelling van straatnamen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden eenige straatnamen vastgesteld. (Da Costalaah enZonhevëltstraat) Ontheffing Bouw- en Woningverordening. Een voorstel van B. en W. om aan W. van Heyst en C. Verbaan, belden te Driehuis ont heffing te verleenen :van het bepaalde bij artikel 68 alinea 5 der bouw- en woningver- ordening resp. voor den bóuw van 44 wonin gen aan de Da Costalaan, de Marnixiaan, de Jacob Catslaan en de Tollenslaan en van 3 woningen aan de. Jacob Catslaan ontlokt den heer Luik man (S.D.A.P.) de vraag of B. en W. hiermede niet wat laat komen. De woningen zijn inmiddels bijna gereed. De heer Dunnebier, wethouder geeft dit toe; de commissie heeft echter haar goed keuring aan het plan gegeven. Het voorstel wordt goedgekeurd. Ontslag van een onder wijzeres. Door de verplichting, om alle boventallige leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs te ontslaan is met ingang van 1 September jl. het aantal klassen op de openbare lagere school E te IJmuiden teruggebracht van 7 op 6. Wegens opheffing van een betrekking- dient een lid van het personeel op wachtgeld- te worden gesteld. Hiervoor komt in aanmer king de onderwijzeres S. E. Versprille. B. en W. stellen den raad voor, deze onderwijzeres in verhand hiermede, eervol ontslag te ver leenen. Aldus wordt besloten. Benoemingen. Aan de orde zijn thans de benoemingen. De heer Maas (R.-K.) wijst er op, dat de commissie voor sociale zaken en voor econo mische zaken wel ontbonden kunnen worden omdat ze nooit vergaderd hebben. Ook de heer Vermeulen (A.-R.) meent, dat deze commissies wel ontbonden kunnen worden. De heer van Heyst (N. P.) meent, dat er voor de economische commissie werk ge noeg is, waarop de heer Maas opmerkt, dat hij bekeerd is en z'n -voorstel intrekt. Benoemd worden: tot leden der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken: de heeren A. ten Broeke, C. Diependaal, W. van Heijst, E. Luikman en F. P. Vermeulen; tot leden der commissie van bijstand voor de financiën: de heeren A. ten Broeke, H. Homburg, W. F. Visser, A. de Waal en J. Zwa nenburg; tot leden der commissie van bijstand voor gas en water: de.heeren J. P. Handgraaf, G. Heijkoop, J. E. Sluiters, J. Stark en J. van dei- Veer; tot leden der commissie van bijstand voor onderwijszaken: de heeren C. Diependaal, Dr. Mr. A. van der Flier, G. Heijkoop, W. J. F Laurent en J. E. Sluiters; tot leden der commissie van bijstand voor sociale aangelegenheden: de heeren H. Hom burg, C. P. J. Maas, C. van der Steen, J. van der Veer en A. de Waal. tot leden der Commissie van bijstand voor economische zaken: de heeren G. Heijkoop, F. P. Vermeulen, D. Zalm en J. Zwanenburg; tot léden der commissie vatokbijstand voor de parken en de plantsoenen: de. heeren J. P. Handgraaf, M. J. Enserink en F. P. Ver meulen; tot leden der commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving: de hee ren Dr. Mr. A. van der Flier, C. van der Steen. M. J. Enserink, P. van Zutphen en J. Zwa nenburg; tot leden en twee plaatsvervangende leden van de reclame-commissie inzake vergun ningsrecht Drankwet: de heeren H. Homburg P. H. van Rummelen en J. Zwanenburg. Plaatsvervangende leden: de heeren C. van der Steen en W. F. Visser. De heeren C. E. Coppée, W. Renes, F. de 'VTies, S. v. d. Werf en-A. Wiedemeyer worden benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Handels school. Ingekomen stukken. Bij het adres van de O.S.P., het P.A.S. en de R.S.P. merkt de heer Luik-man (S.D. A.P.) op, dat het werk, dat als werkverschaf fing wordt uitgevoerd, niet als werkverschaf fing kan worden aangemerkt. Verder wijst de heer Luikman er op, dat als gevolg van de uitvoering van dit werk 40 menschen bij de Amsterdamsche Ballast Mij. ontslagen zijn, die nu weer om steun zullen komen. De heer Visser (S.D.A.P.) herinnert aan de toezegging van B. en W. dat het college zou trachten het uurloon van 36 op 38 ets. te. brengen. De gezinnen der aldaar werk zaam zijnde arbeiders zijn er slechter aaiï toe, dan zij die zijn uitgezonden naar de werk verschaffing. Voor velen is het loon lager dan hun uitkeering. Spreker verzocht het college, deze zaak met meer ernst te behandelen. De menschen hebben vele grieven en gaan met teeenzm naar het werk. De heer Van Woensel (C. P.) meent, dat het juist is als in het adres verlangd wordt dat het contractloon uitbetaald wordt. De arbeiders moeten gemeenschappelijk actie voeren, zegt spreker. De heer Bosman wethouder, den heer Luikman beantwoordende, zegt, dat hij meent, dat het werk bedoeld is als voorbe reiding voor een haven. De arbeiders van de Amsterdamsche Ballast Mij. zouden toch ontslagen zijn. Er is van deze ontslagenen een aantal aangenomen voor de voorbereidingen van dit werk en thans zijn ze niet meer noodig. Dat er niets gereed was (aecomodatie) is niet de schuld van het gemeentebestuur. Er wordt thans aan gewerkt. B. en W. hebben verzocht, het looli gelijk te stellen met Beverwijk, maar tot nu toe is dit niet gelukt. Voor ongeschoolde grondwer kers is een trainingstoeslag verkx-egen. De Voorzitter zegt, dat ook hij den in druk gekregen heeft, dat het werk bedoeld is voor een haven. Na eenige discussie wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van de opmerking van B. en W. bij het adi-es van het Hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Hei-stel bestrijdt de heer Visser (S.D.A.P.) het standpunt van B. en W. Wij gaan prat op de vrije mee- ningsuiting in ons land en spreker hoopt, dat dit zoo zal blijven. De heer Van Heijst (N- P.) juicht het adres toe. Hij meent, dat het niet aangaat, dat een onderwijzer buiten den schooltijd openlijk aan de politiek doet. De heer Vermeulen (A. R.) meent, dat de heer Visser de zaak onjuist stelt. Het recht van het vrije wooi'd van organisatie, wordt niet aangetast, maar wanneer iemand het aanlegt op het leven van zijn werkgever, dan behoort hij te worden ontslagen. De heer van Woensel (C. P.) ziet in de houding van B. en W. fascistische neigingen. De Voorzitter beantwoordt de spie kers. Hij meent, dat het door de geestelijke ver wildering noodig is, dat B. en W. gaan staan aan de zijde van degenen die het adres heb ben verzonden. De geestesinrichting van sommige onderwijzers der openbare school zoowel hier als elders is van dien aard, dat. het gewenscht is, de kinderen daartegen te beschermen. Voor ketterjagerij behoeft de heer Visser niet bevi-eesd te zijn. De heer Visser (S.D.A.P.) houdt een uit voerig politiek betoog. Hij wijst er op, dat zoo lang een onderwijzer zich in de school buiten de politiek houdt, hem niets verweten kan worden. Een onderwijzer, die buiten zijn schooluren „dergelijke" dingen doet, is ongeschikt v-oor zijn taak, aldus de heer Vermeulen (A.R," Het komt er op aan, wat het meest funest is voor de mensehheid, meent de heer Van Woensel (C.P.) Het is gewenscht, dat de kinderen zoo word'en opgevoed als de ge meenschap het wenscht, zegt -deze spreker. Op een opemerking van den heer Visser (S.D.A.P.) over het bezoek van het college aan een fascistische vergadering antwoordt de voorzitter, dat het college daar niet officieel maar particulier was. Nadat 'de heer van Woensel (C. P.) een loflied heeft gezongen op Rusland, merkt de Voorzitter op, dat de gemeente geen geld heeft om den heer van Woensel een reis naar Rusland te laten maken. De heer Vermeulen (A.-R.)„Enkele reis". Rondvraag. De heer Enserink (V. B.) zou geen got Santpoortenaar zijn als hij geen klaaglied zong op den Bi-ederoodscheweg. Is het moge lijk dat er binnenkort aan den Brederoodschr weg iets gedaan wordt? De heer Dunnebier, wethouder: „We zijn nog altijd aan het correspondeeren". Het college is met den heer Enserink overtuigd, dat er iets gedaan moet worden. Hierna sluiting. DE WERKLOOSHEID THANS WEER TOENEMEND. IN HET DORP OESCHELBRONN BIJ PFORZHEIM IN BADEN woedde een qeweldige brand, die meer dan twee honderd huizen in de asch legde. Vijfhonderd menschen zijn dakloos ge worden. Op de foto een paar typische „Fach werk" huizendie eveneens aan de vlammen ten prooi vielen J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkloos ingeschreven Bouwvakarbeiders: Betonwerkers 35, behan gers 4, bouwk. opzichters 5, ceanentwerkers 1, fundeeringwerkers 2, grondboordei\s 1, grond werkers 121 w.o. 1 ben. 18 jaar, heiers 2, met selaars 23, opperlieden 19 w.o. 1 ben. 18 jaar, rieters 1, schilders 33, steenhouwers 1, steen zetters 1 straatmiakers 13 stucadoors 5, timmer lieden 133 w.o. 3 ben. 18 jaar voegers 2, uit voerders 1, totaal 4'02. Metaalbewerkers: bankwerkers 74 w.o. 4 be neden 18 jaar, branders 2 constr.werkers 8, electriciens 18 w.o. 6 ben. 18 jaar, gasfitters 2, handlangers 4, horlogemakers 1, ketelmakers 21 w.o. 1 ben. 18 jaar, klinkers 5, koperslagers 5 lasschers 7 loodbranders 1, loodgieters 6, ma chinisten 50, metaalboorders 3, met aal draaiers 22, metaalis-chavers 1, metaalschilders 3, mon teurs 10, motordrijvers 3 w.o. 1 ben. 18 jaar. plaatwerkers 19, pijpwerkers 4,^rijwi-elherstel- lers 3 w.o. 1 ben. 18 jaar, scheepsmakers 1, scheepstimmerlieden 9, scheepstuigers 2, sme den 5, staaldraadsplitsers 1, stokers 33, tegen- houders 1, yaox-slaanders l, vormers 3, vuur werkers 16, ijzerwerbers 4, totaal 348. Kantoorpersoneel: Bedienden mnl. 40, idem vrl. 2, aank. bedienden vrl. 4, idean mnl. 7, musici v-iolasfeen 2, accordeonnisten 1, totaal 56. Huish. beroepen: dagdienstboden 2, huis houdsters 2, hulpen in de huish. 2, werksters 11, portier 3, totaal 20. Diverse beroepen: drukkers 2, fotografen 1, letterzetters 4, laboratoriumbed. 2, carros seriemakers 1, mach. houtbew. 3, kuipers 15, mandenmakers 8, meubelmakers 2, rietmat- tenmiakers 1, stoelenmatters 1, stoffeerders 1, zagers 4, kleermakers 5, naaisters 2 w.o. 1 ben 18 jaar, aardewerkers 3, schoenmakers 5, net- tentooetsters 1, zeilmakers 3, bakkers 19 w.o. 3, ben. 18 jaar broodbezorgers 1, kioks 4, siga renmakers 2, slagers 3, bloemisten 8, landar beiders 3, tuinbouwlieden 16, visscberijperso- neel 149 (w.o. koks 12, machinisten 27, sto kers 43, visschers 58), colporteurs 6, kruide- niersbed. 3 w.o. 1 ben 18 jaar, magazijnbed. 6. reizigers 11, winkelibed. vrl. 4 w.o. 2 ben, 18 jaar, bakkenschappers 14, chauffeurs 39, dek- kneehts 11, expeditiekn. 1, kellners 7, kof fiehuisjuf fr. 1, kraanmachinisten 4, loopjon gens 1 matrozen k-oopv. 5, pakhuiskn. 3, schip- DOMANIALE ANTHRACIET EN EIERKOLEN DE BESTE Jell li Sluisplein (Ericssonstr. l)Tel. 44, Zeeweg 263 Tel. 907es 1 gyojd- L'p'erwkTe'- 2451 (Adv. Ingez. Med.) pers 7, sleepbootkap. 8, stuurlieden 3, voerlie den 9, controleurs 3, incasseerders 4, opzich ters 2, haven- en transportarbeiders 114, to taal 527. Zonder vakkennis: losse en fabrieksarbei- ders 607 w.o. 12 ben 18 jaar. Het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg derhalve 1960, hetgeen een vrij aanzienlijke stijging, vergeleken bij dj» vorige week beteekent. TABERNAKEL-ZENDING. Maandag 18 September a.s. zal in Concor dia mej. J. H. Ekering, evangeliste van de Tabernakelzending te Parijs een lezing hou den overharen arbeide in donker Parijs. De lezing wordt verduidelijkt met lichtbeelden. IJMUIDEN 25 JAAR DUITSCHE TRAWL-HARING - VISSCHERIJ. Met het seizoen 1933 is de Duitsche trawl- haringvisseherij haar 26e levensjaar inge gaan. Sedert 1908 ,toen zij maar het voor beeld der Eiigelschen door Duitsche schepen voor het eerst werd uitgeoefend heeft de trawl-barimgvisscherij voor Duitschland een steeds grootere economische beteekenis ge kregen. Van een 'totale opbrengst van 4)22,000 p. in 1908 kon de opbrengst in 1913 tot 2 millioen verhoogd worden en in 1921, na het invoeren van technische verbeteringen tot 2-8 millioen. In 1932 bereikte de "opbx-engst met 163 mil lioen pond het hoogterecord. Dit jaar is de trawl-haringvisscherij zeer vroeg en op groote schaal begonnen. In de beide eerste bedrijf sma'an-den Juni en Juli zijn (tot 5 Augustus) 32.8 millioen pond ha ring aangeveerd, hetgeen meer dan driemaal zoo veel is als in dezelfde periode van verle den jaar en he.t is dan ook te verwachten, dat het seizoen 1933 alle vorige overtreffen zal, omdat eerst in Augustus de groote vangst begonnen 'is. In verband niet de grootere opbrengst de zer vlsscherijen en de daardoor ontstane moeilijkheden niet den afzet van verscbe ha ring, werd in 1926 begonnen, aan boord een deel van de vangst te zouten, waarop later het zouten van groote hoeveelheden aan den wal volgde. In 1932 werden uit deze visscherij 125000 vaten pekelharing gewonnen. Door tijdig getroffen maatregelen ter bevordering van de afzetmogelijkheden op de Duitsche vLschmarkten kon in den loop van den tijd ook een belangrijke vermindering van den invoer van pekelharing verkregen worden. Behalve tot pekelharing, wordt een groot deel der ci. or de trawlers aangevoerde ha ring verwerkt tot bokking, ook wel tot ha- rdngfilet in tomaten- of andere saus, tot rolniops enz. Doordat die visscherij in liet hartje van het zomerseizoen plaats vindt moet echter een groot deel der vangst met behulp van zout tot een duurzaam product verwerkt worden. Hieraan wordt in de Duitsche havens thans druk gewerkt. Matrozen van de loggers lee- ren de pakhuisknechts het kaken en die an dere technische onderdeelen. Groote bedrij ven hebben zelfs deskundigen uit Schotland in dienst. Het spreekt vanzelf dat deze industrie een grooten steun vindt in het invoerrecht, dat zooals men weet 9 Mark per ton bedraagt. Wat de houding van het publiek tegenover de aan wal gezouten haring betreft, dien aangaande kan worden ópgemerkt, dat men er in den beginne niet gemakkelijk aan wil de, omdat die kwaliteit zeer uiteenliep. Welis waar hebben vele zouters door een steeds verbeterde behandeling en een serieuze sor teer ing een goeden afzet voor hun product gevonden maar zij ondervonden een groote concurrentie van hun collega's, 'die het vak niet zoo ernstig opnamen als zij. Om hun product kwijt te raken, waren zij genood zaakt tegen dezelfde prijzen te verkoopen als waartegen de inferieure kwaliteit ver kocht werd ,wat natuurlijk beteekende, dat zij met verlies moesten verkoopen. De toe stand is thans nog zoo, dat het publiek nog vraagt naar de goedkoope- kwaliteiten. BOUWCURSIJS V. A. K. A. De afdeeling IJmuiden van de V.A.R.A. zal een cursus houden vooi' het bouwen van radiotoestellen, welke cursus in October be gint. Op dezen cursus kan elke leek zijn •eigen toestel bouwen en wel ondier deskun- cüge leiding van den technischen dienst der afdeeling. Tot heden gaf zich .reeds een tiental leden op. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het be stuur der afdeeling. DE BALDADIGE JEUGD. Een bewoner van de Willem Barendsz- straat heeft bij de politie geklaagd over over last, welke hij 's avonds van de baldadige jeugd ondervindt. Dezer dagen is met een groote stok een glasruit van zijn woning gebroken. De politie zal extra toezicht houden.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1